1

Téma: Chaga

Dobry vecer,
chcela by som Vas poprosit o radu. Pred par dnami mi prisla praskova chaga, Vy tu spominate ze si z toho robievate caj, na navode pisu, ze rozmiesat vo vode a tak vypit. Ma to nejaky zosilujuci ucinok, ked sa ta chaga povari? Neznicia sa tym varom nejake dolezite latky v nej?
Dakujem.



2

Re: Chaga

Ja miesam chagu 5 dielov s 1 dielom skorice a zalejem ju vodkou, a dam do ladnicky v uzavretej flasi na mesia, obcas pretrasem. Vysledne "blato" zavaram lycicu kopcom do tristvrte litra vody, povarim pol hodiny na miernom plameni a necham odstat=luhovat par hodin.
Polyfenoly vydrzia var, tak isto antiviralna betulinicka kyselina a betulin, tiez betaglukany.
Takto to sterilizujem, a vytazim lepsie, ako vie zaludok surovu chagu, ktora je vlastne velmi drevita. Skorica jej doda chut a ja skoricu ako cukrovkar aj tak potrebujem na kontrolu cukru a pre vysoky obsah antioxidantov.



3

Re: Chaga

Aha, cize sa musi cakat mesiac, kym to v chladnicke "postoji"? Bude to mat ovela mensie ucinky, keby som z toho varila caj hned? Cize normalne len do vriacej vody napr lyzicku prasku a nechat varit a potom postat?



4

Re: Chaga

Nuz ja neviem, kedze sa jedna o pomletu dtrevitu hubu, kde cast latok je sice vodorozpustnych ale zabudovanych do dreva a cast latok nie je vodorozpustnych ale rozpustnych v alkohole, tak som volil toto "nabobtnavanie" a maceraciu.

Bezne na Sibiri pouzivali macanie chagy viac dni vo vode, potom rozdrvenie a varenie vo vode aspon pol hodiny. A mali celkom slusne vysledky z toho caju/kavy, preto sa zacali o to zaujimat aj alternativni lekari

Velmi zavisi od toho, ako to bolo jemne mlete.



5

Re: Chaga

Dobry den,

tiež by som mala otázku na Chagu. Kupila som čaj, v návode sa píše že treba 2g/200ml zaliať vriacou vodou, nechať 1hodinu lúhovať a potom sa môže piť. V chladničke sa takto môže skladovať 2 dni.
Chcela by som takýto čaj dávať preventívne aj dieťaťu. Neviem ale aké dávkovanie zvoliť, a či vôbec v takejto podobe má daný účinok. Keď vypije takýchto 200ml, môžem to rátať akoby som mu dala 2g chagy?

Dakujem pekne



6

Re: Chaga

Dospela davka chagy je okolo 10 gramov, na ucinnost. Caj chagy sa pripravuje kratkym varom a dlhodobym luhovanim, najlepsie odstavit prikryte a luhovat cez noc.
Vacsina ucinnych latok sa vyluhuje.



7

Re: Chaga

Dakujem pekne, môžem teda počítať že takto pripraveným výluhom z 2g Chagy som užila 2g chagy?
Sú 2gramy vhodné pre 17kg dieťa? Je vhodné aj preventívne pitie?



8

Re: Chaga

Nerozumiem celkom. Ale 2 gramy su zhruba spavna davka pre 17 kg deta.



9

Re: Chaga

Dakujem pekne, teda čaj/výluh z 2g čagy môžem dávať denne. Aj preventívne.



10

Re: Chaga

Definitivne.



11

Re: Chaga

Ešte ma tak napadlo, je vhodné to takéhoto čaju z chagy primiešať Citricidal a popíjať celý den?
V prípade choroby.
Dakujem pekne

Naposledy upravil: Blanka (2016-02-03 07:38:55)



12

Re: Chaga

Dobry napad, ja si vseobecne robim rozne mixy zo vselicoho, podla potreby.



13

Re: Chaga

Dakujem za odobrenie, v podstate môžem takto primiešať aj NAC a mam pitie na celý den smile
Prípadne môžem prídať Betaglukany do takéhoto nápoja?

Naposledy upravil: Blanka (2016-02-04 07:56:19)



14

Re: Chaga

Samozrejme