1

Téma: Draslik

Dobry den.

Vcera som bola na krvnych testoch a zistilo sa, ze mam nizku hladinu draslika, hoci jem denne banany. Viete mi poradit nejake potravinove doplnky alebo zdroj draslika, tak aby som ho doplnila v dostatocnom mnozstve? Aka je denna ucinna davka draslika?
Dakujem velmi pekne za radu.



2

Re: Draslik

KCl,zdroj je sol so znizenym obsahom sodika, kde sodik je nahradeny draslikom na bezne solenie.
KHCO3, predavaju ho ako alkalizator, napr pod menom Kalinat, beries pol lyzicky skoro rano na prazdny zaludok dobre zapit a jest az o 2 hodiny neskor. Je to sucast alkalizacie tela.



3

Re: Draslik

Rano na lacno jem enzymi. Je mozne to s nimi kombinovat?



4

Re: Draslik

Ano.



5

Re: Draslik

Chcem sa spytat na tento doplnok ;Rain Tree Nutrition, Chanca Piedra Powder, 1 lb,ci ho mozem pouzit ako caj..aj ked je to prasok...Dakujem...



6

Re: Draslik

Samozrejme to pouzivaj na caj, povar lyzicu v pol litri vody, nefiltruj, len zlej, pripadne ochut a pi postupne cely den. Takto dosiahli viaceri lekari az 94% rozpustenia urinarnych kamenov za 2 mesiace. Aj osobne mam s tym skusenosti, na roznych ludoch, co to pouzili aj na moju radu.



7

Re: Draslik

Ja netusim ci mam kamene ale uz dlhsiu dobu ma pobolieva prava ladvina...takze to chcem vyskusat...na precistenie..ale momentalne ju nemaju..:-(



8

Re: Draslik

Chanca piedra je aj mierne antimikrobialna, takze je to spravny vyber. Pre istotu pi aj brusnicovu stavu, keby si tam mala nejaku streptokokovu nakazu, tok ju to pomoze odstranit.



9

Re: Draslik

Ahoj RNG.
Dosiel mi draslik  v glukonatovej forme od firmy NOW z i-herbu. Obsah v jednej tab. okolo  500mg. Vies, mam ten roky znizeny draslik, nevedia prist preco mi unika, uz sme sa o tom bavili aj v tejto teme. Okrem toho uzivam sol z billy, pijem kalinat...proste vies mi povedat, kolko tbl.denne uzivat z toho glukonatoveho draslika?



10

Re: Draslik

jedna az dve denne by mali urobit rozdiel v rozbore krvi, kedze tato organicka forma sa zdrzuje v tele ovela dlhsie ako KCl.



11

Re: Draslik

Dakujem RNG, len akurat teraz som si vsimla, ze na krabicke je napisne ze obsahuje 99mg Potassium a 595mg potassium glukonate v 1tbl. Tak kolko teda mam toho uzivat? Tomu nerozumiem, ze su  tam napisane dve gramaze.



12

Re: Draslik

Ma to 99 mg draslika,, ostatok je glukonat.Ale ucinnost glukonatu draslika je mnohonasobne vacsia. ako KCl, kedze je to ovela vacsia molekula a ovela pomalsie sa vylucuje cez "sitko" ladvin.



13

Re: Draslik

Ahoj RNG. Prosim ta su toto dobre  zdroje draslika? http://www.centralchem.sk/?IDe=40353  a http://www.pgchem.sk/sk/ponuka/258/chlorid-draselny-kcl
Ako ich davkovat  a kolko  mg KHCO3 treba na neutralizaciu 1g kyseliny askorbovej? A je mozne neutralizovat kyselinu askorbovu aj pridanim KCL? Dakujem



14

Re: Draslik

Uvedeny KHCO3 nie je potravinarsky ale laboratorny. Pozri na potravinarsky, pouzivany na odkyslovanie vin
http://www.farmarik.sk/product/kalinat- … -1-kg-461/
Na 1 gram kyseliny askorbovej treba zhruba 1/2 gramu KHCO3. Nemusis byt az prilis presny, ked das menej, ostane to kyselkave, ked das viac, je to alkalizujuce pre telo.
KCl je draslik viazany na silnu kyselinu chlorovodikovu. Slaba askorbova ju rozhodne nevie vytlacit.



15

Re: Draslik

Zdravim RNG.
Chcem sa ta opytat, ked je obsah chloridu draselneho v 1 tbl.
1 000mg a z toho je 13,5 mmol K , oproti tomu mam glukonat draslika v tbl.ktoreho je 600mg a z toho je 100mg K.........mam otazku, ze kolko mam uzivat denne toho glukonatu, ked mam nizku hladinu K, zatial som uzivala iba vo forme chloridu no aj napriek tomu mam vzdy nizky K...ta tableta sa mi nerozklada v tele.
Ktora z tychto dvoch tabliet je ucinkom vyssia a kolko teda z tej glukonatovej denne brat tabliet. dakujem.



16

Re: Draslik

Nemozno porovnavat ucinnost tych dvoch len na zaklade obsahu draslika, lebo chlorid sa v tele zdrzi velmio kratko a vypadava ako mala molekula cez ladviny verlmi rychlo, kdezto glukonat ako ovela vacsia molekula zostava v tele ovela dlhsie, tj je ucinnejsi na zvysenie draslika v telepodstatne.
Nechapem tu poznamku, ze sa tableta chloridu draselneho nerozklada v tele. Co obsahuje nejaky tzabletovaci pripravok , takze ju nevies stravit a vijde z teba v celku??
Ja osobne beriem draslik vo forme chloridu, ked pouzivam sol som, znizenym obsahom draslika, ktora obsahuje ;polovicu morskej soli a polovicu KCl. Tez pouzivam casto rano na alkalizaciu KHCO3, co je tiez velmi dobry zdroj draslika a zaroven mi to pomoze znizit hladinu sodika.



17

Re: Draslik

RNG, takze ti udam zlozenie toho KCL....bezvodny koloidny oxid kremicity, polyvinilbutiral, cetylalkohol, magneziumstearat a talcum. Co na to zlozenie povies, moze byt v niecom z toho ten problem, ze ich vylucujem??

A druha otazka este...napis mi, prosim, kolko toho v glukonatovej forme denne uzivat, aby som mala konecne v norme K. 1-2, alebo kolko denne? Zatial uzivam 1tbl no asi je to malo, nie?



18

Re: Draslik

Nuz take svinstvo by som nebral v kazdom pripade. Pri nedostatku kyselin sa nemusi tableta vobec rozpustit(vosk=magnesium stearate a plastcka latka, polymer, polyvinylbutyrat) a ked sa rozpusti, tak ti talcum(mastenec) moze skodit, lebo je spojenyu ako mlety kamen s moznostou prispenia tvorbe rakoviny, podobne ako pribuzny material, azbest.
http://www.preventcancer.com/consumers/ … s/talc.htm

Takze sa pekne vrat k soli so znizenym obsahom sodika, najdes ju udajne v Bille a zaobstaraj si aj Kalinat na skoro rano alkalizaciu na prazdny zaludok, najmenej 1 az 1.5 hodiny pred jedlom. Ja to pijem 1/2 lyzicky v pohari vlaznej sodovej vody, tak sa to da zniest najlepsie, chuti to ako cerstva mineralka zo zeme.
A keby ti to nepomohlo dostatocne, az potom pozeraj na lieky produkovane farmaceutmi.
Ti s kludom predavaju skodliviny co rozhodne nepotrebujes.

Ale cistu formu glukonatu draslika dostanes aj tu, v prasku bez ziadnych pridavkov
http://www.iherb.com/Now-Foods-Potassiu … 13939?at=0
Takze zabudni na pilulky!

Naposledy upravil: RNG (2011-10-21 20:33:14)



19

Re: Draslik

Dakujem ti RNG za rady. Kalinat a sol z Billy uzivam uz 3 roky denne a stale mam nizku hladinu K.Ale s takym ako pises svinstvom, ktore som uzivala vo forme tych tabliet a ktore som vylucovala z tela von sa ani necudujem.
Preto som si kupila z I-herbu ten Potassium glukonat tablety. Potom, ked ho spotrebujem si kupim aj ten praskovy.
Napis mi este, prosim ta, kolko teda mam denne uzivat z tohoto co mam doma draslika v glukonatovej forme tabliet denne. Staci 1-2tbl., alebo viacej?
+este kolko potom z toho praskoveho ked si kupim denne gramov uzivat?



20

Re: Draslik

Nuz neviem ti povedat presne, o co viac je ucinny glukonat ale davka 1/2 lyzicky az lyzicka by sa ti mala ukazat na rozbore krvi.



21

Re: Draslik

Tej pol lyzicky je cca 2g asi?

A z tych tabliet co mam doma potassium glukonat kolko denne brat? Oni maju 600mg potassium glukonatu a z toho je 99mg potassium.



22

Re: Draslik

To zalezi od tho, ako je to jemne mlete, moze to byt aj len 3/4 gramu a moze to byt az 1.5 gramu
Lyzicka vody je asi 3 gramy



23

Re: Draslik

A este stale si mi nenapisal, prosim ta, kolko mam teda BRAT TOHO POTASSIUM GLUKONAT tabliet denne, to mnozstvo som v 1 tbl. uviedla vyssie uz viackrat. Dakujem.



24

Re: Draslik

Skus 3 x 1 denne a uvidis, co ti to urobi v krvi. Pripadne to mozes aj zdvojnasobnit , ak nedosiahnes zelany ucinok.



25

Re: Draslik

glukonat draselny je zasadita sol, to znamena, ze by mal zreagovat s volnou kyselinou solnou v zaludku na chlorid draselny .. nie je tomu tak ?



26

Re: Draslik

Zialbohu. Preto by bolo lepsia entericka forma, tj taka co neneutralizuje zaludocnu kyselinu ale doda v crevach svoj plny ucinok, vtrebane do krvi ako velka molekula glukonatu.
Alebo aspon pouzivat to spolu s alkalizaciou(KHCO3), kde skoro rano pred jedlom si alkalizujes telo, kde na vyse hodiny je zaludok bez kyselin a glukonat sa vstreba a  nezmeni na malu molekulu chloridu.



27

Re: Draslik

RNG, teraz citam tento tvoj posledny prispevok, sice som laik, nerozumiem tomu, ale az som spravne pochopila, ten glukonat draselny mam teda radsej uzivat spolu s Kalinatom? Ze si dam do pohara vody pol lyzicky Kalinuta a zapijem tbl.toho draslika? Aby som to uzivala na neutralizovany zaludok?
Ja zvyknem rano si Kalinat zmiesat v pohari vody s praskovou kyselinou citronovou z DM drogerie .....mozem s tym zaroven vypit aj ten glukonat draselny v tablete?

Naposledy upravil: 959touareg (2011-10-24 17:47:20)



28

Re: Draslik

Alkalizacia sa prevadza Kalinatom BEZ KYSELINY !!!!Neviem, kto ti poradil brat kyselinu, ked sa chces alkalizovat..
V case, ked ti Kalinat zalkalizuje na chvilu zaludok sa ti presmykne do criev aj glukonat, bez zmeny na chlorid.A absorbuje sa, a  ako velka molekula zotrva v krvi dlho, na rozdiel od malickej molekule chloridu, ktora vypadne mozno skor nez za pol hodiny ladvinami von.



29

Re: Draslik

Dakujem.
Ja viem, ze alkalizacia sa prevadza bez kyselin, ja ten Kalinat riedim s tym praskovym C-ckom z DM drogerie preto, aby som to nepila take kysle s vodou a myslela som si, ze tym padom ked zriedim 1 lyzicku toho C-ka s pol lyzickou Kalinatu budem mat ascorban draselny. Nie je to tak? Zle som pochopila?

Alkalizaciu zvyknem robit vecer pred spanim, tak 3 -4 hod. po jedle. Vtedy si dam pol lyz.Kalinatu  s cistou vodou.



30

Re: Draslik

Vitamin C v najjednoduchsiej forme je kyselina askorbova, nie citronova.. A hoci je to slaba kyselina, predsa len okysluje telo, preto je lepsie brat neutralne formy kyseliny askorbovej, ako askorbat, sodny, draselny, vapenaty atdTie nedrazdia zaludok ani creva, a niektori ludia maju na vyssie davky kyseliny askorbovej podrazdenie criev a hnacku.
Ja osobne beriem najma ester C, co je patentovane esterizovana velka molekula askorbatov vapenatych, ktore sa v tele zdrzuju ovela dlhsie, ako kyselina askorbova, lebo maju ovela vacsiu molekulu.



31

Re: Draslik

UHM, dakujem ti za upozornenie, mas pravdu, pomylila som sa v tej kyseline...takze nie kys. citronovu, ale kys. askorbovu si rano riedim s Kalinatom, aby som ju pila v neutralizovanej forme ako askorban draselny.....asi somto uz OK napisala.
a teda mi ide o to, chcem od teba vediet.....MOZEM ZAROVEN S TYM UZIt AJ TU TBL. DRASLIKA vo forme GLUKONATU? Bude mat ta tbl. draslika vacsi ucinok akoby som si ju zapila cistou vodou? Asi ano, lebo prejde z casti cez zneutralizoivany zaludok, ano?



32

Re: Draslik

Ciastocne ano, ale ovela vacsi ucinok bude mat glukonat zobrany s Kalinatom, respektive PO Kalinate, bez kyseliny askorbovej



33

Re: Draslik

Tak si predstav RNG, som uz zufala. Dneska mi prisli vysledky odberu krvi na mineralie a to, ze mam nizky draslik, s tym som uz roky vyrovnana, ale az taky nizky som necakala. Norma je od 3,60-5 a ja mam iba 3,10.Vzdy som mavala adspon 3,50-3,30 asi najmenej.Naposledy som mala 3,50 a to po uzivani draslika, ktory som si kupila z I-herbu - zvysilo sa mi to. Teraz som 2 mesiace uz nemala, tak som uzivala ten nas co som ti dala jeho zlozenie, co ho vylucujem a napisal si, ze je skodlivy a nemam ho brat. Opat mam doma z I-herbu, tak ho idem uzivat ako si pisal 3x1 a ked doberiem, pojdem opat na krv a uvidim. Potom si objednam radsej cisto praskovy co si mi dal link.
Nechapem, ved solim solou z Billy, pijem Kalinat, beriem draslikove tbl. a tak nizko ho mat?
Ale predstav si, ze aj horcik som teraz mala pod hranicou tesne a vapnik tesne iba nad hranicou , co je minimum.A to uzivam uz 4 roky vecer Bone Essentials. Tak ja neviem, ci mi v tele nerozklada tie tablety, kapsule, ked aj tieto mineraly mam dost nizke z rozboru a uzivam naozaj kvalitne, spolu so spirulinou, vit. D.
Beriem aj na travenie Betain, Enzymy, jod, kopu inych vit. a miner. z USA...
Co na to povies?

Naposledy upravil: 959touareg (2011-10-25 20:00:53)



34

Re: Draslik

Nuz iste mas dovod na to zle hospodarenie s mineralmi. Typol by som si, ze mas nejake hormonalne nerovnovahy, ked sa take veci casto u zien stavaju.
Skus brat yam.
Alebo ze by to bolo v oblickach, ktore prepustaju privela ionov z nejakych dovodov?Tam by som bral nieco hojive, ako aloe vera, pripadne aj nieco antimikrobialne, pre istotu.



35

Re: Draslik

Yam beriem tiez pomaly 4 roky , testy u gynekologa na hormony boli OK a oblicky? To netusim, robia mi pravidelne testy na nadoblicky, na stitnu zlazu aj vcera mi robili na ten aldosteron a vzdy je to OK. Stale je vsetko v poriadku a uz 11 rokov nevedia najst pricinu uniku draslika.
A co myslis brat antimikrobionalne na oblicky? Myslis, ze oblicky su problem?
Dakujem.

Naposledy upravil: 959touareg (2011-10-25 23:05:09)



36

Re: Draslik

Nuz neviem, ked stracas draslik v privelkychj mnozstvach cez moc, tak oblicky mozu mat nejaky problem. Ony su tie, co zadrziavaju rozne mineraly v tele do urcitej miery.
Je mi to celkove zahadne.
Tu napr uvadzaju viacero dovodov pre nizky draslik v krvi
http://www.emedicinehealth.com/low_pota … ge2_em.htm



37

Re: Draslik

Robia mi aj rozbor v moci pravidelne kazdy rok , nejaky mocovy aldosteron....neviem ci je to to, ci mi neunika tym mocom draslik, mineraly , alebo co sa vlasne tymto rozborom sleduje? Vies mi napisat? To musim im odniest nazbierany moc za 24 hodin ...a mam to tiez OK.

Je to fakt zahada, nikto mi to nevie zistit, co som uz za tie roky podstupila testov, vysetreni, dokonca mi po 2x  robili aj testy na zataz, ze zobrali mi krv v klude, ze som niekolko hodin takmer nepohnute musela lezat a vzapati nato som vyse hodiny musela skakAT, BEHAT POHYBOVAT SA A POTOM MI OPAT VZALI KRV...aj to sedelo a bolo OK.
A tie oblicky co spominas, ze ci tam nie je problem.....je pravda, ze som nachylna na krize, staci maly vanok a mam ich chytene...myslis, ze v tom moze byt problem co by mal suvis s draslikom? Ale je pravda, ze ten nizky draslik uz mam velmi vela rokov a predtym oblicky som mala OK. Zvyknem bravat aj na zapaly dumbier, Bromelain, ked ma to chyti.....lebo co si pisal, ze oblicky mi mozu privela ionov prepustat...nerozumiem tomu.

Naposledy upravil: 959touareg (2011-10-26 08:08:13)



38

Re: Draslik

V uvedenej literature popisujiu rozne dovody, a rozne uniky. Nie vsetky su cez moc, su tam spomenute  aj vylucovania cez creva, pre nedostatok magnezia, adrenalne poruchy(nadoblickove zlazy ) atd.
Z liekov, co to mozu sposobovat spominaju najma lieky na astmu= bronchodilatatory, steroidy, teophylin, dokonca aj niektore antibiotika ako aminoglycosidy.



39

Re: Draslik

A vies mi este napisat, co sa sleduje tym rozborom  na aldosteronovy 24 hodinovy moc? Ten unik draslika? Alebo to stym nema nic spolocne? Lebo to mi robia na endokrinologii, tak ci to nema iba suvis so stitnou zlazou ten aldosteronovy moc. Je smutne, ale dnes mi sestricka nevedela povedat, na co mi to beru a doktorka tam nebola, zeby som sa jej na to popytala.



40

Re: Draslik

Nuz zvysene hladiny aldosteronu su spojene s unikom mineralov z ladvin.Viac o tom je na
http://www.webmd.com/hypertension-high- … e-in-urine



41

Re: Draslik

Mozem si kalinat naplnit do kapsul a kazde rano jednu velku kapsulu zapiť vodou? Lebo mi dosť prekáža tá slano-horká chuť, ked to pijem.



42

Re: Draslik

Samozrejme.



43

Re: Draslik

Dobry den. Z krvnych testov vyslo, ze otec (rakovina prostaty) ma zvyseny draslik a znizeny sodik. Co to znamena? ako znizit draslik aby boli hodnoty v norme? Dakujem Radka



44

Re: Draslik

RNG moze mat zvyseny draslik nejaky zly vpliv na telo ?
Zaujma ma ze ked som pred pol rokom mal draslik v norme , tak ci ho mam este doplnat trochu ?
Chcem brat Kalinat , ten obsahuje kolko drasliku na cajovu lyzicku a kolko drasliku obsahuje cajova lyzicka soli z billy ?

A este ma zaujma ked mam probiotika kyseline odolne mozem ich brat spolu s kalinatom rano , tak v zaludku kyseliny nemam takze by sa nemali znicit v zaludku a pojdu do criev samozrejme na ranajky nejaku vlakninu dam nech sa mozu zivit .

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-07-05 20:45:55)



45

Re: Draslik

Pokial mas ladviny v poriadku, nemozes sa predavkovat draslikom. Draslik sa neustale vylucuje, pre to ho treba dostavat viac, ako sodika, tj 2500 az 4000 mg denne. Kedysi ho bolo dost v roznycy rastlinach, dnes su zialbohu polia na draslik vycerpane takze niekdajsi zdroj draslika, zemiaky maju dnes len 1/4 toho, co mali pred 200 rokmi alebo prve urody z celin/prerii=nevycerpana poda.
V grame KHCO3(draselna bikarbona, kalinat) je 236 mg draslika.



46

Re: Draslik

RNG napísal(a):

Pokial mas ladviny v poriadku, nemozes sa predavkovat draslikom. Draslik sa neustale vylucuje, pre to ho treba dostavat viac, ako sodika, tj 2500 az 4000 mg denne. Kedysi ho bolo dost v roznycy rastlinach, dnes su zialbohu polia na draslik vycerpane takze niekdajsi zdroj draslika, zemiaky maju dnes len 1/4 toho, co mali pred 200 rokmi alebo prve urody z celin/prerii=nevycerpana poda.
V grame KHCO3(draselna bikarbona, kalinat) je 236 mg draslika.

A taka polka cajovej lyzicky je asi 2g takze okolo 500g draslika . Kolko soli z billy davas ty aby si mal dost draslika ?



47

Re: Draslik

Ja nekupuijem sol z Bily. Moja zena miesa pol a pol KCl a nerafinovanu morsku sol. Tak dostaneme menej NaCl a viac KCl a rozne stopove prvky, co sa nachadzaju v morskej vode, ale nie v kamennej soli