1

Téma: Regenerácia zrakového nervu

Dobrý deň RNG, podľa vás je možné možné regenerovať zrakový nerv, keď je poškodený povedzme na 20 % napr. po metanole alebo glaukóme? Alebo nervové bunky nemajú a nebudú mať žiadnu regeneračnú schopnosť? Ďakujem.



2

Re: Regenerácia zrakového nervu

Nervove bunky sa regeneruju, , aj ked pomalsie, ako napr ine bunky. Na nervovu izolaciu/myelin odporuicam brat DHA 1.5 gramu denne.
Telo samotneho nervu je tvorene najma z cholesterolov, tj ziadna nizkocholesterolova dieta nie je dobra na nervy a mozog.

Naposledy upravil: RNG (2014-08-23 18:13:39)



3

Re: Regenerácia zrakového nervu

Takže je šanca na regeneráciu aj celých 20 %? Ale to môže aj s doplnkami trvať desaťročia, nie?



4

Re: Regenerácia zrakového nervu

Dufam ze nie!
Ale to vsetko je velmi individualne.
Normalne obnovovanie buniek v tele sa uvadza zhruba 7 rokov  v priemere, tj o 7 rokov mas prakticky vsetky bunky vymenene.



5

Re: Regenerácia zrakového nervu

Otázkou je, či aj nervové bunky sa vymenia o 7 rokov alebo sa ich to netýka. A ako viete, že nervy sa regenerujú, hoci pomalšie? Lebo všetci hovoria, že nervy nemajú žiadnu regeneračnú schopnosť.



6

Re: Regenerácia zrakového nervu

Nuz lekari zialbohu tvrdia rozne popularne  bludy, na stastie v tomto pripade nemaju pravdu.
Napr myelin poskodeny virusami sa da obnovit pomerne velmi rychlo davkami 1.5 az 2 gramy DHA.To mam aj osobne vyskusane  na viacerych ludoch, co mali zapal nervov(sciatica), co ich ulozil do postele a DHA ich z toho vytiahla
a tiez na mojej osobnej periferalne neuropathii ako cukrovkar, co adresujem najma benfothiaminom(500 az 1000 mg denne) a No Flush B-3( 500 az 1000 mg  denne)

Medicka literatrura dnes sice uz niekedy aj tvrdi, ze oprava/regeneracia nervov je mozna, ale zasadne len drahymi lekarskymi procedurami.



7

Re: Regenerácia zrakového nervu

Tak DHA by mala byť protizápalová, preto asi pomáha aj pri zápaloch nervov a asi teda aj dokáže regenerovať myelín. Ale myelín ako obal asi len chráni nervy, ale nezúčastňuje sa na prenose nervových vzruchov, dôležitejšia je regenerácia nervov samotných resp. neurónov a tam DHA už asi nepomôže. Pán RNG, čo myslíte?



8

Re: Regenerácia zrakového nervu

Vacsina poskodeni nervoj je ichj odizolovanie=lezie. preto tak vrelo odporucam nedostatkovy olej DHA, bez ktoreho sa regeneracia myelinu nemoze uskutocnit.
telo nervov sa sklada najma z cholesterolov a vedenie signalov sprostredkuvaju rozne mineraly v tele, najma sodik, draslik vapnik a horcik, pripadne aj zinok a ine, ale v ovela mensej miere.
Mozog sa sklada z mnozstva tukov a tukovobielkovinnych latok. Mnohe z tych tukov su dost vzacne(EPA, DHA, PUFA) a tukovobielkovinne latky vyzaduju na tvorbu  a prenos tukov najma lecitin
Inac kazdemu radi brat lecitin, ale to najma na cistenie ciev, lebo z prirodnych olejov ho pri rafinacii a stabilizacii vynali.
Kedze ale az polovica ludi zomiera na nasledok zapchatych ciev, povazujem to za velmi ucinnu prevenciu na predlzenie zivota.Davka 1 az 2 polievkove lyzice cisteho prasku alebo granulatu zaroven pomaha aj cinnosti mozgu.
Tak isto odporucam vacsine bezpecne riedenie krvi a odstranovanie krvnych zrazenin enzymami ako nattokinaza, serrapeptaza a lumbrokinaza. Tiez vyrobkom zvanym Seanol.


Nizkotukove a nizkocholesterolove moderne diety mozgu skodia.



9

Re: Regenerácia zrakového nervu

A boli nejaké výskumy na to, že DHA regeneruje myelín a tým zlepšuje funkcionalitu nervov alebo sú to prevažne domnienky lekárov?



10

Re: Regenerácia zrakového nervu

To je dnes bezna prax malej skupiny lekarov, a aj ja som si to dokazal na viacerych znamych, co mali zapal nervov a teda poskodeny myelin.



11

Re: Regenerácia zrakového nervu

Keď sú nervy zapálené, hneď sa aj poškodzuje myelín?



12

Re: Regenerácia zrakového nervu

Zapal nervov je zapal alebo poskodenie/lezie myelinu.
Niekedy nase vlastne biele krvinky napadaju myelin, lekari to nazyvaju autoimunne, ale jedna sa o nicenie najma roznymi virusami infikovanych myelinovych buniek, nie o hlupost tela bez priciny napadajuceho samo seba.



13

Re: Regenerácia zrakového nervu

Inak napísali ste, že vedenie signálov sprostredkúvajú rôzne minerály, ale podľa mňa keď je samotný nerv poškodený (nie len myelín), tak tieto minerály nemajú cestu pre ďalšie vedenie signálov. Keď človek potrebuje obnoviť vedenie signálov, tak len minerály na to asi stačiť nebudú a DHA obnoví len myelín.



14

Re: Regenerácia zrakového nervu

"Telo" nervu je zlozene najma z cholesterolov. A tie mame obvykle v tele v dostatku, dokonca podla vacsiny lekarov udajne v prebytku.
S tym ale osobne nesuhlasim, znizovanie cholesterolov, ktore telo pouziva na tvorenie nielen nervov ale aj roznych hormonov  a ineho pod urcitu hladinu skodi.



15

Re: Regenerácia zrakového nervu

Aha tak, ale vy myslím často odporúčate lecitín, ktorý tiež znižuje cholesterol, nie?



16

Re: Regenerácia zrakového nervu

Lecitin velmi neznizuje tvorbu cholesterolu, len ho do urcitej miery odstani z nanosov na cievach.



17

Re: Regenerácia zrakového nervu

Pán RNG, myelín tvoria Schwannove bunky (periferné nervy) a oligodendrocyty (mozog, miecha a asi aj zrakový nerv). Schwannove bunky sa môžu regenerovať, ale oligodendrocyty nie. Myslíte, že DHA účinkuje rovnako pri regenerácii každého myelínu, aj keď je tvorený rozdielnymi typmi buniek?



18

Re: Regenerácia zrakového nervu

Nuz ja tak daleko v teorii neidem. Ja len tvrdim, ze bojom proti roznym virusom, zlepsovanim cirkulacie krvi riedenim a antioxidantami, a branim deficitneho materialu na myelin DHA sa daju rozne nervy hojit.
A stoji to za to sa aspon pokusit, s doplnkami si poskodit nemozes a aj ked nie 100% ludi takto nie je vyliecenych , znacne vysokemu percentu to pomoze. nech je mechanizmus akykolvek



19

Re: Regenerácia zrakového nervu

Periferný a zrakový nerv sú predsalen trochu rozdielne a to, čo regeneruje periferný nerv asi nemusí fungovať aj na zrakový, ale ktovie, ako čo funguje. Už mám poslednú otázku - myslíte, že bude čoskoro možné regenerovať zrakový nerv kmeňovými bunkami? Teraz vedci vypestovali týmus a zrakový nerv by mal byť ešte jednoduchší.



20

Re: Regenerácia zrakového nervu

Nervy maju vsade podobne zlozenia, a nielen nervy, ale aj synapsy v mozgu.
Ako som povedal,stoji to za vyskusanie.
Ani lekari ti nikdy nedavaju ziadne zaruky a riadia sa povacsine len statistikou, tj ked vacsej skupine statisticky hodne ludom pomohol., tak ho vyskusaju aj na druhych.
Kmenove bunky v praktickom pouziti su zatial hudba buducnosti, ktorvie ako to nakoniec skonci,. V kazdom pripade aj ked to bude rozsirene, a nie len experimentalne, bude to priserne drahe, tj len velmi bohati si to budu moct dovolit.
A to este nehovorim o moznych skodlivych ucinkoch



21

Re: Regenerácia zrakového nervu

Ešte ma napadlo, ako je podľa vás najjednoduchšie mať aspoň 1 gram DHA denne? Treba užívať niekoľko veľkých omega-3 kapsúl denne alebo je lepšie kúpiť tekutý rybí olej alebo stačí pravidelne niekoľkokrát do týždňa jesť ryby bohaté na omega-3?



22

Re: Regenerácia zrakového nervu

Najbohatsi zdroj DHA je calamarine, pozri na
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … l&ic=2
alebo vacsie balenie



23

Re: Regenerácia zrakového nervu

Dobrý výrobok, ale tento sa cenovo viac oplatí a má viac EPA.

http://www.iherb.com/Now-Foods-DHA-500- … gels/10713

Ďakujem za všetky odpovede.



24

Re: Regenerácia zrakového nervu

Rybacie oleje su viac zamoprene obvykle, takze ich molekularne destiluju. Osobne, hoci je to ovela drahsie beriem krill olej, antarkticky, kde je forma nie triglyceridov ale phospholipidovm, co su ovela biologicky ucinnejsie. Ultracista voda v Antarktide produkuje aj najmenej zamoreny krill olej, takze ho netreba nijak chemicky ani tepelne upavovat.



25

Re: Regenerácia zrakového nervu

V krill oleji je ale oveľa menej EPA a DHA, aj tak je lepší než rybí olej?



26

Re: Regenerácia zrakového nervu

Anticol napísal(a):

V krill oleji je ale oveľa menej EPA a DHA, aj tak je lepší než rybí olej?

Krill je ovela lepsi ako rybacie olej, pretoze, ako uz povedal RNG, krill olej je vo forme fosfolipidov, ktore su biologicky ucinnejsie, cize ovela pouzitelnejsie v nasom tele ako rybacie olej, ktore su vo forme triglyceridov.

V tejto teme mi to uz RNG vysvetlil: http://rng.jecool.net/viewtopic.php?id=2043 pozri prispevok c. 20



27

Re: Regenerácia zrakového nervu

Pietro napísal(a):

Krill je ovela lepsi ako rybacie olej, pretoze, ako uz povedal RNG, krill olej je vo forme fosfolipidov, ktore su biologicky ucinnejsie, cize ovela pouzitelnejsie v nasom tele ako rybacie olej, ktore su vo forme triglyceridov.

V tejto teme mi to uz RNG vysvetlil: http://rng.jecool.net/viewtopic.php?id=2043 pozri prispevok c. 20

Ale v jednej kapsuli krill oleja je cca 40 mg DHA a v jednej kapsuli rybieho oleja je 500 mg DHA a to je dosť veľký rozdiel v množstve.



28

Re: Regenerácia zrakového nervu

Pochopitelne 500 je viac ako 40, ale si musis uvedomit, ze normalne prirodny rybaci olej ma okolo 120 DHA a 180 mg EPA na gram oleja, takze take vysoke hodnoty v rybacom oleji nasvecuju, ze bol destilovany tj triglyceridy v nom boli zmenene na este menej absorbovatelne estery. Kedze sa to robi za vakua a obvykle v znizenej teplote, tak oxidacia alebo peroxidacia tam nie je, ale cela chemia a pomer zlozikek je zneneny, napr vitaminy A a D-3 su vynate pri tom procese, nie len rozne toxiny, najma otrut.
Tymto sa da menit aj pomer roznych olejovych zloziek, tj skoncentrovat EPA a DHA, na ukor inych olejov.
Ja osobne som ale za prirodne a ovela cistejsie krill oleje, najma ked su este z nezamorenych antarktickych mori ,kde phospholipidova forma je az 5 x tak ucinna, ako triglyceridy a ovela viac este ako estery



29

Re: Regenerácia zrakového nervu

Krill olej je ale poriadne drahý, tak keby som ja chcel nejaký zdroj omega-3, asi kúpim skôr rybí olej alebo calamarine. Tieto výrobky spomenuté vyššie s koncentrovanou DHA sú v akej forme, triglyceridy alebo estery?



30

Re: Regenerácia zrakového nervu

Ako som povedal, phospholipidy v prirodnom krill oleji su v tele najucinnejsie, triglyceridy v prirodnych rybacich a calamarine olejoch su menej aktivne v tele, a estery v molekularne destilovanych obohatenych rybacich olejoch  este menej.
Takze nedajte sa ohlupit vysokymi davkami menej ucinnych foriem  olejov.
Na vyssie davky DHA odporucam najskor calamarine olej
Krill olej ked je prirodny, antarkticky ma aj vela astaxanthinu, co je obzvlast cenny antioxidant/carotenoid  najma na oci a drobne cievky v tele.

Naposledy upravil: RNG (2014-09-04 18:20:29)



31

Re: Regenerácia zrakového nervu

Krill olej je najlepší, ale príliš drahý a chcel som len vedieť, či je aj calamarine a rybí olej dobrý, lebo keby tam boli len tie estery, tak by sa to asi vôbec neoplatilo kúpiť.



32

Re: Regenerácia zrakového nervu

Aj nieco je lepsie, ako nic,aj estery su ucinne,  ale ked si mam vybrat, tak si radsej vyberiem najucinnejiu a najprirodnejsiu formu.



33

Re: Regenerácia zrakového nervu

OK. Ešte ma napadlo, prečo neodporúčate DHA aj na renegeráciu centrálnej nervovej sústavy - mozgu napr. pri Alzhaimeri alebo na regeneráciu sietnice/makuly. Keď si myslíte, že DHA pomaly regeneruje zrakový nerv, tak by to malo fungovať aj inde.



34

Re: Regenerácia zrakového nervu

Ale ved ja radim kazdemu brat EPA a DHA, nielen na periferalne a ocne nervy ale aj celkove na mozog.
Zialbohu to pri Alzheimeri nema ziadne markantne vysledky, tj pozorovatelne na pacientoch, je to skor zalezitost dlhotrvajucej prevencii, co oddiali nastup Alzheimera. A na to su aj silnejsie prostriedky, ako napr antooxidanty ako vinpocetine, huperzine a gingkolidy, a protizapalove curcuminoidy
Ale ako som povedal, jedine naozaj velmi ucinne na alzheimera su vitaminy D-3 a K-2 co velkych davkach, a bielkovina z meduz pod menom apoaequorin alebo znackou Prevagen.



35

Re: Regenerácia zrakového nervu

Tak snáď DHA pomaly reneruje aspoň ten zrakový nerv. Ďakujem za odpovede.



36

Re: Regenerácia zrakového nervu

Pozor na umele znizovanie cholesterolov. Nervy maju telo zlozene z cholesterolov, tj pri prilis nizkych hladinach cholesterolov je spomalena regeneracia. Tak isto pozor na nizkotukove diety, mozog je zlozeny najma z tukov a to roznycy, mnohe z nich su esencialne, tj musioa prist zvonku v jedlach. Mozog ale nevie pouzit vobec znicene rastlinne tuky na svoju funkciu, prave naopak ho zamoruju,preto sa im treba vyhybat.
A vacsina tukov v mozgu su stabilne tj nasytene tuky, takze sucasny trend nenasytenych tukov nie je pre mozog dobry.



37

Re: Regenerácia zrakového nervu

Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor na podporu regenerace zrakového nervu u mého 13 letého syna. Jeho diagnóza je bohužel poněkud komplikovaná - trpí svalovou dystrofií DMD (cca od 6 let na vozíku), od narození aortální stenóza, sekundární epilepsie, hydrocephalus. Právě ta poslední diagnóza nám v poslední době připravila nemalé starosti. Již od mala má zavedený shunt a zdálo se, že vše fungovalo, jak má. V posledním roce ho však trápily časté bolesti hlavy, na revizi shuntu ho ale lékaři dlouho neindikovali. Bohužel, během jeho poslední hospitalizace věc došla tak daleko, že začal mít problémy se zrakem, až úplně oslepl. Nakonec byla po mag. rezonanci zjištěna cysta v mozku, která způsobovala nárůst tlaku mozkomíšního moku v mozku a tím i utlačování zrakového nervu. Následně mu byla provedena endoskopická operace, při které byla cysta zprůchodněna a zároveň mu byl vyměněn shunt i ventil pro odvod moku. Po operaci syn stále neviděl, prognóza od lékařů ohledně navrácení zrakových funkcí byla velmi nejistá, spíše pesimistická. Přesto se jeho stav postupně, velmi pomalu zlepšuje - dnes je schopen rozeznat tvary, při silném osvětlení se mu zdá, že rozezná některé barvy (cca 3 týdny od operace). Chtěl bych se Vás zeptat, zda je pro něj vhodná v této diskuzi zmíněná podpůrná léčba pomocí vysokých dávek DHA, případně pomocí Krill oleje,řekněme tyto preparáty:
http://www.swanson.cz/DHA-calamari-500
http://www.zdravinadzlato.cz/sk/omnikri … ko-150-tob
Zároveň bych se chtěl zeptat, jaký je Váš názor na přípravek Matuzalem -  http://www.matuzalem.sk
který je nám pro tento účel také doporučován. Může být používán dohromady s některým z výše jmenovaných preparátů? Syn užívá ještě dlouhodobě Protandim - 1tbl. denně(https://www.lifevantage.com/products/protandim/), opět silný antioxidant. Jde mi o to, abychom to s těmi preparáty nepřehnali a spíše mu neublížili. Z pohledu dávkování ještě uvedu, že váží 24kg. Předem děkuji za Váš názor, Josef.



38

Re: Regenerácia zrakového nervu

Matuzalem nepoznam takze sa nan neviem vyjadrit.
Ale odporucal by som pouzivat silne entericke enzymy, lebo tvorba roznych smetnych kosov v tele je len pri zamoreni.
.Stenoza(zuzenie) aorty je hlavne nasledok roznych mikrobialnych procesov, najma reumatickej horucky srdca.
Takze by som skusil pouzivat nejake  antimikrobialne latky, ako citricidal, oreganovy olej a extrakt z olivovych listov. A samozrejme vyssie davky vitaminu C a E, spolu s L-lysinom na vybudovanie lepsej kolagenovej struktury v tele.
Na zlepsenie cirkulacie odporucam brat  aj enzym serrapeptazU
Nezabudajte na mikrovlakniny a probiotika, tie produkuju plno obrannych latok a zivin pre telo
.Najma ked boli znicene v nemocnici antibiotikami.

Predavkovanie potravinovymi doplnkami je viacmenej loz umyselne sirena farmaciou. Drviva vacsina doplnkov nie je skodliva aj v ovela vyssich davkach, nez sa tu odporuca.
Na jeho vahu potrebuje asi 1/3 , co je odporucene pre dospelych.



39

Re: Regenerácia zrakového nervu

Aby som nezabudol, uvediem tu aj bezne lekarske stanovisko
http://en.wikipedia.org/wiki/Aortic_stenosis
a tiez odporucenie ako pre kazdeho si cistit cievy lecitinom, Lecitin je potrebny aj na mozgove funkcie



40

Re: Regenerácia zrakového nervu

Diky za odpověď, můj dotaz ale spíše směřoval k aktuálnímu problému se zrakem - poškozený oční nerv. Je vhodnějš použití Krill oleje, nebo callmari?, Případně v jakém dávkování?
http://www.swanson.cz/DHA-calamari-500
http://www.zdravinadzlato.cz/sk/omnikri … ko-150-tob
Předem díky,
Josef



41

Re: Regenerácia zrakového nervu

Calamarine je silnejsi zdroj DHA, samozrejme, ale krill olej ma formu fosfolipidov, tj je lepsie pouzitelny v tele
Ja by som bral oba, pre istotu aspon nejaky cas
.Dospela davka krilu je 2 gramy a calamarinu(DHA) tiez okolo1.5 az  2 gramov
Predavkovat sa to prakticky  neda, lebo krvacavost bola pozorovana az v davke 35 gramov omega 3 olejov u rybarov, co jedli kvanta rybacej pecene, dlhodobo.



42

Re: Regenerácia zrakového nervu

Dobry den RNG, moj obvodny lekar ma poslal k ocnemu, nezdalo sa mu moje prave oko, zevraj pomalsie reaguje..ocny lekar mi dal diagnozu " Anisocoria, Claude-bernard- hornerov syndrom...vobec netusim co to je za syndrom, poslali ma s tym neurologovi a ten na ct. Poculi ste uz o tonto syndrome?



43

Re: Regenerácia zrakového nervu

Uprimne povedane som videl ludi s takou poruchou, povacsine ale vrodenou alebo nasledkom vitalneho utoku. Takze som si sam musel na to pozriet aspon zhruba na
https://en.wikipedia.org/wiki/Horner%27s_syndrome
Nemam ani sajnu co na to pomaha.
Ak je to nasledok virusu , tak by som skusil antiviralne  a DHA na regeneraciu nervovych obalov.
Ak je to nasledok roznych chemikalii=liekov, tak by som zaroven aj odmoroval celkove telo a samozrejme pecen
Pokus je lepsi, ako nic, najma ked sa jedna o neskodne potravinove doplnky.

Naposledy upravil: RNG (2015-07-20 17:24:42)



44

Re: Regenerácia zrakového nervu

RNG napísal(a):

Uprimne povedane som videl ludi s takou poruchou, povacsine ale vrodenou alebo nasledkom vitalneho utoku. Takze som si sam musel na to pozriet aspon zhruba na
https://en.wikipedia.org/wiki/Horner%27s_syndrome
Nemam ani sajnu co na to pomaha.
Ak je to nasledok virusu , tak by som skusil antiviralne  a DHA na regeneraciu nervovych obalov.
Ak je to nasledok roznych chemikalii=liekov, tak by som zaroven aj odmoroval celkove telo a samozrejme pecen
Pokus je lepsi, ako nic, najma ked sa jedna o neskodne potravinove doplnky.

Dakujem, som z toho vystrasena dost. Co by ste mi odporucil na odmorenie tela a pecene?



45

Re: Regenerácia zrakového nervu

Na odmorenie vseobecne odporucam enzymy, najma entericky pokryty pancrreatin, mikrovlakniny a ine absorbenty , pripadne aj chelatory, ked sa jedna o zamorenie tazkymi kovami.No a na pecen tiez mikrovlakniny a protokol dr Berksona
Z mikrovlaknin na odmorovanie je dobra zmes roznych, lebo to zaroven krmi aj nase probiotika. A velmi silne odmorujuce je najma arabinogalactan a este viac najjemnejsie mikrovlaknina, modified citrus pectines. Pozri na awansonvitamins.com na oba.



46

Re: Regenerácia zrakového nervu

RNG napísal(a):

Na odmorenie vseobecne odporucam enzymy, najma entericky pokryty pancrreatin, mikrovlakniny a ine absorbenty , pripadne aj chelatory, ked sa jedna o zamorenie tazkymi kovami.No a na pecen tiez mikrovlakniny a protokol dr Berksona
Z mikrovlaknin na odmorovanie je dobra zmes roznych, lebo to zaroven krmi aj nase probiotika. A velmi silne odmorujuce je najma arabinogalactan a este viac najjemnejsie mikrovlaknina, modified citrus pectines. Pozri na awansonvitamins.com na oba.

Mozte mi prosim presne napisat co si objednat na odmorenie pecene a presne davky..nie som moc zcitana v tejto teme.. dakujem za pomoc.



47

Re: Regenerácia zrakového nervu

Protokol dr Berksona pozostava denne z
900 mg sylimarinu
600 mg ALA
400 mikrogramov selenu.
To samozrejume treba rozdelit na viacero davok.
Toto zvysi tok zlci a ked clovek je dostatok mikrovlaknin, tak sa do nich ta zlc aj zo zamorenim nasiakne a vynesie von z tela