1

Téma: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Ahoj RNG,

Chcela by som aj ja poprosit o pomoc.
Uz dlhsiu dobu mam problemy so zaludkom. Nastastie nie velmi casto - opakuje sa to tak ze mi je 2-4 dni zle a potom 1-3 mesiace dobre.

Chcem sa najprv spytat, ci existuje aj moznost ze ma niekto kyseliny v zaludku naozaj vela?
Viem, ze vacsina ludi ma prave malo kyseliny, ale mne sa zda, ze nemam take priznaky ako tito ludia.

Moje priznaky su - najcastejsie, ze sa nad ranom okolo 5 zobudim, ze mi skvrka v zaludku, bolestivo... pomoze ked nieco zjem, ale potom 2-3 dni mi stale nie je dobre, akoby som mala podrazdenu zaludocnu sliznicu, pride mi to neskor po jedle - aj 4-5 hodin (alebo to je uz na lacno?) - pichanie, krce (ale nie nafukovanie, ani grganie). Niekdy mam pocit palenia, ale len v zaludku, nie v krku, teda nie klasicke palenie zahy.  Vzdy pomoze na cas, ked nieco zjem... nemozem mat ani chvilu prazdnejsi zaludok. Ani mi nestihne prist pocit hladu, ale zacne ma este skor boliet zaludok - to uz viem ze musim nieco aj ked nasilu zjest. Ked mam taky uboleny zaludok a nieco zjem, tak najprv prvych par minut ma este viac boli, akoby som zjedla klince, ale po 10-15 min sa mi ulavi a na par hodin je dobre.
Niekedy ani neviem posudit ake jedlo mi to sposobilo, ale co som si vsimla tak mi nerobi dobre cibula, cesnak, kava, biele vino, kysle jedla (kapustnica, kysle polievky s octom) dokonca ani zazvorovy caj.
Bolesti mam hore, tesne pod rebrami... creva v pohode, nenafukuje ma, stolica v poriadku.
Stravujem sa vacsinou zdravo, vela zeleniny, malo masa, celozrnne pecivo (vacsinou domace kvaskove). Ale ak obcas zhresim a dam si napr hamburger a hranolky, tak paradoxne mi nic neni smile
Naopak niekedy ked si dam na veceru salat a nebodaj k tomu pohar bieleho vina, nad ranom sa zobudim na krce.

Mam za sebou velke stresove obdobie (zistili mi tetaniu, mala som zavraty atd.. a aj posramotenu psychiku z toho - ale uz som uz z najhorsieho vonku a nebrala som ziadne chemicke lieky, len mineraly), ale bol to velky stres niekolko rokov... takze to je asi pricina, coho dosledok je zly zaludok.

Neznasam doktorov a preto som si dala zatial spravit len take zakladne neinvazivne vysetrenia - helicobakter negativny aj v stolici aj v krvi, sono ok (okrem maleho 0,3 mm polypu na zlcniku, co vraj nema vplyv), krvne testy vsetko ok. Gastroskopiu som odmietla - beriem ako poslednu moznost, este chcem skusit nejaku samoliecbu.
Doktorka mi povedala, ze mam asi vela kyseliny - podla priznakov... a dala mi omeprazol - to som brala 2 tyzdne, ale neviem posudit ucinok, kedze to bolo v obdobi co mi bolo dobre... dalsie obdobie bolesi prislo az neskor cca po 2 mesacoch po tom co som to uz nebrala. Dala mi este maalox, ze si mam dat ak ma bude palit (ale mna nepali, tak som si to dala len velmi sporadicky, ako pokus ci zaberie na krce... ucinok tazko posudit, niekedy mam pocit ze trochu pomohlo a niekedy ani nie).
Skusala som aj Aloe vera gel a to mam pocit ze mi trosku pomohlo v tom ze som mala dlhsie obdobie bez bolesti.

Prosim o radu, co myslis ze sposobuje moje problemy? Nemozem mat naozaj vela kyseliny? alebo je to predsalen malo? Alebo mozem mat vred? mam ist na gastro? sad

Chcela by som si z iHerb objednat DGL, to sa mi pozdava ze lieci sliznicu, co mam este priobjednat?

Dakujem vopred za radu!



2

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Hrube meranie kyseliny v zaludku  ked skoro rane zoberies pol lyzicky sody bikarbony vo vode a meras siako grfgas. Musi to byt grganie skoro okamzite a v davkevyse 1/2 litra plynov. Ak sa ti negrga dost, tak nemas v zaludku dost kyselin.
Zaludocne problemy moze byt aj z helikobaktera, aj napr z HIT, ked to telo nevyraba dost enzymy diamin oxidaze, enzymy na mnohe histaminovu reakciu vyvlavajuce bielkoviny, napr v kvasenych produktoch alebo necerstvych potravinach.

Omeoprazole znici vyroby kyselin uplne ,  takze nema co palit pazerak. Ale zarven to zloveku ani poradne netravi a je znicena kyselinova bariera v zaludku proti preniku roznych mikrobov do tela, krore postupne znicia probioticku crevnu foru.



3

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Ahoj RNG,

moj priatel ma neustale problemy s travenim,casto mava zvysenu zaludocnu kyselinu,bolesti brucha,pocit plnosti,ustavicne nafukovanie,riedku stolicu a celkovy diskonfort co sa tyka travenia a vylucovania.Pred pol rokom som naTvoju radu kupila psyllium,inulin a ovsenu vlakninu,to vsetko uzivame kazdy den po 5g z kazdeho s 3/4l vody.Ja som predtym trpela zapchou a naduvanim a tymito pripravkami sa mi znacne polepsilo,stolicu mam castejsie,je pevne,ale vlacna,takze nemam bolesti pri vylucovani ako predtym.Priatel to ma vsak uplne ine,po vypiti tychto pripravkov ho niekolkokrat prezenie a este viac trpi plynatostou.Prosim Ta o radu,co by prenho bolo najlepsie.Dakujem



4

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Priatel nemoze mat dost kyselin, lebo tieto by zabili v zaludku vsetky kvasne procesy, tj ma malo kyselin
. A pre to ma aj znicenu crevnu floru, lebo pri nedostatku kyselin sa mu neznica kyselinami rozne mikroby nasurovych jedlach a tak sa dostanu do criev , kde kvasia a hniju vsetko co zjes.



5

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Dakujem za odpoved,

Grgaci test si spravim, zajtra nalacno.

Prosim este odpovedat, ci existuje aj moznost ze mam naozaj kyseliny vela? Kedze mi vadia kysle jedla, octove.. biele vino atd.
Ci aj to moze byt prejav malo kyseliny?

Prosim precitaj si este raz moje priznaky (nie naduvanie, kvasenie... ale bolesti nad ranom, nalacno), nie je to skor, ze mam vela kyseliny a praveze mi rychlo travi? Mne je zle skor nalacno, ked sa najem je mi lepsie.

helicobakter som mala negativny, aj vsetky krvne testy... ako sa testuje HIT?

Nemoze to byt vred?

Dakujem voopred za odpoved.



6

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Dakujem za odpoved,len sa este vratim k problemu...to psyllium,ovsenu vlakninu a inulin moze uzivat dalej,ked ho potom prehana?alebo najprv upravit kyseliny v zaludku a potom sa vratit k vlaknine?



7

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

a este sa spytam k HIT - precitala som si teraz priznaky a okrem zaludocnych problemov sa to na mna nepodoba (resp. ani to... lebo pisu ze caste nevolnosti... ale ja nemam nevolnosti, ale krce, bolesti).
nemam ziadne kozne problemy atd.
naopak mam alergiu na pel, srst, roztoce uz od malicka ( na potraviny nie ) tak si myslim, ze ak by moje telo nevedelo odburat histanim, tak uz nezijem smile antihistaminika beriem len v lete, ked je to moc zle, alebo obcas podla potreby (ked som niekde kde je vela roztocov).

Myslis ze aj tak mozem mat HIT? mam sa tym zaoberat?



8

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Podla jedineho spravneho testu na kyseliny(teda tvorbu aj uroven v zaludku
http://www.phcapsule.com/, ktoru sa uz 45 rokov snazia ganstoenteorologova ignorovat, lebo dokazuje primalu kyselin v zaludku ked lekari tvrdia je je privela) bolo mamerame privela kyselin len prakticky u nikoho
HIT maze vyvolavat aj silne krce, nielen intoleranciu. A je to velmi caste.



9

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Tak trosku som si citala na internete a nasla som zaujimave info. Ano vsetky zahranicne stranky hovori, ze vacsina ludi trpia na malo kyseliny, nie nadbytok. Len u nas su doktori asi za opicami...
Zaujimave je toto, kde je aj video ako prebieha hedelbergov test:
http://drjockers.com/5-ways-to-test-you … id-levels/
(sranda ze pani zrovna vyslo ze ma vela kyseliny)

Docitala som sa aj ze grgaci test nie je velmi spolahlivy, nakolko rano na lacno je najnizsia hladina hcl v zaludku a tiez zalezi od stravy predtym. Co si o tom myslis?
http://nutritiongang.com/low-stomach-ac … lorhydria/

Test som si spravila 2 dni po sebe (spravim este zajtra) - prvy den 10 minut nic, druhy den 5 minut nic, potom male odgrgnutie a zase nic.

Dalej som citala ze je test s citronovou stavou alebo jablcnym octom. toto som este neskusala ale z predchadzajucich skusenosti mne kysle (ocot, biele vino) robi zle (vacsie bolesti, pichanie, krce).

Neviem teda co si mam o tom mysliet? sad

Prosim napis mi co moze sposobovat to ze mi vadia



10

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Citromova stava a ocot nic neukazuju, zabudni na to.
Este aj Heiderbergov test lekari dostali do ruk a odrazu maju zarazajucu "vysoku" hladinu kyselin, co je v skutocnosti ale extramne zriekave, lebo parietalne bunky maju len taku kapacitu tvorenia kyselin a povacsine nestacia. Ked mas dostatok kyselin v zaludku tj PH pod 1.6 grga sa ti okamziva a plno
.Este pred 15 rokmi jasne lekari , co sa s tym zaoverali prehlasovali Heidelbergov test na dokaz malo kyselin v 98% pripadoch....

Da sa zit aj s PH do 3.5, ale je ti vacsia pravdepodobnost Helikobactera pilori a niektore mikroby to uz urobia zive do criev, kde znicia crevnu floru, a pri piti spolu s jedlom si rozriedis kyseliny az do neunosneho stavu tj az po rozmnozovanie kvasnych a hnilobnych bakterii.



11

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Ach vidim, teraz vidim, ze mi nezobrazilo 1/3 prispevku vyssie... malo to este pokracovat smile
pisala som este:

Prosim napis mi co moze sposobovat to ze mi vadia drazdive potraviny, ako cesnak, cibula, kava, biele vino, aj zazvor atd...
Moze to znamenat ze uz mam poskodenu sliznicu, alebo vred?

Objednala som si z iherb: DGL (Enzymatic Therapy, cokoladove), PepZin (Doctor's Best), enzymy Now Foods, Digest Ultimate a    
Doctor's Best, Betaine HCL Pepsin & Gentian Bitters
Dobry vyber?

Rozmyslam, ze najprv zacnem brat vsetko (plus co mam doma vlakniny, aloe vera gel a probiotika) okrem betain HCL. Aby som si najprv poliecila sliznicu a potom skusim pridat HCL.
Co myslis? Alebo mam nieco este pridat?

Vcera som si robila 3. krat grgaci test - 7,5 minuty nic... takze bieda s mojou kyselinou smile  pre porovnanie som to dala aj manzelovi, co nema ziadne traviace problemy a on grgal uz po 1 3/4 minuty... takze vyzera ze to fakt funguje.

Helicobaktera mi robili test zo stolice aj krvi a oba negativne, tak to snad nemam. len sa obavam ked mi vadia tie drazdive veci, zi nemam vred sad hlavne to ze sa na bolesti a krce niekedy aj zobudim v noci, co som sa docitala, ze byva vred na dvanastorniku.
co si o tom myslis?

dakujem!



12

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

S vekom sa rozne drazdive potRaviny zvtsyky, Este v padesiatke som mohol jest plno cibule, cesnaku, , ale uz nie biele vino, co mi vo vasich mnostvach , najjme  pre konzervujuci siricitany vadilo. Dnes mozem  len peceny a varenu  cibuly, tak isto peceny cesnak. lebo vystely zaludka mam zrejme tensie a citlivejsie na rozne koreniny.
To samozrejme neznamena vred.
Mas spravny vyber, aj PepZin GI aj ja obcas  beriem, hoci si nemyslim, ze mam vred na zaludku, co je vysledok na 98% helicobaktera pilori.
Ked nemas dostatok zaludocnej kyseliny, aspom si ju podla moznosti neried a ked treba,Tak si ju aj dodaj.



13

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Dobrý deň
mám 29 rokov, pracoval som ako kuchár(stres, nepravidelná strava bez raňajok, pohárik tvrdeho nalačno s kolegami), asi pred rokom a pol mi diagnostikovali H pylori, ktorý bol (aspoň podľa testov) úspešne preliečený trojkombináciou liekov. avšak asi po 4 mesiacoch sa u mňa začali prejavovať symptómy ako ťažoba a pálenie na žalúdku asi hodinu- hodinu a pol po jedle,stvrdnuté brucho v oblasti žaludka, sem tam pichanie pod pravým rebrom bližšie ku stredu. s ďalšim jedlom príde úľava. nafukovanie som poriešil mastichou, psylliom a probiotikami, stolica je ok( sem tam vidno nestrávené zvyšky). začal som sa stravovať pravidelne,menšie dávky, veľa ovocia a zeleniny, muku a mliečne som skoro úplne vylúčil. pijem veľa vody , často mätovy , harmančekový alebo repíkový čaj, dobre robí aj fatra a vincentka. dali mi omeprazol a duspatalin, po omeprazole mi je však neskutočne zle a tak som ho vysadil. skušal som aj enzýmy (pancreolan , kreon) po ktorých však nastane neskutočné pálenie až pocit na zvracanie. skúšal som aj liek gastrocynesine , po ktorom príde mierna úľava. mam stale obravskú chuť do jedla a brutálny apetít. prosím Vas o radu , vopred ďakujem, peter



14

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Mas malo kyselin a este uberaju omeoprazolom???



15

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

RNG napísal(a):

Mas malo kyselin a este uberaju omeoprazolom???

Ďakujem , myslel som si , čo tým pádom odporúčate?



16

Re: Vela alebo malo kyseliny, vred?

Betain HCl  s kazdym jedlom.