1

Téma: Kovokeramicke korunky

Zdarvim pan RNG.
Mam otazku. Rozmyslam nad novym peknym umelym chrupom. Cena za celokeramiku je vyska, co u mna nepripada do uvahy, cize do uvahy prichadza jedine kovokeramika.
Viete mi napisat, ake kovy su v poriadku ako vnutro zuba? Lebo v sucasnej dobe ide do popredia titan, ktory je dobre prijatelny pre organizmus a nevyvola alerg. reakcie. Ale neviem, ci sa dava iba cisty titan, alebo potom su zmesy. Lebo co citam, davaju sa aj zmesy kobaltu, chromu, niklu, nejake uslachtile kovy ...no dost ma tie kovy strasia. Nemozu byt skodlive? Bojimsa uvolnovania skodlivych latok z nich do tela. Stomatolog ma urcite bude ubezpcovat,ze to je OK a tak. Ale viem, ze aj cisto titanove tusim su. Alebo sa mylim?
Dakujem.



2

Re: Kovokeramicke korunky

Aj titan aj rozne superalloys su dobre do tela, docasne. Samozrejme vsetko sa postupne rozpada a tak vsetky tieto zavadzaju do tela postulne zamorovania. Ale kym sa to prejavi mozu byt desatrocia.
Najmenej skodi platina a zlato, lebo sa rozpustaju v telesnych tekutinach minimalne.



3

Re: Kovokeramicke korunky

takze az mi povie moj stomatolog, ze kov bude z titanu a inych kovov ako napr. chrom, nikel a neviem ake ine mozu byt, nemusim sa bat, ze ma to zamori v tele postupne?
lebo manzel ma vo vnutri korunky iba titan. moj zubar nedava cisty titan, ale miesa aj ine kovy s titanom, takze sa toho bojim. tych inych kovov.
a ako myslis-docasne nevadia...to je asi ako dlho, lebo tie zuby uz budem mat do smrti, teda jasne, ze po rokoch sa opat vymena, ale opat to bude kov.



4

Re: Kovokeramicke korunky

Korunky vydtrzia 5 az 15 rokov, tj to nikdy nie je dozivotne.
Nove materialy, najma hmoty krore sa vytvrdzuju ltrafialovym svetlom su sice relaticne maksie, ale problem s korunkami je, ze sa pod nimi kazia zuby a nie ze sa korunky vyderu.Popd tym plastikom sa kazi relativne menej, lebo je velmi dobe prilepeny na povodne zvysky zubov.
Proti ortuti/amalgamove plomby, je ale vsetko relativne ovela bezpecnejsie