101

Re: Nador Stitnej zlazy

no tak presne teraz citam knihu od Malachova a tam je aj protokol Huldy Clarkovej
stymi orechami - mam tu nedaleko krasny orech, ale tie supky budu zrele az niekedy v auguste....., mozem ich obit aj teraz a spravit vyluh? ci to nebude ucinne teraz?
klinceky aj pelynek horky kupim v bylinkarni....
a ked toto uz nepomoze uz fakt neviem, uz budem velmi sklamany a moje telo co si uzilo experimentov pocas roka bude sklamane tiez.....



102

Re: Nador Stitnej zlazy

Nuz naco sa trapis, ked mas presne kopiu protokolu dr Huldy Clark tu za znesitelnu cenu, presne aj s dennym rozvrhom brania
http://www.jukl.sk/protiparazitalny-balicek/d-70717/
Vlasky orech nie je to iste, ako oresak/orech cierny/juglans nigra. Aj palin je viacero, takze tu hovorime najma  o druhu artemisia absythia.



103

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj
tak vypada to super ten balicek, dakujem.
este kedze som stale spravil nejake chyby, tak predtym chem este toto vediet:
na co si tu davat pozor? brat probiotika/nebrat? dvat si nejake vitaminy, mineraly? robit nieco ine popritom programe?
dakujem za odpoved....



104

Re: Nador Stitnej zlazy

Solgar produkt je pancreatin, tj vytazok z pankreasu zvierat. Ten je najblizsi nasmu vlastnemu pankreatickemu enzymu, ktoreho ti telo nevyraba zrejme dostatok, asby si stravil normalnu stravu. Ale uvedena forma je entericky pokryta, tj ti nenapomoze zaludocnemu traveniou, len cisteniu/odmorovaniu tela. Na travenie potrebujes neentericky pokryty enzym ako napr tento
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … l&ic=3
alebo tento, co ma pridanu enzym aj na zeleniny a strukoviny proti naduvaniu
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … l&ic=1

Ked chces z nejakych dovodov nezivocisne enzymy, tj rastlinne, fungalne a bakterialner pozri na tuto zmes
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … &ic=11

Musis si dodavat kyseliny a enzymy, aby si mohol jest normalnu pestru stravu



105

Re: Nador Stitnej zlazy

takze pri protokole huldy clark treba brat tie enzymi solgar pancreatin - tie mam este plno zo swansonu....?
je to asi logicke kvoli tomu aby tie mrtve parazity telo zvladlo vylucit.....
travenie mi asi funguje ok, mam pravidelnu stolicu. Vdaka vela vlakninam ktorych prijem si strazim, ziadne chemie do seba na travenie nedavam, a funguje mi to super odkedy prijimam vela vlakniny.... netreba to riesit ziadnou chemiou- si myslim....
Som vsak na delenej strave uz mozna ze aj polroka....

dakujem.

PS: teraz mam pozicany zapper, je to dobra vec ci nie ? mate nejaku skusenost ?



106

Re: Nador Stitnej zlazy

Tie enzymi na cistenie sa vzdy zidu, najma ked clovek napadne parazity alebo rozne mikroby, tak aby sa vyhol reakcii (herxheimer)tak cistenie enzymami a absorbentmi je tam velmi uzitocne

So zapperom nemam ziadnu osobnu skusenost, az ma to mrzi, lebo som povodne absolvent elektrotechnickej fakulty.



107

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG,
skusam tu antiparazitarnu kuru,
sledujem stolicu ci daco nevyliezlo a nasiel som tam pankreatin entericky pokrytu celu tabletu od swansonu.....
nebudem mat daco s travenim kedze sa mi nerozpustila? ako to napravit?
preco sa mi nerozpustila ked uz bola v creve? (po zaruke to nieje, stolica nebola riedka, ale sulok makky)
bol som za jednym maserom pred cca 3-4mesiacmi a pvoedal mi vsetko cezomna iba prechadza a ze sa mi velmi malo z toho vstrebe do tela ze som cely stuhnuty.....
dakujem.



108

Re: Nador Stitnej zlazy

Nuz ked ti telo vytvara malo kyselijn, tak ti vytvara aj malo zasad a ked si pridas kyseliny, moze sa stat, ze budes mat kysly aj obsah criev, tj sa ti entericky obal nerozpusti. V tom pripade sa musis alebo skoro  rano alkalizovat, alebo brat pancreatin vo forme entericky nepokrytej a na cistenie tela ho brat na prazdny zaludok, aby sa ti co najviac z neho vstrebalo do krvi.



109

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj RNG,
skusam si merat tlak uz par dni a stale ho mam velmi nizky
som stale niekde tu: 105/55 a pulz cca 55
plus minus par cisel furt som na tychto hodnotach.... meral som i vecer i rano....
co to znamena v suvislosti so stitnou zlazou ?
dakujem.



110

Re: Nador Stitnej zlazy

Moze byt.
Priznaky znizenej cinnosti stitnej zlazy alebo nadoblickovej zlazy su tiez unava, nizsia vnutorna teplota tela , zvysena vaha a podobne



111

Re: Nador Stitnej zlazy

Ja mam skor znizenu hmotnost, a neviem ju dostat hore zdravou stravou - proste to hore nelezie, to by som musel stale nieco do seba ladovat a doslova sa prezierat.....
vnutornu teplotu mam nizsiu- to sedi...

co stym robit? caj-chanca pedra?



112

Re: Nador Stitnej zlazy

Jod, selen enzymy, graviola, betaglukany, podpora traviaceho procesu
A samozrerjmer ai ine bezne odporucane, tj zinok vitaminy C E D-3 K-2, mikrovlakniny a probiotika.
Vymrazene vytazky z nadladvinovych a stitnej zlazy by to mohli byt prospesne

Chanca piedra je caj co podpori ladviny a rozpusti ladvinove kamene. Pripadne moze pomoct aj pri zlcovycy kamenoch, ale to je nie az tak velky prispevok ako napr protokol dr Berksona na pecen.



113

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG
toto mi jeden chlapik naordinoval,
chcem sa poradit ci je to dobra rada:
Velice vhodné by bylo na tlumení zánětu brát pravidelně acylpyrin cca 2 x denně čtvrt tablety, dále L-tyrosin 2x-3x denně 0,5-1g cca 20 min před jídlem. Hodně pomáhá i vitamín B3 niacinamid, zabírá již od 50 mg denně, ale můžete dávat daleko více.

na ten acylpirin mi napisal este toto:
Třeba například ten aspirin hojí záněty, snižuje obsah bakterií ve střevech a tím snižuje tvorbu serotoninu, snižuje kortizol a tím podporuje tvorbu T3 z T4.

1>Rng, este sa ta chcem opytat - je mozne ze mam zapal uz rok?
2>existuje nieco prirodne co ma podobny ucinok ako acylpirin (cesnak? nieco ine?)?
3>Berksona som uz vybral pred polrokom, to mam este raz ? - ziaden rozdiel som nezbadal,
4>tiez som po antiparazitnej kure trojcatko.... nevidim rozdiel
5>L-tyrosine to ma aaky suvis so stitnou zlazou?

prosim odpoved na tych 5otazok, popripadne na ten hore recept. dakujem.



114

Re: Nador Stitnej zlazy

Nuz mne sa to vidi ako hromada hluposti.
Acylpirin je protizapaolva chemikalia, ale napada steny zaludka a criev.
Tvorba T-3 a T-4 nema nic spolocne s procesom v crevach To sa deje v stitnej zlaze.
" Prirodny aspirin" je vytazok z vrbovej a inych kor, povodne pred zavedenim chemickej nahrazky to boli vytazky pod menom salicin(nie salycil) Aspirin je acetyl salycilate, ovela agresivnejsie napapadajuci sliznice, ako salicin. Samozrejme v literature to pod vplyvom farmacie ukazu naopak, ako keby prirodny salicin bol nebezpecnejsi, ako chemikalia aspirin
http://en.wikipedia.org/wiki/Salicin
Ten isty pristup ma farmacia ak ku prirodnemu chininu, ktory napr v USA zakazali predavat vo vacsich davkach.
Aspirin dostanes v 325 az 500 mg tabletach, ale najsilnejsi extrakt z vrbovej kory maju len tento
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … 0-veg-caps
kde je v jednej kapsuli len 125 mg salicinu.
Ostatne produkty na trhu su este ovela slabsie, aby nemohli konkurovat aspirinu.

Na doplnovanie thyrosinu na zlepsenie funkcie stitnej zlazy si precitaj toto
http://www.helpmychronicpain.com/blog/b … d-Symptoms
Nedostatok tyrosinu v tele je dost nepravdepodobny, ale nedostatok jodu a selenu je u drvivej vacsine populacie podla novsich vyskumov, co neuznavaju staru archaicku odporucenu dennu davku na jod a selen.



115

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj rng,
neviem dobre po anglicky
ta ekniha by mi mozna ze aj vedela pomoct no neviem ju precitat, nerozumiem tomu
co mam robit teda ?
jod selen C E(som prestal brat), B(jem vela obilovin, neberiem v umelej forme), pancreatic enzymes
toto dajako nezaberalo...
dokonca jod a selen mi nerobilo dobre citil som sa horsie-preto som stym prestal,
berksona som vybral dosledne- ziadna zmena (sylimarin, ala, selen)
pankreaticke enymi som pojedol uz aj 3skatule a nic
mam este 2skatule cordycepsu - toto som nebral este....
a mam plno inych pripravkov este celu skrinu som za zasobil...
cinska medicina mi hovori ze mam slezinu a oblicky posilnit ale stym vlhkom, teplom a suchom z toho som jelen takze jedine priame co som nasiel je ze orechy vlasske by mohli pomoct - ale tu je zase poly Unsatureted Fat acids, dalej figy na rozpustenie TAN hlienu
daco v anglictie o nadoblickach som cital ale nechapem tomu tiez
skaadial kupit tie vytazky vymrazene nadladvinove a stitne zlazy....? to asi tu niekde by som mal dostat kedze je to mrazene aby sa mi to nepokazilo....
kontrola ma caka niekedy koncom septembra....
------------------------------------------------------------------------------------------------------
urobim za tym vsetkym ciaru
=========================================================
prosim napis mi este raz co mam brat a v akych davkach a ja to skusim este raz,
a za aku dobu by som mal vidiet nejaky vysledok....
dakujem za trpezlivost co so mnou mas...
Peter

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-08-13 11:54:39)



116

Re: Nador Stitnej zlazy

Nuz cinska medicina ma mnohe rady vyse 1000 rokov stare, ja sa sustredim skor na novsie data z moderneho doplnkoveho/alternativneho lekarstva. Mnohe z nich sice vychadzaju z tradicnych medicin ako cinska, ayurveda a ine, ale ucinne zlozky v bylinach su identifikovane a vytazene v ucinnych davkach a teda lekarmi pouzivane presne tak, ako farmaceuticke lieky.
Jod a selen budes potrebovat tak ci tak, mozno zalezi len od formy, akym ich primas. Selen moze byt kvasnicovy alebo nekvasnicovy, jod sa da pouzivat ustne alebo transdermalne, ja pouzivam jod len transdermalne, lebo tak sa dostava do tela postupne cez kozu, a viaze sa na podkozne tuky, tj zostava v tele dost dlhodobo.
Na odhlienovanie odporucam NAC a serrapeptazu, pripadne oreganovy olej, ked su hlieny infikovane roznymi nakazami(plesne a kvasne infekcie) co vedia z hlienov zit. Dobra forma su entericke kapsule oreganoveho oleja, tj nedtrazdive na zaludok a dost velka ucinna davka v  nich carvacrolu, pozri na prodult firmy NOW, oregano oil capsules.
Obiloviny dnes nezarucuju dostatok vitaminov B, zialbohu, jedine ze by si si sam mlel cerstve zrno.
V doplnku stress B plus C mas bioidenticke vitaminy B v davkach co nemozes z potravin vobec dostat.
Na vytazky zo stitnej zlazy a nadoblickovych zliaz pozri tieto
http://www.iherb.com/Ultra-Glandular-En … l&ic=6
http://www.iherb.com/Ultra-Glandular-En … l&ic=9
alebo tento silny
http://www.iherb.com/Thorne-Research-Ad … l&ic=1



117

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG
serrazymes 20000units mam v skrini od swansonu -cize to zjem na desiatu 1kus pisu 2hod po jedle a 2hod pred jedlom
aj oregano od NOW mam doma - to si dam s obedom
s ranajkami pridam stressB tam je v tej tablete cecko aj hcl
na obed si davam do ryze morsku riasu Kombu do varenia - kedze je to vyvazene prirodne, selen uz netreba?
este nieco mam brat?

tie vytazky zo zliaz
  skusim zohnat najskor oblicky zo zvierat a pripravit vo forme jedla....
viac sa mi paci takato forma nez tabletkova....

co tej mojej difuznej uzlovej strume vadi, - zaberie to oregano a serazymes? msylis ze rok po plno ocistnych kurach mam furt nejake hliny a zanesenie, ja myslim ze uz nie....
podla cinskej mediciny mam riesit oblicky a tym vyliecim stitnu zlazu, aj podla diagnostiky jazyka mi to sedi na oblicky

ZA AKY CAS BUDEM VIDIET VYSLEDOK? ....ako dlho sa mam takto dopovat?
ja drzim tak 30-40dni a ked nevidim vysledok ziaden tak stym koncim a skusam nieco ine, najviac ma oslovili prirodne cesty zdravou stravou, bez doplnkov s bio potravinami, tuto cestu slapem uz pekne dlho no tiez nic,
asi je pravda ze ked mi zle travi - mozem do seba davat cokolvek moje telo si z toho nevezme to co si vziat ma.....

alebo idem na to cely rok zle.... a stale robim nieco zle, a neviem prist na to co....

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-08-13 20:50:42)



118

Re: Nador Stitnej zlazy

Serrapeptazu odporucam 3 x 120 000 IU.
Oreganovy olej na kvasne a plesnove nakazy odporucam 3 x 200 mg carvacrolu.
V stress B nie je dost HCl na travenie.
Neviem kolko dostanes jodu a selenu z toho kombu, nehovoris ani o davke ani o obsahu.
"Pripravou" zliaz, tj varenim a pecenim znicis v nich prakticky vsetky potrebne latky. preto sa robia vytazky z nich vymrazovanim.
Nuz diagnozy tradicnej cinskej mediciny su obcas dobre a obcas zle. Ja sa spoliehjam na informacie co sa tyka jodu, selenu a stitnej zlazy skor na modernych vyskumnikov, lekarov, ktori mal s liecenim strumy znacne uspechy, podobne s hypo aj hyperthyreozou.
Pozri viac na    http://rng.nazory.eu/rubriky/j/jod
a oficialnu verziu na to, zrejme uz zmanipulovanu
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3204293/

Naposledy upravil: RNG (2014-08-13 21:19:35)



119

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG
kombu: mam 100g balenie a na 10x to zjem  cize 1davka = 10gramov
neviem kolko je v tom jodu a inych stopovych prvkov, chuti mi to fajne wink

jod - poznam tvoj nazor uz som to cital minimalne 10x tie nazory (vazne, stale si to citam dookola) ale dajako to na mna nefunguje, po jode aj so selenom sa citim zle, tlaci ma v krku. nedavam si ho transdermalne teda uz, jedine po prirodnych zdrojoch s jodom siaham uz (vseliake morske riasy).... tam nebadam problem na sebe

ja nemam serapeptazu ale iba serazymes 20000IU od swansonu, som sa pri objednavani sekol o jednu nulu... som mysell ze je to 200tis   na obale pisu for maximal benefit ust 2x 2tbl
takze mozem si to dat 2x za den v maximalnej davke ako odpooruca vyrobca.... (2tbl pred ranajkami 1,5hodinu  a  na desiatu 2tbl)
z enzymov mam este v skrini bromelain, papain supreme a pancreatic 4x entericke (vsetko swanson)

oregano mam od NOW - 1tbl ma 181mg oreganoveho oleja z toho minimalne 55% je carvacrol    2x za den staci? (obed a vecera)

stressB - predsa tam hcl je takze to budem brat len s jedlom..... pre istotu 1btl (rano)

zlazy a vymrazene vytazky z nich - su to vpodstate hormony - vsak? toto v tom pripade zatial necham stranou..... este mam cas na taketo pokrocilejsie experimenty, z ktorych nemam dobry pocit.

este nieco pridat? bude to stacit na vyliecenie?
neodburava mi daco z toho vapnik alebo ine mineraly, alebo ma to inac neovplyvnuje?

dakujem.

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-08-14 13:37:11)



120

Re: Nador Stitnej zlazy

To je slusna davka definitivne. to mas tolko, ako jedia Japonci, mozno i viac. Takze z toho iste  dostanes dost jodu. A plno roznych stopovych z mora.
Na to oregano, ked mas zahlienenie odporucam 2 x 2 kapsule, intenzivne proticandidovo az 3 x 2 kapsule
Ziadne doplnky, okrem kyselin neodvapnuju. Kyseliny treba pouzivat spolu s alkalizaciou.



121

Re: Nador Stitnej zlazy

Tradicna ciska medicina mysli hlien TAN v stitnej zlaze ze je nahromadeny a nevie odtial odist....
este mam ajurvedu knihu uz cca mesiac, mal by som ju preluskat ake moznosti tento indicky smer ponuka....

ja myslim ze candidu nemam - absolvoval som klistyry, aj tu kuru bez cukrov na ktorej som bol aj cez 40dni (co som prepiskol).... to bolo pred 3/4rokom, cukry v priamej podobe nejem odftedy vobec, iba to co je v prirodzenej strave, ryzi (hlavny zdroj mojej stravy), amaranth, quinoa, a teraz co som sa docital o goitrogenoch tak uz nejem pseno, proso, a lepok som tiez obmedzil jacmen, psenica, ale dam si sem tam ovsene vlocky na ranajky 1x za tyzden, chlieb jem uz rok spaldovy z kvasku celozrnny (jedna pani mi pecie) ale 0,5kg mi vystaci bohate na tyzden, niekedy mi pride v pondelok novy chlieb a zo stareho este mam.... ale mam velmi rad pohanku-ta tiez ale ovplyvnuje cinnost Stitnej zlazy.... tak snazim sa ju obmedzit no mavam ju kazdy druhy den.... to asi nieje dobre ze?

vcera mi bolo po oreganovej tablete zle/tazko na zaludku, takze dnes to skusim este raz s 1tbl na obed -ci to nebolo niecim inym..... (ale mal som ju s fazulovou polievkou a kuskom spaldoveho chleba) to je cele, a potom som 2hodiny nejedol lebo mi bolo tazko, tak som zacal krajat jablka na kolac pre rodinu - a po hodine cistenia a slintania mi to preslo smile  no este som si dal taku hodku pauzu-soferoval som....

uz mi ine doplnky netreba uzivat? ...lebo fakt toho mam plnu skrinu.....
staci stressB, kombu, oregano, serazymes?
(stymi dalsimi enzymami co mam: bromelain, papain, pancreatic - nekombinovat so serazymes?)(serapeptazu nemam)

troska som sa zlakol stym mnozstvom kombu co pojem,
pomaly dalej zajdem.... asi si to teda rozdelim na 15x aspon..... predsa niesom japonec.... ale nebadam problem zatial....
zato ked by som si dal jod pod pazuchu po par hodinach ma tlaci v krku.... a na druhy den tiez aj rano
po riase toto nemavam a rano mam super pocit niekedy az taky ze mi to zmizlo - no pohlad do zrkadla mi povie potom nieco ine... roll

dakujem.

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-08-15 07:01:42)



122

Re: Nador Stitnej zlazy

Nuz jod bez selenu (  a pripadne inych, zatial este nezistenych zloziek) moze sposobovat u maleho percenta ludi problem vo vacsich davkach, to tu falosnu teoriu) okolo skodlivosti jodu v davkach nad 150 mikrogramov dlho udrzovalo
Pozri na
http://www.optimox.com/pics/Iodine/IOD-04/IOD_04.html
Preto je selen s jodom nevyhnutny
Ale ked ti robi riasa lepsie, samozrejme ju ber.
Oregano entericky pokryte sa nemoze rozpustit v kyslom prostredi. Tj ked sa ti rozpusti uz v zaludku, mas dokaz, ze mas malo kyselin alebo ze to dokonca do zaludka\ prenika alkalicka zlc. A bez dostatku kyselin nemozu poriadne pracovat ani enzymy
Takze znovu a znovu opakujem, na dobre travenie potrebujes dostatok kyselin,  roznych enzymov, mikrovlaknin a probiotik.



123

Re: Nador Stitnej zlazy

ked do zaludka prenika zlc co to znamena?
dostane sa tam cez dvanastornik, alebo inac?
ako to funguje?

ako prirodzene bez tabletiek zvysit zaludocne kyseliny?

miule sa mi zase nerozpustila tbl: pankreatin entericky....
dakde sa hadam aj posunieme vdaka tvojej pomoci.

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-08-15 19:33:42)



124

Re: Nador Stitnej zlazy

Zlc z pecene sa vylucuje do dvanastornika spolu s pankreatickymi vyluckami. Ked mas silne kvasenie v crevach a vytvori sa tam plno plynov, niekedy to vytlaci z dvanastornika, dokonca aj z tenkeho creva obsah opacne, ako normalne a tak sa zlc dostane do zaludka, kde rozoziera zaludocny maz.
Ked sa ti nevylucuje dostatok kyselin, musis si ich doplnit. Ked sa ti vylucije primalo, nesmies jest velke porcie a najma s jedlom nesmies pit. Pit az po tom co kyseliny vykonaju pracu(asi o 3 hodiny po jedeni) tj rozlozia spolu s enzymami jedlo, znicia na nom mikroby a je cas to splachnut do criev, podla moznosti len cistou vodou
Lebo ked na to zjes ovocie alebo mucnik, kvasenie moze zacat znova. Ovocie sa je na prazdny zaludok a nezapija.
Uz nase stare mamy vedeli, ze po ovoci sa nepije, zialbohu na to ludia dnes zabudaju. Ovocie a surova zelenina maju na sebe totiz vzdy mikroby, a ked nemas v zaludku dost silne a nerozriedene kyseliny, tak tam zacne kvasit, pripadne aj hnit.
A to ti postupne znici aj probioticku floru v crevach, kam sa tie v zaludku rozmnozene mikroby dostanu.
Entericky pokryty pancreatin sa moze rozpustit len v alkalickom prostredi, tj v dvanastorniku pod vplyvom alkalickej zlci.

Entericke pokrytie sa dava na rozne doplnky, ktore by sa znicili alebo spotrebovali v zaludku a my ich chceme dostat do criev neposkodene, aby sa vstrebali do krvi.



125

Re: Nador Stitnej zlazy

velke porcie nejem
s jedlom nepijem
ovocie jem len samostatne - jasna vec.
jedine kontroverzne su polievky.....
pitie a casy dodrziavam ale nie 3hodiny lebo to by som fakt ani jest nevedel, mam 2hod. (ale vsetko podla jedla ktore skonzumujem), 3hod sa neda a vsetky casy, skusal som to a to clovek ani nevie kedy moze jest alebo pit, vazne pri malych porciach a dodrziavani3hod by som schudol este viac a chudnut uz nechcem vobec, skor naopak - chcem pribrat.
napijem sa a 20minut mininalne nejem, dodrziavam vacsinou 30min
no teraz beriem tie serazymi, tak 2hod po jedle a 2hod pred jedlom to traba vziat, takze 4hodiny v dni su uz bez jedla len na vode - ine ako voda nepijem uz rok a pol (z reverznej osmozy) cize desiatu nemam uz....


i tak mi je cudne ze ma bolelo ztej tbl oreganovej brucho a na druhej strane  ze sa mi entericka tbl pankreaticka pred nedavnom nerozpustila - bola cela v stolici.....
tie 2veci idu proti sebe aspon podla mna, alebo to stale nechapem....

skusim este dnes NOWcarvacrol s nejakym tuhym jedlom na osvedceny obed po ktorom mi je fajn stale....
dam vediet

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-08-16 07:26:10)



126

Re: Nador Stitnej zlazy

Parietalnne bunky vo vrchnej casti zaludka rokladaju sol na kyselinu solnu(HCl) a sodu bikarbonu(NaHCO3)
HCl ide do zaludka, to je sucast zaludocnych kyselin, a Soda bikarbona ide do krvi, a vylucuje sa cez pankreas do criev, kde neutralizuje kysly obsah zo zaludka. Tj ked sa ti nevylucuje dost kyselin, nemozes mat ani dost alkalizatorov, tj moze sa stat, ze sa ti nerozpustia entericky pokryte doplnky.
Inac serrapeptaza prichadza dnes len entericky pokryta, takze ju kludne mozes brat spolu s jedlom



127

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG,
cize zakladom dobreho travenia je teda NaCl? ked nemam v potrave dostatok NaCl tak mi zle bude travit?
(ide tu o tuto sol-NaCl, alebo o soli vseobecne=mineraly.....)

a dalsia otazka, kedze si pridam umely HCl do zaludka (napr Lysin HCl) zvysim kyseliny ale nebudu v rovnovahe so zasadami ktore budu potrebne na neutralizaciu kyselin v dvanctorniku..... ci?

dnes mi bolo fajn po oregane....

este dalsia otazka, dam si stressB - mocim zlty moc, az prilis divna zlta farba, pijem rano 0,5L vody pred ranajkami 40minut minimalne az 60minut.... stressB si dam s ranajkami napr. ryza+avokado+trstinova melasa+skorica+stipka soli
a tu je otazka, nezatazujem tym StressB pecen a oblicky ktore tu tabletku odburaju aby zo mna vysla tato anorganicka zmes?



128

Re: Nador Stitnej zlazy

HCl je anorganicka kyselina takze nemozno vobec hovorit o prirodnej forme a umelej forme,. Obe su bioidenticke.

NaCl nemozes mat nedostatok v tele, nedostatok sa nazyva hyponatremia a pod urcitu hladinu v tele nervy prestanu poracovat (niet tam dost vodicov elekrickych signalov) a na to sa zomiera. Nase ladviny sa snazia nevylucit privela NaCl, takze telo je s nim pomerne vzdy dobre zasobene.
Stres B obsahuje velku davkuu vitamionov B, ovela viac, nez mozes dostat z jediel. A tak sa aj ovela vacsie mnozstvo z neho v tele nespotrebuje ale vyluci. Ale vyssia hladina vitaminov B v krvi je pre telo dobra, aj ked sa vacsina nakoniec po case(2-5 hodin ) vyluci v kriklavozltom moci.
Vitaminy B su vsetky organicke  a dobre vodorozpustne, tj vylucuju sa len mocom.
Predavkovanie vitaminmi B je nepravdepodobne v takych davkach, inac by nedovolili tento predavat ako bezpecny doplnok.



129

Re: Nador Stitnej zlazy

super, dakujem za odpovede,

este mam doma cordyceps - od swansonu aj od Dr.Best, ten si mam ako davkovat?
mam taky vnutorny pocit ze je cas vyskusat aj tento pripravok.....
alebo mam este pockat a vytrvat v davkovani StressB,Oregano, Kelp.... aby telo poriesilo jednu vec a potom pridat cordyceps?

Obsah pripravkov cordyceps:
swanson:
200mg cordyceps mushroom (7% cordyceps acid)
200mg Reishi
200mg Shitake

DrBest:
750mg codryceps mycedium (8% cordyceps acid = 60mg)
30mg Ginko biloba leaf
30mg Artichoke extract

pridavat k tomu nejaky doplnok na zvysenie ucinnosti?
na co si pri tom davat pozor?
treba napr citrusove modifikovane pektiny alebo mineraly navyse, alebo nieco ine pridat?

dakujem.



130

Re: Nador Stitnej zlazy

Vsetky adaptogeny pomahaju telu sa vyrovnat z roznymi siruaciami. osobne odporucam cordyceps najma pri nakazach horneho dychacieho systemu, lebo je klinicky ucinny na regeneraciu a obranu  napadnuteho plucneho tkaniva
Cim viac doplnkov pouzivas, tym lepsie vies rozne nakazy adresovat, tj posilnis si celkove telo.
Kazdemu odporucam brat probiotika a podporovat ich cely zivot zmesou mikrovlaknin.
Mikrovlakniny su napr psylium, pektiny, inulin, arabinogalactany, glucomannan,  a rozne stavy zo stromov a krikov, nazyvane "gums",  tiez morske alginaty.
Cim je ta zmes pestrejsia, tym lepsie podporujes probiotika a tiez absorbcne  cistenie criev, vseobecne



131

Re: Nador Stitnej zlazy

ok,
teda ktory z toho brat o prispevok vyssie), a kolko krat za den? alebo striadat jeden den jeden a druhy den druhy?
1tlb /den ?
cordyceps ma s niecim synergicky ucinok? ako napr ala+sylimarin, alebo E+Q10+omega3

kvoli plucam som si ho aj kupil, jedina zataz co mam podla mna su pluca - pajkujem cely zivot odkedy sa poznam drzim pajkovacku v ruke.... (cca od 8roku zivota, teraz mam 38r)
teraz uz mam masku ale niekedy si ju nedavam,
zapinam odsavanie vyparov,
pajkovaciu pec som presunul do inej miestnosti....
takze viac veci som eliminoval....
plus robim dychacie cviky na cistenie pluc podla mudrych detox knih.

dnes som zacal citat ajurvedu (od Vassat Lad) - no poviem ti, bude to tazka kniha - plno cudzich terminov, strasne sa mi to komplikovane cita a to som len na zaciatku par stran, musim to prechadzat asi na viackrat....
ked by som ju prebehol nemal by som z toho nic jedna vec ovlpyvnuje dalsiu a ine su snou v kontraste...

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-08-18 19:01:55)



132

Re: Nador Stitnej zlazy

samozrejme dr Best
Ayurveda je tradicne lekarstvo, mnoho lekarov, co ich periodika s nou zacali, ale pokrocili ovela dalej. Takze osobne by som sa spat nevracal.
Mal by si sa odmorovat od tazkych kovov, najma ortut, olovo a kadmium, to mas v roznyc pakkach a dostava sa do do vzduchu odtial do pluc a odtial do celeho tela.
Dobre odmorovace su EDTA na olovo a kadmium, DMPS a cilantro na ortut, a samozrejme absorbenty , ako modifikovane citrusove pektiny, spirulina, alginaty z morskych rastlin a podobne. Aj ALA je dobry odmorovac, zacni s mensimi davkami, aby si prilis nemal vysoke virenie ortuti.



133

Re: Nador Stitnej zlazy

ALA som bral vramci Br.Berksonov protokolu na pecen a nic to so mnou nerobilo
isiel som podla tej stranky co mas na webe....
cely ten protokol som absolvoval... uz ALA nemam vybral som celu pixlu, bolo to uz asi pre polrokom asi....
cilantro bude tak si kupim a porobim recept tvojej zeny smile
EDTA a DMPS neviem co je - ale to budu silne chemie a asi iba na predpis? a asi aj pod dozorom lekara, aby mi to neznicilo kosti.... ?



134

Re: Nador Stitnej zlazy

EDTA je komercne kyslidlo, (etylen diamin tetra acetic acid, tj viazana kyselina octova), je to bezne e-cko v potravinarstve.
Na chelaciu tymto prostriedkom treba brat v inom case aj doplnky na kosti a vitaminy D-3 a K-2, lebo EDTA odburava vsetky mineraly, nie len olovo a kadmium.
Na druhej strane chelaciou si mozes odvapnit aj krehke usadeniny/kalcifikaty na cievach.
Cilantro pomazanka je zdrava celkove, ze pri tom cheluje rozne kovy to je len plus.
Podobne napr spirulina, hoci nie tak intenzivne.
Ak si nemal reakciu na ALA, tak nemas s ortutou problem.



135

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG
kupil som si korenie-semiacka koriandra, tie maju podobny chelacny ucinok ako aj vnatka?
dakujem

citim - dufam ze dobre citim, ze riasa KOMBU zabera - je mi po nej stale fajne
dufam ze konecne po roku uz idem po spravnej ceste....

jazyk uz mi mizne biely povlak, mam ho stale ale nie az taky intenzivny



136

Re: Nador Stitnej zlazy

Semienka koriandra nemaju taky isty ucinok ani zdaleka, ako jeho vnat.
Jod vo vacsich davkach je aj silne antimikrobialny, hodne prtiplesnovy. Kedysi sa muka jodidovala proti hrckaveniu=plesne.
Dnes na to pouzivaju iny halogen, brom, co vytlaca potrebny jod z tela. Brom je okrem ineho aj karcinogen.



137

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj RNG
skusil som teraz spravit ten koriander s cesnakom a orieskami a kokosovym olejom plus korenie a sol,
no nejako sa mi to asi nepodarilo, nieje to slavna chut....
skus od zeny vytiahnut co v akom pomere tam miesa smile mozna ze dalsi pokus bude lepsi...

este sa chcem opytat ako dlho sa v tele zdrzia esencialne aminokyseliny?
mam jeden komplet dodat v obede, alebo staci kombinacia ranajok a obeda....

dakujem



138

Re: Nador Stitnej zlazy

Cilantra na vahu je skoro tolko, ako kokosak, sol oriesky cesnak a cierne korenie je podla chuti. Inac cilantro som nevedel zniest desatrocia, az v tejto forme ho viem jest.
Polcas zivota aminokyselin jwe velmi rozny, podla toho, o ktore sa jedna a v akej forme.



139

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG, 
idem skusit DMSA
ake mineraly doplnat a kedy, pocas brania DMSA tiez?
kazde 4hodky 12,5mg DMSA po dobu 5dni idem skusit na prve kolo...

este sa chcem opytat:
Selen v akej forme je dobry? L-selenomentinoine? alebo from albion Aimo acid complex (swanson)? alebo z metylselenocisteine?

dakujem

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-10-05 06:48:03)



140

Re: Nador Stitnej zlazy

Ako som povedal, ked si  nemal reakciu na ALA, nemas ziadne vysoke zamotenie ortutou. Takze nechapem, pre co chces skusat DMSA, co je navrhnute specificky na ortut.
DMSA chaluje aj ine mineraLy, coastocne aj olovo a kadmium, ale aj potrebne [pre telo, ako vapnik a horcik. Pri vyssich davkach chelatorov na kovy je dobre brat v inom case aj doplnky na kosti.
Selen je dobry v akejkolvek organickej forme, ja osobne pouzivam taky, co je viazany na zmes aminokyselin, tj Albion chelated.



141

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG,
tak chcem skusit Cutlerov protokol, pri ALA sa vraj nemusi zamorenia ortutou prejavit,
az ten Cutlerov protokol - kedze udrzuje hladinu DMSA v tele dost dlho aktivnu a preto dokaze strhnut ortut zo sebou....
sak vyskusam par rund toho protokolu a uvidime,
idem to skusit pretoze uz neviem co mam skusit aby sa mi stitna vratila do normalu, uz som skusil takmer vsetko, a toto uz su posledne moznosti..... uz potom mi ostava len Cchi-kung.

ale kedze som mal cez 10amalgamov v puse roky a roky tak urcite mam v sebe ortut, kazdy ju ma, ci viac alebo menej....
ked sa dostanem na davku 100mg DMSA a nebude to somnou nic robit potom poviem ze to bolo zbytocne, ale aspon som to vyskusal a budem spokojny....
su ludia co robia tento protokol roky.... 2-3roky
mineraly treba doplnat, jasne.... i pocas brania DMSA pretoze ono to berie tie tazke kovy v urcitom poradi, najprv naviaze tie zle ktorych sa chceme zbavit az potom zacne viazat vapnik napriklad..... a aby sa na miesto vytrhnutej ortute dostal spravny prvok musime pocas chelacie doplnat mineraly... aspon tak som to zatial pochopil ja.

a co je urcene primarne na odmorenie od Olova? EDTA?
dakujem.



142

Re: Nador Stitnej zlazy

Nikdy som este nepocul, ze by ALA, chelator ortuti nesposobil u jedincov so zamorenim s ortutou, ze sa im nezacne ortut po pouziti virit v tele.
Ale tak malu davku DMSA mozes samozrejme skusit
Na olovo a kadmium je EDTA ucinnejsia, ako DMSA a DMPS.
Osobne by som ti ale skor poradil pouzivat casto cilantro, co je zelena vnat koriandra, co odmoruje nielen ortut ale aj ine tazke kovy a predsa len je to potravina. Podobne aj napr zelene, ako spirulina a chlorella, lebo aj tie odmoruju a dokonca odmoruju aj z toxinov ako pesticidy a herbicidy,plasticizery a podobne civilizovane zamorenia. Podobne aj napr modifikovany citrusovy pektin to do seba absorbuje z celeho tela A tieto uvedene ta ovela menej orabuju o potrebne mineraly, dokonca napr nezamorena spirulina ti ich este doda.



143

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG,
mozem skusit EDTU pred DMSA kurou ktora asi bude dlhodobejsia cesta.... ....nepredpokladam ze nebude ziadna reakcia.
len mi treba poraidny navod ako na tu EDTU,
kedy vziat EDTA a kedy mineraly a kedy tie pektiny, spirulinu, chlorelu.... co dodavat, a presne mnozstva....

na Cutlerov protokol mam, a tam sa beru doplnky mineralov aj pocas brania DMSA,
mam celu stranu info detailne popisanu ako na to aj s forom od ludi co sa detoxikuju tymto sposobom



144

Re: Nador Stitnej zlazy

EDTA zoberies povedzme rano 1 gram, a vecer zase mineraly a vitaminy na kosti.
Pektiny, chlorellu a spirulinu hocikedy pocas dna.Len nie aspon 2-3 hodiny od EDTA, aby si nevytiahol minetraly aj zo spiruliny.



145

Re: Nador Stitnej zlazy

Kolko gramov Ca, Mg, Zn, ?
D3, K2 ?
to je cele, ci este daco viac pridat na tie kosti ?
mam 66kg / 187cm



146

Re: Nador Stitnej zlazy

Moderni lekari tvrdia ze telo potrebuje az 1500 mg vapnika, 800 mg horcika 30 az 50 mg zinku, 2000 az 5000 IU vitaminu D-3, a 45 az 200 mikrogramov vitaminu K-2 vo forme MK7
Samozrejme tieto cisla su odvodene z povodnych anorganickych foriem mineralov, na organicke lepsie absorbovatelne a zabudovatelne formy staci aj ovela menej. A cast aj tak dostaneme z potravy.



147

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj RNG
co je pravdy na tom ze naturalka ryza obsahuje v tej slupke inhibitory travenia sacharidov
tie sa daju ako odstranit ? tepelna uprava ich znici? alebo klicenie, namacanie vo vode?



148

Re: Nador Stitnej zlazy

Nasa dieta ma zialbohu privela sacharidov, pre to tak vela ludi nakoniec skonci s cukrovkami takze latky spomalujuce travenie a absorbciu cukrov su pre nas skor dobre ako zle.



149

Re: Nador Stitnej zlazy

.....a nieje to tak ze sa mi ta ryza potom nestravi a zacne mi v crevach nestravena kvasit?



150

Re: Nador Stitnej zlazy

Nuz samozrejme cim dalej v crevach sa potrava dostane nedotravena, tym vyssia je pravdepodobnost, ze sa do nej pustia rozne mikroby. Ale ked mas v crevach dobru probioticku floru, tak to nerobi problem, lebo to nepodpori rozne parazitne kultury.
Nie vsetky kvasne kultury su skodlive, lactobacily tj mikroby, co nam tvoria potrebnu kyselinu mliecnu produkuju minimum plynov a plno roznych vitaminov, zivin a obrannych latok. Normalne mnozstvo plynov, co sa vytvori v zdravej crevnej flore je okolo 1/2 litra denne.
A maju to byt najma CO2 a Metan, tj nezapachajuce. Nieco je aj vzduch, co prehltnme pri jedeni.