1

Téma: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

zdravim rng,
dal som si v lekarni namiesat jodovy roztok ale alkohol nemali tak mi namiesali vo vode takze to bude zrejme lugolov roztok. nevedela mi ale povedat % jodu, iba na flasticku napisala 20g a stalo to 2,50 eur. cital som na fore ze viaceri mali 1% lugol roztok, myslis ze to bude tak aj v mojom pripade?
nechcela mi to namiesat podla zelania, povedala ze na to maju presne predpisy ako to maju miesat, ale zdrahala sa mi povedat detaily. dokonca mi to najprv ani nechcela namiesat, musel som ju presvedcit ze to nebudem uzivat vnutorne ale len na rany big_smile
dnes som si dal na pokozku 6 kvapiek tak by som chcel priblizne vediet kolkym mg jodu to zodpoveda.

a este k tomu dennemu prijmu jodu, co hovoris na studiu spomenutu v tomto clanku http://articles.mercola.com/sites/artic … aspx#_edn1  kde sa spomina ze skoro polovica pacientov s prijmom jodu 2mg/den mala hypothyroidism, kdezto pri davke 0.4mg/den iba 5% ludi bolo takto postihnutych. takze odporucaju brat max 0.8mg/den jodu. co si o tom myslis?



2

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Jod treba brat spolu so selenom.
V Japonsku je priemerny prijem jodu z potravy az 13.5 mg denne a hypothyroidism je tam extremne zriedkavy.Zrejme kelp obsahuje aj jod aj selen.
Takze uvedena studia bola zrejme "vyfabrikovana" =podvod. Ale je to mozne, ked clovek berie len extra jod bez extra selenu, co dokazali na ovela vacsie skale v Cine.
Co sa tyka hypothyroidizmu, dnes ho ma vyse 60% zien v USA, takze neviem kde nabrali tych pacientov, ktory zacali s tym, ze mali v poriadku stitnu zlazu a vyvynuli si hypothyroidism po davkach jodu.



3

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

a vies mi povedat ake % jodu mam v tom lugole? bude to 1 alebo 2%? da sa to dako zistit ked mam na flasticke napisane len 20g?
myslis ze by sa mi mohli prejavit zdravotne problemy ak by som bral cca 2 mg jodu denne bez selenu? nezda sa mi to totiz vysoka davka ked si pozeram ze Dr. Brownstein daval pacientom 6-50 mg jodu denne a mal pozitivne vysledky. a dokonca pise ze pri nizsich davkach nemal pozitivne vysledky, az pri tychto vyssich. tak by som chcel postupne davky zvysovat aby to malo aj efekt. napriklad sa citim casto unaveny a mnohi na fore pisali ze citili prival energie po uzivani jodu.
a vies mi poradit nejaky cenovo dostupny (a zaroven kvalitny) selen na iherb?



4

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Kvasnicovy napr tento
http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Se … ules/40658
bez kvasnic pre tych co maju alergie na kvasnice napr tento
http://www.iherb.com/Now-Foods-Selenium … -Vcaps/818

Ked mas vo flaske 20 gramov jodu a vies v akom objeme/vahe vody, mozes si vypocitat koncentraciu.
Napr v deci vody=100 gramov je 20 mg jodu 5% roztok jodu..
Vodna kvapka je okolo 65 mg, a 5% by mala 3.25 mg jodu.



5

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

inak myslis ze selenove doplnky na slovenskom trhu su vacsinou organicky viazane? ako bezny selen doplnok maju lekarne v ponuke tento: http://www.mojalekaren.sk/walmark-selen-0-100mg-30tbl/
da sa zistit ci je organicky alebo anorganicky viazany, ak to vyrobca neuvadza?



6

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Pes vie, co Walmark predava, ked neuvadzaju zlozenie.
Pozri na tento, ktory je kvasnicovy(organicky)
http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Se … ules/40658
a tu mas nekvasnicovy, viazany na aminokyselinu
http://www.iherb.com/Now-Foods-Selenium … -Vcaps/818



7

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

jj ten kvasnicovy z iherb vyzera fajne za super cenu, budem sa musiet konecne odhodlat objednat z usa. nevies ako casto mava iherb tu akciu medzinarodna doprava zdarma? byva to viac-menej pravidelne (napr. cez leto)? a ako dlho trvaju tie akcie, minimalne mesiac ci kratsie?
inak nasiel som predsa len zlozenie selenu od walmarku, su to kvasnice ale doplnok vyjde ovela drahsie ako ten od Healthy Origins. tu je zlozenie walmark selenu ak by to niekoho zaujimalo, je tam ale aj dost inych latok ktore sa mi moc nepozdavaju smile

Zloženie: náhradné sladidlo (sorbitol), protihrudkujúce látky (mikrokryštalická celulóza,  stearát horečnatý, oxid kremičitý), kvasnice obohatené selénom, stabilizátor (karboxymetylcelulóza)



8

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

To zlozenie nie je zle, tj tie ecka sa zdaju OK. Ale cena je mimo, ako vsetky europske.
Na ceny postovneho  ti odpovedat neviem, to zavisi od politiky spolocnosti.



9

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Zdravim,

chcem sa opytat preco ma jodova tinktura stipe ked si ju nakvapkam pod pazuchu. Je namiesana v lekarni, podla vasho receptu.



10

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Su ludia , co maju citlivejsiu kozu pod pazuchou, tak si to rozried na polovicu obycajnou vodkou.



11

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

mna to stipalo ked som si daval lugol, teraz s tinkturou to je v pohode. nenamiesala ti v lekarni nahodou lugol? mne sa tak prvykrat stalo a napisala mi na flasticku "jodova tinktura". az ked som odchadzal som sa spytal kolko % lieh mi tam dali a povedala ze to je vodny roztok, ze do liehu oni nerobia.



12

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

No asi to bude tak, ze je to lugolov roztok, nie tinktura. Lebo na flaske je napisane Lugolov roztok aj ked ma presviedcali ze je to presne podla popisu, kt. som im dala. Neda sa na nich spolahnut. Takze teraz mozem zriedit aj ten Lugolov vodkou?



13

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Mozes. A;le kedze neviem aky roztok ti vlastne namiesali, tj kolko percent jodu a KJ to obsahuje, neviem ti presne povedat ako to riedit. Skus a uvidis.Rozhodne by to nemalo byt tak silne, aby ti to drazdilo kozu.



14

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

ten lugol je zrejme silny lebo mne to drazdilo kozu vyrazne a bolo to dost neprijemne. chod do druhej lekarne a povedz ze chces tinkturu v liehu. mne namiesali 50 ml za 3,20 eur takze spokojnost. ale mali trocha problem s %, ze by sa jej to lahsie robilo keby mala zoznam surovin na vahu, kolko gramov akej suroviny tam ma dat. ze este za nou nikto takto neprisiel s percentami ako ja big_smile, takze by bolo zrejme lepsie im dat rovno gramy I2+KI, lebo ak % zle vypocita tak moze byt tinktura moc silna alebo naopak slaba.
RNG, moze tu prosim ta hodit kolko gramov jodu a jodidu ide na 50 ml tinktury?



15

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Percenta, co uvadzam su vahove. Tj jedna sa povedzme na 95 gramov zhruba  50% liehu, 2 gramy jodu a 2.5 gramov KJ. Neviem, co tam je za farmaceutov, ked si nevedia ani tak jednoduchu vec preratat. To by mal vediet predsa kazdy absolvent strednej skoly.
Na 50 gramov teda potrebujes 47.5 gramov 50% alkoholu, 1 gram jodu a 1,25 gramu KJ.
Ked maju problemy s tym 50% alkoholom, tak v gramoch je to 23.75 gramov vody a 23.75 gramov etylalkoholu
Ale kludne to mozes rozpustit aj v 40% vodke, aj ked to mozno lekarnikovi nesedi celkom.

Kedze tie pomery su vahove, tj vsetky v gramoch, tak to nemozno miesat s mililitrami, kedze 50% alkoholicky roztok je o nieco  lahsi, ako voda.
Ale rozdiel nie je vacsi, nez 10%, tj ak by to brali na mililitre, tak by ten roztok bol nie 2% jodu a 2.5% KJ, ale 2.25% jodu a 2.75% KJ, a to je skoro to iste. Takze ziadnu vacsiu chybu by nespravili, keby do 50 ml  zhruba 50% alkoholu dali 1 gram jodu a 1.25 gramov KJ

Naposledy upravil: RNG (2013-07-07 17:53:12)



16

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Otazku mam na RNG k jodu, ze aku vysoku davku v mg doporucuje uzivat tak vo vseobecnosti, ze by to nemalo byt nebezpecne. Samozrejme spolu so 100mcg selenu a vitaminom E.

Inak ku selenu:
Aminokyselinova forma Selenu ma ovela vyssiu vstrebatelnost, nez kvasnicova. Rozhodne kupujte vo forme L-Selenomethionine.



17

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Cim viac jodu, tym viac selenu, samozrejme,.
A jodu odporucaju rozni vyskumni lekari od 2 az do kratkodobo vyse 50 mg(loading), dokonca jednorazove davky, co pouzivali v Indonezii a Cine  na hrvoly boli az vyse 1 gramu jodu viazaneho na rastlinne nenasytene oleje. Viac pozri na
http://rng.nazory.eu/rubriky/j/jod
alebo si pod uvedenymi menami roznych lekarov tam uvedenych  pozri cez internet(www.google.com) ich ine clanky a vyskumy.
Ja somosobne nazoru, ze by clovek mal dostavat  2 az 6 mg jodu denne a 200 mcg selenu denne, co je menej , nez dostavaju Japonci v priemere, ale ovela viac nez zastarala a povodne zle urcena odporucena denna davka z roku 1948, ktora hovori len o 150 mikrogramoch denne.



18

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Je je možné nezvratne ublížiť štítnej zlaze nadbytkom jodu z doplnkov? Začala som niekoľko dní už brať thyroid prípravky z iherbu,a už tretí deň mám v kuse arytmiu, dosť silnú. Jod sa v štítnej zlaze ulozi, alebo sa nejak postupne spotrebovava? Da sa niecim pomoct,aby sa rychlejsie vylucil?



19

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Konkretne beriem  Thyroid energy od NOW 1 tbl. denne,  RAW Thyroid od Natural Source po jednej tbl., a tri dni beriem k tomu aj Thyroid Care kde su tri formy jodu a L tyrozin. Chcela som sa nejako nastavit na to, ale dva dni ma boli hlava a plus ta arytmia. Je mozne, ze to mam z toho, takze teraz to prestanem brat, no moja otazka je, ci a ak, tak za ako dlho sa to vyluci z tela, alebo sa to uklada v stitnej zlaze?



20

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Ja osobne mam taky nazor, ze jod moze poskodit stitnu zlazu, ked s nim telo z nejakeho dovodu nevie pracovat a davky su uz dost vysoke. Bol by som opatrny. Tam v tom Thyroid Care uz vidim davky ako 30 mg. K tej davke by som uz bral aj 300mcg selenu a vitamin E.
Dalsia vec je, ze jod je pre vela patogenov toxicky, a niekedy vyvola ich masovy uhyn. Napriklad Jarda zo strankok zdravi-az, preto doporucuje kvapky napr. Lugolovho roztoku postupne navysovat, od 1, az po 80, podla toho, ako je to nutne. Zaroven ma nejake metody, ako si kontrolovat stav, ci je jod stale v deficite. Preto ja velmi nechcem ist nad tie 2 mg, este som si celu tu vec okolo jodu dostatocne neoveril, hoci RNG tvrdi, ze je to v pohode. Ja tomu uverim, az uvidim nejaku statistiku. Cely problem okolo jodu je ten, ze sice mozno 90% ludom zafunguje dobre, ale tomu, co nezafunguje, moze sposobit problemy... jod je proste vo vyssich davkach toxicky, takze sa tam vzdy hazarduje, myslim si. Preto by som ho radsej doplnal dlhodobo v nizsich davkach, nez stupal na megadavky.
Ja prave preto riesim taku celkom bezpecnu dlhodobu davku, a ukazuje sa mi, ze to bude medzi 2-6 mg.



21

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Este jedna vec je ta, ze sice mozno japonci ho maju v strave aj 10 mg, lenze tu v europe v takych davkach nikdy nebol, a ludia boli zdravi. Rozhodne je ho tu menej, a je aj viac vyplavovany tymi nezdravymi vplyvmi, nez v minulosti, no ku strave doplnat 2 mg denne, mi aj tak prijde uz dost vela. Ved v takej beznej strave, aka tu bola, sa da 2 mg denne velmi tazko najst, aj keby pochadzala spred 200 rokov, ked este vsetko co sa jedlo bolo zdrave.



22

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Našla som toto:
V ľudskom organizme sa nachádza od 20 do 50 mg jódu, denná spotreba je 150 až 200 mg jódu, pričom vychytávanie jódu štítnou žľazou je 80-násobne vyššie oproti iným orgánom. Ľudský organizmus je schopný rýchlo odbúrať aj niekoľkonásobne vyššie dávky, ako je odporúčaná denná dávka, najmä močom, enterohepatálnym obehom a slinnými žľazami (po jednorazovom podaní 3 g jódu bola dávka kompletne eliminovaná z tela po 75-ich hodinách, z toho až z 89 % močom).

Organizmus vstrebáva predovšetkým anorganický jód z potravy v čreve, najmä v časti s alkalickým prostredím (98 %). Najrýchlejšie sa vstrebávajú jodidové ióny I-. Jodičnanom to trvá dlhšie, pretože sa najprv redukujú na jodidy a potom sa vstrebávajú. Jód prítomný v potrave je v priebehu jednej hodiny vstrebaný v tenkom čreve. Krvou sa dostáva do štítnej žľazy. Do 24 hodín od vstrebania je jód buď viazaný v štítnej žľaze, alebo vylúčený z organizmu. Pri laktácii časť jódu prechádza do mlieka. Resorpcia jódu sa znižuje, ak je v trávenine nadbytok tukov, vápenatých iónov alebo nedostatok bielkovín. Antagonistom jódu je fluór. Jód prijatý vo forme jodidu sa v organizme nekumuluje, preto je potrebný kontinuálny prísun jódu do organizmu. Biologický polčas jódu je 4 hodiny.

Naposledy upravil: Sjuz (2013-07-16 19:10:40)



23

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Vychytavanie jodu je sice 80 krat take stitnou zlazou, ako inde v tele, ale treba si uvedomit, ze stitna zlaza vazi len 25 gramov a cele twelo 50 az 70, tj celkove mnozstvo do celeho tela je ovela vyssie, ako do stitnej zlazy. To zialbohu drviva vacsina lekarov nevie, cest vynimkam. Najma znacna spotreba je u zien v prsiach kde sa moze spotrebovat ovela viac jodu, ako v stitnej zlaze.
Naviac dnes zamorenia inymi halogenmi ako fluor, chlor a brom nas velmi oberaju o jod Jedna 5 minutova sprcha v bezne chlorovanej vode nam moze cez pory dodat do tela az 1 mg chloru, co vytlaci 3 mg jodu z tela
Takze tych povodne odporucanych 150 mikrogramov na den je z tohoto hladiska na smiech
Jod, elementarny,  sa viaze na tuky, tj najma nenasytene tuky, kde moze pretrvavat vo vodonerozpustnej forme dlhe mesiace, tj pokial sa tie tuky neodburaju a jod sa dostane do obehu.
Co sa v tele neakumuluje je vyborne vodorozpustna sol jodu, KJ, ktora ma malicku molekulu a pomerne rychlo vypadne cez ladviny mocom.



24

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

RNG, keby jedna sprcha v chlorovanej vode vytlacila z tela 3mg jodu, tak clovek je po roku mrtvy.
Chlor prcha rychlo, takze moze zasiahut iba ten jod, co je v tele prave v obehui, ale cely zvysok dna,  povezdme 23 a pol hodiny jod zase pracuje tak ako ma, aj sa vstrebava z potravy naspat do tela. Preto si myslim, ze ta chlorova voda ma minimalny dopad na jod.



25

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Inak, co sa tyka priemerneho prijmu jodu u Japoncov, je to 1-3 mg podla tejto studie, ktora podla mna vyzera doveryhodne a zapocitava mnozstvo detailov, napriklad aj kolko jodu sa nici tepelnou upravou.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3204293/
Tych 13,5 mg jodu denne je podla mna nadnesene.
Myslim si, ze ti Japonci jedia tak 1mg jodu denne v priemere a iba niektori, co maju dietu bohatu na riasy, jedia 2-3 mg jodu denne.
Preto si myslim, ze nasinec by nemal stupat dlhodobo nad 2 mg denne, lebo tu je ine pasmo. Nad 2mg denne by mal ist len kym doplna deficit jodu v stitnej zlaze, a to by si mal strazit a kontrolovat, a stupat priebezne.
Dalsia vec je ta, ze k stitnej zlaze je parovy organ nadoblicky. To sa uz rozoberalo u Jardu, ze ked sa stitna zlaza vschopi prilis rychlo tym, ze sa doplni jod, moze to vyvolat nerovnovahu, lebo nadoblicky za nou nestihaju. Bezpecnejsie je najprv regenerovat nadoblicky, alebo to robit sucasne.

Preto si myslim, ze doplnanie jodu predstavuje riziko v istych pripadoch. Je na mieste zvysovat davky pomaly, nad 2mg ist len kym je deficit v stitnej zlaze, teda priebezny stav jodu kontrolovat, spolu s tym posilovat cinnost nadobliciek kurou na to urcenou, a nezabudat na selen a vitamin E.

Naposledy upravil: Xion (2013-07-17 11:12:43)



26

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Nuz ja sa zdrzujem svojich vlastnych uvah, ale idem podla toho, co mi hovorie moje lekarske zdroje.Ti robia rozne vyskumy a merania a ja nie. Takze sa na nich spolieham, samozrejme opatrne. Co sa tyka jodovania, kedysi sa jodovali muky proti plesniam a clovek mohjol dostat az 1 mg jodu  len jedenim chleba. Dnes sa muky miesto toho bromuju, tak isto aj oleje, a do vody pridavaju chlor a fluor a to v mnozstvach hodne velkych, to som si mal moznost odmerat aj sam, ked som si kupil jednoduchy meraci kit pre akvaristu, lebo mi kapaly rybky. A nameral som na cerstvo napustenej pitnej vode az 2 ppm chloru, tj 2 mg na liter!!!
Odvtedy pijem len destilovanu vodu a na sprche mam chlorovy filter
To cislo 13.5 mg v priemere na Japonca je z ich oficialnej statistiky a vobec nie je nadnesene.
Ale ty si mozes myslet co len chces, hlavne ked to nemas nicim podlozene a oficialne fakty ta nezaujimaju.
Kelp=kombu ma obsah jodu az 0.8% na vahu a Japonci si do jeho surovych  listov balia svoje oblubene suchi, Takze ho spotrebuju na vahu pomerne velmi vela.



27

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Ahoj RNG, poprosím Ťa o radu ohľadom užívania jódu a iných doplnkov. Odporučil si mi ho spolu s ďalšími prípravkami na polyp žlčníka. V lekárni mi namiešali 1% Lugol a beriem z toho 9 kvapiek 1x denne. Švagriná ma teraz zmiatla, lebo má zníženú funkciu štítnej žľazy a lekárka jej ten Lugol zakázala užívať, vraj sa môže predávkovať a bude mať hyperfunkciu, tak sa chcem opýtať, či je možné sa predávkovať keď beriem toľko kvapiek denne a mám normálnu funkciu štítnej žľazy. Nie je bezpečnejšie brať radšej Kelp? Bojím sa aby som si tú štítnu žľazu tým Lugolom nepokazila. A ešte by som rada vedela, či to treba užívať denne, alebo môžem aj každý druhý deň a kedy? Ráno, poobede alebo večer? Mám toho teraz viac, tak neviem kedy čo presne užívať.
Ráno si dávam hodinu a pol pred jedlom enzýmy na prečistenie tela a k tomu si dám aj probiotiká. Môžem enzýmy s probiotikami dokopy? Potom po jedle beriem Sylimarín a selén 200 mcg. Zo Selénu stačí brať 1 alebo 2 tbl. denne? Ďalej beriem aj GSE, ale z toho si dávam len ráno 10 kvapiek do trošku vody. Poobede zase pred obedom mám enzýmy, takže tie beriem len 2x denne 2 tbl. ako si mi doporučil.
Budem rada ak mi poradíš ohľadom toho jódu a zároveň aj kedy by som mala čo užívať, či to užívam správne.
Ešte sa chcem opýtať na tieto probiotiká, či sú vhodné aj pre štvorročné dieťa: http://swissnatural.sk/index.php?route= … duct_id=58 
Synovi dávam 2 tbl. denne, nie je to veľa? A kedy je to najvhodnejšie mu ich dať, hneď ráno, alebo na obed? Teraz mu ich zvyknem dávať na obed, lebo ráno a večer bral antibiotiká, ale už sme ich dobrali, tak neviem či mu ich nemám dávať v iný čas, prípadne ešte nalačno.
Ďakujem vopred za odpoveď!



28

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Jod moze niekedy poskodit stitnu zlazu, ked s nim neberies aj selen a beries velmi velke davky. Ale aj to zavisi od formy jodu, napr v Cine davali vyse 10 000 ludom masivne davky jodu v makovom oleji, tj naviazane na olej, kde davky jodu boli od 400 mg az do 1500 mg jednorazove rocne, a mali znacny uspech s odstranovanim hrvolu(nizka cinnost stitnej zlazy a malo enzymov v tele)
Takze tie varujuce spravy voci jodu je rozsirovane klamstvo, na co medicka komunita naletela.
Inac lekari az na vynimky broja aj proti kelpu, aby clovek nedostal viac jodu, ako hovory mylne stanovena odporucena denna davka v roku 1948(125 mikrogramov denne-0.150 mg), ktorej sa lekari zatato a spiatocnicky drzia, bez ohladu na to, ze Japonci maju z kelpu  najma priemerny denny prijem az 13.5 mg jodu na dospeleho a su jeden z najzdravsich a najdlhsie zijucich narodov na svete. A maju daleko najmenej problemov zo stitnou zlazou
Aj tie najsilnejsie probiotika na trhu ti nedaju ani len tisicinu protrebnych probiotik v crevach, je to len malicka nasada, ktoru treba velmi rozmnozit, tj krmit zmesou mikrovlaknin, tj predavkovat to nie je mozne.



29

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

A Lugol je dobrá forma jódu? Mám teda brať selén 200 mcg 2x denne, alebo stačí len raz?
Tých 9 kvapiek pri 1% Lugole nie je veľa? Stačí keď ho budem brať raz denne 9 kvapiek, alebo je dobré si to radšej rozdeliť na 3x denne 3 kvapky? Má to potom účinok, ak ho náhodou jeden deň vynechám, alebo ho treba brať bez prestávky?
Prepáč, že toľko otázok naraz, ale chcem vedieť, či to beriem správne.



30

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Jod sa v tele zhromazduje postupne, tj denna davka nie je tak dolezita, ako priemerna denna davka.
Ja si davam jod do tela z jodovej tinktury(2% jodu a 2.5% KJ v alkohole), co si mazem asi 15 kvapiek raz za tyzden pod pazuchu. To mi da v priemere na den asi 3 mg.



31

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Čiže by stačilo, ak by som ho užívala len raz týždenne? A ten selén potom koľko?



32

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Ako som povedal, na den v priemere odporucam asi 2 az 6 mg jodu a ako ho do tela dostanes nie je velmi dolezite.
Selenu odporucam 200 az 600 mikrogramov, viac jodu potrebuje viac selenu.



33

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

je divne ze aj Dr. Mercola v tomto clanku neodporuca lugol, pise ze jod uzity oralne je toxicky a odporuca uzivat len formu jodidu:

A huge reason why iodine fell out of favor is the “Wolff-Chaikoff Effect,” which has been a disaster for public health.
An experiment was done that resulted in a case of hypothyroidism, which researchers misinterpreted as being caused by excessive iodine intake. However, the individual was given intravenous radioactive iodine -- which is toxic. It had nothing to do with food or supplement iodine intake, and the two are completely different.

naopak Dr. Brownstein lugol odporuca, clovek je potom zbytocne zmateny ked dvaja znami lekari odporucaju protichodne rady.



34

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Wolff-chaikoff efekt je podvod , lebo pacienti nedostavali jod a selen ale len radioaktivny jod a dnes kazdy dobre vie, ze radioaktivita sama o sebe je extremne skodliva.
Napriek tomu sa este stale odporuca v medicine radioaktivny jod, co je podla mna kriminalna zalezitost.
Volny jod je velmi reaktivny a okamzite sa navazuje v zaludku na vselico, preto osobne mam radsej postupny priestup jopdu cez kozu, kde sa naviaze na tukove podkozne vrstvy a uvolnije do obehu pozvolne, uz viazany, tj nereaktivny.
Novsie su jodove doplnky viazane na rozne nenasytene oleje, zialbohu v dnesnej monopolnej medicine je to este stale potlacane starymi lzivymy tvrdeniami z rokov 1940 a 1948.



35

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

RNG a koľko kvapiek tej jódovej tinktúry si kvapkáš na kožu?



36

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Ja si davam z jodovej tinktury(2% jodu a 2.5% KJ) zhruba 15 kvapiek pod pazuchu, flak velkosti asi dlane.Niekedy, ked sa mi zda, ze som to zanedbal viac ako 2 tyzdne(zabudam....) tak si to dam pod obe pazuchy.



37

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

RNG, kupila som si 5%-ny Lugolov roztok (jodid draselny). Este som ho neotvorila, len zabalila do servitky a upevnila spinkou. A ta spinka do 2.dna zhrdzavela!!! Co to spravi v ludskom tele, ak sposobi zhrdzavenie spinky? yikes



38

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Aj zo slanej vody by ti spinka zhrdzavela.
Inac je to divny Lugol ked obsahuje len KJ/jodid draselny a nie aj cisty jod.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lugol%27s_iodine
KJ mozes kupit aj vo forme kapsul alebo tabliet
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Po … blets/1356
Na rychle nalozenie tela pozri napr na besne davky
http://www.iherb.com/Life-Extension-Pot … blets/4402



39

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Tento som kupila http://www.damianvit.sk/kategoria/vsetk … -5-100-ml/
Je v hnedej flaske, a je to taka velmi tmavohneda tekutina. Ako, nemam ho ani uzivat? yikes



40

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Preco by si ho nepouzila, ked ho uz mas?!?



41

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Lebo som sa bala, ze zvnutra zhrdzaviem ako ta spinka sad  Ale vcera pred spanim som si konecne dala 1 kvapku do pohara vody, a teda fuj riadne to citit (ako u lekara)! A rano som sa zobudila s takym divnym pachom v ustach a s nadchou!!! sad  Asi sa s jodom neskamaratim sad



42

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Zhrdzavies, len ked mas zelezny zaludok, hehehe. A to aj od vody alebo soli.....

Jod je silny antimikrobialny doplnok,  tj znici ti hromadu mikrobov z ustach, zaludku a mozno aj v crevach. Tj mozes mat uhynovu reakciu/Herxheimer.
Ovela mensia pravdepodobnost tejto reakcie je ked si davas jod pod pazuchu, tj transdermalne, lebo sa ti naviaze na podkozne tuky. Ale pochybujem , ze to spravi KJ ,  na to potrebujes cisty elementarny jod. KJ sa nenaviaze na tuky pod kozou.



43

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

http://www.badatel.sk/kpm/zatajovana-pr … te-vedeli/



44

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Je to tam dobre zhrnute.
Jod od rokov styridsiatych prenasleduju a to neodovodnene ako skodlivy.
Brom chlor a fluor, ktory z nas jod vytlacaju ale je coraz viac v nasich potravinach, vode a celkove v prostredi. takze samozrejme nam treba jod extra pridavat. napr jedna tepla sprcha v chlorovanej vode do nas vrazi az 1 mg chloru, co vytlaci az 3 mg jodu. A potom sa divime, ze mame nedostatok jodu???



45

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

ako si to myslel s tym radioaktivnym jodom pri Wolff-chaikoff efekte? to akoze v tej studii davali pacientom oficialne radioaktivny jod? je to vlastne elementarny jod doplneny o radioaktivitu alebo ako si to mam predstavit?



46

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

Wolf Chaikoff to nedavali ale boli ine "studie na potvrdenie skodlivosti jodu" kde sa to nestitili pouzit.
Jod ma hromadu nestabilnych=radioaktivnych izotopov ale len jeden je stabilny a neradioaktivny
http://en.wikipedia.org/wiki/Isotopes_of_iodine
V prirode sa radioaktivne izotopy jodu prakticky nenachadzaju, vyrabaju ich bombardovanim jodu 127(stabilny) neutronami v reaktoroch.
Niektore z nich sa pouzivaju ako znackovacie materialy v medicine a niektore ako radioaktivne zdroje na radiacne  vypalovanie. Napr na znicenie rakovin v stitnej zlaze. lebo jod sa po podani do tela vo velkej koncentracii sustredi v stitnej zlaze a tak ked je radioaktivny jiu vlastne spali.



47

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

cize elementarny jod I2 moze byt radioaktivny a neradioaktivny? ako viem ze ten co mi namiesaju v lekarni je ten neradioaktivny?
a je vobec legalne podavat ludom v ramci studii ten radioaktivny jod?



48

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

V lekarnach nedrzia radioaktivny jod bezne, to je len na specialnu objednavku, lebo je to velmi kratkozivotny izotop a objednavaju ho najma nemocnice z vyskumnych reaktorov na pouzitie okamzite. Balene je to v ochrannych olovennych obaloch, kedze je to ziaric,  takze to sa neda nijak pomylit.



49

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

a ty tvrdis ze takyto jod sa podaval ludom v legalnych studiach? je to v tych studiach uvedene ze sa jedna o radioaktivny jod?



50

Re: jod - lugolov roztok a optimalne mnozstvo jodu

ide o studie v labakoch....