1

Téma: Problémy po vyliečení H.P

Dobrý deň prajem!
Pokúsim sa stručne opísať moje problémy , za prípadné chyby a nepresnosti v lekárskej terminológií sa vopred ospravedlňujem.
Začiatkom roka 2011 som začal pociťovať žalúdočné problémy v podobe pálenia záhy , asi po troch týždňoch som navštívil všeobecného lekára ktorý ma odporučil na GFS vyšetrienie , po vyšetrení mi bol zistený nález a to konkrétne Helicobacter pylori . Gastroenterolog mi predpísal antibiotiká ktoré som užíval 10 dní , po liečbe sa však môj stav nezlepšil , nasledovalo teda kontrolné vyšetrenie ktorého záverom bolo že H.P nález je negatívny , teda som zdravý. Z pohľadu pacienta som však naďalej pociťoval pálenie ku ktorému sa pridal i častý pocit ťažoby v žalúdku. Opätovne som teda navštívil Gastroenterológa ktorý mi iba povedal že po doliečení H.P sa zvykne pálenie záhy zhoršiť a predpísal mi Omeprazol a doporučil diétu. Od tejto doby už uplynul viac ako mesiac , pokiaľ som užíval Omeprazol problémy som nepociťoval , akonáhle mi lieky došli problémy sú späť , dokonca sa pridružila i nevolnosť a nechutenstvo. Chcel by som sa teda spýtať na Váš názor k doplnku Betain HCL , je pre mňa vhodný ? Nespôsobí mi ešte väčšie ťažkosti kedže Omeprazol ktorý by mal zabraňovať tvorbe žalúdočnej kyseliny mi pomáhal ?
Ešte doplním že som nefajčiar , abstinent a netrpím nadváhou .

Vopred ďakujem za odpoveď.



2

Re: Problémy po vyliečení H.P

Ked nemas kyseliny, nemoze ta nic palit. Ale mas poskodene travenie, co sa ti skor alebo neskor prejavi na stovkach  zdravotnych problemov.
Kyseliny pomahaju rozlozit bielkoviny a komplexne sacharidy a potlacia skoro vsetky skodlive mikroby na jedle.
Ak potlacis kyselinu uplne, v zaludku pri nepotlacenych mikroboch nastava kvasenie a hnitie, tj kvasne plyny a peny otvoria uzaver medzi zaludkom a pazerakom a natlacia sa do pazeraku, ktory nie je na to zariadeny=pala, Produkty hnitia su toxiny a z toho je nevolnost=otrava zaludka.
Aj samotny H.p. sa moze udrzatlen v malokyslom  v zaludku, ktory nedosiahne kyslost 3 PH, pri ktorom sa aj helikobakter znici.
Travenie si treba napravit, tj doplnit vsetko co chyba, od kyselin cez enzymi, vlakniny a probiotika



3

Re: Problémy po vyliečení H.P

ďakujem za odpoveď , v piatok mám ísť k gastroenterológovi , zájdem tam viac menej iba zo zvedavosti a skúsím radšej Vašu radu a začnem užívať betain HCl , enzymi  probiotika a vlákniny . Len neviem kde zoženiem ten Betain kedže na slovenských stránkach som ho nenašiel .



4

Re: Problémy po vyliečení H.P

Pozri na iherb.com
http://www.iherb.com/Country-Life-Betai … /1657?at=0



5

Re: Problémy po vyliečení H.P

Už som si objednal z tej stránky ten Betain aj enzymi ,probiotika mi dal otec ktorý má dlhšiu dobu problémy s trávením, vlákniny by som mal mať dostatok kedže na raňajky si pravidelne dávam ovsené vločky s ovocím. Dnes som bol na návšteve u gastroenterológa a podrobne som mu popísal moje problémy , urobil mi sono brušnej dutiny s konštatovaním že všetko je v poriadku a predpísal mi Ganaton ktorý mám užívať 3x denne .
Trochu ma zráža prečo lekár ani neuvažoval o možnosti že mám málo žalúdočnej kyseliny čo môže spôsobovať problémy.
Vyšetrujú to vôbec lekári?



6

Re: Problémy po vyliečení H.P

Jediny test na nedostatok vytvarania kyselin je
http://www.phcapsule.com/ To samozrejme tvoj gastroenterolog vobec nepozna.

Lekari v drvivej vacsine vobec neuvazuju a postupuju podla toho, ako sa naucili v skole. Kazde uvazovanie a odbocenie z beznych praktik sa nemilosrdne tresta.

Ganaton zrychluje drazdenim peristaltiku=pohyb v crevach. Je to skodliva chemikalia, ktora nebola schvalena na pouzivanie ani v USA ani v Anglicku. Viac na popularnej stranke
http://en.wikipedia.org/wiki/Itopride



7

Re: Problémy po vyliečení H.P

Ganaton som po prečítaní toho článku prestal brať , keď mám pravdu povedať ani sa mi nezdalo že by mi nejak výrazne pomáhal. Skúsil som radšej probiotiká a komplex vitamínov B a pocítil som zlepšenie stavu.
Dnes mi dorazil balík z Iherb-u , tým myslím betaín , enzými a vitamín C , čo sa týka dávkovania poradila mi členka Vašeho fóra takže otázky zatial nemám. Od zajtra začnem všetko užívať , takže som zvedavý na výsledky .

Zatiaľ Vám velmi pekne ďakujem , nebyť tohoto fóra zrejme by som sa naďalej napchával chemikáliami ktoré mi predpisoval lekár a veril tomu že raz mi možno pomôžu  hmm .



8

Re: Problémy po vyliečení H.P

Aj ja som veril vyse 30 rokov a nicil si zdravie chemikaliami.
Nikdy viac, dufam.



9

Re: Problémy po vyliečení H.P

Po  dvoch dňoch užívania Betaínu pociťujem naďalej pálenie , po užití dokonca miernu pichľavú bolesť v žalúdku , dával som iba jednu tabletu pred väčším jedlom a jednu tabletu enzýmov po jedle . Napadá ma teda iba jedna vec , asi tri mesiace do zadu som po GFS vyšetrení vypľuval trochu krvi , lekár mi povedal že mám slabú eróziu žalúdočnej steny . Myslel som však že za tri mesiace sa mi to snáď už zahojilo . Zrejme som myslel zle . Chcem sa teda spýtať či existuje nejaký spôsob ako urýchliť zahojenie . Betaín som samozrejme prestal užívať taktiež enzýmy kedže obsahujú tiež HCL v menšom množstve.



10

Re: Problémy po vyliečení H.P

Na hojenie zaludocnych stien (iste helikobakter...) je dobre pouzivat PepZin GI, tiez DGL a aloe vera.
Ked je poskodena zaludocna stena, dobre je az po zahojenie a vytvorenie ochranneho mazu kyseliny potlacit  skor nez pridat.
Ale krv nemusi byt nevyhnutne zo zaludka, moze byt aj z poskodeneho pazeraka, vtedy nemusis zaludok odkyslovat, prave naopak, zvysenim kyselin sa uzaver medzi pazerakom a zaludkom uzavrie pevnejsie a tak sa do pazeraku kyseliny nemozu dostat.
Ked si odkyslis na cas zaludok, odporucam pit preventivne roztok GSE, aby sa ti kyselinami neznicene mikroby nedostali do criev.A brat viac enzymov, lebo niektore su menej ucinne ked nepracuju spolu s kyselinami.

Inac, co podozrievam najviac, pri gastrofibroskopii  sa dost casto oderu steny pazeraka, lekari casto beru vzorky/biopsie(tj vytrhnu kysok steny zaludka dvanastornika, s dovodenim, ze to je malickost, ale mne sa to rozhodne nezda malickost a je to poranenie, ktore sa v kyslom prostredi zaludka velmi tazko hoji, lebo kyseliny a enzymi v zaludku dalej natravuju poskodene krvacajuce miesto.) Takze tak okolo toho "nevinneho" vysetrenia.
A to nehovorim o vseliakych nakazach, ktore v nemocnicnoim prestredi su velmi casto, ved tam chodia chori ludia a su to uzavrete priestory

Naposledy upravil: RNG (2011-08-04 22:32:54)



11

Re: Problémy po vyliečení H.P

RNG prosim Ta chcem sa spytat, pri nedostatku kyselin v zaludku nam je treba dodat Betain hcl, aky rozdiel je v tychto 2 doplnkoch? Su obidva vhodne na lepsie travenie jedla?? http://www.iherb.com/Country-Life-Betai … /1657?at=0
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Beta … /7353?at=0
Vopred srdecna vdaka...



12

Re: Problémy po vyliečení H.P

Ziadny rozdiel. To malicko pridaneho horca(horec=gentiana, na ukludnenie zaludka) nerobi prakticky ziadny rozdiel



13

Re: Problémy po vyliečení H.P

RNG pod toho čo ste napísali som si vyhliadol pár výrobkov na iherb , teda okrem tej aleo  vera , mohli by ste mi dať nejaký konkrétny typ? Je tam totiž veľmi vela Aleo Vera produktov a ja skutočne neviem ktorý by bol vhodný na moje problémy .
A ešte by som sa Vás chcel spýtať na Enzýmy , doma mám konkrétne tieto : http://www.iherb.com/Now-Foods-Super-En … s/857?at=0 , podľa komentárov si ich ľudia chvália mne však nerobia dobre , cítim po ich užití pálenie , podozrievam z toho Betaín ktorý obsahujú . Je to síce iba 200mg v jednej tablete ale človek nikdy nevie.



14

Re: Problémy po vyliečení H.P

Super enzym , kedze obsahuje betain HCl sa moze brat len s jedlom, nikdy nie na prazdny zaludok. A kedze mas eroziu na zaludku, pockal by som s kyselinami az sa ta erozia zahoji
DGL je na to dobre, toto je silny extrakt, da sa zozuvat pred jedlom, 2 tablety
http://www.iherb.com/Enzymatic-Therapy- … 22403?at=0
a tiez  2 kapsule tohoto s jedlom alebo po jedle.
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-PepZ … /2467?at=0
Nas silny enzym bez kyseliny pozri napr na
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … s/716?at=0



15

Re: Problémy po vyliečení H.P

Už asi druhý týždeň beriem DGL a PepZin , dávky beriem podľa toho ako bolo napísané na etikete , čiže DGL 3x denne pred jedlom jedna tableta a PepZin dva krát denne jedna tableta po jedle. Pociťujem zlepšenie , bolesti už pomaly vymizli , jediné čo občas pociťujem je ešte pálenie záhy ale určite už menej ako predtým. Chcem sa ale spýtať na enzými konkrétne beriem doplnok s názvom Pancreatin 4x500mg , na obale je písané že sa berie jedna tableta po jedle alebo medzi jedlami . Keď ju beriem po jedle účinok prakticky ani nepociťujem , keď si ju dám tak medzi menšímí  jedlami trávi mi určite lepšie . Je možné že keď ju dám po  jedle kapsula "uviazne" s množstvom jedla v žalúdku následne ju kyseliny rozložia?



16

Re: Problémy po vyliečení H.P

Pala je z nedostatku kyselin v zaludku, ked sa nepotlaci kvasenie a kvasne plyny vytlacia peny do nechraneneho pazeraku, kde aj malicko kyselin pali.
Enzymi sa samozrejme spotrebuju v zaludku a crevach, ale popritom rozlozia/stravia jedlo.
Helikobakter a ine nakazy v zaludku napadnu parietalne bunky a tym znizia vyrobu kyselin. Takze je potrebne na dobre travenie si ich doplnat. Podobne aj alkalie, ale samozrejme v inom case, ked je zaludok prazdny.
Regeneracia parietalnych buniek je mozna, ale trva dost dlho, niekedy az rok-dva.. U starsich, ako ja napr je to dost problematicke a ja si uz musim s kazdym vacsim jedlom doplnat kyseliny, inac ho nestravim a mam paly.
Samozrejme pouzivam aj enzymi, ci uz zivocisne(pancreatin) alebo rozne rastlinne a fungalne.



17

Re: Problémy po vyliečení H.P

ďakujem za skorú odpoveď , problematiku pocitu pálenia som si na Vašej stránke už viac krát pozeral a skúsim opatrne znovu doplňať HCL . S tým že sa mi žalúdočné steny nedajú do kopy za mesiac som počítal , na internete som sa dočítal že na žalúdočné steny je dobrý aj Glutamín? Čo si o tom myslíte? Pretože DGL podla toho čo som našiel nie je dobré brať viac ako mesiac.



18

Re: Problémy po vyliečení H.P

To na DGL je bububu, lebo to obmedzenie  plati len na glycerhizin zo sladovky hladkoplodej a toto je extrakt bez glycerrhyzinu(DeGlycerhyzzinated Licorice), tj DLHODOBO NEDRAZDIVY.



19

Re: Problémy po vyliečení H.P

Pozerám na obal a v zložení je napísané Deglycerhyzzinated Licorice (Glycyrrhiza glabra) - 400mg . A potom ešte Glycine - 50mg . Takže ja neviem big_smile...



20

Re: Problémy po vyliečení H.P

Len glycerhyzzin je drazdivy, nie glycin.