1

Téma: St Johns Wort / Lubovnik a kontraindikacie ?

Dobry den RNG,

chcela by som sa s vami podelit o jednu moju skusenost a poprosit vas o vas nazor...

ako uz viete, stale bojujem s traviacimi problemami, ktore vlastne zacali velmi vysokym tlakom, ktory som v priebehu dvoch rokov ako tak stabilizovala... zo styroch liekov na znizenie tlaku (?!) som uz viac menej uspesne asi pol roka LEN na stvrt tabletky lieku menom Coaprovel, co je vlastne Irbesartan a Hydrochlothiazide.

Presla som mnohymi vysetreniami, ktore neukazali ziadne odchylky az na nejaku "nejasnu cistocnu celiakiu", mierna gastritida, plesne a svalove vlakna v stolici...
Zo zaciatku to boli strasne stavy = triasky, slabosti, vyskakovanie krvneho tlaku, navaly tepla (mam len 30 rokov) neustale grganie aj po vode, zavrate...

Vyskusala som rozne doplnky a vitaminy, zo zaciatku mi pomahali najma Betaine a Enzymy, Vit C
Po roku nastalo tak 60% zlepsenie, ale tie "stavy" sa opakovali tak raz za dva tyzdne a trvali od par minut az po par hodin, nezavisle od jedla. Skusala som dalej.... Som typ kludasa, ale ked je uz clovek vyse roka chory a v podstate nevie z coho... Tak som si povedala, ze vyskusam kombinaciu 5 HTP 100 mg vecer a St. Johns Wort 3x2 caps. 375 mg http://www.swansonvitamins.com/SW649/ItemDetail?n=0
CELEJ rastlinky, NIE toho extraktu s 0.3% hypericinom...
Od prveho dna uzivania (september 2009) som brala takuto nezmenenu davku vyse mesiaca. Zdalo sa mi ze mam lepsiu naladu, dobre sa mi spalo v noci, obcas sa mi zdalo ze aj zavrate boli na ustupe, krvny tlak ostal nezmeneny, travenie ako kedy...
5 HTP som mala viacej baleni, tak ked sa minul St Johns Wort, tak som pokracovala len v samotnom 5 HTP 100 mg na vecer... obcas som si dala tyzdnovu prestavku. Presiel mesiac, dva, a moje stavy sa akokeby zhorsili... zacala som brat Bone Essentials rano aj vecer 2 caps. so spirulinou. Stav sa znova malinko polepsil. 5 HTP som zacala zmensovat davky na 50 mg denne, niekedy obden. Koncom decembra sa mi stav trochu pohorsil, tak som si povedala, ze znovu nasadim aj St Johns Wort ako predtym. Kedze na Slovensku bol trosku problem zohnat kvalitny lubovnik, napokon som zacala uzivat Deprim, ktory obsahuje len 60 mg (suchy extrakt , co zodpoveda 0.3 mg celkoveho hypericinu) ako pisu na krabicke. Brala som 4 x 2 tabletky = 480 mg denne, co je dost slabe, ale necitila som sa nejako zle. To som uzivala do minuleho tyzdna spolu s 50 mg obden 5 HTP a 2x2 denne Bone Essentials.
Zasoby slovenskeho lubovnika mi dosli a kedze som momentalne mimo Slovenska, tak som si narychlo zohnala St Johns Wort 900 mg (aerial part, Extract (standardized for 0.3% hypericin) s postupnym uvolnovanim = http://www.bronsonvitamins.com/462/st-john
Prvykrat som si ho dala na noc (bez 5 HTP). Za hodinku, dve, sa mi zacala tocit hlava a pripadalo som si ako opita. Isla som spat. Za 5 hodin som sa zobudila, ako keby som mala nejaky divny stav, triaslo sa mi zvnutra cele telo, zly pocit strachu, zvyseny tlak 120/97. Za hodinku ma to preslo, tlak sa znizil a spala som. Nasledujuci den prebehol normalne, tlak v poriadku. Vecer som si supla 50 mg HTP uz BEZ lubovnika. Na dalsi den rano, som chcela vyskusat, ci to bolo z lubovnika alebo nie, tak som si ho dala k obedu znova. Za hodinku dve, sa mi znova zacala tocit hlava a neprijemny opity pocit. Tlak zacal stupat 130/90... Zacalo sa mi strasne grgat z jedla, tlacil ma zaludok. Dala som si Super enzym, tazoba velmi malo povolila, ale strasny pocit strachu, derealizacie, zavrate, tlak vyskakoval na 150/110, pulz skor nizsi. Vypila som asi dva litre vody, ze nech to vyplavim, alebo znizim tlak... Tazoba stale na zaludku, na veceru som si dala banan, grgalo sa mi po nom asi hodinu ??? Takyto stav aj s vysokym tlakom som mala asi do 20.00 hod. Potom zacal tlak pomaly klesat, nakoniec som isla spat s tlakom 110/70, co mavam malokedy taky dobry. Rano uz bolo lepsie, stavy a zavrate presli, tlak sa stabilizoval, este slabost a malatnost. Dalsi den (dnes) po ranajkach (ranajkujem vzdy len ovocie) trochu tazoba na zaludku, prvykrat v zivote nizky tlak 98/68, slabost a navaly tepla do tvare. Na obed zeleninova polievka - domaca, za hodinu masivne grganie, dala som si super enzyme (NOW). Tlak sa pomaly normalizoval na 115/75.
Mno kde sa stala chyba, neviem.... mozno to postupne uvolnovanie si nesadlo s mojim travenim.... mozno bolo toho lubovnika vela (???) mozno som si tym nejako podrazdila nadoblicky a pustili nejake hormony..... mozno mam malo / vela serotoninu a lubovnik ho zadrziaval ???  mozno to cele nesadlo s tym hnusnym irbesartanom (ktory moduluje systém renín-angiotenzín-aldosterón - co to preboha je? /  angiotensin II stimulates aldosterone secretion by the adrenal gland - a zas som pri tych nadoblickach)

Chcela by som vediet vas nazor, ktory si velmi vazim. Urcite mate viacej vedomosti, a dufam, ze najdeme nejake logicke vysvetlenie tohto pribehu wink
Dakujem a pekny den zelam.
Anne



2

Re: St Johns Wort / Lubovnik a kontraindikacie ?

http://www.medicinenet.com/irbesartan/article.htm, tam najdes vsetlo o tom "roztahovaci ciev". Inac cievy sa daju dilatovat(roztiahnut) aj inym mechanizmom, ACE.
Je na to plno liekov ale tak isto dobry je obycajny hloh(hawthorne, cratageus), ktoreho ovocie vyborne roztahuje cievy a naviac je to bohaty zdroj antioxidantov. Davka susenych plodov niekolko gramov denne vyborne nahradi chemicke lieky na znizovanie tlaku.
Inac tlak do 135 neznamena ziadne nebezpecie pre telo.
Pozor na privela lubovnika, moze sposobit serotoninovy syndrom=privela serotoninu(triaska, zaludocne problemy, prinizky tlak...) atd). Totiz aj 5-HTP  sa meni na serotonin, aj SJW zvysuje hladinu serotoninu a zrejme to nepotrebujes az natolko.
A ta tabletka je dost konska davka.
Ale tie traviace problemy su velmi pravdepodobne s tymto vobec nie spojene. Pala znamena nedostatok kyselin, lebo ked sa grga cloveku, zo zaludku alebo dvanastorniku a tenkom creve je kvasenie.
Na travenie zeleninovych a strukovinovych cukrov potrebujes enzym alfa galaktosidazu, ktoru vacsina ludi nevyraba v dostatocnom mnozstve, preto su vetry a grganie.
Mnozstvo modernych enzymatickych zmesi tento enzym obsahuje, v USA je popularny doplnok na top pod menom Beano, ale su aj rozne ine enzymaticke zmesy, s obsahom tohoto enzymu.
Osobne momentalne poznam na trhu velmi ucinnu enzymaticku zmes pod menom BioCore(www.Swansonvitamins.com)

Inac zaplesnenie traviaceho traktu alebo candida mozu sposobovat aj rozne nervove problemy, depresie, triasky a kolisanie tlaku.
Candidu a plesne treba z tela nemilosrdne odstranit. Pozri na temu candida.

Inac podobne priznaky(zavrate, kolisanie tlaku, navaly v hlave) mozu byt sposobene hormonalnym kolisanim alebo kolisanim cukru v krvi.
Na hormony je yam a ine,
na vyrovnanie hladiny cukru treba jest minimum rafinovanych cukrov a jemnych skrobovin(jemne muky) a nahradit ich celozrnnymi produktami, ktore maju nizky glycemicky index(tj uvolnuju cukor pomaly a postupne, takze neskace v krvi).
Niekedy je zvyseny tlak sposobeny zanesenim ciev roznymi nanosami, na to treba pouzivat aspon raz do tyzdna lyzicu cisteho lecitinu.

Na hodnoty roznych jedal pozri na www.google.com a zadaj tam slova "nutritional data.com" a nazov jedla, ktoreho rozbor zivin chces vediet.

Naposledy upravil: RNG (2010-02-01 22:44:48)



3

Re: St Johns Wort / Lubovnik a kontraindikacie ?

mimochodom pre lepsiu a efektivnejsiu syntezu trptofanu na 5htp je niacin a pre syntezu 5htp na seronin je zas pyridoxin. ale nemam to odskusane.



4

Re: St Johns Wort / Lubovnik a kontraindikacie ?

B-3 a B-6 su vseobecne dobre na rozne procesy v tele spojene s nervovou cinnostou.



5

Re: St Johns Wort / Lubovnik a kontraindikacie ?

Ahoj RNG.

Chcem sa opytat ze ci je ozaj pravda to, ze po uziti St.John`s wort by sme sa nemali zdrziavat na slnku a ake rizika z toho vyplyvaju?

Dakujem pekne.



6

Re: St Johns Wort / Lubovnik a kontraindikacie ?

Muz moja zena vytazky z St John's Worth pouziva dost casto a to dost silne vytazky, a na slnko chodi i bazenu kedykolvek sa len moze dostat.
A robi to uz roky, takze by sme mali nieco poznat, ale kedze  nic nevidime, tj dost pravdepodobne sa jedna o falosnu spravu rozsirovanu, co je bezne od farmaciou ovplyvnovanych zdrojov.
Lubovnik je trnom v oku farmaceutov, lebo kvoli nemu prichadzaju o zisky z desiatok roznych patentovanych antidepresiv, ktore nakoniec povacsine ani poriadne neucinkuju, zato ale su navykove a maju hromadu postrannych ucinkov.



7

Re: St Johns Wort / Lubovnik a kontraindikacie ?

Dakujem pekne za informaciu RNG, a za to, ze vzdy ked potrebujem nejaku radu, vzdy ju od teba dostanem. DAKUJEM.



8

Re: St Johns Wort / Lubovnik a kontraindikacie ?

OK. Aj sa sa snazim byt informovany a obcas sa mi to aj podari.



9

Re: St Johns Wort / Lubovnik a kontraindikacie ?

Ja by som povedal, ze si vzdy spravne infomovany a tvoje vedomosti daleko prevysuju vedomosti napr. vseobecnych lekarov. Tolko moj skromny nazor. Dakujem.