1

Téma: Bakerove cysty

Zdravím RNG. Pred 10 mesiacmi som utrpel zranenie ľavého kolena, potrhali sa mi bočné väzivá (bolo vidno na MRI, meniskus bol negatívny, ale mri magnet nebol moc kvalitný), ktoré sa asi za pár týždňov dali do poriadku, no koleno bolelo ďalej. Doktor upodozrieval meniskus, tak som mal ísť na operáciu (pred 3 mesiacmi), no nakoniec ma nemohli operovať, prešiel som k inému doktorovi (tu jeden z najlepších ortopédov), poslal na na mri znovu (tento raz už kvalitný MRI magnet); skrátene záver z vyšetrenia: "Incipientné drobné cysty (priemer 7 milimetrov) v oblasti LCA a LCP (tj. predný krížny a zadný krížny väz) - bez traumy; Vo fossa poplitea incipientné drobné kolekcie tekutiny - vs tvoriaca sa Bakerova cysta; Incipientná formujúca sa Bakerova cysta. Chrupavky, synoviálna tekutina v norme. Menisky bez patologického nálezu." -nepochopil som síce či sú tam 2 cysty + ďalšia Bakerova, alebo tie 2 sú Bakerove, ale to nie je podstatné.       
    Čiže pravdepodobne meniskus už nemám poškodený (ak som mal, tak sa nejak zahojil). Bolesti kolena mávam, ale nie výrazné, skôr pri záťaži, no niekedy aj pri ležaní akoby pulzujúca bolesť. Zajtra idem k ortopédovi, uvidíme aký bude mať postoj, či to bude chcieť operovať, vytiahnuť tekutinu alebo čo.
    Mám 20 rokov a celý život som aktívne športoval, ale teraz som už takmer rok bez športu. Na fórach čo som čítal príspevky ľudí s Bakerovou cystou, 80% sa to vracalo aj po operáciách..lenže ja chcem robiť šport aktívne i naďalej a naplno, čiže sa jej chcem zbaviť raz a navždy. Doplnky na kĺby už začínam brať (MSM, hyalurónová kys., chondroitín, glukosamine, kolagén,..). Avokádo jem každý druhý deň.
    Aké doplnky a v akých dávkach by si ešte doporučil na rozpustenie tejto cysty/cýst?
    Aký je tvoj názor, dá sa tejto cysty/cýst zbaviť podľa teba nadobro a byť schopný zaťažovať koleno naplno bez následkov?
    Koľko myslíš, že môže trvať rozpustenie takých malých (7 milimetrov cýst)?

Naposledy upravil: Delux (2015-06-10 17:54:24)



2

Re: Bakerove cysty

V tele sa da vselico rozpustit pouzitim silnych entericky pokrytych enzymov, jodu a selenu.
Davka enzymi je 2 x 6 gramov ekvivalent pancreatinu, jodu treba az 6 mg, selenu do 200 mikrogramov.
A doplnky na klby(slachy, puzdra, disky, burzy) ti pomozu tu oblast regenerovat.



3

Re: Bakerove cysty

Môžeš odpovedať prosím aj na ostatné otázky? Ďakujem.



4

Re: Bakerove cysty

Nuz nemam sajnu nakolko sa ti to koleno a puzdra zahojili. Bakerove cysty su cysty s obsahom tekutin z klboveho maziva alebo burz.
Ci budes vediet dalej aktivne sportovat to ti povedat neviem.
Ale ze ti cysty pomozu enzymy odstranit , to je velmi pravdepodobne.
Navzdy nie je nic, vsetko je len docasne. Aj keby sa ti to vyhojilo a regenerovalo na 100%, staci poriadny naraz a mas to spat.



5

Re: Bakerove cysty

Ty teda považuješ cysty v kolenách za vážnejšie zranenie ako ostatné zranenia kolena? Lebo podľa môjho ortopéda je to menej vážne zranenie (ak sa to nevráti) ako zranenia meniskov, chrupaviek, krížnych väzov...a po týchto zraneniach sa dá aktívne, bez obmedzení športovať. Ortopéd povedal že keby je to jeho koleno, ani si to nedá operovať.