1

Téma: Green pan

ahoj. počul som toho veľa o škodlivosti teflónu a preto hľadám alternatívu k tomuto druhu panvíc s nepriľnavým povrchom. našiel som "green pan", no nikde neviem nájsť žiadne testovanie alebo niečo podobné, čo by preukázalo jej zdravotnú nezávadnosť. chcem sa opýtať, či o tom náhodou niečo nevieš. pre istotu prikladám jeden článok, ktorý mi príde skôr komerčný, no aspoň niečo:

http://www.hotelblog.sk/clanky/nove-pro … -green-pan



2

Re: Green pan

Thermolon je znacka emailovanych (smaltovanych) vyrobkov, kde anorganicky smalt je dostatocne pruzny, aby sa neodlupoval ako niekdajsie smalty.
Ja som bol vzdy proti teflonu, ale nikdy som nevedel prehlasovat manzelku, lebo tej bolo kvoli lahkemu cisteniu velmi vyhodne. Popritom je chemicka, anorganicka, pracovala so smaltami a dobre vie, ake rozlicne bojove toxicke plyny  sa uvolnuju z polytetrafluoretylenu pri zahriati.
Obsah modernych smaltov su najma kyslicniky kremika, titanu ,hlinnika a uhlik , aplikacia je cez striekanie tychto materialov je  vo forme sol-gel a vypecenie na tenky suvisly hladky anorganicky smalt.
Presne zlozenie neviem, nikde ho samozrejme neuvadzaju, hoci dobry anorganicky chemik by ho velmi lahko zistil analyzou. Samotna technologia ako sa to robi je zrejme dost prisne utajovana, hoci dnes je aj hromada inych spolocnosti ponukajuca podobne smaltovane produkty.
Tieto juhokorejske produkty su pomerne cenove pristupne, na rozdiel od inych smaltovanych, ktore mozu byt velmi drahe.



3

Re: Green pan

takze definitivne odporucas??? pojdem si ju hned kupit smile



4

Re: Green pan

Opatrne. Tych keramickych "nonstick" je viacero druhov, ale ziadna nie je non stick naozaj.
Pozri si rozne posudzovania napr na thermolon
http://www.hsn.com/reviews/greenpan-wit … 71_xr.aspx
Kedze je velmi velky rozostup medzi hodnoteniami(prakticky len velmi zle a velmi dobre) mozno je tam trik olejovania pred pouzitim, ktore ked neurobis, tak tu panvicu viacmenej znicis.
Samozrejme ti, co su rozmaznani teflonom nikdy nebudu spokojni s keramickymi povrchmi, lebo tie su pravdepodobne vzdy viac ulepene. Na teflon, ked je neposkodeny povrch sa nikdy nic nenalepi tak, aby sa to obycajnym papierom nedalo zotriet.
Na keramickych povrchoch treba niekedy horucu vodu a nechat trochu stat, kym sa vsetko odlepi.
Takze chapes moju zenu, ze s tym nechce mat nic!
Ale asi si predsa len objednam aspion malu panvicku s thermolonovym povrchom, zo zvedavosti, lebo sa nejedna o typicky tvrdy anodizovany povrch, ale sol-gel aplikaciu tenkeho smaltu.
http://kitchen-dining.hsn.com/greenpan- … g-_-551274
Inac mam mozny dovod pre tie rozne hodnotenia, tento napr co si chcem objednat je vyrobeny v Cine(korejska robota je drahsia, tak to nechaju vyrabat v Cine) Nuz a problem s Cinskymi vyrobkami je kolisajuca kvalita, na zaciatku perfektna a po case sa zhorsujuca. Vyplyva to z ich neustalej snahy zlacnit vsetko, teda nedodrziavanie technologie. Takze mozno len predsa zaplatim viac za korejsky vyrobok, nie cinsky lacnejsi
Takze asi pockam s tym objednavanim, kym najdem produkt vyrobeny alebo v Juznej Korei alebo podobne tu v USA. Naviac sa tam vzdy zapletu slova"hard anodized" co nie je naozaj keramicky povrch ako popisuje ta reklama na Thermolon, takze sa tu zrejme vselico falsuje.
Jedine naozaj bezpecny keramicky povrch ma napr
http://cookware.mercola.com/ceramic-cookware.aspx
ktory pouziva celokeramicky riad.Takze pozor sklo! Tvrdi sice, ze je dost odoly, ale keramika je keramika a kov je kov.
Danske titanove nitridy sme skusali, pripeka sa na ne viac, nez na bezne lestene nehrdzavejuce ocele.

Naposledy upravil: RNG (2010-11-04 15:01:29)



5

Re: Green pan

RNG prosím Ťa o Tvoj názor na keramicku panvicu TACCURA od Banquet , kedže je to odliatok z hlinníka je to OK? Ďakujem

http://www.levne-domaci-potreby.cz/pane … sfi2htirc3



6

Re: Green pan

Vacsina panvic su hliniikove odliatky, len velmi malo pouziva vrstvene nehrdzavejucu ocel s hlinikovou vlozkou alebo dokonca medenou vlazkou a tie su besne drahe.
Spominaju dvojvrstvovy keramicky smalt, co je samozrejme lepsie ako jednovrstvovy, ale ake to ma vlastnosti nemam ani sajnu, ziadne hodnotenie kvality  na to som nevidel a neviem najst nic okolo vyrobcu,  Banquet mi dalo plno roznych adreies, aj napr znacku hrncov T-Fal, ktora s tymto asi nema nic spolocne.



7

Re: Green pan

Manželka sa dočítala:


- pri 200 C uz olej na panvici dymi,a tie PTFE sa uvolnuju od 260 C  ..... Výpary, které se uvolňují při značném přehřátí PTFE (mimo běžnou oblast použití), mohou způsobovat symptomy "horečky z polymerového kouře" - chřipce podobné symptomy, které u člověka relativně rychle odeznívají

-  zdroj PFOE z panvic je zanedbatelny,  Although some cookware is marketed as PFOA-free, PTFE non-stick cookware is considered an insignificant exposure pathway.
ovela vacsi zdroj je voda, vzduch, niektore obaly potravin, popcornove sacky, prach... http://en.wikipedia.org/wiki/Perfluorooctanoic_acid



8

Re: Green pan

Nuz osobne beriem vsetky tie spravy od vyrobcov velmi opatrne. Totiz za nimi su obrovske financne zaujmy, takze si najdu odbornikov, ktori vyhlasia rozne veci pre  tie firmy vyhodne.
Osobne som si isty, ze mnohe z vyse 50 000 chemikalii, patentovanych(tj v prirode sa predtym nenachadzajuce) velmi pridavaju k zamoreniu celkove a utocia na nase zdravie a prirodne procesy celkove.
A do nich patria nielen organofluoraty, ale aj patentovane chemicke lieky....
To pokryvanie papieru fluoratmi proti prieniku masti je dobre svinstvo, najma co sa tyka mikrovlkami zohrievanych jedal, a najma popcornu, kde sa vytvoria casto velmi vysoke miestne teploty, hodne nad 260 stupnov celzia, vid niektore zrnka kukurice spalene do cierna



9

Re: Green pan

Výbornou alternatívou pre rôzne teflónové a keramické panvice - všetky sú väčšinou odliatok hliníka pokrytý nejakou umelou hmotou, najnovšie "vytvrdenou" čiastočkami titánu a pod., každý výrobca bude tvrdiť, že tie jeho sú naj.

Ak chcete naozaj variť v zdravých panviciach, tak výborné sú tie, ktoré kedysi používali naše babky, železná zliatina, ja som teflónové a keramické panvice vymenila za železné, nie je to presne ako teflón, ale čím dlhšie sa tieto panvice používajú, tým viac sa na nich vytvorí akási "patina" a získavajú nelepivý povrch, bez problémov robím na nich aj lievance s minimom tuku, používam ešte menej, než na teflóne. Železo má dobrú vodivosť tepla, oveľa lepšiu, než bežné oceľové a hliníkové panvice, najlepší prenos má meď, preto železné panvice do seba výborne akumulujú teplo a stačí minimálny plameň - ja varím na plyne, je tam úspora energie. Na grilovanie by sa mali používať len železné panvice, bežné hliníkové platne potiahnuté teflónom sú na to absolútne nevhodné, lebo gril sa zahrieva na vysokú teplotu a to teflón už moc dobre neznáša a uvolňujú sa toxické plyny, pritom 99% bežných komerčných elektrických grilov do domácností  sú práve takéto s výnimkou lávových kameňov. Pri používaní železných riadov sa uvolňuje do jedla aj trochu železa, ja osobne používam tieto panvice len na krátke pečenie, opekanie, výborné sú aj napoužívanie nasucho - opekanie placiek, lokšov, čo by sa práve teflónové panvice tiež nemali takto používať.

Aj keď sú niektoré tie hrnce a panvice príšerne drahé, radšej kúpiť pár kusov kvalitného riadu, ktorý vydrží na celý život. Ja osobne som zničila už niekoľko teflónových panvíc, za tú cenu som mohla mať kvalitnejší riad.

Nevýhoda železa - je ťažšie a môže zreagovať s kyselinami, preto sú dostupné aj železné riady potiahnuté vrstvou odolného smaltu, najznámejšie na svete riady od firmy le creuset alebo Staub, je pravda, že jeden takýto hrniec stojí aj 80-100 Eur, záleží od veľkosti, ale to sú hrnce a panvice, ktoré vás prežijú. Železná panvica bez smaltu, môžete robiť teplotné šoky, škriabať po nej vidličkou a ostrými nástrojmi, používať veľmi vysoké teploty,  vôbec nič sa jej nestane. Kúpila som si aj železnú panvicu na pizzu, nevedela som sa rozhodnúť medzi pizza kameňom a touto panvicou, dobre, že som si kúpila to železo - nikdy sa mi nepodarila lepšia pizza a na rozdiel od kameňa, železo nepukne.

Výbornou alternatívou sú ešte riady Sillargan, sú to keramické riady, jadro je vrstvená oceľ:

http://www.aviva.ca/shop/products.asp?i … p;catid=93

Tieto riady sa vyrábajú v Nemecku pre ľudí, ktorí trpia MCS - multiple chemical sensitivity, alergikov na chemikálie, kovy, sú odolné, bez obsahu niklu, tvrdšie, než oceľ, nič sa z povrchu neuvolňuje, ale aj dosť ťažké, mám doma od nich jeden hrniec, varné vlastnosti sú výborné, dobrá akumulácia a prenos tepla, výborný totálne hladký hygienický povrch, používam ho na dlhodobé dusenie. Dajú sa objednať z nemeckého amazonu, podobne ako aj železné panvice od firmy Carl Victor, Skepschult a od firmy le creuset potiahnuté smaltom - toto sú značky, ktoré sú na trhu desaťročia.

Mercola píše o tých svojich keramických riadoch, že sú lepšie, než tie železné, ktoré doporučoval predtým. Ale podľa môjho názoru super ľahučká panvica nikdy nebude mať tie tepelné vlastnosti, ktoré má panvica s hrubým dnom.  Preto sa dnes robia sendvičové dná u hrncov, tenké dno znamená, že sa vytvárajú na panvici "horúce body" a jedlo sa pripaľuje. Taká panvica je dobrá možno na veci, ktoré treba zľahka otočiť, alebo vyhadzovať vo vzduhu, volské oko, palacinky - ja mám na tieto účely tú jednu panvicu green pan. Ale na opekanie zemiakov alebo mäsa, steakov jednoznačne masívne železo.

Každý materiál má tak trochu iné varné vlastnosti, preto si treba uvedomiť, na aký účel chcem tú panvicu hlavne používať, meď sa používa, keď kuchár potrebuje rýchlu odozvu tepelnej reakcie, železné panvice s hrubým dnom naproti tomu sa nahrievajú dlhšie a teplo akumulujú - dobré pre dlhšie rovnomerné opekanie, prípravu mäsa, opečených zemiakov, výborné na grilovanie, do trúby pekáče na mäso, potom sú aj tenšie železné panvice - rýchlejšia odozva tepelnej reakcie, železo potiahnuté smaltom - vhodné pre polievky, varenie ovocia s kyselinami, výborné na pomalé varenie ryže, obilných kaší, pudingov - nepripaľuje sa,  podobne ako hrnce sillargan,  vlastnosti teflónu a keramiky - komfortné, jedlo sa neprichytáva, tieto panvice sú ľahké, ale na teflóne sa nikdy nepodarí tak upiecť zemiaky ako na železe a sú úplne nevhodné na veľmi vysoké teploty, grilovanie a použítie za sucha. Klasické oceľové hrnce - ja osobne ich moc  nepoužívam, leda tak na zohriatie vody a varenie cestovín.

Naposledy upravil: bludicka (2011-10-30 10:43:42)



10

Re: Green pan

OK. Moja zena napriek vsetkemu este pouziva teflonove panvice odlievane z hrubeho hlinnika a silikonove spatule, aby ich neposkrabala, inac ma riad z nehrdzavejucej ocele s hrubym dnom(vlozka medi medzi z oboch stran nehrdzavejucu ocel 18% chrom 10% nikel)
Chystam sa aspon panvice na pecenie nahradit keramikou potiahnutymi



11

Re: Green pan

Minule sme kúpili v Lidli panvicu s Ilag Ceralon náterom. Až doma som zistil, že to nie je teflon. Funguje to ako teflon.  http://new.stocknews.ch/2009052713614/P … logie.html



12

Re: Green pan

Ceralon je velmi rozdielny od teflonu. Skor sa to podoba na velmi tenky smalt, ale ma vybornu adheziu, tj neopraskava, ako smalty.A je velmi tvrdy, takze ho kovovym riadom nedoskrabes, ako teflon, Aj znasa vyssie teploty.



13

Re: Green pan

Ivan, si s tou panvicou spokojny ? Akurat zajtra prichadza tento tovar do siete Lidl u nas...



14

Re: Green pan

Detto otazka.



15

Re: Green pan

Ja mam takuto:
http://www.bigkitchen.com/event/catalog … d_Fry_Pans

a som s nou velmi velmi spokojna....mam doma aj panvicu najvyssej rady Tefal, ale s touto sa neda porovnat, co sa tyka prilnavosti. Kludne sa moze hocico aj spiect na uhlik a neprilepi sa to. Navyse sa tak lahko umyva. Uplne super.



16

Re: Green pan

petela napísal(a):

Ivan, ako si spokojny s tou panvicou Ilag Ceralon ? Uz si ju pouzil viackrat ? Prilnavost ? To je na hliniku ? lebo v popiske Lidlu pisu uslachtila ocel...

Neskúmal som či som ju použil, pretože doma máme veľa panvíc. Ak som ju ale použil, tak potom som nezaregistroval žiaden rozdiel medzi ním a teflonom. Ja ale vždy používat trochu kokosového oleja. Určite je z ocele, keď to Lidl píše. Overiť si to môžeš priamo na panvici, je to tam napísané.
Panvica stála 20€, takže pre toho kto nechce teflon je to dobrá varianta aj cenovo. Má sendvičové dno, takže sa prehrieva rovnomerne. Je poriadne ťažká, takže nie je to len tenký pliešok. http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/lidl_sk … _19639.htm



17

Re: Green pan

OK, dík



18

Re: Green pan

Ja osobne mám obavy z uvoľňovania tých malých nanočastíc, čo sa používajú na vytvrdzovanie keramických povrchov, môžu sa usádzať v pľúcach, v tkanivách,  dnes sú nanotechnológie moderné, robia tak kozmetiku, krémy, lieky, ale vôbec sa nevie aký dopad to bude mať na človeka. Keramické povrchy sú síce tvrdé, ale krehké a zvyknú časom stratiť nepriľnavosť a odlupovať sa, osobne sa mi to ešte nestalo s keramickou panvicou, ale používam ju málo,zvykla som si skôr na železné panvice, sú prirodzene nepriľnavé, nemusím ich "hladkať" silikónovými vareškami a varné vlastnosti lepšie než teflón a keramika a hlavne vydržia naveky a čím viac sa používajú, tým sú lepšie a bez umelých povrchov a nanotechnológie. Kým sa príde na to ako škodlivé sú nanočastice, výrobcovia si dovtedy prídu na svoje, ako predtým výrobcovia teflónového riadu a potom vymyslia zase niečo, čo nebude obsahovať žiadne nanočastice a vyzdvihnú to ako pozitívum.

V tom článku píšu, že Mercola vyzdvihuje síce keramický riad, ale nikdy ho netestoval na uvolňovanie nano častíc a chemických látok, ktoré sa používajú na prichytenie tej keramickej vrstvy na základ panvice.

http://www.listen2yourgut.com/blog/alte … ying-pans/

http://www.mnn.com/food/healthy-eating/ … ally-green

http://www.got2begreen.com/green-lifest … -coatings/

http://www.naturalnews.com/031693_nanop … ducts.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Nanoparticle

Neviem odhadnúť nakoľko je reálny problém nanočastíc a ich dopad na ľudské zdravie, ale moc sa mi nepáči myšlienka, že hocijaký materiál môže bez problémov preniknúť cez moju kožu, usádzať sa v mojom tele, tkanivách, výrobcom vždy ide primárne o zisk, napíšu, že keramické panvice sa vyrábajú z prírodných materiálov (žiadne chemikálie, PTFE, PFOA, ťažké kovy), lenže keď sú tie materiály v podobe nanočastíc a môžu sa uvoľniť, už predstavujú hrozbu a to platí pre x ďalších produktov ako opaľovacie krémy, lieky... s ktorými prichádzame do priameho kontaktu.

Naposledy upravil: bludicka (2011-12-03 19:28:12)



19

Re: Green pan

Nanocastice su aj v prirode, nie su to len umelo vyrobene veci. A skodia len vtedy, ked sa nejak naviazu v tele alebo nahromadia.
Co sa tyka nanasania tych povrchov, su to sice nanocastice povodne, ale po speceni(sintrovanie) sa spoja do velkych suvislych ploch, tj uz to nie su ziadne nanocastice.
Takze moznost odstiepena prave nanocastic je tam zanedbatelna. Urcita korozia tam sice je mozna, tak ako v kazdej keramike, skle a porcelane, ale s tym predsa zijeme oz tisicrocia a nie je to velmi v tele meratelne.Totiz luhovanie/korozia neprodukuje nanocastice, ale povacsine vacsie kusky alebo rozne zluceniny jednotlivych zloziek porcelanu, hliny ci skla.
A dnes ziadne z nich v potravinarstve neobsahuje skodlive latky, ktore by sa vo velkom uvolnovali. Smad najhorsi je krystal, ktory obsahuje kyslicnik olovnaty, vo vahe 24 az 32%, a ten uvolni do kyselin olovo. Preto skladovanie vin v krystale je zly napad.



20

Re: Green pan

Výrobcov keramického riadu je veľmi veľa, takže aj tých technológií tam bude viac, kvalitnejšie, menej kvalitné, noname keramická panvica z Billy za 20 Eur, čo mám ja, asi bohviečo nebude a pokiaľ nebude preskúmané, čo sa presne deje s tým materiálom po dlhšom používaní a hlavne pri vyšších teplotách, tak ho nepovažujem za úplne bezpečný, aj teflón sa dlho považoval za super zdravý - prelomové varenie bez tuku a čo sa týka nanočastíc v liekoch, krémoch, tu tiež neboli ešte robené dostatočné výskumy, takže preventívne by som sa im takisto vyhla. Inak zaujímavé, že v Nemecku, ale aj v Amerike, hlavne od firmy Le Creuset podľa toho čo čítam sa desaťročia používajú železné zliatinové panvice buď so smaltom alebo bez, u nás takéto riady bežne vôbec nedostať, nikde som ich nikdy nevidela, pritom naše babky ich používali - klasické železné pekáče. Prečo riskovať s high-tech materiálmi, keď sú tu funkčné a overené riady, nie sú síce ľahké ako pierko a neumyjú sa jedným pretretím špongie, ale vydržia celý život bez nejakého rizika, jedlo sa neprichytáva, vodivosť tepla super. Jediný keramický riad, ktorý sa mi zdá dôveryhodný je od firmy Silit, materiál Silargan, ale nie som odborník.

Naposledy upravil: bludicka (2011-12-03 22:05:05)



21

Re: Green pan

Smalty su vlastne nieco medzi keramikou a sklom, nanesene obvykle dost hrubo,
Tieto nove keramicke materialy vlastne patria medzi smalty, len su ultratenke, extremne prilnave a roztaznost maju blizsie ku kovom, tj neopraskavaju. Naviac su velmi tvrde.
Co sa tyka smaltov, v tom malo Slovensko dlhu tradiciu, vo firme Kovosmalt, Filakovo sa vyrabalo hromadu smaltovaneho produktu aj na vyvoz do celeho sveta, ale kedze mavali casto problemy s morenim(priprava povrchov , aby bolo prilnavejsie na smalt) plus ich zmesy mali privelke castice, tak nedosahovali svetovych spiciek. Naviac hrnce pri naraze opraskavali, lebo kov bol relativne tenky a smalt prihruby. Tuto technologiu pozmam osobne dobre, ved moja zena v tom podniku robila roky. A mooja mama varila prekticky len v smaltovanych hrncoch.
Teflon(polytertafluoretylen) bo znamy najprv ako izolacia, pri zvarani uvolnoval jedovate plyny, to mi  nebola novost uz v roku 1963, ked som robil prax vo Vyskumnom ustave kablov a izolantov pri kablovke v Bratislave.
Pre svoju vysoku tepelnu odolnost a verlmi maly koeficient trenia ho firma Du Pont zvolila na pokrytie varnych povrchov, kde sa nepriskvarili na nu jedla. Kedze technologia bola pomerne lacna, rozsiriulo sa to po celom svete velmi rychlo, gazdine mali plne zuby drhnutia riadov. A smalty upadli dost do zabudnutia pre svoju krehkost.
Ale v roznych tenkych smaltoch/keramikach vyvoj nezastal, hoci boli drahsie ako teflonove
Materially sa menili z hrubych smaltov na ovela jemnejsie, adheznejsie a odolnejsie na luhovanie.
Az dosli na dnesne zlozenie smaltov/keramik , ako maju "zelene" panvice.
A bolo by zostali len na trhu velmi drahych riadov, keby sa do toho nepustili krajiny s ovela lacnejsou pracovnou silou. Tym ale nechcem povedat, ze by ich produkty neboli kvalitne, tj naozaj "zelene" a trvanlive.
Dufam, ze sa v Cine nenajde nejaky "zlepsovatel" a na to aby usetrili par halierov to vyrobia nekvalitne, ako sa to po case stalo z mnohymi produktmi z tej kerajiny, prislovecnej na skromnost a setrivost,  casto zialbohu za kazdu cenu.



22

Re: Green pan

Smaltované riady na Slovensku sú známe aj mne - žiaľ väčšina z nich má zlé varné vlastnosti, pretože kov je tenký a smalt nekvalitný, ja som mala na mysli také smaltované hrnce, kde je jadro masívne železo potiahnuté vrstvou odolného smaltu ako hrnce firmy Le Creuset - to sa nedá ani porovnať s bežným smaltovaným hrncom, ktorý poznáme. Musia byť v tom smalte veľké rozdiely, pretože bežný smaltovaný hrniec sa mi po nejakej dobe "oprýskal", všetko jedlo sa v nich doslova prilepilo a priháralo (dané aj tenkým kovom), nakoniec som ich používala len na varenie polievok, vody, cestovín, kdežto firma Le Creuset dáva na svoje riady  garanciu 101 rokov a varí sa v tých hrncoch fantasticky.

Je tu ešte aj ekologická otázka, firmy nemajú záujem vyrábať panvice a hrnce, ktoré by vydržali večnosť, v ich záujme je vyrobiť produkt, ktorý má obmedzenú trvanlivosť, väčšina keramických panvíc stráca nepriľnavosť po istej dobe používania, výroba takýchto panvíc zase zaťažuje len životné prostredie, takže pre mňa je len dôvod navyše kúpiť si riad, ktorý mi vydrží celý život. Je len málo firiem, ktoré na svoj keramický riad - jeho povrch poskytujú garanciu viac rokov, firma Silit poskytuje garanciu 10 rokov na keramický povrch vo svojich hrncoch, ale väčšina firiem toto nerobí.

Recenzie na ten super keramický riad od Mercoly - polovica zákazníkov je nespokojná, pretože riad stráca nepriľnavosť po istej dobe, odlupuje sa vrstva:

http://www.amazon.com/Cuisinart-GW-10-G … addTwoStar

http://www.amazon.com/Bialetti-Aeternum … roduct_top

Naposledy upravil: bludicka (2011-12-04 09:10:36)



23

Re: Green pan

Zialbohu, hoci su na hrncoch casto zname zapadne znacky, vyrabaju sa v krajinach s lacnou pracovnou silou a podstatne nizsou kontrolou kvality. To sa v konecnom dosledku odrazi samozrejme na kvalite.
Hlinnik je vyborny vodic, lahky ale zialbohu znacne reaktivny. Lepsie riesenie je ked je z oboch stran obklopeny nehrdzavejucou ocelou. Tak su sice riady podstatne drahsie, ale aj ovela kvalitnejsie.
Kazde pokryvanie nosi so sebou moznost zlej adhezie, cim je povrch pripraveny na pokryvanie jemnejsou vrstvou s minimom chyb, o tolko menej z modernych suprjemnych keramik opraskava
Nuz ako vidim z reakcii na tych roznych osobnych skusenostiach, este sme stale daleko za tym, aby boli riady dlhozivotne neprilnave.
Takze si asi este ponechame nase hrnce z nehrdavejucej ocele, zo sendvicovanymi vlozkami medi a hlinnika na lepsi rozvod tepla aj ked si obcas kupime tie nove moderne "zelene", najma ako panvice na pecenie, tak ako sme to robili dosial s teflonovymi, ktore mali tak isto zivotnost znacne obmedzenu.

Pomerne lahko sa cistia, aj ked nie su uplne neprilnave, tenke riady z litiovej keramiky, cisto biele, ktore pouzivame na vsetky taniere, salky a zopar pekacov do konvekcnej piecky alebo obycajnej pece. Vyraba ich firma Corelle.
Su znacne odolne proti rozbitiu, a pouzivame ich uz vyse 35 rokov, tj je to dost dlhy cas, aby sme ich vedeli posudit.

Na tradicneho moriaka aspon raz do roka pouzivame stare velke panvice, smaltovane, vyrobene niekedy v 50tych rokoch, zdedene.Do nicoho ineho sa totiz nezmesti(casto az vyse 15 kg!) a aj ked su tie panvice uz vekom hodne tmave vo vnutri a treba si davat pozor, aby sme ich nenarazili do niecoho, co by znamenalo opraskavanie smaltu

Naposledy upravil: RNG (2011-12-05 10:32:08)



24

Re: Green pan

bludicka ... predpokladam, ze namiesto zeleznych panvic pouzivas nerezove alebo podobne nehrdzavejuce ocele  smile) Alebo mas naozaj zelezne ?



25

Re: Green pan

Nerezové panvice sú príšerné, tie nepoužívam vôbec, všetko sa na nich lepí a prihára, používam zliatinu železa, sú výborné, ale ťažké, čo mne osobne až tak nevadí a mám jednu lacnú keramickú z Billy.
Asi takto tá panvica vyzerá, čo mám, zatiaľ mám dve a asi ich budem mať naveky, lebo to sa asi nedá zničiť, mám aj železný pekáč na pizzu a pizza je tam najlepšia, čo som doteraz robila:
http://www.skeppshult.cz/?p=productsMor … panev-0004

ešte sa chystám vyhodiť môj elektrický teflónový gril a kúpiť takéto niečo, všetko ale kupujem cez ebay, amazon, je to lacnejšie:
http://www.skeppshult.cz/?p=productsMor … panev-0029

Naposledy upravil: bludicka (2011-12-27 21:15:54)



26

Re: Green pan

Zialbohu tepelna vodivost liatiny a nehrdzavejucej ocele je velmi mizerna, pre to pouzivame len hrnce s vlozkami medi , kde sa teplo rozvadza po dne ovela rovnomernejsie.
Keramicke pokrytie je velmi vitane, lebo je zlozene z keramiky, ktora neuvolnuje ziadne skodlive latky do jedla, je ovela odolnejsia, nez teflon na poskrabanie a hoci nic nie je na veky, toto je lepsie riesenie, nez doterajsie.



27

Re: Green pan

Ale tepelná vodivosť zliatiny železa je výborná (tá panvica je horúca ešte aj tri hodiny potom čo dovarím), u medi je to teda ešte lepšie, ale medené riady sú príšerné drahé a aj tak sa musia pokrývať oceľou kvôli reaktívnosti medi a teda sa tam aj tak všetko lepí. U železnej panvici bez ochrannej vrstvy - napr. smalt je aj dobrá nelepivosť, ktorá sa používaním stále zlepšuje - vytvára sa tam akási patina. Železo je tiež reaktívne - nepoužívam ho napr. s ovocnými šťavami ale používam tie panvice len na kratšie opekanie, zatiaľ sa mi to zdá najlepšie zo všetkých materiálov - určite na funkciu opekania, grilovania a napr. robenia rôznych placiek - tortily, lokše, ploché chleby, v rôznych kultúrach na to používajú len železné panvice, lebo sa tam používajú vysoké teploty.



28

Re: Green pan

Zelezo sice nemoze uvolnovast nic toxicke pre nas(formy chromu a niklu mozu byt toxiny). Ale co sa tyka vodivosti je to, poslabsie, menej ako 1/10 medi a to aj v najlepsich zliatinach
http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_conductivity
Ale ked su panvice extra hrube a rozlozenie plamena dobre(alebo infra ziarenie) tak su to celkom dobre riady, len ich treba stale olejovat proti hrdzi. Ale napriek vsetkemu su dnes uz znacne zastarale



29

Re: Green pan

Neviem prečo zastaralé, keď sú výborne funkčné... Zatiaľ som nenašla taký riad, čo by fungoval bezproblémovo a netoxicky ako gril pri vysokých teplotách alebo ako opekacia platňa na tie placky, ani keramika tu moc nie je vhodná - vysoké teploty za sucha, teflón toto už nezniesie vôbec, rýchlo sa zničí a toxicita výparov. No ja ich stále nenatieram olejom, iba raz po umytí a samozrejme neskladujem v tých panviciach dlhodobo jedlo.  A vodivosť a schopnosť akumulácie tepla sa mi zdá v tých panviciach výborná, veľké plus, jedlo sa neprichytáva, medené som ale nikdy nepoužívala, ale keď sa tam má všetko pri opekaní lepiť ako na oceľové riady, tak v tom zmysel moc nevidím.

Naposledy upravil: bludicka (2011-12-28 01:54:52)



30

Re: Green pan

Nuz proti tomu lepeniu je ta ultratenka keramicka vrstvicka. To mozu byt rozne latky, dnes su to ultrajemne smalty, ale moze to byt napr aj vakuovo napareny nitrid kremika, karbid titanu a podobne. Tie su nelepive a mimoriadne tvrde, chemicky velmi odolne.
Karbid titanu je sedy, nitrid kremika je zlatej farby, moze to byt dokonca aj nitrid a karbid vanadia.



31

Re: Green pan

Ale v praxi zatiaľ tá keramika nefunguje v istých prípadoch úplne ideálne, drahý titánový hrniec sa mi tiež časom poškodzuje - aj keď funkčnosť zatiaľ výborná a neviem, čo by s tým povrchom urobilo drsnejšie zacháchanie ako napr. škriabanie oceľovou lopatkou, dlhodobé vysoké teploty. Človek má akosi aj potešenie z toho, že môže po nejakej panvici beztrestne škriabať koľko chce, zliatine železa to rozhodne nevadí, nemôže sa tam nič poškodiť, pretože je to celé zliatina železa, nie nejaká nanášaná vrstva - aj keď super tvrdá a keramika nefunguje dlhodobo zatiaľ tak nepriľnavo ako by mala.



32

Re: Green pan

bludicka, ty mas tie svedske panvice zn. skeppshult? to by malo byt vhodne aj na indukciu vsak? Lebo my uz sme tolko panvic vyhodili a fakt ma to nebavi kazdu chvilu kupovat novy velky riad. Mali sme aj titanovy hrniec a aj ten sme vyhodili, lebo sa poskodil. ani sa mi nechce verit, ze bol naozaj titanovy. a myslim, ze s nimi zaobchadzame setrne.

Naposledy upravil: zuzinka (2011-12-28 09:09:20)



33

Re: Green pan

Najznámejšie značky panvíc z masívnej železnej zliatiny bez povrchovej úpravy ako napr. smalt sú tie skeppschult a calr victor - o tých niekde píšu, že sú to napodobneniny, neviem, tí, čo majú panvice od oboch firiem píšu, že sú si veľmi podobné, tie skeppschult sú možno trochu lepšie spracovanejšie, ale aj drahšie, varné vlastnosti u oboch sú tie isté. Ja som si kupovala panvice tu:

http://stores.ebay.de/o-k-international-Gusseisen-Profi

Zasielajú aj na SK.

V zásade sú tri druhy železných panvíc - masívna zliatina bez povrchovej úpravy - tá je dobrá práve na opekanie, pečenie, lebo čistá zliatina má lepšie nepriľnavé vlastnosti ako keď sa už na ňu nanesie napr. smalt - ale smaltované sú zase lepšie tam, kde napr. chcem variť ovocie, polievky, skladovať v nich uvarené potraviny - robia sa tak hrnce a potom sú kované železné panvice bez povrchovej úpravy, ktoré sú trochu tenšie,  vhodnejšie tam, kde človek potrebuje rýchlejšiu odozvu tepelnej reakcie (palacinky, nejaké rýchle minútky), ale v zásade varné vlastnosti sú veľmi podobné ako u masívnej železnej zliatiny.

Panvica - masívna železná zliatina bez povrchovej úpravy:

http://www.amazon.de/Servierpfanne-Guss … amp;sr=8-2

Železná panvica tenšia bez povrchovej úpravy, nie je to odliatok, ale kovaná:

http://www.amazon.de/PROFI-schmiedeeise … pd_sim_k_2

http://www.amazon.de/GSW-860567-GastroT … amp;sr=1-2

Železná panvica s povrchovou smaltovou úpravou:

http://www.amazon.de/Creuset-2012420060 … amp;sr=1-6

Železné panvice sú ale ťažké - hlavne tie masívne, tie, čo sú bez povrchovej úpravy sa nesmú umývať saponátom, len horúcou vodou a kefou, umývajú sa ale ľahko, potom sa potrú zľahka olejom.

Naposledy upravil: bludicka (2011-12-28 12:30:54)



34

Re: Green pan

tie kovane zelezne panvice (tensie) poznam, lebo som robila v takej sedliackej restike, kde sa to pouzivalo a aj sa jedlo v panvici servirovalo. ale my sme ich tam vobec neumyvali vodou, iba papierovymi utierkami a olejom. dezinfekcia bola potom uz len ohnom...



35

Re: Green pan

Ohen je vyborny dezinfekcny prostriedok, takze ziadne strachy., Problem je len z prihorenymi zvyskami, ktore papier nezotrie, lebo tie znova prihoria a dechty nie su priamn zdrave, ani spalene masti.



36

Re: Green pan

no teraz frci keramika s technologiou Ceralon, tak som zvedavy, ako sa ludom osvedci .... na uvod sa tato technologia zatial stavia na prve miesto keramickych panvic



37

Re: Green pan

bludicka napísal(a):

Človek má akosi aj potešenie z toho, že môže po nejakej panvici beztrestne škriabať koľko chce, zliatine železa to rozhodne nevadí, nemôže sa tam nič poškodiť, pretože je to celé zliatina železa

Som strojár, tak Ťa opravím: Liatina železa, nie zliatina.



38

Re: Green pan

To bludicka:

SKEPPSHULT (ne skeppschult) je originál švédská litina - švédský výrobek. "Carl Victor" je Čína(plagiát):
http://skeppshult.cz/?p=p_31&sName= … upozorneni

A toto je všechno "carl victor", tedy Čína: http://stores.ebay.de/o-k-international-Gusseisen-Profi

Naposledy upravil: peta67 (2012-06-13 08:48:01)



39

Re: Green pan

Ma druhej strane, dnes velmi vela firiem otvara pobocky v Cine a pouzivaju svoje znackove meno na produkty tam (alebo inde v zahranici) vyrobene.
Meno svedskej ocele je dnes vec minulosti, lebo technologovia kdekolvek na svete vedia podobne zlozenia vyrobit.
Podobne ako mas u praveho ementalskeho syru z onlasi Emental vo Svajciarsku, a dnes stovkam syrov s podobnou chutou a zlozenim z prakticky kazdej krajiny sveta, ktore su napr v USA zname pod menom Swiss cheese.

Moj "proticinsky" postoj je zalozeny hlavne na slabej technickej kontrole v Cine a neustalym pokusom o zlacnenie vyroby roznymi svindlami v technologii.

Naviac snazim, sa podporovat domacu vyrobu, lebo dovozy nicia nasu ekonomiu a udrzuju vysoku nezamestnanost v krajine.



40

Re: Green pan

To RNG:

mýlíte se. Velmi záleží nejenom na technologii výroby ale i výchozích surovinách. Proč Hitler kradl švédskou železnou rudu ve velkém? Protože je prostě nejlepší na celém světě.

Něco jiného je vyrobit v Číně TV v pobočce např. Sony, kde jsou přesně dané postupy a součástky a na výchozích surovinách nezáleží a něco jiného je výroba zboží kde naopak na výchozích surovinách záleží - třeba právě nádobí . V případě holé litiny, tedy bez jakékoli umělé ochranné vrstvy bych se toho bál dvojnásob(např. výskyt nežádoucích látek, zvýšené množství olova, atp.).

Příměr k pravému švýcarskému ementálu je pak docela úsměvný - oni ty krávy jinde se také pasou na alpských pastvinách a požírají bylinky které jinde nerostou?
Ano, věřím, že jsou jinde schopni napodobit chuť a vzhled pravého švýcarského sýra - umělou cestou.
Tak jako jinde nazývají svá piva(kozí chcanky - pardon) "Pilsen", tak originál Pilsen bude jen jeden.



41

Re: Green pan

Ziadna umela cesta na vyrobu syru nie je, vsetko je kvasene a starnute vyberom prirodnych mikroorganizmov, ktoe dnes kazdemu dodavaju specializovane laboratoria, ktore slachtie rozne kvasinky a ine mikroorganizmy na starnutie syrov.

A co sa tyka oceli, je sice pravda, ze svedska ruda obsahuje trochu wolframu a pred 200 800 rokmi davala lepsiu ocel, nez ine zdroje , ale odvtedy sa hocikde na svete daju vyrabat akekolvek zlozenia oceli, potrebne zlozky sa daju doviezt a doplnit.
Podla dnesnych klasifikacii zliatin zeleza, a samozrejme aj inych  rovnake cislo zliatin z roznych statov ma presne to iste zlozenie.
Napr podla cisiel AMS, zliatina podla AMS 5519 ma rovnake zlozenie nech je odkialkolvek zo sveta.
A prosim, v tomto sa so mnou nehadaj, lebo uz dlhe roky robim poradensku sluzbu aj pre metalurgov a na vysokej skole som prednasal uz v roku 1969, a medzi kurzami bola aj fyzika kovov.

Takze ked Cinania spravia tu istu zliatinu, tak maju ten isty vyrobok ako Svedi.
Problem je len s tym, ze sa Cinania sustavne snazia nieco odklamat, takze sa na nich neda spoliehat a napr US letecky priemysel nedovoli pouzivat ziadne Cinske materialy hlavne z tohoto dovodu, ba dokonca vymedzuje materialy len z USA alebo schvalenych krajin, na co je tzv DFARS act(defense federal aqiusition regulation supplement) , kde do krajin schvalenych na dodavky materialov pre letecky priemysel patri aj  Svedsko  ale aj plno inych
http://www.twmetals.com/resources/dfars … 58721.aspx

Co sa tyka piv, meno plzenske(pilsner) je rezervovane na urcity typ kvasenia a ver mi, ze je na svete plno piv s tymto menom lepsich nez je Pilsener Urquel.
Aspon podla posudzovania odbornikov na pivarskych sutaziach.
Najkvalitnejsia piva sa aj tak nevyrabaju masove, ale v tzv microbreweries.

Tradicia je pekna vec, dobre meno produktov zostava na dlhe casy, ale vyvoj nestoji.

V jednom ti ale davam za 100% pravdu, kvalita mlieka velmi zavisi od toho , co krava zerie a samozrejme na lukach pasene kravy s mnozstvom liecivych byliniek sa odrazi na kvalite mlieka.  A aj kvalite syrov z neho vyrabanych, ale nie na chuti syrov.
Uz som jedol syry z Irska, Svedska Holandska a dokonca tunajsie z California, teda co sa tyka typu Emental/swiss cheese, ktore boli aspon podla mna chutnejsie, nez dovozovy pravy svajciarsky Emental.



42

Re: Green pan

"Takze ked Cinania spravia tu istu zliatinu, tak maju ten isty vyrobok ako Svedi."


:-))))))))))



43

Re: Green pan

Samozrejme. Len sa to deje zialbohu menej , nez by si zakaznici ziadali, lebo Cinania maju v krvi po generacie snahu usetrit rj z hladiska spravnej technologie a obsahov nejak odklamat.
Kedysi , podla informacii mojho otca bol ter isty problem s japonskymi vyrobkami, ale ti uz z toho "vyrastli".
Zialbohu je tu dnes iny trend mechanizmu trhov, kde mladych inzinierov ucia, ako navrhovat vyrobky len s urcitou zivotnostou(tj build in obsolescence) tj par rokov sluzia dobre a potom sa v urcenom case rozpadnu, aby nutili ludi kupovat vzdy nove a nove, ale pri tom ich musia drzat urcity cas s vyrobkami spokojnych.
Samozrejme samotne myslienka "build in obsolescence" je podla mna spinava az kriminalna, lebo priamo prispieva k zamorenu zeme a niceniu hodnot, nehovoriac o okradani zakaznikov.



44

Re: Green pan

Mám doma Skeppshult a Carl Victor panvice - nevidím v nich skoro žiadny rozdiel, možno Skeppshult trochu lepšie vypracovaná v detailoch.

Čítala som na stránkach českej firmy to vyhlásenie o firme Carl Victor - očierňovanie mena inej firmy je dnes bežnou stratégiou ako zvýšiť svoje zisky.

Čítala som viac nemeckých diskusií na tému Skeppshult vs. Carl Victor - ľudia sa zhodujú, že tie panvice, minimálne vo funkčnosti sú prakticky to isté, ťažko hodnotiť, čo je pravé a čo nie dnes. Narazila som na zmienku, že by mohli byť niektoré súčasti z Poľska, aj ten človek, čo má firmu v Nemecku na predaj týchto panvíc má poľské meno. Takisto som čítala, že šéf firmy Carl Victor Göran Ek je ex šéf firmy Skeppshult a obidva produkty sa už žiaľ vyrábajú v Číne... neviem, či sa dá dopátrať pravde. Tu je o tom rozsiahla diskusia aj o testoch tých panvíc:

http://www.chefkoch.de/forum/2,8,506028 … sucht.html

Kontakt na firmu Carl Victor:
http://www.carlvictor.com/ger/contact.asp

Carl Victor predáva svoje výrobky aj priamo vo fabrike vo Švédsku:

http://www.carlvictor.com/ger/factory.asp

Naposledy upravil: bludicka (2012-06-17 10:29:08)



45

Re: Green pan

To bludicka:

Asi takto. Před lety jsem se také zajímal o nákup litinového nádobí, tedy v době, kdy na českém trhu skoro nebylo. Pak jsem také narazil na „Carl Victor“ a chtěl si ho přes zahraniční web objednat. Ale zrovna přišel Skeppshult do ČR, mezitím jsem nasbíral nějaké informace. Také jsem si vyměnil pár emailů s dovozcem, s fi. ASTRA CZ(nemám s nimi nic společného).

To co uvádí na tom odkazu je bohužel(nebo bohudík) pravda. Připadá mi zvláštní, že Vám tato pravdivá informace a varování zákazníkům to připadá jako očerňování, klamavé praktiky „Carl Victor“ Vám přijdou asi v pořádku.
Fi. Astra má rozhodnutí od ČOI, že to nádobí je z Číny.
A v dnešní době, kdy neustále slyšíme o zdravotní závadnosti čínských výrobků, je to poměrně risk Já osobně jsem přesvědčen, že kdyby se udělal nějaký solidní test a rozbor tohoto nádobí, najdou se tam určitě nějaké nežádoucí látky, to je pro Čínu typické.
Také se do tohoto nádobí(přírodní litina) při výrobě zapéká rostlinný olej. Skeppshult garantuje, že se jedná o čistý řepkový olej, vysoké kvality. Do čeho to asi namáčejí v Číně? Jen se oblizujte. ;-)
Ano, také jsem slyšel, že ten šéf „Carl Victor“ je bývalý zaměstnanec(já neslyšel, že šéf) fi. Skeppshult, a že svůj „byznys“ postavil na parazitování a plagiátorství. „Carl Victor“ se totiž všude(„kupodivu ne v samotném Švédsku) vehementně snaží zatajit zemi původu jeho nádobí a vytvářet dojem že si kupujete švédský výrobek, tedy švédskou kvalitu.

A jedna perlička na závěr: ta „fabrika „ ve Š    védsku, na kterou jste dala link, je opravdu sídlo fi. „Carl Victor“. Doporučuji si tuto adresu dát do http://maps.google.com, přepnout na satelitní mapu a přiblížit si to. Firma „Carl Victor“ totiž sídlí na této adrese s dalšími pěti firmami, jedná se totiž o skladový komplex jedné přepravní firmy – tedy tato „fabrika“ jsou jen sklady. :-D
Je to z jednoho prostého důvodu, přepravní firma dováží rovnou z přístavu kontejnery z Číny.
A prý dokonce „kancelář“ Carl Victor je tady v nějaké unimobuňce.

Tak dobrou chuť s čínským nádobím. ;-)

P.S.: je to typická reakce někoho, kdo se nechal napálit a nechce si to přiznat. Hledá pak různé berličky, výmluvy a „argumenty“ aby to nevypadalo tak blbě.



46

Re: Green pan

Ja nerozumiem dosť dobre Vašej reakcii na môj príspevok... ok Skeppshult môže byť vyrábené vo Švédsku a Carl Victor v Číne, ja som len uviedla, čo som čítala v diskusiách, kde sa o tom bavili ľudia. Ja neviem, čo je pravda, len som nedôveryhodná, keď niekto napíše hanlivé vyjadrenia o druhej firme - je to predsa len istý druh reklamy, to musíte sám uznať.

Železné panvice používali už naše babky a pochybujem, že sa jednalo o švédsku liatinu. Si pozrite za aké smiešne sumy sa predávajú takéto panvice v Amerike, kde je ich používanie rozšírené:

http://www.amazon.com/Lodge-L10SK3-12-I … s=iron+pan

20 USD jedna panvica... 

obdobná "pravá" švédska 80 Eur... je to diametrálny rozdiel a funkčnosť tá istá

Veľmi kvalitné panvice Turk, ktoré ale nie sú také masívne za prijateľné ceny:
http://www.kochform.de/Turk-Eisenpfanne-mit-Stiel.htm

a keď už tak veľmi bazírujete na tých škodlivinách, čo iné riady, čo používate? Chcete mi povedať, že v domácnosti nič nepoužívate čínskeho pôvodu, čo prichádza do kontaktu s potravinami? Nepoužívate žiadny teflón, keramiku - ťažké kovy, žiadne zafarbené sklo, poháre - olovo vo farbe, žiadne plastové nádoby na uskladňovanie potravín, nekupujete potraviny priamo zabalené v celofáne, nejete ryby - ortuť, nejete žiadne potraviny z konzerv a tetrapakov - hliník, jete samozrejme len bio potraviny, nepoužívate samozrejme žiadne rafinované oleje pri tepelnej úrave ale len panenský palmový a kokosový tuk, nepoužívate mikrovlnku, papier na pečenie - toxické látky, alobal pri varení, pričom kyslé látky ako rajčiny z neho uvoľnia hliník...

Takže ja sa až tak veľmi nevzrušujem tou jednou panvicou od Carl Victor čo mám doma, je to koniec koncov liatina a nemôžu sa tam skladovať dlhšie potraviny, lebo to hrdzavie, takže ju používam len na krátke opekanie. Keby tá panvica bola tak veľmi škodlivá, asi by sa nepredávala toľko rokov v Nemecku, ja nie som chenik a ani technik, neviem nakoľko môže takýto produkt obsahovať škodlivé látky, ale skôr ma vzrušujú iné škodliviny - v potravinách, v obaloch a pod., pretože tú panvicu použijem asi 2x do mesiaca, používam ju viacmenej na grilovanie zeleniny, mäso nejem a potraviny jem každý deň.

Možno by ste boli Vy prekvapení, koľko výrobkov dnes obsahuje rôzne škodliviny a ako Vás častokrát napálili, doporučujem na túto tému stiahnuť knihu "Doba jedová" Anna Strunecká, je niekde na internete ako pdf formát, som ju sťahovala si pred mesiacom.

Naozaj nepredávate panvice Skeppshult? wink

Naposledy upravil: bludicka (2012-06-18 12:00:18)



47

Re: Green pan

Osobne by som sa zo skodlivin z liatinovych panvic  rozhodne nebal. Nakoniec sa jedna v podstate o dost ciste zelezo. Uz napr panvice z nehrdzavejucej ocele obsahuju 8 az 10% niklu, na co ma dnes hromada ludi alergie.
Ale zase, kedze viem(fyzika materialov zahrnuje aj korozne mnozstva z roznyhc materialov v roznych prostrediach), kolko toho niklu sa moze dostat do jedla, tak to je mizive mnozstvo a neda sa porovnat s mnozstvom niklu napr z hydrogenizovanych olejov, kde dnes pouzivaju niklove katalyzatory, ktore sa casom  dost opotrebuvaju.
Z kuchynskych riadov je teflon a olovo obsahujuca glazura na keramikach, plus krystalove sklo s 24 az 32% olova jedina nebezpecna sfera. Ostatne su zanedbatelne pre prakticke pouzitie.
Samozrejme plasticke hmoty vseobecne nepatria do varenia a pecenia, lebo sa rozpadaju a uvolnuju skodlive plasticizery, najma pri zvysenej teplote. Pravdepodobne to je hlavny zdroj dodatocneho  zamorovania jedla pri dnesnej priprave a skladovani.



48

Re: Green pan

To bludicka: "hanlivé" je dle mého názoru nepravdivé. A pokud je mi známo, v tom vyjádření nic nepravdivého není.
U Skeppshult je to prosté: zajeďte se do Skeppshult(stejnojmené město)a můžete se podívat přímo na továrnu - na slévárnu, montovnu atd. To Vám ale při návštěvé "Carl Victor" nehrozí - neb nic nevyrábí. ;-) Žádnou slévárnu ani výrobnu Vám ukázat nemohou, protože prostě žádnou nemají. Maximálně Vám mohou v jejich "fabrice"(schválně nesprávný překlad) ukázat pronajatý sklad a jejich "kancelář".

Ano, všude jinde se dá zakoupit méně kvalitní litina, třeba i v USA. Všechno to je totiž z Číny, jako i ostatní zboží. Dokonce jsem zjistil, že i u jiné známé firmy - Le Creuset, používají jako základ čínské litinové nádobí, už mají jen smaltovnu(ačkoli měli dřív i slévárnu). To samé u nás SFINX(teď se jmenují jinak). Ano, naše babičky měly své litinové pláty a pánve, když se ještě u nás litina odlévala. To však ale bylo pak všechno přerušeno.

Co já nyní používám. Doma používáme na vaření nerez a na pečení, smažení, apod. už výhradně přírodní litinu, hádejte jakou. ;-) Nic doma v kuchyni čínského, jako kuchyňské náčiní nemáme.
To ostatní ohledně potravin, atd.  je jen odvádění pozornosti od tématu, to je na jiné téma, tady se bavíme o nádobí.
Ne, žádné nádobí, ani Skeppshult, neprodávám. :-D

To RNG: ještě k těm normám. Ano, Číňané vše vyrábí podle norem, ale jak je potom možné, že ve výsledku to těm normám velmi často nevyhovuje? ;-)
Není totiž měsíc(nevím jak na Slovensku), aby nějaké orgány nevarovaly před zdraví škodlivými výrobky z Číny.
U té čínské litiny stačí jen pouze aby tam bylo zvýšené množství olova, nemluvě o ostatních látkách, a průšvih je na světě.
Vy si snad myslíte, že v "Carl Victor" dělají nějaké průběžné a stálé kontroly a rozbory, tak jako třeba ve Skeppshult? Já si myslím, že "Carl Victor" nemá ani pod kontrolu, v které čínské fabrice to nádobí bylo vyrobeno (také prý dost častý jev, jak jsem slyšel).

No nic, tak hodně štěstí a zábavy s čínskými plagiáty.



49

Re: Green pan

Ja osobne nic Cinskeho podla moznosti nekupujem, ale je velmi tazko sa vsetkym cinskym vyrobkom vyhnut.
Nakoniec aj v doplnkovom priemysle sa viac ako 80%n vsetkych surovin vyraba v Cine, v inych krajinach to len kontroluju, miesaju a balia.



50

Re: Green pan

Uvedenie rôznych príkladov škodlivín v dnešných produktoch a potravinách malo len zdôrazniť fakt, že dnes je veľmi ťažké nájsť pôvod niektorých produktov a odhadnúť obsah škodlivín v nich a človek má brať do úvahy skôr ich kumulatívny efekt na svoje zdravie. Môžem mať doma super panvice, ale z iných zdrojov môžem prijímať omnoho viac škodlivín - to je len na margo toho, ako mi neustále sarkasticky zdôrazňujete, že si "čínskym plagiátom" poškodzujem svoje zdravie. 

No keď ste spomínali tie hrnce Le Creuset, mám doma dva, ale tu som naozaj čítala testy o týchto riadoch, že patria medzi najbezpečnejšie, čo sa týka uvolňovania nejakých častíc z povrchu, u riadov Le creuset a Staub nikdy nebol preukázaný obsah ťažkých kovov a iných škodlivín. A záruka na tieto hrnce 101 rokov asi tiež nebude len tak, takže použivajú zrejme vysokokvalitný odolný smalt - a môže mi byť fuk, či je pod ním čínska železná liatina - tá slúži len na lepšie varné vlastnosti, neprichádza do kontaktu s jedlom.

http://www.lecreuset.ca/Care--Use3/FAQs … Cast-Iron/

Čistá liatina je totiž úplne nevhodná na dlhšie dusenie zeleniny, varenie ryže, polievok, kyslejších potravín, rajčín... a na ich skladovanie a nerez je úplne o ničom, čo sa týka varných vlastností, varím v ňom akurátne cestoviny a ohrievam vodu. Takže ja som nakoniec zistila, že pri mojom varení používam najviac práve tie hrnce Le Creuset, ktoré sa dajú super použiť aj v trúbe a keď niečo zapekám, varím, môžem to bez problémov v tých hrncoch aj skladovať. Veľká výhoda je, že majú tesné ťažké pokrievky, ktoré neprepúšťajú paru a tak napr. pri varení zeleniny je to určite šetrnejšie pre uchovanie vitamínov, možno tak fungujú aj ako slabšie tlakové hrnce. Ale na pečenie suchých obilných placiek, tortíl, arabského chleba, pizze, grilovanie zeleniny, opekanie, kde sú dosť vysoké teploty je zase geniálna tá panvica Carl Victor a Skeppshult- nedá sa jedným riadom pokryť všetko, nech je akokoľvek super. Resp. môže človek piecť dajme tomu placky nasucho aj na teflóne, ak mu teda nevadí, že pri vysokých teplotách, na ktoré tieto panvice nie sú moc stavané, sa uvolňujú toxíny.

Tu je napr. jeden test od Dr. Mercolu, kde je uvedené aké častice sa uvolňujú z povrchu u rôznych typov riadu, medziiným aj železnej liatiny (Skeppshult to ale asi nebola), z tej sa uvolňuje dosť železa a trocha chrómu do potravy:

http://cookware.mercola.com/ceramic-cookware.aspx

Mercola preferuje teraz keramický riad, pretože je ľahký a na ňom zarába, predtým preferoval Le Creuset.

Ešte jeden zaujímavý článok o zdravotnom aspekte riadov, je tam test na použitie rôznych typov riadov, medzi iným aj le creuset železnej liatiny so smaltom a aj surovej železnej liatiny bez smaltu, medených a oceľových:

http://www.listen2yourgut.com/blog/alte … ying-pans/

Naposledy upravil: bludicka (2012-06-19 19:43:48)