1

Téma: vitamin A

Dobry vecer, prosim, v akej forme je vhodny vit. A - je lepsi z cod liver (teda z ryby) alebo ako palmitate? je tam pri zvysenej davke mozna aj toxicita? mnozstvo v IU je uvedene rovnake. dik.



2

Re: vitamin A

Najlepsia forma vitaminu A su karotenoidy roznych druhov(provitaminy A) lebo si z nich telo vie vytvorit tolko vitaminu A, co potrebuje, pricom karotenoidy su vodorozpustne, tj neda sa s nimi nijak predavkovat



3

Re: vitamin A

"...z minulosti sú neslávne známe vitamínové otravy polárnych bádateľov. Títo muži jedli dlhodobo a vo veľkých množstvách pečienky ľadových medveďov, v ktorých je vitamín A koncentrovaný mimoriadne štedro. Namiesto posilnenia organizmu však museli polárnici čeliť príznakom ťažkej hypervitaminózy. Objavili sa u nich bolesti kostí, silné bolesti hlavy a impulzívne, až agresívne správanie. Medzi iné typické následky vitamínovej otravy patrí napríklad nevoľnosť, zvracanie, sčervenanie kože, strata vlasov i vysychanie slizníc. Riziko otravy vitamínom A možno eliminovať betakaroténom. Samotný betakarotén je zdraviu neškodný. Pri jeho užívaní sa v ľudskom tele premieňa na áčko a táto premena je riadená našim organizmom..."

O tych polarnikoch to je pravda?



4

Re: vitamin A

Ano je to pravda, ale musis si uvedomit, ze jedenie niekolkych kil pecene ladoveho medveda obsahuje hrozne mnozstva vitaminu A
(a inych latok, tiez roznych toxinov, kedze ladovy medved je sam uz silne zamorene a velmi vysoko vo vitamine A  vacsie drave ryby a tulene,, podobne ako napr zralok).
Na obsahy vitaminu A v roznych moznych jedlach polarnych badatelov pozri na
http://prof_anil_aggrawal.tripod.com/poiso032.html
Sice toxicita je uvadzana napr v obrovsky velkych davkach, az 25 000 IU na kilogram vahy, ale to sa vlastne jedna len o7.5mg vitaminu A vo forme retinolu a to je v tych kilach pecene zjedenych velmi lahko dosiahnut, kedze uvadzaju ze na JEDEN  GRAM pecene ma ladovy medved vyse 25 000 IU retinolu a jeden kilogram je 1000 gramov=25 milion IU retinolu.

Naposledy upravil: RNG (2012-10-05 22:37:24)



5

Re: vitamin A

ale vsade citam, ze karotenoidy nie su rozpustne vo vode, skor v organike.
Je na nete vela vyskumnych sprav, kde rozpustnost v roznych latkach zistovali a zaver bol asi nasledovny :

"CARS are highly hydrophobic molecules, virtually insoluble in water and assumed to be very poorly soluble in fat."



6

Re: vitamin A

Ked sa hovori o karotenoidoch vacsina ludi hovori len o beta karotene, ktory je vodorozpustny v zmysle emulzie.
Ale karotenoidov(rastlinnych farbiv) je vyse 620 druhov zatial identifikovanych a len asi 10 % z nich vie telo nejak premenit na vitamin A.
Vsetky su silne antioxidanty a na tomto fore som nechcel ist tak daleko do odbornosti a roznych rozpustnosti.
V tele vedia prakticky vsetky nejak vo vodnych roztokoch cestovat s pomocou roznych emulzifikatorov.

Naposledy upravil: RNG (2011-02-26 10:10:45)



7

Re: vitamin A

RNG, co sa tyka rozlozenia prijmu vitaminu A, je idealne ho ziskavat 100% z karotenoidov, teda vytazkov roznych ovocnych plodov a zeleniny, alebo je vhodnejsi nejaky vyvazeny pomer - t.j. cast aj zo zivocisnych zdrojov ? Napr. pomer rastlinnych zdrojov (karotenoidy) a zivocisnych zdrojov (vit A) povedzme 2:1. Na absorbciu vitaminu A je nutny zinok, ktory je vyznamnym prvkom na podporu imunity, nikde tu na fore som vsak zatial nenasiel jednoznacne doporucenie aj vitaminu  A na podporenie imunity, nakolko je tiez oznacovany ako potrebny pre silny imunitny system a hlavne co sa tyka ochrany sliznic. Na ocne ochorenia (seroslepost, kratkozrakost) su tiez lepsie karotenoidy ako aktivny zivocisny  vit. A ?



8

Re: vitamin A

Nuz ja odporucam zinok,  selen a jod kazdemu, a samozrejme karotenoidy a ine antioxidanty.
Ja ako starsi, co uz zacina mat problemy s ocami pouzivam obcas (aspon par krat za tyzden) napr tieto bohate zdroje-doplnky
http://www.swansonvitamins.com/SWU260/ItemDetail?n=0   ako silny zdroj jkarotenoidov a
http://www.swansonvitamins.com/SWU188/ItemDetail  na seroslepost a udrzbu spravnej cirkulacie v oku

Kedze jem ryby a beriem rybacie/krill oleje, dostavam dostatok tukorozpustneho retinolu.



9

Re: vitamin A

A tento chlapec odporuca uzivanie vitaminu A kvoli potencialne zhorsenej premene z karotenoidov, pri neoptimalnej crevnej flore...
http://www.healthiertalk.com/overlooked … -more-3883
Odporucas napriklad vit.A z ryby halibut ? Je v tej skale zamorenia na tom zle ?

A co sa tyka betakarotenu, niekde pisu Natural (napriklad D.Salina) a niekde vyzera ze ide o synteticky... tomuto sa mam vyhnut ?

Naposledy upravil: petela (2011-05-13 12:58:19)



10

Re: vitamin A

Ja osobne beriem aj vitamin A, aj rozne karotenoidy Ved este na akych procesoch sa ktory ako podiela ani nevieme. Takze si ich doplnam plno, od berakaroteny cez cryptoxanthin, astaxanthin, lutein,lycopen a pritom jem aj plno farebnych zelenin, ovoci a beriem aj rybacie/krill oleje.
Zialbohu ten obraz je ovela komplexnejsi, nez by sa dal zjednodusit len na vitamin A vo forme tukorozpustneho retinolu.
Mnohe metody vyroby vitaminov a inych doplnkov kopiruju procesy z tela, ktore ich vyrabaju  a tak  su rozne priemyselne procesy plouzivajuce tie istwe enzymaticke premeny, ako nase vlastne telo, tj vytvaraju uplne rovnake, bioidenticke ziviny.Takze pozor s tym chemicke a synteticke, lebo niektore s tych tzv syntetickych su bioidenticke.
Hlavne tie, co pouziva doplnkovy priemysel a vyhybam sa takym, ktore su vyrabane farmaceutickym priemyslom, pretoze farmaceuti mozu vyrabat aj produkty so skodlivymi ucinkami, ale potravinovi doplnkari nie.



11

Re: vitamin A

no a ten uvedeny link ? halibut je zamoreny ko zralok, alebo je to este znesitelne a mozem si ten pripravok kupit ?



12

Re: vitamin A

Halibut je v stvrtej kategorii zamorenia ako velka drava ryba, zralok v piatej, najvyssej.Stupen zamorenia ale velmi zavisi od toho, kde bol vyloveny, polarne ryby su pomerne najmenej zamorene. Ja osobne beriem krill olej(2 stupen zamorenia) z antarktickych zdrojov.

Naposledy upravil: RNG (2011-05-15 10:27:21)



13

Re: vitamin A

RNG, a toto podla teba mozem risknut ?
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Ac … /1024?at=0
Chcem do tela dostat aj trosku hotoveho A-cka okrem betakarotenu... a ten halibut ma teda odradil ... celkove pecen zvierat nie je ziadna vyhra...



14

Re: vitamin A

OK, len neber viac ako 1-2 denne, aby si sa nepredavkoval tukorozpustnym  A(palmitat)



15

Re: vitamin A

ok ... planujem to skor brat tak obcas .. jednu za 2-3  dni

Naposledy upravil: petela (2011-05-17 20:24:42)



16

Re: vitamin A

Vyborne.



17

Re: vitamin A

Ja som nejaký čas - pár dní bral asi 20 000 IU tukovo rozpustného vitamínu A (palmitate) ..
No už pri týchto dávkach som dostal nežiadúce vedľajšie účinky - suché pery, dlane, prsty, mozole z fúrika sa mi začali olupovať atď.. a to aj po znížení dávok na 10 000 IU denne, teraz beriem 10 000 IU raz za 3 dni.. keď dávku vynechám, vedľajšie účinky zmiznú za necelý deň.. no keď zoberiem iba 10 000 IU za 3 dni, cítim, že koža je suchšia..

Čo to môže znamenať, že už pri takýchto nízkych dávkach za pár dní som zaznamenal tieto vedľajšie účinky?
Môže za to prinízka hladina DHT? - teoreticky?

Naposledy upravil: Delux (2012-10-05 20:08:16)



18

Re: vitamin A

Ako som povedal, prirodny vitamim A je ovela ucinnejsi ako umela skodliva chemikalia, o tom si sa mohol sam velmi rychlo presvecit, az ma to prekvapuje.
Znizenim vylucovania tukov sa znizi tvorenie acni, co je vlastne prejav vylucovania tukov, ktorym zabrani tukova "zatka" dostat sa von a vytvoria hrcku pod kozou.

10 000 IU je len 3mg, a rozacutane/isotretinoin sa pouziva od 20 do 50 mg
A sam vidis, ako rychlo sa to prejavi a ako rychlo to zmizne.
Dobry prispevok!
Preco ti to ucinkuje uz v tak nizkej davke, to ti neviem povedat. Pravdu, kolko na to treba je velmi tazko najst v literature, kde sa snazia vsetko o priorodnych doplnkoch potlacit a davat data len na umele chemicke lieky.
Ale viaceri lekari spominali 15 az 50 tisic IU, suche pery, supanie sa koze a celkove dost podobne prioznaky ako pri roacutane.Ale niekde nebolo spomenute , ako dlho tieto "skodlive" priznaky trvasju a ako rychlo sa ten prebytocny predavkovany vitamin A z tela dostane, hoci kazdemu je jasne, ze ovela rychlejsie a s ovela menej skodlivymi nasledkami, ako isotretinoin.

Naposledy upravil: RNG (2012-10-05 22:38:16)



19

Re: vitamin A

10 000 IU je 3 mg, nie 6..
No bral som to asi 2 týždne v dávkach 10 000 IU obdeň, potom som zvýšil mierne na 20 000 IU - asi tak 4 dni - (toho sa v mne nemohlo usadiť veľa)- no potom som musel rýchlo vysadiť, lebo tie vedľajšie účinky nie sú práve tak príjemné. Teraz budem brať iba 10 000 IU za 4 dni, snáď bez postranných účinkov.. Neberiem to primárne kvôli akné, ale imunite celkova a najmä kvôli hojeniu kože po akné, kde je vitamín A viac-menej nevyhnutný - takže pritom myslím, že stačia i nižšie dávky..



20

Re: vitamin A

Vdaka za opravu , hned som to zmenil, aby som nevyzeral ako hotentot. Ale pri retinyl palmitate 10 000 IU je 5.5 miligramu.
Na tom nezalezi, ja som sa rozhodol pracovat v IU kedne vacsina doplnkov tu na trhu je v IU a farmacia tvrdohlavo uvadza miligramy, na ohlupnutie ludi, dokonca ani ja nie som celkom neomylny, a tie zle premeny som urcite odpisal z nejakeho doplnku farmacie, bez kontroly s literaturou. Clovek musi byt extra opatrny pri tomto.
Samozrejme ked hladis len na hojenie koze, tak nemusis brat vitamin A dokonca vobec ustne, ale si ho len namiesat do kremov.
Tak si vybudujes vyssiu koncentraciu len na mieste natretia, a nie v celom tele.  Na na regeneraciu a podkozne hojenie odporucam na noc masku z cukru, kokosoveho oleja par kvapiek GSE , alebo kremy na baze kokosoveho oleja ,  niekolko antioxidantov, najma vytazok zo zeleneho caju a hroznovych semien. retinol palmitat, samozrejme aj vitamin C v tukovej forme(ester C palmitat) MSM, vitamin E a D-3, pozri napr na temu
http://rng.nazory.eu/prirodna-kozmetika
a pripadne si to podla vlastneho vkus prisposob.
Mne retinolovy krem sposobil ocervenenie koze, mozno to bolo privela, takze osobne som to vynechal, ale mozno skusim mensiu davku.
Lebo kozmetici to casto zdoraznuju, hoci verit kozmetikom je trochu naivne. Ti totiz rutinne pisu "vyzivny krem" na kremy zlozene najma z naftovych produktov a pre telo nevhodnych chemikalii, nanajvys s malym pridavkom niecoho, co je pre kozu uzitocne, a aj to je uz dost zazrak od nich.

Naposledy upravil: RNG (2012-10-05 22:58:12)



21

Re: vitamin A

Pozri na môj nick smile - ten krém používam, mám tam aj vitamín A, veď sme sa o tom bavili spolu.. Perorálne ho beriem aj kvôli takej celkovej imunite a aby som si vybudoval určitú hladinu vitamínu A v krvi, ktorá by nebola škodlivá.. Teraz ho 3 dni neberiem a už nemám tie vedľajšie príznaky..
navyše som tam dal aj viacero iných antioxidantov, naposledy astaxanthin ešte z puritanu, čo mi jedna malá kapsulka (softgel) zafarbila 300 ml krém na dosť sýto červeno/oranžovo..Vedel som, že astaxanthin ako karotenoid ma výrazný červený "pigment", ale že až takto - to som nečakal, ale veď mäso z lososa je také červené práve kvôli astaxanthinu...

S tým retinylom palmitate máš pravdu, že 10 000 IU = 5,5 mcg..
Ja som hovoril o obyčajnom retinole, kde je 10 000 IU 3mg..
http://www.robert-forbes.com/images/pdf … ersion.pdf

Naposledy upravil: Delux (2012-10-06 10:05:53)



22

Re: vitamin A

OK



23

Re: vitamin A

Zdravím Delux. Prosím Ta o link na ten vitamín A, čo berieš. idem posielať objednávku do Iherbu.
  Dakujem!   

  Už dosť dlho nebol na fore RNG.



24

Re: vitamin A

http://www.iherb.com/Now-Foods-Vitamin- … gels/11192

ale máš tam aj výhodnejší napr. http://www.iherb.com/Now-Foods-Vitamin- … ftgels/382
no pri každodennom (25000 IU) braní tohto už môžeš očakávať výraznejšie vedľ. účinky



25

Re: vitamin A

Dakujem DELUX, práve tento vitamín A som mala na muške.



26

Re: vitamin A

Aj ja mam pravo na par dni volna obcas. Bol som s deckami(a vnucatami) v Disneylande.



27

Re: vitamin A

Milý RNG, dobrý je tento doplnok ? http://www.iherb.com/Thorne-Research-Vi … Caps/18456

aký je prosim rozdiel medzi retinolom a palmitatom ? alebo ako to mam chapat ?

ďakujem



28

Re: vitamin A

retinol  a retynil palmitate su 2 rozne formy vitaminu A, obe tukoropzpustne.
Kedze retinol je velmi lahko oxidovatelny a estery retinolu su menej citlive, tak sa do doplnkov pouziva najma ester s kyselinou palmitickou, retinyl palmitate.
Viac na   http://en.wikipedia.org/wiki/Retinol



29

Re: vitamin A

RNG
je podla teba dobry tento produkt? to zlozenie je uvedene na 4 kapsule.
http://usasib.com/Antioxidant_Protectio … rd=novomin



30

Re: vitamin A

Nuz je to poriadne drahe na taku malu davku v kazdej kapsuli. Zlozenie vyzera ok, hoci neuvadzaju napr e-cka.



31

Re: vitamin A

mas pravdu, cena sa mi zda tiez vysoka, len ma zaujalo, ze ide o ruskeho vyrobcu.



32

Re: vitamin A

O to menej by ma to zaujimalo. Totiz tam nemaju tak doslednu kontrolu, ako je napr v USA. Nasa FDA je ako velky strazny pes a vrelmi sas sustreduje na potlacanie potravinovych doplnkov, najma ked na to najde nejaky padny dovod.