1

Téma: menopauza a estrogén

Rng, ahoj,
prosím ťa aké sú na menopauzu najlepšie doplnky obsahujúce estrogén.? jedná sa o moju mamu a myslíme si, že ho má málo. zatiaľ užíva pupalkový olej. ale chcelo by to viac toho estrogénu.

vďaka



2

Re: menopauza a estrogén

Fytoestrogeny, tj rastlinne nahrazky estrogenov nie su to iste, ako nase prirodzene estrogeny. Preto radsej odporucam latky ako Diosgenin, co vie telo premienat na rozne hormony a tak stabilizovat hormonalne hladiny, co odstrani rozne problemy okolo menstruacie, problemy okolo menopauzy a aj po menopauze spomaluje "hormonalne zavisle  starnutie".

Pupalkovy olej je najma protizapalovy, ale yam/diosgenin zvysuje a stabilizuje rozne hladiny hormonov Uzitocne su aj black cohosh, damiana a adaptogen Dong Quai=angelika cinska.



3

Re: menopauza a estrogén

aha, takže pupalkový olej asi ani nemusí užívať, že?
a čo povieš na toto: http://www.docsimon.sk/tovar/swiss-estr … ony-tbl-90

ďakujem



4

Re: menopauza a estrogén

Moja zena nepouzivala na menopauzu nic ine, ako yam.
Isoflavony zo soje su estrogenovite posobiace nahrazky. Viacere zeny z mojho okolia to pouzivali s dost malym uspechom. Soje nie je velmi vhodna ako potravina pre nas.



5

Re: menopauza a estrogén

v inej kategorii, som ti písala o tom, že sa mame vyhodilo na koži niečo- neviem, možno ekzém? ale teraz sa chcem spýtať, ona mala ako dieťa problémy so štítnou žľazou- bola veľmi chudá. teraz je v meno pauze a prejavuje sa to u nej naozaj veľmi. ale spomenula si na to, že ked ako dieťa mala problémy s tou šíttnou žľazou, že sa jej asi neičo podobné vyhodilo na pokožke hlavy a nerástli jej tam vlasy. natierala si to niečím(už nevie čím) a prešlo jej to. tak že či to aj teraz nemôže mať v dôsledku tých hormonov?
chcem jej objednať yam, tiež mám pána ,kt. má takéto v ponuke:

http://zdravie.bazar.sk/4100980-wild-yam-180-cps-425-mg
alebo
http://zdravie.bazar.sk/4503715-wild-ya … -diosgenin
je aspoň jeden dobrý? pretože mi napísal, že on má yam iba s obsahom diosgeninu, pretože iba ten je účinný...

ďakujem



6

Re: menopauza a estrogén

Teb produkt ma 200 mg kapsule s 10% diosgeninu tj obsahuje 20 mg diosgeninu na kapsulu.Pri [problemoch s prechodom alebo roznych s PMS, krvacanim a podobne odporucam davku 200 mg diosgeninu. To by boplo az 10 takuych uvedenych kapsul.Preto sa ti oplati objednat napr toto, hoci postovne je vysoke, ale ked objednas hodne toho tak sa ti to aj tak vyplati
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … g-100-caps
Tam ma jedna kapsula 40 mg diosgeninu. Totiz ked mas systematicke problemy, ako naopr menopauzu, co trva aj niekolko rokov , tak sa ti oplati sa dobre zasobit Yamom.



7

Re: menopauza a estrogén

rng, a čo tento wild yam- je ok, či nie?

http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=18001238&tab=6

ďakujem



8

Re: menopauza a estrogén

To je ten, co odporucam.Len Swanson ho ma trochu lacnejsie...
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … g-100-caps



9

Re: menopauza a estrogén

Rng velmi ta prosim o radu pre svoju mamu. Je v prechode,doktor jej povedal ze nema uz ani jeden vajecnik funkcny. Ma hormonalnu poruchu a to zrejme nedostatok estrogenu. Je citliva a velmi depresivna.yam uziva ale nejak jej nepomaha.bojim sa aby neskoncila na antidepresivach a tak by som jej chcela nejakym sposobom dodat estrogen ale ako?? Nieco podobne mala po porode vtedy jej pomohla hormonalna antikoncepcia ktoru teraz uzivat ale nechce.prosim porad
dakujem



10

Re: menopauza a estrogén

Davka jamu musi byt taka, aby jej to dalo dostatok diosgeninu, co je 200 mg minimum.

Protidepresivny je napr vitamin D-3 vo vacsich davkach, minimum 5000 IU denne, ber s vitaminom K-2 aspon 100 mikrogramov, najlepsie MK7. Odporucam aj doplnky na kosti, lebo pocas menopauzy telo nevie poriadne hodpodarit s materialmi, najma mineralmi co tiez moze viest k osteoporoze a depresii. Pozri napr na Bone strength, od firmy NOW.
Odporucil by som jej aj napr toto
http://www.iherb.com/Himalaya-Herbal-He … l&ic=1
alebo niekolko gramov adaptogenu Dong Quai.

Naposledy upravil: RNG (2014-10-28 21:35:13)



11

Re: menopauza a estrogén

A samotny yam jej dokaze pomoct hlavne na tu depresiu? Ona napr.spi a zobudi sa na to ako jej velmi bije srdce akokeby od nervov ale ziadne nema..ako dlho by yam mala brat aby videla prve vysledky?



12

Re: menopauza a estrogén

Panicke utoky mozu byt aj z nedostatku mineralov, najma horcika, ale aj vapnika , ale odporucam ich brat vsetky v zmesi na kosti spolu s vitaminmi D-3 a K-2
Na ukludnenie je dobry aj Dong Quai v davke najmemej 2 gramy, ale este lepsi je L-theanine, davka 2 x 400 mg.
Moja zena brala yam cely cas kym bola v prechode, lebo trpela inac prilis(zima/teplo, hysteria, depresne stavy a osteopenia)



13

Re: menopauza a estrogén

A moze s tymto nejako suvisiet zvysena funkcia stitnej zlazy?a ano,ako si to ma napravit? Jodom?
Dakujem



14

Re: menopauza a estrogén

Nuz ako vzajomne vseliake hormony v tele praciju a ovplyvnuju sa, neviem Ale stitna zlaza a aj ine zlazy a vyroba enzymov zavisi od jodu a selenu, ktorych mame podla novsich vedomosti lekarov vyskumnikov, primalo a preto je dobre si ich doplnit.



15

Re: menopauza a estrogén

Rng prosim ale jej kazde rano busi srdce a cela sa trasie ako keby od nervov..tlmi to lexaurinom ale to ja nechcem.uplne najviac a najrychlejsie jej co zaberie?z toho yamu ma uzivat 5kapsuli,ze? Nemoze to byt cukrovka?ale ona uz raz taketo stavy mala-po porode,takze asi to budu hormony?



16

Re: menopauza a estrogén

Poporodne krizy su obvykle z nedostatku mineralov, straty krvi a stresu, co bude dalej.



17

Re: menopauza a estrogén

takže toto čo sa jej deje, môže byť z nedostatku mineralov? ak je zvyšena funkcia stitnej zlazy, je dobrý nápad dávať jej jod? nejaká prirodzená cesta ako do tela dodať estrogen, nie je?



18

Re: menopauza a estrogén

Dodanie fytoestrogenov pomaha na niektore symptomy menopauzy, ale je to len klamanie tela.Dopdat treba skor poplotovary na hormany , z ktoryc si telo vytvori samo hormony  a nie nejake uplne ine latky, co maju  kvazy estrogenicke ucinky.



19

Re: menopauza a estrogén

a keby mala zvýšenú funkciu štítnej žľazy, treba tam dávať jód? to by sa tiež mohlo prejavovať depresiami tá štítna žľaza?

ďakujem



20

Re: menopauza a estrogén

Lekari az na male vynimky tvrdia, ze pri zvysenej cinnosti stitnej zlazy treba jod obmedzovat. Ale je skupina lwekarov co aj zvysenu aj znizenu cinnost stitnej zlazy liecia doplnkami jodu a selenu a to so znacnym  uspechom
Co vselico sposobuju hormonalne kolisania sa neda ani vyratat, ale urcite k tomu patria nepriamo aj depresie.
Ako tu hodne casto opakujem, mame niektorych zivin primalo v potrave , preto kazdemu radim si doplnat
selen zinok, jod, vitaminy C E D-3 a K-2, tiez mikrovlakniny a probiotika a cistit si cievy lecitinom.



21

Re: menopauza a estrogén

aha..ale pri užívaní menovaných doplnkov, je šanca že sa jej tá depresia a nervozita, vnútorný nepokoj stratia- zlepšia?
napísal si, že D-3 min. 5000 iu minimálne denne, a keď jej objednám D-3 10000 iu to už bude moc denne?

dakujem



22

Re: menopauza a estrogén

S manovanymi doplnkami sa celkove zlepsi zdravotny stav.
D-3 sa skladuje dlhodobo najma v peceni, takze nezalezi od toho, kolko zoberies denne ale v priemere za mesiac.
Mnozstvo D-3 v krvi sa da merat a  stara odporucena hladina pod 50 ng/ml je dnes povazovana za nizku podla mnohych lekarov, co odporucaju hladinu 65 az 85 nanogramov na lml.
Hladina pod 30 ng/ml vedie k osteoporoze a nervovym a hormonalnym problemom.



23

Re: menopauza a estrogén

a to je kolko tých jednotiek IU? ide mi o to, či to môže užívať - tých 10000IU a ako dlho v kuse..koľko má potom mať pauzu.
ja vieem, že určite sa celkovo zlepší zdravotný stav ale je napr. niečo také podobné ako antidepresíva, že ti fakt viditeľne pomôžu z tej depresie, ? niečo čo by zabralo fakt rýchlo..

ďakujem



24

Re: menopauza a estrogén

10 000 IU vitaminu D-3 mozes pouzivat lubovolne dlho. Ja osobne odporucam 2000 do 5000, IU v prioemere denne bezne pre, ale su lekari co odporucaju aj ovela viac. Samozrejme cim viac vitaminu D-3 tym musis brat viac vitaminu K-2.



25

Re: menopauza a estrogén

a prečo musí užívať o to viac K2? v akom množstve teda pri 10000IU vitamínu D3?
ešte som sa chcela spýtať, že ten l-thanine to nemá užívať každý deň?

ďakujem



26

Re: menopauza a estrogén

Doplnky pouzivas len vtedy, kedy ich potrebujes. Ale menovane mozes pouzivat aj kazdy den, bez problemov.
Na 10 000 IU vitaminu D-2 by som pouzil 200 mikrogramov Vitaminu K-2 vo forme MK7

Naposledy upravil: RNG (2014-11-04 17:40:38)



27

Re: menopauza a estrogén

Ahoj Rng, prosim aku dobu musis uzivat yam,aby boli viditelne nejake vysledky? Mama ho uziva v odporucanej davke od teba tri tyzdne, no zatial ziadne zlepsenie ani v navaloch ani v nicom.
dakujem



28

Re: menopauza a estrogén

Nuz odporucena davka yamu musi obsahovat najmenej 200 mg Diosgeninu, co je ucinna latka v Yame.
Na trhu je zialbohu hromadu produktov, co ani neuvadzaju obsah Diosgeninu a teda nemusia byt vobec ucinne.



29

Re: menopauza a estrogén

Tak som pozerala ten yam co ma mama - je to dufam ten,co odporucas ty. Vzadu ma napisane: wild yam root extract 810mg(10% diosgenin). Wild yam root 190mg.
A z tohto si dava 5 kapsul denne.
Je to ten spravny?
Dakujem



30

Re: menopauza a estrogén

Je to ten spavny aj davka je spravna.  Moze to zvysit na povedzme 8 docasne.
Teoreticky to moze byt aj zla/slaba varka ?!?

Nuz hormonalnych je hromada, uvediem dalsie ako pupalkovy olej/evening priprose, damianu black cohosh, dong quai a ine, ale yam mi zatial u nikoho nezlyhal, takze som prekvapeny, znacne.



31

Re: menopauza a estrogén

No tak asi skusi zvysit na 8denne ale podla mna to ma urcite spojene so zvysenou funkciou stitnej zlazy - trpi na to odmala. Nemusi sa bat davat si teda jod?



32

Re: menopauza a estrogén

vsetko su to len dohady,
treba si dat ist pomerat hladinu hormonov az potom to zacat seriozne riesit....
stitnu zlazu z krvi, estrogen progesteron, deha, testosteron zo slin.



33

Re: menopauza a estrogén

Kedze ormonalne hladiny sa menia zo dna na den, jedno meranie nic nepovie, to by si musel merat mnohokrat a vyniest z toho grafy. Len extramne hodnoty daleko nad alebo pod normalnymi  sa daju takto z jedneho merania usudit
http://en.wikipedia.org/wiki/Menstrual_cycle
Na stitinu zlazu lekari, co sa zaobweraju vyskumom okolo nej tvrdia, ze z beznych krvnych skusiek sa da zistit len okol 30% tych co naju znizenu alebo zvysenu funkciu stitnej zlazy a je tam nie len vela falosnych negativnycy ale aj falosnych pozitivnych diagnoz.
Zase len extremne vysoke hladiny su tie, kde je velmi pravdepodobna indikacia na poruchu cinnosti stitnej zlazy



34

Re: menopauza a estrogén

No ved prave,ze viem,ze z krvi to vyjst nemusi... moja mama zvysenu funkciu stitnej zlazy urcite ma-jednak to ma lekarom potvrdene a jednak ma mnoho priznakov-busenie srdca, navaly,chudnutie,nervozita,problemy so spankom a mnohe ine spojene s menopauzou. Takze sa nemusim bat davat jej jod?alebo najskor zacnem s kelp a pod.?
Dakujem



35

Re: menopauza a estrogén

Kelp je samozrejme lepsia forma mineralovych doplnkov,lebo obsahuje nielen jod a selen ale aj hromadu inych mineralov, vcitane roznych stopovych Opisovane priznaky nemusia byt ale zo stitnej zlazy, mozu byt spojene ciste s prechodom a zhorsenym travenim.

Naposledy upravil: RNG (2015-01-11 23:33:14)



36

Re: menopauza a estrogén

Jasne,urcite to ma z prechodu-uz ju zacinaju boliet aj plecia atd...-ale podla mna sa do toho pridala aj ta stitna zlaza. Totiz v mladosti moja mama bola velmi chuda ale az velmi. Tak isto jej vypadavali vlasy - cize isla na vysetrenie stitnej a bola jej zistena zvysena funkcia. Netusim ako si to vtedy liecila , ale teraz ako keby sa jej to opatovne vracalo. Velmi chudne aj teraz -velmi jej chcem pomoct. Tak isto na tvari sa jej objavuju chlpy..



37

Re: menopauza a estrogén

Chudnutie moze byt zo zhorseneho travenia a nemusi mat nic spolovne so stitnou zlazou ani prechodom. Travenie je vec dostatku kyselin roznych enzymov, mikrovlaknin a probiotik. To vsetko sa da lahko doplnit , podla potreby.



38

Re: menopauza a estrogén

Rng prosim, mama - tak ako si kazal- uzivs yam 8kapsuli denne no nevidi ziaden pokrok v navaloch tepla. Uz nevie co ms robit. Preco jej yam nezabera? Co by mala este uzivat?
V noci ma navaly viac aj busenie srdca
dakujem za odpoved



39

Re: menopauza a estrogén

Ja nic nekazem, len radim podla toho, co som sa dozvedel od mojich lekarskych zdrojov a dnes aj z vlastnych skusenosti.
Hormonalne posobia najma yam,DHEA,  tiez progesteronovy krem, damiana, black cohosh, pupalkovy olej, a Dong Quai, tj angelika cinska. A zriedkavo jeden z tychto nezaucinkuje dostatocne.
Busenie srdca nepatri medzi hormonalne problemy, skor je pricina  stress, tetania, hyperventilacia a ine. Pozri na temy stres a spanok.



40

Re: menopauza a estrogén

No ona moze mat busenie srdca zo stitnej zlazy. Pravdepodpbne ju ma zvysenu. pretoze aj chudne, zle spi.. co by teda mala vyskusat ako prve?
Dakujem



41

Re: menopauza a estrogén

Nuz jod a selen radim brat kazdemu, to je asi nasjlepsie na problemy so stitnou zlazou. Tiez odporucam destresovat a napravit si spankovy cyklus, aj to moze k tomu buseniu prispievat.



42

Re: menopauza a estrogén

Mavam busenie srdca hlavne ked som v klude..beriem Bone essentials ale davam si aj Magnezium este extra..mam obavu ci neberiem prilis vela Magnezia..cca2400mg denne..ked si to dam tak mi to pomoze akonahle vynecham tak je tu busenie znova..:(



43

Re: menopauza a estrogén

Nuz 2400 mg magnezia je samozrejmeze privela. Skus brat magnezium vo forme, ktora je viac absorbovatelna, ako napr chelaty, takze ti bude stacit ovela menej A samozrejme extra vitaminy D-3 a K-2



44

Re: menopauza a estrogén

Beriem od Swansonu Triple Magnesium complex...moze mi uskodit taka velka davka??Beriem aj D3..K2 tiez..Ja tym busenim srdca trpim od mladosti..pametam si ze mi nemohli urobit ani EKG..je to asi forma uzkostnej poruchy ..len som v mladosti nevedela o co ide..co mi to vlastne je..:(



45

Re: menopauza a estrogén

Nuz tripple magnesium od Swansona obsahuje najma slabo absorbovatelny magnesium oxide.  Aj tak by som nebral viac ako 2-3 denne
Skus brat L-theanine na ukludnenie.  A tiez stress B.



46

Re: menopauza a estrogén

B stress beriem tiez..a objednala som si tiez Swanson Ultra Double Potency Suntheanine L-Theanine 200mg, 60 ..kolko toho by som mohla??Neuspava to??Tento Magnezium je lepsi??:Swanson Ultra Albion Chelated Magnesium Glycinate..neviem co znamena ultra Albion..:)

Naposledy upravil: Sisa 24 (2015-03-07 23:42:15)



47

Re: menopauza a estrogén

Albion je len znacka vyrobcu.
L theanine neuspava, ale znacne ukludnuje. Davka je az 2 x 400 mg.