1

Téma: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

RNG, prosím Ťa, Ty by si aký spôsob udržiavania čistej vody v bazéne uprednostnil? Neviem sa v tom zorientovať.  Či stačí niečo z tohoto http://www.marimex.sk/produkty/bazenova-chemia.html
alebo treba viac investovať a zaujímať sa o niečo takéto
http://www.elektrobazeny.sk/fotogaleria/
Bazen zatial nemame, ale rada by som kupila nadzemný, len neviem či bazén nie je len tá menšia investícia, určite je najdôležitejšia čistota vody. Ďakujem.



2

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

UV lampy vodu sice sterilizuju, ale riasy na povrchoch v bazene nenicia.
Chorovanie je karcinogenne a volny chlor vytlaca jod z tela, ked sa don dostane porami.

Spomenuta sol quick nie je chlor, ale Ca(ClO)2(chlornan vapenaty, calcium hypochlorite) ktory neuvolnuje chlor ale atomarny kyslik, podobne ako peroxid.Po uvolneni chloru zostane len CaCl2, ktory je neutralny a viaze chlor velmi silne, podobne ako NaCl, tj kuchynska sol.
Dnes sa modne nazyva MMS2 a niekto ho pouziva aj vnutorne na znicenie mikrobov a rakovin. Je to silny prostriedok, chemikalia, takze nepatri medzi potravinove doplnky a neschvalili ho ani ako liek(neda sa patentovat a vytlacil by z trhu hromadum patentovanych liekov, najma atb, tak je varovna propaganda proti nemu).
Samozrejme oxidatory v konecnej faze pracuju proti antioxidantom tj urychluju proces starnutia. Ale na druhej strane vedia znicit aj rozne mikroby, aj rakoviny.
V niektorych vodnych systemoch pridavaju na sterilizaciu vody miesto skodliveho plynneho chloru tento chlornan vapenaty, ktory je podstatne menej skodlivy.
Tie tablety "shock"su velmi prakticke, hoci drahsie, ako vo velkom kupovane chlorove vapno. Pol kila staci na sterilizaciu asi 10 000 L vody, da to koncentraciu 5 ppm(5 mg na liter vody),, ktora zabije vacsinu mikrobov.



3

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

a to cacl2 je neskodne pre telo? a ten atomarny kyslik je prchavy alebo ostane vo vode pocas "sezony"?



4

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

CaCL2 skodi telu rovnako ak NaCl tj v malych davkach absolutne nic.
Zialbohu nic vo vode nevydrzi na veky a treba z casu na cas pridavat viac. Atomarny kyslik sa rekombinuje a spotrebuje na oxidaciu a zvysne CaCl2 je neucinne na sterilizaciu v tak malych kvantitach.



5

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

cize na dezinfekciu staci samotne mms2 a chlor netreba alebo to treba kombinovat?ak staci tak ako casto treba davat mms2 aby envznikali bakterie a riasy?


eset som sa pozeral po cistom jode a nasiel som tento
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi … 678wt_1139
tento by vysiel s postovnym asi 60dolarov 150g kristalicke jodu o tom uz sa da uvazovat
myslis keby som zohnal cenovo dostupny jod ze by vydrzal 4mesiace rozpsuteny vo vode cez sezonu?

Naposledy upravil: 5qo (2011-04-01 17:49:13)



6

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

Dobre vediet, ze sa da este predsa len jod kupit, lebo DEA(federalny urad proti drogam) ho zakazal predavat, kedze ho pouzivaju pri vyrobe amfetaminu z efedrinu.
Ako som povedal, nic vo vode nevydrzi na veky, ani elementarny jod, ktory sa po case zluci, to je podstata toho antimikrobialneho ucinku, ze sa naviaze a tym zabije mikroby.
Cast sa aj odpari(sublimuje) takze ho treba sledovat(monitor) podobne ako chlor v bazenoch a hladinu na roznaky ucinok ako chlor musia byt zhruba 3 x tak vysoke, lebo jod nie je az natolko antimikrobioalny, ako jedovaty chlor.
Proste ako som davnejsie povedal, je to zatial este drahy spas a tym, ze obmedzuju predaj jodu sa to stalo este drahsim. Ale kto si to moze dovolit, tak je to rozhodne lepsie, nez chlorovanie, oxidacia alebo UV lampy, je to na urovni dezinfekcie koloidnym striebrom, ktore je dnes pri vysokych cenach striebra pomerne drahy spas.

Naposledy upravil: RNG (2011-04-01 20:30:24)



7

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

a nevies ci sa to da niako zmerat kolko tam toho jodu je? a niaky odhad tvoj kolko by to tam mohlo ostat aby sa to dalo niak aspon orientacne prepocitat co to na sezonu moze stat



8

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

kedze len zopar bazenov to pouziva a data o tom su zrejme naschval maskovane v boji proti jodu, neviem ti poradit ani ako to kontrolovat, lebo napr na chlor predavaju celkom lacne testovacie supravy, a mali by byt obdobne na jod, ale zrejme pri tom tlaku proti asi nie su "k mani"
Vdaka za uvedenu adresu na e-bay, okqamzite som sa zabezpecil a objednal si tych 150 gramov. Ono v uzavretej flaske to vytrva dlhe roky-desatrocia u mna,  a ktovie, kedy to budem potrebovat , keby stiahli  jodove tinktury z trhu V robote pouzivam napr vodne chladiace zmesy s biodegradabilnymi zlozkami, konzervujem ich citricidalom a iste by sa zisiel aj jod proti plesniam, takze ked nic ine, pouzijem to tu. Pripadne do mojich kremov, kde tiez pouzivam jod ako konzervant a zaroven na dodanie jodu transdermalne do tela, co tiez nie je zla myslienka.
Ked tak rozmyslam zide sa mi mozno aj do kupela, na 200 litrovu mini jacuzzi pouzivam na odchlorovanie asi 1/4 lyzicky kyseliny askorbovej a zajodovat by som to mohol na 9 ppm 1.8 gramami jodu, co by ma po priratani postovneho na ten jopd stalo len asi 60 centov.
Inac flasticka jodovej tinktury 30 ml kde je 2% jodu, tj 0, 6 gramu a ktorych by som potreboval na jacuzzi 3  kusy. Takze takto je to podstatne lacnejsie, naviac ked ho mam doma je to garantovane, ze z neho tak skoro nevybehnem.

Naposledy upravil: RNG (2011-04-01 21:28:08)



9

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

RNG prosím Ťa a čo hovoríš na tuto kyslíkovú chémiu, je účinná a lepšia ako chlorová ? Ďakujem za Tvoj čas a názor.

http://www.mountfield.sk/kvapkovy-teste … Z0063.html



10

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

Kyslik  je rovnako ucinny(v atomarnej forme alebo ciastocne aj ozon) ako chlor v dostatocnej koncentracii. Chloru treba asi 3 ppm(3 mg na liter) jodu 9 ppm, a kyslika z peroxidov 8 az 18 ppm
Kyslik je pre telo potrebny a aj ked prilisna  oxidacia zrychluje starnutie, ale je to prirodzena obrana tela voci mikrobom,spalovanie je zdroj energie, predsa to nie je vyslovene jedovate, ako je volny chlor, ktory v tele vobec nepotrebujeme.
Jodu potrebujeme v tele momentalne ovela viac, nez je odporucena denna davka, tj by bol idealny na sterilizaciu vbody, podobne ako bol dlhe roky uzitocny do muky proti pliesnam, co zialbohu pre tupohlavost(alebo ze by sprisahanie??)zastavili a nahradili  v mnohych pripadoch jedovatym, nepotrebnym bromom, ktory naviac vytlaca z tela potrebny jod.



11

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

a ake je podal teba idealne ph vody -co najzasitejsie ale aby sa nevytvarali mikroorganizmy-ake je podla teba idealne cislo ph?
a este otazka mimo mierne .MMS pouzivma na cistenie zubov kolko moze byt zarobene v pohari svodou aby malo este ucinok?kedy vyprchne po akom case ?



12

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

Nuz to su otazky mimo mna zialbohu



13

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

RNG, prosím Ťa a Chloran sodný, keďže sa vo vode rozloží na kuchyňskú sol a aktívni kyslík, to je OK , alebo nie? Ďakujem.

Naposledy upravil: Nina26 (2011-04-09 06:56:53)



14

Re: Bazénová chémia,soľná úprava, ÚV lampy?

Spravne. Chloridy ako NaCl, KCl, MgCl, CaCl su bezne zdroje mineralov pre nas vhodne aj potrebne.
Aktivny kyslik=atomarny je silny oxidant, co poskodi DNA oxidaciou. My si to v nasich bunkach vieme napravitr antioxidantami, ale mikroby taky regeneracny proces nemaju a uhynu.