1

Téma: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

Hovori sa, ze z pravej cokolady (tj aspon 70% kakao) ma clovek skor blahodarny ucinok, no ale hovori sa tiez, ze sa z toho pribera (co ma vonkoncom vobec nezaujima, kedze z mastnych reznov sa pribera asi viac..)
Rozmyslam ako spestrit svoj jedalnicek z tej sladkej stranky, a teda neviem co si mysliet o kakaovych produktoch.
Skor mam pocit, ze je to zdrave ako nezdrave, ale hladam odbornejsi nazor na to smile
Osobne som uz vylucil vsetky granka a ine granule, lacne prazene kakaa a podobne a vyhradne kupujem bud raw kakaove boby (ale to je fakt horke a neprakticke), alebo neprazeny kakaovy prasok.
Ten prasok zvyknem davat do bezlaktozoveho mlieka, a tu mam dilemu, ci s tym vlastne nezabijem ten dobry ucinok.
A popripade osladim steviovym praskom.

RNG, myslis ze takto z toho nieco ziskam, ci skor stratim? Alebo popriapde neziskam ani nestratim nic vyznamne, len to mam brat ako pozitok ?



2

Re: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

Raw cacao, tj neprazene nie je horke. To su len susene bobule, jemne vonajuce po kvaseni(fermentovane). Je to velmi zdrave jedlo. Prazenim sa cast jeho hodnoty, najma enzymy a antioxidanty znicia.
Rozdrvene a rozmixovane s medom sice nenahradi pravu chut cokolady, ale trochu sa na to podoba.



3

Re: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

Ahoj RNG. Aky mas nazor na tento clanok?  http://www.holistichelp.net/blog/is-raw … y-healthy/ 
Dakujem



4

Re: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

Velmi obsazny a zaujimavy clanok, ale napriek vsetkemu, co ma proti latkam co sa rozne v kakau nachadzaju, je to celkove cenna potravina, vysokoobsazna s antioxidantami a preto s mierou ju odporucam kazdemu.
V kazdom jedle mozes najst aj skodlive latky pre nas, to by sme nesmeli jest nic, ale pravda je opacna, jedlo ma byt co najpestrejsie a niektore jedla su extremne bohate na rozne ziviny a medzi ne patri aj surove kakao.



5

Re: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

RNG vies mi vysvetlit preco sa mi z Kakao robia vyrazky ? vsecsinou par a velke , je nejaky druh kakao ktory by mi to nesposoboval ? Alebo je nieco co mi v tele chyba ze sa mi robia vyrazky ?



6

Re: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

Vyrazky su z latok, co telo nevie spracivat, tj na co nema spravne enzymi a nevie vyhodit dostatocne ucinne inac.
Skus brat s tym enzymy, pripadne aj kyseliny. Neviem, co z kakaa nevies poriadne stravit, ale nie je to zriedkave  medzi ludmi



7

Re: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

RNG kupil som tieto kakaove boby co na ne poviete?
http://www.superfoodshop.sk/produkt/kak … ollo-250g/

cital som ze to je celkom dost superfood...  inak viete co som si vsimol? ze ked niekedy po horkej cokolade kýcham tak po týchto bôboch 100%ných  nie... to moze znamenat ze v cokolade (aj ked je akakolvek kvalitna a draha) su nejake veci navyse hej co nepotrebujem

inak tu clekom fajn popisane o tych bôboch
http://metabolizmus.sk/zdrave-potraviny … potravina/

chuť tých bôbov je taka ze navrchu toho bôbu take jemne kyselkave pocit mam prvych par sekund ked to cumlem a to zmizne za tych par prvych sekund  a pak vo vnútri je to horké fajnovo.. tak by to malo byt?



8

Re: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

Nuz samozrejmesu kyselkave, ked su najvasene. To je sucast spracovania, kvasenie. Potom sa obvykle prazia, ale to co mas su surove, neprazene. Osobne mam trochu z nich strach, predsa je to len zbierane a kvasene v pralesoch v tropoch. Osobne som ich najemno pomlel, rozmixoval vo vode a zvaril, potom osladil medom.
Nesterilizovane produkty z tropov je dost riziko jest.



9

Re: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

takže je to ok potom smile     njn je to predsa len neupravene tepelne ...     uvazujem ze zase tým zvarením sa znehodnotia/znicia rôzne kvalitné látky nie?



10

Re: Je (neprazene/raw) kakao zdrave?

Varenie je max 200 stupnov celzia, prazenie je ovela vyssie. Naviac kratkodobe zohriatie na 100 stupnov staci zabit rozne mikroby a parazity, ale neznici velku vacsinu antioxidantov. Samozrejme krehke enzymi sa tym znicia.Ale kakao nejeme kvoli enzymom, na to je dostatok roznych surovych zelenin a ovoci;.