1

Téma: vysoké dávky ovocia

Zdravím RNG,

prebehol som názvy všetkých tém a nenašiel som žiadnu vyslovene o ovocí, tak zakladám novú, snáď sa nebudem opakovať. Prv, než sa vôbec dostanem k otázkam, ktoré Ti chcem položiť, by som najskôr pár vetami opísal svoju situáciu aby si ma vedel lepšie pochopiť a vžiť sa do mňa, o čo mi vlastne ide atď.

Od detstva som žil skôr aktívnejším spôsobom života, čo mi zostalo dodnes - veľa pohybu, šport, pobyt v prírode, nikdy som neskúsil cigaretu. Čo sa zdravotných problémov týka, nemal som absolútne žiadne až do 20 roku života, kedy sa mi po bezproblémovej puberte vyskytovali čoraz väčšie problémy s akné. Ku kožným lekárom sa radšej ani nejdem vyjadrovať, sú to tragédi podobne ako celá konvenčná medicína. Časom som sa z toho dostal úplne a svojpomocne bez lekárskej "pomoci" kompletnou zmenou stravovacích návykov. Celé dospievanie som totiž do seba pchal okrem zdravých vecí aj tie nezdravé. Rezolútnym vylúčením niektorých potravín zo stravy (mlieko, rastlinné oleje a rastlinné nátierky ako Rama, biele pečivo, cukor a sladkosti, pražené jedlá, coca cola, energy drinky a iné nápoje...) a pridaním väčšieho množstva tých správnych potravín som sa vyliečil úplne a chvála Bohu som na tom rovnako, ako za starých dobrých čias.  Veľmi silný pozitívny účinok má tiež vláknina psyllium, ktorú užívam dlhodobo každý deň. Zo svojich problémov som sa dostal, ale nastal ďalší, ktorý riešim a až teraz sa dostávam k jadre svojho problému.

Často športujem a dva-tri krát týždenne posilujem a pozorujem na sebe, že odkedy sa vyhýbam mastnému mäsu (už jem len chudé kuracie a raz za čas bravčové ale to len výnimočne) a mlieku, už pri cvičení nemám toľko energie, ako kedysi. Vždy som cvičil načisto, bez akýchkoľvek doplnkov. Zmenou stravy som schudol 11 kíl, čo mi trošku aj vadí, ale pravidelným cvičením pomaličky naberám ale aj to až od okamihu, kedy som si nedostatok energie vyriešil po svojom - vysokými dávkami ovocia. A na toto sa Ťa chcem popýtať. Zatiaľ to praktizujem len krátkodobo, ale mám pocit, že keď si naložím kopcovitý polievkový tanier ovocia (zvyčajne nakrájané kúsky ovocia - 3 veľké kusy banánu, 4-5 ks kiwwy, 4-5ks jahôd, sem tam do toho aj pomaranče atď) mám pocit, že zrazu mám energie na rozdávanie. Okrem toho, že to je veľmi chutná, cítim sa potom plný energie. Začal som si takéto megadávky dávať pred tréningami ale aj namiesto raňajok (kedy som bežne na raňajky mával nezdravé párky a iné "dobroty"). Chcem sa spýtať - je vhodné užívať takéto veľké porcie ovocia na raňajky každý deň? Je správne, alebo skôr naivné si myslieť, že takéto porcie ovocia by mali dodať telu energiu aj na celý deň aj pri ťažkých fyzických prácach? Povedzme pri "makačke" na stavbe, často niekomu chodím pomôcť a veci ako párky, klobásy a iné údeniny, ktoré sa na stavbách bežne "podávajú" nechcem už nikdy vidieť. Je ovocie vhodným zdrojom energie aj na takéto prípady? Zatiaľ som to na stavbe neotestoval, ale zaujíma ma to už teraz. Samozrejme tým nechcem povedať, že budem celý čas jesť len ovocie, ale je vhodné ho používať ako hlavný zdroj energie? Vrcholoví atléti vraj často jedia banány kvôli vytrvalosti.. Nečítal som na túto tému žiadnu odbornú literatúru, len pár článkov na internete, preto sa pýtam Teba.

A posledná vec, ktorá ma ohľadom ovocia zaujíma je, je konzumácia zeleniny. Viem, že z hľadiska dodržiavania oddelenej stravy je veľmi nevhodná kombinácia ovocie - zelenina súčasne. Mňa by ale zaujímalo, či si môžem dať zeleninovú prílohu k obedu alebo na večeru v prípade, ak som sa na raňajky "našutroval" ovocia. Čítal som aj také názory, že ak som cez deň mal ovocie, zvyšok dňa by som sa mal zelenine vyhýbať a naopak, čo sa mi zdá pritiahnuté za vlasy. Chcel by som mať jasno aj v tomto - po akej dobe od konzumácie ovocia si môžem dopriať zeleninu. Ospravedlňujem sa, že som sa takto rozpísal, ale kto sa hanbí, má prázdne gamby ako sa hovorí smile Ty si odborník a ja sa chcem niečo dozvedieť, tak som napísal smile dúfam, že mi dáš podobne vyčerpávajúcu odpoveď big_smile diky moc



2

Re: vysoké dávky ovocia

Nuz nikoho nebudem odhovarat od ovocia, to je predsa jasne zdrava vec, len telo potrebuje aj ine zdroje, nez sacharidy a to su najma bielkoviny a aminokyseliny, najma na budovanie a udrzbu svalstva.
Rychle sacharidy(vysoky glycemicky index) sice davaju okamzitu energiu, ale zialbohu pomerne kratkodobo. Lepsie su komplexne sacharidy, celozrnne a hruboznne produkty, co uvolnuju cukry pomaly a postupne, tak sice telo nema obrovsky priliv energie, ale vyrovnanu hladinu pocas dna, co dava vytrvalost, a predchadza problemom z prudkych zmien hladiny cukru v krvi(syndrom X), co moze viest  spolu s dalsimi vecami az k cukrovkam DM2 a  nealkoholickej pretucnenej peceni  u niekoho.
Delenie stravy je zalezitost len niekolko hodin, nie cely den, tj mozes kludne jest zeleninu s masom, vajcami rybami a podobne.A ked das medzi ovocie a zeleninu 4-5 hodin pauzu, este stale mas pravu delenu stravu.To je len, aby nebola zelenina a ovocie v crevach naraz zmiesane.
Ale inac mozes to aj miesat, ked beries extra enzymy, tak ako to robim ja.

A dokonca jem pravidelne aj mliecne vyrobky(domaci robeny jogurt, mlieko z volne pasenych krav, bez hormonov a atb.) obcas aj trochu syru si neodpustim, ale beriem enzymy na mlieko(Dairy enzymes), aby ma v mojom veku , ked neviem stravit ani laktozu(o tu sa postaraju kvasne kultury a zmenia ju na potrebnu kyselinu mliecnu, sucast chodu energie v tele), ani kazein poriadne, aby  ma to nezahlienovalo a inac nezamorilo nedostatocne stravenymi zlozkami mlieka, ktore by sa takto stali drazdivymi a zapalovymi zonami.



3

Re: vysoké dávky ovocia

Tak na mliečne výrobky by som sa už nikdy nedal, ani keby som mal neviem aké super enzými k tomu, vysadenie mlieka a mliečnych výrobkov malo na mňa doslova blahodárne účinky.

Čo sa týka tých bielkovín a aminokyselín, tu sa dostávam do bludného kruhu, na jednej strane snaha aspoň si udržať svalovú hmotu, resp. ju prirodzene budovať a rozvíjať ďalej, na druhej strane sa snažím mäsu a živočíšnym bielkovinám (mäso, mlieko, vajcia) vyhýbať ako sa len dá, keďže som po preštudovaní Tepperweina, Walkera a iných dospel k názoru, že mäso (najme spracované v súčasných podmienkach) je pre organizmus dosť škodlivé, upcháva črevá atď a teraz neviem, ako sa k tým bielkovinám a aminokyselinám inak dostať. Sú aj iné zdroje aminokyselín ako spomínané potraviny? A čo sa týka bielkovín, na budovanie svalovej hmoty sú rastlinné bielkoviny málo účinné? Resp. bez živočíšnych si neporadím?

A ešte posledná vec, raňajky. Ovocie je teda ok. Po tom, čo som už dávno radikálne vyradil potraviny ako párky, klobásy, chlieb s rastlinnými nátierkami plnými škodlivých nestráviteľných tukov, iné údeniny a podobné nezdravé veci, som sa dostal k problému, čo si vlastne na raňajky dávať. Okrem spomenutého ovocia si dávam ešte celozrnný chlieb natretý domácim medom a posypaný makom alebo potretý medom zmiešaným so škoricou (vznikne taký chutný hnedý krém). Sú to zdravé raňajky, alebo by sa našli nejaké výhrady? "Naaranžoval" som si ich sám, keďže si nemyslím, že by mak, med a škorica mali byť niečím škodlivé, ja naopak dúfam, že všetky tieto veci sú zdraviu veľmi prospešné. Ako to vidíš ty? Trošku som sa rozpísal a pýtam sa viac vecí naraz, ale veľmi by som ocenil odpoveď na všetky spomínané otázky, diky moc RNG.



4

Re: vysoké dávky ovocia

Nuz kazdeho telo je velmi individualne a nakoniec neviem, k akemu mlieku mas pristup, niektore predstavuju  viac zamorenia, nez uzitku.
NBa budovanie svalov, tj masa potrebujes vsetky bielkoviny, ktore v mase su. A zialbohu pomer bielkovin v inych zdrojoch je znacne iny, niektore su vyslovene deficitne, preto uplne vyhybanie sa masu rybam, vajciam aj mliecnym produktom si myslim , ze je nie dobry napad.. Znizenie spotreby, za to samozrejme som, ale uplne vylucenie rozhodne  nie.
Nuz celozrnne je napr ovsenne vlocky=rozvalcovany cely ovos,, da sa to jest aj surove, namocene vo vode, s ovocim a a roznymi semenami(orechy roznych druhov,mandle, tekvicove semena, slnecnicove semena, lanove semeno,mak...)
Uplnym vegetarianom odporucujem si aspon doplnit ziviny morskymi superjedlami, najma spirulinou, ktorej obsah bielkovin je velmi vysoky, a zaroven ma aj rozne cenne vitaminy, antioxidanty a stopove prvky. A je dobre stravitelna aj bez upravy, na rozdiel od chlorelly.



5

Re: vysoké dávky ovocia

Tak s tou spirulínou si ma inšpiroval. Len sa všade spomína ako sladkovodná riasa, nie morská. Z toho, čo som si o nej medzitým preštudoval vyplýva, že  má najvyšší obsah proteínov, plnohodnotných bielkovín zo všetkých prírodných potravín (65%), ďaleko viac než mäso alebo ryby (15-25%), sójové bôby (35%), sušené mlieko (35%), obilniny (8-14%) alebo plnotučné mlieko (3-4%). Spirulina obsahuje ako jeden z mála rastlinných zdrojov všetky esenciálne aminokyseliny. Tiež som niekde vyčítal, že je vhodná pre športovcov a fyzicky ťažko pracujúcich ľudí. Znamená to, že v rámci doplnenia bielkovín a aminokyselín na tvorbu a údržbu svalovej hmoty by mohla nahradiť mäso? Respektíve aspoň ho značne zastúpiť, pokiaľ ho chcem obmedziť?? To znie viac ako dobre, ak je to tak.

Je možné, že okrem bielkovín a esenciálnych aminokyselín obsahuje tiež veľké množstvo minerálov (ako železo, vápnik, zinok...), vitamínov, chlorofilu, enzýmov a esenciálnych mastných nenasýtených kyselín a to všetko v tak vysokej vstrebateľnej forme? To znie všetko až príliš dobre. Istý čas som užíval chlorellu, spirulinu som nejako prehliadol..Ešte som uvažoval aj nad kelpom ako prírodným zdrojom jódu, videl by si kepl ako vhodnú formu doplnenia jódu?



6

Re: vysoké dávky ovocia

Nuz ked nieco moze nahradit  ciastocne maso, tak je to definitivne spirulina. . Je najmenej pokazena(vyslachtena) ludmi, pestuju ju v najnezamorenejsom propstredi, a obsahy zivin  ma velmi vysoke.
Plus obsahuje  stopovce prvky, co v rastlinach pestovanych intenzivne na poliach su dnes vyrabovane, alebo splachnute do mora.
Kelp je vyborny zdroj mineralov, najma jodu, ale je extra nechutny, ja sa neviem prinutit pit z neho drinky bez extra maskovania ovocnymi stavami.
Preto si davam jod pod pazuchu=transdermalne, co mi zaroven sluzi aj 2 dni ako deodorant.
A libra praskoveho kelpu mi sedi na stole prakticky nepouzita.
Pouzivam ho len ked sa chcem masochisticky za nieco potrestat, hahaha.
Dalsiu libru, co som bol objednal asi poslem bratovi, nech si aj on trochu odtrpi. Ved sa hovori, ze len cez utrpenie je cesta do Neba otvorena, hahaha.



7

Re: vysoké dávky ovocia

Až také zlé je to s tým kelpom? big_smile Ale zasa ja som si už v tomto smere prešiel všeličím, vrátane urinoterapie - vnútornej, takže mňa už neprekvapí nič, a najhoršie na čo som kedy narazil, bol aj tak lecitín, dostať to do seba bolo silné tríznenie. Ale zasa toho kelpu veľa netreba a keď tak, dalo by sa to riešiť aj kapslami, tie by nemali byť tak cítiť, či?

S tým kelpom by ma ešte zaujímala jedna vec - ako je to s dávkovaním? Všade uvádzajú veľmi nízke dávkovanie, ako keby to boli nejaké agresívne lieky - max. 1 tableta denne resp. v prípade prášku len jedna čajová lyžička týždenne, to teda čumím. Nie je to nejaké "pokakané" dávkovanie? V čom je háčik? Žeby nejaké vyššie dávky jódu? Inak neviem.

Je zaujímavé, na čo všetko môžeme využiť prírodu, kelp ako dezodorant ako spomínaš, mne sa nedávno osvedčila napr. banánová šupka na čistenie a ošetrenie topánok (spoločenských, jasné, že roboťáky by som s tým leštil týždeň big_smile, , kozmetika čisto z prírodných zdrojov, niektorí ľudia používajú na osobnú hygienu (vlasy, ďasná, zuby, pokožka) účinne vlastný moč atď a aj tak máme stále trh preplnený chemickými bordelmi.



8

Re: vysoké dávky ovocia

Badatel musím ťa opraviť, RNG nepoužíva kelp ako deodorant.. On to písal o jode - teda zrejme tinktúre..
Tie dávkovania rôznych vitamínov sú fakt veľmi podhodnotené, tie uvedené dávky sú nanajvýš vhodné - "odporúčané" pre zdravého človeka, ktorý chce len preventívne príjmať vitamíny, rôzne látky,..., ak to nie je málo aj pre takéhoto človeka.
Inak mne osobne ten kelp taký hnusný nepríde, nemám s ním problém, ale to každý človek je iný, niekomu je dobré to, niekomu zas iné.



9

Re: vysoké dávky ovocia

Na jod pozri   http://rng.nazory.eu/jod
Kelp obsahuje obvykle KJ  v davke 0.1 az 0.8 % na vahu.
Od roku 1940 sa milne pouzivaju odporucenia na primale davky jodu s vyhrazanim sa, ze vacsie poskodia telo, najma stitnu zlazu(Wolff-Chaikoff). To samozrejme vyvracia pripad Japonska, kde ludia najma s keplovych listov, kde si do nich balia svoje oblubene suchi, ludia dostanu v priemere na dospeleho 13.5 mg jodu a su v priemere zdravsi a dlhsie sa dozivajuci ako my. Nehovoriac o porcelanovo cistej pleti japonskych dievcat z Japonska v porovnani s acnoznou pletou Japoniek zijucich na typickej americkej strave.
Takze tie ultranizke davky jodu, ktorych sa tak krcovite a spiatocnisky drzia lekari nas znacne poskodzuju a je na case, aby sme prevzali Japonsky priklad co sa tyka jodu, najma ked sa v nasom prostredi a potrave objavuje coraz viac chloru, fluoru a bromu, ktore vytlacaju aj to malicko jodu z nasho tela.
Vacsina vyrobcov doplnkov sa nechce tahat za prsty s lekarskym monopolom a vsemocnym farmaceutickym priemyslom, tak vymysleli minitabletky kelpu, co nepresahuju tu staru mylne urcenu dennu davku jodu, 150 mikrogramov.

Dnes ale sirenie tej starej a mylnej informacie a potlacanie sirenia sa vedomosti okolo vysledkov lekarskeho vyskumu s jodom je zalezitost kriminalna, zlocinna, s dovodom, aby jod nekonkuroval spotrebe chemickych patentovanych liekov. Inac si totiz neviem vysvetlit zrejmy tlak, oznacovanie jodovej tinktury smrtkami, zakazy predavania jodu a pritom FDA schvalila napr radiacne pilulky, davka KJ  130 mg , za bezpecne pre siroku verejnost v pripade nuklearneho nestastia(vid Chernobyl, kde sa tieto davky pouzivali milionmi ludi na Ukrajine, v Polsku a dokonca v Skandinavii), tj skoro tisicnasobok odporucenej dennej davky, ktoru sa vyhrazaju neprekrocit za ziadnu cenu.

Naposledy upravil: RNG (2012-04-24 21:11:57)



10

Re: vysoké dávky ovocia

Je veľmi smutné, čoho všetkého sú schopní nenažranci z farmaceutického biznisu. Keď už rakovina a iné závažné ochorenia im slúžia ako biznis a bojujú proti oveľa účinnejším prírodným látkam, ktoré sa samozrejme nedajú patentovať, tak to už dosiahli samé dno stoky, viac sa už klesnúť nedá. A keď je aj človek zdravý, snažia sa mu nanútiť očkovanie.

Ten odkaz o jóde mi nejde otvoriť. A teda ako je to s dávkovaním kelpu? Koľko gramov kelpu môžem denne bez obáv prijať? Tak, aby to malo nejaký efekt. Čo si všímam, tak predajcovia všade píšu max tabletu denne, čo vychádza presne ako hovoríš len na tých cca 150 mikrogramov jódu. Aké množstvo jódu by si mi odporučil, aby to malo pre organizmus zmysel, ale zasa aby som zbytočne neplytval.

A tiež by som sa chcel spýtať na dávkovanie spiruliny, koľko gramov denne stačí, aby to organizmus pocítil?



11

Re: vysoké dávky ovocia

Skus este raz to otvorit, ide to sice pomalsie cakal som az minutu, ale otvara sa mi to zakazdym, ked na to kliknem. Je tam totiz privela roznych informacii, co by som sem nestacil zakazdym uvadza.
Ale na zjednodusenie, 2 az 6 miligramov jodu by som odporucal kazdemu, co je menej, nez polovica Japonskeho ale podstatne viac, ako tych mylnych 150 mikrogramov.
Uz len dlhsia tepla sprcha v chlorovanej vode totiz moze prepasirovat cez kozu par miligramov chloru, ktory vytlaci jod v pomere atomarnych vah, jod 127 chlor 35. Tj jeden miligram absorbovany cez kozu chloru alebo vypity vo vode z vodovodu  vytlaci z tela 3.6 mg jodu.
A chloru je vo vode dost, chloruje sa bezne na 3 ppm, tj 3 mg na liter vody.

Vyskumnici, co su tam v tych prispevkoch uvedeni doslova "nakladali telo velkymi davkami jodu(30-50 mg, cast elementarny a vacsia cast KJ) a sledovali v moci, kolko ho telo vyhadzuje. Dlhe tyzdne to bolo celkom malo az po niekolkych mesiacoch ro vyskocili odrazu hore a v tedy prehlasili telo na "nalozene" alebo "nasytene" jodom dostatocne a znizili davky na 6 mg, udrzobne.
Kedze ale my nemame moznost toto merat, odporucam aspon nejake davky aj ked zdaleka nie tak vysoke, ako pouzivali ti lekari alebo ako beru Japonci v jedle, kde hlavny zdroj jodu su listy kelpu, do ktoreho si balia suchi. Ostatne jedla maju radove menej, hoci aj ryby a spirulina a ine morske maju trosku jodu.
Spiruliny si davam obcas 2 kavove lyzicky kopcom(10 gramov?) do domaceho jogurtu. Keby som mal nejaky propblem, na co by som potreboval extra zelene, asi by som bral pravidelne aspon 10 gramovspiruliny  denne.
Ale nemam ziadne kozne problemy, ani extra zamorenie, tak beriem spirulinu len obcas. Mam pomerne velmi dobru cistu spirulinu, Spirulina Pacifica(pestovane firmou Cyanotech na Hawaii v hlbkovej morskej vode), ktora je len nizkotepelne susena, bez pridavkov a spracovania, ktore su napr nevyhnutne pri tabletach alebo napr pri chlorelle, ktoru treba rozbit na travenie.

Naposledy upravil: RNG (2012-04-27 21:41:21)



12

Re: vysoké dávky ovocia

vie ktosi poradit tip na dobru bezfluorovu pastu,alebo cim si umyvat zuby, co radis, RNG?



13

Re: vysoké dávky ovocia

To by aj mňa zaujímalo.. Ja používam túto Sensodyne C Classic http://im9.cz/iR/importprodukt-orig/345 … 50x250.jpg , mamu mám zubárku a tá sa mi zdá, že hovorí (ešte sa jej na to poriadne opýtam), že táto pasta nie je veľmi vhodná na dlhodobé používanie... Ale nie som si istý..
Mňa by zaujímal názor aj na túto http://biocare.sk/eshop/produkt/bio-dent zložením vyzerá dobre, i keď, ktovie koľko tam je tých uvedených látok..



14

Re: vysoké dávky ovocia

mna by zasa zaujimalo na tipi na iherbe alebo healthdesigns, stade to chcem objednat..



15

Re: vysoké dávky ovocia

RNG - s tou doporučenou dennou dávkou jódu si predpokladám myslel 2 - 6 miligramov, nie gramov. Inak povedané, asi 40 násobok oficiálne odporúčanej dennej dávky. Tým pádom je namieste sa pýtať, KDE a v ČOM zohnať ideálny zdroj jódu?? Myslime na pomery na Slovensku. Veď pri takýchto dávkach - 6 mg jódu denne, by to znamenalo, že balenie kelpu pôvodne určeného na 180 dní, by som spotreboval už za 4 a pol dňa... to by ma vyšlo neskutočne draho. Skús dať nejaký tip na riešenie prosím hmm



16

Re: vysoké dávky ovocia

Ja obvykle odporucam pouzivat jodovu tinkturu, ktora ma obsahy od 1 do 5 mg jodu na kvapku, transdermalne(pod pazuchu)
Tuto dnes mozes objednat cez internet uz aj pod 2 dolare za 30 ml, co v pripade 2% jodu a 2.5% KJ ma dokopy 1.05 gramu jodu na flasku.
Inac kelp dostat aj lacny v prasku, iherb.com  ma dokonca libru pod 5 dolarov a to mas 1.8 az 3.6 gramu jodu. Ja osobne neznasam chut kelpu extra, takze pouzivam radsej jodovu tinkturu pod pazuchu, zaroven to sluzi ako deodorant.
Tema tu uz bezala zoparkrat. Aj dokonca niektore lekarne na Slovensku su ochotrne urobit (zamiesat tinktury(vodoalkoholicky roztok)  alebo vodny roztok Lugol.
(samozrejme miligramov jodu, to mi nejak uslo)

Naposledy upravil: RNG (2012-04-27 21:42:14)



17

Re: vysoké dávky ovocia

"Tuto dnes mozes objednat cez internet uz aj pod 2 dolare za 30 ml, co v pripade 2% jodu a 2.5% KJ ma dokopy 1.05 gramu jodu na flasku."
nemyslel si na kvapku namiesto "na flašku"?
Lebo inak mi to vychádza dosť málo jodu za veľú cenu ... 2 USD za 1,05 gramu jodu?

Ale možno som to len zle pochopil..



18

Re: vysoké dávky ovocia

Uff, 0,5 kg kelpu len za cca 5 dolárov?? To sa nestačím diviť, ja som si objednal zo slovenského internetového obchodu 100g kelpu za 11 eur, čo je brutálny cenový rozdiel, ale u nás je to bežná cena za kelp.
A ktorý konkrétny by si mi odporučil z toho iherb? Myslel si napr. tento?

http://www.iherb.com/Starwest-Botanical … 1-lb/22573

Aké množstvo jódu vlastne obsahuje 1g kelpu? Stále mi to akosi nepasuje tie množstvá, keď napríklad na stránke slovenského internetového obchodu píšu, že 220 mg kapsula kelpu obsahuje 168 mikrogramov jódu, tak mi vychádza, že 1g kelpu by mal obsahovať 0,76 mg jódu, čiže 500g (1 libra) by malo mať len 380 mg jódu - 0,38g, naproti tomu ty uvádzaš v 500g kelpu až 1,8g až 3,6g jódu. Znamená to, že mám zlé údaje? Čo som si napr. objadnal práškový kelp, tam množstvo jódu ani neuvádzajú, keď ho niekde uvádzajú, tak len pri tabletovej forme.

Medzitým som preletel ponuku kelpu na iherb. Našiel som napr. jeden práškový, kde 0,9g kelpu má len 0,389mg  jódu, čo by  pri balení 1 libra vychádzalo len na 0,216g jódu, ďaleko menej, ako uvádzaš, takže som z toho už jeleň.. ako to vlastne je?



19

Re: vysoké dávky ovocia

Kelp ma zialbohu obsah od 0.1 az do 0.8 % a mnohi vystraseni vyrobcovia volia nizkojodovy, aby ich neobvinili z predavkovania jodu v doplnkoch. Ja som uviedol priemer z tabuliek o kelpe, nie minimum.
A dufam, ze ten kanadsky ma aspon priemer, hoci to samozrejme pre istotu zo strachu pred FDA utokmi neuvadzaju.
Nevidim ziadny dovod pre vysoke ceny kelpu, ved je to len bezna morska rastlina, s obrovskymi listami a rastuca od povrchu az do hlbky asi 30 m, tj sa pomerne lahko "zne" ci zbiera. A je jej tolko, ze niekde zabranuje plavbe lodi.
Jod je dnes drahy, ovela drahsi ako v minulosti, lebo sa ho vyraba podstatne menej a su nan velmi prisne kontroly. Najlacnejsie, co som cisty jod pred dvoma rokmi kupil, jeden z poslednych na internete, lebo inac dnes ako "kontrolna latka" pri vyrobe narkotik je z volneho trhu stiahnuta v cistej forme a vonopredajne su len tinktury pod 2.5% jodu(KJ nie je obmedzeny), tak som si kupil na aukcii 150 gramov za 80 dolarov.
Keby aj prestali predavat tinktury(a nemyslim ze sa im to podari, ked sa im to nepodarilo dosial), ja ale mam dost jodu do konca zivota, v pripade, ze by som nedostal lacne tinktury.
Podobne som sa zabezpecil aj s chloratmi pre mozny zakaz predaja.

Naposledy upravil: RNG (2012-04-30 04:00:42)



20

Re: vysoké dávky ovocia

RNG zabudol si na nás smile - mňa o oriesok (príspevky č. 12 až 14)



21

Re: vysoké dávky ovocia

Na zubne pasty: cim menej chemikalii, tym lepsie. Senzodyne obsahuje umrtvujuce nitraty, nie prave zdrave pe nas, kedysi som ju pouzival, ked ma bolievali zuby pod zle vyrobenym mostikom, kde  mi zubny odbornik nechal kus hnijuceho korena, v dosledku coho som mal roky zapalov, bolesti a nakoniec, ked mostik zlyhal, vyvalil sa spod neho kus korena ako hrasok a,samozrejme okostica na tom mieste je natolko oslabena/vyhnita, ze mi nemozu tam nasadit ziadny zubny inplant, lebo by prederavili pritenku okosticu a tym spojili usta s licnymi dutinami, co by bola katastrofa.
Nuz dany zubar bol tiez dentalny chirurg, znamy, prezident miestnej zubarskej organizacie a robil mi roentgeny pravidelne. Ako, ze to nevidel za dlhe roky si neviem predstavit.
Tie dve uvedene pasty sa mi pozdavaju, ale ja osobne pouzuvam len jednoduchu pastu obsahujucu sodu bikarbonu a xylitol , s co najmensim obsahom glycerinu, ktory pokryva zuby a teda po cisteni ich nemas naozaj ciste.
Ale pouzivam  vyplachy roztokom GSE a ustne probiotikum obsahujuce kulturu nazyvanu Bliss(streptococcus salivarius K-12)
Uvedene sa zdaju OK.



22

Re: vysoké dávky ovocia

Takže obsah jódu v kelpe sa pohybuje od 0,1 do 0,8% hmotnosti, podstatná informácia pre mňa, ktorú som nikde nemohol vypátrať. Čiže pri predpoklade nižšieho množstva jódu - dajme tomu 0,2% mi stačí denne prijať 6 gramov jódu, aby som prijal japonskú dennú dávku jódu - 12 mg. Nedostane organizmus z takého náhleho veľkého prísunu jódu nejaký šok, alebo nenastane nejaká nepríjemná reakcia? A čo v prípade, že si vypočítam dávku kelpu za predpokladu obsahu jódu tých 0,2% a v skutočnosti bude obsah jódu až 0,8%? Tým pádom by som prestrelil aj tú japonskú superdávku, nemal by to byť dúfam žiaden problém, alebo?



23

Re: vysoké dávky ovocia

Ja osobne odporucam konzervativne aspon 2 mg jodu. Ked chces brat presne davky, musis brat doplnok, co to ma presne urcene.
Z kelpu jediny sok je jeho neprijemna chut, ale jeho obsah ti nemoze sposobit ziadne problemy, s velkou pravdepodobnostou.
Ja osobne pouzivam transdermalnu dodavku jodu z jodovej tinktury. Tam mam pomerne istotu o velkosti davky a postupne vstrebavanie, co je pre telo dobre.



24

Re: vysoké dávky ovocia

Obával som sa trošku toho kelpu, čo to bude za hnusoba, podľa toho, čo si spomínal, ale našťastie mi tá chuť nerobí žiaden problém, hlavne v jedle ako korenina, tam mi nevadia ani dve kopcovité čajové lyžičky, horšie je to už so spirulinou, kedysi som  užíval zelený jačmeň aj chlorellu, tak som mal určitú predstavu, ako by tá spirulina asi mohla chutiť, ale tá ma riadne prekvapila, niečo tak strašné som ešte nepil, budem si musieť zvykať. Zatiaľ mám havajskú od Pure Planet zo slovenského internetového obchodu (dodávka trvala cez dva týždne, teda ešte dlhšie ako z USA...) takže najbližšie objednávam z Iherbu, len by som sa ešte chcel spýtať, je podľa teba nejaký rozdiel v kvalite medzi značkami Nutrex a Pure Planet? Obidve sú havajské spiruliny, obidve majú vysoké hodnotenia užívateľov, len Nutrex ich má viac, zrejme je to teda najužívanejšia havajská spirulina na trhu.



25

Re: vysoké dávky ovocia

Na Hawaii je zatial len jeden vyrobca spirulin, ktoru ich dodava vyse 35 distributorom(Cyanotech inc) takze dostavas ten isty tovar pod inymi menami.
Aj firma NOW ma ten isty povod na svoju spirulinu, a je lacnejsia ako tie viac zname znacky.
http://www.healthdesigns.com/now-foods- … owder-1-lb
Este lacnejsie je to vo vyssich davkach.
Ja osobne davam spirulinu do jogurtu, najma ochutenemu javorovym syrupom alebo ovocnymi koncentratmi.



26

Re: vysoké dávky ovocia

tato pasta je OK?
http://www.iherb.com/Now-Foods-XyliWhit … 28-g/23792



27

Re: vysoké dávky ovocia

OK.



28

Re: vysoké dávky ovocia

a ked pouzivat GSE na paradentozu,ako si pripravit roztok a v com ho uchovavat- nieco ako ustna voda?
predtym som skusala koloidne striebro,ale nepomaha to velmi..



29

Re: vysoké dávky ovocia

GSE roztok je obvykle 60 kvapiek GSE na liter vody. To staci potlacit vsetky streptokoky v ustach, ktore su hlavny dovod zapalu dasien okolo krckov zubov. Roztok ma velmi dlhui trvanlivost(jedna sa o antimikrobialnu latku, ktora sa pouziva aj ako konzervant). Treba ho drzat v ustach aspon 5 minut na ucinok a potom ho nemusis vyplut, ale mozes aj prehltnut, na rozdiel od roznych chemickych vyplachov na zubnu hygienu.



30

Re: vysoké dávky ovocia

Beriem späť, že mi chuť kelpu nerobí problém big_smile To som písal na základe kelpu, ktorý mi došiel zo slovenského obchodu, teraz užívam z iherbu ten kanadský a to je úplne iná liga. Zaujímalo by ma, čo za "kvalitu" som to kúpil od nás.
Na porovnanie:
Bežná doba dodania objednaného tovaru zo slovenských internetových obchodov, s ktorými mám skúsenosť: 15 dní
Doba dodania z USA z iherbu: 6 dní!!!
Cena kelpu u nás: 11 eur za 100g
Cena z iherb: 7,62 eur za 1 libru, tj. 908g, čo mi vychádza cca 13x drahšie na Slovensku, gratulujem slovenským zdieračom a vďaka Ti RNG za tip. U nás sme stále 100 rokov za opicami (alebo ešte pred nimi?)



31

Re: vysoké dávky ovocia

Oprava:

cena kelpu za 2 libry - tých 908g



32

Re: vysoké dávky ovocia

so vsetkym suhlasim az na tu libru  =  0,4536 kg. no offence:)

oprava beriem spat big_smile

Naposledy upravil: MatusB (2012-05-30 18:53:25)



33

Re: vysoké dávky ovocia

OK, ked uz o to ide, tak presnejsie je
1 pound = 0.45359237 kilograms.
Ale myslim si, ze libra/pound je  454 gramov je dost presne na bezne pouzitie.



34

Re: vysoké dávky ovocia

Zdravím RNG, už dlhšie som ťa s ničím nepootravoval, ale musím sem po čase znova zájsť, nakoľko už akosi dlho len prešľapujem na mieste v "odmorovaní" organizmu. Ako som písal v prvom príspevku tejto témy, problémy s akné sa vyskytli keď som mal 20, úplnou zmenou stravovania vyrážky zmizli úplne, v súčasnosti mám tvár úplne čistú aj hladkú okrem dvoch miest - v časti okolo lícnych kostí na oboch stranách sa už dlho neviem zbaviť - ako ty vravíš - stvrdnutých zničených tukov, ktoré sú na týchto miestach v podobne bielych uhrov, chápem, že sú to následky hriechov v stravovaní z minulosti - ako decko som miloval všeličo vyprážané, hranolky a podobný bordel. Sú to ale už roky, čo som nadobro zo stravy vylúčil všetko pražené, všetko, čo má niečo s priemyselne zničenými olejmi, rôzne rastlinné nekvalitné nátierky, biele pečivo, sladké, cukor, limonády, mlieko - to všetko som nahradil zdravými alternatívami, z doplnkov dlhodobo užívam vlákninu Psillium Plus vrátane probiotických baktérií, havajskú spirulinu a kanadský kelp kvôli jódu (presne tie, ktoré si mi odporučil) a nedávno som pridal aj vysoké dávky zinku.

Toľko k môjmu problému. Chcel by som ťa ako odborníka, ktorému sa dá veriť, spýtať v niekoľkých bodoch na veci, s ktorými žiaľ konvenční lekári veľmi nepomôžu.

1. Za tie zhruba 3-4 roky som urobil obrovský pokrok a čo sa týka pleti, blížim sa stavu, ktorý bol pred tým, než mi nastali problémy s prvými nečistotami na tvári. Uhry miznú ako prd vo vetre, tie z vrchných vrstiev pokožky zmizli úplne, na spomínaných dvoch miestach okolo lícnych kostí (na oboch stranách plocha asi 3x3cm)ale stále statočne odolávajú, marhe jedny - sú v hlbších vrstvách a problém je, že keď si do nich "odborne" prstami zaryjem, hneď vznikajú červené fľaky, ktoré miznú veľmi pomaly. Čo by podľa teba mohlo pomôcť tieto miesta vyčistiť? Resp. ak mám ešte v organizme nejaké "staré zásoby" stvrdnutých zničených tukov, ako ich odmoriť? Na akom princípe tu funguje lecitín? Ten ich rozkladá vnútri organizmu, alebo urýchľuje ich vylučovanie cez pokožku? Dá sa nejakým spôsobom dosiahnuť, aby sa tieto zničené tuky vylučovali iným spôsobom, ako pomaly a otravne cez pokožku? Napr. v žlči alebo v moči?

A tiež ma napadlo - alkohol rozkladá tuky. Dokáže teda alkohol rozložiť aj tieto stvrdnuté zničené tuky? Nie, že by som si hľadal zámienku pre chlastanie, tvrdý alkohol nepijem vôbec, ale napadlo ma - pomohlo by pri rozkladaní týchto zničených tukov pravidelné pitie červeného vína v primeraných množstvách (2 dc denne)??

2. Uvažujem aj nad vysokými dávkami vitamínu A v kombinácii so zinkom. Ako sám uvádzaš v inej diskusii - pre zníženie hladiny DHT.
Objednal som tieto z Iherbu:

http://www.iherb.com/product-reviews/No … mp;lang=en

a zinok:
http://www.iherb.com/product-reviews/No … mp;lang=en

Aké najvyššie množstvo vitamínu A by si odporúčal? Tak, aby to bolo efektívne, nehrozia nejaké vedľajšie účinky, ktoré spôsobuje napr. agresívny Roaccutane?

3. Mohol by na odstránenie červených fliačikov (v mojom prípade sú malé na dvoch miestach, ktoré som spomínal, len cez zimu, kedy mi pokožka trocha zbledne, tie fľaky svietia ako kečup na košeli) pomôcť tekutý vitamín E? Resp. aký účinok majú konopný a kokosový olej?

Zatiaľ toľko, bol by som Ti veľmi povďačný za odpoveď.



35

Re: vysoké dávky ovocia

Je velky problem stvrdnute tuky z tele odstranit, ale poznam, na to len lecitin a lipazu, pripadne calcium D-glucarate a protokol dr Berksona, kde sa zvysenim toku zlci uvolnuje z pecene tuk aj tukovobielkovinne latky(cholesteroly) ktore ked sa v crevach nasiaknu do mikrovlasknin, tak sa nemozu reabsorbovat a tak sa vynesu z tele. Proces je ale popmalsi, ovela rychlejsie sa da telo zamorit znicenymi tukmi, nez odmorit.
Lipazy v pripade problemov s tukmi odporucam aspon 25 000  jednotiek USP, tj to by malo rozpustit teoreticky 25 gramov tukov, nakolko to ale plati na oxidovane a vytvrdnute neviem.



36

Re: vysoké dávky ovocia

A čo teda alkohol, konkrétne červené víno, dokáže tiež rozpúšťať aspoň trochu tieto tuky, podobne ako lecitín? Ospravedlňujem sa, že som napísal taký dlhý príspevok, niektoré otázky sa tam asi stratili, tak sa Ťa spýtam ešte raz.

Kvôli zníženiu hladiny DHT by som popri zinku chcel užívať aj vitamín A, akú dávku by si odporúčal, aby to bolo efektívne? Nehrozia pri vyšších dávkach nejaké nepríjemné účinky ako vysychanie kože a iné?

V niektorých diskusiách si odporúčal tekutý vitamín E - ten má aký účinok v tejto veci?

a posledná vec - čo si myslíš o konopnom a kokosovom oleji v rámci boja s "uhrami"? resp aj tekutom vitamíne E, ak to má nejaký súvis



37

Re: vysoké dávky ovocia

Alkohol sice ciastocne rozpusta tuky, tj cisti cievy, len problem je, ze v peceni sa alkohol enzymami rozlozi a tuky sa ulozia, co vedie k pretucneni pecene(alkoholicka steatoza) a pri prilisnom pretucneni pecen tvrdne, kdehne, lame sa a zjazvuje=cirhoza.
Ked sa prilis znizi hladina DHT, tak je samozrejme vysychanie koze, pre to sa megadavky vitaminu A neodporucaju. Ale je to lepsie, nez brat chemicke nahrazky ako isotretinoin, ktory ma plno extra skodlivych ucinkov, nielen vysychanie koze.
Mozes skusit 20 000 az 50 000 jednotiek a ked ti koza bude prilis vysychat, tak to zniz.
probmrm je, ze DHT nie je jediny dovod na acne a uhry, dovod su tam znicene-vysychave oleje, ktore mame v potrave, najma priemyselne znicene rafinovane rastlinne oleje a rozne pomazanky a vyrobky, kde ich pouzivaju kvoli ich 'stabilite"
Vitamin E, kokosovy lanovy, konopny  a ine panenske oleje mozu zmakcit stvrdnute oleje v poroch a tym ulahcit ich cistenie, tj vyprazdnenie hrciek, ktore tvoria vlastne podstatu acni.
Zialbohu dnesny kozmeticky priemysel ide nodne na "suchy vzhlad" tj snazi sa predavaj vysusujuce prostriedky, nie zdrave oleje na mastenie koze. Takze pouzivaj tioe oleje na tvar aspon na nnoc, rano si utri tvar, nepouzivan mydlo, to prilis nici kozu, len cistu codu, pripadne glycerin na cistenie pleti.
Ak aj pouzijes mydlo, dokladne si ho splachni a este na mokru kozu nanes kokosovy alebo iny olej, tenku vrstvu, inac koza praska a infekcie sa dostanu cez praskliny dovnutra=zapaly, vyrazky, hnisanie, vredy, plesne a svrbiaca koza.



38

Re: vysoké dávky ovocia

RNG mohol by si mi prosím poradiť konkrétny tekutý vitamín E z iherbu? Všetko ostatné by som už mal, len tu si nie som istý.

Myslíš, že by pri odstraňovaní týchto stvrdnutých tukov z pórov mohlo pomôcť pravidelné saunovanie?

Čo sa mydla týka, nie je mydlo ako mydlo, ja sa dlhodobo umývam práve mydlom - ale 100% prírodným na to určeným - Kawar, mydlo s bahnom z Mŕtveho mora a vysokým obsahom minerálov, snáď nerobím chybu. Klasické lacné mydlá nepoužívam vôbec už roky.



39

Re: vysoké dávky ovocia

Len tak pomimo, vitamín A nemá veľký vplyv na DHT, len spôsobuje vysušovanie mazových žliaz, čím sa maz nedostane k pokožke a nevytvorí sa akné..

Ak sa ti to zhoršilo teraz po lete, bude to zrejme tým, že cez leto vplyvom slnka ti zhrubla koža, maz sa nemal ako dostať k "povrchu", teraz keď už nemáš prístup k slnku, sa ti to zhoršilo, to je bežné u pubertiakov- zhoršenie akné po lete



40

Re: vysoké dávky ovocia

Velke/mega davky vitaminu A znizuju HDT pozitivne. Podobne to robi aj chemicka skodliva nahrazka , isotretinoin.



41

Re: vysoké dávky ovocia

Delux - vďaka za reakciu, lenže ja už dávno pubertiak nie som, ani nemám akné, zostáva mi už len zopár "uhrov" len na dvoch konkrétnych miestach, ktorých sa dlhodobo neviem zbaviť. Desím sa, že tam snáď chcú zostať navždy alebo čo. Sú to chyby v stravovaní, ktorých som sa dopúšťal ako decko, vtedy som jedol všetko, aj zdravé, aj nezdravé. V puberte som nemal žiadne kožné problémy, tie nastali až v 20tke.

RNG - veľmi by som ťa chcel poprosiť o radu, ktorý konkrétny tekutý vitamín E by bol najlepší, chcel by som ho objednať z iHerbu spolu so spirulinou a kelpom, ktoré tam nakupujem bežne, vďaka. A čo tá sauna - tá pri odstraňovaní stvrdnutých tukov z upchatých pórov nepomôže?



42

Re: vysoké dávky ovocia

Sauna definitivne pomaha, tak isti to natierat aspon nan noc kokosakom alebo vitaminom E. Na to ti staci celkom malicko vitaminu E, staci ti prepichnut kapsulu. Pokial si nevyrabas kvanta kremov, nemusis tekuty kupovat, staci ti par kapsul takeho co bezne beries(dufam, ze aspon v priemere 200az 400 IU denne, ako tu casto odporucam na znizenie pravdepodobnosti porazie a infarktov, okrem ineho).
Do kremov pouzivam tento tekuty
http://www.iherb.com/Now-Foods-E-Oil-Do … -30-ml/565
hoci zmes tocoferolov a tocotrienolov by bola este lepsia, Zialbohu to predavaju len vo forme kapsul.



43

Re: vysoké dávky ovocia

Vďaka RNG, všetko objednané z iHerbu, som zvedavý na to Ečko. Samostatne vo forme kapsúl som ho práveže nikdy nebral, mal som za to, že keď dlhodobo užívam riasy ako kelp, spirulina, predtým chlorella a zelený jačmeň, tak to snáď pokryje všetky potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Tak teda rozšírim zoznam svojich doplnkov aj o vitamíny E a A - aj keď síce spirulina obsahuje dosť Ačka, ale na dočasné megadávky mi to nestačí.

Vitamín E má nejaký priamy vplyv na kožu?

A tiež ma napadlo - nebude organizmus trochu "zblbnutý" tým, že na jednej strane sa budem snažiť pomocou zinku a vysokých dávok Ačka o zníženie mazotvorby a na druhej strane sa budem chodiť potiť do sauny? Nebudú sa tieto dve veci vzájomne "biť"?



44

Re: vysoké dávky ovocia

Potenie je z potnych zliaz, maz z mazovych.
E ma velky vplyv na kozu a jej regeneraciu, poznam to najma pri mori a vysoko v horach, kde dostavam, velke davky ultrafialoveho ziarenia a kde vacsie davky E cka mi regeneruju kozu, takze som podstatne menej spaleny, ak vobec. Ja sa dokazem spalit za 30 minut odhaleny pri mori v tropoch, takze musim chodit zahaleny, ale aj to nestaci pri dlhej expozicii na slnko, kedze napr kosela ma faktor tlmemia len asi 20
Megadavky Acka  mozes dostat len pri jedeni tulenov, a pecene z ladoveho medveda, pripadne niektorych ryb a to je dost nepravdepodobna zlozka potravy pre nas.



45

Re: vysoké dávky ovocia

RNG chcel by som sa ešte spýtať - akú maximálnu dávku vitamínu A a zinku by si odporúčal užívať? Momentálne užívam 50mg Ačka aj 50mg zinku denne, tiež vitamín E, už tretí mesiac, zatiaľ nepociťujem žiaden náznak suchej kože, zatiaľ len pozitívny efekt, možno tieto dávky ešte zvýšiť?

Tiež by ma zaujímalo, či je dobrý nápad pokračovať v užívaní vysokých dávok Ačka aj cez leto. Niekto jeho účinky prirovnáva k roaccutanu a ten sa vyslovene nesmie brať cez leto. Je mi jasné, že prírodný vitamín A je niečo úplne iné, ako táto chémia, ale rád by som v tom mal jasno, či by nebolo lepšie cez leto dávku Ačka znížiť.



46

Re: vysoké dávky ovocia

Zinok neprekracuj, ale vitaminu A mozes brat az 50 000 IU denne dost dlhy cas.To je zhruba 15 mg. Ako sa ti podarilo vobec dostat do seba 50 mg vitaminu A?
Pokial viem nic take silne na trhu nie je.



47

Re: vysoké dávky ovocia

Pardon, 50 000 IU Ačka denne samozrejme, mal som mylne za to, že to je práve tých 50mg, takže len 15 vravíš.. Zaujímalo by ma, či by malo nejaký zmysel dočasne túto dávku zvýšiť povedzme na 30mg. Ak napr. kedysi predpisovali (a u nás asi aj stále predpisujú) 40-60mg agresívnej chémie na obdobie 6-8 mesiacov, potom dákych 30mg Ačka na kratšie obdobie by nemalo byť nič v porovnaní s tým liekom.



48

Re: vysoké dávky ovocia

Nuz osobne ja by som zo seba nerobil  pokusneho kralika, hoci roacutanu predpisuju aj 50 mg
Ak to chces zdvojnasobnit na tyzden-dva, OK, ale na dlhsie by som to neodporucal.
Je sice pravda, ze polarni badatela, z ktorych cast zomrela udajne  pri predavkovani vitaminom A brali obrovske davky, kedze pecen polarneho medveda a psov krmenych rybami dost podobne ma az 30 000IU vitaminu A na gram a oni jedli z nej kila
http://prof_anil_aggrawal.tripod.com/poiso032.html
Samozrejme su ludia co o tom pochybuju, ze to bola smrt z hypervitaminozy, pozri napr
https://www.mja.com.au/journal/2005/183 … -1911-1914
Ale aj tak, hovorime tu o 24 + milion IU vitaminu A na kg pecene  z Huskies.

Na porovnanie, keby si zobral 100-200 nasobnu davku selenu alebo zinku, tiez ta to zabije

Naposledy upravil: RNG (2013-02-26 16:27:39)



49

Re: vysoké dávky ovocia

A taký vitamín E - 400 IU denne je dostatočná dávka, alebo by mohla byť aj vyššia?
Tiež by ma zaujímal tvoj názor na BIO špaldové celozrnné cestoviny. Mám rád cestoviny, preto tie klasické biele musím nejako nahradiť. Zaujímalo by ma, či sú tie bio špaldové naozaj vyslovene zdraviu prospešné (vitamíny, minerály a veľa vlákniny) alebo je to len menej škodlivá alternatíva tých obyčajných bielych. Cenovo sú 3x drahšie, preto dúfam, že je tu dôvod priplatiť si za ne.



50

Re: vysoké dávky ovocia

Bezne tych 400 IU bohato staci, ale ked dostanes plno ultrafialovych, pri mori alebo v horach, tak potrebujes viac. Ja beriem az 1200 IU v horach a pri mori, a to sa znazim co najviac schovavat v tieni a natrety filtracnym kremom(moja vlastna vyroba, tieniaci faktor asi 30)
Spalda je pre nas zdravsia , ako psenica, celozrnne ovela zdravsie ako bielene muky.
Ja osobne nepoznam nic cennejsie, ako zdravie, tak samozrejme na tom nesetrim.
Ked sa k tomu dostanem, kupujem aj drahsie, ako quinou a  chiu.
Zialbohu vyropbnky z nich su extra zriedkave, a mojq zena pracuje so mnou, takze nema dost casu, aby z nich vyrabala chlieb alebo cestoviny. A veru by sa nam zisli, dokonca mam aj silny obilny mlyn, len ako som hovoril, nemam na to cas. Mozno v penzii?......Teda ked sa na to vobec za mojho zivota rozhodnem.