101

Re: trávenie

Samozrejme aj modifikovane citrusove pektiny su vyborna potrava pre nase probiotika. Ale zaroven vedia velmi dobre odmorovat telo, pretoze su "umelo" posekane enzymami na tak male ciastocky, ktore sa vedia vstrebat do krvneho obehu a tak cistit cele telo.



102

Re: trávenie

Pietro napísal(a):

Samozrejme aj modifikovane citrusove pektiny su vyborna potrava pre nase probiotika. Ale zaroven vedia velmi dobre odmorovat telo, pretoze su "umelo" posekane enzymami na tak male ciastocky, ktore sa vedia vstrebat do krvneho obehu a tak cistit cele telo.

no len je to drahe
co si myslis o tomto davkovani vlaknin celozivotne preventivne
Glucomannan 2,2g denne
Arabinogalactan 2,5g denne
Citrus Pectin 1,5g denne
Inulil 5g denne
Psyllium 5g denne

Jablcnej vlaknine sa snazim vyhybat vraj je skodliva tak isto ako aj kupovane jablka .



103

Re: trávenie

OK, ved nemusis pouzivat aj modifikovane citrusove pektiny, aj arabainogalaktany sa viedia tiez absorbovat do krvneho obehu a cistit cele telo sice len ciastocne ale dokazu. Teoreticky to dokazu aj ostatne mikrovlakniny, pretoze ich mozu dokazat "rozsekat" aj nase vlastne enzymy alebo enzymy nasich probiotik na tak male castice, ktore sa vedia absorbovat do krvneho obehu a odmorovat cele, sice sa to moze diat len zriedka, ale je to mozne.

Myslim si ze z celozivotneho hladiska je doplnanie mikrovlaknin len dobre pre nase zdrave, pretoze tak podporujeme a udrzujeme nasu crevnu mikrofloru v rovnovahe a pestujeme si kvalitnu imnitu, pretoze nase probiotika nam vytvaraju az 70% protilatok do celeho tela, co velmi vela.
A dnesnej strave ich mame nedostatok, takze je podla mna rozumne si doplnat.



104

Re: trávenie

Pietro napísal(a):

OK, ved nemusis pouzivat aj modifikovane citrusove pektiny, aj arabainogalaktany sa viedia tiez absorbovat do krvneho obehu a cistit cele telo sice len ciastocne ale dokazu. Teoreticky to dokazu aj ostatne mikrovlakniny, pretoze ich mozu dokazat "rozsekat" aj nase vlastne enzymy alebo enzymy nasich probiotik na tak male castice, ktore sa vedia absorbovat do krvneho obehu a odmorovat cele, sice sa to moze diat len zriedka, ale je to mozne.

Myslim si ze z celozivotneho hladiska je doplnanie mikrovlaknin len dobre pre nase zdrave, pretoze tak podporujeme a udrzujeme nasu crevnu mikrofloru v rovnovahe a pestujeme si kvalitnu imnitu, pretoze nase probiotika nam vytvaraju az 70% protilatok do celeho tela, co velmi vela.
A dnesnej strave ich mame nedostatok, takze je podla mna rozumne si doplnat.

aj ja som toho nazoru , len som ich zanedbaval ... ale pride mi to dost 5 vlaknin a som ten typ co chce mat vsetko najlepsie , ale tie citrusove pektiny su drahe , su este nejake ine vlakniny ?



105

Re: trávenie

Lepsie je nieco, ako nic. Pozri vo firme Vemica maju psylium, inulin, ryzovu a ovsennu vlakninu. Jablka su velmi zdrave, nejaky somar proti nim broji.
Samozrejme ich musis velmi dobre umyt najma od konzervacnych prostriedkov, ktorymi ich striekaju na to, aby dlho vydrzali v obchodoch.



106

Re: trávenie

RNG napísal(a):

Lepsie je nieco, ako nic. Pozri vo firme Vemica maju psylium, inulin, ryzovu a ovsennu vlakninu. Jablka su velmi zdrave, nejaky somar proti nim broji.
Samozrejme ich musis velmi dobre umyt najma od konzervacnych prostriedkov, ktorymi ich striekaju na to, aby dlho vydrzali v obchodoch.

ano jablko ako take je , ale nejaku latku to obsahuje ktorou to striekaju ktora sa do toho jablka nasiakne . preto aj vlaknina jablcna neni moc dobra



107

Re: trávenie

To nasiaknutie dovnutra je dost otazne. Ale drviva vacsina chemikalii zostava na povrchu alebo v prirodzenom vosku na kozi jablk. Inac mozes dostat aj organicke, nestriekane jablka.



108

Re: trávenie

Rng , http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … -Caps/7006 preco tieto probiotica maju az 3100 komentov v com su take dobre ? kazdy si ich chvali a pritom maju len 5 bilionov probiotik , tie co odporucas ty maju 30 bilionov , tak ktore su lepsie ?



109

Re: trávenie

Tazko povedat, lebo ked probiotika krmis mikrovlakninami, mozu sa rozmnozit za jeden den aj vyse 10 krat.
Kedze potrebujeme roznych probiotik v crevach  hromady, odporucam pouzivat na striedacku rozne kvalitne (tepelne odolne a kyselinovo odolne) druhy vyrobkov.
Kazde z tych probiotik totiz vyraba ine latky, tj ziviny a obranne latky a rozdiel je nielen v menach, ale aj cislach=odrodach  aj toho isteho druhu.

Naposledy upravil: RNG (2015-09-11 19:01:01)



110

Re: trávenie

Zlaty staf uz si presiel na doplnanie enzymov ktore sa nenicia kyselinami?



111

Re: trávenie

letto napísal(a):

Zlaty staf uz si presiel na doplnanie enzymov ktore sa nenicia kyselinami?

ano berem bromelain velke davky 1200GDU s kazdym jedlom kde mam 30g bielkovin co je dost 5x denne a 1 tbl entericky pankreatin . zatial ziadne plyny a ked hej tak nie smradlave , po cca 2hodinach alebo 2,5 uz mam dobre vytravene . ked si zrychlim metabolizmus tak bude este lepsie . chcem k tomu pridat este ten bioperin uz ked sa mi to natravi dobre tak nech sa mi to aj vstrebe nie ? smile + chcem skusit tie drahe enzymi od jarrowa tie su dobre odolne kyselinam + travia vsetko vlakninu , cukor laktozu atd atd



112

Re: trávenie

To je nice takze to funguje... ja uvazujem ze pojdem tiez do toho lebo zas mam tie smradlave vetry a este aj zapchu do slaka big_smile takze nieco robim blbje..

1200gdu bromelainu  vytravi kolko bielkovin ? Tych 30g cca?

Hej s tym bioperinom to este dorazis a mal by si si zaistit velmi vysoku pravdepodobnost aj vstrebania..


Ox bille je dobre naco? Na travenie tuku ?

Od jarrowa ktore mas na mysli?

Naposledy upravil: letto (2015-09-13 16:16:27)



113

Re: trávenie

letto napísal(a):

To je nice takze to funguje... ja uvazujem ze pojdem tiez do toho lebo zas mam tie smradlave vetry a este aj zapchu do slaka big_smile takze nieco robim blbje..

1200gdu bromelainu  vytravi kolko bielkovin ? Tych 30g cca?

Hej s tym bioperinom to este dorazis a mal by si si zaistit velmi vysoku pravdepodobnost aj vstrebania..


Ox bille je dobre naco? Na travenie tuku ?

Od jarrowa ktore mas na mysli?

to sa neda zistit ani rng to nevie kolko bielkovin to vytravi ale je odolnejsi ako pankreatin voci kyselinam takze to je bonus .
Ox bile mas zlc , takze na tuky .
Nie jarrowa som myslel sry . http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … ie-Caps/12
velmi kvalitne ale velmi drahe ...
k druhemu prispevku : na sacharidy nic asi , len pankraetin 1 tbl s jedlom a 1tbl enterickeho s jedlom .
Zatial ovocie nedavam  a asi ani nebudem jedine oddelene .



114

Re: trávenie

Aahm... a ktory mas bromelain kupeny ? smile

A to ox bille skusas ci?

Tak keby fungovali fajnovo tak kaslat na prachy... vyzeraju good aj hodnotenia...  daj vedet istotne pak ked vyskusas :7



115

Re: trávenie

letto napísal(a):

Aahm... a ktory mas bromelain kupeny ? smile

A to ox bille skusas ci?

Tak keby fungovali fajnovo tak kaslat na prachy... vyzeraju good aj hodnotenia...  daj vedet istotne pak ked vyskusas :7

no to bude az za mesiac mozno dva ked to pojdem skusat ^^
ox bile este neskusam , to si este musim nastudovat ako to funguje .
bromelain mam od now foods 2400gdu na gram takze 1200gdu capsula .
a este idem zacat brat aj sylimarin na pecen . a idem visadit asi kefir , zbytocnost premna podla mna . probiotika v nom sa aj tak znicia kyselinami a je ich tam malo , takze radcej budem brat stale probiotika kvalitne a nebudem sa obmedzovat len na kefir o ktory sa treba starat a uz ked je hotovi si ho musim dat big_smile takze ked mam chut na nieco ine tak nemozem .



116

Re: trávenie

No ved jasne postupne treba...

1200gdu kapsula hmmm a kolko si pisal 5si ich davas k jedlu ktore obsahuje cca 30g bielkovin?

Ja objednam tieto rovno asi
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … Caps/20961

Yop ten kefir ja uz nepijem ale 3mesiace nic extra to nebolo ale ten syr je dobry z neho ten si vyrabam...

Ox bille si pamatam ze som mal v tych swanso enzymoch a ked som ich jedol citil som sa fajin...asi ich skusim este raz ...



117

Re: trávenie

letto napísal(a):

No ved jasne postupne treba...

1200gdu kapsula hmmm a kolko si pisal 5si ich davas k jedlu ktore obsahuje cca 30g bielkovin?

Ja objednam tieto rovno asi
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … Caps/20961

Yop ten kefir ja uz nepijem ale 3mesiace nic extra to nebolo ale ten syr je dobry z neho ten si vyrabam...

Ox bille si pamatam ze som mal v tych swanso enzymoch a ked som ich jedol citil som sa fajin...asi ich skusim este raz ...

ono je to zbytocne 1200 , ja spekulujem kupit tabletky a tie si lamat na polky . alebo si kupit capsule s mensim obsahom ale to je nevyhodne ale zasa naco davat zbytocne vela bromelainu , teda to by ma zujma kolko gdu sa moze denne



118

Re: trávenie

Njaj ze jedna tableta s 1200gdu sa Ti zda moc k.jedlu kde je 30g bielkovin?

Sak si mozes dat aj polku z tej tablety nie?

Entericky pankreatin mas ktory?
Ja som prave objednal tento
http://www.a-herb.com/Triple-Strength-P … abs-d6.htm

Naposledy upravil: letto (2015-09-13 17:09:18)



119

Re: trávenie

letto napísal(a):

Njaj ze jedna tableta s 1200gdu sa Ti zda moc k.jedlu kde je 30g bielkovin?

Sak si mozes dat aj polku z tej tablety nie?

no tak aj budem robit len tie od now foods su capsule , takze do buducna skusim polku nejakej tablety alebo mensie capsule lebo predca kapsule su lepsie -



120

Re: trávenie

Njaj to si nemozes tu capsulu vysypat polovicu do ust lebo to zacne rozkladat jazyk co wink  a asi aj trubicu.

A podla coho usudzujes ze 1200GDU je vela k jedlu?

Ten entericky co jaky mas?

Takze tie smradlave vetry si mal skrz kombinaciu ovocie+bielkovina?

Naposledy upravil: letto (2015-09-13 17:28:11)



121

Re: trávenie

Delena strava je lepsia, lebo bielkoviny sa travia pomaly a cukry zacnu kvasit okamzite v zaludku s nedostatkom kyselin. Najma ked sa este na to napijes.



122

Re: trávenie

hmm mno dobre ale to by nemalo pak v creve vytvarat take hnusne vajcovo metanove vetry nie  ?



123

Re: trávenie

letto a stolicu mas aku ? pravidelnu a aka je riedka ci aka ?

rng aka by mala byt stolica ? ja ju niekedy mavam taku ze ani utierat sa nemusim big_smile



124

Re: trávenie

mno cil dost fail u mna... pred 10dnami som to mal super tez jak z ucebnice sak som aj pisal na fore tu dakde... ......ale cil 2dni som mal taku zapchu a vetry metanove big_smile ....   ale uz jak som dnes zacal jest viac enzymov a betain pred jedlom a po jedle tak je to lepse.....    a pritom mikrovlakniny pijem furt aj probiotika davam a jem kvalitne potraviny......    neviem ako som sa dostal do takehoto stavu debilneho, ale asi tym ze som jedol betain az 40min po jedle a tie enzymy vsetky v alkalickom zaludku nemali ziadnu ucinnost...



125

Re: trávenie

Hnilobne enzymy rozkladaju bielkoviny za vyvoja H2S, co je mimoriadne smradlavy plyn a ludoa ho citia uz v rozriedeni milion ku jednej. To je zrejmae nasa ochrana od prirody proti zhnitym pokazenym bielkovinam.
Kvasene sacharidy nie su az tak velmi nebezpecne.



126

Re: trávenie

takze toto sa mi deje v creve lebo asi malo natravim potravu v zaludku nie ?     inak by sa to nemohlo diat ci ?



127

Re: trávenie

Tak, presne. Pri celiakii a alergiach na mlieko je to tiez nedotravene a neabsorbovane bielkoviny  a laktoza tam kvasia a hniju.



128

Re: trávenie

RNG napísal(a):

Tak, presne. Pri celiakii a alergiach na mlieko je to tiez nedotravene a neabsorbovane bielkoviny  a laktoza tam kvasia a hniju.

Rng a mozu hnit aj natravene bielkoviny len preto ze ich telo neabsorbuje ? Takze clovek moze mat dobre travenie a aj tak moze mat zapachajuce vetri len preto ze sa mu bielkoviny neabsorbovali ?



129

Re: trávenie

Pri dobrom traveni sa bielkoviny rozlozia na aminokyseliny a absorbuju v tenkom creve. Teda pokial ma tenke crevo dostatocnu schopnost absorbovat a nie je ulepene napr lepkom.
Takze do hrubeho creva nedochadza vela na hnitie a teda aj hnilobne mikroby tam postupne viacmenej vyhynu.



130

Re: trávenie

RNG napísal(a):

Pri dobrom traveni sa bielkoviny rozlozia na aminokyseliny a absorbuju v tenkom creve. Teda pokial ma tenke crevo dostatocnu schopnost absorbovat a nie je ulepene napr lepkom.
Takze do hrubeho creva nedochadza vela na hnitie a teda aj hnilobne mikroby tam postupne viacmenej vyhynu.

takze ked je hnitie tak len v hrubom creve ? v tenkom este nie ?



131

Re: trávenie

Hnitie zacina uz v zaludku,najma pri malo kyselinach,  co ked je privelke, sposobi otravu zaludka. A samozrejme pokracuje do dvanastornika a criev.



132

Re: trávenie

chcem sa spytat vedeli by ste napisat do par viet pan RNG podla Vás ako fugnuje travenie?

viete cely proces od zaciatku ktorý zacina uz v ustach a traveni slinami..... kedy pankreas vylucuje enzymy a ci do zaludka ich vylucuje alebo az do dvanastornika na ,,príkaz'' od kyselej potravy ... atd?



133

Re: trávenie

Nuz pri zuti sa vylucuju sliny co uz obasahuju enzymy. Ked sa jedlo dostane do zaludka, vylucuju sa tam zaludocne stavy plus zaludok tiez "melie" kedlo stahovanim sa a uvolnovanim, cim sa jedlo miesa so zaludocnymi stavami, co obsahuju najma zaludocnu kyselinu ale aj pepsin. Ked je jedlo dostatocne natravene v zaludku, pokracuje do dvanastornika, kde sa vylucia don pecenove enzymy , zlc a enzymy vytvorene v pankrease spolu s neutralizacnou NaHCO3. Jedlo pokracuje do tenkeho creva, kde sa zo stien tiez vylucuju urcite enzymy.
V tenkom creve je vacsina absorbcie v polotekutej natravenej strave, v hrubom creve sa absorbcia dokoncuje, kde sa vytiahne aj vacsina vody so zivinami a obrannymi latkami, co tam vytvoria posobenim probiotik. Normalnre je teda stolica zahustena, dost   tvrda.

Naposledy upravil: RNG (2015-09-15 23:08:47)



134

Re: trávenie

nice, dakujem pekne smile uzitočné informácie, ulozim si.

rozmyslam takéto enzýmy..... píšu tam OX bille 150mg na jednu tabletu... nemate info cca kolko gramov tuku rozloží táto ox bille ?
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … s-180-tabs

a ta zlc nevadí ze sa dostane do žalúdka a tam pôsobí spolu s kyselinou a zaludocnymi stavami?  Ved zlc by mala az v creve sa dostavat k jedlu nie ?   Ale pamatam si ze ked som uzival tieto enzymy mal som travenie aj stolicu ok takze to asi dost fungovalo.

viem nepíšu na tých enzýmoch kolko coho rozlozia presne ale viem ze to je cca také isté v tých hodnotách ako udávajú prakticky v tom istom produkte len enterickom
http://www.a-herb.com/Triple-Strength-P … abs-d6.htm

ale to neriesim, ide mi hlavne o tú žlč.



135

Re: trávenie

Ucinok ox bile na tuky by mal byt urceny ako mnozstvo jednotiek USP. Bez toho neviem aku to mam ucinnost. Osobne som bol vzdy presveceny, ze zlc v zaludku je neziaduca na zaludocny maz, ale mozno tato je nejak pokryta, takze sa rozpusta velmi pomaly v zaludku a rychlo v crevach?



136

Re: trávenie

Rng chcem sa opytat ci vydis zmysel davania betainu hcl az  nejaky cas po jedle ? ty si ho davas spolu s jedlom a spolu s pankreatinom , takze si myslis ze nicenie enzymov kyselinami je zanedbatelne a lepsie je ho dat hnes s jedlom :?



137

Re: trávenie

Ak si das jedlo do nekysleho zaludka, okamzite sa ti zacnu v niom rozmnozovat rozne bakterie. Preto je dolezite si dat jedlo do zaludka uz kysleho dostatocne, aby to zncilo rozne mikroby,co sa bezne nachadzaju najma na surovom jedle(ovocia, zeleniny)



138

Re: trávenie

RNG,

čo myslíš na koľko gramov bielkovín stačí jedna tabletka betainu HCL - 648 mg.
Dá sa to nejako aspoň zhruba určiť?

Ď



139

Re: trávenie

neda , individuealne a zalezi aj o aky druh bielkoviny sa jedna . ja som si dnes dal cca 80g bielkovin a 140g sacharidov v jednom jedle , bielkoviny len protein srvatkovy a vajecne bielka a pohode . dal som si 3 betainy , jasne ze keby si dam viacej tak lepsie stravy ale takto to bolo pohode tiez . musis si to odskusat sam

Mik napísal(a):

RNG,

čo myslíš na koľko gramov bielkovín stačí jedna tabletka betainu HCL - 648 mg.
Dá sa to nejako aspoň zhruba určiť?

Ď



140

Re: trávenie

Biekloviny nerozbija betain HCl ale proteolyticke enzymi za pomoci Betainu HCl. A mnozstvo jednotiek v enzyme ti povie priamo mnozstvo , cpo ten enzym teoreticky rozlozi. Napr 75 000 USP proteazy  rozlozi 75 gramov bielkovin, teoreticky.

Naposledy upravil: RNG (2015-11-09 03:41:31)



141

Re: trávenie

RNG napísal(a):

Biekloviny nerozbija betain HCl ale proteolyticke enzymi za pomoci Betainu HCl. A mnozstvo jednotiek v enzyme ti povie priamo mnozstvo , cpo ten enzym teoreticky rozlozi. Napr 75 000 USP proteazy  rozlozi 7.5 gramu bielkovin, teoreticky.

co to znamena zeza pomoci betainu ? ved prave ten betain nici tie enzymi nie ?
skusal som si daval 2 betainy 2 pankreatiny ale lepsie mi ucinkovalo 3 betainy 1 pankreatin .
A do zaludka sa nevyluzuje proteaza nie ? tak sa vylucuje az do dvanacnika

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-11-08 19:35:05)



142

Re: trávenie

75 000 USP proteazy rozlozi cca 7.5g bielkovin????? nice ja som bol v tom doteraz nejakym nedopatrenim mojim ze 75gramov... tak to mi potom pankreas funguje dost dobre.. very nice !   

tak tie enzymy potom vobec nie su az take silne ako som myslel.. tym padom ked zjem napr 100g steak a chcel by som ho rozlozit skoro cely za pomoci doplnku enzymov tak by som musel dat betain a pak ale 18jarrozymov nie?
kedze tie maju 55tis USP proteazy a to je 100g steak / 5.5g (1tableta) = cca 18....



143

Re: trávenie

letto napísal(a):

75 000 USP proteazy rozlozi cca 7.5g bielkovin????? nice ja som bol v tom doteraz nejakym nedopatrenim mojim ze 75gramov... tak to mi potom pankreas funguje dost dobre.. very nice !   

tak tie enzymy potom vobec nie su az take silne ako som myslel.. tym padom ked zjem napr 100g steak a chcel by som ho rozlozit skoro cely za pomoci doplnku enzymov tak by som musel dat betain a pak ale 18jarrozymov nie?
kedze tie maju 55tis USP proteazy a to je 100g steak / 5.5g (1tableta) = cca 18....

ano RNG hovorieval ze 75 000 USP rozlozi 75g bielkovin , neviem ci sa pomilil v tedy alebo teraz .
kyseliny teiz travia bielkoviny v podstate lebo aktiviu neaktivny pepsin nwm ako sa presne vola na aktivny a ten travy bielkoviny . Takze by som ostal pritom ze kyseliny s pepsinom su najlepsie na travenie bielkovin a k tomu nejaky pankreatin ale ten sa aj tak znici .

Prikladam zaujmavy " clanok " kde je to vysvetlene

Môžete jesť akékoľvek jedlá chcete, keď nedokážete využiť bielkoviny, sacharidy a tuky z jedla. Preto, ak niektorý z klientov Roberta Yanga nemá výsledky podľa predstáv, nenastáva zvýšenie príjmu bielkovín, ale sa dáva dôraz na prežúvanie.

"Je bláznivé, ako si mnohí chlapi dajú veľký kus mäsa, dajú si do úst veľký odrezok, a už po 5-6 žuvaniach sústo prehĺtajú. Tým strácajú šancu stráviť všetky tie vysoko-kvalitné bielkoviny a tuky."

Podľa Roberta Yanga zlé trávenie môže negatívne vplývať na nárast svalovej hmoty, znižovať životnú energiu, a spôsobovať depresie.

"Nestačí len prijímať živiny, ak ich nedokážete stráviť - či už z nedostatku kyseliny chlorovodíkovej HCl, alebo z inej príčiny - nedosiahnete z nich žiadneho úžitku."

Preto nezáleží len na tom čo jete, ale aj ako jete.

Obrázok
Máte problémy s naberaním svalovej hmoty? Príčinou môže byť zlé trávenie

Nakopnutie trávenia

Trávenie prebieha v 2 častiach: mechanickej (žuvanie v ústach) a chemickej (rozklad v tráviacej sústave). Ale počkať! Podľa Yanga začína trávenie už pri pohľade na jedlo.

"Predstavte si, že vidíte citrón. Krásny žltý, šťavnatý. Zacítite jeho vôňu, predstavíte si chuť. Garantujem Vám, že začnete slintať."

Dobre, ale načo je to dôležité?

"Sliny obsahujú enzým amylázu, ktorá štiepi škroby ešte skôr, ako sa potrava dostane do žalúdka."

Dokonca by ste nemali len žuť jedlo, ale aj "jesť" bielkovinový nápoj.

"Väčšina chlapíkov si rozrobí bielkovinový nápoj, a len tak ho do seba naleje. Mali by ste si ho vychutnávať ako víno. Každý glg poprepliachať v ústach, premiešať so slinami, a až potom prehĺtať, aby sa natrávil už v ústach."

A podľa čoho vieme, že sme jedlo prežuli dostatočne?

"Predstavte si malú analógiu. Ak dáte na slnko veľký kus ľadu, roztopí sa pomalšie ako mnoho ľadových kociek. To isté je v našom tele. Prežuté kúsky sa vnútri rozkladajú lepšie ako veľké kusy. Preto každé sústo prežujte aspoň 15-20 krát, nech vznikne akási šťava."

Ďalší tip je, aby ste s jedlom nepili.

"Ak pijete, je to znak, že nežujete dostatočne, a musíte si pomáhať dostať kúsky jedla nadol. Navyše, riedite tak žalúdočné kyseliny, ktoré majú rozkladať prežutú šťavu."

Obrázok
Trávenie začína už pri pohľade na jedlo.

Tým sa dostávame ku chemickému komponentu.

Chemický komponent

Akonáhle jedlo prejde pažerákom a zverákom, vchádza do žalúdka a spôsobuje jeho roztiahnutie. To signalizuje telo, aby začalo vypúšťať HCl a gastrín.

Tu to začína byť trochu podvodné. Gastrín stimuluje vylučovanie pepsiongénu. Ten sa ale mení na bielkoviny štiepiaci pepsín len za prítomnosti dostatku HCl. A tej väčšina ľudí dostatok nemá.

"Ak nemáte dostatok HCl, nepremení sa ani dostatok pepsiongénu na pepsín. Potom môžte zjesť aj 300g bielkovín, a aj tak ich budete mať nedostatok."

Sacharidy teda začínajú trávenie v ústach pomocou slín, bielkoviny v žalúdku pomocou pepsínu, no a čo tuky?

"Premýšľajte o premiešavaní jedla v zmesi gastrínu a HCl ako o miešačke na cement. V konečnom dôsledku sa z tejto zmesi vytvorí tzv. trávenina."

Postupne sa trávenina dostáva na spod žalúdka, a cez dvanástik do tenkého čreva. Ak je dostatočne kyslá, začne sa tvoriť hormón sekretín, ktorý zase stimuluje tvorbu enzýmov v podžalúdkovej žľaze.

Sekretín takisto stimuleuje tvorbu cholecystokinínu CCK, ktorý spúšťa tvorbu žlči v žlčníku. Toto sa ale zase nestane, ak nie je trávenina dostatočne kyslá.

Obrázok
Mnoho sa tu môže pokaziť

Znaky nedostatku kyseliny chlorovodíkovej

Yang na svojich klientoch spozoroval, že až 80% ľudí môže mať nedostatok HCl. Tu sú nejaké znaky:
Nafúknutosť po jedle
Prdenie a grganie po jedle
Zapáchajúci dych
Zápcha
Nestrávené zvyšky potravy v stolci
Problém naberať svalovú hmotu

Obrázok
Môžte vypiť aj celý balík proteínu, ak ho nestrávite, neprinesie žiadny prínos

Čo ak máte nedostatok HCl

Ak trpíte niektorými znakmi nedostatku HCl, Yang navrhuje dočasné odstránenie mliečnych výrobkov a výrobkov obsahujúcich lepok, a sledovať, či príznaky ustupujú, keďže laktóza aj lepok môžu spôsobovať zápal tenkého čreva a narušovať vstrebávanie živín.

Rozhodne by ste mali prestať brať neutralizátory kyslosti, pretože tie môžu narušovať tvorbu HCl. V najhorších prípadoch môže byť nutné doplňovanie HCl doplnkom výživy.

"Ak dodržujete kulturistickú diétu, potom nie ste normou, pretože zrejme konzumujete nadmerné množstvá bielkovín a energie. Preto by ste mali zvážiť extra pomôcku pre trávenie."

Obrázok
Lepšie trávenie = viac svalov a úsmevov

HCl protokol

Môžte si zadovážiť škatuľku doplnku výživy s HCl, najlepšie aj s obsahom bielkoviny štiepiaceho pepsínu. Môžte dodržovať následujúci protokol:
1. Dajte si jednu tabletku doplnku s HCl.
2. Zjedzte jedlo.
3. Pozorujte, ako sa cítite po jedle.
4. Toto robte pri každej porcii počas 2 dní.

"Ak pociťujete pálenie v hrdle či žalúdku, je to znak nadbytku HCl. To znamená, že produkujete dosť, a doplnok výživy s HCl nie je potrebný. Ak necítite nič, navýšte dávku na 2 tabletky."

Aké pocity teda majú byť znakom funkčnosti?

"Nemali by ste tripeť nafúknutosťou ani plynatosťou, a zápcha by nemala byť viac problémom. Ak ani 2 tabletky nezaberajú zvyšujte na 3-4. Nad 4 by som ale určite nešiel."

Takže, ak cítite pálenie, je to znak, že máte v systéme nadbytok HCl. Preto uberte jednu tabletku. Ak máte pálenie už pri jednej tabletke, produkujete dostatok HCl a doplňovanie je zbytočné. Ak pálenie nastane až pri 4 tabletkách, jednoducho uberte na 3.

A ako dlho treba užívať HCl?

"Tak dlho, kým sa dostane kyslosť žalúdka do poriadku. To bude u väčšiny dosť dlhá doba. Každopádne však HCl prináša toľko prínosov, že by bola škoda ju neužívať."

Záver

Určite sa oplatí zvážit doplňovanie HCl, obrovský rozdiel v trávení a schopnosti budovať svalovú hmotu by mal nastať už zlepšením prežúvania, a vylúčením vody pri jedle.

Teraz ma ospravedlňte, musím poprežúvať bielkovinový nápoj



144

Re: trávenie

hej to vsetko viem uz dlho , je to tak.

ale ta pasaz na konci je hlupost :

,,,Takže, ak cítite pálenie, je to znak, že máte v systéme nadbytok HCl''''

ja si mozem dat aj 12betainov ziadne palenie nepocitim ani v zaludku ani nikde.... len mi vytravi krasne rychlo...  ale samozrejme existuje aj par ludi ktorí maju fakt vela kyselin a maju palenie skrz vela toho.... ale 95% vacsina patri do tej prvej skupiny kde je malo/menej/ziadne kyselina pretoze cely zivot od malicka konzumujeme kraviny vseljake....

existuju dva smery take co vidim....
1: vravia ze betain hcl absolutne nedavajte lebo si Vase telo na to zvykne a stratite (nie celu) ale nejaku cast tvorenia vlastnej kyseliny....  a jedzte uplne malicke susta jediel velakrat denne....

2:  vravia ze je to ok a betain hcl v podstate napomaha telu este aby vytvaralo aj vlastnu kyselinu...

myslim ze tuto vec sa nedozvieme na 100% co je pravda ale ..priklanam sa k moznosti 2... bez betainu by som asi UMREL smile takze tak...

ohladom tych jednotiek.... RNG co povies na to ?

Naposledy upravil: letto (2015-11-08 22:23:49)



145

Re: trávenie

Omluvam sa za hlupu chybu, 1000 jednotiek USP rozlozi 1 gram. Ved pre to aj jednotky USP vynasli miesto roznych inych, aby sa ucinnosti enzymov dali jednoducho porovnavat.
Palenie v krku moze byt prave velmi pravdepodobne z nedostatku kyselin, ked obsah zaludka kvasi a hnije a kvasne plyny nasilne otvoria uzaver medzi zaludkom a pazerakom.  Tento sa uzatvara na signal kyselin, tj pri prebytku kyselin je pevne uzavrety a kyseliny teda nemozu v krku palit a v zaludku tak isto, lebo ten je vyborne chraneny proti kyselinam zaludocnym mazom.
Co sa tyka zutia, to je extremne dolezite a to nie je nioc nove, ze ytreba zut dokladne, lebo pri zuti sa nielenze potrava zmensi na mensie stravitelnejie castice, ale sa vylucuju extra enzymy, uz v ustach a potom aj inde
Plnost zaludka zase stimuluje vylucovanie zaludocnych kyselin v hornej casti zaludka.



146

Re: trávenie

Zdravým vás pán RNG chcem sa spýtať prečo stále ked užívam betain HCL mam pocit že je nedostatok.. aj teraz tam hore písali že grganie nestrávene zvyšky v stolici je príznak nedostatku.. dávam si tieto kyseliny http://eu.iherb.com/Nature-s-Life-Betai … ules/24167 skoro vždy 2 dokonca aj ked si dam 2 rožky s maslom alebo tak tak stále mam grganie.. kolko si ich mam potom dávať podla mna je to už vyššie davať fakt moc a to mam 19. takto zničenu tvorbu predsa nemožem mat.. objednal som si spirulinu od firmy NOW chcem to skusit mam popri tom užívat kyselinu alebo aj enzýmy ? stači iba kyselina či? čo robím zle ? ja už neviem čo by som si mal dať aby som cítíl dobre trávenie.. dnes som si dal 2 kyseliny. hned som začal jest uhorku (tu velku) 3 žemle a ešte po 2-3 hodinách ked sa mi grglo tak som cítil tu pachut uhorky.. proste akoby vôbec netrávilo.. ako keby som si ani nedal kyselinu čo to je ? ja už neviem čo robit.. skušam skušam a nič.. Ešte sa spýtam myslíte že mi pomože tá spirulina aj na trávenie?

Letto ako sa darí?



147

Re: trávenie

Jedno grgnutie po 3 hodinach neznamena nic.Jedlo sa moze zdrzat v zaludku az 6 hodin a viac. Spirulina je len superpotravina a na travenie nema vplyv. Nezabudaj, ze ked mas malo kyselin, s jedlom nesmies pit az 2-3 hodiny po jedle.



148

Re: trávenie

vsetko sa snazim dodrziavať no uspech ma obchádza  ked som jedol spirulinu pomahala mi proti vyraškam čo mam už rok hadam takže nejak to na mna vyplývalo ale však ked je tam tolko dobrých mineralov atd.. tak to musí mat vplyv aj na žaludok nie? a može to mat nejaký učinok proti candide? spirulina?



149

Re: trávenie

Kedze spirulina je aj dobry zdroj mikrovlaknin tak moze pomoct aj proti candid, pripadne.



150

Re: trávenie

dobre dakujem chcem sa spýtať existuje niečo prírodne na viliečene alebo nejake vyčistenie zubneho kazu? bolieva ma zub a moc sa mi nechce to dávať vrtať viem že su ustne probiotika a usta som si začal vyplachovat citricidalom ale potrebujem sa zbavit kazu existuje niečo take na to?