1

Téma: PABA

ahoj RNG,
v rychlosti som si kupila doplnok PABA, lebo tam pisali, ze je na pokozku a vlasy, vraj to aj ochranuje pred neziaducimi ucinkami slnenia. potom som si ale precitala, ze vlastne nedostatok PABA u ludi neexistuje. tak teraz neviem, ci ma zmysel to uzivat, resp. kedy je to vhodne - aby som nahodou nemnozila nieco, co netreba... dakujem.



2

Re: PABA

Paba je aminokyselina, ktora sa vytvara v crevach niektorymi probiotikami. Davky 200 mg sa povazuju za bezpecne, vysoke davky, niekolko gramov su skodlive,lebo tato aminokyselina sa hromadi v tele a po case sposobi neziaduce zamorenie(tj pricip aj privela dobreho skodi)
http://www.healthsupplementsnutritional … /PABA.html
Kedze pridavane PABA do kremov zvysuje efekt tmavnutia koze, spojili to aj s poskodenim zo ziarenia preto to oznacili v kremoch na opalovanie najnovsie ako skodlive.
http://www.livestrong.com/article/30397 … s-of-paba/



3

Re: PABA

RNG, tak potom opis pripravku je dost zavadzajuci, lebo tam pisu presny opak, ako som si nasla a ako si aj ty uviedol (je to cista PABA, nic ine v tablete nie je):
"PABA obsahuje kyseliny paraaminobenzoovú, ktorá patrí do skupiny B vitamínov a je príbuzná kyseline listovej. Chráni pľúca pred škodlivými účinkami ozónu, ktorý sa nachádza v smogu a cigaretovom dyme. Mimoriadne ochraňuje organizmus pred nebezpečným ultrafialovým žiarením. PABA sa v organizme podieľa na využití bielkovín ako koenzým. Je veľmi citlivá na svetlo, teplo a vzduch, a preto je jej v upravenej strave málo. Z tela sa rýchlo vylučuje a neukladá sa do zásoby. PABA pomáha udržiavať zdravú pleť, nechty a vlasy, udržiava ich pigmentáciu." 

prosim o radu, co by si mi odporucil z iherb na padanie vlasov a citlivu bledu pokozku (ktora sa uz nevie opalit, len spalit docervena. kedysi to tak nebyvalo). dakujem.



4

Re: PABA

Ja som zasa nasla takyto opis:

PABA (kyselina para-aminobenzoová) patrí do skupinu vitamínov B – vitamín B10. Pomáha udržiavať zdravú pleť, nechty a vlasy. Chráni pokožku pred negatívnym vplyvom UV žiarenia. U starších ľudí podporuje návrat farby u šedivých vlasov na pôvodnú. Pozitívne pôsobí pri ochorení pokožky nazývanej vitiligo (ide o stratu pigmentu na pokožke, tzv. biele fľaky). Chráni pľúca pred škodlivým pôsobením ozónu, ktorý sa nachádza v smogu a v cigaretovom dyme. Preto jej užívanie je vhodné pre fajčiarov. Podporuje krvotvorbu a podieľa sa na využití bielkovín vo svaloch (funguje ako koenzým). Zvyšuje tvorbu inzulínu a estrogénu. Skracuje celkovú dobu regenerácie. PABA je vhodná pri vyššom tlaku, tráviacich problémoch a depresiách. Z tela sa rýchlo uvoľňuje a neukladá sa do zásoby.

???



5

Re: PABA

To je vsetko pravda, ale v ovela mensej miere, ako vyrobca naznacuje.
Naviac zrejme mame miestne prebytky paba, ked sa jej tolko pouzivalo do kremov na opalovanie. Preto ich z kremov povacsine uz vybrali.Mnohi z nej dokonca vyhadzali(vcitane mna)
Doplnat sa ma len to, coho mame malo, inac sa mozeme predavkovat.

Paba brane ustne nechrani proti UV ziareniu, len v kremoch zvonku.
Podiela sa na vyrobe melaminu,(dokazane) tj podporuje tmavnutie pokozky, pripadne aj vlasov, udajne.Nie su na to ale ziadne dokazy

Ked chces, mozes si ho doplnovat, ale neodporucam brat viac, nez 500 mg. Paba moze vyvolat reakcia, najma bolest hlavy a na kozi, ako som spomenul kremy s paba mozu vyvolat urticariu(vyhadzat sa)