1

Téma: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Ahoj RNG,

dnes som objavil prípravok na čistenie ovocia a zeleniny od pesticídov, ale aj baktérií. Na stránke o ňom píšu:

Tento prípravok obsahuje 3 povrchovo aktívne zložky, pričom každá má svoju jedinečnú úlohu. Prvá zložka pôsobí na povrchu zeleniny/ovocia, zmenšuje povrchové napätie vody, tým napomáha odplaveniu chemických a nechemických nečistôt, pochádzajúc z hospodárstiev. Druhá zložka obalí nežiaduce častice a drží ich v roztoku, čím zabraňuje spätnému prilepeniu na povrch plodu. Tretia zložka má za úlohu rozložiť tieto toxické usadeniny a napomáhať k maximalizácii účinného umývania Veggi Wash-cyklu.

Pátral som po zložení a našiel som ich domovskú stránku, kde sa píše:

Ingredients: Plantaren, sucrose esters, cocoyl glutamate (from coconut, sweetcorn and palm kernel oils), trisodium citrate and glycerine, (all vegetable derived). All ingredients are naturally derived from renewable resources and are designed to be friendly to the user and the environment. The range is manufactured for home and professional use and is independently tested by world respected laboratories and research institutes. Various food production and regulatory bodies were actively involved in formula development.

The following organisations have carried out extensive testing on Veggi-Wash Fruit Too:-

* Camden and Chorleywood Food Research Association
* The Food Technology Centre
* BMC Consultants
* Numerous International Airlines
* Unilabs UK
* Acer Environmental Labs
* Medical and Pharmaceutical Services
* Standards Testing Labs - Oklahoma, USA
* Tiro Laboratories - Minneapolis, USA
* AMA Laboratories INC - New York, USA
* Pesticide News Report - Issue No 35

Using the above product according to directions with fresh fruit and vegetables will, compared to using ordinary tap water -

1. DRAMATICALLY REDUCE SURFACE PESTICIDE CONTAMINATION
2. IMPROVE THE SAFETY BY REDUCING THE SURFACE MICROBIAL COUNT.
3. IMPROVE THE FLAVOUR BY SURFACE CLEANING CONTAMINATES.
4. EXTEND THE FRESHNESS.
5. EXTEND THE SAFE USABLE LIFE.

Chcem sa opýtať, či to vzhľadom na uvedené zloženie naozaj môže tak dobre fungovať.

Vďaka.



2

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Plantaren(Decyl Glucoside)  a ine zlozky rozhodne nepatria medzi jedle latky,  a pokial su dostatocne nove a pouzivane nejak v styku s potravinarstvom,l budu zadrzovat o nich informacie(MSDS) v tajnosti co najdlhsie
Ak chces zmyt spinu z ovocia a zeleniny, postaci na to aj obycajne alkalicke mydlo , ciste, vyrobene napr z kokosoveho oleja, ktore dosledne po tom zmyjes. Saponiny sa daju vyrabat aj v jedlek kvalite, zialbohu mydla, sampony a cistiace prostriedky su domena kozmetiky a ta nema zaujem o nic prirodne, tj naozaj prirodne, nie len chemicky vyrobene z prirodnych latok.
Ja kupujem nestriekane ovocia a podla moznosti organicku zeleninu kde sa len da.



3

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

http://www.iherb.com/Citrus-Magic-Veggi … 12282?at=0

Ja používam na umývanie zmes GSE (prípadné plesne na ovocí a zelenine) a bio saponátu.

http://www.bio-obchod.sk/bioprodukt.php … qudfq4rhh1



4

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Ten "citrus magic" pouzivala aj moja zena.
Ja pouzivam citrusove saponaty na umyvanie suciastok v robote od olejov, nemam rad chemicke odmastovanie, ked je dost bioproduktov na to, ktore nezamoruju prostredie ani telo, ked s nim pridu do styku.



5

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

ahojte, vdaka za info, no skor som mal na mysli cistenie ovocia a zeleniny od pesticidov a inych chemikalii, ktorymi su postriekane. dokaze obycajny ekologicky saponat na baze kyseliny citronovej odstranit aj takuto chemiu?



6

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Ano.



7

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

stačí obyčajný biologický tenzid, väčšina bio saponátov obsahuje aj kyselinu citrónovú alebo citrusové oleje, ktoré zvyšujú čistiaci efekt, tenzid rozruší povrchovú vstvu a tým pomôže zmyť prípadné povrchové chemikálie, vosky a nečistoty, ale vždy je lepšia voľba kupovať bio ovocie a zeleninu

Naposledy upravil: bludicka (2011-05-04 20:40:14)



8

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

ahoj, chcem sa opýtať či by mohol fungovať tento prístroj alebo je to len reklamný ťah: http://www.tienskatalog.sk/index.php?id … oduktu=140



9

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Ozon je ucinny sterilizator, ten spominany "kamen" neuvadzaju o co sa vlastne jedna.
Ci ten ozonozator vyraba dost ozonu nemam ani sajnu.
Inac tak isto mozes pouzit na sterilizaciu aj peroxid vodika, lyzicka na liter vody zabije na zelenine vsetko.
Otazka je ale, ci chceme zeleninu dokonale sterilizovat, lebo tak nemozeme dostat ani nahodne probioptika, ktore su zvacsa podne bakterie.



10

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Keď ste uz pri tom peroxidu vodika je mozne dat do litra vody par kvapiek peroxidu vodika a pit to ako alkalicku vodu ? teda miesto obycajnej vody. Dakujem



11

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Peroxid vodika nie je alkalizator, ale silny oxidator.
A nepatri medzi potravinove doplnky, ale silne chemikalie, tj mimo mojich osobnych rad.
Je ucinny proti roznym mikrobom a pouziva sa aj na alternativne liecenie rakovin s uspechom.
Viac pozri na www.cancertutor.org



12

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Chcel by som sa spytat do akej miery očistý jablčný ocot od pesticidov, herbicidov a inych patogenov?

Je nutné ovocie kazde samostatne poumyvat alebo staci namocit na par minut do vody s tymito roztokmi?

dakujem



13

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

To je prilis tazka otazka pre mna, lebo nepoznam vsetky mozne herbicidy, pesticidy a konzervanty, co sa dnes na ovocia a zeleniny postrekuju. Ale voda, mydlo a  ocot zmyju z nich drvivu vacsinu, aspon takeho nazoru su moje lekarske zdroje.

Naposledy upravil: RNG (2015-08-28 18:46:35)



14

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

bludicka napísal(a):

http://www.iherb.com/Citrus-Magic-Veggi … 12282?at=0

Ja používam na umývanie zmes GSE (prípadné plesne na ovocí a zelenine) a bio saponátu.

http://www.bio-obchod.sk/bioprodukt.php … qudfq4rhh1

chcem sa opytat ako funguje ten sprej na ovocie a zeleninu a co obsahuje ? Len citronovu stavu ?
a ako sa to pouziva treba v tom ovocie alebo zeleninu nechat nejaky cas ci sa to len postrieka a moze rovno s tym jest alebo umyt najprv ?

Zaujma ma este aj nazor na ocot , normalny alebo jablcny ci je zdravy alebo tam je nejaky hacik , robievamsi stratene vajicka kde sa pouziva ocot tak ma to zaujma . DAKUJEM



15

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Kyselinu nicia rozne mikropby a pripadne pomozu rozpustat aj nejake postreky. Ale viac okolo toho ti nepoviem.
Ocot je OK, je to prirodzena latka, co sa nam vytvara aj v telach. Ale vsetko treba brat s mierou, samozrejme.



16

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

RNG napísal(a):

Kyselinu nicia rozne mikropby a pripadne pomozu rozpustat aj nejake postreky. Ale viac okolo toho ti nepoviem.
Ocot je OK, je to prirodzena latka, co sa nam vytvara aj v telach. Ale vsetko treba brat s mierou, samozrejme.

takze zlozenie je 100% citronova stava ?

da sa to pouzit aj na pripravu salatov alebo nejakych pokrmov kde sa pridava citronova stava ?



17

Re: Prostriedok na čistenie ovocia a zeleniny od chemikálií

Boze moj, nedavaj ziadne cistidla do potravy!!!.
A tam sa nejedna vobec o citrinovu stavu ale kyselinu citronovu a rozne ciotrusove oleje a to vobec nie je jedle!!!