1

Téma: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Zaujímalo by ma, do akej miery používať rôzne zmesy adaptogénnych a stimulujúcich rastlín, či sa to môže používať denne, alebo je to skôr stimulant a v prvom rade treba dbať na výživu a adaptogény užívať skôr ako doplnok, v záťažových situáciach, strese? Dnes tie adaptogény pridávajú skoro všade, kúpim si zelenú zmes  - riasy, jačmeň a rôzne sušené šťavy a sú tam aj adaptogény, ako rodiola, ženšeň, schizandra, astralagus, eleuthero, ashwagandha, holy basil, mnohé z nich majú aj imunostimulačné účinky, príp. na mozog.



2

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

S adaptogenmi nie je ziadny problem. Ich ucinok je pre telo prospesny.

Stimulanty su niekedy problem, pretoze vo vacsich mnozstvach mozu telo "prestimulovat" takze po case je o tolko viac vycerpane.



3

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

ktoré rastliny považujete za vyslovene stimulanty a treba s nimi opatrne? napr. ženšen? a čo NADH? to ma zaujalo a takisto cukor ribóza, ktoré zdroje obsahujú tento cukor prirodzene? Tie ktoré obsahujú hlavne RNA a DNA, napr. riasy? lepšie brať riasy alebo izolovanú ribózu? osobne si myslím, že je lepšie, keď je daná účinná látka zaobalená v prirodzenom komplexe nejakej potraviny



4

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

vyslovene stimulanty su tie co obsahuju alkaloidy(kofeion tein...) a latky ktore podporuju zvysenu termogeneraciu
NADH je forma vitaminov B-3 a B-4 dokopy a hoci stimuluju vyrobu energie, nie su prave stimulanty.
Ribose je cukor, ktory tvori cast RNA. Nie je dost dokazov oficialne na to, ze nejak znacne zvysuje energiu, ale napriek tomu ho pouzivaju vo fibriomyalgii a chronickom unavovom syndrome s ciastocnym uspechom. Kedze sa jedna o cukor, neda sa to porovnavat naozaj klasicky(jedna skupina berie skusobnu latku a druha cukrove pilulky rovnakeho tvaru a nikto nevie, co beru okrem kontrolora, tu by sa jednalo o obe skupiny beruce cukor....))
Ja som osobne za jedla skor nez izolovane latky, kedze jedla obsahuju hromadu zivin, nie len jednu izolovanu latku a prave synergia=spolupraca roznych zloziek produkuje lepsie vysledky.
Riasy a rozne zelene zmesy su teda moja jasna preferencia na "superjedla"



5

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Dobry den,
ake davky astragalusu na odstranenie nasledkov radiacie odporucate
dakujem tomas



6

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Astragalus ako adaptogen naprava poskodenu DNA. Je to jedna z viacerych  rastlin s tymto ucinkom.Patri medzi Fabaceae /Leguminosae), tj strukoviny  http://en.wikipedia.org/wiki/Legume
Ucinne asu z tej celade fazula a najma sosovica, datelina a ine.
Dalsie rastliny menovane su alebo opravujuce DNA, alebo absorbujuce a cistiace telo najdes napr v tomto clanku
http://www.susunweed.com/Article_Surviv … iation.htm
Co sa tyka davok astragalusu, obvykle odporucam niekolko gramov suchej byliny minimalne, ale existuju aj specificke vytazky na opravu DNA ako astragaloside 4, ktory je ale este zatial pomerne velmi drahy a predava sa skor ako novinka pre bohatych na "omladzovanie"
Z lacnejsich alternativ skor hovorim o vacsich davkach kelpu a sosovice, to je skor dostupne pre verejnost v dostatocnych davkach.



7

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Dakujem
Mamina ma doma tento doplnok: http://www.swansonvitamins.com/NWF529/ItemDetail?n=0  Su tie odporucane davky podla Vas postacujuce?
Dakujem tomas



8

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Postacujuce na co?
Ja pouzivam v case viralnych nakaz z tohoto 2x2 kapsule (vcitane roznych inych inych antiviralnych )na zvysenie imunity, miesto echinacey, ktore sa nemoze pouzivat nepretrzite, lebo po 3 tyzdnoch ju telo zacne odmietat a astragalus nie ani v ovela vacsich davkach a brany roky dlho.

Na odmorenie z radioaktivity by som pouzival ale aspon 2 polievkove lyzice (15 + gramov  a vytazil z nich ucinnu latku tak ako to uviedli  ti, co pisu o odmorovani(tj aktivnom, nie pasivnom)

Nuz ale aj nieco je lepsie ako nic, takze hlavne na viralnu imunitu aj 2 kapsule su lepsie, ako nic.

Ale jedine naozaj velke davky radioaktivity je mozne dostat ldnes en pri "lieceni" rakoviny ozarovanim, pokial nepracujes priamo v nuklearnom priemysle a mal si pracovnu nehodu.
Alebo dlhodobe ozarovania z pokazenych roentgenov.

Naposledy upravil: RNG (2011-03-27 23:42:09)



9

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Dakujem tomas



10

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Ahoj, vies mi prosim povedat ake mas ty informacie o Schizandre. Ja viem, ze Schizandra najma odhlienuje a regeneruje pluca. Ty mas ake poznatky o Schizandre?



11

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Schizandra sa este dost malo pouziva v doplnkovom priemysle, aj ked je to tisicrocia pouzivany prostriedok v Cinskej tradicnej medicine. Asi nie je dost silny prostriedok, aby sam o sebe mal klinicku ucinnost, hoci obsahuje rozne liecive latky. Inac by sa ho uz davno zmocnil doplnkovy priemysel a alternativni lekari.  Je to ppomerne znamy adaptogen, tj posilnije rozne funkcie tela   Osobne som ho este nepouzil, lebo na odhlieniovanie pouzivam NAC, serrapaptazu, oreganovy olej a na regeneraciu pluc pracuje velmi dobre vytazok z mikrohuby cordyceps sinensis, tiez tradicny a velmi silny adaptogen z cinskej mediciny.Viac na
http://en.wikipedia.org/wiki/Schisandra_chinensis
Ked to chces vyskusat, odporucam najma extrakt 10:1 , ako ma napr
http://www.iherb.com/Paradise-Herbs-Sch … l&ic=2



12

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Ta Schizandra vyzera lepsie na obsah ako ta, ktoru uzivam. Este som nasiel tuto zo Swansonu: http://www.swansonvitamins.com/swanson- … mg-60-caps

Ta vyzera este lepsie, co povies?



13

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Nuz ja osobne najviac kupujem zo Swansona, lebo moje postovne v ramci USA je  $4.99 alebo nic, ked objednam viacej.
Lee Swanson je hlboko zaujaty v doplnkoch a ma dobre vyrobky a co sam zatial  nevyraba, kupuje od druhych, tie najlepsie obsahy a predava ich lacnejsie, ako ini.



14

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

RNG, dakujem za ten clanok o Schizandre, co si uviedol vo svojom prispevku. A ta Schizandra zo Swansonu je lepsia?



15

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Nuz zatial nic neviem posudzovat, lebo tych roznych ucinnych latok je tam hromada a pri extrakcii sa vzdy nieco skoncentruje a ine vyhodi, tj niekedy je to vyhodne, inokedy nie.



16

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

OK, dakujem. A myslis, ze ten cordyceps je lepsi na pluca ako schizandra?



17

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Podla mojich vedomosti  z mojich lekarskych zdrojov cordyceps je ucinnejsi na pluca, podobne aj serrapeptaza, a NAC, pripadne aj ine adaptogeny.



18

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Docital som sa tu na fore, ze cordyceps regeneruje pluca ale neodhlienuje. Myslis, ze cordyceps aj detoxikuje pluca?



19

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Nuz to ti neviem povedat co presne v tele cordyceps robi.
Ale na odhlienovanie su  NAC, serrapeptaza a oreganovy olej vyborne.



20

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Vdaka smile



21

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

OK. Ja som si dnes hodil 4 gramy Macy a 2 gramy astragalusu.  Okrem toho som pil trochu caju z chagy. Pohybujem sa v poslednom case v davoch ludi, tak sa musim extra branit.



22

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Ahoj,

chcel by som vyskusat aj tento astragalus: http://www.iherb.com/Now-Foods-Astragal … l&ic=1

Oplati sa? Je to mlety suseny koren, nie je to silny vytazok, ale odporucas, ze treba aspon 2 az 5 gramov astragalusu, v tomto pripade to davkovanie vychadza na 4 az 10 kapsul denne. Len teraz neviem, ci tie davky si myslel pre mlety suseny koren alebo pre nejaky silny vytazok.



23

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Nuz povodne som bral len suseny koren, k tomu su aj tie odporucene davky,
dnes  obcas skusam aj rozne vytazky, len som si nie isty, na co tam mam vlastne pozerat, tj co sa vytazi a co vyhodi.



24

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

Vdaka RNG, tak skusim vyskusat aj ten mlety suseny koren. smile



25

Re: Adaptogénne a stimulujúce doplnky

OK