51

Re: trávenie

Nuz to je nieco nove pre mna, nic take som zatial u nikohop nepozoroval, ani sa mi na to nikto nestazoval.
Na enzymi nie je ziadny jednoduchy test, zialbohu, poznqs to len podla zhorseneho travenia a crevnej flory vnajma v hrubom creve.
V ustach a v zaludku je vstrebavanie len minimalne, drviva vacsina je v tenkom creve a cast aj v hrubom creve



52

Re: trávenie

Zlaty staf mas na mysli pankreatin normalny do zaludka na travenie alebo aj entericky co sa tyka toho zapachu ?



53

Re: trávenie

letto napísal(a):

Zlaty staf mas na mysli pankreatin normalny do zaludka na travenie alebo aj entericky co sa tyka toho zapachu ?

aj aj , teraz berem len na travenie , ale ked bral aj entericky tak to bolo 2x taky zapach .

Inac RNG pisal si ze sladke by sa nemalo s jedlom jest .
1. pocita sa aj ovocie ?
2. preco je to tak ze sa sladke/ovocie nesmie s jedlom , v akom zmysle to spomali travenie a co potom v zaludku hnije , bielkovina ci cukor ?



54

Re: trávenie

a zapachajuce si mal len tie vetry alebo aj stolicu ?

Pri enterickom pankreatine (ked sa dobre dostal az do criev cez kysely zeludok) tak ja som ho tiez citil ked som isiel na stolicu... ale ziadny nechutny zapach... normalne ako ked ovonias tu entericku tabletu...

podla mna sa pocita aj ovocie ked ovocie trávi v zasaditom prostredi a telo musi na to vylucit nejake tie alkalicke stavy a az si si dal s tym bielkovinu tak to zas trávi v kyslom a telo vyluci aj kysle stavy... takze kysle a zasadite stavy tam sa stretnu a zneutralizuju sa a vznika ,,žbrnda'' ktorú ževraj nevie telo ani v čreve strávit a zamoruje to telo....

Potom v zaludku hnije vsetko podla mna kedze tam nie je idealne prostredie ani pre bielkoviny ani pre cukry...
toť moj názor

1. Hej pocita sa aj ovocie (rýchly cukor)
2. podla mna to  tam potom hnije vsetko uz

RNG pisal toto minule :
S ovocim a pitim som si rozriedil kyseliny a doniesol rozne mikroby do zaludka, mucnik mnohe kvasne mikroby   vyborne zivil.

Najhorsie, co mozes spravit je zjest polievku, potom vela masa, napit sa na to nejakej sladkej vody a dat si za tym este sladky mucnik. To ma skoro kazdy automaticky palu, a ty toboz, ked nemas aj tak dost kyselin, tj v zaludku ti kvasi a hnije pravidelne.

Naposledy upravil: letto (2015-09-05 09:04:48)



55

Re: trávenie

letto napísal(a):

a zapachajuce si mal len tie vetry alebo aj stolicu ?

Pri enterickom pankreatine (ked sa dobre dostal az do criev cez kysely zeludok) tak ja som ho tiez citil ked som isiel na stolicu... ale ziadny nechutny zapach... normalne ako ked ovonias tu entericku tabletu...

podla mna sa pocita aj ovocie ked ovocie trávi v zasaditom prostredi a telo musi na to vylucit nejake tie alkalicke stavy a az si si dal s tym bielkovinu tak to zas trávi v kyslom a telo vyluci aj kysle stavy... takze kysle a zasadite stavy tam sa stretnu a zneutralizuju sa a vznika ,,žbrnda'' ktorú ževraj nevie telo ani v čreve strávit a zamoruje to telo....

Potom v zaludku hnije vsetko podla mna kedze tam nie je idealne prostredie ani pre bielkoviny ani pre cukry...
toť moj názor

1. Hej pocita sa aj ovocie (rýchly cukor)
2. podla mna to  tam potom hnije vsetko uz

RNG pisal toto minule :
S ovocim a pitim som si rozriedil kyseliny a doniesol rozne mikroby do zaludka, mucnik mnohe kvasne mikroby   vyborne zivil.

Najhorsie, co mozes spravit je zjest polievku, potom vela masa, napit sa na to nejakej sladkej vody a dat si za tym este sladky mucnik. To ma skoro kazdy automaticky palu, a ty toboz, ked nemas aj tak dost kyselin, tj v zaludku ti kvasi a hnije pravidelne.

ale ja som palu nikdy nemal ani reflux , ale zasa je ine cukor z nejakeho mucniku ako cukor z ovocia nie ?
a ked si to tak zoberes uz niekolko xy rokov sa na ranajky dava ovocie + vlocky napr vajicka . tak isto zemiaky alebo ryza , to sa neda oddelovat do konca zivota a nemyslim si ze rng ma delenu stravu smile tak preco prave ovocie sa nemoze kombinovat s nicim ?



56

Re: trávenie

Ja som tiez nikdy nemal palu alebo reflux... teda mozno raz ked som sa najedol masa bez betainu...ale fakt ani nepamatam uz taku situaciu...

mno ved ano ale vlocky su najma sacharid komplexny z 80% ... to ze maju v sebe 100g vlociek cca 10g bielkovin uz nie je take strasne kedze 100g vlociek na ranajky je DOST zjest ked ich das napr do vody tak sa napucia a omnoho zväčšia svoj objem...

ja som to skusal tiez oddelovat a viem ze mi to lepsie travilo znacne, naozaj pri malo kyslinach a enzymoch sa mi to krasne potrvdilo......  samozrejme teraz uz to moc nedodrzujem lebo proste je to meganarocne casovo aj celkovo.... ale napr maso plus nejaka ryza (nie vela) a kopa zeleniny je ok....   dam betain a pohoda....     

jak ze sa neda ovocie kombinovat s nicim ? ved napr ryza + ovocie je super , robi sa sladka ryza normalna vec (sacharid komplexny a fruktoza) .... alebo napr na ranajky davam tuky a ovocia vseljake a tiez citelne super stravitelne staci mi obvykle 1 betain ....    podla mna ovocie + tuk je v pohode, ovocie + sacharid tiez,   ale ovocie +silna bielkovina to uz je problem citelny smile



57

Re: trávenie

letto napísal(a):

Ja som tiez nikdy nemal palu alebo reflux... teda mozno raz ked som sa najedol masa bez betainu...ale fakt ani nepamatam uz taku situaciu...

mno ved ano ale vlocky su najma sacharid komplexny z 80% ... to ze maju v sebe 100g vlociek cca 10g bielkovin uz nie je take strasne kedze 100g vlociek na ranajky je DOST zjest ked ich das napr do vody tak sa napucia a omnoho zväčšia svoj objem...

ja som to skusal tiez oddelovat a viem ze mi to lepsie travilo znacne, naozaj pri malo kyslinach a enzymoch sa mi to krasne potrvdilo......  samozrejme teraz uz to moc nedodrzujem lebo proste je to meganarocne casovo aj celkovo.... ale napr maso plus nejaka ryza (nie vela) a kopa zeleniny je ok....   dam betain a pohoda....     

jak ze sa neda ovocie kombinovat s nicim ? ved napr ryza + ovocie je super , robi sa sladka ryza normalna vec (sacharid komplexny a fruktoza) .... alebo napr na ranajky davam tuky a ovocia vseljake a tiez citelne super stravitelne staci mi obvykle 1 betain ....    podla mna ovocie + tuk je v pohode, ovocie + sacharid tiez,   ale ovocie +silna bielkovina to uz je problem citelny smile

tak hej ale mne co sa travenia nikdy nerobilo problem , vlocky + protein + ovocie . ale citam stale ze to hnije ale neviem co ci ovocie alebo bielkovina a ze preco to tak je . ved je to cukor , a ryza sa tiez rozklada na cukor takze to je jedno v konecnom dosledku



58

Re: trávenie

Podľa mňa banány a také to bobuľovité ovocie napr. čučoriedky ak sa dajú menej, je úplne ok, alebo aj marhule s ryžou, ak tam tie marhule dám skôr na ochutenie. Problém robí také to vodnatejšie ovocie (broskyne, hrušky, slivky, melón vo väčších množstvách), to sa trávi rýchlo a len prebehne žalúdkom, najlepšie jesť skôr samé.



59

Re: trávenie

bludicka napísal(a):

Podľa mňa banány a také to bobuľovité ovocie napr. čučoriedky ak sa dajú menej, je úplne ok, alebo aj marhule s ryžou, ak tam tie marhule dám skôr na ochutenie. Problém robí také to vodnatejšie ovocie (broskyne, hrušky, slivky, melón vo väčších množstvách), to sa trávi rýchlo a len prebehne žalúdkom, najlepšie jesť skôr samé.

a co znamena to ze to prebehne , takze vlastne ide len oto ze tam ta voda v ovoci neutralizuje kyseliny ?
alebo tym ze sa spomali chod toho ovocia cez zaludok tak to hnije to ovocie ?



60

Re: trávenie

sak ze je dost blbost jest megarychlo stravitelne veci s pomalo travitelnym ....... preto asi kombinacia ako melon a hurky nie su velmi idealne a asi by Ti dobre po nich nebolo big_smile

to je nieco ako maso a jablko...



61

Re: trávenie

letto napísal(a):

sak ze je dost blbost jest megarychlo stravitelne veci s pomalo travitelnym ....... preto asi kombinacia ako melon a hurky nie su velmi idealne a asi by Ti dobre po nich nebolo big_smile

to je nieco ako maso a jablko...

No jablko aspon neni vodnate big_smile
Inac ma tak napadlo preco ty jedavas 3 pankreatiny to je dost vela enzymov si myslim nie ? neskusal si dat iba jeden a o 30 minut napr 3 kyseliny ?



62

Re: trávenie

tak 3pankreatiny si davam ked zjem megavelke jedlo....   ale skusim asi aj hento.... ze si dam jeden a pak kyseliny... skoda ze sa to neda zistit poriadne ci chyba kyselina aj enzymy alebo len enzymy ...

btw uz skusas robit tu oddelenu metodu pankratin a pak betain ?



63

Re: trávenie

letto napísal(a):

tak 3pankreatiny si davam ked zjem megavelke jedlo....   ale skusim asi aj hento.... ze si dam jeden a pak kyseliny... skoda ze sa to neda zistit poriadne ci chyba kyselina aj enzymy alebo len enzymy ...

btw uz skusas robit tu oddelenu metodu pankratin a pak betain ?

uz dlhsiu dobu , momentalne davam 1 pankreatin a 3 kyseliny 30-50 minut po jedle , ale idem vysadit pankreatin na 2 dni zasa ci prejde ten zapach . Btw ja mam aj plynnatost a neviem z coho big_smile 15kyselin denne davam , objednal som si Super enzymes , a mam doma aj ox bille takze vyskusam zaradit aj ten . + mi pridu vlakniny zo swansonu a nejake probiotika si chcem objednat

toto som sa docital
Betaine Hcl with pepsin is available OTC at most larger health food stores. Digestive or pancreatic enzymes are available OTC also, but avoid them unless your problem is severe. (As I mentioned...they can cause vicious gas.)

takze moze byt ze tym ze mame enzymi v poriadku tak sa nevyuzivaju a zbytocne smrdy z nich stolica len big_smile
takze asi by som sa zameral na tie kyseliny , ox bille , bromelain .

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-09-05 17:34:23)



64

Re: trávenie

hmmm no zaujimave .. veruze skusim najpr 1 davat pankreatin a vysadit pak a o 30-50minut ked sa mi zacne grgat s prichutou jedla hodim betain resp ako obvykle..   lebo stolica veru smrdi mi tak za pokus toto stoji...

btw to by ale aj znamenalo ze mame relativne dost ciste creva kedze sa ten pankreatin resp enzymy nespotrebuje v creve na rozkladanie brajgelu dlhorocneho (ktorý tam ma podla mna kazdy jedinec) a mame z neho vetry... alebo to rozkladanie dlhorocneho bordelu robí také vetry??? tongue hmmm


15kyselin davas denne? jes tolke kopy jedla? big_smile

Naposledy upravil: letto (2015-09-05 19:29:33)



65

Re: trávenie

letto napísal(a):

hmmm no zaujimave .. veruze skusim najpr 1 davat pankreatin a vysadit pak a o 30-50minut ked sa mi zacne grgat s prichutou jedla hodim betain resp ako obvykle..   lebo stolica veru smrdi mi tak za pokus toto stoji...

btw to by ale aj znamenalo ze mame relativne dost ciste creva kedze sa ten pankreatin resp enzymy nespotrebuje v creve na rozkladanie brajgelu dlhorocneho (ktorý tam ma podla mna kazdy jedinec) a mame z neho vetry... alebo to rozkladanie dlhorocneho bordelu robí také vetry??? tongue hmmm


15kyselin davas denne? jes tolke kopy jedla? big_smile

No to neviem big_smile ale ja mam aj plyny ale neviem este ze z coho big_smile:D od zajtra vysadim pankreatin a uvidim big_smile

no jedavam 5x denne a kazde jedlo 30g bielkoviny smile a sry pomilil som sa , 10 betainov . ale lepsie mi vyhovuje ked dam menej sacharidov a viacej bielkovin a 15 betainov . sacharidy mi moc dobre nerobia nwm preco .

chce to experimentovat a dlllho big_smile preto sa tesim na bromelain a suepr enzymes + ox bille skusim



66

Re: trávenie

150g bielkovin denne? to sa mi zda strasne vela na niekoho kto ma slabu kyselinu neee? big_smile ...  v com prijimas tie bielkoviny prevazne btw ?

inak co ak je to tak ze prave preto ze dlhu dobu sme zrali bielkoviny kedze aj ty aj ja som cvicil aj cvicim stale uz dlhe roky... co az telo nechce uz take tazke veci na travenie a preto nam ta kyselina hapruje? a my to ignorujeme a doplname ju umelo a zerieme tie iste kraviny a tolko bielkovin denne bez ohladu na to ze telo nam chce tymto nieco povedat ? ..... nvm ale ja uz zacinam mat po krk vsetkych tych doplnkov milion co mam doma v spajzi a radsej by som isiel na to sedliackym rozumom nejak....   

inak to ze menej sacharidov a viac bielkovin mam pocit ze je lepsie aj u mna.. netusim preco big_smile

aj sa alkalizujes?

btw Tebe sa ako prejavuje to ze nemas kyseliny ? teda co by si citil keby si si po kazdom jedle nedal 2betainy?

Naposledy upravil: letto (2015-09-05 20:25:51)



67

Re: trávenie

letto napísal(a):

150g bielkovin denne? to sa mi zda strasne vela na niekoho kto ma slabu kyselinu neee? big_smile ...  v com prijimas tie bielkoviny prevazne btw ?

inak co ak je to tak ze prave preto ze dlhu dobu sme zrali bielkoviny kedze aj ty aj ja som cvicil aj cvicim stale uz dlhe roky... co az telo nechce uz take tazke veci na travenie a preto nam ta kyselina hapruje? a my to ignorujeme a doplname ju umelo a zerieme tie iste kraviny a tolko bielkovin denne bez ohladu na to ze telo nam chce tymto nieco povedat ? ..... nvm ale ja uz zacinam mat po krk vsetkych tych doplnkov milion co mam doma v spajzi a radsej by som isiel na to sedliackym rozumom nejak....   

inak to ze menej sacharidov a viac bielkovin mam pocit ze je lepsie aj u mna.. netusim preco big_smile

aj sa alkalizujes?

btw Tebe sa ako prejavuje to ze nemas kyseliny ? teda co by si citil keby si si po kazdom jedle nedal 2betainy?

prevazne , vajicka , protein a maso , okrem kuracieho .

asi nijak , ja som nikdy nemal ziadne citelne problemi , ja mam len akne a sem tam prdim , ale ziadna pala alebo co , malo kedy grganie ozaj malo kedy .

ano kalinatom , ked rano vstanem skor tak si ho dam big_smile ale budik si kvoli tomu skor nedavam , niekedy vstanem o 4tej ze idem na vc tak si ho dam

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-09-05 20:51:17)



68

Re: trávenie

Jedine kyseliny mozu palit, tj pala bez kyselin neexistuje.Musis mat aspon nejaky zvysok, aj ked nie dost na travenie a sterilizaciu jedla.
Ale po case bez kyselin mozes dostat zapal zaludka, co poriadne boli  a ludia nazyvaju niekedy omylom pala, a tie nahodne rozmnozene mikroby v zaludku bez kyselin sa dostanu do criev a znicia ti postupne probioticku floru. To vedie najprv len k hnackam, neskor k IBS, Crohnovej chorobe a skonci rozpadom/vredovatenim crevnych stien=ulcerozna kolitida.

Naposledy upravil: RNG (2015-09-05 22:47:11)



69

Re: trávenie

rng a aky je rozdiel medzi travenim a metabolizmusom , lebo pre pol rokom dajme tomu som mal tak rychli metabolizmus ze som zjedol pizzu a o hodku som bol hladny . znamena to ze mi tak rychlo vytravilo alebo ako to mam chapat ?
cim viacej clovek je sacharidov + k tomu sport tym rychlejsie som po jedle hladny lebo sa mi zrychluje metabolizmus , ale neviem ci to znamena aj to ze mi dobre travilo alebo co



70

Re: trávenie

hm ja tak isto... ako mi to zacalo som bol vlastne ja od malicka som megarychly spalovac ..... v podstate aj teraz som len mi nefunguje ,,zaludok''  odrazu ,,,,     ..... aj teraz som taky najradsej by som jedol vsetko furt ja mam apetit stale v podstate.... 

tak ked si zjedol pizzu a necitil si ziadne tazkosti zaludocne a bol si po nej hladny tak to si mal celkom vlčí hlad big_smile .... teraz by si to tiez tak mal keby zjes celu pizzu? tongue



71

Re: trávenie

letto napísal(a):

hm ja tak isto... ako mi to zacalo som bol vlastne ja od malicka som megarychly spalovac ..... v podstate aj teraz som len mi nefunguje ,,zaludok''  odrazu ,,,,     ..... aj teraz som taky najradsej by som jedol vsetko furt ja mam apetit stale v podstate.... 

tak ked si zjedol pizzu a necitil si ziadne tazkosti zaludocne a bol si po nej hladny tak to si mal celkom vlčí hlad big_smile .... teraz by si to tiez tak mal keby zjes celu pizzu? tongue

teraz nie mozno o par mesiacov , lebo sa mi spomalil metabolizmus , nesportoval som dlho poriadne smile
ale zaujma ma ci je to to iste metabolizmus a travenie vies big_smile naco mi je matabolizmus rychli ked mi to aj tak zle travi big_smile



72

Re: trávenie

hej to je dost rozporuplne big_smile ... tiez mi to nejde do hlavy napr ta vec ze som hladny chuti mi jest , bavi ma vyvarat kadejake speciality mega vyzivne nutricne , zohanat domace fajnove produkty a pritom zaludok ,,serie'' na mna big_smile   .........a hociaky mlady chalan vytaží  z uvarených párkov a chlebu viac energie a zivin ako ja z hentakych megafoods big_smile   uplne ma to vytáča



73

Re: trávenie

letto napísal(a):

hej to je dost rozporuplne big_smile ... tiez mi to nejde do hlavy napr ta vec ze som hladny chuti mi jest , bavi ma vyvarat kadejake speciality mega vyzivne nutricne , zohanat domace fajnove produkty a pritom zaludok ,,serie'' na mna big_smile   .........a hociaky mlady chalan vytaží  z uvarených párkov a chlebu viac energie a zivin ako ja z hentakych megafoods big_smile   uplne ma to vytáča

tak tka ,
letto vysvetloval ti rng co znamena ked sa grga ? ale mne sa grga hned asi aj minutu po jedle aj 30 min a potom pohode . nevies cim to je ?



74

Re: trávenie

hej hej.. ked sa Ti grga po jedle chvilku hned tak by to asi mohol byt vzduch prehltnuty... ale ked dojes a grga sa Ti napr 10-120min po jedle tak to uz neni vzduchom istotne big_smile ... ale tym ze Ti to tak kvasi a chybaju tam bud enzymy alebo kyselina.... ja si takto overujem a vidim ci som dal dost enzymov a dost betainu...

ale tento stav sa da odignorovat a ta slabo natravena potrava mi prejde za par chvil do criev a grganie prestane...(pak to samozrejme pocitim cca az o 20-24hodin crevnymi nevolnostami )  ... ale preco by som to dovolil ked tam radsej dohodim enzym/betain a grganie prestane a potrava sa dotrávi...

btw ake zmeny/rozdiely si spozoroval odkedy davas najprv enzymy a cca o 30-50min betain? tongue

Naposledy upravil: letto (2015-09-06 13:32:20)



75

Re: trávenie

letto napísal(a):

hej hej.. ked sa Ti grga po jedle chvilku hned tak by to asi mohol byt vzduch prehltnuty... ale ked dojes a grga sa Ti napr 10-120min po jedle tak to uz neni vzduchom istotne big_smile ... ale tym ze Ti to tak kvasi a chybaju tam bud enzymy alebo kyselina.... ja si takto overujem a vidim ci som dal dost enzymov a dost betainu...

ale tento stav sa da odignorovat a ta slabo natravena potrava mi prejde za par chvil do criev a grganie prestane...(pak to samozrejme pocitim cca az o 20-24hodin crevnymi nevolnostami )  ... ale preco by som to dovolil ked tam radsej dohodim enzym/betain a grganie prestane a potrava sa dotrávi...

btw ake zmeny/rozdiely si spozoroval odkedy davas najprv enzymy a cca o 30-50min betain? tongue

neviem asi ziadne big_smile teda ziadne viditelne ...



76

Re: trávenie

vlastne co by si citil keby si vysadil betain aj enzymy uplne? big_smile



77

Re: trávenie

letto napísal(a):

vlastne co by si citil keby si vysadil betain aj enzymy uplne? big_smile

neviem asi tiez nic big_smile teda este som to neskusal od kedy som ich zacal jest ale vyskusam urcite smile
len neviem kedy este



78

Re: trávenie

omg big_smile tak naco to jes teda nechapem absolutne big_smile  resp preco si to zacal jest ked si necitil traviace problemy ani



79

Re: trávenie

letto napísal(a):

omg big_smile tak naco to jes teda nechapem absolutne big_smile  resp preco si to zacal jest ked si necitil traviace problemy ani

lebo som si robil test kyselin v zaludku a nemam ziadne big_smile
ale problemi mam , akne, plynnatost obcas ... sem tam grganie

inac ty si sa nikdy nebal ze si tolkimi kyselinami poskodis zaludok ?



80

Re: trávenie

hmmmm v podstate ty si robis test kazde rano ked sa alkalizujes... a stale nic ziaden grg?

Lebo si pamatam ze si davnejsie pisal ze si si dal ten test a celkom sa ti grgalo .....hm? tongue

absolutne vobec.... ked som skusal tak som si dal megavelke jedlo a dal som si 6betainov a absolutne vsetko ok.... ja som aj hodne DGL vycmulal (v domneni ze mi to zregeneruje parietalne bunky a tvorbu kyseliny)  aj aloe vera praskovu pijem kazde rano uz asi 4mesiace.... ten mucín v zaludku mam ja silny velmi ... ani megavelke davky chilli mi zaludku vobec nic nerobia...  podla mna betainom sa neda poskodit zaludok ... samozrejme pokial ho nejes nalacno a vela big_smile

nvm aj cil som dojedol polievku kuraciu s masom vyvareny a zeleninou a 40min po jedle by som najradsej uz zozral aspon pol kila opekanych zemiakov a masiska a zeleniny..... uplne paradoxne ....

Naposledy upravil: letto (2015-09-06 14:20:59)



81

Re: trávenie

letto napísal(a):

hmmmm v podstate ty si robis test kazde rano ked sa alkalizujes... a stale nic ziaden grg?

Lebo si pamatam ze si davnejsie pisal ze si si dal ten test a celkom sa ti grgalo .....hm? tongue

absolutne vobec.... ked som skusal tak som si dal megavelke jedlo a dal som si 6betainov a absolutne vsetko ok.... ja som aj hodne DGL vycmulal (v domneni ze mi to zregeneruje parietalne bunky a tvorbu kyseliny)  aj aloe vera praskovu pijem kazde rano uz asi 4mesiace.... ten mucín v zaludku mam ja silny velmi ... ani megavelke davky chilli mi zaludku vobec nic nerobia...  podla mna betainom sa neda poskodit zaludok ... samozrejme pokial ho nejes nalacno a vela big_smile

vzdy sa mi grgne ale slabucko a len raz smile
hej dgl a aloe vera chcem skusit aj ja niekedy preventivne . len to ide do penazi tie kyseliny enzymi a vsetko ... big_smile



82

Re: trávenie

sak jasne ze ide... odkedy mi to zacalo resp som zistil ze v mojom zaludku sa trávi jedlo asi na 10% a preto som mal bolesti brucha a criev silne a zacal som jest enzymy betainy tak vsetko o 99% sa popravilo.... a to mam peknu zbierku uz plnu skrinu hentych doplnkov vseljakych big_smile

jak dedo 90rocny omg...  nechapem preco zaludok nespolupracuje

dgl a aloe su good ale zatial mi neobnovili teda tvorbu enzymov ani kyselin... ale dobre su na regeneraciu zaludka a criev ktore sa poskodia zlym natravenim potravi a patogenov naslednych a kadejakeho brajglu...



83

Re: trávenie

letto napísal(a):

sak jasne ze ide... odkedy mi to zacalo resp som zistil ze v mojom zaludku sa trávi jedlo asi na 10% a preto som mal bolesti brucha a criev silne a zacal som jest enzymy betainy tak vsetko o 99% sa popravilo.... a to mam peknu zbierku uz plnu skrinu hentych doplnkov vseljakych big_smile

jak dedo 90rocny omg...  nechapem preco zaludok nespolupracuje

dgl a aloe su good ale zatial mi neobnovili teda tvorbu enzymov ani kyselin... ale dobre su na regeneraciu zaludka a criev ktore sa poskodia zlym natravenim potravi a patogenov naslednych a kadejakeho brajglu...

uvidime co snami bude big_smile

RNG potom by si mohol odpovedat na tu otazku ohladom travenia a metabolizmusu , aky tam je rozdiel lebo ked mam rychli metabolizmus tak sa mi zda ze lepsie travi ale moze t obyt klam

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-09-06 20:01:50)



84

Re: trávenie

Travenie je rozklad jedla kyselinami a enzymami.

Absorbcia je schopnost male rozlozene ciastocky vstrebat , najma v crevach, ale vstrebavanie zacne uz v ustach. Absorbcia v ustach je na molekuly pod 1000 Dalton velkostou. Cez kozu je to pod 500 dalton, V crevach je to pod 25 000 dalton, u niekoho az pod 15 000 dalton. Vstrebavanie sa da niektorymi korenimami zvysit, napr vytazok z cierneho korenia pod menom Bioperine Tak isto sa da vstrebavanie zvysit  napr vytvaranim fytosomickych zlucenin alebo liposomov, co dnes zacinaju vyrobcovia doplnkov vyuzivat

Metabolizmus je spalovanie a vylucovanie toho, co bolo vstrebane.

Samozrejme travenie vplyva na absorbciu, ale metabolizmus velmi pravdepodobne na to nema velky vplyv.
Opacne, travenie a absorbcia maju vplyv na metabolizmus napr zvyseny prijem tukov jedenim napr orechov a olejnatych semien nastartuje  spalovanie tukov v tele
Tj paradoxne, ked chce clovek schudnuit v zmysle spalenia tukov, musi jest aj vysokokaloricke orechy a olejnate semena.
Inac mu telo spalovanie tukov zastavi a dokonca naopak, zvysi tvorenie tukov z prebytocnych cukrov



85

Re: trávenie

RNG napísal(a):

Travenie je rozklad jedla kyselinami a enzymami.

Absorbcia je schopnost male rozlozene ciastocky vstrebat , najma v crevach, ale vstrebavanie zacne uz v ustach. Absorbcia v ustach je na molekuly pod 1000 Dalton velkostou. Cez kozu je to pod 500 dalton, V crevach je to pod 25 000 dalton, u niekoho az pod 15 000 dalton. Vstrebavanie sa da niektorymi korenimami zvysit, napr vytazok z cierneho korenia pod menom Bioperine Tak isto sa da vstrebavanie zvysit  napr vytvaranim fytosomickych zlucenin alebo liposomov, co dnes zacinaju vyrobcovia doplnkov vyuzivat

Metabolizmus je spalovanie a vylucovanie toho, co bolo vstrebane.

Samozrejme travenie vplyva na absorbciu, ale metabolizmus velmi pravdepodobne na to nema velky vplyv.
Opacne, travenie a absorbcia maju vplyv na metabolizmus napr zvyseny prijem tukov jedenim napr orechov a olejnatych semien nastartuje  spalovanie tukov v tele
Tj paradoxne, ked chce clovek schudnuit v zmysle spalenia tukov, musi jest aj vysokokaloricke orechy a olejnate semena.
Inac mu telo spalovanie tukov zastavi a dokonca naopak, zvysi tvorenie tukov z prebytocnych cukrov

Dakujem takze v podstate clovek co ma dobre travenie a zle vstrebavanie tak mu to je nanic ? Ten bioperine , cital som ze napomaha aj vstrebaniu vitaminov a mineralov . Myslis ze staci napr 10mg denne rano a pomaha vstrebavat ziviny cely den ? alebo len v tom jednom jedle ?



86

Re: trávenie

ked dobre potravu nerozlozis v zaludku tak TI nepomoze podla mna ani Bioperine.......    10mg je uplne malilicka tableta a podla mna aspon 3x denne by si ju mal jest aby bol z toho uzitok...... aj ked ma clovek nejaky zapal a jes curcuminoidy 3x denne tak s nimi aj bioperine sa dava vzdy cize 3x denne....  takze v kazdom jedle by bol idealny,ved je to len extrakt z cierneho korenia..



87

Re: trávenie

letto napísal(a):

ked dobre potravu nerozlozis v zaludku tak TI nepomoze podla mna ani Bioperine.......    10mg je uplne malilicka tableta a podla mna aspon 3x denne by si ju mal jest aby bol z toho uzitok...... aj ked ma clovek nejaky zapal a jes curcuminoidy 3x denne tak s nimi aj bioperine sa dava vzdy cize 3x denne....  takze v kazdom jedle by bol idealny,ved je to len extrakt z cierneho korenia..

s curcuminom je ale 2mg , tu je 10 to by bolo 6mg oproti 30mg smile to je rozdiel si myslim big_smile



88

Re: trávenie

ale de big_smile

ked som jedol curcuminoidy ta som jedol samostatne silne curcuminoidy a samostatny bioperine 3x denne po 1 tabletu tieto smile

http://www.iherb.com/Source-Naturals-Bi … ablets/992

a pri tych 30mg denne bolo citit ze to pracuje proti zapalu fajnovo...    ale preventivne by sa dalo samozrejme menej ..hento bolo plná kúra proti silnemu zapalu smile


ja som skoro odpadol ked som si nedal enzymy pocas jedla

RNG prosím Vás môže toto po jedle pomahat traveniu? Lebo kamarat napr ma traviace problemy a vzdy ked ma problem tak si da toto a ze mu to pomoze.....co si myslite o tom ?
https://www.magister.sk/produkt/detail/ … ne-tbl-60/

Naposledy upravil: letto (2015-09-07 21:41:21)



89

Re: trávenie

Silne riedene homeopatika maju len placebo ucinok, tj viera, ze ti to pomaha.



90

Re: trávenie

smile .. tiez som podobneho nazoru nechapem ako to moze pomoct ked niekto nema kyselinu alebo enzymy... ale tak sa pohode sak whatever ked niekomu pomaha placebo...

cital som jednu knihu a tam pisali ze mikrovlakniny su super sice, ale upozornili tam ze ked ma clovek dost zdevastovanu crevnu mikrofloru a ma zalostne malo probiotik alebo mozno az ziadne v crevach tak tieto mikrovlakniny sa po case mozu stat potravinou aj pre zle bakterie rôzne.... co si myslite o tom?

pijem denne mikrovlakniny inulin arabinogalaktany a psyllium (dokopy asi 10g) + jem kopec zeleniny a jablk atd... a vzdy ked pijem tieto mikrovlakniny tak ich pijem nalacno a pred nimi si davam tieto 3druhy probiotik pre istotu nech mam rôzne násady... resp kazdy den si dam z kazdeho tohto druhu 1 tabletu a zapijem mikrovlaninami:

1.   http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Pr … caps/19518
2.   http://www.justnahrin.sk/aktuality/gg-c … robio-caps
3.   http://www.valosun.com/produkty/biopron … 0-tob.html
(v tej dvojke len tie PRO BIO CAPS)
co si myslite o tom robim to dobre?   nemozem sa prejest resp prehnat to s probiotikami ?

+jedavam labneh syr co je vlastne kravske mlieko z toho urobeny kefir a pak z toho kefiru odkvapavanim 36hodin a zatazenim kefiru vytlacim srvatku... tak mi vlastne vznikne syr plny probiotik....

Myslite ze je to dobra cesta?  Povedal som si ze tu probioticku dobru mikrofloru musim udrziavat v dobrom stave aj keby co bolo.. kedze mi zatial nefunguje zaludok resp travenie (musim doplnat enzymy betain ku kazdemu jedlu)

Ďakujem

Naposledy upravil: letto (2015-09-08 19:17:12)



91

Re: trávenie

Leto, hnilobne a rozne skodlive mikroby ziju z cukrov a bielkovin najma, tj z latrok co my potrebujeme. Probiotika ziju najma z mikrovlaknin, ktore my nijak nevieme stravit.
Takze to tvrdenie je twm dost hlupe, mozno zamerne.
Kedze dobre osadene creva probiotikami maju az 1 kg probiotik, a tie kapsulky obsahuju maximalne   100 mg,povacsine len 10 mg, tak neviem , ako by si sa nimi mohla predavkovat.
Kedze v crevach zatial napocitali vyse 33 000 roznycy mikrobov a my este vieme dost malo, ktore z nich co robia, tak aspon tie, ktore su oznacene dnes ako probioticke treba dostavat v co najpestrejsom vybere.



92

Re: trávenie

Ok takze mozem takto pokracovat hej ?   tie 3druhy probiotik, mikrovlakniny a kefirovy syr..

Btw co vravíte na tie 3druhy probiotík, teda tie prve schvalujete to viem a tie 2 a 3  ?    a to prestriedavanie je ok tiez teda hej kedze potrebujeme co najviac tychto druhov probiotik...

Ďakujem pekne smile



93

Re: trávenie

letto napísal(a):

Ok takze mozem takto pokracovat hej ?   tie 3druhy probiotik, mikrovlakniny a kefirovy syr..

Btw co vravíte na tie 3druhy probiotík, teda tie prve schvalujete to viem a tie 2 a 3  ?    a to prestriedavanie je ok tiez teda hej kedze potrebujeme co najviac tychto druhov probiotik...

Ďakujem pekne smile

arabinogalaktan ktory beres ?



94

Re: trávenie

od strýka Swansona

http://www.swansonvitamins.com/swanson- … -8-oz-pwdr

Pan RNG este skuste mrknut pls na moj prispevok č. 92

Díky smile

Naposledy upravil: letto (2015-09-08 22:09:37)



95

Re: trávenie

Justnahrin je vlastne len suseny yopgurt, co obsahuje len 3 kultury, Valosun nespomina zase kyselinovu odolnost. Probiotik treba co najviac druhov a musia sa este zive dostat do criev.



96

Re: trávenie

letto napísal(a):

od strýka Swansona

http://www.swansonvitamins.com/swanson- … -8-oz-pwdr

Pan RNG este skuste mrknut pls na moj prispevok č. 92

Díky smile

tu mam aj ja , ake este zvyknes brat ? okrem citrusovych pektinov , inulinu a psyllia je este jedna od now foods , posles link neviem ju naist teraz



97

Re: trávenie

neviem... teraz som si zaradil len tie 3 (inulin,psylium,arabino)  ... a k tomu samozrejme kopu jablk zeleniny atd....  bezni normalni ludia nezeru ani 10% mikrovlaknin ako ja a su v uplnej pohode.... preto to nebudem s tym silit ...3druhy mikrovlaknin + 3druhy probiotik a kefirovy syr si davam.. a medzitym patram dalej v iných smeroch.



98

Re: trávenie

ZlatyStaf. , asi si myslel glucomannan: http://www.iherb.com/Now-Foods-Glucoman … 27-g/38548



99

Re: trávenie

Mikrovlaknin je hromada, ja tu uvadzam len tie najpristupnejsie v obchodoch.



100

Re: trávenie

RNG napísal(a):

Mikrovlaknin je hromada, ja tu uvadzam len tie najpristupnejsie v obchodoch.

a modifikovane citrusove pektiny tie su skor na odmorovanie tela lebo su tak male ze sa absorbuju do krvy ? pre probiotika az take vhodne niesu alebo zbytocne drahe pre probiotika ?