51

Re: enzymi

Myslela som si, ze uz mam v tom brani enzymov nalacno jasno a niečo ma tu zmiatlo. Najprv som videla toto:
Sisa:
Rano si davam nalacno sodu bic. s vodou a zapijam tym enzymy...nema to nejaky neziaduci efekt?Dakujem...

Rng:
Ja robim to iste.

a potom toto:

RNG napísal(a):

Nemiesaj enzymi s alkalizaciou!!.
Enzymi casto potrebuju na ucinok skor kyseliny-tj na zaludocnu cast travenia.
Na cistenie tela ich ber s poharom vody na prazdny zaludok, 1.5 hodiny pred jedlom.


Lebo ja to uz tyzden robim tak, ze dam si kalinat a hned nato 2 tbl. Digest Platinum, potom samozrejme min. 1,5 hod. nejem. Tak teda dobre alebo nie?



52

Re: enzymi

Rozdiel jem brat enzymi na cistenie tela, tj bez jedla,na prazdny zaludok
a brat enzymi na travenie s jedlom, kde musia byt kyseliny a nesmie byt zaroven alkalizacia.
Ja beriem enzymi na cistenie tela skoro rano na prazdny zaludok a zapijem ich sodou/vodou  s kalinatom. Jem az asi za 1.5 hodiny neskorsie, aj to nie velke jedlo.
Tj robis presne to iste, ako ja a mne to pomaha a nezatazuje zaludok prilis.



53

Re: enzymi

Chapem, ja som len myslela, ze v oboch pripadoch hovoris o cisteni tela a nie o enzymoch branych s jedlom....tak preto mi to nedavalo zmysel. Dakujem smile



54

Re: enzymi

Nuz nie kazdy ma dost vsetkych enzymov, a z topho je zamorenie tela, a samozrejme zle trtavenie a to vedie k stovkam roznyc zdravotnychn problemov. Preto si treba chybajuce doplnit a zaroven telo precistit/odmorit.
Cim je clovek starsi, tym to telo slabsie pracuje a po 50tke sa ludia obvykle zacinaju scvrkavat, tj telo pre nedostatky v traveni zacina si doplnovat spotrebu zivin  siahanim na vlastne "zasoby" , tj rozne tkaniva a kostru.
Nuz aby som sa tomu vyhol, doplnam si enzymi, aj kyseliny, ktorych som mal malo uz 35 rokoch a pretro mal casto paly. Dnes po doplneni kyselin(a v inom case alkalizacii) ten problem nemam.
A samozrejme s tym je  spojene zlepsene travenie, tj telo je silnejsie po kazdej stranke.

Nezabudajte na odporucene doplnky, opakujem znova a znova pre kazdeho:
selen, zinok, jod, vitaminy C, E D-3, obcas probiotika, hodne mikrovlaknin na ich vyzivu a podporu cistenia criev, cistenie ciev lecitinom a vyhybanie sa priemyselne znicenym potravinam.



55

Re: enzymi

Ktoré enzýmy sú najlepšie na bielkovinové jedlá? Mám doma Super Enzymes a Digest Platinum, ale chcela by som vedieť, či je niečo lepsie na bielkoviny.



56

Re: enzymi

Bielkoviny rozkladaju kyseliny a rozne proteolyticke enzymaticke zlozky. Na kazdom kvalitnejsom vyrobku najdes mnozstvo proteolytickych jednotiek, ktore ti povedia casto priamo, kolko miligramov bielkovin jedna kapsula vie rozpustit.
Digest Platinum je rastlinno fungalny enzym s mnopzstvom roznych zloziek, uvadza az 6 zloziek ktore rozpusrtaju rozne typy bielkovin, Protease 4.5 az 82 000 HUT, tiez protease  a bakterialnu proteasu a proteasu z ananasu aj papaje.
Super enzymes obsahuju trochu kyseliny a z pancreatinu uvadzaju 20 000  USP jednotiek
proteazy, tj je to schopne rozlozit az 20 000 mg=20 gramov bielkovin na jednu kapsulu.

Takze z cisel je ti dufam jasne, ze Digest Platinum je ovela silnejsi a naviac pre obsah roznych enzymov pomaha travit a cistit z tela ovela lepsie, ako pancreatin.Samozrejme pre to je aj drahsi.

Trochu viac o premenach enzymatickych jednotiek najdes na
http://blog.rockwellnutrition.com/2011/ … asurement/
To su len hrube cisla, lebo definicie roznych jednotiek su zalozene na roznych testoch.

USP je jednoducha jednotka, lebo uvadza priamo mnozstvo miligramov prislusnej latky, co ten enzym vie rozlozit.

Pre co sa este jednotky nezjednotili? Hlavne na oklamanie zakaznika, aby nemohol jednotlive vyrobky porovnavat poriadne

Naposledy upravil: RNG (2012-02-22 22:08:08)



57

Re: enzymi

Dakujem za podrobnú odpoveď. smile



58

Re: enzymi

OK



59

Re: enzymi

RNG ktorý z týchto dvoch Pankreatinov je silnejší na jednu tabletku?   Chcem ich použiť na čistenie organizmu.
http://www.iherb.com/Country-Life-Glute … /1718?at=0
http://www.iherb.com/Solgar-Pancreatin- … 39016?at=0
Vopred vďaka za odpoveď



60

Re: enzymi

Na cistenie organizmu ber zasadne entericky pokryte, a podla popisu Solgar ma ekvivalent pancreatinu  3000 mg na tabletu a Country life len 1400 na tabletu.
Osobne som nie prilis nadseny tabletami (tabletovacie ecka, rozpustnost tabliet)), ale v tomto pripade nermam zatial lepsiu entericku kapsulu



61

Re: enzymi

RNG

ked bereim enzymy na travenie jedla, mam ich brat spolu s jedlom, ked jem, alebo par minut pred jedlom?

Tiez ako je to s kyselinou? Treba par minut pred jedlom, aby sa stihla dostat do zaludka a tam sa "pripravit" na jedlo?

Naposledy upravil: Yannie (2012-09-13 09:34:00)



62

Re: enzymi

S jedlom alenbo cerstvo po jedle je OK. Kyseliny nie je dobre brat na prazdny zaludok.
Enzymy na cistenie tela sa beru na prazdny zaludok, na travenie tie iste s jedlom.



63

Re: enzymi

rng, som zo svojho problemu uz niekedy zufala. Ide o enzymy. Neviem, preco ich neznasam. Brala som aj Wobenzym, aj Ultraenzymes plus, aj Megazyme Forte Plus, aj z Digest Platinum. Asi dvakrat mi z nich vobec nic nebolo, ale vacsinou mi je z nich velmi zle. Aj z jednej jedinej tabletky Wobenzymu. Najnovsie som isla vyskusat to Digest Platinum: 1.krat mi nebolo nic a 2.krat to bola hotova katastrofa! Myslela som si, ze ani nedojdem do roboty. Zle mi zacalo byt asi pol hodiny po uziti a “nevolnost” trvala asi hodinu. Vtedy som sa aj najedla, ale neviem, ci ma to preslo kvoli jedlu alebo nahodne kvoli uplynutiu casu.
Nechapem, ako je to mozne. Ako vlastne posobia tie enzymy? Bolo by mozne, ze by mi napriklad leptali sliznicu? Co ak nahodou mam vredy na dvanastniku a takto to posobi? Alebo mozno podporuju vylucovanie zlce a zlcnik sa ide “zblaznit”? Este mam dalsiu teoriu wink Ja totiz mam polyp na zlcniku, asi 5mm. Bolo by mozne, ze zlc sa buri a ten polyp mechanicky (objemovo) brani tomu hromadnemu vylucovaniu zlce? Neviem, ci to vysvetlujem zrozumitelne wink
Je to take nepochopitelne, ved enzymy ludia bezne uzivaju, co tam moze tak sarapatit? A je to aj dost smola, lebo co ak raz naozaj budem potrebovat brat tie enzymy z vaznych dovodov? Prosim ta, mohol by si poradit? Fakt ma to velmi trapi. Raz som sa pytala aj 1 lekarky, no len sa cudovala.
Este doplnim, ze to pozorujem asi 3 roky, ale uzivam ich zriedka, lebo tie zachvaty ma vzdy na dlhsiu dobu odradia sad



64

Re: enzymi

Nemam ani sajnu, mozno mas na niektoru zlozku alergiu. Enzymy neleptaju sliznice nejak extra, sliznice v crevach su chranene hlienom.
Nuz nepomoze ti nic ine, ako najst enzymy jednozlozkove a postupne detektivne vypatrat, ktora zlozka ti to sposobuje. Len raz som sa stretol s tak silniou reakciou,kedysi davnejsie u mojho krstneho syna, co je pacient celiac, a ma hromady aj inych potravinovych alergii. Moze to byt obsah bromelainu, to sa mi zda najpravdepodobnejsie, v tom pripade pozeral len na cisty pancreatine, nie mnohozlozkove rastlinne a fungalne enzymy. Iste niwe vsetky enzymi ti to sposobuju, ved telo samo vylucuje rozne enzymy, od ust(pepsin), cez gastricke a najma pancreaticke(pancreatine)

A moze to byt aj histaminova reakcia, lebo mnohe enzymy su fungalneho povodu, tj kvasne a tie mozu obsahovat histaminicke bielkoviny, na to ti pomoze brat len antihistaminicky enzym, Histame

Teoria, ze by to mohlo sposobit podrazdenie zlcnika sa da velmi lahko dokazat zvysenim toku zlce napr sylimarinom. Inac neviem o tom, ze by enzymy zvysovali zlcotok.



65

Re: enzymi

Dakujem za odpoved, aj ked neviem, komu wink
Ako sa da dokazat ten zvyseny odtok zlce? Ze si dam sylimarin (alebo caj), a potom co???
Inak, ja sa v tych jednotlivych enzymoch moc nevyznam, mohol by si mi poslat nejake linky?
Existuje enzym bez toho bromelainu? Ozaj a ktora rastlina to obsahuje, mozno by som mohla odskusat na tej rastline alebo teda ovoci? Ananas?
A keby som si napriklad dala Histamin z lekarne a za tym Digest Platinum, malo by mi to pomoct predist tomu zachvatu? Ak som dobre pochopila...
Este je zaujimave, ze 1.krat mi tie enzymy neskodia, az ked ich zoberiem 2.krat (hoci aj s tyzdnovym odstupom). Zeby sa mi vytvorili nejake protilatky?
Este k tym slizniciam: keby som teoreticky mala vredy na dvanastorniku, tak tam by mohol byt taky ucinok?
A este poznamka: Zial, asi par dni nebudem moct pisat do fora, lebo mam nejake neriesitelne problemy s prihlasenim (kvoli cookies), teraz pisem z ineho pocitaca (tu to ide). Citat prispevky budem moct.



66

Re: enzymi

Aha, pardon, teraz vidim, ze mi odpovedal RNG, do haja, predtym tam bolo len ze "uzivatel". Mam to ja divne pocitace sad
Tak dakujem, RNG smile



67

Re: enzymi

Zase tam nemam uzivatela, ale teraz som si vsimla, ze to je bielym pismom, takze to nevidno. Raz to vidno, raz nie.



68

Re: enzymi

Tie pocitace a ich programy su naozaj "pozehnanie" pricom mozem obvinovat aj sam seba, ved som bol pri ich vzniku a aj ja som sa podielal v Akademii vied na vyvine zloziek od tenkych vrsdtiev s operacnymi zlozkami az po pamate. Teda kedysi velmi davno....

Ananas obsahuje bromelain, najma v stopke a v dren(=akoze hlubik, drevnaty stred). Ten "stipe" tj rozklada aj bielkoviny na jazyku

Nie histamin z lekarne, ale antihistamin, Daosin potlaca potravinove histaminove reakcie. A tie su najma z kvasnycn procesov, starnutia potravin a podobne.
Ja mam napr reakciu, ktora sa citi podobne, ako pala na sampanske, ktore je dvakrat kvasene vo flasi, tj pijem aj rozne kvasne produkty, z ktorych su niektore prirodne histaminy a vyvolaju zapalovu reakciu v zaludku=bolesti ako pri pale.



69

Re: enzymi

Uz som tu naposledy, na tomto PC. Pala je palenie zahy? Ja som take nemala. Mna strasne rozbolel chrbat a potom cele vnutro, akoby zachvat. Je to ine, ako ked len boli chrbat a napriklad je tlak v zaludku po tazsom jedle... To nie je nic oproti tomu mojmu zachvatu sad
Takze ked si dam naprikad ananasovy kompot alebo hoci surovy ananas, nic nezistim, ze?
Musim koncit, skoda sad((



70

Re: enzymi

Len surovy ananas obsahuje bromelain. Stava, kompot a podobne su sterilizovane, tj zahriate blizo bodu varu a bromelain sa znici uz pri 55 stupnov celzia.

Bolest chrbata a celeho vnutra??? To naozaj neviem kam zaradit. Pri alergiach je to zaludok a creva, pripadne sa zuzi dychacia trubica, tj pri anafylaktickom soku.
Bolest vnutra je este mozno spojena s traviacim traktom, ale bolest chrbta nie. Takze naozaj neviem o co sa jedna, leda ze by to bola nejaka nevysvetlitelna forma Herxheimerovej reakcia pri odmaskovani privela mikrobov. a tam jedine co pomoze je na cast znizit davky,,kym sa reakcia nezmensi.
Ale aj od jedneho slabuckeho Wobenzymu?!?! Absolutne nepochoppitelne, leda ze by to bolo nahodne reakcia na nieco ine v tom istom case?....



71

Re: enzymi

Tak sa mi konecne podarilo prihlasit z mojho PC, po 2 dnoch trapenia!!!
Ale k veci smile : Takze ten 1 Wobenzym je ozaj taky slaby, ze by mi nemalo byt z neho zle? sad
Z ineho by mi nemalo byt zle, lebo ja taketo problemy nemavam, len a len z enzymov. Mozem teda este niekedy odskusat 1 Wobenzym, ale tak skoro nie, lebo najprv sa musim z toho zachvatu spamatat, t.j. trochu na to zabudnut. Totiz, co som si dala asi pred mesiacom ten 1 Wobenzym, tiez mi bolo asi hodinu zle, nevedela som ani, co robit sad
Zda sa mi, ze ked sa najem, tak to pomaly prejde, ale nemam to presne odsledovane. Pripadne by som sa mohla hned po uziti najest, kvoli vyskusaniu. Alebo dat si cez den, medzi jedlami. (Takto nalacno mi zle pride asi o 20 -30 minut.)
Inak, fakt mi to uz ide trochu na nervy sad



72

Re: enzymi

Teraz som nasla na Internete, co je to Herxheimerova reakcia. Inak, sranda, ze v jednej chvili ma pocas toho zachvatu aj napadla taka predstava, ze teraz tie enzymy vlastne bojuju s niecim v mojom vnutri a nicia tam nieco - dufam, ze zle, a nie zdrave wink A vtedy ma to trochu aj preslo, ale to uz bola psychika smile  Ale zeby to bolo az take (takmer) neznesitelne? To by potom mali bolesti aj chori ludia (napriklad s rakovinou), nie? Teda, myslim, diagnostikovani. Aby to teda nevyzeralo, ze ja si myslim, ze som zdrava sad

Naposledy upravil: zuzanka (2012-09-14 21:40:49)



73

Re: enzymi

Nuz neviem ti na to nic rozumne povedat, videl som uz hnacky ako reakciu na enzymy, ale bolest chrbta????
Jedine, co dava vobec zmysel je, ze mas nejaku silnu zamaskovanu infekciu, nejaky napr velku kus biofilmu niekde, ktory ti enzymy odkryli a telo odrazu vyhubilo privela skodliuvych mikroorganiozmov a ich toxicky obsah sa dostal do zaludka/criev/kvrneho obehu a vyvolal Herxheimerovu reakciu, tj reakciu na otravu toxinami z uhynutych mikrobov.
No ale to je vsetko len spekulacia
Herx sa obvykle prejavuje ako chripka, tecuci nos, malatnost, neurcita bolest celeho tela a niekedy aj zvysena teplota, co sa pomerne rychlo vytrati, do dna-dvoch.Samozrejme ked beries enzymy, a pijes dost vody tak to zmizne o tolko  rychlejsie.



74

Re: enzymi

Prave si citam prispevky v sekcii o zlcniku a dosla som k toxicite selenu, a co ma napadlo!!! Ja som na to uz aj zabudla - ved mne takto byvalo zle aj ked som jedla paraorechy! Spociatku nie, to som bola schopna zjest naraz aj 10, tak mi to chutilo smile  Avsak po nejakom case som zacala mat s tym problemy, uz aj po 1 kusku. Taky isty zachvat ako po tych enzymoch. Co moze byt rovnake v enzymoch aj v paraorechoch? Alebo v com maju podobne ucinky?
Este ma napadlo s tym, co si pisal, ze sa mi mohlo uvolnit vela toxinov... ze ked uzivam napriklad vytazky z grepfruitovych jadierok alebo som aj uzivala koloidne striebro (aj to je protivirusove, protiplesnove,...), to mi nerobilo sarapatu. Tak to bude asi v niecom inom sad



75

Re: enzymi

Prave som si dala acylpyrin (nieco na mna lezie) a napadlo ma, ze toto mi nerobi problemy, ani napriklad ibuprofen a pod. (ktore su vraj tazke na zaludok). Tak neviem, asi nemozem jest zdrave veci : )) Teda nie je to az take smiesne...
Este sa opytam, ci tie problemy nemozu suvisiet, ze malo pijem. Denne 2 kavy (viem, ze to ma opacny ucinok, pisem len pre ucelenost), niekedy hrncek zeleneho caju (luhovany 10 min.) a niekedy 1 alebo aj 2 pohare vody, ked sa vyslovene donutim. Vobec mi tie tekutiny nechybaju (subjektivne). Asi je to nepochopitelne, ale ja som si uz tak zvykla. Viem, ze je to zle, preto sa nutim aspon do tych 2 poharov vody. sad

Naposledy upravil: zuzanka (2012-09-16 13:16:59)



76

Re: enzymi

Paraorechy rastu v divocine, v pralese. Domorodci, co ich zbieraju casto nedodrzia zasady proti plesniveniu=co najlepsie vetrat a nedrzat v kopach. Tak sa casto stava, ze paraorechy obsahujui toxiny z plesni, najma aflatoxin.
Inac su dost tazko stravitelne a nejeden clovek ma na ne alergiu.Moj krstny syn ju ma exemplarnu, staci polka vlasskeho orecha alebo [paraorecha a musi ist na pohorovost, inac sa zadusi, natolko sa mu stiahne dychacia trubica. A tiez ma reakciu na enzymy=hnacku.
Nemam na tu tvoju reakciu ziadne ine vysvetlenie. Toxicita selenu zacina az v ovela vyssich davkach, nez o ktorych rozpravame. Ale selen a jod sa vzajomne kompenzuju, tj viac jodu potrebuje viac selenu



77

Re: enzymi

Neviem preco, stale mam vnutorny pocit, ze to suvisi so zlcnikom (mozno s tym mojim polypom). Mozes mi, prosim ta, popisat ako zistit ten zvyseny odtok zlce? Tuto si to spominal - citujem: "Teoria, ze by to mohlo sposobit podrazdenie zlcnika sa da velmi lahko dokazat zvysenim toku zlce napr sylimarinom."
A este, keby som skusila ten Daosin, to si mam dat nalacno a hned za tym enzymy? Zeby som urobila na sebe taky pokus? smile  Bola by som fakt zvedava.



78

Re: enzymi

Zvysenie toku zlce sa da dosiahnut mnohymi prostriedkami, od ciernej redkovky, cez vytazky z korenoiv pupavy aj po vytazky z articoku, a samozrejme tu ucedene vytazky zo semien bodliaku, sylibum marianum/ostropestrec mariansky.
Ja obvykle hovorim len o sylimarine, lebo ten je dlhodobo a velmi ucinne pouzivany na zvysenie toku zlce, cistewnie a regeneraciu pecene pri roznych poskodeniach, od zamoreni, cez mechanicke, otravy hubami a rozne viralne poskodenia.
Osobne odporucam kazdemu si cistit pecen, lebo v nasej dnesnej potrave je coraz viac zamorenia, a pecen, nas velky filter treba obcas extra preecistit, kedze sa extra zamoruje. Inac sa preplni toxinmi a prestane ucinne fungovat, co velmi zle ovplyvni vsetky procesy v tele a v extramnych pripadocvh moze sposobit aj zlyhanie pecene a smrt.
Nevivim ziadny dovod , ked si ludia pravidelne umyvaju ryky a zuby, tj cistia povrch tela, preco by si nemali cistit  pravidelne aj jednotlive organy a pasivnew cakat, az sa natolko zamoria, ze zlyhaju a potom to adresovat roznymi chemickymi liekmi, ked je uz neskoro a skoda je napachana.



79

Re: enzymi

Ahoj zuzanka, čitam Tvoje problémy s Enzymami, zo skusenosti Ti môžem povedať, že máš pravdu, že Ti môžu podráždiť žlčník, Wobenzym obsahuje farbiva a viem o tom, že dosť ľudí ho ozaj nemôže, že má s ním pri trávení problém aj keď je slabý na obsah, kamarátka ho  musela uplne prestať užívať, mala si asi smolu s výberom enzymov, ja pijem už dlho enzymi a rôzne a keď som si prvý krát kupila Digest Platinum a dala som si ho na lačno , mala som tiež problém, hoci na lačno pijem aj 2ks Pancreatin od NOW, alebo N zimes od Swanson a s týmito som nikdy nemala problém, takže ten Digest Platinum je dobre prve vyskúšať medzi jedlami. Ak príde k podráždeniu žlčníka bolesť sa môže prejaviť presne až bolesťou do chrbta, viem to lebo žlčník mi vyoperovali pred rokmi pre kamene a mala som tieto bolesti až do chrbta a tiež ak si aj teraz podráždim žlčník tieto bolesti idu do chrbta, je to veľmi nepríjemná bolesť, pomôže pri tom  ihneď si dať aj 2ks silymarin a veľa, veľa vody. Možno Ti moje skúsenosti pomôžu. Prajem pekný deň

Naposledy upravil: Nina26 (2012-09-17 10:29:25)



80

Re: enzymi

rng, ako suvisi odtok zlce s cistenim pecene? Ked je zvyseny odtok, tak zlcnik bol podrazdeny? Odvolavam sa zaroven na tu tvoju vetu wink   Som z toho inak dobry jelen smile   Inak, dnes som si dala povinne sylimarinovy caj (vrecusko ma 3g sylibum - bylinka). Moze to byt ako nahrada sylimarinu v kapsuliach?
Ninka, dakujem ti za odpoved a starostlivost o mna smile A cim sa lisili tie enzymy, s ktorymi si nemala problem od toho Platinum? Ja by som teda skusila nie medzi jedlami, ale najprv radsej s jedlom sad A napadlo ma, co keby som hned tu kapsulu Digest Platinum zapila nie vodou, ale hned sylib.cajom, akoze preventivne wink
A este ma napadlo, neviem, ci nemam nieco s pankreasom, nejako mi rastie aj tlaci horna cast zaludka, ale mozno aj z toho, ze som dost pribrala - za pol roka asi 4-5 kil.

Naposledy upravil: zuzanka (2012-09-17 10:58:27)



81

Re: enzymi

Obsah silymarinu v semenach ostropestreca nie je velmi vysoky, preto sa nespoliehaj na caj, ale ber cisty silymarin=vytazok , nie semeno. Podla roznych literatur obsah silymarinu moze byt len 1% ale az 6%
http://www.salamresearch.com/html/milk_ … oduct.html
Silymarin zvysuje tok zlci, ktora sa tvori v peceni, a cim sa pecen zaroven cisti. Podrazdenie zlcnika moze byt zo zapchanych vyvodoch(kamene a prekazky v zlcovodoch) alebo roznych mikrobialnych infekcii. Na nasiaknutie a vynesenie zlci von spolu so zamorenim treba brat hodne mikrovlaknin, aspon 15 gramov denne zmesi roznych, pre kazdeho, cely zivot.
Na tie enzymy naozaj nepomoze nic ine, len skusat od mensich davok, ktore ti "sadnu" a ktore nie. A samozrejme ich na zaciatku beries len s jedlom, ked mas na ne reakciu na prazdny zaludok

Inac u mojho otca, co mal problermy s kamemnmi sa zachvat zlcnika prejavil najma pod rebrami, v strede, kde je solar plexus, Ze by to mohlo vyzarovat az do chrbta ma pre to ani nenapadlo.
Ale bolesti su velmi individualne vnimane a casto ullne inde, ako je samotny zdroj



82

Re: enzymi

1. Tak si pojdem kupit nejaky pripravok so sylimarinom, kedysi som to sem-tam uzivala, tak viem, ze su rozne, napr. aj s 250mg sylimarinu. A ma sa to brat tiez nalacno? Ja som tusim brala s jedlom.
No ale, ked si dam ten sylimarin, a prip.aj vlakninu, tak mi zvysi odtok zlce, lenze ja mam polyp, tak to mi vyvola podrazdenie zlcnika? sad  ... nevadi, vyskusame, uvidime wink
2. Tie enzymy, ako mam brat mensie davky, ked mi skodi aj jeden Wobenzym? sad  A keby som chcela odskusat jednotlive enzymy, to si mam zakazdym kupit nove balenie? A kolko je vlastne tych druhov predajnych enzymov? Ked mi nesadnu, co s nacatym balenim? sad
3. Ani ja tu bolest necitim v mieste zdroja, zlcnik je niekde vpravo. Mna pri tej bolesti chrbta zviera a pali cele vnutro. Inak bolesti chrbta mam hocikedy, ale to je uplne ine, to si uz ani nevsimam.

Naposledy upravil: zuzanka (2012-09-17 20:42:10)



83

Re: enzymi

1, Drzim ti palce, aby si nedostala zvysenim toku zlce zlcovy zachvat. Ale inac sa neda pecen precistit, ani rozpustit pripadne zlcove kamene
2. predajnych enzymov je hromada, zivocisny je pancreatine, rastlinnych je plno, od papainu cez bromelain a ine, su aj fungalne a dokonca aj bakterialne
Skus co najmensie balenia, kym nenajdes ten spravny, tj tu spravnu zmes pre teba, individualne.
Vyhybaj sa privela e-ckam, ktore obsahuju najma farmaceuticke vyrobky, potravnari doplnkari su obvykle opatrnejsi.
3. ?

Neexistuje zivot bez urciteho,rizika. Otehotniet je riziko. Zit je riziko, Nechat v tele skodlive mikroby bez branenia sa je riziko. Branenie sa liekami/chemikaliami je riziko ba dokonca aj neskodne potravinove doplnky mozu byt individualne za urcitych okolnosti pree urcitych ludi nevhodne, napr vyvolanim Herxheimerovej reakcie. Ale mikrobov sa neda zbavit inac, nez vyplachnutim alebo znicenim a aj znicenie prirychlo moze vyvolat toxicku reakciu=uhynovu=Herxheimer/Jarish,
Takze opatrne, on mensich davok postupne k vacsim, to je najlepsie co viem poradit. A podla moznosti len prostriedky, ktore su uznane ako bezpecne potravinove doplnky, a nie nejake skodlive patentovane chemikalie, aj ked su schvalene ako lieky.



84

Re: enzymi

Zuzanka, mna pri podráždení žlčníka bolela vždy aj slinivka, asi to spolu súvisí, aj vyrážalo do chrbta,  ano je to ina bolesť ako tradičná bolesť chrbta, je to bolesť z vnutra, keď som nemala voľakedy dávno silymarin vždy som nosila so sebou v kabelke Febichol, ten  mi tiež vždy zabral a pomohol ak nie jedna tobolka tak 2ks, tiež zapiť veľa vody a pomáha zhlboka dýchať do žaludka. Aký rozdiel je medzi jednotlivými enzymami Ti napisal RNG a je to tiež na zložení popísane a  reakcia je vec asi veľmi individuálna, celkove asi na začiatok by Ťa nedráždili enzymi ako Pancreatin, kde su 3 zložky,Digest Platinum je viac zložkový .



85

Re: enzymi

1. RNG, prosim ta, nenapisal si mi, ci ten sylimarin sa ma brat nalacno ci po jedle. Dnes som si kupila a je tam napisane len, ze 1 tobolku denne zapit tekutinou (je to kapsula s praskom vnutri).
2. Tie enzymy asi na Slovensku velmi nie su, ze? Wobenzym zatial necham tak, a este poznam Pancreolan, ten mi pomohol, ked mi nejake jedlo padlo tazko, ale to bolo davno. Mam zacat s Pancreolanom? A enzymy zo zahranicia som dostala vzdy cez niekoho, ale nemozem ludi vyuzivat. Asi sa to budem musiet naucit, ze? A je viacero takych firiem? Mozete sem dat nejake linky? Poznam akurat Now, trochu.



86

Re: enzymi

No, uz som sa trosku zorientovala, ved to maju celkom prehladne na stranke. Tak hadam by som zacala s Betain HCL? Aj tak mam pocit, ze mam malo kyseliny, neviem. Potom Bromelain, ale najprv si radsej vyskusam cerstvy ananas smile
Takze na Slovensku su len tie dva typy enzymov?
A poprosim o odpoved, ci mam ten sylimarin vziat nalacno, hned zajtra by som skusila a drzte palce, nech nemam zachvat smile Treba aspon 2 deci vody, ze? Ja teraz pijem uz 2 dni nalacno 2 deci vody, je to hotove utrpenie pre mna, ale musim! sad

Naposledy upravil: zuzanka (2012-09-18 20:26:44)



87

Re: enzymi

Pancreatin je zivocisny, hodne podobny nasmu vlastnemu pankreatinu, takze tam by nemali byt ziadne reakcia, pokial tam nie je pridane nejake pre teba skodlive e-cko.
Moj otec pouzival dlhe roky Febichol, ale zialbohu mu len ciastocne pomahal(fenipentol, chemikalia, 1-phenyl-1 pentanol CAS 583-03-9,
http://www.sigmaaldrich.com/MSDS/MSDS/D … AS%2520No. podporujuca vylucovanie zlce, vyrabane len v Cechach a na Slovensku, co je dokaz, ze sa inde neujala ani za tie dlhe roky, co je pouzivana).

Riedenie zlce je lepsi prostriedok na odplavenie zlvovych kamenov, tak isto pouzivanie roznych enzymov rozne, najma cholinove kamene moze rozlozit a odplavit.

A v pripade ciastocne zapchatych zlcovodov, privela kamenov a podobne su radikalne a velmi ucinne metody cistenia pecene(liver flush  pozri na  http://rng.nazory.eu/pecen ) dost riskantne, lebo mozu viest k silnym zachvatom.
Preto postupne riedenie zlce a enzymaticke cistenie je tu skor na mieste.

Naposledy upravil: RNG (2012-09-18 20:36:25)



88

Re: enzymi

Pancreatin je zivocisny, hodne podobny nasmu vlastnemu pankreatinu, takze tam by nemali byt ziadne reakcia, pokial tam nie je pridane nejake pre teba skodlive e-cko.
Moj otec pouzival dlhe roky Febichol, ale zialbihu mu len ciastocne pomahal(fenipentol, chemikalia, 1-phenyl-1 pentanol CAS 583-03-9,
http://www.sigmaaldrich.com/MSDS/MSDS/D … AS%2520No. podporujuca vylucovanie zlce, vyrabane len v Cechach a na Slovensku, co je dokaz, ze sa inde neujala ani za tie dlhe roky, co je pouzivana).
Riedenie zlce je lepsi prostriedok na odplavenie zlvovych kamenov, tak isto pouzivanie roznych enzymov rozne, najma cholinove kamene moze rozlozit a odplavit.

A v pripade ciastocne zapchatych zlcovodov, privela kamenov a podobne su radikalne a velmi ucinne metody cistenia pecene(liver flush  pozri na  http://rng.nazory.eu/pecen ) dost riskantne, lebo mozu viest k silnym zachvatom.
Preto postupne riedenie zlce a enzymaticke cistenie je tu skor na mieste.



89

Re: enzymi

1. RNG, ale nenapisal si mi, ci sa ma ten sylimarin brat nalacno sad  Ci je to jedno? A tiez zapit vela vody? Hladala som to tu na niektorych strankach, a nenasla.
2. Ako mam dosiahnut to riedenie zlce? Ake su vhodne pripravky?
3. Ja som vlastne tie enzymy povodne nechcela na travenie, ale preventivne na odstranovanie "obalov nadorov" a na odstranenie polypu na zlcniku (to som tu na fore niekde kedysi citala), preto som objednala ten viaczlozkovy Digest Platinum. http://rng.uforum.sk/topic/1550/polyp-na-zlcniku/



90

Re: enzymi

Silymarim mozes zobrat akokolvek, len odporucam brat aj extra mikrovlakniny, nech sa ta extra vylucena zlc vynesie aj so zamorenim z tela, nasiaknuta do mikrovlaknin.
Silymarin riedi zlc a pomaha regenerovat pecenove bunky.
Na pecen su aj rozne ine ucinne, ako cierna redkovka, vytazok z korenov pupavy/taxacum, vytazok z articoka a podobne, pozri napr na
http://www.iherb.com/Now-Foods-Liver-De … ules/11016
Ale daleko najucinnejsi je sylimarin a protokol dr Berksona, (najdes v teme pecen)



91

Re: enzymi

Dakujem pekne za odpoved smile Tak dnes si to dam s ranajkami. A dnes si pojdem kupit Psylium. Enzymy zatial necham na neskor.



92

Re: enzymi

Pouzivaj aj viac roznych mikrovblaknin, pektiny najdes v jablkach a hruskach, inulin dostanes kvalitny a lacny napr cez
http://www.vemica.eu/eshop/inulin-vlaknina-z-cakanky
kde si mozes objednat aj lacne psylium a lecitin na cistenie ciev.
Probiotika potrebuju pestru vyzivu, tak isto ako aj my a mikrovlakniny su pre [probiotika ich hlavna potrava.



93

Re: enzymi

Ahoj RNG.

Zvykneš uvádzať Pancreatin High Potency 4x500 značky NOW. Našla som vo Swansone tento:
https://www.swansonvitamins.com/swanson … x-300-tabs

Nie je lepší ten Swanson?



94

Re: enzymi

Nie podla cisel aktivity, ten z NOW uvadza aktivitu na jednu kapsulu, Swanson na 2 kapsule. Okrem toho Now ma viac lipazy.
http://www.swansonvitamins.com/now-food … csp=NWF262

Naposledy upravil: RNG (2012-10-03 15:25:14)



95

Re: enzymi

Je mozne, ze sa po uzivani enzymov cloveku mozu vyrutit rozne ochorenia?



96

Re: enzymi

Dobrý den,mám 52rokov a počula som že s pribudajúcimi rokmi dochádza ku strate glutamínu.Chcela by som sa vás spýtať či je mozne v mojom veku si ho doplnať,bez nejakých vedlajších účinkov,má pozitívny účinok aj na mozgové funkcie.Dakujem



97

Re: enzymi

Lucide, nie. Enzymi su potravinove doplnky a schvalene su lekarskymi komisiami ako neskodne, tj bez postrannych skodlivych ucinkov. To su vsetko falosne propagandy proti doplnkom, na podporu odberu chemickych patentovanych liekov.



98

Re: enzymi

Glutamine je aminokyselina, ktoru si telo vyraba a ked doje k poruche, tj nizkym hladinam, da sa jednoducho doplnit doplnkami ci uz priamo glutaminu, alebo latok co podporia jeho tvorbu v tele
http://en.wikipedia.org/wiki/Glutamine
Tu mas jeden z mnozstva zdrojov, sice navrhnuty pre bodybuilding, ale maju tam hromadu informacii praktickeho zmyslu
http://www.iherb.com/Betancourt-Glutami … wder/39306



99

Re: enzymi

RNG, nemyslela som skodlive ucinky eznymov. Skor som myslela, ci enzymy pri odstranovani zapalov v tele neznizia na urcity cas imunitu. Moja mama uzivala serrapeptazu na zapalove procesy v klboch. Ale prestala ju uzivat lebo sa jej zdalo, ze na nu idu vsetky choroby - vyrutili sa jej afty v ustach, pocitovala zvysenu unavu, zacali ju boliet aj tie klby, ktore predtym neboleli... Po vysadeni enzymov problemy ustali.
Ja sa tomu nerozumiem, ale chcela by som vediet tvoj nazor ci je nieco take mozne...



100

Re: enzymi

Nuz vsetko je mozne, enzymy odburavaju casto rozne zamorenia ulozene v tukoch, takze clovek moze mat reakcie. Ale ako inac si mozes telo ocistit, nez uviest zamorenia do obehu dat moznost telu ich odstranitm, ci uz rozlozenim(enzymaticky), odfiltovanim v peceni a vylucenim so zlcou, alebo mocom , potom, dokonca vyhodenim cez kozu.
To iste sa stane, ked je telo zamorene roznymi mikrobami a pouzijes nieco silne antimikrobialne, a naraz sa privela mikrobov s ich toxickymi obsahmi rozpadne a zaplavi telo toxinami. Tam to ma meno: Herxheimer /Jarish reakcia. Na to je jedina pomoc zmensit davky antimikrobialnych na cas, kym sa telo nezbavi toxinov a potom zvysovat spat, kym sa nezbavis skodlivych  mikrobov.