1

Téma: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Dobry den, v sucastnosti prechadzam neprijemnymi abstinencnymi priznakmi z postupneho vysadzovania AD-lieku a rovnako aj znizovana davky, resp. kratkodobeho vysadenia benzodiazepinovych liekov, v dosledku narastajucej tolerancie. Z NU ma trapi hlavne stala nespavost, celodena uzkost, podrazdenost, hnev, tras, tik, nepokoj, nervozita, pocit elektriny v koncatinach a dalsie...  Pri hladani informaciach o vyzivovych doplnkoch, ktore by mi pomohli zmiernit tieto neprijmne ucinky som narazil na stranku theroadback.org, kde som sa docital, ze pri vysadzovani benzodiazepinov sa doporucuje nasledovna kombinacia doplnkov : Beta 1, 3-D Glukan, RenewPro(srvatkovy protein),  prirodny vitamin C a Probiotic Supreme. V pripade vysadzovania antidepresiv sa dalej doporucuju doplnky ako: Essential Protein Formula, Body Calm(obsahuje Montmorency tart cherry), Body Calm Supreme(obsahuje naviac aj Mucenku jedlu).
Vecsina tychto doplnkov sa vsak da kupit jedine cez ich TRBhealth shop a to za dost vysoke sumy. Preto neviem nakolko je tento program doveryhodny, ked si takymto sposobom vlastne sami sebe robia reklamu na svoje produkty ?

Zujima ma, ci poznate niektore z vyssie uvedenych doplkov a ci si myslite,  ze by niektore z nich skutocne mohli aspon tak dobre pomoct pri vysadzovani spomenutych liekov, tak dobre ako to uvadzaju na svojom portali  theroadback.org ?

Pripadne mate vlastne tipy na doplnky, ktore by mi mozno mohli pomoc ?


Vopred Vam velmi pekne dakujem!



2

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Priamo ziadny z uvedenych nema prakticky  nic spolocne s odmorovanim tela od antidepresiv ani ich nenahradzuje.

Neviem, na co si mal predpisane antidepresiva, tj co ti z neurotransmiterov chybalo (alebo bolo v prebytku, co je ovela zriedkavejsie)  ale ciste na ukludnenie je GABA(2 x 600 mg) B-3 vo forme inositol hexaniacinate(2 x 500 mg), Picamilon(2 x 300 mg),  MSM(2 x 1 gram) a L-theanine (2 x 400 mg)
Ak si to mal cele sposobene nedostatkom serotoninu, tak  doplnovanie je cez polotovar na seroronin, 5-HTP, 2 x 100 mg denne, alebo SSRI ucinok vytazku z lubovnika( narazova davka musi obsahovat  3 mg hypericinu a 30 mg hyperforinu)

Na odmorenie tela od tych skodlivych navykovych chemikalii treba pouzivat hodne mikrovlaknin(absorbent) cistenie si pecene protokolom dr Berksona, pomaha brat aj zdroje EPA a DHA(rybacie oleje/krill olej /calamarine) a pomaha brat aj protidepresny vitamin D-3 v davke 5000 IU denne, aspon docasne a tiez cistiot si telo lecitinom, co je tiez neurotransmiter.

Montmercy ceresna ma zanedbatelne upokojujuce ucinky, ja z nej jem casto hrste susenych denne,  a z passiflory 8 mg v uvedenej kapsuli vitexinu je dost malo.

Vitexin sa nachadza aj v inych zdrojoch ako je passiflora(mucenka). Mas ho aj v hlohu(Hawthorne, cratageus) aj  v inych, a hodne lacnejsie.Pozri napr na
http://www.swansonvitamins.com/NWF551/I … csp=NWF551
kde je sice len 5.6 mg vitexinu v kapsuli, ale za maly zlomok ceny toho uvedeneho.

Viac na vitexin pozri
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitexin
a tiez napr clanok od dr Saheliana na hloh celkove, ktory tu casto odporucam ako vasorelaxant(rozsirovanie ciev, ACE efekt),ale na tom sa podielaju aj ine zlozky v hlohu, nie len vitexin.
http://www.raysahelian.com/hawthorn.html



3

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

dakujem za rady a tipy!

vysadzoval som starsie ireverzibilne MAOI antidepresivum(Phenelzine - Nardil), ktore ma vela neziaducich ucinkov a v sucastnosti opat prechadzam na dalsie AD zo skupiny  SSRI. Moja diagnoza je generalizovana uzkostna porucha s depresiou a OCD . Niektore z tych doplnkov urcite vyskusam, napr. rybacie oleje, Vit. D  a dalsie... az na 5-HTP, lebo ten sa s SSRI´liekmi kombinovat urcite nesmie.

este raz vdaka !



4

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Ako myslis. Ja by som isiel skor na prirodne SSRI ako na navykovce skodlive chemikalie, schvalene ako lieky.A kedze tie nie su navykove, pouzival by som ich len ked citis, ze na tebva nieco "lezie", tak ako ich pouziva narazove moja zena.
Hypericin a hyperforin v uvedenej narazovej davke  sa mozu kludne kombinovat s 5-HTP, ktory by som bral pravidelne  na zvysenie hladiny serotoninu, bezpecne.



5

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

najradsej by som sa vybral prave touto prirodnou cestou o ktorej pises, avsak nakolko sa uz zial neuspesne liecim asi 9 rokov na vsetky tieto fobicke a uzkostne poruchy a presiel som prave aj touto cestou, teda cez mnozstvo potravinovych a prirodnych doplnkov, tak uz moc neverim, ze napr. 5-HTP by mi mohol nejak vyrazne s uzkostou, ci depresiou pomoc. Respektive som sa uz o tom v minulosti presvedcil. Este par rokov dozadu som od teba objednaval 5-HTP, lubovnik, Gaba, lecitin...skusal som aj rybacie oleje, L-theanine, vitaminove kompexy a vela dalsich.... po nekonecnom skusani a objednavani rozlicnych doplnkov(aj z USA) som prisiel na to, ze tadialto u mna cesta jednoducho nevedie. Netvridim vsak, ze vsetky tie spomenute doplnky su nanic, napr. lubovnik urcite funguje, ale podla mna skor pri "lahsej forme" depresie a ostatne maju minimale pozitivny vplyv na zdravie.

Zatial jediny doplnok, vlasne rastlina ktora mi s uzkostou skutocne pomoha je Kava-kava (Piper methysticum), avsak rozhodne nie vo forme kapsuli ale len vo forme prachu - rozdrveneho korena casti rastliny.

Podla teba je bezpecne skombinovat napriklad farmako SSRI paroxetin s doplnkom 5-HTP ? Nebude sa to nahodou rovnat serotoninovemu syndromu ?



6

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

mike55 napísal(a):

Podla teba je bezpecne skombinovat napriklad farmako SSRI paroxetin s doplnkom 5-HTP ? Nebude sa to nahodou rovnat serotoninovemu syndromu ?

az teraz som si uvedomil, ze si pisal o kombinacii St John's wort + 5-HTP. Tuto kombinaciu som skusal uz hned na zacitaku, avsak bez uspechu. Ta vysie spomenuta kombinacia s liekom bude urcite nebezpecna.



7

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Ako som povedal, lern taka davka vytazkov zo st John's wort je ucinna, ktora opbsahuje zarucene 3 mg hypericinu a 30 mg hyperforinu.
Ak ti toto nezabere do 2 hodin, tvoj problem nie je serotonin, ale iny neurotransmiter. A teda ani iny SSRI ti nemoze pomoct.



8

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

da sa takyto St John's wort v uvedenej forme u teba objednat (napr. v kamennej predajni v BA, ak este funguje) ? K tym neurotransmiterom, existuje aj doplnok zamerany prave na dopamin (podobne ako lubovnik na serotonin) ?

Este mam jednu otazku, je to sice mimo vsetkych supplementov, no mozno mas prehlad aj v tejto oblasti: ide o Kranialnu elektro/neuro stimulaciu (CES). Na zapade(hlavne v US) je takato forma liecby mentalnych poruch dost popularna a dokonca existuje na trhu aj niekolko CES pristrojov, ktore sa daju zakupit, avsak za velmi vysoke sumy. Prikladom takehoto zariadnia je napriklad  Fisher Wallace Stimulator :
http://www.youtube.com/fisherwallacelabs

Mas nejake informacie, ci skusenosti aj v tejto oblasti mediciny ?

Dakujem.



9

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Mike 55, na dopamin staci doplnit doplnkom L-DOPA
CES nie je nic noveho, najdes o tom popularne
http://en.wikipedia.org/wiki/Cranial_el … timulation
Tu mas napr jeden pristroj na CES pod 300 dolarov
http://www.mindalive.com/Products_OASIS_II.htm
tu dalsi
http://www.elixa.com/estim/CES.htm
http://www.cesultra.com/product-store.php
Moze to pomoct so spankom aj anxiety  atacks.



10

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

RNG, dakujem za odkazy.

L-Dopu som uz tiez skusal, avsak bolo to uz davno a tusim aj v kombinacii s SSRII. Ziaden vyrazny benefit pre uzkost som pri jej uzivani nezaznamenal... neviem, no obavam sa, ze aj v pripade ak by som sa opat rozhodol "liecit" iba doplnkami, tak by to nedopadlo dobre. V prvom rade mi chybaju zanalosti ako ktore doplnky mozno skombinovat a ktore nie a v akych davkach, mnozstvat ich uzivat, tak aby to cele vobec fungovalo... nechcel by som sa opat vraciat na zaciatok a  byt  "sam sebe lekarom"


U nas v SR CES nie je moc rozsirene, skor by som povedal ze vobec a okrem asi dvoch nemocnic, ktore sa zameriavaju len na rTMS, tak CES terapia sa tu nerobi asi nikde. Napr. v CR su uz v tomto o trochu popredu. Viem ze sa v US robili dokonca studie s vyuzitim CES pri liecbe generalizovanej uzkostej poruchy a taktiez som sa docital o viacerych pozitivnych prispevkoch v pripade pouzitia rozlicnych pritrojov pre uzkost a depresiu.

Myslis ze su to len vyhodene peniaze, alebo ten pristroj dokaze skutocne pomoc? (zrejme sa tazko k tomu takto vyjadrit, a taktiez to nemusi mat daleko od placeba, no mozno mas v tejto oblasti predsa len viac informacii).
V pripade toho (mozno) najlacnejsieho CES pristroja - Oasis II (cca. $300),  tak myslis ze v porovnani s napr. raz tak drahym Fisher Wallace Stimulator (za cca. $700) by bol konecny stimulacny efekt uplne rovnaky ? (rozdiel je tu aj v tom, ze FWS je schvaleny FDA a treba nan lekarsky predpis).

Naposledy upravil: mike55 (2012-08-11 05:50:35)



11

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Ja som povodne sice promoval z elektrotechnickej fakulty, ale vtedy bolo elekrtostimulatory pouzivane len na tlmenie bolesti a spanok. Odvtedy som sa s tym viacej nestretol, okrem stimulacie svalov. Takze na depresie auzkost/anxiety  neviem ako ucinne to posobi.Ale je jasne, ze to nie je placebo v ziadnom pripade.
Neurotransmiterov je hromada, nemam ani sajnu, ktory ti chyba.
http://en.wikipedia.org/wiki/Neurotransmitter
Na 80% to byva ale serotonin a na to sa sustreduje prakticky vsetky lieky.
Kedze lekari nevedia zatial merat hladiny neirotransmiterov v mozgu, aj oni musial len skusat, rozdiel je ale v tom, ze oni skusaju so skodlivymi navykovymi drogami a
ja podla mojich lekarskych zdrojov informacii odporucam neskodne potravinove doplnky.

Velmi dolezite je vcediet ucinne davky aj pre potravinove doplnky, lebo spoliehat sa na vyrobcov doplnkov, ze ti povedia spravnu ucinnu davku je velky omyl.
Npr u L-DOPY ucinne davky su od 250 do 1000 mg a musis si to "nastavovat" sam, lebo v doplnkoch ti lekari rozhodne nepomozu, cest vzacnym vynimkam, ba prave naopak ti budu nahovarat, ze su neucinne a dokonca skodlive, co je loz, lebo doplnky sa schvaliju na volny trh lekarskymi komisiami a tie ich pripustia na trh len ked nemaju ZIADNE skodlive ucinky.

Lekari neberu na seba ziadnu zodpovednost za predpisane lieky a ich ucinnost/neucinnost alebo skodlivost. Ked su schvalene na pouzitie, s kludom ich predpisu. Takze nakoniec si si lekarom sam sebe vzdy podla toho ake signaly ti na to telo dava. A je to tvoje telo, takze zvalit  zodpovednost na lekarov, ktori ju aj tak nezarucuju je ruleta, kde stracas ty, ak sa oni zmylia alebo ti predpisu liek, co ta poskodi. A takych je dnes drviva  vacsina



12

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Dobrý deň RNG,

mala som, aj mam problemy so spankom. Dlhodobo som uzivala "mirtazapin 15 mg" (4 roky), 1 - 1,5 roka som sa snazila znizovat primerane davku (najvacsi rozostup medzi davkami bol tri dni). Nasledne som usudila, ze hadam to bolo dostatocne pozvolne vysadenie, tak som 8 dni nic nebrala pocas, kt. som nemohla vobec spat, brala som len vysoke davky vitaminov a melatonin. Po tych 8. dnoch som si dala pol tablety mirtazapinu a ukludnila som sa trochu...dnes mi lekarka predpisala "trittico ac 150"...tak isto mi dala "hypnogen"....

Ak by si sa mi mohol vyjadrit, co je "mensie zlo pre mna?? ked budem brt pravidlene tie antidepresiva alebo si dam raz za cas hypnogen a pokusim sa hladat ine moznosti spanku.

Len pre doplnenie, stres mam len z nevyspatia (to, ze za noc nezaspim ani na hodinu hmm) a zo strachu zo zapamatavania materie do skoly (som v statnicovom rocniku). Kedysi mi robilo problemy len zaspatie (trvalo tak dve hodiny, no za tento posledny tyzden som nespala pocas dna vobec, niektore dni len hodinu - max dve)

Dakujem vopred za nazor



13

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Pozri na temy stres a spanok.
Antidepresivas sposobuju nespavost(okrem inych moznych skod a navykovosti) chemikalie na spanok su tak isto navykove a skodlive. Je dost prirodnych latok na navedenie spanku a ukludnenie, nevidim dovod na branie skodlivych chemikalii.



14

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Na zaspavanie je zarucene najelpsie praktizovanie autogenneho treningu. Chce to sustredenie a doveru v svoje schopnosti, avsak nie je to nic narocne. Su na to brožurky, kde sa v zakladnych bodoch popisuje ako postupovat. Spociatku som nad tym mavol rukou, s domnenim ze to nemoze byt ucinne, ale ked ma trapila nespavost a bez hypnotik som si nevedel dat rady, seriozne som to vyskusal a efekt sa dostavil za 5 minut, kedy som zazrakom zaspal smile To ma utvrdilo ze ta nespavost bola len psychogenne sposobena a od toho momentu som so spankom problemy nemal. a ak som aj nemohol zaspat opat som vyuzil tento trening. Je to silnesie ako akykolvek liek, treba sa to vsak naucit pouzivat.

Okrem toho mam skusenost aj s nejprijemnymi stavmi pri vysadzovani antidepresvia Paroxetin. Neprijemne stavy po vysadzovani antidepresiv najme SSRI typu sa daju zvladnut ich nahradou za AD s najmiernejsimi vedlajsimi ucinkami: citalopram (Citalec): to ma uz po prvej davke zbavilo abstakov a vysadit som to mohol bez ujmy. Cize toto je prva pomoc pri vysadzani podobnych antidepresiv, tam tazko pomoze cokolvek ine!!



15

Re: Vysadzovanie antidepresiv a abstinencne priznaky - vyz.doplnky

Nuz osobne by som nenahradzoval jedno skodlive chemicke navykove AD druhym.
Ale to je na vas sa rozhodnut.
Extrakt z st Johns Wort s obsahom 3 mg hypericinu a 30 mg hyperforinu  je tiez SSRI a SNRI, dokonca posobi aj na hladinu GABA v mozgu, moja zena to pouziva obcas  uz dlhe roky obcas, je to nenavykove.
Treba len najst znacku, ktora tie spravne zlozky obsahuje, pozri napr na
http://www.iherb.com/Paradise-Herbs-St- … -Caps/4913
Moja zena berie 3 kapsule naraz, ucinok za 2 hodiny, trva vyse 8 hodin. Pozor na predavkovanie, 3 kapsule denne su zaroven maximalna denna davka, vyssie mozu viest k serotoninovemu syndromu=privela serotoninu v mozgu.

Citalopram/citalec je tiez navykovy a ma plno postrannych ucinkov, pozri na
http://en.wikipedia.org/wiki/Citalopram

Na spanok a stres pozri
http://www.rng.nazory.eu/spanok
http://www.rng.nazory.eu/stres

Stres treba zo zivota co najviac odstranit, lebo je dovodom na hromady roznych zdravotnych problemov, alebo k nim znacne prispieva.

Naposledy upravil: RNG (2012-12-30 06:26:47)