51

Re: DHEA, pregnenolone, prírodný progesterón...

A ešte by ma zaujímalo, prečo ženy v tradičných kultúrach netrpia nejak silnými príznakmi menopauzy, hormonálnymi problémami a pod. a tie si určite nenatierajú na seba hormonálne krémy. Lenže dnes každá druhá moderná žena si môže gratulovať, ak sa dopracuje do menopauzy a nevyberú jej maternicu, neskončí s nejakými cystami, rakovinou, ženskými problémami. Asi treba hľadať príčinu problému inde a nie ju riešiť "hormonálnou suplementáciou".

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-25 19:10:28)



52

Re: DHEA, pregnenolone, prírodný progesterón...

bludicka napísal(a):

Výborné články o hormónoch píše Ray Peat, ktorý skúmal progesterón celý život a on napr. moc nedoporučuje suplementáciu DHEA, píše, že ak zoberie DHEA človek, ktorý má problémy s hormónmi štítnej žľazy, je deficitný na progesterón a pregnenolón, alebo žena s cystickými vaječníkmi (tá si z neho vytvára estrogén), tak nemusí u neho najlepšie fungovať. Takisto zistil, že ak sa suplementujú vyššie množstvá DHEA, zväčší sa pečeň. Doporučuje pregnenolón ako bezpečnejšiu variantu DHEA.  DHEA doporučuje v množstvách 2 až 5 mg denne.

„The most recent bad news about DHEA is that it modifies glial (brain) cells into the type associated with inflammation. Because pregnenolone converts to both progesterone and DHEA, it is much safer.“

Ja som čítala teraz veľa na svetových fórach o skúsenostiach ľudí s užívaním DHEA a hlavne tí, čo sú viac chorí, mávajú s jej suplementáciou problémy, rôzne vedľajšie účinky, nefunguje im dobre alebo sa im tvorí napr.z  DHEA viac estrogénu. Mňa z DHEA aj z minimálnych dávok kedysi pred rokmi len bolela hlava, po pregnenolone som necítila vôbec nič a z progesterónu som bola celý deň ospatá (jeden z jeho vedľajších účinkov, ak sa berie vo väčších množstvách). Fyziologicky ženy tvoria denne asi 10-15 mg progesterónu a DHEA človek tvorí denne ca. 12-15 mg a na internete sa predávajú doplnky, kde máš 50 mg DHEA! Hormóny, ak zafungujú, tak spravidla ten účinok človek cíti hneď, takže nemusí ich brať mesiac a dúfať, že o mesiac uvidí nejaký efekt.

Lekár, ktorý napíše, že 200 mg progesterónu nemá žiadne vedľajšie účinky ako teraz čítam  knihu od Dr. Platta, tak taký ma vôbec nezaujíma, pretože fóra sú plné žien, čo sú predávkované progesterónom a trpia mesiace vedľajšími účinkami.

Na správnu tvorbu hormónov sa človek potrebuje detoxikovať, doplniť kľúčové živiny, ženy mávajú veľmi často toxicitu meďou a meď silne koreluje s hladinou estrogénu, funkčnú pečeň a hlavne v poriadku štítnu žľazu a nadobličky, odbúrať stres a faktory, ktoré  zvyšujú chronicky kortizol a ten následne potláča DHEA, pregnenolone. Veľmi dobre sa dajú hladiny hormónov „korigovať“ aj minerálmi, zinok silne koreluje s hladinou progesterónu, meď, borón, mangán sú zase estrogénové minerály. Ak je človek chorý, tak niektoré minerály v sebe zadržiava, iných má naopak nedostatok, o tom je zase nutričná terapia a „balansovanie minerálov“.

Mňa by zaujímalo, že či naozaj tvorba DHEA klesá vždy s vekom, alebo je to len tým, že starobou sa človek stáva viac chorý, zaťažený toxínmi, nefunguje mu dobre pečeň,  netrávi mu dobre a teda sa stáva deficitný na živiny a minerály, lebo jeden lekár písal, že to nie je pravda, že DHEA môže mať v norme aj starší človek. Lebo keď človek číta o hormónoch od takých známych osobností ako Suzanne Somers (hrala v seriály Krok za krokom), ktorá napísala pár populárnych kníh o hormónoch, tak tá ich jedáva ako lentilky, na raňajky a večeru si šupne DHEA, keď sa jej libido nezdá vo forme, medzitým 100 mg progesterónu, aby sa udržala v kráse a v kondícii. No kuknem sa ňu tak o dvadsať rokov, ako dopadne a potom sa rozhodnem big_smile.

No to som cital o progesterone ze moze sposobyt unavu , ale tak tebe pomohol s tym busenim srdca a uzkostami , pritom progesteron je najmenej skodlivy asi .

Prognanolan preto ze z neho si telo vytvori DHEA samo takze je mensia sanca ze sa s dhea predavkujes nie ?

V tejto dobe asi nikto nevie co je spravne a aky to ma vpliv , tak isto co sa stravi tyka , su clanky o ludoch s dlhovekostou , jedna babka 117 rokov hovorila ze do 100 rokov fajcila , a jedavala cokoladu . Myslim si ze ked ma niekto dane ze zle chelatuje tak to nijak nezmeni a ked niekto chelatuje dobre tak si nebude robit hlavu nad tym ci si da viacej tekvicovych semiacok alebo zinku , lebo telo mu to vyluci ked bude treba .



53

Re: DHEA, pregnenolone, prírodný progesterón...

Nuz nediv sa, ked jeme rozne potraviny co obsahuju hormony vykolajuce latky, ako napr plasticizery, fytoestrogeny a podone
Najviac ale telu skodia umele hormonalne chemikalie, co dnes beru zeny(HAK) a dokonca dostanu aj muzi, lebo sa to dostava do spodnej vody a rym do pitnej vody.
Nehovoriac o roznych konzervantoch(postreky na plodiny na predlzenie zivotnosti na pultoch v obchodoch) a polnohopspodarskych chemikalii, co napr u muzov , ale aj u zien znizuju napr testosteron.

Naposledy upravil: RNG (2015-08-25 22:37:29)



54

Re: DHEA, pregnenolone, prírodný progesterón...

Nuz farmacia, co predava rozne hormonalne chemikalie nestrpi konkurenciu prirodnych doplnkov, tak proti nim neustale broji a plati vyskumnikov, aby nasli nieco "skodlive" na nich , hoci to casto je len umelo vyrobena zalezitost.
Keby naozaj DHEA skodilo, a boli by na to skutocne a nie vyfabrikovane dokazy, tak ho v USA nasa FDA by uz davno stiahla z trhu.
Nuz v Europe zrejme netreba na nic dokazy, staci obvinenie a uz to zakazuju predavat a dokonca aj dovazat.



55

Re: DHEA, pregnenolone, prírodný progesterón...

RNG beriem konšpiračné teórie, očierňovanie..., ale veď aj bioidentické hormóny môžu byť škodlivé, veď potom by o tom predsa nepísali ľudia na fórach a predávanie DHEA 50-100 mg, čo prekračuje niekoľkonásobne to, čo si telo fyziologicky vyrobí asi tiež nebude ok. Veď celé vlákno je o bioidentických hormónoch a nie umelých.



56

Re: DHEA, pregnenolone, prírodný progesterón...

bludicka napísal(a):

RNG beriem konšpiračné teórie, očierňovanie..., ale veď aj bioidentické hormóny môžu byť škodlivé, veď potom by o tom predsa nepísali ľudia na fórach a predávanie DHEA 50-100 mg, čo prekračuje niekoľkonásobne to, čo si telo fyziologicky vyrobí asi tiež nebude ok. Veď celé vlákno je o bioidentických hormónoch a nie umelých.

Bludicka a vies mi vysvetlit rozdiel medzi 7keto a normalnym ? Preco si myslis ze 7keto je dobre len na chudnutie , tak isto musi zvysovat DHEA .

A pisala si ze ked budes brat pregnenolone , preco ? tento hormon si pisala ze je bezpecnejsi , je to preto ze v tele sa meni na ostatne hormoni takze sa s nim clovek nepredavkuje lebo telo si vytvori len take mnozstvo z neho ake potrebuje ?



57

Re: DHEA, pregnenolone, prírodný progesterón...

Lebo pregnenolone je na začiatku, z neho sa vytvárajú všetky steroidné hormóny  a tak telo má možnosť rozhodnúť sa, čo si vyrobí, ale niekomu sa zvýši napr. DHEA po braní pregnenolonu a niekomu nie, to človek nikdy nevie, že na čo sa to vlastne premení, či zoberie pregnenolon alebo dhea. Pregnenolone má trochu iné účinky ako napr. dhea, viac funguje na mozog a vnímanie, zlepšuje pamäť. Takisto pregnenolone nezvyšuje u žien toľko testosterón a vedľajšie účinky z neho ako rast chĺpkov, akné, mastná pleť apod.

Progesterón som brala denne len 10-15 mg a stačil mi týždeň, aby sa dostavili z neho tie účinky, teraz už necítim po ňom nič, tak ho neberiem.
A DHEA vyskúšam 5 mg. Tá keto verzia ma moc nezaujíma, lebo nemá vraj tie účinky DHEA, tá keto verzia nemá vplyv na vytváranie hormónov a ja ju chcem vyskúšať zrovna pre tie hormonálne účinky. Neviem, či tá keto verzia znižuje kortizol ako tá normálna verzia. Väčšina článkov sa týka bežnej DHEA, aj Ray Peat píše hlavne o nej.

Čítala som viacej kníh o hormónoch a niektorí lekári sú úplne šialení, mužom dávajú 200 mg dávky progesterónu a ešte tam vypisujú, že aké je to neškodné.

Vedľajšie účinky nadmerného brania progesterónu:
http://rhythmicliving.org/?page_id=60

Ženy, čo berú celé mesiace vysoké dávky progesterónu, tak z estrogénovej dominancie sa presunú do progesterónovej dominancie, progesterón sa im naakumuluje v tukovom tkanive z tých krémov a ešte celé mesiace vylučuje po tom, čo si ho prestanú natierať.

Naposledy upravil: bludicka (2015-08-26 07:41:35)



58

Re: DHEA, pregnenolone, prírodný progesterón...

bludicka napísal(a):

Lebo pregnenolone je na začiatku, z neho sa vytvárajú všetky steroidné hormóny  a tak telo má možnosť rozhodnúť sa, čo si vyrobí, ale niekomu sa zvýši napr. DHEA po braní pregnenolonu a niekomu nie, to človek nikdy nevie, že na čo sa to vlastne premení, či zoberie pregnenolon alebo dhea. Pregnenolone má trochu iné účinky ako napr. dhea, viac funguje na mozog a vnímanie, zlepšuje pamäť. Takisto pregnenolone nezvyšuje u žien toľko testosterón a vedľajšie účinky z neho ako rast chĺpkov, akné, mastná pleť apod.

Progesterón som brala denne len 10-15 mg a stačil mi týždeň, aby sa dostavili z neho tie účinky, teraz už necítim po ňom nič, tak ho neberiem.
A DHEA vyskúšam 5 mg. Tá keto verzia ma moc nezaujíma, lebo nemá vraj tie účinky DHEA, tá keto verzia nemá vplyv na vytváranie hormónov a ja ju chcem vyskúšať zrovna pre tie hormonálne účinky. Neviem, či tá keto verzia znižuje kortizol ako tá normálna verzia. Väčšina článkov sa týka bežnej DHEA, aj Ray Peat píše hlavne o nej.

Čítala som viacej kníh o hormónoch a niektorí lekári sú úplne šialení, mužom dávajú 200 mg dávky progesterónu a ešte tam vypisujú, že aké je to neškodné.

Vedľajšie účinky nadmerného brania progesterónu:
http://rhythmicliving.org/?page_id=60

Ženy, čo berú celé mesiace vysoké dávky progesterónu, tak z estrogénovej dominancie sa presunú do progesterónovej dominancie, progesterón sa im naakumuluje v tukovom tkanive z tých krémov a ešte celé mesiace vylučuje po tom, čo si ho prestanú natierať.

Tie vedlajsie ucinky su tam vipisane tak ze tam je asi vsetko a studia sa robila na zenach co je skoda , inac sa sprava progesteron u zien a u muzov .

Progesteron sa premiena v tele este na nejake hormony ?

A pregnenolone sa premiena na 3 hormony nie ? Testosteron , estrogen ( u zien ) a dhea ? A co ked ma clovek vsetky 3 hormony v norme , tym padom pregnenolone nebude zvysovat ani znizovat takze nebude mat ucinok ci moze zvysit nieco ked ma clovek hormony v norme ?



59

Re: DHEA, pregnenolone, prírodný progesterón...

Pozri napr na tieto tabulky a tam vidis tie rozne premeny v tele
https://en.wikipedia.org/wiki/Progester … enesis.svg

Inac ja sem uvadzam najma doplnky ako nahradu  chemickych liekov, alebo doplnky na udrzbu zdravia, nie na to, aby ich ludia bez dovodu jedli vo velkych kvantitach.