1

Téma: Betain HCL

Ahoj RNG!
Idem ta opat poprosit o Tvoj nazor aj radu. Mojej mame som pred casom kupila na travenie Betain HCL tento:
http://www.iherb.com/Nature-s-Life-Beta … 24167?at=0
Mama ma dokazanu poskodenu vystelku sliznice zaludka a takmer ziadnu, alebo ziadnu produkciu HCL. Kedze na Slovensku predpisuju kyselinu len ako tekutinu, chcela som mame ulahcit "proces" konzumacie jedla a zadovazila jej ten betain. No lenze mama mi vcera oznamila, ze ju 2x po uziti toho betainu strasne zacal palit zaludok. tak sa samozrejme vystrasila a vratila sa k tekutej kyseline. Ja sama som zvedava, cim sa to mohlo stat. je nejaky specialny postu ako uzivat betain?
dakujem ti za tvoj cas a prajem pekny den!



2

Re: Betain HCL

Nuz dany prostriedok je dost silny zdroj kyselin, mozno pri poskodenom zaludku je lepsie najskor si ho vyhojit, nez pouzivat silne kyseliny.
Obvykle je vystelok zaludka poskodeny infekciou helikobakteru pilori, ktory treba najprv vynicit. Mojmu bratovi sa to podarilo  pitim koloidnej striebornej vody, kde bral dost velke davky, 4x2 lyzice zhruba mesiac. Predtym si to liecil antibiotikami, ale po pol roku sa mu to vratilo spat, takze to asi nebolo doliecene.
Na hojenie zaludka treba brat hojive aloe vera a najma DGL( deglycerrhyzed licorice=vytazok zo sladovky hladkoplodej) pozut 2  zuvacie tabletky  pred kazdym jedlom.
http://www.iherb.com/search?kw=dgl%20chewable
odporucam alebo NOW alebo Enzymatic Therapy, ktore ma dokonca s DGL s cokoladovou prichutou, celkom prijemne.
Ked sa jej vyhoji vystelok, potom by som zacal pouzivat betain HCl, skor nie, lebo si nechraneny zaludok ochrannym zaludocnym mazom moze poskodit.
Takze dovtedy bude mat slabsie travenie....

Aby som nezabudol, pravidelne bratie zinku nedovoli, aby sa helikobakter v zaludku prilis premnozil a poskodil zaludocne steny a mazove bunky.Dokonca maju patentovanu formu zinku=zinc carnosine pod menom PepZin GI, ktory nielen potlaca helikobakter, ale pomaha pri hojeni poskodenych zaludocnych stien. Odporucam dvojnasobnu davku, ako vyrobca na lepsiu ucinnost.
A doplnok zinku, selenu, jodu, vitaminov C,E a D3, plus  probiotika a lecitin obcas radim kazdemu, lebo toho v nasej potrave nie je dost.

Naposledy upravil: RNG (2010-12-09 20:38:35)



3

Re: Betain HCL

RNG, idem si kupit z i-Herbu L-lysin HCL. Je od firmy NOW. Doteraz som asi 4 roky uzivala Betain HCL este co si mal zasoby v Lucenci. Vtedy som vsetky skupila, hadam vyse 20ks a uz sa mi minuli.
Mozem si teraz pre zmenu teda objednat ten L-lysin? A povedzme potom zase si kupim Betain a budem to striedat?
V com je medzi nimi rozdiel? Az si dobre spominam, tak si raz pisal , ze HCL vo forme lysinu  je teraz v zime dobry proti prechladnutiu?
Dakujem.



4

Re: Betain HCL

Okrem toho, ze su oba zdroje kyselin, betain sam o sebe je potrebny pre pecen, ale lyzinu potrebujeme v tele plno na tvorenie kolagenovych struktur, co su nosne struktury vsetkych organov a teda posilnovanie tvorenie kolagenovych struktur robi dobre pre cele telo, kazdy organ. Proti virusom lyzin posobi ako potlacanie, lebo ich rabuje o arginin a ornitin tym ze vytvara spolu s  nimi bielkoviny, ktore sa pouzivaju do kolagenov. Posilnovanie kolagenovych struktur napr pomaha pri cievnych srdcovych ladvinovych problemoch aj proti sireniu rakovin(metastazy) a celkove zvysuje imunitu zabranovanim sirenia sa mikrobov cez pevne kolagenove struktury.