51

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Dnes na civilizacia je presodikovana a nedodraslikovana. Takze nemaj strach



52

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

mozem brat vit. D-3 v davke 5000 IU kazdy den ? Alebo staci raz za 2-3 dni ?



53

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Rozni lekari radia rozne. Ja sam osobne vychadzam z tvorby tela, ktore je schopne vytvorit denne na slnku az 10 000 IU, ale kedze clovek prirodzene sa nezdrzuje vzdy na slnku a vitamin D-3 je tukorozpustny, cize sa hromadi v tele a uvolnuje podla potreby, osobne sa klonim ku konzervativnemu mnozstvu 2000 IU (cholekalciferol) denne v premere, tj 5000 by som bral v zime kazdy druhy den.
Pokial nie je vysloverne epidemia, kde si clovek chce zvysit imunitu co najviac, tak tolko budem brat, v case epidemie to zvysim mozno na 5-6 000 denne kratkodobo.
Ale ani pri 10 000 IU D-3 denne, co mnohi beru z liecebnych ucelov  nepoznali ziadne skodlive ucinky tak ako to pozorovali zo syntetickou nahrazkou, D-2(ergocalciferol), ktoru vyrabali vyse 50 rokov s tvrdenim , ze je to vitamin D farmaceuti.
Odtial pochadzaju vsetky tie reci o predavkovani a "skodlivosti  velkych davok vitaminu D"



54

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Dobrý deň RNG, chcem sa spýtať, môžem dávať probiotiká ktoré užívam ja, aj môjmu 8-ročnému synovi-obsahujú 9 kmeňov a 10 miliárd v jednej kapsule? Ďakujem-Indiga



55

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Samozrejme.Creva dospeleho obsahuju 1000 miliard, tych 10 miliard v kapsuli sa musi poriadne rozmnozit, aby to kolonizovalo cele creva.



56

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Ked neviem uz dlhsiu dobu potlacit zdurene uzliny pri krku ... asi 2 tyzdne, aj ked beriem vitaminy a stopove prvky v mnozstvach tu spominanych, nepomaha ani gse, ani vyplach candiminom ?
Uz som skusal aj curcumin a boswein a tiez mi to nepomohlo do takej miery, ze by mi odpuhli do povodneho stavu ?
Hltam aj 5 g chagy denne v lisovanej forme..., pridaval som aj colostrum, bazu, lapacho, astragalus a cordyceps uz dlhsie...
Rano vzdy  prehltnem aj bromelain.



57

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Nuz skus viacej curcuminu, moja zena a ja sme ho zobrali v pripade zapalu az 3x2 kapsule, velmi silneho vytazku(850 mg na kapsulu 95% curcuminoidy) s bioperinom na lepsiu absorbciu
http://www.swansonvitamins.com/SWH084/ItemDetail
Inac ako som spomenul viackrat, napuchnute uzliny na krku naznacuju infekciu v prinosnych dutinach, odkial sa pravidelne dostava na nosne a krcne mandle, odtial cez priedusky az do pluc, a niekedy cez eustachovu trubicu aj do vnuitorneho ucha, kde je ju velmi tazko vybit.Tam pomozu len velke davky citricidalu a carvacrolu(minimum 3x100 mg carvacrolu) a samozrejme aj kvapky roztoku citricidalu do nosa..
Skus brat aj NAC, 2x500 mg, to tiez pomaha niekedy s odmorenim(odhlienovac)
Ja momentalne pouzivam aj L-lysin, lebo mi zrejme nestacila ani chaga ani vitamin c a selen proti virusu, u mna sa to prejavili na pere, ked sa mi zacal tvorit herpes. Davkou 2x1500 mg L lysinu HCl som to za den potlacil a este stale beriem aspon 1-2 kapsule.

Naposledy upravil: RNG (2010-11-03 20:37:51)



58

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Aj NAC beriem 2 x 600 a curcumin beriem 3 x 665 s obsahom 95 %.
Carvacrol 3 x 100 tiez beriem no este skusim kvapkat horkac do nosa.
L-lysin ... tam mam respekt, nakolko pisu, ze sa nema uzivat pri chorobach pecene (HBV).



59

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Nuz pise sa vselico proti doplnkom, ale nikde som zatial,nenasiel studiu, ze by lysin skodil peceni.
http://www.advance-health.com/lysine.html
Samozrejme velke predavkovanie moze pretazit pecen, tak ako aj ine aminokyseliny, ale ziadna studia, okrem medickeho bububu tu nie je
Pozri na medicke
http://www.buzzle.com/articles/lysine-side-effects.html
kde uvadzaju, ze sa sportvovci poskodili vysokymi davkami(somari brali 10 a viac gramov), hovoria ze to ma skodlivu interakciu s mnohymi chemickymi liekmi(zvalia skodlive  nasledky liekov na doplnok, samozrejme), ale nikde nevidim priamo studiu, ze by skodil. Take ze nedavat tehotnym alebo detom, je samozrejme odstrasovanie, lebo FDA si to tak zela.



60

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

a posobi teda l-lysine celkove antiviralne, formou povzbudenia imunity ?



61

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Ano.L-lysine je antiviralny.
Rozne aminokyseliny posobia rozne. Virusy obsahuju hodne argininu, tj arginin ich podpori.
L-lysine sa viaze s inymi, tj aj s arginimom do peptidov a nasledovne do bielkovin, cim ochudobnuje bazu materialov pre virusy. Aspon takto to vysvetluju.Kto vie, ako to vseliak v tele komplikovane chodi.
Ale naozaj prispieva k zvyseniu viralnej imunity, to je experimentalne statisticky dostatocne dokazane.

Naposledy upravil: RNG (2010-11-04 19:59:40)



62

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

teraz neviem .. pislai sme o l-lysine a teraz pises o l-cysteine



63

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Uz som to opravil.
Cystein vo forme NAC je na podporu vylucovania hlienov, ktorymi sa telo cisti.



64

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Ako rychlo oxiduje zarobeny ascorbat sodny v PET flasi ?
Chcem si ho zarobit, aby sme ho doma mohli popijat cely den a nemusel som sa zakazdym zdrziavat
preciznou pripravou.
Ale tych 24 hodin by mal vydrzat, nie ? Aj ked som cital vela clankov o rychlej oxidacii ascorbovej,
najma v pritomnosti vlhkosti...



65

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Naozaj neviem ako rychlo. Ale ja si rozrabam taktiez do caju kyselinu askorbovu a zostava to nepoznatelne roznako kysle, takze by to nemalo byt tak rychlo, lebo oxidovana kyselina askorbova sa meni na menejkyslu kyselinu  dehydroaskorbovu.
Nikdy som to neskusal ani neviem rozdiel medzi PH jednej a druhej, ale nasiel som v literature, ze roztok cistej kyseliny askorbovej vo vode je krystalovocisty a ako oxiduje nemu sa na zlty az hnedy,. Zase nemam sajnu, ako rychlo to ide a ako by sa dalo vyhodnotit, kolko z povodnej kyseliny askorbovej  zostalo bez oxidovania.
Ale niekedy to vyskusam a potom budem naisto vediet priblizne ako rychlo to hnedne a za predpokladu linearizacie farby  najdem zhruba bod polovicneho rozpadu, co samozrejme bude velmi zavisle od tvaru nadoby(tj kolko povrchu vzhladom k objemu je tam, ) na teplote a dokonca svetle.
Ale aj tak mi to da aspon urcitu predstavu, lebo tie zmienky v literature(oxiduje za niekolko dni) nehovoria nic presne, lebo niekolko dni moze byt od dvoch po 20, ba i viac a zase viem, ze ked je do kozervy pridana kyselina askorbova ako konzervant, nemoze sa rozpadnut okamzite, lebo by nekonzervovala.
To iste plati pre rozne ovocne stavy, kde sa pri vyrobe z koncentatov, kde bol susenim zniceny vitamin C a dodaju ho do tych stiav dodatocne sa z nich nemoze stratit za par dni, lebo by to nemohli tvrdit na nalepkach obsahu.



66

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

tiez sa mi to zdalo ako "kačica" ... ako podobnych kopu clankov o skodlivosti vitaminov a podobne...
Inac to hodinove video, ktore je na uvode tohto fora je pekne podana pravda .. a co ma tiez zaujalo, spojene
s vitaminom C, ktory podavali v davke 0,2 kg za den do zily pacientovi proti rakovine. Ako forma vitaminu C to bola ? Urcite nie kyselina, lebo zrejme by ho to zozralo a odmineralizovalo... ci to bola zrovna vapenata sol ?



67

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Do zil sa davaju hlavne sodne soli kyseliny askorbove, pripadne draselne. Vapenate su slabo rozpustne, takze nevhodne v tak velkych davkach, lebo by mohli sposobit tvorenie kamenov v ladvinach. 200 gramov askorbatu vapenateho totiz obsahuje 20 gramov vapnika!!!



68

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Dobrý deň RNG, chcem sa spýtať v akom pomere mám miešať práškovú kyselinu askorbovú a KHCO3, aby z toho vznikol neutrálny askorbát?Ďakujem Indiga



69

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Na vahu zhruba 2 diely kyseliny askorbovej a jeden diel KHCO3
Inac v caji to poznas lahko, ked je to kysle, je prebytok kyseliny askorbovej. Dokonca aj farba caju sa zmeni na svetlozltu a stmavne spat pridavanim KHCO3. Ale jazyk a nasa chut je dost citlivy indikator, nepotrebujes ziadne lakmusove papierky.



70

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Ďakujem



71

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Tie oreganove tablety nepoznam , ja pouzivam oreganovy olej z NOW v kapsuliach, ktory ma obsah carvacrolu asi najvyssi na trhu zatial



72

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Dobrý večer RNG, čo si myslíš o tomto rybacom oleji, je lepšie ho užívať v tejto forme alebo v kapsuliach? Ďakujem Indiga

http://www.nutraceutica.sk/sk/produkty/ … _olej.aspx

a čo hovoríš na toto:
http://www.nutraceutica.sk/sk/produkty/ … ermi_.aspx

Naposledy upravil: indiga (2010-11-11 19:54:33)



73

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Vyzera to slusny produkt. Ja osobne som pouzival len neupravovane prirodne oleje z divokych lososov z arktickych mori. Akakolvek chemicka uprava moze vselico zmenit, s cim sa vam samozrejme vyrobcovia nepochvalia.
Dnes pouzivam ovela biologicky aktivnejsi (8 krat podla vyskumu) olej z rackov(krill, ) ktory nie je vo forme triglyceridov, ale najma prirodnych fosfatov, tak ako sa v tele nachadza biologicky aktivna forma omega 3 kyselin, najma EPA a DHA.
Racky ako druhy stupen koncentracie zamorenia maju podstatne nizsie zamorenie ako tresky alebo lososy, ktore su v poradi az 4 stupen , takze maju velmi male hodnoty zamorenia a netreba ich nijak cistit.



74

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Ďakujem za odpoveď, a ktorý konkrétny produkt je ten olej, ktorý používaš ty z tých račkov. Ďakujem- indiga



75

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Zatial som vyskusal len jednu znacku Swanson 100% Pure Krill Oil.
Neptune Krill Oil, ktory to povodne cele zacal je podstatne drahsi a podla zlozenia som nevidel dovod na platenie 2x tolko. Kto vie, mozno ze ma menej "rybiu" aromu, ale ja som celkom spokojny s tym zo Swansonu, po otvoreni flase sice zapacha rybinou(tak isto, ako zelena musla, lyprinol a ine rybie a muslove produjty) ale nespomina sa mi z neho ako ked sam vypil lyzicu prirodneho rybieho oleja, co je podla ucinnosti tolko ako gram krill oleja tj dve male zelatinove kapsule.



76

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Dobrý deň a tie kapsule ktoré užívaš ty neobsahujú etylestery?Ďakujem Indiga



77

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Oleje, co pouzivam nie su nikdy chemicky spracovane, principialne.
Tak sa vyhnem moznym problemom, ktore by sa objavili po rokoch pouzivania.
Ja som sa v zivote uz dost opalil pouzivanim hydrogenizovanych rastlinnych olejov("zdrave, bez cholesterolu"....), takze si davam pozor a pouzivam podla moznosti len panenske alebo aspon chemicky nespracovane.



78

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Dobrý deň a čo je uvedené ne obale rybieho oleja ktorý nie je vo forme trigliceridov? Keď je tam napísané EPA ,DHA tak je to dobré, vtedy je to z tých prírodných fosfátov? Indiga



79

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Zialbohu tie tabletky oregana nepoznam, takze neviem kolko ucinnej latky(carvacrol ) obsahuju. Pre dospeleho odporucam najmenej 3x 100 mg carvacrolu, moze byt aj viac. Pre deti podla vahy menej.

Roztok GSE, co odporucam je 60 kvapiek GSE na liter vody, pre  dieta samozrejme ten liter je na 2-3 dni, podla vahy.

Na ten olivovy list nemam taktiez blizsie udaje, ma to byt na dospeleho davka 3x2 kapsule po 750 mg, 20% oleuropeinu , teda v ucinnej latke, oleuropeine je to 3x 300 mg oleuropeinu.



80

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Dobrý deň a čo je uvedené ne obale rybieho oleja ktorý nie je vo forme trigliceridov? Keď je tam napísané EPA ,DHA tak je to dobré, vtedy je to z tých prírodných fosfátov? Indiga



81

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Nerozumiem otazke. Prirodna forma rybacieho oleja ma omega 3 kyseliny vo forme triglyceridov, tj 3 omega 3 kyseliny naviazane na glycerin. Je to tukorozpustna forma. Co vselico robia pri priemyselnom spracovani, to ti neviem povedat.
Molekularna destilacia, co pouzivaju na cistenie oleja od tazkych kovov a zvysenie koncentracie EPA a DHA je proces, ktory nikto na flaskach neopise, takze nemam sajnu, ktore znacky nakolko menia tie oleje.Mozes si o tom precitat viac na
http://docs.google.com/viewer?a=v&q … 74GXHHQAEg
Preto, tak ako pri rastlinnych  olejoch sa sustredim na neupravovane oleje podla moznosti a tam mi ten ovela ucinnejsi krill olej velmi "sadol".
Za prve ho nemusis brat tolko, lebo prirodna vazba EPA a DHA je tu nie triglyceridy, ale fosfaty, tj presne to, co telo potrebuje na rozne procesy, za druhe kedze krill sa zivi priamo planktonom, tj prvotnou formou v mori, ma hladinu zamorenia podstatrne nizsiu, takze sa nemusi cistit.
Z ekologickeho hladiska na tony je ho ovela viac v mori, nez vsetkych ryb, toboz dravcov 4 a 5 poradia  u ktorych zamorenie je 2 respektive tri rady vyssie(100 az 1000 krat) ako krill.



82

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Ďakujem za odpoveď ale keď som si pozrela cenu toho krill oleja, tak je pre mmoju rodinu(chceme ho brať viacerý)veľmi drahý. Tak hľadám rybí olej čo možno najlepší. Našla som tento, píše sa tam, že je destilovaný. To sa mi zdá vhodný spôsob upravovania. Čo si o tom myslíš?Indiga



83

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Nuz EPA a DHA tam su a tie telo potrebuje. Rozhodne je to lepsie brat ako nic.



84

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Beriem ten Isoprinosine, o ktorom sme sa tu uz bavili, ci vobec pomaha, ci stredne, alebo naozaj slusne.
Horsie je, ze kvoli HBV to asi chcem vysadit, lebo mi to zhorsilo hepato-testy, co sa tam aj pise.
Povodne mi to kozny predpisal proti fyzickym priznakom HPV.
Mam to teda vysadit, ked sa rzim priblizne toho, o com sme sa bavili o viralnej imunite ?



85

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Logika hovori, ze ked ti nieco nerobi dobre, neber to.
Na viralne je hromada inych a nezbudaj na regeneraciu poskodenej pecene protokolom dr Berksona.



86

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

ja uz beriem vsetko, ked pozries na moj nick, urcite si vzopenies, ze sme tu preberali asi vsetky temy



87

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Nuz malo by sa ti to pomaly ale iste po par tycdnoch ukazat na vysledkoch pecenovych enzymov v krvi.



88

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

neviem ci si to ty tu niekde uvadzal, ale velmi podobne tvojim reciam je pisane aj v materiali pod nazvom Vitamin C a megaskorbicka liecba - zabudnuty poklad od Peter Tuharsky...
?a to vyse 300 stran a su tam aj zaujimae priklady.
Mas na to link ? Hodilo by sa to mozno aj ostatnym ... ja to mam uz z niekadial stiahnute



89

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Boze, keby som si vsetko pamatal a odkladal!.
Na vitamin C a "megaaskorbicke" liecby mam viacero anglickych originalov, vies, ja nepotrebujem preklady, kedze som od detstva multilingualny stary "presporak"
Najviac si cenim spravy od  Linusa Paulinga a Mathiasa Ratha v tomto, hoci oni sami nepouzivali infuzie vitaminu C na liecbu, len doplnky v mnozstvach niekolko gramov na tvorbu kolagenu a s tym spojenu udrzbu roznych organov v tele.
Kedze som vlastne doplnkar, o liecby charakteru injekcii a infuzii sa zvlast nezaujimam, to je vec pre lekarov.



90

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

no su tam opisane zalezitosti aj s inymi vitaminmi - napriklad vit. E vo vyssich davkach, ako lieci choroby pecene a takisto vela stran o tom jode...
Tusim to je toto :

www.badatel.sk/documents/Vitamin_C-liecba.pdf

Naposledy upravil: petela (2010-11-16 08:53:37)



91

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Myslim ze cast toho poskytnuteho je aj mnou v roznych clankoch na badateli.
S Damianom mam casto kontakt.
Ja sa ale sustredim skor na spolupracu s lekarmi, ak je to mozne, lebo prilisne kritizovanie nevedie k pokroku ale len upevneni pozicii a odporu. Radsej menej a dosiahnut s neskodnymi doplnkami, nez sa snazit o maximum a narazit na betonovy mur odporu.
Radim sa podla stareho rimskeho od Ovidia, prevzate Jordanom Brunom, "gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo..." tj prenesene, kvapky vody   nahlodaju   kamen, nie silou ale pravidelnostou .



92

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

s cim by som si mal spojit uz pol roka zdurene uzliny pri krku a teraz uz aj zacinajucu bolest v oblasti krizov ?
To GSE by malo zabrat po akej dlhej dobe uzivania 60 kv.denne ?



93

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Plno dovodov. Utok na to citricidalom a oreganovym olejom naraz moze dost pravdepodobne pomoct.
Samozrejme to zahrnuje aj kvapkanie roztoku citricidalu do nosa, lebo nakaza moze byt v prinosnych dutinach skryta aj roky.
Ale moze to byt aj nakaza vo vnutornom uchu, nakaza v zuboch a podobne.



94

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

priznam sa, ze pol roka som si dokazal uzliny nahmatat a nic som s tym nerobil ... to bola asi chyba ...
Teraz sa mi uz zmensuju, ale ide to pomaly



95

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Ked na cloveka nieco lezie, treba na to zautocit co najskor, niekedy aj hodiny rozhoduju, najma u virusov,aby skoda bola co najmensia, rozhodne nie vyckavat, lebo neziaduce mikroby skodia kazdu hodinu a neustale produkuju toxiny, pre co napuchnu uzliny. Uzliny su ventily a filtre odpadu, lymfy, ktora usti v trupe do krvi a teda tam sa nesmie dostat ziadna ziva bakteria z lymfy. O to sa lymfaticke uzliny postaraju tak ze sa zvacsie, pokial citia toxiny v lymfe.



96

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Pred cca 5 rokmi sa mi na pravej strane krku tiež objavil zdurenina, ktorú bolo jasne vidno voľným okom. Lekár mi odporúčal operáciu. Už som mal dohodnutý aj termín. Ale neišiel som. a dobre som urobil. Zmenšila sa a niekedy ju nemám vôbec. Vyzerá to tak, že zdurenina reaguje na typ stravy – ak jem ľahké jedlá (ovocie, zeleninu, ...) tak mizne, ak jem ťažké jedlá, tak sa zväčšuje. Ak by som dlhšie jedol ľahkú stravu, zrejme by celkom zmizla.



97

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Tak ma napadlo Petela či aj u teba sa nezmenšujú práve teraz, keď zrejme častejšie ješ čerstvejšiu zeleninu ako v zime. Možno by stalo za to pár dní jesť viac zeleniny resp. ovocia a uvidíš či sa to zmení. Lymfatický systém sa odľahčí resp. prečistí.



98

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

ja mam tiez citlive uzliny na krku, hlavne na L strane. ale nemyslim, ze to nejak velmi suvisi so stravou, u mna skor s virusmi, tak ako pisal RNG. po dlhsej chorobe to dlhsie trva, kym sa zmensi...



99

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

Nuz neviem ako zdoraznit, ze v dnesnom svete je viac virusov, nez bolo niekedy a preto sa treba proti nim aktivne branit.
http://rng.nazory.eu/herpes
Samozrejme ze zlozenie stravy je cast obrany a mnozstvo enzymov, co sa nachadza v surovych zeleninach a ovoci odmoruje telo od toxinov, ci uz splodin travenia tazkostravitelnych jediel, alebo toxinov vytvorenych roznymi mikrobami v nas.
Dnes sa ale da branit aj aktivnejsie, zvysovanim imunit doplnkami, odmorovat telo enzymami, chelaciou a absorbciou tak isto velmi ucinnymi doplnkami na to.
Porite do tem enzymi, cistenie a odmorenie



100

Re: Multivitaminy a mineraly, silne probiotika

ale GSE, oreganovy olej, Olive Leaf Extract a Chaga zaberaju .... lenze potom staci jedna party, kde sa viac popije a som znovu o 3 dni naspat... Uz si ich nahmatam sotva polovicne z maxima co som nedavno mal