1

Téma: chlorela vs spirulina

ahoj rng co je lepsie chlorela alebo spirulina? alebo ak by sme porovnali este k tomu triphalu..
ja som na protikandidovej diete cize sa pytam co jenajlepsie pri candide?

vdaka za odpoved.

Naposledy upravil: maminka (2011-03-06 17:08:02)



2

Re: chlorela vs spirulina

Chlorella ma lepsi obsah teoreticky, ale je tazsie stravitelna kvoli obalu. Ten roznymi sposobmi narusia a od toho zavisi aj kvalita.
Chlorellu pestuju v plytkych sladkovodnych bazenoch, ktore su casto zamorene, najma Cinske.

Spirulina sa moze pestovat nielen v sladkej vode , ale aj v cistej morskej ako napr Spirulina Pacifica z Hawaii.
Kedze spirulina nema ten tvrdy obal, je stravitelna dobre bez akehokolvek spracovania. Preto jej davam prednost

Triphala su tri rozne trpke ovocia, predavaju sa len tak susene alebo vytazky z nich s udanim koncentracie "trpcin"(bitter principles)

Naposledy upravil: RNG (2011-03-06 17:10:31)



3

Re: chlorela vs spirulina

my sme zvykli kupovat cesku chlorelu http://www.ceskachlorella.cz/ ale je tak zufalo draha, ze som zacala skumat sortiment na iherb. tam treba byt tiez opatrny pri vybere ked spominas to zamorenie? .



4

Re: chlorela vs spirulina

To skor tuto original artrospiru platensis a nie nejake vyslachtene vseljake....ktovieake

http://www.bio-obchod.sk/produkt-2677/s … 0-tbl-.htm



5

Re: chlorela vs spirulina

Ešte k tej chlorele - treba ju poriadne požuť v ústach, preto ja si kupujem tabletky a nie prášok a to značne zvýši jej stráviteľnosť, ale nie každý to chuťovo zvládne i keď mne to už pripomína takú orieškovú príchuť.

Kvalitné nezamorené chlorely sú väčšinou veľmi drahé, kedysi som na to robila prieskum, čo je dostupné na trhu, chlorely s certifikáciou zamorenia ortute menej 0,001 ppm takých je málo, drtivá väčšina výrobcov to robí tak, že uvedie, že ťažké kovy neboli detekované, keď boli všetky menej ako 20ppm. Inak chlorela je žiaľ ako špongia, nasáva všetko do seba - nestačí dokonca ani kvalita bežnej pitnej vody a keď chceme použiť chlorelu v tele na čistenie, tak čím čistejšia, tým samozrejme aj jej väčšia kapacita na seba naviazať toxické látky, používame v tele chlorelu presne na ten istý účel, ktorý plní vo svojom okolí - lapač toxínov a preto musí byť ten lapač čo možno najčistejší.

Ja som si teda kupovala drahú čistú chlorelu, lebo som jej pojedla kvantá a po dlhé časové obdobie pri chelácii, ale pre niekoho, kto ju zje len raz za čas, možno by stačila aj menej kvalitná alebo skôr už spomínaná spirulina. Realita je však taká, že drtivá väčšina chloriel na trhu je žiaľ zamorená.

A ešte všelijaké tie technologické info o chlorele a jej stráviteľnosti a akú metódu použijú, aby rozbili jej bunkovú stenu... to sa všetko síce pekne číta, jedny používajú zvukové vlny, ďalší nejaké sprejovanie, ale najdôležitejšia je ČISTOTA, potom napr. či bola chlorela hnojená dusíkom (v USA dokonca organické chlorely sú povolené hnojiť dusíkom) a pod.

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-06 19:27:52)



6

Re: chlorela vs spirulina

na tu japonsku chlorellu som nenasla ziadne podrobnejsie info.
bludicka, a ktoru chlorelu si pouzivala ? - tu nezamorenu a prelustrovanu myslim. ja to potrebujem pre dieta, tak mi na tom dost zalezi. my sme to miesali do jedla, takze to dcera pozula spolu s jedlom. davali sme vsak len 1 tabletu denne rano, neviem, kolko by bolo nutne aby to malo ten odmorovaci efekt.



7

Re: chlorela vs spirulina

a co si mam teda vybrat? ja sa liecim na candidu a to travenie nie je v poriadku, tak si maam objednat spirulinua lebo chlorelu? a bludicka fakt, napis link, ktora by mohla byt dobra....
a kto stejuuzivali mozem sa spytat, moze aj prehanat? kedze posobi proti zapche...vdaka...alebo pozorovali ste niekto nejake zmeny v tomto smere?
a mohla by som ju dat aj malej 4 rocnej? ma atopicky ekzem...



8

Re: chlorela vs spirulina

Ale ako som písala sú to dosť drahé chlorely, ale tieto sú všetky overené, hlavne čo sa týka ťažkých kovov, mala som asi 20 certifikátov od výrobcov chlorely (lebo som sa ňou plánovala cpať minimálne rok dva a nechcela som sa namiesto detoxu zase priotráviť kovmi z chlorely)a s ktorým výrobcom sa najlepšie komunikovalo - odpovedal na rôzne moje dotazy kompetentne a nie oblbovacími marketingovými kecami,  tak pre tú chlorelu som sa rozhodla, ja som jej užívala denne aj 10-20 gramov, mňa to skôr zapekalo ako preháňalo:

http://www.primechlorella.com/
http://www.algomed.de/?op=presse&id=9
Zdroj na algomed lacnejší, lekáreň si ju plní do vlastných obalov:
http://www.heilkraft-der-natur.de/index.php?cPath=100

Tieto dve sú NAJ, prísnejšie štandardy som už nenašla ako používajú títo dvaja výrobcovia, ešte celkom uspokojivá je aj táto:

http://www.biopure.de/Produkt/Chlorella … renoidosa/

ešte nevyšla moc zle ani taiwanská - ale výrobca mi neodpovedal na otázky, resp. uhýbavo, tak tú som zavrhla a hlavne nenaletieť na také tie reči, čo tam píšu o yaeyame chlorele - ako sa pestuje v priezračne čistej pramenitej vode dakde na ostrove - pramenitá čistá voda je dnes už žiaľ v dôsledku znečistenia väčšinou ilúzia, na chlorelu sa musí používať spodná a a ešte aj kvalitná filtrovaná voda.
Inak aj kopec organických a bio chlorel dopadlo biedne, už super plus bolo, že vôbec výrobca poslal certifikát, kopec mi ho ani neposlalo.



9

Re: chlorela vs spirulina

Neviem, čo je zrovna dobré na candidu, ale ja myslím, že aj chlorela a spirulina je fajn, len kvalitná chlorela sa ťažko zháňa, spirulina je dostupnejšia a pre väčšinu ľudí stráviteľnejšia - inak všetky tieto zelené morské veci sú pre človeka veľmi prospešné, už samotným vysokým obsahom chlorofylu majú dobré očistné účinky.

Chlorela má vyšší obsah chlorofylu, sporopolenínu, je skôr vhodnejšia na očistu a cheláciu, vraj podporuje zdravú črevnú mikroflóru, spirulina obsahuje kvalitné proteíny, dobrá na doplnenie výživy napr. aj u anemických žien, ale čo sa týka spiruliny na odmorovanie kovov, tak na to moc nefunguje.

Čo sa týka odmorenia je ešte veľmi zaujímavý kelp - ale nie tie bežné kelpové tabletky, ale modifilan - koncentrovaná sušená šťava z kelpu, ja som s ním bola veľmi spokojná, ešte viac, než s chlorelou a bol aj lacnejší - ale opäť som ho užívala dosť vo vysokých dávkach 5 gramov denne (10 kapsúľ - vysypala som do vody, nechala som to nabobtnať a pomaly pila, vždy som to nechala dlhšie v ústach) spolu s modifikovanými pektínmi - takisto 5 gramov denne. U mňa najlepšia kombinácia na prírodné odmorovanie. Ani zeolity moc nefungovali - aspoň nie u mňa.
Toto je modifilan, Dragonherbs ho kupuje od výrobcu modifilanu, certifikát na ťažké kovy bol ok, aj keď to nie je taký super čistý produkt ako spomínané chlorely, kde sú všetky vstupy pri pestovaní kontrolované, toto je prírodný produkt z mora, ale vzhľadom na to, že ide o super koncetrovanú šťavu s vysokým obsahom rozpustných alginátov, tak je tam tá tolerancia vyššia:
http://www.iherb.com/Dragon-Herbs-Lamin … 23518?at=0

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-06 22:33:22)



10

Re: chlorela vs spirulina

no neviem ktora by bola teda vhodnejsia, ja nepotrebujem momentalne odmorenie od kovov, skor potrebujem uzdravit creva...a u chlorely som nasla popis, ze je zasadotvorna, co je super lebo mam prekyslenu stravu vdaka tej candide...
a neviem ci aj spirulina je...
a na tu cesku co vravis bludicka, co tu bol link?
http://www.ceskachlorella.cz



11

Re: chlorela vs spirulina

Tú českú som kedysi pozerala, nejak to tam celé na mňa nepôsobilo dôveryhodne, jediný spôsob ako ako tak overiť kvalitu nejakého produktu, je vypýtať si certifikáty od výrobcu a klásť mu otázky - ako je chlorela pestovaná, aká voda a výživa sa používa a pod., lebo aj s tým CGF - čím veľmi radi operujú výrobcovia to vôbec nie je také jednoznačné. Tak ja som mala prísné kritériá, možno by stačila aj tá česká, ale keď už sa mám rozhodnúť, asi by som skôr kúpila americkú chlorelu aspoň s GMP štandardom ako od českej sro-čky.

Keď Ti ide iba o zásadotvornosť, môžeš si kúpiť aj spirulinu alebo nejaké zelené superfoody, napr.:

http://www.iherb.com/Macrolife-Naturals … /7385?at=0

http://www.iherb.com/Vibrant-Health-Gre … /4749?at=0

Sú zásadotvorné, dodávajú výživu a obsahom zelených sušených štiav aj detoxikujú. Ale tak na alkalizáciu poslúži aj čerstvá mrkvová šťava alebo šťava zo zemiakov, všeobecne veľa zeleniny, ale to sa tuším moc asi nemôže pri candide kvôli cukrom, ale listová zelená zelenina je určite výborná. Teda neviem, či si čítala aj iné príspevky od RNG ohľadom candidy a tak - je tu toho kopec na candidu.

Výborne alkalizujúca je aj šťava zo sušeného zeleného jačmeňa a v tých superfoodoch to máš mix všetkého, chlorely, spiruliny aj tej šťavy z obilných tráv a rôzne byliny a vlákniny.

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-06 23:35:06)



12

Re: chlorela vs spirulina

Celkom lacny a dobry je napr kanadsky kelp
http://www.myworldhut.com/products/Seaw … -Bulk.html
http://www.iherb.com/Starwest-Botanical … 1-lb/22573
Canada ma na zamorenie tazkymi kovmi rovnako prisne standarty, ako USA a tento kelp je zo severnych pacifickych vod, ktore su este stale pomerne najcistejsie na svete.



13

Re: chlorela vs spirulina

Ale to je len sušený kelpový prášok, ja som aj ten skúšala ako lacnú alternatívu, ale mohla som toho pojesť kvantum a žiadny chelačný efekt som z toho nepociťovala, ten modifilan musí byť silne koncentrovaný, on vytvorí úplne taký hustý gel - veľa rozpustných alginátov, čo práškový kelp vôbec nerobí, je to len kopec pomletej vlákniny. Ale ako doplnok výživy to môže byť dobré ten práškový.



14

Re: chlorela vs spirulina

Modifilan je susena stava, zhruba 8 +krat (?) tak koncentrovana na alginaty a fucoidan a laminarin, ako suseny prasok z kelpu.
Inac kelpov (laminaria)je vyse 30 druhov, zname su napr laminaria japonica/sacharina japonica, alebo dashi combu. Rusi sice uvadzaju, ze spotrebuju az 40 kg kombu na vyrobu 1 kg modifilanu, ale to znamena cerstveho kombu, ktory po vysuseni ma podstatne menej vahy
http://www.modifilan.com/about_our_product.html.
Inac nasiel som tu zaroven dovod, preco napr v Japonsku niekto vyhlasil, ze jod je skodlivy na thyroid/stitnu zlazu. Maju totiz jedlo zo soje, mlieko, do ktoreho pridavaju kombu. A to co sposobila  velka davka takto vypitej soje prichutenej kombu s skodlivou davkou fytoestrogenov(zname goitrogeny) pripisali jodu z kombu, bez akychkolvek dokazov a dodnes to opakuju na "skodlivost" jodu.

Naposledy upravil: RNG (2011-03-07 03:21:14)



15

Re: chlorela vs spirulina

Modifilan je až 40:1 koncentrát, kelp prášok u mňa nefungoval ani v kvantách - príčina je zrejme tá hrubá vláknina.
To je niečo podobné možno ako s pektínmi, človek môže bežne pojesť kvantum rôznych pektínov, jablčný a pod., ale tie budú nanajvýš pôsobiť tak v črevách, kdežto modifikované pektíny už majú šancu preniknúť aj do krvi a chelátovať kovy. Ja keď som pila ten rozpustený modifilan a nechávala som ho dlhšie v ústach, nejaké nízkomolekulárne sacharidy sa museli už vstrebávať v ústach, lebo efekt detoxu bol prakticky okamžitý, také tie "ťahačky" z hlavy.
Rusi vyrábajú z nejakej riasy aj priamo nízkomolekulárnu formu - to malo na mňa tiež silný efekt, ale zrejme niektoré riasy sú na ne aj prirodzene bohaté.
A kelp na rozdiel od chlorely nemá žiadne problémy so stráviteľnosťou - to je jeho výhoda.



16

Re: chlorela vs spirulina

a spirulina je zasadotvorna?
jasne ze citam a aj sa riadim tym, co rng pise, uz som na diete 2 mesiace, teda uz vyse dva mesiace teraz sa snazim upravitnejako to travenie...ide to pomaly a skusam...nepotrebujem odmorovat teraz...
superfoody zvacsa nemozem, lebomam plno alergii a ani jeden z tych co si hodila nemozem...ja radsej tak samostatne aby som si okontrolovala, co mi robi zle...kupim velke balenie, bude mi z toho blbo a co s tym  potom? chapes...



17

Re: chlorela vs spirulina

tak zásadotvorná je aj sóda bikarbóna, ale u tej spiruliny ide hlavne o jej výživnú hodnotu, obsah chlorofylu, nukleových kyselín a pod., čiže je to komplexná ľahkostráviteľná potravina - v podstate superfood, ak sa zoberie obsah živín v porovnaní s bežne dostupnými potravinami a preto má význam



18

Re: chlorela vs spirulina

ja chapem, ze ide o jej vyzivovu hodnotu, u chlorely takisto predovstekym, ale u tej chlorely pisali tiez, ze je zasadotvorna, co je super u mna, kedze mam stale kyselinotvornu stravu... bikarbonat samozrejme beriem, ale chcela by som to pH este podporit a ked viem spojit dva v jednom, tak to spravim...
lenze ja mam aj travenie narusene, takze musim brat aj ohlad aj na to, ked rng pisal, ze chlorela je tazsie stravitelna...
takze rada by som nieco, co stravim, doda mi to ziviny, upravi travenie  zdvihne pH...
a kedze chlorela sa tazsie travi, brala by som asi tu spirulinu...



19

Re: chlorela vs spirulina

V kelpe je hromada vody, neviem ako sa susi.
Napr uhorka obsahuje 98% vody, hriby sa susia 10 ku jednej atd.
Ale mas pravdu, celuloza absorbuje a vynasa cast veci z tela von, hoci sacharidy ktore preniknu cez sliznice ust su asi male a vyborne rozpustne molekuly.



20

Re: chlorela vs spirulina

co myslis rng chlorela 10g denne na jednu davku je lepsie ako delena ci nie?a na lacno alebo pred jedllom......?



21

Re: chlorela vs spirulina

Samozrejme najlepsie travenie je s nerozriedenymi kyselinami, tj s co najmensim jedlom.



22

Re: chlorela vs spirulina

Ešte okrem poriadneho požutia chlorelových tabliet - ja som to robila nielen kvôli lepšiemu tráveniu, ale nejak potom tá chlorela mala aj lepší detoxikačný efekt, ale to bude asi následok toho trávenia v ústach, daju sa použiť tieto enzýmy, obsahujú vysoké množstvo celulázy a iných na trávenie sacharidov, problém u chlorely je práve jej bunková stena tvorená celulózou, nerozpustný sacharid:
http://www.iherb.com/Pure-Essence-Cande … /3195?at=0

Inak chlorela je v podstate jedlo, podobne ako spirulina a tak sa vlastne môže aj konzumovať, čiže samostatne. Veľa ľudí berie tieto doplnky len ako "doplnok", ale všetko sú to vlastne supervýživné potraviny - chlorela, spirulina, maca...Niektorí športovci už na to prišli a zaradili tieto potraviny do svojho jedálnička, takisto aj rôzne zelené superfoody zo sušených štiav, ryžové, konopné proteíny.

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-08 17:54:14)



23

Re: chlorela vs spirulina

Celuloza su specialne velmi dlhporetazcove sacharidy-vlakniny, ktore sa az na vynimky kvoli privelkej molekule vobec neabsorbuju. Celulaza, ktora je vylucovana niektorymi mikrobmi is "postriha " na mensie kusky, com uvolni rozne zabudovane ziviny v jedlach a dokonca umozni casti celuloz sa absorbovat(modifikovane citrusove pektiny, mikronizovane betaglukany, velkost pod 15 000 Dalton)) a tieto maju imunostimulacne ucinky v tele.
Uvedeny enzym je poriadne silny, ani som nevedel, ze tak silne su na trhu.
Presne tak ako uvadzaju, moze pomoct rozlozit bunkove steny aj candid a plesni
Dufam ze sa zjavia na to konkretne spravy z mojich lekarskych zdrojov.

Vo vyvoji okolo polysacharidov nas caka este hodne prekvapeni v blizkej buducnosti.



24

Re: chlorela vs spirulina

Ja som na ten enzým došla náhodou, lebo na jednom fóre spomínali, že niektoré lieky na štítnu žľazu - prírodné výťažky obsahujú ako plnivo celulózu a ľudia zistili, že keď výrobca začal pridávať toto plnivo do lieku, tak im prestal fungovať, alebo nie v takej miere ako predtým a zistili, že je to práve tou celulózou, ktorú asi nevedeia stráviť, pomáhali si tým, že tabletky rozžuli v ústach a jeden tam spomenul enzým celulázu, na iherb som našla henten ako najsilnejší, zaujalo ma, že sa používa aj na rozloženie bunkových stien candid a plesní.



25

Re: chlorela vs spirulina

Takze ak dobre citam, enzym Candex by mohol pomoct pri niceni candidy a pliesni aj s doplnkami , ktore doporucujes RNG?



26

Re: chlorela vs spirulina

Nuz kedze rozklada celulozy, ktore su castou bunkovych stien aj plesni aj kvasnych kultur, je logicke ze je pri ich potlacani  uzitocny.
Mnohe atb tiez maju ucinok na bakterie tym, ze poskodia ich bunkove steny



27

Re: chlorela vs spirulina

Ja som nasla na fore o borelioze tento prispevok o Candexe, (ktory si tam dost chvalia). Netusim, ci je na nom nieco pravdy:

"tak jsem trochu po tom zázraku popátrala:

1. Buněčná stěna Candida albicans se skládá převážně (80-90 %) ze sacharidů,
konkrétně glukanu, chitinu a mananu kovalentně vázaného na proteiny (manoproteinů).
Buněčná stěna dále obsahuje v menší míře proteiny (6 až 25 %) a lipidy (1 až 7 %). Glukan
(47 až 60 %) a chitin (0,6 až 9 %) jsou strukturní komponenty buněčné stěny, mezi nimiž se
nachází amorfní matrix tvořená hlavně manoproteiny (40 % buněčné stěny). Buněčná stěna
Candida albicans je mnohovrstevná. Mikrofibrilární polysacharidy glukan a chitin se
převážně nacházejí ve vnitřní části, blíže k plazmatické membráně, ve střední vrstvě stěny
převládá amorfní glukan. Manoproteiny se vyskytují ve vnitřní části, kde mají zřejmě
v asociaci s glukanem strukturní roli, ale především tvoří vnější část stěny, která má fibrilární charakter.
= buněčná stěna candidy neobsahuje žádnou celulózu.

2. Candex obsahuje enzymy:
- amylázu, glukoamylázu: amylázy produkuje naše slinivka, netřeba doplňovat, rozkládají škrob neboli glukany
- invertázu, která rozkládá sacharózu (řepný cukr) na fruktózu a glukózu. enzymy štěpící sacharózu též lidské tělo běžně tvoří, vznikají v tenkém střevě, netřeba doplňovat
- celulázu a hemicelulázu štěpící celulózu, nestravitelnou vlákninu, kterou, jak jsme si výše ujasnili, kvasinky neobsahují. tyto enzymy potřebují ke svému trávení býložravci, lidé trávu nežerou a vlákninu nestráví.

Závěrem bych teda řekla, že jestli to někomu pomáhá tak prima, třeba měl potíže se slinivkou - ovšem jinak je to supr tunel na peníze. "

Mna by zaujimalo, ci pri dlhotrvajucej protikandidovej diete bez vyrazneho efektu je potrebne pomoct telu aj takymto pripravkom? Nie je to lacna zalezitost, kedze ma dost vysoke davkovanie.



28

Re: chlorela vs spirulina

Určite to nebude "samospásny" produkt, ale ako doplnok k prísnej diéte a ostatným doplnkom, recenzie na iherb-113 pozitívnych recenzií, ktovie, či to tá užívateľka z fóra borelioza.cz vôbec vyskúšala, alebo to len rovno teoreticky zavrhla, mám skôr pocit.

http://naturalcandidacleansing.com/Enzy … Yeast.html

zaujímavé info o rôznych možnostiach liečby candidy:
http://naturalcandidacleansing.com/Candida_Remedy.html
http://www.yeastinfectionadvisor.com/he … edies.html

ešte z fór zaujímavý produkt na candidu s obsahom Undeceylenate Acid, vraj silnejší ako caprylic acid:

http://www.iherb.com/Thorne-Research-Fo … 18560?at=0

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-09 00:26:01)



29

Re: chlorela vs spirulina

Dakujem. Dost su tam chvalene tieto enzymaticke produkty. Thorne nevyzera zle, pokial je to pravda. Su tam nan dobre ohlasy, co sa tyka ucinku proti candide.



30

Re: chlorela vs spirulina

Undercylenicka kyselina sa pouzivala na spray do topanok proti plesniam.

Vyraba sa z ricinoveho oleja stiepenim Za vysokej teploty.
MSDS na nu urcuje LD50 vyse 2500 mg na kg vahy a bezne su tabletky 200 mg, takze je to daleko radove  od nebezpecnych hladin expozicie, hoci nemyslim, ze toto je uplne mienene, ako potravinovy doplnok.
Podla vsetkeho inhibicia undercylenetov na candidu je od 200 ppm, kedze sa uvadza, ze je 6 az 30 krat tak ucinna ako caprilicka kyselina
http://findarticles.com/p/articles/mi_m … _83582819/
Jednoducha matematika hovori, ze podla tychto cisel na to aby sa dosiahla v priemere v celom tele 70 kg cloveka koncentracia undercylenatu vapenateho 200 mg na kg, treba zobrat 14 gramov .
Samozrejme kedze obsah criev je len povedzme 5 kg, dostatocne na vybitie kandidy v crevach by bolo nieco viac, ako 1000 mg
A kedze podla tych dat na to iste treba 30 krat tolko caprilickej kyseliny, hovorime o,ekvivalente 30 gramov caprilickej ma ten isty ucinok proti kandide, ako 1 gram Ca undercylenatu. Nuz a nikto neberie 30 gramov caprilickej kyseliny, ale len 2x3 gramy max, co je patina z 30 gramov, je jasne, ze undercylenaty su ovela ucinnejsie, ako caprilic acid a tiez ze ucinne davky oboch su ovela vyssie, ako hovoria vyrobcovia(typycke.)
Na ucinnost  ale vyzaduje PH pod 6 na ucinnost, v zasaditom prostredi je jeho ucinok minimalny

Na porovnanie citricidal inhibuje candidu v koncentracii 60 ppm  a odhaduje sa LD 50 davka na 5000 mg/kg vahy.



31

Re: chlorela vs spirulina

no vcera mi dosla chlorela praskova od jarow ale ta chut je mi dost neprijemna cakal som ze to bude lepsie :-)



32

Re: chlorela vs spirulina

Nechcem byt skaredy, ale stredna Europa je jedna z najzamorenejsich oblasti na svete.
Vsetky riasy a zelene su zasadotvorne
Ten Modifilan sa mi vidi ako produkt dobry, len akosi sa neviem prinutit myslet, ze je to natolko garantovane, ako napr kanadske , japonske alebo US produkty, kedze ten modifilan je produkovany dost primitivne Rusmi. Ale mozem sa mylit, na ich severovychodnych pobreziach moze byt velmi cista voda.



33

Re: chlorela vs spirulina

No taká firma Jarrow a Now - tak tam sa mi ani nepodarilo dopátrať sa nejakých info o ťažkých kovoch, neviem teda či GMP je až taká záruka v tomto smere, ani tie japonské chlorely nedopadli až tak dobre, tam väčšinou uviedli, že ťažké kovy neboli detekované ak boli pod 20 ppm a podľa správ bolo v nich dosť arzénu. Najlepšie dopadla Kanada a jeden výrobca v Nemecku, ktorý robí zároveň aj výskum chlorely. O modifilane som mala kopec pochybností, ale výrobca odpovedal na všetky moje otázky bez najmenšieho problému a jeho produkt kupujú aj iné renomované firmy a mňa presvedčila hlavne prax, tri mesiace intenzívneho užívania urobilo u mňa zásadný pokrok v chelácii kovov.



34

Re: chlorela vs spirulina

GMP je dostatocna zaruka, ze je produkt nezamoreny podla najprisnejsich US standartov.
Chlorella vzdy bola a bude chytiaca ako "zaburina", tj dost neprijemne. V mixoch alebo v jogurte sa to da dostatocne zamaskovat. Inac da sa brat aj vo forme tabletiek s minimom tabletovacich pridavkov, tak som ju dost dlho bral aj ja
Spirulina ma trochu lepsiu chut.



35

Re: chlorela vs spirulina

GMP nie je jediný štandard, prečo výrobcovia chlorely používajú aj rôzne ISO certifikáty, pravidelné testy nezávislých laboratórií, uvádzajú zvlášť obsah niektorých ťažkých kovov, čiže nielen všetky ťažké kovy dokopy, drtivá väčšina chloriel z USA má GMP štandard, ale tie naj majú ešte okrem toho aj rôzne ďalšie testy kvality. U nejakého lecitínu mi to je jedno, tam mi stačí aj GMP, ale u chlorely a týchto morských rias som ja osobne paranoik na čistotu (to mám asi z tej ortuťovej otravy) a radšej si overím priamo výrobcu danej chlorely, veľké firmy ako Now, Jarrow, Source Naturals nakupujú chlorelu sprostredkovane a spoliehajú sa na testy od svojho dodávateľa, tam sa človek nedopátra, kto tú chlorelu vlastne vyrobil a aké konkrétne laboratórne hodnoty daná chlorela má.



36

Re: chlorela vs spirulina

Mne osobne GMP bohate staci, tam su velmi prisne kriteria na ortut(5 ppb max) co nedosahuje vacsina morskych jediel na trhu, najma nie drave ryby.
Rozne certifikaty su hlavne reklama, kde sa snazi vyrobca ukazat zakaznikom, ze jeho vyrobok je lepsi, ako konkurencny. A teda je aj hodny ovela viac penazi......



37

Re: chlorela vs spirulina

No ja by som si teda chlorelu s ortuťou do 5 ppm rozhodne nekupovala (ortuť je jeden z najhorších mozgových toxínov), ale zase z pohľadu niekoho, kto pravidelne konzumuje rôzne morské živočíchy, ryby, to bude zanedbateľné.  Nehovorím o nejakej veľkej kontaminácii, ale pri dlhodobej spotrebe a väčších množstvách, by to už mohlo spôsobiť problémy a ľudia, ktorí jedli chlorelu vo väčších množsvách problémy s tým mali. A čo ešte arzén a olovo, kadmium, veľmi častá kontaminácia. A záleží, či chcem chlorelu použiť na detox alebo len výživu, ak na detox, tak tam sú požiadavky na čistotu oveľa vyššie, chlorela, ktorá už v sebe obsahuje nečistoty a ťažké kovy, nebude natoľko účinná, s použitým vodným filtrom tiež nenafiltrujem bohviejakú čistú vodu a čo je chlorela pestovaná v bežnej pitnej vode? V podstate taký použitý vodný filter, ktorý do seba akumuluje nečistoty.

Nemyslím si, že keď si výrobca chlorely urobí vlastné nezávislé testy, že je to len vecou reklamy a konkurencie, aj keď možno aj to. Výroba chlorely nie je úplne až taká jednoduchá záležitosť a hlavne kvalita vstupov - voda, živiny, v akom prostredí je pestovaná, či nejaké otvorené tanky alebo sklené trubice je tam veľmi dôležitá. Je rozdiel, či je chlorela pestovaná niekde v tankoch, kde sa na spodné vrstvy nedostáva vôbec svetlo, je možnosť kontaminácie rôznymi vtákmi, z okolia - takáto chlorela sa musí potom teplelne upraviť alebo chlorela pestovaná v systéme sklených trubíc v otvorených skleníkoch, kde stačí len nejaké šetrné usušenie.

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-10 07:28:52)



38

Re: chlorela vs spirulina

RNG, veď Ty si všetku vodu, ktorú vypiješ poctivo destiluješ na super čistú, pil by si vodu s ortuťou do 5 ppm? Dobre, vody človek vypije veľké množstvá a je od nej závislý, chlorelu väčšina ľudí je len občas, ale ak mám v pláne jesť chlorelu každý deň vo veľkých množstvách na detox, tak mám na ňu také nároky ako na čistú vodu (a čistú vodu nepovažujem s ťažkými kovmi do 20 ppm - viď väčšina chloriel), ja väčšinou používam osmózu, aj keď nie vždy sa mi dá.

Veď aj tie morské ryby majú menej ortuti než tzv. povolené množstvá vo väčšine chlorel, údaje v ppm, najviac napr. žralok 4,540 ppm:

http://www.fda.gov/food/foodsafety/prod … 115644.htm

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-10 08:36:24)



39

Re: chlorela vs spirulina

Heh-hej, ja hovorim  5 PPB , na ortut,  nie ppm a to je tisickrat menej. Zaroven je tam menej, nez 50 ppb olova, 10 ppb arzenu atd. ver mi, to je velmi prisne kriterium, tomu neobstojio velka vacsina stolovych mineralnych vod!
Potravinarsky priemysel nema ani zdaleka take prisne kriteria, ako si ich nasadila  povodne nnfa a neskor ich prebrala aj FDA
Inac ja pijem ultradestilovanu, ktora je radove cistejsia ako reverzna osmoza. Moja voda mera pod 0. 4 ppm vsetkych ionickych znecisteni dokopy a to znamena ale drvivu vacsinu z toho je rozpusteny kyslik a dusik vo vode, trosticku Na a K a mizivo vsetkeho ostatneho dokopy.

Co sa tyka najnovsich povolenych zamoreni pitnych vod v USA, pozri na tabulky, kde uvadzaju dnes ortut uz len
2 ppb=0.002ppm
http://www.water-research.net/standards.htm

Naposledy upravil: RNG (2011-03-10 09:26:25)



40

Re: chlorela vs spirulina

prosim vas mozem jest chlorelu, ked mam miernu intoleranciu morskych plodov?
vdaka



41

Re: chlorela vs spirulina

Termin mierna intolerancia morskych plodov mi nic nehovori.
Morskych plodin su tisice rozdielnych. Poznam ludi s alergiou na shrimpy(tusimto nazyvate krevety) a pri tom  nemaju ziadne alergie na ryby....



42

Re: chlorela vs spirulina

Ako je možné, že americké chlorely s GMP certifikátom, tak čo som ja mala certifikiáty, tak tam bolo uvedené napr. Pb - max 2 PPM, As - max. 1 PPM, Hg - max. 0,05 PPM, reálne hodnoty boli napr. olovo - 0,97 ppm, As - 0,44 ppm, Hg - 0,007 ppm (v lepšom prípade, väčšinou len uvedú do 0,05 ppm, čo je 50 ppb), v žiadnom z dvadsiatich certifikátov chlorely nebol údaj v ppb, chlorela s čistotou do 5 ppb by znamenal údaj 0,005 ppm - toto certifikujú len tie naj firmy na svete s výrobou chlorely a ja som videla len jediný certifikát s údajom o ortuti 0,003 ppm.

Ukáž mi jeden certifikát na chlorelu s GMP štandardom s tou super čistotou ako tvrdíš, pretože mne unikli.

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-10 09:58:53)



43

Re: chlorela vs spirulina

ok, tak ja som vybrala chlorellu praskovu od now, co sa tyka zamorenia - spolahnem sa podla rady rng, ze bude ok. my to pridavame dcere do pomazanky, takze to aj pozuje. je cista a nemusim drvit tablety.



44

Re: chlorela vs spirulina

ale teraz pozeram, ze ta tabulka sa tyka len noriem pre pitnu vodu. prasok z chlorelly moze mat ten obsah skodlivin vacsi. ja som si povodne myslela, ze to budu normy fda na obsah v doplnkoch vyzivy...



45

Re: chlorela vs spirulina

Podľa certifikátov je zamorenie väčšiny chlorely ortuťou aj tých s GMP štandardom asi na úrovni menej zamorených morských rýb - do tých 0,05 ppm, 50 ppb.

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-10 12:43:26)



46

Re: chlorela vs spirulina

RNG napísal(a):

Termin mierna intolerancia morskych plodov mi nic nehovori.
Morskych plodin su tisice rozdielnych. Poznam ludi s alergiou na shrimpy(tusimto nazyvate krevety) a pri tom  nemaju ziadne alergie na ryby....

boli robene protilatky typu IgG z krvi, kde sa urcuje mierna, stredna a vysoka intolerancia na PROTEINY potravin...nieco ako ALCAT, ale bola to ina firma

Naposledy upravil: maminka (2011-03-10 10:07:19)



47

Re: chlorela vs spirulina

http://fineusa.us/factory.htm
Tak napr. tento výrobca chlorely, mám od neho ešte mail, na svojich stránkach deklaruje, že má certifikáty ISO9001, GMP štandard a ešte nejaký bio certifikát, tento výrobca mi poslal údaje o svojej chlorele nasledovné:
The following is the heavy metal analysis on our Chlorella, which is generally considered as safe. 
-          Heavy metal as “lead”   :   less than 20ppm
-          Arsenic  :  less than 2ppm

A drtivá väčšina chloriel dopadla tak isto.

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-10 10:34:50)



48

Re: chlorela vs spirulina

Nuz  priznam sa, ze som to nijak podrobne nestudoval okolo zamoreni v posledniom case, lebo povodne normy pred 20 rokmi boli radove menej prisne a potom ich pritiahli tak, ze boli nerealisticke a viacmenej vsetko by bolo nedovolene zamorene, takze celkove uvolnili implementaciu standartov.
Ale co sa tyka nnfa, tak tych standardy boli vzdy velmi prisne, ale realisticke.

Ja som mal svojho casu az 12 amalgamovych plomb v ustach, co boli desiatky gramov ortuti a predsa nemam ziadne priznaky zamorenia, ani virenie ortuti typicke pri brani chelatorov, takze u mna zrejme telo vie dostatocne odmorovat aj znacne davky ortuti aj inych materialov a to aj pri ciastocne zamorenom jedle. Takze som si tie cisla uz dlhe roky nevsimal, lebo nemali pre mna prakticky vyznam.

Co sa tyka intolerancie na proteiny, to je tiez velmi siroky pojem, lebo roznych proteinov su pravdepodobne  statisice, ba dokonca dnes je aj viacero proteolytickych enzymov, tj enzymov na specificke typy proteinov(bielkovin) a nemam sajnu ci v tom laboratorii pouzili s cim vyprovokovali tu IgG reakciu.

Inac ja aj tak chlorellu nepouzivam uz dnes , lebo je pestovana v plytkych bazenoch plnenych sladkou vodou, ktorej zamorenie je radove vyssie, ako morskej vody pouzivanej na pestovanie Spiruliny Pacificy.A vacsina je pestovana v Cine, kde napriek vydanym roznym certifikatom obsahy su velmi casto rozdielne. A odtial kupuje vacsina vyrobcov doplnkov,nech su kdekolvek inde na svete, lebo Cinske produkty su lacne.

Naposledy upravil: RNG (2011-03-10 10:29:37)



49

Re: chlorela vs spirulina

rng a teda jenejaky rozdiel medzi spirulinoua chlorelou?
myslim v obsahu a ucinkoch...
a ta spirulina co odporucas sa pestuje v mori? ja by osm mozno radsej, keby sa pestovala v sladkej vode kvoli tej intolerancii...
a este otazka, oi su sladkovodne riasy alebo morske???

vdaka za odpoved



50

Re: chlorela vs spirulina

Chlorela je sladkovodná riasa, spirulina sa môže pestovať v morskej vode ale aj ako sladkovodná riasa, kelp je získavaný z mora.

Spirulina pestovaná v morskej vode:
http://www.iherb.com/Nutrex-Pure-Hawaii … /9942?at=0

Only Hawaiian Spirulina draws nourishment from the world's cleanest, deepest ocean. Our facility uses ocean water drawn from a pipeline that plunges 2000 feet into the Pacific Ocean. Oceanographers tell us this water has been below the surface since Old Testament times. Our pipeline brings this ultra-pure, mineral rich water to our ponds. We supplement our Spirulina systems with this deep seawater as a source of calcium, magnesium, and all 94 trace elements.

U tej morskej je väčší predpoklad na rôzne živiny, minerály, ktoré získava z morskej vody, sladkovodná má menšiu šancu na kontamináciu.

Spirulina sladkovodná:
http://www.iherb.com/HealthForce-Nutrit … 19294?at=0

"The Spirulina Manna is grown in the California Desert, using quadruple filtered water, man-made ponds that are sheltered from outside contamination, and when harvested are tested extensively for all known contaminants. It has a mild flavor and smell, and mixes smoothly. No other algae and no bacteria grow with it."

Naposledy upravil: bludicka (2011-03-10 11:16:11)