1

Téma: 5-HTP a ine lieky

Chcela by som si zakupit doplnok 5-HTP, chcem sa vsak spytat, s ktorymi liekmi sa nemoze uzivat. Uzivam nizkodavkovanu HAK na baze estrogenu a mimo to beriem len vyzivove doplnky ako Spirulina, Magnezium, Zensen a B-komplex. Da sa teda uzivat tento pripravok aj s tymito ostatnymi vecami co uzivam? S cim dalsim este je najlepsie uzivat 5-HTP aby bol ucinok co najlepsi? dakujem.



2

Re: 5-HTP a ine lieky

5-HTP mozno brat prakticky so vsetkym prirodnym, bez problemov.
Je to vytazok z bobu, tj jedlo, z ktoreho si telo vie podla potreby lahko vyrobit serotonin(5-HT)



3

Re: 5-HTP a ine lieky

Elderane, zalezi aj na tom, na co chces 5-htp uzivat. neviem, ci ide o depresiu, uzkost, PP, kazdopadne HAK moze byt toho pricinou!!!



4

Re: 5-HTP a ine lieky

HAK chemicke hormonalne prostriedky maju zialbohu hromadu moznych skodlivych postrannych ucinkov a medzi ne patria napr krvne zrazeniny a nervove problemy.
Ale vseobecne, potravinove doplnky bolo povolene pouzivat a predavat len za predpokladu, ze su bez skodlivych postrannych ucinkov, to je totiz nevyhnutne na udelenie povolenia volneho predaja.
Ci ho potrebujes alebo nie je druha otazka. Ale pri depresiach a inych nervovych poruchach ako aj pri poruchach spanku by to bola dobra prva volba.Totoz az 80% z nich je dosledok nedostatku serotoninu a z neho vyrabaneho spankoveho hormonu melatoninu.



5

Re: 5-HTP a ine lieky

elessar, no prave na uzkost...panicke ataky som mala za cely cas len 2...hlavne na zmiernenie fyzickych priznakov, kedze neopodstatneny strach ako taky uz pocitujem malokedy, lebo sa snazim mysliet pozitivne a svoje myslenie presmerovat na krajsie veci... ale stale sa neviem dostatocne 100% uvolnit a spanok mi teda neprinasa adekvatny oddych a cez den sa citim unavena, resp. sa skoro unavim. Chodievam ku psychologicke, ale AD si predpisat nechat nechcem, aj ked mi to odporucala ako formu, aby sa mi ten serotonin, ktory sa pocas uzkosti vycerpal, zacal znova tvorit. Som ale proti. HAK beriem teraz 2 roky a uzkosti som vlastne pravidelne zacala pocitovat az od juna tohto roka, pocas skuskoveho obdobia, kedy ma nastval skusajuci na skuske a mala som z nej dost velke stresy. Myslis ze to moze byt z tej HAK, aj ked je nizkodavkovana a po takej dlhej dobe uzivania ze sa to objavi? Inak uzkostou trpia aj moje dve sestry a trpela nimi v mladosti aj mama (HAK neberu ani jedna...ale obe sestry pred rokmi HAK brali), takze s tym serotoninom a trosku zlou tvorbou to bude asi trocha aj geneticky podmienene. Kazdopadne sa chcem AD a podobnym liekom vyhnut (aj ked vsetci pisu ze su nenavykove, neverim tomu a radsej volim sa dlhsie potrapit ale bez nich) ...spravanie a myslenie postupne zvladam zmenou myslenia na pozitivne, aj ked je to cesta na dlhe trate a fyzicke veci uvazujem prave nad Ajurvedou (zakupit si ajurvedsky caj na psych. problemy) a spominanym 5-HTP, lebo obcas ma este prepadne busenie srdca, dychavicnost, zavrat, alebo bolesti hlavy z napnutych svalov na hlave a krku, ale nevenujem im pozornost, co sa tyka myslienok ako takych....preto som sa pytala na info, ci to mozem brat spolu s pripravkami, ktore uzivam teraz



6

Re: 5-HTP a ine lieky

Stress trerba zo zivota odstranit co najviac, lebo sposobuje hromadu problemov
http://rng.nazory.eu/stres
Co popisujes je nielen problem s neurotransmiterami, ale mozna tetania, ci uz hyperventilacna vyplyvajuca zo stresu , alebo nedostatok mineralov.
Pri strese ma kazdy pokaslane hospodarenie s mineralmi(napada travenie), takze to rozhodne nie je genetika. Asi aj tvoje sestry a mama trpia stresom tak ako ty.
No a v strese je podstatne vyssia spotreba roznych neurotransmiterov, tj po case je z nich nedostatok. A s tym spojene nervove problemy.
AD patentovane chemikalie ziadne nevytvaraju serotonin,to je loz,  ten sa tvori len z l-tryptophanu v jedlach alebo ovela ucinnejsie z 5-HTP z bobu, pozri si to podrobnejsie na grafoch
http://en.wikipedia.org/wiki/Serotonin



7

Re: 5-HTP a ine lieky

RNG no ano...mala som dlhodoby stres, vlastne ked tak uvazujem, tak som 4 roky bola v jednom kole, takze sa skoro az nedivim, ze to vyustilo do toho, do coho do vyustilo...mas nejake rady ako to stravou/doplnkami stravy nahradit a vyrovnat? ako som spominala, uzivam B-komplex a magnezium, co sa v takych pripadoch odporuca, ale neviem ci v dostatocnych mnozstvach a ci to staci. A ze sa neviem stale uvolnit dostatocne, som spominala uz tiez...takze sa som sa asi tak od juna poriadne nevyspala lebo nad ranom som sa zvykla budit na vysoke napatie a stres aj ked neopodstatneny, ale to uz mi prisla ako naucena reakcia tela...poslednu dobu to uz nepocitujem, ale pocas dna byvam napata niekedy a teda aj unavena. Hej mama v case ked mala uzkosti, mala vela stresu, povedala ze s vekom to uplne odoznelo same...a moje sestry maju stresu az az, na co som prisla ja sama intuitivne, ze asi tie stavy mame zo stresu, ked som si prezrela nas zivot par rokov dozadu, tak sme vsetky 3 presli blbym dlhodobym obdobim, resp. prechadzame.
No tie AD...mi pridu ako tahy farmaceutickej lobby, nechcem si ich dat predpisat, preto sa chcem tu s vami poradit, ci sa to da inak...takze investujem do toho 5-HTP. Btw. s tym travenim mas pravdu...s nim uz mam problemy asi rok, co pamatam, tak od septembra minuleho roka minimalne...takze ako hovoris, ze to mohlo potencionalne vyplynut zo stresu. Takze, prosim o radu...ako s tymi mineralmi...co uzivat, ake davky...a kde zozeniem 5-HTP? Kde sa da kupit?



8

Re: 5-HTP a ine lieky

Travenie ma davat pri spravnej strave prakticky vsetky ziviny pre telo, az na zopar, ktore sa v dnesnej strave nenachadzaju v dostatku. Takze okrem stresu musis adresovat napravenie travenia a absorbcie, lebo mnozstvo chybajucich zivin pri zlom traveni sa neda doplnit, to by si musela brat doplnky na hrste a nemyslim si, ze je to aj tak spravne, lebo v prirodzenej forme su pre telo prijatelnejsie, nez v tychto priemyselne pripravenych doplnkoch, hoci aj neskodnych.

Serotonin je potrebny pre spanok, lebo vo silnom svetle sa z neho vyraba spankovy hormon melatonin, ukludnujuci, a tento sa vylucuje v noci, v uplnej tme. Aj trochu svetla to uz narusi.
Bez dobreho hlbokeho spanku si telo neodpocinie, mozgove procesy sa neregeneruju a clovek je samozrejme unaveny, podrazdeny a dokonca az nefunkcny v extremnych pripadoch.

Takze docasne okrem brania doplnkov na zlepsenie travenia mozes brat aj 5-HTP na serotonin, pripadne ked nevies poriadne spat aj priamo melatonin, tesne pred spankom, v davke 1 az 10 mg, podla potreby.
V extremnych pripadoch su aj ine docasne doplnky, co pomahaju, ako napr zmes vitaminov B pod nazvom Stress B plus C, co uz v nazve naznacuje protistresovy doplnok.
Niekomu, napr mojej zene pomaha obcas pres stresovymi situaciami brat St Johns Wort(lubovnik bodkovany, hypericum perforatum) narazova davka vytazku z tejto byliny musi obsahovat 3 mg hypericinu a 30 mg hyperforinu. Narazova davka sa odporuca brat maximalne raz do dna, a aj to nie kazdy den, podla moznosti. Tato bylina ma ucinok SSRI, tj zvysuje hladinu serotoninu tym, ze zabranuje jeho zaniku/odchytu. Zaroven ale ciastocne sposobuje zvysene hladiny inych neurotransmiterov ako norpinephrinu a GABA, takze ma sirsi zaber, nez synteticke AD drogy s ucinkom len SSRI, a naviac nema v odporucenej davke ziadne zle postranne ucinky, ani navykovost.
Ja si pomaham v pretazeni napr vceliou matersou kasickou, ekvivalentom 3 gramov na davku, lebo tato obsahuje rozne antidepresivne  a protistresove ziviny.
Samozrejme beriem aj to zakladne, co odporucam kazdemu
selen, zinok jod, vitaminy C E a D-3, tiez si cistim cievy lecitinom, riedim krv nattokinazou a inymi enzymami na cistenie tela a travenie.A a obcas zoberiem aj stress B, pripadne L-theanine na ukludnenie(davka 2 x 200 mg, je to aminokyselina zo zeleneho caju, neuspava ako napr ukludnujuci valerian a chmel)
Na zdroj doplnkov by som ti radil najma iherb, lebo maju dobry vyber , dobre ceny, reputabilne vyrobky a najma najnizsie postovne na Slovensko, co z druhychgn firiem moze prevazit aj cenu doplnkov.
Z 5-HTP 100 mg bohate staci, da sa brat kedykolvek cez den, neuspava.
http://www.iherb.com/Now-Foods-5-HTP-10 … s/306?at=0
http://www.iherb.com/Now-Foods-Super-En … s/857?at=0
http://www.iherb.com/Now-Foods-L-Theani … s/853?at=0
http://www.iherb.com/Twinlab-Stress-B-C … /2431?at=0
atd.

Naposledy upravil: RNG (2011-09-30 23:13:54)



9

Re: 5-HTP a ine lieky

Vezmem si k srdcu tvoju radu a posnazim sa nejak upravit travenie, len musim prist na to ako. Snazim sa cvicit poslednu dobu aj aerobne cviky a chcem zacat s jogou. Z pripravkov, ktore si vypisal, sa vacsina zohnat da a za celkom slusnu cenu (cakala som vyssiu) takze urcite minimalne do 5-HTP, Stress B, Magnezia, vitaminu D zainvestujem. Nasla som aj pripravok s melatoninom a materskou vceliou kasickou, takze toto postupne.
Dik za linky...ceny su fajn aj cez iherb. Skusim objednat, uz som studovala aj stranku ktoru si spominal vyssie s tym stresom...ze ako objednavat smile

Naposledy upravil: Elderane (2011-09-30 23:52:16)



10

Re: 5-HTP a ine lieky

OK



11

Re: 5-HTP a ine lieky

Elderane, ja to opakujem na vsetkych forach, skusim aj pre teba: prve azda najednoduchsie co mozes urobit je zacat brat omega-3 mastne kyseliny vo vyssich davkach a dlhodobo. to znamena uzivat doplnky s rybim olejom, k tomu aj vlasske orechy a cerstvo pomlete lanove semiacka. existuju studie, a nie je ich malo, ktore poukazuju na antidepresivny efekt omega-3. s tym mozes zacat pokojne aj zajtra - asi najlacnejsi rybi olej je lososovy olej predavany v DM-drogerie pod ich vlastnou znackou - 60 kapsli stoji cca. 4 eura a je to dobra forma - triglyceridy (nie etyl-ester). ako som pisal, k tomu denne za hrst vlasskych orechov a aspon lyzicu cerstvo pomleteho (nie kupovaneho mleteho) lanoveho semiacka a mas dost omega-3 na to, aby sa ti za 3 - 6 mesiacov spustil antidepresivny efekt - ak to aj nezaberie, urcite si mozes byt ista, ze si nieco urobila pre svoje zdravie, kedze omega-3 su potrebne pre vela procesov v organizme. jedine ak uzivas lieky na riedenie krvi, tak tam treba byt trochu opatrnejsi, lebo omega-3 riedia krv (preto su prevenciou proti infarktom a mrtviciam). najskor sa moze zdat, ze toho beries velmi vela (9 kapsli denne), no netreba sa nicoho bat, v jednej porcii tucnej ryby mas olejov omnoho viac...

k tomu skus pridat to, co ti radil RNG - dobru mineralovu zmes (bone essentials zo swansonu), lebo depresia moze byt sposobena nedostatkom mineralov. magnezium fajn - len treba dobru vazbu, lebo klasickeho sumiveho musis brat hromadu a mas zarobene na oblickove kamene (u nas predavaju laktat magnezia - tusim 50 mg, co by mohlo byt fajn, no z toho co som cital ludom s depresiou pomahal glycinát magnézia vo vyšších dávkach - robí ho napr. firma KAL a tiež nájdeš na strankach swansonu).

az potom by som presiel na 5-HTP alebo SJW alebo ine antidepresivne.

no to hovorim len o doplnkoch, podla mna je vsak najdolezitejsie prehodnotit celu filozofiu zivota...
co vsak kazdemu odporucam je kniha "Ako sa zbavit stresu a depresie bez liekov" od autora David Servan-Schreiber, ta mne osobne dala vela... no a asi nie je na skodu zacat citat nejaku motivacnu, duchovnu, pozitivnu (ma vselijake nazvy)... napr. Louise L. Hay - Miluj svoj zivot alebo vela inych knih...

...este jedna vec ma napadla v suvislosti s tou dedicnostou. podla mna totiz neexistuje nic take ako je dedicne ochorenie. existuje len negativny psychicky navyk, ktory je preberany z pokolenia na pokolenie a ktory sa na fyziologickej urovni prejavuje ochorenim. depresia sa casto vyvinie z potlacaneho (nevyjadreneho) hnevu (je to hnav obrateny dovnutra)... nemas vo zvyku potlacit svoj hnev, miesto toho, aby si ho otvorene vyjadrila? nemoze byt toto pricinou tvojho ochorenia, pripadne aj ostatnych v rodine?

...vsetko su to namety na premyslanie, kazde ochorenie ma urcite svoj dovod smile

...no a ked zhanas doplnky, tiez to tu uz opakujem po mnohykrat - mam doma toho zo swansonu viac ako potrebujem (napr. bone essentials a SJW), takze sa kludne ozvi, ak budes mat zaujem: elessar.elfkam@zoznam.sk dopredu ferovo upozornujem, ze viacere su po zaruke, ale su neotvorene - v original dusikovej ochrannej atmosfere, takze vydrzia urcite hodne cez datum spotreby...

...kazdopadne ti prajem, nech sa ti dari... depresia, uzkost, PP (vsetko je to podla mna to iste) je liecitelna, aj ked sa nas lekari (snad) v nevedomosti snazia presvedcit o opaku.



12

Re: 5-HTP a ine lieky

Detto. Ale ja osobne tlacim zakladne , ktorych nie je dostatok v jedlach , ako selen, zinok, jod, vitaminy C,E D-3, rybacie oleje, lecitin, probiotika a samozrejme napravit si travenie na ostatne ziviny, ktore sa daju z jedla dostat a netreba ich brat vo forme doplnkov.



13

Re: 5-HTP a ine lieky

Elessar, RNG, dakujem za reakcie. Uz som si veci objednala, avsak kym mi pridu, kupila som si nejake vyzivove doplnky tu v lekarni, nech za ten cas, co mi tie vyrobky pridu, nesedim len tak a nic nerobim, kupila som si vlastne skoro vsetko co ste spominali, momentalne uzivam vitaminy A,D, E, selen, zinok, B komplex, vitamin C, Magne B6, BIO Spirulina, vceliu matersku kasicku a probiotika. Dnes mi doslo aj 5-HTP od Healthy America - nasla som jednu slovensku stranku (delibo.sk) kde tento vyrobok mali od vyrobcu Healthy America, tak som si ho objednala, cena pekna, a ani nie tyzden a bolo to dorucene, len som skepticka ci to hned zobrat. Co hovorite na vyrobcu Healthy America? Nemam radsej pockat na to HTP z iherb? Inak Elessar, dik za radu, tie omega 3 si este urcite dokupim...Aj tu zivotnu filozofiu menim, ja uz so strachom ako takym problem nemam, alebo so zlymi myslienkami, ide hlavne o to ze som z toho vycerpana fyzicky - zle spim, hlava ma boli, napnute svaly mam, bolesti oci a take...proste mi psychika vycerpala telo a teraz sa to snazim dat do normalu, ucim sa relaxovat, viac cvicit, dbat na stravu a podobne. a verim aj ja, ze je to liecitelne...ja som len zanevrela na svoj zivotny styl co pamatam minimalne 4 roky dozadu a sposobilo mi to taketo problemy...takze teraz kracam cestou zmeny v hlave aj v tele smile



14

Re: 5-HTP a ine lieky

Inak som si aj v zdravej vyzive u nas zakupila Ajurvedske caje. Neviem, ci ich poznate alebo mate s nimi skusenosti. Pila som ich pred rokmi, su na hocijake aspekty zdravia. Maju velmi dobre ohlasy, tak som si kupila caj JATAMANSI na psychicke tazkosti a ASHWAGANDA na spanok. Dufam, ze aj toto mi prinesie nejake ovocie smile Produkty z ajurvedy su tu http://www.everest-ayurveda.cz/



15

Re: 5-HTP a ine lieky

To je dobry vyber, hoci osobne nie som velmi za caje, kedze maju znacne variabilny/kolisajuci obsah ucinnych latok.



16

Re: 5-HTP a ine lieky

Mne tie caje velmi zachutili aj ked chtia zvlastne, kedze himalajske byliny su ine ako tunajsie...ale pristihla som sa, ze mam na ten caj chut, takze ak budu mat dobre ucinky tak o to lepsie



17

Re: 5-HTP a ine lieky

Presne tak, placebo efekt sa casto rata az za 80% naozajstneho ucinku lebo viera v ucinok sa v tele casto premeni na pozitivnu akciu.



18

Re: 5-HTP a ine lieky

Ano, myslim, ze to plati vseobecne. To pozitivne myslenie a podobne, odkedy som zacala mat uzkostne problemy, zacala som sa touto problematikou viac zaoberat a najlepsie na tom je, ze ak niecomu fakt uverime, tak to funguje...zavisi len na nas, ci sa rozhodneme uverit negativnym veciam a myslienkam alebo pozitivnym. Inak som v zdravej vyzive u nas objavila aj tablety valeriany 50 mg, uvazujem, ze si ich zakupim na ten spanok, lebo melatonin mi nezabral...



19

Re: 5-HTP a ine lieky

Byliny, ktore uspavaju su valerian(baldrian), chmel(hops) pastierska kapsicka a tiez harmancek/kamilky  a ine
Na ukludnenie svalstva je dobre brat GABA, na ukludnenie nervovych pochodov ale treba formu, ktora sa do mozgu vie dostat, zluceninu GABA a B-3 pod menom Picamilon.
Ukludnuje aj aminokyselina zo zeleneho caju, L-theanine, davka 2 x 200 mg.
Ciastocne napomaha spanku aj mineralova zmes, obsahujuca Mg, Ca a podobne.
http://rng.nazory.eu/spanok
Davka melatoninu je od 1 do 10 mg, tesne pred spankom. Spat sa ma v uplnej tme a tichu, inac nedostanes hlboke fazy spanku, bez ktorych si mozog neodpocinie a neregeneruje sa.



20

Re: 5-HTP a ine lieky

objednam si GABA z iherb teda...to by mi asi padlo najviac...ake mnozstvo brat je najlepsie?

Naposledy upravil: Elderane (2011-10-08 12:02:00)



21

Re: 5-HTP a ine lieky

GABA, 500 mg ,vecer



22

Re: 5-HTP a ine lieky

chcem sa este spytat...ci sa mi potom ten serotonin po brati tych vyzivovych doplnkov zacne sam tvorit znova...kedze teraz ho mam vycerpany (ako to nazvala moja psychlogicka), ci budem dlhodobo odkazana na 5htp a podobne...ake mate s tym skusenosti?



23

Re: 5-HTP a ine lieky

Nedostastok serotoninu moze byt z roznych dovodov, napr oslabene travenie a absorbcia(nevstrebavanie L-trypyophanu z jediel v dostatku, tam treba napravit travenie, pripadne zmenit aj celu dietu),
nedostatocna tvorba v tele, prilisna spotreba (tam pomoze najma odstranenie stresov)atd.
Doplnujes dovtedy, pokial to telo potrebuje.
Niektore veri musi clovek brat stale, napr pit vodu, solit atd. A individualne niekto potrebuje extra dodat to alebo to. A to moze byt potrebne aj cely zivot, podobne ako voda a sol.
Preto treba volit prirodne neskodne doplnky a nie skodlive chemicke neprirodzene lieky na dlhodobe branie.



24

Re: 5-HTP a ine lieky

ak ma clovek malo serotoninu, znamena to, ze niekde je chyba. problem je v tom, ze netusime, kde ta chyba je + este je tu velmi pravdepodobna alternativa, ze u roznych ludi sa moze ta chyba vyskytovat na roznych miestach laicky povedane. branim niektorych doplnkov (5-htp, sjw) napomozoes telu vytvaraniu serotoninu (resp. spomaleniu jeho metabolizmu), no problem pravdepodobne neodstranis. tieto doplnky posobia ako klasicke "lieky", teda symptomaticky, t.j. odstarnuju priznak, nie problem. samozrejme nemusim hovorit, ze doplnky, pokial funguju, su omnoho lepsia volba, kedze su bez postrannych ucinkov + nimi podporujes inu filozofiu ako je filozofia farmaceutickeho priemyslu. ak ti zafunguju, jednoducho ich budes brat, ked bude treba. samotnu pricinu vsak pravdepodobne neodstrania. mojou filozofiou je, ze povod ochorenia vzdy tkvie v psychike a nerieseny problem v dusevnej oblasti sa moze prejavit (postupne alebo hned) ako fyziologicky problem. inak povedane - ked odstranis problem na urovni psychiky, vyliecis automaticky fyziologicke ochorenie.



25

Re: 5-HTP a ine lieky

Nuz v tom si dovolim pochybovat, ze vsetko je vo psychike ak ked vela toho je zavisle od psychiky.
Ked nepijes dost vody, vyschnes a zomries, bez ohladu na psychicke hladiska...
Je pravda, ze spotreba serotoninu je velmi ovplyvnena stresom, ale chyby mozu byt aj v produkcii serotoninu aj v traveni a absorbcii polotovarov na sertotonin. A to treba riesit nielen zlepsenim psychiky, ale aj  dodanim potrebnych materialov alebo zlepsenim ich travenia a absorbcie.



26

Re: 5-HTP a ine lieky

...a ak vypijes jed, ani to najvacise duchovno ta neochrani pred smrtou, pochopitelne. nuz aj s tym pitim vody je to tak. aj ked... nedavno svet obletela sprava o joginovi, ktory uz dlhe roky neje, nepije, nevylucuje a napriek tomu zije... samozrejme tu hovorime o extreme (a to este ani nevieme, ci je to skutocne pravda).
...asi som to prilis zjednodusil, aj ked stojim si za tym... cele je to vec pohladu na svet a zivot smile



27

Re: 5-HTP a ine lieky

Rekord bez jedenia a s minimom pitia  vody mal yogin 68 dni, poskladany v sklenenej kocke. Tep mal umelo volou znizeny na pod 10 uderov za minutu.
Aku skodu mu to napachalo na zdravi neviem, o tom sa uz nehovorilo....
Aj pri velmi znizenom metabolizme, telo ma stale urcitu spotrebu energie a to musi odniekadial dostat. Takze ked to cerpa zo svojich tkaniv, tak casom sa zasoba znizi na minimum a musi prestat s hladovkou, inac zomrie.



28

Re: 5-HTP a ine lieky

myslel som toto:

http://www.pluska.sk/zaujimavosti/vedec … je-sa.html



29

Re: 5-HTP a ine lieky

Nuz ja som len obycajny fyzik a pre mna plati, ze z nicoho sa nemoze nieco vytvorit, tj telo, ked pri svojewj cinnosti potrebuje energiu, musi ju nejak dostavat.
A ze ju dostava z meditacie, to je mimo mna, to je vec viery a nie vedy. Neda sa to celkom odmietnut, ale je to extremne nepravdepodobne, tj skoro nemozne, aspon podla mojich osobnych nazorov.
Za podobnymi pripadmi je obvykle nejaky podvod....



30

Re: 5-HTP a ine lieky

Makam na svojej psychike a je predomnou obrovske mnozstvo roboty, lebo som si svoju uzkost a PP "budovala" minimalne 4 roky (k comu som dospela po psychoanalyze s mojou psychologickou), takze sa tazko odvyka od stareho spravania a myslenia a ucit sa nanovo a budovat nove vzorce spravania a myslenia (nerozculovat sa, nestresovat) sa mozem ucit jedine v konkretnych situaciach, takze beriem, ze to zaberie dost casu. Ja verim v pozitivne myslenie, ze dokaze priniest urcite vysledky v zivote cloveka, nuz, aj mne sa to uz parkrat potvrdilo, ale ked je clovek vycerpany a unaveny a proste je vyzmykany tymi vsetkymi stavmi, tak sa velmi tazko mysli pozitivne, prinajlepsom sa da mysliet neutralne, resp. na negativne nemysliet, alebo otocit to na lepsie. Tiez, ked som k tomu spela roky, nemozem cakat, ze to za tyzden mojho "obratu" ci uvedomenia sa, bude lepsie. Ale citim sa momentalne velmi dobre, od piatka beriem to 5HTP, tak uz sa asi zacina co-to ukazovat,  spanok este nie je, co by mal byt, takze unava ma este mori, ale uz pocitujem, ze sa na niektore veci tesim a davaju mi vacsi zmysel nez mozno pred mesiacom. Postupne sa napravi ten spankovy rezim, z terajsej vyplaty si zakupim to GABA, zatial kym to dorazi, stavim na ten ajurvedsky caj na spanie a valerianu, prip. melatonin. Este chcem ist skusit regresnu terapiu, ci nahodou tam nie je nieco este zo skorsieho obdobia a ja o tom neviem, co ma nasmerovalo do tych zlych chodnickov na ktore osm sa pred rokmi dala a dostali ma tam, kde som teraz. Inak som nasla este aj maserku v blizkosti, ktora za celkom peknu cenu robi kraniosakralne masaze...takze na relax pojdem skusit aj toto (o nich som pocula na festivale zdravia a krasy na jednej prednaske). Inak okrem tych vsetkych vitaminov, mineralov, vlaknin a neviem coho este, sa proste snazim nemysliet na to, ze mi daco je...nerozoberat, ze som unavena, ze mi busi srdce, ze sa mi tazko dycha...proste nech. A celkom to pomaha....



31

Re: 5-HTP a ine lieky

super... potom napis ako bolo na regreske, ci sa nieco z minulosti ukazalo. tych sedeni udajne moze byt potrebnych viac ako len jedno. paci sa mi, ze si aktivna... mnohi s depresiou iba sedia a cakaju, dokonca im po case depresia istym sposobom vyhovovat - viem z vlastnej skusenosti. kazdopadne vsetko co pomoze je dobre, ci uz su tro doplnky, zmena myslenia, sport a najlepsie kombinacia toho vsetkeho...



32

Re: 5-HTP a ine lieky

"Kazda troska do mlyna prispeje", samozrejme nie je na to jedna jedina zazracna pilulka.
Joga, meditacie thai chi, vesela spolocnost, dlhe prechadzky tichym lesom s hlbokym branicnym dychanim,cez den silne svetlo(najlepsie slnecne) a v noci tma,  to vsetko velmi prispieva telu a psyche.Nielen doplnky , samozrejme.
Aj z doplnkov napr rybacie oleje, vitamin D-3 a ine su znacne antidepresivne .



33

Re: 5-HTP a ine lieky

No jedina zazracna pilulka nie je, to si uvedomujem, chapem, ze sa to neda vsetko jednou pilulkou a ze to nezmizne za tyzden. Elessar, na regresku sa chystam tento tyzden objednat, resp. este sa skusim spytat mojej psychologicky ci to nevie robit aj ona, ja priblizne viem, ake chyby som robila v minulosti a snazim sa ich postupne odstranovat, ale rozmyslam, ze co ak je tam nieco, co si ja ako problem neuvedomujem a pritom to skodu robi...urcite ta regreska za pokus stoji. ja sa s depresiou dobre necitim a nevyhovuje mi, niekedy mam blbe nalady, prirodzene, ale obcas sa pristihnem pri tzv. navaloch stastia. ked proste nieco vykonavam a zrazu ma na chvilku premkne taky pocit ze je mi uzasne a citim sa stastna...je to len chvilocka takeho pocitu ale som za kazdy taky pocit vdacna a stastna. Ucim sa relaxovat a uvolnovat, najprv to skusam s hovorenou meditaciou (pri relaxacnej hudbe pan hovori co mame robit a predstavovat si) a tak zacnem skusat aj bez toho, podla psychologa Jana Praška sa to da kedykolvek v akejkolvek situacii aplikovat, ked sa relaxacii naucime. Zacinam sportovat, chodit na zumbu a doma cvicit jogu. Inak som si na odporucanie elessara kupila tie kapsle omega 3 z DM drogerie, su super...len trosku velke a obcas sa mi odgrgava od rybaciny (kedze beriem viac davok denne, 4-5, neda sa vsetko brat s jedlom ako odporucaju), urcite si ich zakupim. Inak som v DMku nasla aj velmi zaujimavu vec, ktoru som si tiez kupila, vceliu matersku kasicku v ampulkach s propolisom, medom a zensenom, stoji to 3 eura aj nejake drobne, je tam 10 ampuliek a berie sa to rano nalacno, takze verim, ze aj toto nejak pomoze. Inak, da sa brat na spanok valeriana spolu s melatoninom? Lebo posledne dva dni som brala len valerianu, je to ok, ale uvazujem, ci by sa to nedalo kombinovat. ake su vase nazory, skusenosti?



34

Re: 5-HTP a ine lieky

Doplnky sa daju v drvivej vacsine kombinovat, ja napr mam 5-HTP s valerianom,. Zensenov je vela, niektore povzbudzuju, ine ukludnuju a podobne.
Ja beriem miesto rybacieho oleja krill olej, ktory je az 8 krat tak biologicky ucinny, takze ho staci brat ovela menej a niektore znacky nedaju ani rybacie odgrgavanie.
Inac doma je dost ucinna bylina na spanie bezna=chmel.
Na pocit "stastia"(euforia) je dobra aj horka cokolada, ktora obsahuje viacero latok ucinkujucich na procesy v mozgu. Zdoraznujem horka, vlastne napr 90%, lebo mlieko aj cukor tuto vlastnost cpokolady znacne potlacaju. Najzdravsie su neprazene kakaove boby, ktore obsahuju naviac obzvlast vysoke hodnoty antioxidantov.



35

Re: 5-HTP a ine lieky

Vedeli ste, resp. mate skusenosti s tym, ze sa 5HTP nesmie kombinovat so ziadnym alkoholom a ze medzi pozitim alkoholu a 5HTP a naopak musi byt nejaka pauza? Na flasticke NOW z iHerb nie je ziadne varovanie, ale niekolko ludi na forach pisalo ze problemy s mixovanim malo, niekolko ich pisalo, ze absolutne...ja som vypila vcera asi 3 x 0.4 dl likeru o sile asi 30% a asi po 1.5-2 hodinach som zobrala 5HTP 100 mg pripravok co mam z iHerb. Velmi ma to vystrasilo, lebo som sa o tom docitala az rano, asi po 12 hodinach od uzitia 5htp! Nikde totiz o tom nie je ani zmienka...necitila som sa nijako zvlastne po zobrati, len ked som si lahala spat, mala som pocit ze som trosku viac opita a rano taka otapena, co vlastne pretrvava doteraz. Tak neviem co si o tom mysliet...vraj je 5htp bezpecne ale ako citam, tak az take bezpecne nie je...

Naposledy upravil: Elderane (2011-11-05 23:38:46)



36

Re: 5-HTP a ine lieky

5-HTP je uplne bezpecne, ale zosiluje ucinok alkoholu mierne.Niekedy je v nom aj valerian, a ten este viac zosiluje posobenie alkoholu=utlmuje mozog. Podobne ako chmel v horkych pivach.
Ovela viac ale zosiluje napr grapefruitova stava a nikto na nu nepise ziadne upozornenia.. Jedine, co sa ti moze stat, ze mas pocit, ako by si vypila trochu viac a ucinok trva o par hodin dlhsie. Takze ziadne strachy.
Inac otapena mozes byt aj z plytkeho spanku, ked si mala viac jedla, nez ti zaludok znesie alebo pomiesala kadeco.



37

Re: 5-HTP a ine lieky

Je vhodna kombinacia 5htp + L-theanine ? ....vdaka



38

Re: 5-HTP a ine lieky

Vyborna. L-theanine ukludnuje velmi rychlo cez akciu na GABA receptory,  a 5-HTP je vyborny polotovar na serotonin, tak sa to vhodne doplnuje.
Este ti radim pouzivat napr zmes vitaminov Stress B a obcas lecitin, ako zdroj cholinov a samozrejme protidepresny vitamin D-3 , aspon 2000 IU v zime aj 5000 IU denne, lebo nedostavame dost slnka na kozu.
Inac co sa tyka vitaminu D-3 pomaha ansorbcii a zabudovaniu mineralov v tele, tj proti tetanii a osteoporoze, ale zaroven zvysuje aj imunitu a to dost znacne, podla najnovsich vyskumov.
Predavkovania su az od dlhodobo(mnoho mesiacov) branych davok nad 50 000 IU takze ziadne obavy
.Aby som zdoraznil, nejedna sa o ziadne lieky, len potrebne prirodne latky, ktorych ma telo niekedy nedostatok a preto ich treba vtedy doplnit.

Naposledy upravil: RNG (2011-12-27 21:11:53)



39

Re: 5-HTP a ine lieky

a keby sa k tej kombinacii pridalo lithium ? aky by to ucinok malo ?
http://www.iherb.com/Special-Doctor-s-B … 38908?at=0



40

Re: 5-HTP a ine lieky

Neviem, na co potrebujes specificky vacsiu davku litia.
To sa pouzival len pri urcitych poruchach neurotransmiterov v mozgu, najma  u bipolarnych. Ale nevidim dovod pre tento pomerne vzacny prvok doplnovat na ziadne ine ucely.
Ak mas bipolarnu poruchu, pripadne depresie, skus to. Lekari predpisuju na to lithium carbonate v davkach az 1000 mg, lenze karbonaty su notoricky velmi zle absorbovatelne do tela a ich hladina silne kolise, tj je lepsie pouzivat proteinove chelaty alebo litium viazany na aminokyseliny.

S tymto nemam ziadnu skusenost, ja som to osobne povazoval za nieco ako odklon z
prirody. Aj moje lekarske zdroje sa toho dotykaju len velmi okrajovo.



41

Re: 5-HTP a ine lieky

RNG a ake su vedlajsie ucinky ak by sa to prehnalo s davkovanim  5htp ci l-theanine ?
Dakujem



42

Re: 5-HTP a ine lieky

Nepoznam ziadnevedlajsie ucinky spomenutycy potravinovych doplnkov, lebo 5-HTP je len polotovar na serotonin, a telo si nemusi z neho serotonin vobec vyrobit, ked ho nepotrebuje. A L-theanine je len aminokyselina, takze tam pochybujem ze sa da tak lahko predavkovat.
Nikde nic som take nevidel ani len spomenute.



43

Re: 5-HTP a ine lieky

Poraďte mi prosím...všade v príbalovom letáku antikoncepčných tabliet je uvedené, že sa nesmú kombinovať s výťažkom z ľubovníka bodkovaného, lebo sa tým môže znížiť ich účinok. Môžu sa navzájom ovplyvňovať až natoľko, že by sa mohlo dostaviť krvácanie mimo cyklu? Je to nejako potvrdené, keď na to lekári až tak veľmi upozorňujú? Lebo na to, že je v príbalovom letáku minimálne trikrát písané o trombóze a rakovine, ktorú môžu tieto lieky spôsobiť, lekári neupozorňujú, ale ľubovník bodkovaný je každému tŕňom v oku. Aj antidepresíva sa úplne bežne predpisujú s antikoncepciou a tiež to nikomu nevadí. Antidepresíva už viac brať nechcem, a preto som chcela vyskúšať ľubovník v kombinácii s 5-HTP a L-theaninom, len neviem, či to je bezpečné. A podľa môjho lekára antikoncepciu brať musím kvôli endometrióze vaječníka.



44

Re: 5-HTP a ine lieky

Tromboza je hlavne z hormonalnej antikoncepcie, nikdy nie z Lubovnika. A kto ma hustu krv(geneticky) si ju ma pre istotu riedit fibrinolytickymi enzymami(nattokinaza, lubrokinaza, serrapeptaza) inac riskuje nahlu smrt pre malicku zrazeninku krvi, nic hlupejsie si neviem predstavit ako zomriet v plnom zdravi na malu zrazeninku.
Inac existuje aj ovela bezpecnejsia nehormonalna antikoncepcia, co je vo  forme spermicidalnych kremov a pien, nechapem, pre co to zeny radsej nepouzivaju a riskuju branie HAK, co uplne vykolaji normalne hormonalne stavy a naviac zamori telo chemikaliami.
Co sa tyka antodepresiv, tie co sa bezne predpisuju maju pochybnu ucinnost, privela postrannych ucinkov a navykovost, tj sa ich ani nevies zbavit, ked ich zacnes brat.
Na endometriozu treba prirodne hormony, nie ich chemicke nahrazky.
Napr progesteronovy krem , z prirodneho progesteronu je aj ucinnejsi, ani nema ziadne skodlive postranne ucinky, ako farmaceuticke patentovane chemikalie.
Pri endometrioze pomaha brat aj silne enzymy a jod, aby sa cysty ("cokoladove") odburali. Pomaha brat aj DIM alebo I3C, vytazky z kapustovin,  ktore znizuje estrogenicke hodnoty a zamedzia rakovinnym zmenam v cystach a inych utvaroch vytvorenych najma posobenim virusov pri zvysenych hladinach estrogenov.(HPV, EBV a ine)

Naposledy upravil: RNG (2012-08-21 22:09:51)



45

Re: 5-HTP a ine lieky

Ďakujem za radu. A nemohli by ste mi prosím napísať nejaký link, kde by som mohla kúpiť ten prírodný progesteronový krém? Alebo sú všetky rovnako kvalitné?



46

Re: 5-HTP a ine lieky

casto radim tento
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Na … 3-4-g/4377
alebo tento, s davkovaciou pumpickou
http://www.iherb.com/Now-Foods-Solution … z-85-g/779



47

Re: 5-HTP a ine lieky

Ešte mi prosím poraďte ako si mám všetky tie doplnky dávkovať na endometriózu: DIM, YAM. A ktorý enzým na čistenie a koľko mám brať.
Viem, že ste to už spomínali viackrát, ale pomohlo by mi, ak by ste mi ešte raz napísali aj ten pomer jódu a ako ho dávkovať. Čítala som, že raz až dvakrát do týždňa pod pazuchu. Ja by som si tých 15 kvapiek mala dávať na spodok brucha, alebo to rozdeliť a dávať aj pod pazuchu? A  ten progesteronový krém sa koľko natiera, a natiera sa to aj na stehná aj na spodok brucha a má sa pri ňom dodržať pauza 7 dní po 21 dňoch? Čítala som, že na prevenciu endometriózy sú vhodné aj Omega 3 mastné kyseliny.
Hlavne by som sa chcela spýtať, či musím najskôr vysadiť hormonálnu antikoncepciu, kým začnem toto všetko užívať. Viem o škodlivosti antikoncepcie a chcela by som ju vysadiť, ale môj lekár mi doteraz tvrdil, že to je jediná liečba na endometriózu (skôr na jej potlačenie). A zatiaľ mi toto ochorenie aj držala v pokoji, lebo kontroly som mala od laparoskopie (na ktorej som bola pred 2,5 rokom) v poriadku. Preto sa obávam, že ak by mi tieto doplnky nezabrali a vysadím antikoncepciu, že mi tie čokoládové cysty znova narastú.



48

Re: 5-HTP a ine lieky

Na potlacenie endometriozy je samozrejme potrebna hormonalna terapia, len prirodny progesteron je ovela lepsi, nez umele chemikalie, co predpisuju lekari.Lebo endometrioza je nasledok vykolajenych hladin prirodnych telesnych hormonov, nie chemikalii.
al3e rozhodnutie je na tebe, lebo lkekar ti v tom zarucene nepomoze, cest velmi vzacnym vynimkam, od ktorych tieto rady mam aj ja.
DIM treba v davke 2 x 100 mg
Yam (10% diosgeninu) treba 2 x 1 gram
enzymov, napr pancreatinu treba aspon 8 az 12 gramov denne, najlepsie entericky pokryte, tj sa neznicia v zaludku a brane na lacno s hodne vodou, aby sa co najskor splachli do neutralneho prostredia criev a tam absorbovali do krvi.
Pozri na  entericky nepokryty z davkou 2 gramy na kapsulu(4 x 500 mg)
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … psules/716
a entericky pokryty, kde je v kazdej tabletke 1.4 gramu pancreatinu
http://www.iherb.com/Country-Life-Glute … blets/1718

Pupalkovy olej tam tiez moze pomoct, 2 gramy denne, lebo je protizapalovy.

Naposledy upravil: RNG (2012-08-27 01:15:46)



49

Re: 5-HTP a ine lieky

A môžem brať pri endometrioze B-complex stres?  Nepodporujú vitamíny skupiny B rast endometria? Čítala som, že ľudia, ktorým hrozí nejaké bujnenie buniek v tele, by Béčka nemali užívať ako doplnok, lebo podporujú rast chorých buniek, rovnako ako aj zdravých. Ďakujem.



50

Re: 5-HTP a ine lieky

Ala, to by si musela zomret hladom, predsa vsetky potraviny, az na male vynimky podporuju rast vsetkych buniek rovnako, chorych ako aj zdravych.
Endometria je vec hormonov, vitaminy skupiny B nemaju hormonalne ucinky.