1

Téma: lecitin

Ahoj Rng, prosim o Tvoj nazor na nasledujucu vec:

ako je zname lecitin obsahuje cholin a innozitol ako ucinne latky. Nebolo by teda jednoduchsie brat ich izolovane namiesto uzivania lecitinu?
Konkretne uzivam tento pripravok http://www.iherb.com/Now-Foods-Choline- … l&ic=1 a rad by som vedel ci v plnej miere je schopny zastupit slnecnicovy lecitin,

dakujem



2

Re: lecitin

Lecitin je zlozeny z hromady latok, vsetko pre nas uzitocne.
Osobne neodprucam izolaty, len ked su z nejakeho dovodu potrebne.



3

Re: lecitin

Memo1978 napísal(a):

Ahoj Rng, prosim o Tvoj nazor na nasledujucu vec

ako je zname lecitin obsahuje cholin a innozitol ako ucinne latky. Nebolo by teda jednoduchsie brat ich izolovane namiesto uzivania lecitinu?
Konkretne uzivam tento pripravok http://www.iherb.com/Now-Foods-Choline- … l&ic=1 a rad by som vedel ci v plnej miere je schopny zastupit slnecnicovy lecitin,

dakujem

Môžem sa Memo opýtať prečo si založil túto tému?



4

Re: lecitin

lecithin treba brat s jogurtom, alebo si ho mozem iba rozmiesat vo vo de a vypit?



5

Re: lecitin

Akokolvek je to dobre. Moja zena ho dava do zeleninovych polievok, za 15 minut sa celkom rozvari a na chuti to vobec nie je poznat. Taky rozpusteny sa aj lepsie absorbuje.



6

Re: lecitin

Dobry den p. RNG

Vsimol som si, ze po case mi lecitinove kapsule stmavli a zmekli hmm ... mozem ho este pouzivat ? je v zaruke do Marca.
dakujem



7

Re: lecitin

Ked doplnok navlhne zacne sa kazit. Odporucam vyhodit. naviac ja tu zasadne odporucam praskovy lecitin alebo granulat, vo vacsich davkach lyzica kopcom raz do tyzdna. Pozri cez firmu Vemica, tak maju lecitin za rozumne ceny.

Naposledy upravil: RNG (2015-02-07 04:55:27)



8

Re: lecitin

Ahoj RNG.
Kupil som DM Lecitin za 5 eur. Je to sojovy granulovany lecitin.
Je tam vsak odmerka (lyzicka) a davkovanie je pre dospelych 2 lyzicky denne, co je 14g.
Ta jedna kopcova lyzica, co doporucujes, je tiez tak 15 g. Ale ty to doporujes raz za tyzden. Akoto, ze doporujes tak malo?
Aj u tabletkovych lecitinov, ktore obsahuju 1200mg, je davkovanie 3x tablety denne. Co je za tyzden 21 tabliet, teda 25 g (teda o cca 50% viac nez doporucujes)
Dokoncia i pre deti je tam uvedene 1 lyzicka, co je 7 gramov denne.
Tak teraz neviem, kolko toho mam brat. Chcem to brat na rozpustenie tukovych usad po tele.

Chcem sa este opytat, ci to mozem brat aj nalacno, a zapit vodou? Alebo je to lepsie zobrat s jedlom s nizkym obsahom tukov.

Dalej sa chcem opytat, ci ten samotny lecitin obsahuje tuk... teda ci je na jeho travenie potreba zlc. A zaroven, ci ked berem vitaminy rozpustne v tukoch (A, D, K), ktore sa doporucuju zjest s jedlom, v ktorom je par gramov tuku, aby sa to rozpustilo a lepsie vstrebalo, ci na tento ucel mozem pouzit lecitin (teda napriklad si dam zeleninu, k tomu si dam lecitin 7 gramov, a k tomu vitaminy A,D,K).

Diky. (prosim, ak mozes, odpovedz na vsetky otazky)



9

Re: lecitin

Nuz raz za tyzden staci na bezne cistenie ciev. Ale pre mna za mna to mozes brat aj kazdy den. Je to len bezna  zivina.
Lecitin je zmes roznych tukov a tukovobielkovinnych latok a je zaroven emulzifikator, tj pomoze ti absorbovat aj rozne tukorozpustne latky. Mozes brat lecitin akokolvek, hoci na ciostenie ciev ho odporucam brat rozpusteny(rozvareny) v zeleninovych polievkach bez tuku.



10

Re: lecitin

Dakujem Ti,
skusal som brat lecitin rano nalacno, ale nespravil mi velmi dobre na travenie.
Zjavne sa asi musi travit a predpokladam, ze telo bude na neho vylucovat aj zlc (kedze ide o tuk?)
Aj ked to vyzera divne, lebo zlc je tiez emulgator.

Takze vyzera, ze lepsie je ho brat s jedlom, no ked sa pouziva na cistenie, tak asi s beztukovym jedlom?

Dalej, predpokladam, ze tie fosfolipidy sa vstrebaju aj ked sa zje s tukom? (teda uz nebude mat emulgacne schopnosti, lebo sa pouziju na ten tuk)



11

Re: lecitin

Este som vypatral, ze ked sa berie silymarin, tak ked je v komplexe s lecitinom, tak je 10 x viac efektivnejsi
http://en.wikipedia.org/wiki/Silibinin

Takze brat tie tabletky so silymarinom nalacno je asi blbost



12

Re: lecitin

Nuz blbost to asi nie je, kedze dr Berkson s tym mal uspechy na hromade pacientov. Samozrejme liposomicke formy su ucinnejsie, ale zatial mam jedine informacie o nich od vyrobcov, nie od nezavislych lekarov, takze sa tu o tom velmi nevyjadrujem. Osobne spom zacal pouzivat miesto silimarinu vyrobok syliphos uz minuly rok, ale pokial neuvidim od mojich lekarov na to nezavisle odporucenie, tak to tu  velmi nebudem radit ale radsej nieco, co je uz davno osvecene.



13

Re: lecitin

Dobrý deň,
mám tekutý lecitín slnečnicový z Vemici, má tmavohnedú farbu, je veľmi hustý. Dala som ho do polievky (bez zápražky), 2PL a veru bolo cítiť, že polievka má inú chuť ako bežne, aj farba bola tmavšia (mne to nevadilo, ale mužovi a ďeťom ano, sú zvyknutí na zápražkovú).
Chcem sa spýtať na ten práškový, či tiež zafarbí polievku?
Ak spravým zápražku z 1PL oleja a pridám 2-3 PL tekut. Lecitinu, má to nejaký význam, alebo je to úplne zle?
Ďakujem



14

Re: lecitin

RNG napísal(a):

Osobne spom zacal pouzivat miesto silimarinu vyrobok syliphos uz minuly rok

Aké je dávkovanie ??



15

Re: lecitin

Maja, tekuty lecitin nie je cisty lecitin a je uz rozpusteny v olejoch, tj ho vobec neodporucam na cistenie ciev od tukov a tulovobielkovinnych zlucenin.
Cisty lecitin nezafarbi polievku a nie je ho ani citit, aspon nikto z nasej rodiny  to este nepocitil za dlhe roky co ho pouzivame.



16

Re: lecitin

Syliphas tvrdi, ze je az 5-7 krat tak ucinny tj by mali stacit 1/5 davky sylimarinu. Neviem ci sa tomu da ale verit, lebo je to len tvrdenie vyrobcu.



17

Re: lecitin

Dakujem, zas som o niečo múdrejšia, len nechápem, prečo to pri tom výrobku neuvádzajú. No čo už, objednám ten práškový.



18

Re: lecitin

Dobrý deň,
ešte sa chcem spýtať na tento práškový lecitín, je lacnejší ako má Vemica, ale neviem, či je dobrý.

http://www.pgchem.sk/sk/ponuka/821/leci … asok-100-g



19

Re: lecitin

Nuz ked je v jedlej kvalite, tak je OK. Osobne davam prednost slnecnicovemu, levbo sojovy moze obsahovat fytoestrogeny, a ja mam ako stary chlap az privela estrogenov, co mi nici "chlapsku" naturu a zvysuje sancu rakovin.



20

Re: lecitin

RNH chcem sa ta opytat ci mi vies poslat link z hoogle na nejaky dobry lecitin , napriklad tento by nebol fajn ? som sporotvec a uzivam dost bielkovin denne tak by som to chcel na precistenie ciev . http://www.hoogle.sk/Slnecnicovy-lecitin-454g-d930.htm

Tak isto sa ta chcem opytat , keby si mas zvolit najlepsie mozne vitmainy minerali kde je vsetko ktore by si vybral , len zo stranky hoogle prosim . Tak isto je na hoogle nejaky kvalitny doplnok kde je vapnik v dobrej organickej forme nie z kamena ?



21

Re: lecitin

Rng prosim ta lecitin sa musi brat z beztukovym jedlom?Takze zamiesat si ho do jogurtu asi nie je dobry napad



22

Re: lecitin

Dobry napad, samozrejme



23

Re: lecitin

RNG napísal(a):

Dobry napad, samozrejme

mohol by si odpovedat aj na moj prispevok ? dakujem



24

Re: lecitin

To mas hrozne drahy lecitin, pozri napr na domaci
http://www.vemica.eu/eshop/lecitiny
neviem co vsetko momentalne hoogle drzi, u nich sa tovar dost casto meni. Pozri cez iherb.com, tam mas lepsi vyber aj ceny.  Na mineraly su najlepsie proteinove chelaty tj mineraly naviazane na rozne aminokyseliny.
Ale aj citraty a maleaty su lepsie, ako "mlete kamene"



25

Re: lecitin

RNG napísal(a):

To mas hrozne drahy lecitin, pozri napr na domaci
http://www.vemica.eu/eshop/lecitiny
neviem co vsetko momentalne hoogle drzi, u nich sa tovar dost casto meni. Pozri cez iherb.com, tam mas lepsi vyber aj ceny.  Na mineraly su najlepsie proteinove chelaty tj mineraly naviazane na rozne aminokyseliny.
Ale aj citraty a maleaty su lepsie, ako "mlete kamene"

nevadi uz som objednal ten drahy hmm nabuduce budem vediet .
A ako sa volaju teda aky nazov maju tie kvalitne vapniky ? Ako sa vola napriklad ten zly ktory je z kamena ? uhlicitan vapenaty je z kamena ?



26

Re: lecitin

Uhlicitany,, kyslicniky hydroxidy, sirany atd, su tie slabe.
Proteinove chelaty su tie dobre ale dost drahe, pozri napr na
http://www.iherb.com/Enzymatic-Therapy- … &ic=13
. Ale niekomu staci aj MCHA, co je vlastne anorganicky zdroj
http://www.iherb.com/Now-Foods-Bone-Str … l&ic=1



27

Re: lecitin

RNG napísal(a):

Uhlicitany,, kyslicniky hydroxidy, sirany atd, su tie slabe.
Proteinove chelaty su tie dobre ale dost drahe, pozri napr na
http://www.iherb.com/Enzymatic-Therapy- … &ic=13
. Ale niekomu staci aj MCHA, co je vlastne anorganicky zdroj
http://www.iherb.com/Now-Foods-Bone-Str … l&ic=1

Ten prvy produkt sami paci . Zatial dakujem pekne smile



28

Re: lecitin

OK. Moja zena pouziva ten druhy, lacny a zda sa, ze jej pomaha aj ten na osteoporozu.



29

Re: lecitin

RNG napísal(a):

OK. Moja zena pouziva ten druhy, lacny a zda sa, ze jej pomaha aj ten na osteoporozu.

A vitaminy ako doplnate tie uz nie doplnkami tie uz zo zeleniny a ovocia ? Okrem D3 a K2 myslim vitaminy



30

Re: lecitin

Opakujem este raz, co odporucam kazdemu doplnat, lebo toho je v nasej potrave primalo:
jod,2 az 6 mg
selen 200 az 600 mikrogramov
zinok, 30 az 50 mg
vitaminy C   3 az 5 gramov
E    200 az 600 IU
D-3   2000 az 5000 IU
K-2  50 az 200 mikrogramov
mikrovlakniny, zmes viacerych 15 gramov denne
a probiotika
a cistit si cievy lecitinom, 1 polievkova lyzica ra za tyzden.



31

Re: lecitin

Dobrý deň, RNG,
keď zjem polievku s lecitinom, kedy za tym si môžem dať ďalšie (tukove) jedlo? Davam si pol hod. pauzu, je to dosť, aby ten lecitin učinkoval?
Ďakujem



32

Re: lecitin

Lecitin sa musi absorbovat do krvi , tj jedlo musi prejst zo zaludka do criev a to moze trvat viac hodin. takze odporucam ovela dlhsiu pauzu medzi lecitinom a tukmi.



33

Re: lecitin

Rng kvoli comu sa lecitin nemoze uzivat s tukmi ?
je to preto ze lecitin je vlastne tuk sam osebe ?



34

Re: lecitin

Lecitin je sice tukovita latka, ale jej hlavny ucel je emulzifikacia(tj vodorozptyl) inych tukov, najma tych co sa nachadzaju na stenach ciev a tak ich upchavaju.



35

Re: lecitin

dakujem ,a este ma zaujma ci sa moze uzivat nalacno . a par hodin nato si dat jedlo

RNG napísal(a):

Lecitin je sice tukovita latka, ale jej hlavny ucel je emulzifikacia(tj vodorozptyl) inych tukov, najma tych co sa nachadzaju na stenach ciev a tak ich upchavaju.



36

Re: lecitin

Moze, samozrejme.Len na sucho, bez jedla sa to asi tazko prehlta v takom mnozstve. Preto to moja zena dava do polievok bez tuku a zelenin rozne pripravenych Vcera napr som mal zeleninove ragu, velmi chutne priravene z karfiolu, tekviciek paradajek a zemiakov.



37

Re: lecitin

RNG napísal(a):

Moze, samozrejme.Len na sucho, bez jedla sa to asi tazko prehlta v takom mnozstve. Preto to moja zena dava do polievok bez tuku a zelenin rozne pripravenych Vcera napr som mal zeleninove ragu, velmi chutne priravene z karfiolu, tekviciek paradajek a zemiakov.

ja si to zamiesavam s vodou a tak to vypijem chhut mi nevadi



38

Re: lecitin

.



39

Re: lecitin

Co poviete tento lecitin je dobry
http://www.pgchem.sk/sk/ponuka/821/leci … sok--100-g



40

Re: lecitin

Je to tam dopletene. Hovoria o slnecnicovom lecitine ale uvadzaju  mylne v obsahu sojovy olej
Ale asi je to dobre.



41

Re: lecitin

Rng Kalcifikaty v cievach sa daju ako odstranit ? tak isto ako tukove a tukovobielkovinove nanosi ?
Co by si odporucil brat ?



42

Re: lecitin

Vitaminy D-3 a K-2 premiestnuju kalcifikaty z makkeho tkaniva do kosti, kde patria.
Ucinnejsie sa to robi chelacioy , pouzitim napr EDTA, jeden gram skoro rano a na noc remineralizacia doplnkom na kosti



43

Re: lecitin

RNG napísal(a):

Vitaminy D-3 a K-2 premiestnuju kalcifikaty z makkeho tkaniva do kosti, kde patria.
Ucinnejsie sa to robi chelacioy , pouzitim napr EDTA, jeden gram skoro rano a na noc remineralizacia doplnkom na kosti

1. a aky vyrobok EDTA staci taky kde je EDTA calcium ? alebo aj msm nac atd atd ?

napriklad tu je na 2 tbl ten 1gram ako odporucas 
http://www.iherb.com/Source-Naturals-ED … ules/24630
moze byt tento doplnok ? a staci 1gram alebo pre lepsi ucinok moze byt 1,5 aleob 2 ?
treba k tomu nieco brat okrem mineralov na kosti (bonestrength) ?

2.a este otazka , ocino bere serapeptazu , domnievasa ze ta serapeptaza tie kalcifikaty rozpusti a tak sa odstranuju . Pre upresnenie ocino ma kalcifikaty na Karotidach o velkosti 25% z priemeru karotidy .

3. ako funguje to odstranovanie , ked sa bere doplnok na chelatovanie to aj rozpusti tie kalcifikaty aby sa mohli chelatovat ? lebo ja si to predstavujem  tak ze to v tych vievach uz je nejako prilepene

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2016-01-15 15:13:04)



44

Re: lecitin

Moze to byt ten doplnok,  jeden gram rano. A na noc remineralizovat napr bone strength plus extra vitaminy D-3 a K-2.
Viac by som nebral,lebo po calcium musi z tela nejak vijst a to je zataz pre ladviny
. Lekari co chelovali vacsimi davkami EDTA(5 gramov intervenalne) mali plno pacientov, co im zlyhali oblicky. Takze opatrne, radsej dlhsie ale bezpecne

Serrapeptaza nerozpusta kalcifikaty, len krvne zrazeniny

Cievy sa cistia kombinaciou lecitinu  a chelaciou, ked je tam okrem nalepenych tukov a tukovobielkovinnych nanosov aj plno zabudovaneho kalcia. Tam treba oboje na odburanie.

Naposledy upravil: RNG (2016-01-18 06:46:24)