51

Re: psychicke problemy a ine

RNG prosím ťa, v poslednej dobe mám kopu zmien v živote - nová práca, nové bývanie. Zatiaľ mi nie je najhoršie, ale začínam pociťovať úzkosť. Ráno trpím nechutenstvom, dokonca mám niekedy pocity na zvracanie, cez deň je to fajn, avšak navečer začínajú uzkosti zas prichádzať, cítim sa unavená, smutná, vidím veci skôr z tej horšej stránky, pesimisticky, s priateľom sa hádame, nejak dokola myslím na to, čo bude, neviem sa tešiť z maličkostí. Spávala som dobre, ale tu na byte je dosť teplo a keď vetrám (kúrenie sa nedá nejak vypnúť) tak zas chladno, tak sa v strede noci budím na to, že som vyspaná, zaspím však a ráno mám problém vstať. Necítim sa na depresiu, skôr to všetko beriem dosť citlivo a z toho som taká unavená, niekedy mi buší srdce a mám také všelijaké trávenie. Na úzkosť si dávam homeopatikum Sedatif PC, pocitovo ma ukľudní, ale chcela by som od teba radu, aké doplnky brať, stress-b, alebo SAM-e? st. Johns Worth? doplnky stravy beriem, konkretne vit D, B2, B6, B12, selen, jod. Dakujem



52

Re: psychicke problemy a ine

Stress B casto pomoze so stesom, tak isto SAM-e, ale najma  kvalitne vytazky zo st Johns Wort(hypericin + hyperforin) napr pracuju na podobne problemy mojej zene uz davno, teda brane obcas, ked citi, ze by situacia bola pre nu privela(davy, pretazenie v robotre, rozne kontraverzne situacie a podobne)
Pomaha napr aj L theanine(2 x 400 mg) co je vytazok zo zeleneho caju.



53

Re: psychicke problemy a ine

rng, ktory pripravok ma ucinok na zvysovanie navazovania dopaminu v mozgu k dopaminovym receptorom?



54

Re: psychicke problemy a ine

Neviem .
Ale zvysenie dopaminu v mozgu mozno dosiahnut doplnkom L-DOPA, 250 az 1000 mg, podla potreby.
Vysoke davky su pri lieceni parkinsona, nizsie na podporu rastu,kde vyssia hladina dopaminu zvysuje vylucovanie rastoveho hormonu hGH, co niekedy pomoze aj u starsich ludi na regeneraciu.



55

Re: psychicke problemy a ine

rng a mozem pouzit toto? lebo to potrebujem docela surne a cakat dva tyzdne na iherb.com je vela
http://www.afroplants.com/shop/product. … product=11

a este ta chcem poprosit aby si mi povedal kolko toho prasku tej rastliny uzivat, lebo tu http://karenkurtak.com/blog/mucuna-prur … misuse.htm pise ze potlaca serotonin

Naposledy upravil: tracheus (2013-01-24 13:55:07)



56

Re: psychicke problemy a ine

Nuz pouzivat to sice mozes, ale obsah  L-DOPA v tomto africkom bobe je len 2 az 3%
Domaci konsky bob ma asi 1.5%, tj je lacnejsi, ako tento predrazeny vyrobok.
Ten clanok je samozrejme ovplyvneny nazorami farmaceutickeho prioemyslu a samozrejme neuvadza ziadne dokazy na trvdenia, ziadne literatury na podporu, Takze ho nemozno ani brat vazne.
Ja som osobne bral L-DOPU v davkach 500 mg cely mesiac, a nepozoroval som ziadne skodlive ucinky.
Dnes jem casto konsky bob v davkach az 100 gramov sucheho , tj obsah by bol az 1500 mg L-DOPY a veru ziadne ucinku skodlive nepoznavam.Rozhodne nie navykovost, co ten clanok spomina, aj ked mi ho zena da viackrat za sebou(milujem strukoviny).



57

Re: psychicke problemy a ine

mozem kombinovat spolu acetyl-carnitine a carnosine? jeden si dam rano a druhy vecer.



58

Re: psychicke problemy a ine

Samozrejme mozes. jedno druhe doplna. Clovek potrebuje plno aminokyselin na tvorbu bielkovin

Naposledy upravil: RNG (2013-03-08 16:11:44)



59

Re: psychicke problemy a ine

Dobry den, v poslednej dobe ma trapia panicke stavy uzkosti,mam sucho v hrdle,triasku,som slaba,nespavam,mam pocit,ze sa zblaznim,co mam prosim vas v takychto stavoch robit? co na to pomaha? dakujem za odpoved



60

Re: psychicke problemy a ine

Pozri na temy spanok a stres. Tam najdes najpravdepodobnejsie odpoved.
DFobry spanokl je nevyhnutny, inac sa mozes nervove zrutit, a stres treba zo zivota co najviac vylucit, lebo po case vedie k stovkam roznych zdravotnych problemov
http://rng.nazory.eu/rubriky/s/spanok
http://rng.nazory.eu/rubriky/s/stres
Moja zena pouziva obcas na to  a podobne problemy(strach z davov ludi, pretazenie v robote) narazovu davku 3 kapsule max raz za den, tj nie pravidelne, len podla potreby, mozno raz-dva krat za tyden
http://www.iherb.com/Paradise-Herbs-St- … -Caps/4913
Upozornujem, drviva vacsina vyrobkov zo st Joh'ns Wort(lubovnik) neobsahuje potrebny na ucinok hyperforin a udavaju len hypericin, takze maju velmi obmedzenu ucinnost. Preto zdoraznujem tento konkretny vyrobok, nie ine.
No a zena robi thaichi a yogu skoro kazdy den a citi sa vyborne.



61

Re: psychicke problemy a ine

dobry vecer, prosim vas  radu. Pisala som vam o mojich psychickych problemoch v minulosti a teraz sa znovu vyostrili.Uzivam 5htp 150 denne magnezium pijem caje lubovnik, teraz som uzivala valerianu . Totizto asi mesiac trpin nespavostou. Ked si lahnem tak aj zaspim,ale hned sa zobudim a nemözem zaspat. Cela sa citim ako v krci.Snazim sa kazdy den aspon hodinu rychlu chödzu a ci si lahnem o 10 alebo o 12 je to jedno nie a nie zaspat.Ja pracujem ako opatrovatelka a teraz som momentalne v Nemecku. Brala som aj Gaba, ale po to som sa citila zle.o.i uzivam aj vit.C, dim. Iam, lecitin Prosim Vas pomözte a poradte mi co mam robit Vdaka Agne



62

Re: psychicke problemy a ine

Na spanok potrebujes spankovy hormon, melatonin.
Ten sa tvori zo serotoninu cez den , potrebujes na to slnko, aby sa vyrobil alebo silne svetlo, a v noci, v uplnej tme sa vylucuje
Dolezite je to silne svetlo cez den a tma v noci.
Ja tiez mam podobne problemy, takze som si do roboty kupil velmi silne svetlo, co si dam na svoj pracovny stol, kedze robim v dost tmavej miestnosti
Prinajhorsom, ked neviem spat pouzijem doplnok melatoninu, najma takeho, co sa postupne vylucuje, aby posobil dlhsie v noci. Inac sa zobudim po troch cykloch spanku(4.5 hodiny ) a potom uiz neviem zaspat a nemozem brat melatonin, lebo ten zostane v tele az 8 hodin a rano by som sa nevedel priadne prebudit a keby som to znasilnil  mentalne pumpovanim adrenalinu, tak ma poriadne rozboli hlava.
Samozrejme bez dostatku spanku a najma jeho hlbokej fazy je clovek uplne mimo a rozne sa to prejavuje,od unavy depresie, az po stratu rovnovahy a neschopnost rozmyslat.
Skus napr tento
http://www.iherb.com/Natrol-Melatonin-T … blets/8738
ktory zoberies pol hodiny pred spankom, posobi az 8 hodin tj da ti celkove dost na spanie. Ak sa prebudis skor, mozes mat bolest hlavy lebo na to aby si bola hore musis potlacit pumpovanim adrenalinu tie zvysky serotoninu v krvi a to sposobuje kratkodobu bolest(hodinu-dve) hlavy u niekoho. U mna definitivne, este aj ked spim 6 hodin a dobre. takze treba tych 8 hodin neruseneho spanku.
Ak ti nestaci jedna, zober dve, ale nie viac, prosim. A neber to pravidelne, staci niekolko dni po sebe, aby ti "naskocili" vnutorne hodiny(circadian rhythm)
Cez den ukludnuje aj L-theanine, 2 x 400 mg a pomaha lepsie zaspat.
Moja zena niekedy na ukludnenie berie aj vytazok zo st John's wort, davku co obsahuje 3 mg hypericinu a 30 mg hyperforinu. TO SU  3 KAPSULE TOHOTO naraz
http://www.iherb.com/Paradise-Herbs-St- … -Caps/4913
Ine vyrobky nepracuju tak dobre a toto je narazova davka, ktora ucinkuje asi po 2 hodinach,  trva az vyse 8 hodin ,ale neuspava priamo, len ukludni takze spanok prichadza lepsie a ma potrebne hlboke fazy.
NEBER NIKDY VIAC AKO JEDNU DAVKU ZA DEN a podla moznosti nie pravidelne, len  obcas , v case potreby(privelky stres, neprijemne situiacie, davove situacie  a podobne, pohreby atd.)

Naposledy upravil: RNG (2013-10-24 02:15:46)



63

Re: psychicke problemy a ine

dobry vecer, chcela by som od vas radu, aky nazor mate na Inositol, ten vraj tiez pomaha pri psychickych problemoch



64

Re: psychicke problemy a ine

Ja pouzivam inositol hexaniacinate(forma B-3) ako doplnok na nervy. Zlucenina s GABA vie preniknut do mozgu cez mozgovu krvnu barieru. Jo to teda doplnok na ukludnenie a zlepsenie hladin neurotransmiterrov v mozgu. Davka je 500 az 1000 MG.
V kombinacii s benfothiaminom je zaroven prostriedok na zmiernovanie periferalnej neuropathie, co mam aj ja ako cukrovkar DM-2



65

Re: psychicke problemy a ine

Vdaka Vam, takze môzem brat sucasne  5 htp, L theanine aj Inositol, Alebo stači 5 htp a inositol a k tomu mam brat aj nejaké vitaminý( B 6, D) ? Kupila somsi aj sýpaný lubovnikový caj obsahuje ten tie 2 dôlezite zlozký?. V minulosti som brala Gaba a po tých som mala velmi z le stavý tak som to musela výradit( Inositol nie je Gaba?) Dakuem Vam ze sa mnou zaoberate a ze pomahate aj iným ľudom pozehnaný nový pracovný vikend Agnes



66

Re: psychicke problemy a ine

Inosotol nie je GABA, Lubovnikovy caj , sypany ti neda dost hypericinu a hyperforinu. Na to potrebujes vytazok z neho, kde je zarucene mnozstvo tychto latok.V caji to mnozsto velmi kolisa  a je celkove nizke, tj obvykle nedostanes z neho odporucenu davku, tj nie je dostatocne ucinny.
Nemam krystalovu gulu, aby som vedel povedat, co komu pomoze alebo chyba,
to si musia urcit sami z toho, co tu uvadzam, co mnohym velmi  pravdepodobne moze pomoct. Takze treba vyskusat na sebe rozne veci, inac to neide. A v spravnych mnozstvach na ucinnost, nie to, co napisu vyrobcovia na flasky, ale to co, odporucaju lekari, co sa s doplnkami zaoberaju a co sa sem snazim napisat.



67

Re: psychicke problemy a ine

prepacte, ale zhorsil sa mi stav, tak patram, ze preco. Mam jednu konkretnu otazku beriem tiez natokinazu asi dva roky, ci to tiez nema vplyv na zhorsenie tychto mojich psysch. problemov Dakujem



68

Re: psychicke problemy a ine

Nattokinaza zlepsuje cirkulaciu a preto zlepsuje situaciu v mozgu, vcitane tvorby neurotransmiterov.
Mam napr jeden pripad, kde susedova manzelka vysla z tazkych nervovych problemov prave pouzivanim nattokinazy.



69

Re: psychicke problemy a ine

Zdravim Vas,
   podla odbornych clankov  sa dozvedam, ze pri nedostatku acetylcholinu dochadza k stavom uzkosti, depresie a demencie pri Alzheimerovej chorobe. Aky doplnok vyzivy pri tomto ochoreni a takychto stavov odporucate?
Dakujem



70

Re: psychicke problemy a ine

Napr lecitin, co odporucam kazdemu. To je dobry zdroj roznych cholinov.
Inac na Alzheimer je znacne ucinny vitamin D-3,
3 tyzdne v davke 50 000 IU denne a potom pokracovat dlhodobo 10 000 IU denne
Je to rozhodne najlacnejsi pristup a napodiv velmi ucinny pre mnohych.
No a kokosovy olej, tie  pripadne zatial este drahy aquaporin.

Naposledy upravil: RNG (2013-11-19 03:46:48)



71

Re: psychicke problemy a ine

Dobry den, moja kamaratka ma uz dlhe roky problem so zapalom prinosovych dutin a kazdy zimu je aj niekolko krat chora.Ma velke bolesti hlavy a licnych kosti.Uz jej skoro nic nato nezabera,uziva sinupret.Keby ste boli taky dobry a poradili jej,co by bolo na to dobre sa jej to vyliecilo.



72

Re: psychicke problemy a ine

Pozri na temu
http://rng.nazory.eu/rubriky/i/infekcie
kde to mas podrobnejsie  vysvetlene a popisane.



73

Re: psychicke problemy a ine

Veľmi dobrý prehľad najčastejších výživových nerovnováh, fyzických príčin pri vzniku duševných chorôb:

http://www.nmrc.ca/PAGES/Top_Orthomolec … dromes.cfm
http://www.nmrc.ca/UserFiles/file/MOOD_REVIEW-2008.pdf



74

Re: psychicke problemy a ine

Vynikajuca tabulka aj clanok!!! Vdaka za uvedenie!
Prvy krat v tom clanku je spomenute, ze rozne nedostatky travenia, vcitane zlej crevnej flory a zly vyber  potravy prispievaju znacne k roznym porucham neurotransmiterov
To by dal normalne zdravy rozum, lebo neurotransmitery musi telo z nejakych materialov tvorit. Len to zatial lekari akosi nepripustali, nedavali dva a dva dokopy.



75

Re: psychicke problemy a ine

Rng,

chcel by som sa vás opýtať na názor na tento doplnok GABA:
http://www.iherb.com/Now-Foods-GABA-500 … l&ic=1

či je vhodný na ukludnenie

a tieto  dva doplnky - na čo sú vlastne vhodné?
http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Vitam … sules/1822
http://www.iherb.com/Now-Foods-Niacinam … psules/704


Ďakujem



76

Re: psychicke problemy a ine

Gaba sa v tele vytvara najma v crevach a sluzi tam proti crevnym krcom. Malicko z neho sa dostane v krvi do mozgu, ale len ako zlucenina s vitaminom B-3, inac sa totiz nemoze dostat cez mozgovu krvnu barieru.
Dobre formy vitaminu B-1 su benfothiamine
a dobra forma vitaminu B-3 je "No flush niacine" co je inositol hexaniacinate/hexanicotinate.



77

Re: psychicke problemy a ine

RNG,

takže ak užívať GABA, treba k tomu aj B1 a B3 v tých formách ako ste mi napísal, ak to má pôsobiť na ukľudnenie.
tak to mám chápať?

Ďakujem



78

Re: psychicke problemy a ine

Gaba a B-3 ti daju do mozgu GABA, tj tak ukludnuje z vysenim hladiny GABA/neurotransmitera v mozgu.
Benfothiamine a B-3 ti zase regeneruju nervy pri periferalnej neuropatii a podobne, a pomaha tam aj brat DHA na nervoe obaly=myelin.



79

Re: psychicke problemy a ine

Ahoj, chcem sa Ta spytat. Je mozne, ze rozne zamorenia v tele mozu sposobovat, ze telo nevie vytvarat dostatocne hladiny neurotrasmiterov?



80

Re: psychicke problemy a ine

Samozrejme ze. Zamorenie moze ovplyvnit hromadu veci, tj aj tvorbu neurotransmiterov.



81

Re: psychicke problemy a ine

Vdaka, RNG.



82

Re: psychicke problemy a ine

OK