1

Téma: Gamagrafia

Dobry vecer RNG, prosim Vas mozete mi napisat nakolko je podla Vas nebezpecne vysetrenie gamagrafie kosti ?
Jedna sa konkretne o kontrolne vysetrenie na moznost vyskytu rakovinovych metastaz. Osobne sa mi vidi dost hazard, vstrekovat cez zilu radionuklidy do tela a potom ich snimat gamakamerou. Ak sa nemylim, samotne radionuklidy predsa sposobia slabu radioaktivitu tela po zakroku a pokial viem, prave gama-ziarenie je z rontgenoveho spektra to najnebezpecnejsie. Som za to neabsolvovat taketo vysetenie, pokial to nie je vyslovene nevyhnutne.



2

Re: Gamagrafia

Akekolvek radioaktivne materialy zavedene do tela su samozrejme skodlive.
Mapovat kosti mozno aj nuklearnou magnetickou rezonanciou a  na zistovanie rakoviny je plno inych nastrojov, vcitane roznych markerov, a dokonca aj citlivej infracervenej fotografie. Rakovinne nadory totiz maju pre zvyseny metabolizmus vyssiu teplotu, nez okolite tkanivo, tj daju sa doslova vidiet v infracervenom spektre.
Zialbohu malokto ma tento pomerne lacny pristroj v zrovnani s drahymi NMR scanermi.
Ak ma clovek rakovinu, treba sa branit a nie vysetrovat.A pouzit vsetky dosial zname nastroje a prostriedky na to, nie len to co bezne onkologovia(cest vynimkam) povazuju za spravne, lebo ich vyber nezahrnuje ziadne dosial neschvalene potravinove doplnky a ucinne alternativne metody.
V USA je dokonca zakaz tvrdit pod trestom zakona , ze je nieco ine ucinne na liecenie rakovin, okrem chemoterapie, radiacie a operacie. Napriek tomu, ze sa desiatky tisicov pacientov tymi alternativnymi metodami rocne z rakoviny vyliecia.



3

Re: Gamagrafia

vo vseobecnosti rezonancia dava ovela vacsie davky radioaktivity ako rontgeny takze hlavne tej rezonancii sa treba vyhybat



4

Re: Gamagrafia

Nuklearna magneticka rezonancioa nedava radioaktivitu, hoci dava  vysokofrekvencne ziarenie.Ani roentgen nedava radioaktivitu, len roentgenove ziarenie. Obe su ionizacne, ale trvaju len chvilku, pocas aplikacie, kdezto radionukleidy ziaria v tele dlho, pokial ich telo nevyluci von a dokonca mozu sposobovat tvorenie inych radionukleidov=sekundarne ziarice.



5

Re: Gamagrafia

Dobry den, lekari-radiologovia samozrejme tvrdia, ze gamagraficke (scintigraficke) vysetrenie je neskodne a ze clovek pri nom dostane iba taku malu davku, aku vraj dostane z obycajneho kozmickeho ziarenia, ak cestuje dlhsiu trasu lietadlom napr. z EU do USA cez Atlantik. Neviem na zaklade akych studii to tvrdia a ci prichadzajuce gama z kozmu je svojou podstatou totozne so ziarenim gama priamo z tela cloveka. Obavam sa, ze to tak nie je. Nuz zda sa, ze niektori lekari su zaroven aj astrofyzici. Podla dostupnych informacii vsak radionuklidy vstreknute do tela a nasledne vyzarujuce gama ziarenie su absorbované organizmom a sposobuju okrem samotneho poskodenia buniek a tkaniv predovšetkym radiolyzu vody, cize hlavnej telesnej tekutiny. Splodiny tejto reakcie mozu byt samotne velmi jedovate alebo su jedovate az po reakcii s niektorymi latkami v organizme. To potom sposobuje jednak poruchy metabolizmu, zmenu pH, zmenu v priepustnosti membran a dalšie zmeny. Okrem toho polcas rozpadu radionuklidov je od niekolkych hodin az do 2 mesiacov (!!!), co nie je v zavislosti na druhu pouziteho radiofaramaka zanedbatelne. Ziarenie ktore prenika z tela von ma vplyv aj na ostatne zive organizmy v jeho okoli, vratane ludi. Znamena to, ze vyhybat sa radsej ludom takto ziariacim je vhodne ? To je zrejme vyznamne hlavne pre deti, ako potencialnych prijemcov, ktore su iste najzranitelnejsie. Sekundarne ziarice - to je uz vlastne reakcia, cize oziarenie a ziarenie dalsich tkaniv ? Da sa porovnavat gama ziarenie priamo dopravene do tela a kozmicke ziarenie prijimane zvonku a hlavne ich intenzita a udajna neskodnost ?



6

Re: Gamagrafia

Lekari maju obvykle velmi slabe vedomosti z fyziky, toboz z nuklearnej fyziky.
Takze im vyrobcovia roznych zariadeni mozu nabulikat cokolvek. Gama ziarenie samotne je ionizacne ale zriedkavo produkuje sekundarne ziarenia. Radionukleidy, keby sa rozpadali velmi rychlo tak okrem sekundarnych izotopov co mozu v tele vytvorit by ich dosah za niekolko hodin bol skonceny. Ale zialbohu pouzivaju sa aj nukleidy(radioaktivne izotopy) ktore v tele trvaju dost dlho, tj dost dlho ionizuju a skodia
To nie je definitivne najlepsie riesenie na diagnostiku.
Najnovsie pouzivaju izotop fluoru, F-18 a sleduju ho z PET(positron emition tomography)
F-18 ma polcas rozpadu 110 minut, takze je velmi dolezite merat celkovu davku tesne pred injekciou do tela(viazane je to na cukor)
http://www.bestmedical.be/about-us.html