1

Téma: sója

Neviete prosim, ci je sója zdravá?  Teraz som cital na www.badatel.sk rozporuplny clanok o skodlivosti priam toxicite soje. Co je na tom pravda, kedze som vegetarian a soju jem uz vela rokov aj v podobe sojovej muky. Mozete mi o tom nieco napisat? Dakujem



2

Re: sója

Soja je kontraverzne jedlo, lebo obsahuje rozne latky, ktore telo priam nepotrebuje.
Snad najkontraverznejsie z toho su fytoestrogeny, latky podobne, ale nie identicke ludskym hormonom, ktore mozu vykolajit normalne hormonalne hladiny a tym pomylit telo.
Hormony v tele totiz riadia hromadu procesov a nie je dobre pre zdravie tieto procesy narusit.

Proti tomu potravinarsky priemysel ovplyvnuje verejnu mienku s pouzitim lekarov, co odporucaju prave soju ako zdrave jedlo, lebo to potravinarom vytvara znacne zisky.

Ja sa snazim jest sojovych poroduktov minimum, prakticky len v cinskych/japonskych  receptoch, co pouzivaju trochu tofu a sojovej omacky(soy sauce) co su obe fermentovane produkty s nizkymi obsahmi fytoestrogenov. Ine priemyselne vyrobky, najma masove, kde pouzivaju sojove proteiny(bielkoviny) ako lacne  plnidlo nepouzivam.

Ale kazdy tyzden aspon jeden krat pouzijem plnu lyzicu sojoveho lecitinu na cistenie ciev. Tento lecitin je tak isto velmi nizky obsah fytoestrogenov.

Keby bol vajecny lecitin cenove pristupnejsi, asi by som pouzival ten miesto sojoveho.

Naposledy upravil: RNG (2010-03-15 22:29:36)



3

Re: sója

Je to naozaj take vazne? Lebo ja tej sóje jem dost. Mne ako vegetarianovi je ju tazke nahradit. A co moze take hormonalne vykolajenie sposobovat?  Je to tym ze je geneticky modifikovana?



4

Re: sója

Je hromada strukovin,ktore neobsahuju tie prohormonalne latky, ktorymi mozes soju nahradit(hrach, sosovica, fazula, cicer, bob, garbanzo)
Kazde s tychto sa da zomliet na muku, pripadne sa daju uvarit a rozmiesat na pasty(huste omacky) ktore sa daju davat ako prilohy k jedlam.
Takze si nezufaj, da sa zit aj bez soje.
Nakolko nam skodia geneticky modifikovane produkty neviem.Ale iste to velmi zalezi, o aku modifikaciu sa jedna a mozno sa to ukaze az za desiatky rokov.

Ale uz dnes su vyrobene komercne modifikacie, napr kukurice, ktore produkuju trojrozmerne plasticke latky, pre telo nerozlozitelne a dokonca prakticky bionerozpadne, tj sa mozu hromadit a zamorit celu planetu!!!
A ich vlastnosti sa mozu preniest cez pel aj na ine polia  a tak kontaminovat aj ine polia, s krmnou kukuricou. Takze je mozna hrozna katastrofa, ked sa v takychto nezodpovednych vyskumoch bude pokracovat.



5

Re: sója

Ja sa stále o tej sóji neviem rozhodnúť..
tu je článok, ktorý ju obhajuje
http://www.earthclinic.com/Remedies/soy.html
píšu tam napr. že hormóny moc neovplyvňuje, práveže znižuje hormón DHT, čo je užitočné..
Ale že je prospešná napr. na osteoporózu, prostatu,.. som mal možnosť overiť si na viacerých fórach, kde ju ľudia s úspechom použili

Čo povieš na občasnú konzumáciu aj sóje (fermentovaná "non-GMO"), samozrejme s braním extra jódu? (keďže nepriaznivo vplýva na štítnu žľazu)



6

Re: sója

Nuz ja sa az tak fanaticky nevyhybam soji, lebo z nej aj tak zjem celkom malicko vo forme tofu a pripadne obcas v masovych vyrobkoch, ked si nevsimnem dobre obsah. A obcas pouzivam aj sojovu omacku(soy sauce) lebo mam rad jej chut.
Dokonca som si nie isty, ci su to produkty povodnej soje, ci su uz GMO, kdeze v USA nasa fedralna FDA dovolila neoznacovat produkty znackou GMO, takze ich zrejme jem plno. Ale kedze Najma kukurica a soja su znacne GMO, percentualne v USA, tak pokial to vyslovene nehovori na nalepke NON GMO, tak predpokladam, ze je to GMO a snazim sa tomu vyhnut, pokial sa da. Ale nie je to jednoduche ani 100%-ne.



7

Re: sója

Kedysi v čase sójového šialenstva, keď bola u nás sója populárna som jedávala veľa tofu, aj sójového mlieka - vyrábala som si ho doma a  som to nanucovala aj svojmu okoliu, ale priateľ povedal, keď jedol viac toho tofu, že sa už necíti ako chlap a odmietol ho potom jedávať. Vraj japonské ženy dávali sóju svojim mužom, keď chceli mať od nich pokoj smile, sója je veľmi populárna medzi japonskými mníchmi, takže určite to niečo s hormónmi robí. A ja som si vtedy ešte všimla problémy so štítnou žľazou.

Teraz jedávam max. sójovú omáčku, tempeh a veľmi rada mám miso - ale tie sú všetky fermentované.

Strukoviny obsahujú dosť veľa antinutrientov, takže je ich dávam už len tak, že buď ich naklíčim a uvarím, alebo namočím na 24 hodín s trochou kefírovej srvátky, aby tou fermentáciou sa tie látky odbúrali. To isté robím aj s obilninami a aj semenami.

V tom uvedenom článku o sóji sa napr. píše, že phytoestrogény nemajú vplyv na hladinu estrogénov, ale toto podľa mojich skúsenotí nie je pravda, keď som brala nejaké ženské byliny s vyšším obsahom phytoestrogénov, spôsobilo mi to estrogénovú dominanciu. A sója robí podľa mňa to isté.

Ženy, ktoré majú v prechode problémy s deficitom estrogénov, môžu z konzumácie sóje profitovať, ale tiež by som to moc nepreháňala.

Naposledy upravil: bludicka (2012-11-25 07:55:10)



8

Re: sója

Tiež si myslím, že sója má určite vplyv na hormóny (kvôli fytoestrogénom, izoflavonoidom, estrogénová dominancia, znížené libido,..)
Len pochop, že ja tú sóju neobhajujem a netvrdím, že nemá taký vplyv na hormóny, to uvádza článok.

Čítal som, že napr. pri výrobe tofu jogurtov sa obsah fytoestrogénov znižuje údajne až 10x
A koncentrácia fytoestrogénov údajne veľmi súvisí v pôvode surovín..

Ale (teoreticky, možno) môže byť dobrá pre ľudí s hypertyreózou.. (?.)

Naposledy upravil: Delux (2012-11-25 14:37:08)



9

Re: sója

Kto vie, lebo hyperthyreozu liecili s uspechom aj doplnkom jodu, ako uvadzaju rozni lekari,[proti comu napr vacsina tvrdi presny opak a snazi sa pri hypethyteoze obmedzit jod. Ale ti, co to uvadzali to spravili napriek nazorom vacsiny a predsa mali s tym uspech tj dokazali, ze hyperthyreoza nie je dosledok prebytku jodu, ale naopak je zviazana nejak s nedostatkom, kedze doplnenie na nu pomohlo mnohym.
Az uvidim data, ze fytohormony pomahaju pri lieceni hyperthyreozy, tak to zoberiem do uvahy. Zatial hyperthyreoza je z roznych dovodov, do ktorych patri okrem jodu mozno viralny utok, vznik roznych uzlikov a mikrotumorov a inych stimulatorov prebytocnej cinnosti, podobne ako je aj na nadoblickovej zlaze.
Teorii je plno, ,my nie sme vedci v tomto obore, len pasivni spotrebitelia, a ja som  dokonca velmi konzervativny a opatrny. Takze potrebujem mnozstvo dokazov, aby som nieco prijal, jeden rozhodne nestaci, ako hovori slovenske prislovie,"jedna lastovicka neurobi leto"



10

Re: sója

Je pravda, že sú určité výrobky zo sóje, ktoré sú natoľko spracované, že obsahujú už dosť málo z tej sóje a tým pádom možných phytoestrogénov a antinutrientov, skôr sa tam používa nejaká spracovaná sójová bielkovina - sem patria aj tie tofu jogurty, kedysi ich u nás predávali, sójové majonézy, sójové smotany, sójové párky a pod. Otázne je, či takto vysokospracované produkty mám vôbec ešte konzumovať.

Možno tu majú na mysli pravý fermentovaný jogurt zo sójového mlieka alebo z tofu, možno tá fermentácia nejak redukuje tie phytoestrogény. Ale ja keď som si robila doma tofu jogurt alebo jogurt zo sójového mlieka, bol to taký blivajs, že to skončilo v záchode, nedalo sa to jesť, tou fermentáciou sa tá sójová hnusná chuť ešte zvýraznila, inak aj pravé sójové doma robené mlieko chutí hnusne, to komerčné musia nejak upravovať. Takže ak niečo predávajú ako tofu jogurt a chutí to neutrálne, museli to riadne spracovať, napr. viď u nás v obchodoch populárne sušené sójové mlieko, ktoré chutí pomaly ako kravské.

Naproti tomu tempeh, miso a sójová omáčka chutia výborne a sú to pôvodné produkty, miso si kupujem sladké ryžové - všetky sa robia pomocou plesne aspergilus oryzae.

RNG, čítala som, že niekedy sa môže potravinársky kmeň plesne aspergilus zvrhnúť na nejakú divokú formu, ktorá môže produkovať toxické mykotoxíny, napr. ak sa prekročí fermentačná doba, nakoľko sú vôbec tieto produkty vyrábané pomocou plesní bezpečné?

Tu je o tom zaujímavý článok:

http://www.epa.gov/biotech_rule/pubs/fra/fra007.htm

" A. oryzae can produce a variety of mycotoxins when fermentation is extended beyond the usual time needed for production of these foods. While wild A. flavus isolates readily produce aflatoxins and other mycotoxins, A. oryzae has not been shown to be capable of aflatoxin production."

Vraj makrobiotici, čo jedávajú veľa týchto fermentovaných plesňových produktov, mávajú zdravotné problémy v dôsledku premnoženia plesní v organizme, trpia tzv. aspergilózou.

Naposledy upravil: bludicka (2012-11-26 08:21:51)



11

Re: sója

Nuz aspergiloza je dost neprijemna vec a pre to je dobre presne kontrolovat kvasny proces, tj zacat s viacmenej sterilizovanym produktom a nasadit do toho presne kontrolovane laboratorne vyrobene mikroby, kde vylucis tie, co produkuju mykotoxiny, samozrejme.
Dnes sa vyberom presnych kvasnych kultur a plesni vyrabaju prakticky vsetky syry, vychadzajuc z jedneho mlieka a produkujuc stovky roznych chuti syrov. Zatial to bolo vyrabane na chut, dnes sa zacinaju zameriavat aj na zdravotne ucinky.

Osobne ja sa vzdy vyhadzem, ken napr zjem stary syr Stilton alebo plesnivy syr,,tj je to dokaz, ze to obsahuje pre mna skodlive latky. A zrejme aj pre mnoho inych.



12

Re: sója

Ahoj RNG, ty tu na fore casto spominas, ze soja nie je pre nas velmi vhodna a dokoncna moze byt skodliva. Kedze sa vyrabaju aj sojove proteiny ako vyzivovy doplnok, preco take vyrobky FDA nezakaze a nestiahne ich z trhu?



13

Re: sója

FDA dovoli predavat aj skodlive lieky, take co mozu sposobit u niekoho aj smrt.
Sojove proteiny a vyrobky tlaci potravinarsky priemysel, lebo na nich znacne zaraba. A FDA sluzi nielen farmacii ale aj zaujmom potravinarskeho priemyslu.



14

Re: sója

Dobre, rozumiem, ale predsa, ved aj doplnkovy priemysel vyraba uz spomenute sojove proteiny alebo proteinove tycinky zo soje, alebo ine vyroby z nej. Preco to potom FDA doplnkarom take vyroby nezakaze, kedze soja moze byt skodliva?



15

Re: sója

FDA v skutku nema zaujem o zakaz soje, kedze sluzi a nie kontroluje  farmacii a potravinarskemu priemyslu, ktory soju pouzivaju.
Keby FDA naozaj chranila zdravie ludi, tak by uz davno zakazala celu  chemiu a s nimi aj farmaceuticke vyrobky, co dnes ukrutne zamoruju zem.



16

Re: sója

Ak to spravne chapem, tak FDA nezakazuje soju, pretoze ju pouziva potravinarsky priemysel a z toho maju velke zisky a ak by ju zakazala doplnkovemu priemyslu, tak by ju musela zakazat aj potravinarskemu priemyslu?



17

Re: sója

Presne tak.



18

Re: sója

Vdaka RNG, ze si mi to vysvetlil, uz mi je to jasnejsie smile



19

Re: sója

OK



20

Re: sója

RNG fermentovane sojove syry su dobre , ale zaujma ma tofu ci je tiez nezdrave alebo naopak je fajn . Dakujem



21

Re: sója

Tofu nie je vlasne fermentovane, tj je nezdrave, lebo obsahuje fytoestrogeny a goitrogeny.