101

Re: Candida

ahoj,
tak uz konecne mam aj Citricidal, uz ho aj uzivam, som v 4.tzydni diety a znovu sa mi zhorsil stav, ekzemy, afty, zapaly dasna, klby a hlavne zaludok - pazerak, nielen nafukuje, ale stale ho mam napnuty,dost velke krce, pali, cela sa trasiem v noci od bolesti v nadbrusku/predtym som vyse pol roka uzivala lieky na zapal pazeraka, ktore som teraz vysadila, kedze mi L-Glutamin pomohol, no teraz sa to znovu zhorsilo/. Asi mi este chybaju tie traviecie enzymy, ale zial, ktore si mi napisal, ani jedno nemozem - bud je v tom bromelain z ananasu, na ktory mam z krvi vykazanu alergiu, alebo druhe je fung.povodu a mam alergiu aj na rozne plesne a pri jednom som aj citala, ze v tom pripade sa nemaju uzivat ani taketo enzymy. Ale nasla som jeden, ktory by mi asi aj vyhovoval, len by som sa chcela spytat na Tvoj nazor:
http://kirkmanlabs.com/ProductKirkman/9 … est%C2%AE/

a maju aj aminokyseliny, len neviem, co je lepsie, ci priamo enzymy alebo aminokyseliny: http://kirkmanlabs.com/ProductKirkman/2 … 20Support/

Ale co je uz pozitivom - desiatky rokov som bola zimomriva, ale velmi, od jesene velke ciapky, styri vrstvy, vse vlnene, kurenie na maximum. A teraz sa to zda, ze je ovea lepsie, spavam pri otvorenom okne pri 15C. MOze to byt uz nasledok liecby a diety? Aj ked nie, bola by som rada, keby to tak zostalo smile



102

Re: Candida

Snad vazne nechces zaplatit take nekrestanske peniaze, za obycajne enzymi?
Aj ja mam alergiu na plesnove vytrusy, zato ale bez problemov jem huby, kvasene produkty a teda aj fungalne enzymi mi nerobia ziadny problem.
Inac mozes brat pankreaticke enzymi ked chces, to nie su ani rastlinne, ani fungalne, ale zivocisne
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … s/716?at=0
alebo tieto,co obsahuju aj enzym na travenie zeleniny a fazule
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … s/257?at=0

Nafukovanie v zaludku=nedostatok kyselin.Slabost a chorlavost su samozrejme aj nasledok zleho travenia, tj potrebujes aj enzymi, vlakniny aj probiotika, lebo malo kyselin a enzymov po case znici aj probioticku floru. A probioticka flora vyraba az 70% obrannych latok pre telo, tj aj to prispieva ku chorlavosti, nieken zle travenie.
Zimomravost je tiez jeden z dosledkov  zleho travenia a absorbcie, co ovplyvnuje aj telesnu vyrobu energie, hormonalne hladiny a podobne.

Ako kazdemu odporucam doplnky zinku, selenu, jodu, vitaminov C, E a D-3.To je zaklad telesnej obrany,.
Samotny jod podporuje vyrobu hormonov a enzymov, obranuje voci chorobam.To zaroven posilni zrejme oslabenu cinnost stitnej zlazy(zimomravost je jasny priznak), co ma vacsina populacie, aj napriek tomu, ze to bezne lekarske testy neukazuju



103

Re: Candida

AHoj,
uz som si zadovazila nejake enzymy podobne k tym, co si mi odporucil - uz som mala velke krce od vsetkeho, co som zjedla. Ale enzymy pomahaju, aj ked som strasne nafuknuta, ale aspon nie su bolesti.
Mam vsak nejaku otazku, na ktoru som nikde nenasla odpoved na nete. Mam alergiu na casein, aj intol.laktozy a aj hystaminu. Vycitala som vsak, ze doma fermentovane jogurty /s lactob.bulg./ su velmi dobre na obnovenie mikroflory /klasicke lactobacily uzivam v tab, ale tam akurat ten lactob.bulg.nie je/ Nasla som aj nemliecnu startovaciu kulturu, ktoru sa da pouzit aj na mandlove/kokosove a pod.mlieka. Neviem vsak, ci sa tieto doma robene jogurty mozu jest aj pri intolerancii na hystamin - kedze napr.kvasena kapusta by sa nemala?? + Mozu sa pri hystamine uzivat aj enzymy fungalneho povodu?
A este jedna otazka - aky mas nazor na GAPS dietu - na obnovenie "deraveho creva", immunity atd? Dakujem.



104

Re: Candida

Histaminove reakcie na kvasne produkty su velmi individualna zalezitost a pomoze na ne jedine enzym, co rozklada histaminy v jedlach, pod menom Histame.
Na mliecne produkty su specialne enzymy, pod menom Dairy enzymes(tj enzymi na laktozu aj kazein)
http://www.iherb.com/Dairy-Tolerance-En … 1415?at=0, kgore obsahuju aj enzym na lepok,
a ludia, co maju na mlieko intoleranciu by ich mali pouzivat, aj ked sa mlieku vyhybaju, lebo maju telo zamorene od predosleho pouzivania mliecnych vyrobkov.

Kedze mas intoleranciu na mlieko, neodporucal by som ti dodavat probiotika vo forme mliecnych vyrobkov. Pozri na silne teploodolne a kyselinoodolne zmesy ako napr tato
http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Pr … 19518?at=0

Derave crevo je vysledok aktivity candidy, ktora  sa dos;lova "zakoreni" a poskodi steny creva. Tu treba nemilosrdne vyhubit
http://rng.nazory.eu/candida

GAPS mozna niekomu pomoze vyhojit creva, ale rozhodne  nie je pre teba s odporucanim mliecnych vyrobkov, ked prave na mlieko mas intoleranciu. A odporucanie surovych vajec pri dnesnej nakaza(campylobacter, salmonely) vsetkych hydinovych produktov je poriadna hlupost!. A odstranovanie vlaknin tiez nepomoze, aj ked hrube vlakniny mozu drazdit creva, preto som vzdy odporucal mikrovlakniny, co je zaroven potrava pre probiotika a absorbent toxinov. A nemyslim si, ze je to na dnesnu hladinu vedomosti o hojivych doplnkoch velmi nova dieta alebo ucinna dieta.To tak patri este do archaickych dietetickych rad o "lahkych jedlach"Naviac tam odporuca cukor a bielu muku, co je priamo vyziva pre candidu, ktora cele tie problemy v crevach vlastne sposobuje. Takze rozhodne neodporucam. Jedine pozitivne je tam, ze zdoraznuje cerstve potraviny a nie priemyselne znicene.

Na vyhojenie criev potrebujes napravit travenie, tj kyseliny, enzymi, mikrovlakniny a probiotika. Na vyhojenie pomaha DGL, aloe vera a Triphala.

Naposledy upravil: RNG (2011-08-09 16:25:02)



105

Re: Candida

Dakujem pekne za odpovede! Proticandidovu dietu drzim podla Teba uz 6.tyzden a nieco sa mi zlepsilo nieco vobec - napr.mokvavy svrbivy ekzem-rana - v obasti konecnika - stale zostava a neviem co s nim?? Vychadzaju mi aj skarede vypukle svrbive cervene ekzemy aj na tvari. Moze to byt vsetko este stale kvoli diete?? Ako mam postupovat? Mam alergiu na vela potravin, ale tych sa vyhybam. Mozem mat aj na steviu? Aj oci mam stale zapalene a svrbia.

Tie enzymy na mlieko vyzeraju byt velmi dobre, aj tie probiotika. A da sa niekde kupit aj ten enzym na hystamin? Alebo tam zostavaju iba lieky alebo sa im uplne vyhybat? Reakciu na fermentovane potraviny teraz zial velmi tazko rozpoznam, ked mam tolko inych priznakov od ostatnych problemov.

A ako viem, ze mam malo kyselin? Mam diagnostikovany reflux a kvoli kyselinam sa gastroenterolog velmi tazko dostal aj na koniec tenkeho creva. Ale si pisal, ze nafukovanie je dokazom mala kyselin. Mam aj tak skusit ten betain, ktory si raz odporucal?

A dakujem este raz za Tvoj cas venovany nam tu vsetkym, velmi vela pomahas!!



106

Re: Candida

Na travenie treba kyseliny, enzymi, vlakniny a probiotika. Ak mas zle travenie(co samozrejme mas, ked mas rozne potravinove alergie) tak si treba jednotlive menovane doplnit.
Tak , ako si ich doplnam aj ja, lebo som mal dlhe roky problemy s palami a bratim kyselin tie problemy "odisli".
Bratim protikyselinovych , co mi lekari predpisovali sa problem len udrzoval, dokonca zhorsoval. Sice symptomy na cas ustupili, ale vzdy sa vratili spat.

Enzym proti histaminov jedlach je diamin oxidase, dostat ho aj na Slovensku, tu v USA je napr vyrobok   http://www.iherb.com/Naturally-Vitamins … 16475?at=0
http://www.iherb.com/Country-Life-Betai … /1657?at=0
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … s/716?at=0
Zamorene telo sa da vycistit len enzymamy, absorbciou alebo chelaciou.
Ty mas telo zamorene roznymi jedlami, na ktore si alergicka a musis si ho odmorit branim enzymov na prazdny zaludok., tak ako napr ten uvedeny pancreatin, 2 kapsule na prazdny zaludok, dobre zapit.
Betaine HCl sa berie len spolu s jedlom.
Ked zoberies enzymi s jedlom, lepsie ho stravis, ale ked si chces precistit telo, treba brat enzymi na prazdny zaludok.

Naposledy upravil: RNG (2011-08-09 20:58:10)



107

Re: Candida

dakujem pekne, prezrela som si vsetko a chcela by som sa spytat nasledovne:
1. Enzym na hystamin -nasla som, u nas je to Daosin - treba uzivat na zaciatku stale alebo len pred problematickymi jedlami?

2. Mozem potom teda s DAO jest aj doma vyrobeny nemliecny jogurt napr.iba z mandloveho mlieka s nemliecnou startovacou kulturou?

3. Ako ho mam uzivat - da sa spolu s enzymami a s betainom? Ze enzymy si dam mimo jedla, DAO pred jedlom a betain pocas jedla?

4. ovplyvnuju enzymy, DAO a betain uzitie inych liekov alebo potravinovych doplnkov?

5. Lactobacily, ktore si odporucil mozu byt super, su ovela silnejsie, nez ktore teraz uzivam, takze si ich urcite objednam. Uzivam ich na noc - zial na jablko mam alergiu, takze iba samostatne. Je to tak spravne?

6. Multivitaminy som si uz objednala s tymi zlozkami, ktore si napisal(C,E,Se,Zn, Jod) a betain este najdem bez mliecnych zloziek nejaky (tento horeuvedeny obsahuje mliecne zlozky) Ak budem uzivat vsetky tie enzymy a kyseliny, ako mam uzit multivitamin - tiez pocas jedla? Aj kyselinu kaprylovu? (tu teraz uzivam pocas jedla)

7. Betain treba stale uzivat alebo len obcas pri vacsich jedlach?

Dakujem!!



108

Re: Candida

Doplnky pouzivzas lern vtedy ked ich potrebujes. Je nelogiocke doplnat to co nepotrebujes.
1.Daosin pouzivaj s jedlami, ktore ta drazdia z dovodov histaminickych(bolest zaludka)

2.Nerozumiem terminu nemliecna kultura, Lactobacily su v tele potrebne a kvasia rozne jedla pricom ich predukt je kyselina lakticka, ktoru kazde telo potrebuje pre energeticky cyklus(mitochondrialna vyroba energie)

3.Enzymi na cistenie tela sa beru na prazdny zaludok, hodinu pred jedlom. Enzymi na travenie a betain sa beru s jedlom/. Daosin je enzym rozkladajuci hiostaminy.

4. Potraviny  a doplnky potravin zriedka ovplyvnuju lieky

5 tak pouzi iny zdroj mikrovlaknin, ako napr psylium, pektiny, arabinogalaktany. Niecim musis prebiotika vyzivovat, lebo aj najsilnejsie sa musia este mnohotisic krat rozmnozit, aby osidlili creva.

6.Ja pouzivam ako zdroj kyselin v poslednom case L-lysin HCl, ktory mi zarocven davas aminokyseliny L-lysin, co zvysuje viralnu imunitu a prispieva k budovaniu kolagenu Tento nema laktozu ani nic drazdive
http://www.iherb.com/Source-Naturals-L- … /1246?at=0

Ja uzivam zdroj kyselin len s vacsim alebo tazsie stravitelnym jedlom. Na to potom aspon 2 hodiny nepijem, aby som si nerozriedil kyseliny v zaludku. A samozrejme na maso nikdy nic sladke ako mucnik a podobne. Lebo maso zostava v zaludku dost dlho, kyseliny ho musia rozlozit a sladke by medzitym zacalo kvasit, hlavne pri nedostatku kyselin.



109

Re: Candida

1.Nemliecna kultura na vyrobu jogurtu je tato:
http://www.giprohealth.com/giprostart.aspx
U nas na SR som nasla iba zo suseneho jogurtu - ktora je mliecna. Takze tuto "nemliecnu" mozem skusit na vyrobu jogurtu z mandloveho mlieka - mozem ten jogurt z mandloveho mlieka zjest aj pri intolerancii na hystamin aj bez Daosinu? Alebo to mam vyskusat? Neviem takyto nemliecny mandlovy jogurt sa ako velmi povazuje za fermentovany - teda "zly" kvoli hystaminu?

2. Ten L-lysin sa mi este viac paci nez betain, tak si ho teda objednam spolu s lactobacilmi.
A je mozne, ze sa tento stav, teda to, ze si musim tieto enzymy doplnat, po case zmeni alebo zlepsi? Alebo budem musiet si ich davat po cely zivot?/mam 36rokov/

3. Zlepsia tieto enzymy, kyseliny a lactobacily aj vstrebavanie mineralov?/kedze mam aj osteoporozu aj ine mineralne deficty a zas nadbytok medi/

3. Po hlavnom jedle si nezvyknem nic davat - ani pred jedlom polievku. Vsetko si davam zvlast ako samostatne jedlo. Ale moze sa maso skonbinovat aj s ryzou alebo psenom alebo so strukovinami? /pocas proticandidovej diety som maso jedavala iba so zeleninou/

dakujem.



110

Re: Candida

Probiotika dnes dochadzaju obvykle bez mliecnych produktov.
2. Mladym sa moze este vyroba kyselin napravit, mozno aj niektorych enzymov. Ja ako 65 rocny tu sancu nemam, preto ked nechcem zdravotne problemy tj v prvom rade musim mat v poriadku travenie a absorbciu zivin.
3. Samozrejme sa ti zlapsi vstrebavanie mineralov, zle travenie je dosledok aj tvojej osteoporozy, do coho zasahuju tiez pripadne hormonalne nerovnovahy, ktore zhorsia hospodarenie s mineralmi, hlavne v case prechodu a po nom.
4 . Maso mozes kombinovat s cimkolvek, len porcia mesmie byt privelka, aby sa kyseliny prilis nerozriedili. Strukoviny su vyborna vyziva, ale aby nenafukovali, potrebujes enzym alfa galactosidazu, podobne ako na mnohe zeleniny.Tento sa predava osobitne ako v USA popularne Beano(bean=fazula) alebo je sucastou mnohych enzymatickych zmesi, napr Digest Platinum, ktory pouzivam aj ja vseobecne na travenie aj cistenie tela.

Ked beries extra kyseliny, v inom case musis brat aj nieco na alkalizaciu. Ja beriem  pol lyzicky KHCO3(na Slovensku Kalinat) do pol pohara sodovky, skoro rano, hned ako sa prebudim na prazdny zaludok.  A jem male jedlo  az za 1.5 hodiny neskor, ked zaludok vyluci dost kyselin nan.

Naposledy upravil: RNG (2011-08-10 17:13:02)



111

Re: Candida

AHoj, chcela by som sa este na nieco spytat, nieco ohladom mineralov. Ak mam kontaktnu dermatitidu-silny alergicky ekzem - na Nikel a Cobalt - mozem uzivat mineralove doplnky s tymito zlozkami? Neviem, ze ak reagujem na ne zvonka, ci si ich mozem davat zvnutra? Alebo radsej nie? Dakujem!!



112

Re: Candida

Samozrejme ze nie!!!



113

Re: Candida

Pise sa tu vela o Candide v crevach, ale ja sa uz dlho neviem zbavit Candidy vo vagine. Platia tie iste odporucania ?



114

Re: Candida

Vyse 80% candidy je v crevach, kde vytlaca uzitocne probiotika, tj aj tie, ktore vyrabaju pre telo protilatky proti candide, ktore telo pouziva na boj proti plesniam a candide aj na inych slizniciach v tele.
Ked vyhubis premnozenie candidy v crevach, protilatky, co ti extra probiotika vyrobia ti obvykle potlacia candidu aj inde, tiez plesne a ine skodlive kultury.
Najma oreganovy olej vie potlacit rozne plesnove, candidove a hnilobne kultury, ktore su schopnwe zit a rozmnozovat sa v ochrannych hlienoch, ci uz v crevach, prinosnych dutinach, plucach alebo hlienoch vaginalnych.
Samozrejme pri periode ma k dispozicii nielen hlieny, ale aj krv a vystelok maternice, takze vtedy sa to spravidla podstatne zhorsi.



115

Re: Candida

lauricidin velmi rychlo zabera na kandidu omnoho lepsie ako gse,s oreganovym olejom neviem porovnat dlho som ho uz nebral ale asi nie slabsie rovnako alebo lepsie. teraz mi lebo nejsom zvyknuty jest cukor a zjedol som 150g vynimocne v jeden den tak mi vybehla riadna kandida.treti den len pol odmerky dva krat denne a je v podstate uz prec. tak vyskusajte ho ak s candidou neviete rady zabija aj ine kvasinky



116

Re: Candida

Dobre vediet aj osobnu skusenost.
Lauricidin je ochranna znacka pre monolaurin, tj zluceninu laurickej kyseliny z kokosoveho oleja a rastlinneho glycerinu.
Najnovsie uz ani neizoluju lauricku kyselinu, ale aplikuju glycerin na zmes stredomolekularnych mastnych kyselin z kokosoveho oleja(tj lauricka(C12), myristicka(C10) a kaprilicka (C8))
Kaprilicka je uz davnejsie pouzivana proti candide, a kokosovy olej jej obsahuje asi 8%, ale ovela ucinnejsia je samozrejme jej forma monokaprilicka kyselina, tj zlucenina s glycerinom.
Novsie vyrobky maju teda zmes monolauratov, monomyristoleatov a monokaprilatov, co je lacnejsie ako proces vyroby a dokonca aj ucinnejsie celkove.



117

Re: Candida

Na nete je vela informacii...najnovsie som sa docitala toto;

Nesnažte se kvasinky porazit pouze dietou, mohli byste si tím spíše uškodit. Jestliže kvasinky nemají dostatek výživy, hladoví a začnou prorůstat střevní stěnou, odkud se dostanou k okolním krevním cévkám a živí se cukrem v krvi. Pokud se dostanou až do krve, je boj s nimi ještě mnohem těžší. Proto při léčbě musí jít dieta ruku v ruce s podáváním léků. ????

Léky
Nejznámnějším lékem proti kvasinkám je nystatin. Nystatin je vysoce účinný lék proti plísním a houbám s malými vedlejšími účinky (někdy se může objevit průjem). Látka se dostane do střev, vyčistí je a pak beze změny vyjde zažívacím traktem. Nystatin je název účinné látky, firmy ho mohou nabízet pod různým pojmenováním, nemusí to být přímo název léku.

Co si o tom myslis?Vdaka....

Naposledy upravil: Sisa 24 (2011-08-30 22:38:00)



118

Re: Candida

Nuz ja sa nezaoberam chemikaliami a patentovanymi liekmi, ale prirodnymi neskodnymi potravinovymi doplnkami.
Nystatin ma ucinnu latku z bakterialneho vyluhu viazaneho na polymerovu molekulu, tak velku, ze sa ako taky nevstrebava do krvi. Povodne a dosial urcenie je na candidazu v ustach, a nie v crevach. Takze to tvrdenie, ze je ucinny v crevach je dost pochybne, nevidim ho nicim podlozene.
http://www.rxlist.com/nystatin_oral_suspension-drug.htm



119

Re: Candida

Trpím candidou už pár mesiacov, snažím sa dodržiavať diéty, ktoré mi boli predpísané a o ktorých som sa dočítala aj na rôznych fórumoch, ale nie sa toho zbaviť. Známa mi poradila, že pri takejto infekcii by bolo účinné si posiľniť aj imunitu. Ona, že vraj popri diétach užívala prípravok DrImmune a   
už po pár dňoch sa začala cítiť lepšie. Spomínaný doplnok výživy nepoznám, bola by som rada keby ste mi poradili, či je fakt možné, že by mohol fakt napomáhať v liečení candidy. Odkaz na tento prípravok som našla na strane: www.drimmune.sk. Ďakujem vopred za odpoveď



120

Re: Candida

Ja neviem, akych diet si sa drzala a ake doplnku si brala proti candide, ale tato uvedena je znacne ucinna
http://rng.nazory.eu/candida
DrImune su 250 mg kapsule betaglukanov, kvasniciovych. Ja osobne pri vaznych chorobach a rakovinach odporucam az 3 x 500 mg denne. Ci pomoze proti candide, o tom pochybujem, lebo to je zalazitost crevnej flory a betaglukany zvysuju aktivitu a pocet bielych krviniek v tele a to nema ziadny vplyv na crevnu floru.
Skor by som odporucil enzym Candex, ktory rozklada bunkove steny candidy ku tej uvedenej protikandidovej diete, ktoru samozrejme treba prisne dodrzat, inac sa kandidy len tak lahko nezbavis.



121

Re: Candida

Horopito(Novozealandska tradicna lieciva rastlina) je prinove pre mna, hoci je zrejme ucinne proti plesniam/candide, ale neviem o nom vela.
Ucinna latka v nom je polygodial, ktora sa da este aktivovat/zosilit znacne vytazkom z anizoveho semena a tvrdia ze v tejto kombinacii je ucinnejsie, ako bezne antifungalne drogy, hlavne v dhodobych ucinkoch
http://www.thehealthierlife.co.uk/natur … 00156.html
Tu je dalsi clanok, sice len popularny/informacny, ale spomina prakticky vsetky antifungalne
http://www.shanti.com.au/problems/candida.htm

Kombinacia  v jednej kapsuli zatial nie je na trhu takze clovek si moze kupit oba samostatne
http://www.swansonvitamins.com/SW1142/ItemDetail?n=0
http://www.swansonvitamins.com/SWU304/ItemDetail

Ked to niekto vyskusa, hlavne taky, co ma "tvrdohlavu "candidazu, prosim napiste sem vysledok.

Naposledy upravil: RNG (2011-09-01 08:47:01)



122

Re: Candida

Ak sa candida rozsiri do celeho tela do vsetkych organov z krvi ,je ucinna dieta a pitie oreg.oleja+GSE+kokos.oleja.alebo treba aj nieco ine?Dakujem...



123

Re: Candida

Ak sa candida rozsiri do celeho tela do vsetkych organov z krvi ,je ucinna dieta a pitie oreg.oleja+GSE+kokos.oleja.alebo treba aj nieco ine?Dakujem...



124

Re: Candida

Dufaj, ze sa ti candida nerozsiri do krvneho obehu, lebo to by znamenalo otravu krvi=sepsis.
Zaplesnenie tela sa lieci zdlhavo, lebo v krvi je vzdy cukor=vyziva pre plesne a candidu, ale su to viacmenej tie iste prostriedky, len vo vacsich davkach a viacere. Dalsie su napr lapacho(Pau D arco), byliny obsahujuce berberine, vacsie davky caprilickej kyseliny(z kokosoveho oleja) taniny a podobne
http://www.ei-resource.org/treatment-op … treatment/



125

Re: Candida

Nejako tomu nerozumiem..ak su napadnute organy kandidou to neznamena este ze je v krvi?Ci ako..



126

Re: Candida

Z casu na cas sa nejaky mikrob dostane do krvi, cestuje po tele a moze sa dostat do organov , ale len vo velmi malom mnozstve, lebo biele krvinky v krvi ho velmi rychlo znicia.
Len ked mnozstvo mikrobov v krvi dosiahne taku hodnotu, ze ich nestacia biele krvinky nicit(kriticka davka) tak sa krv "otravi"=sepsis.
Ale v mnohych organoch mikroby sa mozu usadit a rozmnozovat a vyrabat toxiny, napr ako streptokoky v srdci sposobuju zapaly a poskodenie srdca, plesne v kostnej dreni sposobuju chudokrvnost, znizene tvorenia platniciek  a tvorenie infikovanych/znetvorenych cervenych krviniek, ktore potom biele krvinky nicia=leukemia atd.



127

Re: Candida

Tak co by si radil napriklad cloveku ktory ma plesne v kostnej dreni?



128

Re: Candida

Z  doplnkov to iste, ako pri candide, len dlhodobo.



129

Re: Candida

Co povies na toto Now Foods, Candida Clear, 90 Vcaps ?
Je tam dost caprilickej kyseliny a oreg oleja..okrem ineho?Vdaka...

A este toto je tam dost oleuropeinu?Nature's Plus, Herbal Actives, ARA-Larix Olive Leaf Complex, 750 mg, 60 Veggie Caps

Naposledy upravil: Sisa 24 (2011-09-06 16:20:08)



130

Re: Candida

Nuz nevyzera to zle, ale ako vo vsetkych kombinovanych, je tam pomenej jednotlivych zloziek, neZ obvykle od[porucajum rozni lekari na klinicku ucinnost.



131

Re: Candida

Ahoj, prosim Ta mozu sa strukoviny v ramci tejto diety? Mne maso, vajcia moc nechutia...jem ich sice teraz viac, ale chcem to mat trocha pestrejsie. A napriklad hrusky? Teraz ich je mnoho a vyberam len tie zelene tvrde ale aj tak sa mi zda, ze to je plne cukru. Dik



132

Re: Candida

strukoviny su OK s mierou, hoci obsahuju dost sacharidov, ale predsa mas hromadu inych jediel, zelenin, huby, hromadu roznych orechov a olejnatych semien.
Inac ludia, ktori sa vyhybaju vajciam a masu maju casto s nimi problemy pre nedostatok kyselin ci enzymov, a to postupne prerastie do averzie/odporu k tymto potravinam. Mnoho vegetarianov to ma a preto volia vegetarianstvo. Uz len vona masa samotneho v nich sposobuje odpor.
S ovocim velmi opatrne, vol skor bobuloviny, ako cucoriedky,brusnice, cernice, maliny atd, lebo tie maju dost malo cukru a hodne zivin a antioxidantov.
Jablka a hrusky obvykle maju dost malo cukrov, ale maju hromadu mikrovlaknin, pektinov, co je vyziva pre probiotika a nie pre candidu.



133

Re: Candida

..ani by som nepovedala, ze mas az taku hromadu moznosti najest sa dosyta. Ja len prvy den skusam a uz ma hlava boli a neviem ci z toho ze som hladna, alebo z toho vymyslania co by sa dalo z toho nicoho uklochnit. Nejem lepok, mlieko, huby nelubim!!!!! a hoci nie som vegetariam, vela masa neviem do seba dostat (presne ako pises - niekedy az odpor, ale to je od detstva). Takze semienka, vela zeleniny, trocha kuraciny a som bezradna. Tie orechy sa mi nezdaju, ved kazdy druhy je pokryty plesnou. A Maruska tiez nie som - nechce sa mi ist na maliny, cernice, brusnice do lesa smile. Za oknom mam 4hrusky, 2jablone.. Ale tie dva tyzdne musim vydrzat aj keby ma to malo zabit. Spravila som si aj GSE strik a ten ma veru skoro zabil - fuj!



134

Re: Candida

klotilda, skus kelová polievka s cesnakom , zázvorom , kari , kmin, korenie, majoránka, tymian, bez zemiakov , bez múky a zápražky, v ďalšej fáze diety  sa dá pridať hrsť pohánky. Dusená zelenina na kokosáku lusky , kapusta na kocky, koreňová zelenina, soľ, korenie, tymian, rozmarín, s cesnakom. Dusená paprika s cibuľkou , prípadne cuketka na kocky, ku všetkému sa pridá miska čerstvej zeleniny, ľadový šalát, ošúpaná uhorka, namiesto chlebíka slnečnicové semienka naberať si z misky na lyžicu a zajedať s uvedeným,  je to dosť chutné a zasýti.  Využiť rôzne polievky, ktoré sú vhodné pre dietu, zeleninové, vývar slepačí so zeleninou. Kapustová polievka s mäsom, bez zápražky.  Šošovičná s cesnakom, tymianom a solčankou, bez mlieka a bez zápražky. Skus možno Ti niečo z uvedených možností zachutí. Treba si toho uvariť plný hrniec, alebo plnú panvicu, aby sa dalo toho najesť do sytosti.

Naposledy upravil: Nina26 (2011-10-11 19:22:22)



135

Re: Candida

Boze orechov roznych je hromada, nie len vlaske, ale aj lieskovce, kesu, makadamske, paraorechy,pecan orechy,  mandle, podzemnica olejnata(to je olejnate semeno, ale nepatri k orechom, podobne ako slnecnicove semena, tekvicne , piniove jadierka, kakaove boby atd)
Ak mas tazky zaludok z bielkovinnych jediel, odporucam ti brat pomocne kyseliny a enzymi, napr pozri na iherb.com kombinaciu  Super Enzymes z firmy NOW.



136

Re: Candida

RNG, maso ako asi jedine mi nerobi traviace tazkosti, ale uz len nutna navsteva masiarstva ma dobre ponadrapuje, takze tak ja a maso. Hadzem toho do seba na Tvoje odporucanie viac nez dost - enzymy na lepok, mlieko, kyseliny, probiotika, atd..
Nina26, dakujem velmi pekne - plny hrniec nejakej polievky stale v chladnicke je dobry napad, len sa musim modlit aby si z toho nenabral nejaky moj rodinny prislusnik s rozmaznanymi chutovymi poharikmi, lebo asi poletim von oknom za ten kulinarsky zazitok smile



137

Re: Candida

klotilda, práveže časom a postupne si aj členovia rodiny už zvykli na veľa zmien  v stravovaní, už to ani nevnímajú ako niečo čudné a myslím, že aj im to len prospeje:)) Môj nákup potravín a surovín na varenie sa veľmi zmenil, takže ako sa vraví všetko zlé je na niečo dobré, tak beriem aj moje zdravotné problémy, že ma naučili veľmi veľa, orientovať sa v správnom stravovaní a moja nekonečná vďaka patrí v prvom rade RNG, za pomoc a rady  v doplnkoch výživy a neoceniteľnú možnosť skonzultovať rôzne otázky ohľadom zdravia.



138

Re: Candida

OK
Inac odpor k surovemu masu som mal od mala a musel som s nim bojovat dlho. Je to aj  casto vec psychologicka.
Ale zvyknut sa da na vsetko, ako hovori stare porekadlo, aj na sibenicu, ale len jednkrat, hahaha



139

Re: Candida

Dobry den chcem vas poprosiť o web stranku na STARLIFE v USA dakujem. Poprosim ktory complex vit.B s iherb odporučate.Dakujem

Naposledy upravil: vladimira (2011-10-12 22:39:42)



140

Re: Candida

Nina26, ked sa tu uz tak rozmohli prislovia a porekadla - stareho psa novym kuskom nenaucis! S kelovou polievkou by ma spolubyvajuci poslal akurat tak do kelu! big_smile
RNG, ver mi ja som sama o sebe psychologicky pripad, nie len moj vztah k masu smile A teraz k veci - mozno sa pytam blbost, ale aj tak - ked popijam cely den roztok GSE a vecer si davam probiotika, netreba tam urobit nejaku vacsku pauzu?? Nezabija automaticky GSE vsetky tie probiotika ???



141

Re: Candida

Myslim si, ze 3 hodiny je dostatocna pauza na to, aby sa ti ten horkac v zaludku alebo rozriedil dostatrocne, alebo presunul do criev, takze neznici probiotika.
Takze pijes horkac povedzme do siestej a o deviatej zoberies probiotika s jablkom.

Moja zena robi super kelovu polievku/omacku s pecienkovymi knedlickami, mnam.To ma odomna a ja od mojej mamy.Dolezite je tam dat majoran, okrem ineho, a cesnak.



142

Re: Candida

Vobec nezvladam tuto dietu. Dnes som sa zobudila strasne slaba hladna, hlava sa mi tocila, tak som si krava sprosta urobila prazenicu a pol dna stravila na wecku sad. Vobec nemam problem popijat GSE cely den aj cely zivot, ale zivot bez zemiackov, ryze a pod. ma zabija. Jem aj ten kokosak a aj tak som za tri dni schudla a to urcite nechcem, lebo vyzeram hrozne. Myslis, ze sa da s candidou bojovat aj ked nevylucis vsetky sacharidy (ryza, kukurica atd)?
Aj moja maminka vari vynikajucu kelovu polievku/omacku, ale namiesto knedliciek k tomu robi take pecene mlete masko - mnam!! Kludne dobehni, ked budes v SR smile



143

Re: Candida

Ked nevylucis sacharidy aspon na tyzden -dva, nepodari sa ti vyhubit rychlo candidu a budes sa trapit dlhe mesiace s nou.
Inac jest len cisto mastnu prazenicu urobi paseku aj na mojom zaludku. Ja si musim dat s prazenicou dostatok zelenin, ked nemozem sacharidy(ja to nemozem z dovodu cukrovky), pripadne aj enzymi a kyseliny na to, aby mi to pomohli stravit.
Ked candidu dostatocne potlacis a nasadis si do criev probiotika, tak tieto ti pri rozumnej diete pomozu potlacat candidu dostatocne(tj malo cukrov, malo bielej muky a ked tak hrubozrnne a nizkoglykemicke produkty)
Vdaka za pozvanie, ja som nebol na Slovensku uz 4 roky a nemam cas sa tam ukazat pre pracovne pretazenie, hoci mam plno priatelov, ktori by si uz zelali sa so mnou stretnut. Nuz obcas sa stretneme aj na tejto strane oceanu....



144

Re: Candida

Ahoj RNG, len pre konzultaciu zopar otazok by som sa rad spytal nizsie, okrem zmeny jedalnicka uzivam:


http://www.iherb.com/NutriBiotic-GSE-Li … /4211?at=0
65kvapiek do litra

http://www.iherb.com/Now-Foods-Oregano- … s/731?at=0
ako uzivat oreganovy olej? (balenie uvadza 1-2 s jedlom, neviem ci to nie je malo)

http://www.iherb.com/Now-Foods-Candida- … s/462?at=0
davam 2x2 denne s jedlom, je tam urcity podiel oreganoveho oleja takze aj preto ta otazka vyssie

http://www.iherb.com/Nature-s-Plus-Ultr … 21090?at=0
jednu pred spanim uzivam, ale nebolo by vhodnejsie dve?

Kokosovy olej, davam, dve tri lyzicky denne ako sa podari.

plus mam este nejake 7 kmenove probiotika, znacku neviem, pridavam ich pred vecerou 1 tabletu.


Pripadne ak by si este nieco doplnil budem rad za kazdu radu. Velmi rad by som sa uz konecne zbavil toho bieleho jazyka  a inych priznakov smile dakujem



145

Re: Candida

Ja odporucam 3 x 200 mg carvacrolu na intenzivny boj s candidou, tj viac, ako vyrobca NOW.
Tp probiotikum je besne drahe, ale zda sa velmi dobre. Ale aj najlepsie probiotikum nemoze osidlit creva bez toho, ze by sa aspon 1000 nasobne nerozmnozilo. Tj o vela dolezitejsie je ho krmit mikrovlakninami, ako psylium, pektiny, arabinogalaktany. Teda to jablko pred spanim s probiotikami je dolezitejsie ako ci zoberies jednu alebo dve kapsule.
Kokosoveho oleja ma byt 3 lyzice, nie lyzicky, lebo potrebujes jeho zlozku, caprilicku kyselinu, ktorej kokosovy olej obsahuje 8% a potreba je najmenej 2-3m gramy denne v proticandidovej diete.



146

Re: Candida

kokosoveho oleja davam lyzice samozrejme wink

ok, zvysim ten oreganovy olej, na 3x1 plus v Candida Clear je nieco.

Idem si kupit este

http://www.iherb.com/Now-Foods-Caprylic … 13376?at=0
je tam 600mg Caprylic Acid  v tablete

a celkom dobre referencie su aj na Candex, myslim ze si ho vo svojich prispevkoch tiez pominal
http://www.iherb.com/Pure-Essence-Cande … /3218?at=0

Uz mam toho svinstva fakt dost, musim to potlacit ako sa len da smile

Dakujem



147

Re: Candida

Candex rozhodne pomoze rozlozit bunkove steny roznych candid a plesni, lebo su do znacnej miery celulozove a candex je vlastne enzym rozpustajuci celolozu(=celulaza)
1  lyzica zarovnana kokosoveho oleja je asi 10 gramov tj obsahuje 800 mg caprilyckej kyseliny.



148

Re: Candida

Jablko davam, ale zozeniem este aj psyllium.  Kokosovy olej mozem uzivat  rano a vecer, v praci mi pride vhodnejsie uzit tabletu/y, vzhladom na to ze olej mam doma, uz to je len o pohodlnosti wink

Kazdopadne dakujem ti este raz za vsetky informacie ( som tu forum a tvoje aj inych rady ohladne plesni studoval zopar dni ), bez nich by som sa este asi velmi dlho trapil.



149

Re: Candida

Drzim palce!



150

Re: Candida

RNG, ked uzivam probiotika, ktore uz v sebe obsahuju aj prebiotika, teda potravu pre ne, je potrebne aj tak uzivat jablko? Alebo uz netreba? Dakujem.