1

Téma: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Uvadzate, ze zakladna dlzka je 3 tyzdne.

Co v pripade, ze sa predlzuje. Su tam nejake rizika?
Kolko mesiacov sa da uzivat nepretrzite?



2

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Ziadne potravinove doplnky nemaju riziko, pokial ich besne nepredavkujes. A vacsina z nich sa da brat cely zivot, alebo podla potreby. Potravinove doplnky su pripustene na trh lekarmi a hygienikmi len  ked splnia podmienku absolutnej neskodnosti, tj to iste kriterium, ako potraviny. Selen alfa lipoova(ALA) kyselina a sylimarin mozes brat cely zivot, hlavne selen a ALA odporucam kazdemu
Je len velmi malo z nich ktore by som neodporucal na dlhodobe branie, lebo mozu vyvolat caste alergie, ako napr extrakt z echinacey, ktory sa nema brat dlhsie, ako 3 tyzdne. preto ho ja vobec neodporucujem a radsej nahradin napr astragalusom, co mozno brat bez prestavok cely zivot, podla potreby.



3

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Dobry Den chcel by som sa opytat ake mikrovlakniny mam brat s protocolom Dr Berksona.Zijem v londyne tak viete o nejakych mikrovlakninach ktore sa predavaju aj v zahranici?Dakujem pekne



4

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Z firmy napr www.swansonvitamins.com mozes kupit praskove psylium, inulin, arabinogalactany, modified citrus pectin aj glucomannan.



5

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Ahoj.

Chcem sa spýtať, či je treba dodržiavať nejaké režimové opatrenia, keď užívaš protokol Dr.Berksona? Čo, kedy, ako? Kedy a ako dávkovať tú 3 kombináciu prípravkov - rozložiť to na niekoľko denných dávok? Ak hej, tak na koľko? Kedy užívať - povedzme napr. ráno a večer, s jedlom, pred jedlom, atď...

No a ďalšia dôležitá vec, čo jesť a piť počas tohto obdobia - alebo dieta tam nie je žiadna k tomu? Nejaké obmedzenia!? Stravovať sa proste rozumne a striedmo, alebo vyslovene je tam niečo prísne zakázané/prikázané, atď? Ja sa stravujem relatívne "normálne", ale určite by som si chcel dať povedzme denne 1 kávu a raz za čas nejaké 2-3 pivká na terase...hm??!

smile

Ďakujem za objasnenie.

-pekný deň-



6

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Protokol dr Berksona je lepsie rozdeli na niekolko davok Sylimarin zvysuje tok zlce, tj je dolezite pri tom brat hodne mikrovlaknin, aby tu extra vylucenu zamorenu zlc do seba nasiakli a vyniesli von. Inac sa reabsorbuje aj s tym zamorenim.
Neviem ziadne obmedzenia pri tom, ked sa hruba  stravujes normalne



7

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

1. - Mikrovlákniny beriem postupne 3 až 4 krát denne 1 kopcom čajová lyžička do 3dcl čistej vody, čo sú teda spolu 3 až 4 čajové lyžičky v cca 1 litre vody denne. Okrem toho vypijem ďalších cca 1,5 litra tekutín denne. Je to takto OK?

2. - Stravujem sa "normálne", žiadne vysmážané rezne na obed alebo slanina, šišky (koblihy) na raňajky, a podobne...čiže tu nemusím meniť nič predpokladám. Ako som písal, jedna káva denne + nejaké pivko na terase (v normálnom množstve!). Čiže OK?

3. - Takže Berksona by som rozdelil dajme tomu 2 alebo 3 krát denne - jesť s jedlami alebo medzi jedlami? - jesť po jedle/pred jedlom, alebo je to jedno?

4. - V rámci "čistenia" beriem 2x2 ten silný Pancreatin od Solgaru - môžem aj popri Berksonovi?

smile

Ďakujem pekne za odpovede.

Ahoj...



8

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

1 az 4: OK



9

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Ahoj RNG, len pre istotu sa spýtam:

Mám Selén na protokol dr. Berksona - konkrétne tento:

http://www.iherb.com/now-foods-selenium … ablets/813

...a podľa protokolu budem užívať konkrétne z tohto výrobku 4 tablety denne, pričom už 1 tableta rovná sa 140% dennej dávky Selénu. Nie je to dúfam problém, že?

Pre istotu sa pýtam.

Ďakujem.



10

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Odporucene denne davky boli stanovene v roku 1948, povacsine bez akehokolvek vyskumu a robili to v USA vladou povereni tzv odbornici.
Odvtedy sa narobila kopa roznych vyskumov, statisice prac poukazujuce na nespravne odporucene denne davky roznych zivin, markantne jod, selen, vitaminy C D-3 E a K, zialbohu medicka komunita sa to rozhodla ignorovat a spiatocnicky a tvrdohlavo sa drzi tych starych (archaickych podla mna) odporucenych dennych davok



11

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

OK, tak ja to len zhrniem, aby som nezmýlil to dávkovanie, takže mám tieto 3 prípravky objednané na ten protokol:

1 - http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Al … ules/14598 - 2 kapsule denne
2 - http://www.iherb.com/Now-Foods-Silymari … Caps/13870 - 4 kapsule denne
3 - http://www.iherb.com/Now-Foods-Selenium … ablets/813 - 4 kapsule denne

OK?

Ďakujem.



12

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Davkovanie mas spravne.

Len k tej ALA, tu je dobre uzivat, tak ako odporuca RNG:

RNG napísal(a):

... ALA ma polcas rozpadu v tele len 1/2 hodiny, cize asi najlepsie by ju bolo rozpustit vo vode a pit cez slamku po malych glgoch cely den.



13

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

OK, dík za "echo"!

smile

zdar



14

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

OK



15

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Ahoj RNG.

Začal som predvčerom, a teda dnes je to 3. deň, čo beriem horeuvedené 3 druhy doplnkov na Berksona. Celkovú dennú dávku som rozložil na 4 časti, čiže si to dávam 4 krát denne.

Hneď prvý deň, prakticky po druhej/tretej dávke som začal pociťovať výraznú zmenu pachu moču. A trvá to doteraz - je to normálne, resp. súvisí to s nasadením týchto 3 doplnkov na Berksona, alebo hľadať príčinu inde??! Rovnako pozorujem zmenu frekvencie močenia - chodím akoby častejšie na malú + moč má "iný" pach, neviem ho charakterizovať, no je to iné, ako predtým + je to výrazné.

Ďakujem.



16

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Mnohe jedla a doplnky menia zlozenie a teda aj farbu a pach mocu.



17

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Radim, Ala je detoxiker ortuti, uvolnená ortuť spôsobuje zvýšenú frekvenciu močenia. Daj vediet ako pokračuješ ďalej v



18

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Mnohe prirodne latky uvolnuju usadeniny v tele rozneho druhu.
Zober si napr sparglu, 2 az 4 hodiny po jej zjedeni mam velmi neprijemny zapach mocu.
. A je dokazane z rozboru, ze sa mnohe latky z tela uvolnili. Podobne je napr aj cilantro, tj vnat koriandra, ktora dokazatelne cheluje(viaze sa na ) na rozne kovy, vcitane ortuti. A to az natolko, ze sposobuje u silne zamorenych ludi ortutou znacne virenie ortuti.



19

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

radim napísal(a):

Ahoj RNG, len pre istotu sa spýtam:

Mám Selén na protokol dr. Berksona - konkrétne tento:

http://www.iherb.com/now-foods-selenium … ablets/813

...a podľa protokolu budem užívať konkrétne z tohto výrobku 4 tablety denne, pričom už 1 tableta rovná sa 140% dennej dávky Selénu. Nie je to dúfam problém, že?

Pre istotu sa pýtam.

Ďakujem.

no neviem, ci vsetky vyskumy...
http://s1307.photobucket.com/user/jayoj … b.jpg.html
(listuje sa sipkou dolava)
Je to z knihy Lzi o zdravi



20

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

OK



21

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Este sa prosim pozri na toto
http://s1307.photobucket.com/user/jayoj … itamin%20D

Ak mozes, preskumaj to prosim a vyjadri sa, aby sme vedeli, kde lezi pravda.

U toho selenu je protiargument, ze mozno brali selenan sodny, a ze aminokyselinovej formy sa to netyka a moze sa jej aj brat viac. (hoci jej vstrebatelnost je vyssia, takze viac selenu sa dostane do krvi) Takisto je mozne, ze nemali dostatok jodu a nebrali dostatok vitaminu E.

U vitaminu D je protiargument, ze testovali surfistov, ktory kvoli soli na kozi maju znizenu tvorbu vitaminu D. V kazdom pripade, tie vyskumy treba vziat do uvahy.



22

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Xion napísal(a):

Este sa prosim pozri na toto
http://s1307.photobucket.com/user/jayoj … itamin%20D

Ak mozes, preskumaj to prosim a vyjadri sa, aby sme vedeli, kde lezi pravda.

U toho selenu je protiargument, ze mozno brali selenan sodny, a ze aminokyselinovej formy sa to netyka a moze sa jej aj brat viac. (hoci jej vstrebatelnost je vyssia, takze viac selenu sa dostane do krvi) Takisto je mozne, ze nemali dostatok jodu a nebrali dostatok vitaminu E.

U vitaminu D je protiargument, ze testovali surfistov, ktory kvoli soli na kozi maju znizenu tvorbu vitaminu D. V kazdom pripade, tie vyskumy treba vziat do uvahy.

Xion pozri http://www.paleolit.sk/vitamin-d-v-obrazkoch/#more-4585
mimo ostatného je tam aj uvedené že aj clenom roznych kmenov v afrike bola nameraná nizka hladina vit D a tam pochybujem ze sa kupu v moriach a su na slnku podstatne dlhsie ako 30 hod tyzdene t.j. co hovori tvoj clanok



23

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Vyskum robeny na Hawaii na vyse 4000 ludoch dokazal, ze aj napriek dostatocne dlhej dobe na slnku bez ochrannych kremov 20% z nich malo nizku hladinu D-3 v krvi. Najma starsi ludia maju ten problem a je vzdy sprevadzany s osteopeniou a osteoporozou.
Tak isto u tych, co maju nizku hladinu D-3 su podstatne castejsie depresivny a maju nizku imunitu.
Preto dnes kazdemu odporucam so doplnat vitamin D-3 spolu s vitaminom K-2

Naposledy upravil: RNG (2014-11-10 19:27:12)



24

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Ano, cernochom sa tvori malo vitaminu D. To preto, ze sa rata, ze budu vela na slnku. Tak mozno preto, aby sa ich telo nepredavkovalo?

RNG - proti tym vyskumom nic nieje. I z toho, co som sem dal, odporucaju vitamin D doplnat. Bavime sa tu o MNOZSTVE. Je rozdiel, doporucovat okolo 1000 IU, co podla nich dosiahne prave tu zdravu hodnotu v krvi, a rozdiel je doporucovat 5000-10000IU, co zvysi tu hodnotu na tie 3 nasobne hodnoty. A tie su uz podla nich skodlive.



25

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Nuz aj v tom bolo urobene hromady vyskumov a davkou 1000 IU sa nedaju dosiahnu u tych, ktorym sa netvori vitamin D dostatocne hladiny v krvi, co su 65 az 85 nanogramov na mililiter a to sa da dosiahnut len davkami vyse 5000 IU denne, dlhodobo. To nie je teoria ale dnes uz casto pouzivana prax. Ze sa toho lekari povacsine nedrzia, je nasledok zaostalosti, kde alebo hladinu vitaminu D-3 v krvi odmietaju merat, alebo tvrdia, ze hladina 30 ng/mililiter je dostatocna, co bola donedavna spodna  hranica  a ani tu mnohi nedosahovali napr v zime,
Problem je, ze sa zatato drzia davno zastaralych odporucenych dennych davok z roku 1948 a nechcu prijat spiatocnicky novsie vyskumy a prax svojich kolegov.
Zdravy mlady clovek, ktoremu sa tvori dobre vitamin D -3 v pokozke  moze denne vytvorit 10 000 az 20 000 IU . Takze na to pozeraj z toho uhla a potom pochopis,preco  davka 1000 IU je nedostatocna.
Vitamin D-3 sa skladuje v peceni, ale za 2-3 mesiace bez slnka sa aj u tych, ktory ho mali v lete dost vycerpa. Nehovoriac o tych, ktorym sa netvori v dostatku.



26

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Na zaklade vyskumu, o ktory sa opierali, hodnota nikdy nejde prilis vyssie nad 32, nech sa slni clovek, akokolvek slni. Tak potom uz otazkou len ostava, odkial su tie studie a ako sa robili.



27

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Dnes je na svete uz vyse 60 tisic alternativnych lekarov, co maju proti tomu, ako sa prevadza monopolna zapadna medicina vyhrady. A maju svoje kliniky a nemocnice, kde prevadzaju prax podla inych metod a s inymi nastrojami, ako monopolna medicina.
A to s velkymi uspechmi.
Ale monopol sa ich snazi potlacit kde sa len da, takze bezni ludia o nich nic nevedia, tak ako aj ty.
Lenze ja studuijem periodika(predplatene) od mnohych tychyo lekarov uz vyse 20 rokov a podla nich sa aj riadim takze  ja io ich metodach a prostriedkoch nemam take pochybnosti, ako ty, co o tom nevies prakticky nic.
Zialbohu ti nemozem priamo poslat kopie roznych periodik co sa s vitaminom D-3 zaoberali, lebo na to su autorske prava, ale aspon si precitaj hoci aj zastarale  ovplyvnene monopolom data v popularnej literature
http://en.wikipedia.org/wiki/Vitamin_D
kde za skodlivu davku povazuju az koncentraciu 150 ng/ml
a hladina teda novsie propagovana mnozstvom alternativnych lekarov je 65 az 85 nanogramov/ml , co je viac, nez mozes zo slnka bezne dostat v priemere, a preto sa zdoraznuje dolezitost doplnania.
Telo s touto vyssou hladinou (plus vitamin K-2) proste lepsie pracuje.



28

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Diky. Stoji to za uvazenie. Kto sa v tom ma vyznat, ked kazdy vravi inak.
A ten K-2 ktory odporucas? A kolko brat?



29

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Nuz ja sa spolieham na najnovsie vyskumy, ktore farmacia nechce vidiet a kazdeho, co sa s nimi zaobera sa snazi co najviac prenasledovat.
K-2 doplna vitamin D-3, a uzitocny jwe od hladin 50 mikrogramov do 200 mikrogramov vo forme MK7. Ine formy su menej ucinne v tele.



30

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Kde sa na slovensku da kupit protokol dr berksona a ako dlho sa odporuca cital som ze 3 tyzdne cital so mze 3 mesiace .
je dobre to kombinovat s betainom hcl , pancreatinom ? nebude sa to nejako nicit ?

https://secure.iherb.com/tr/cb?pcodes=H … _NOW-04737

toto je ta spravna kombinacia vsak ?

http://www.generica.sk/produkt/silymari … -cps-60-3/ tento moze byt tiez ? 140mg na jednu davku tie co su odporucane tam od now food maju 150 . je tam rozdiel nejaky ?

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-06-10 21:08:28)



31

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Na znackach nezalezi, len na obsahu.
Kyseliny si doplnas, lebo ich nemas dost, podobne aj enzymy.
A o ziadnom niceni tu nehovorime, to by ludia s dostatkom kyselin a enzymov nemohli vobec pouzivat protokol dr Berksona.
Nezabudaj, ze extra uvolnenu zlc  musis nasiaknut do mikrovlaknin a vyniest z tela, inac sa reabsorbuje spat do krvi aj so zamorenim.



32

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

RNG napísal(a):

Na znackach nezalezi, len na obsahu.
Kyseliny si doplnas, lebo ich nemas dost, podobne aj enzymy.
A o ziadnom niceni tu nehovorime, to by ludia s dostatkom kyselin a enzymov nemohli vobec pouzivat protokol dr Berksona.
Nezabudaj, ze extra uvolnenu zlc  musis nasiaknut do mikrovlaknin a vyniest z tela, inac sa reabsorbuje spat do krvi aj so zamorenim.

Dobre takze ten sylimarin moze byt teda . a davky su tam ake ?
Selen :
ALA : To viem ze je 600
Sylimarin :

Selenu mam potom este 150 z tohoto doplnku tak treba to priratat k tomu selenu http://www.reflexnutrition.cz/nexgen-pr … i/d-70329/

A ako dlho sa to teda ma brat ? 3 tyzdne alebo 3 mesiace ? smile

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-06-11 06:47:39)



33

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Berksonov protokol
900 mg sylimarinu
600 mg ALA
400 mikrogramov selenu.
To treba rozdelit na co najviac davok, najma ALA, ktore ma dost kratku zivotnost v tele(polcas rozpadu/vylucenia)
Na beznu udrzbu pecene staci 3 tyzdne, na odmorenie zavazne treba samozrejme viac, na hep C samozrejme dlhodobo.
A co sa tyka odmorenia, treba brat zaroven dostatok mikrovlaknin, aby zamorenu zlc z tela vyniesli, lebo inac sa reabsorbuje spat do krvi aj so zamorenim.



34

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

RNG napísal(a):

Berksonov protokol
900 mg sylimarinu
600 mg ALA
400 mikrogramov selenu.
To treba rozdelit na co najviac davok, najma ALA, ktore ma dost kratku zivotnost v tele(polcas rozpadu/vylucenia)
Na beznu udrzbu pecene staci 3 tyzdne, na odmorenie zavazne treba samozrejme viac, na hep C samozrejme dlhodobo.
A co sa tyka odmorenia, treba brat zaroven dostatok mikrovlaknin, aby zamorenu zlc z tela vyniesli, lebo inac sa reabsorbuje spat do krvi aj so zamorenim.

Dobre mam zvyseny bilirubin a jeden test na pecen bol zvyseny SD-ALT 0,99 ( 0-0,75 je povolene )
AST , GMT , ALP som mal v norme . na toto ako dlho brat neviem ci sa to da povazovat za zamorenu pecen . a ak by bola tak 6 tyzdnov staci ?



35

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Definitivne 6 tyzdnov je dost na cistenie pecene, tj pokial nemas v nej nejake extra zamorenie alebo virusy.
Inac ja beriem dost casto sylimarin v mensich davkach, preventivne. Tiez ALA a selen aj z inych dovodov prevencie.



36

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

RNG napísal(a):

Definitivne 6 tyzdnov je dost na cistenie pecene, tj pokial nemas v nej nejake extra zamorenie alebo virusy.
Inac ja beriem dost casto sylimarin v mensich davkach, preventivne. Tiez ALA a selen aj z inych dovodov prevencie.

Dobre a sylimarin je jedno kedy budem brat ci s jedlom alebo pred , alu tak isto je jedno kedy?



37

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

To je jedno. Ale nezabudaj na mikrovlakniny.



38

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

RNG napísal(a):

To je jedno. Ale nezabudaj na mikrovlakniny.

Jablcna vlaknina a psyllium stacia ? + vlaknina z vlociek lebo tie ranajkujem



39

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Mozno. ked sa to posklada do tych 15 gramov mikrovlaknin, co tu odporucam.



40

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

RNG,

chcem sa opýtať bral som zhruba 5 týždňov protokol DR. Berksona a pri krvných testoch som mal hodnotu ALP 0,64 - má byť od 0,68.
Chcem sa opýtať, čo s tým už som ju mal aj v apríli tohto roka 0,64, iné krvné  hodnoty sú OK.

Ďakujem



41

Re: Ako dlho sa da uzivat protokol Dr. Berksona

Zvysene ALP moze byt z hromady roznych dovodov, pozri na
https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/enc … 003470.htm
Jednotky pouzivane v USA su rozdielne od Europskych a na to neviem prepocet, to by som sa musel dlho hrabat na internete, na co nemam momentalne cas.