1

Téma: Kolagén

RNG, co si myslis o kolagene? V knihe Rakovina citam, ze je to nerozpustna bielkovina, ktora sa vyraba z kostry zvierat a noh sliepok a nevie prejst cez pokozku a upchava ju. Prave som si chcel objednat tento vyrobok zo Swansonu na pokozku a vlasy. Dost mi padaju vlasy aj kvoli seboree. Je proti tomu nieco ine?

Myslis, ze ten vyrobok je dobry? Spomina sa tam ale Biocell collagen a hydrolyzed collagen typ II. Je to toto: http://www.swansonvitamins.com/NW625/ItemDetail

Dakujem



2

Re: Kolagén

Kolagen su velmi dlhe molekuly, vlakna, ktore tvoria akoby nosnu konstrukciu vsetkych tkaniv.
Telo si ich vie vytvarat samo dostatok, ked ma dost vitaminu C, E a aminokyselin, najma arginin, ornitin a cystein.
Vyskum v tom bol robeny v osemdesiatych rokoch najma Linusom Paulingom, Mathiasom Rathom a ich spolupracovnikmi, ktori dospeli v vysledku, ze na zlepsenie vytvarania kolagenov a tym vsetkych organov treba brat 3 gramy vitaminu C, 400 IU vitaminu E a niekolko gramov argininu, ornitinu a lcysteinu denne.

Kolagen sa nachadza samozrejme v mase aj kostiach a slachach  roznych zvierat a ryb(velkost molekul okolo 300 tisic Dalton), odkial ho vieme ciastocne prijat, hlavne ked ho dostatocne rozlozime na mensie, absorbovatelne ciastocky.
Rozklad je hlavne enzymami, ale da sa hydrolyzovat aj  varenim.
Nachadza sa vo vacsich mnozstvach v zelatinach, huspoeninach , glikoch a podobne.

Kolagen 2 je enzymaticky rozstiepeny na molekuly 2000 az 5000 dalton, tj take, co sa vedia vyborne absorbovat v crevach.
Experimentalne na ludoch s davkami 5 az 10 gramov denne oralne sa dosiahli celkom slusne vysledky na zlepsenie klbov , hustoty kosti a tiez aj sa zlepsila koza za suchej na vlhsiu a ohybnejsiu.
Vysledky boli dosahovane za casy 6 a viac tyzdnov.

Pozri v google.com pod hydrolyzed colagen 2 alebo napr v tomto clanku
http://www.vrp.com/articles.aspx?ProdID=1210
Samozrejme extra MSM, chondroitin a hyaluronicka kyselina ucinok este zosilia

Co sa tyka padania vlasov, to nie je zalezitost kolagenu velmi pravdepodobne, ale hormonalna zalezitost, pripadne niektorych zivin ako zinok, selen, jod vitaminy B-najma biotin a pantotenicka kyselina, hyaluronicka kyselina atd.

Moze to byt aj zalezitost upchanych kapilar, pretucnenej koze, zleho travenia alebo redukcnych diet.

Naposledy upravil: RNG (2010-03-22 01:58:23)



3

Re: Kolagén

A ty beries aj kolagen 2 a hyaluronovu ? alebo glukosam+chondro+MSM



4

Re: Kolagén

Kolagen dostavam z glikov, lubim obhryzat dobre uvarene kosti.Rebierka, prasacie paprcky,naviac nezdravo udene(mnam)
Nuz co ma clovek robit, nebudem sa trapit len na tzv zdravych ale nechutnych jedlach, urcite mnozstvo aj nezdravych to telo, ked je inac dobre udrzovane znesie.
Hyaluronicku kyselinu beriem obcas, ked mam klbove problemy, v davkach 200 mg , bral som aj zmesy gluco/chondro/MSM, dnes kedze som si napravil travenie(kyseliny+ enzymi) to nepotrebujem. Ako protizapalovu latku beriem obcas lyprinol(vytazok zo zelenej musle)a samozrejme curcumin, ktory naviac je prostriedok proti vytvaraniu beta amyloidnych nanosov( v pokrocilejsom stave Alzheimer)
Tak isto beriem obcas MSM(2 gramy do caju), ale dostavam ho aj zo svojho kremu, kde mam skoro 10% MSM na vahu, kedze ako starsi clovek mam rozne bolesti klbov a svalov hocikedy, ba aj castejsie, hahaha.



5

Re: Kolagén

Dobrý deň RNG, tento kolagén je nutné brať na prázdny žalúdok alebo je to jedno: http://www.iherb.com/Neocell-Super-Coll … /6074?at=0
Ďakujem



6

Re: Kolagén

Velka vacsina doplnkov je najucinnejsie absorbovana, ked sa beru na prazdny zaludok.
Kolagen sa v zaludku vlastne rozklada kyselinami a enzymami na rozne aminokyseliny a peptidy.
Niektore doplnky su prilis drazdive na prazdny zaludok(individualne) preto jednotlivci ich beru s jedlom, co trochu znizi ich absorbciu.



7

Re: Kolagén

no k tym glykam- niektori ludai robia hovadzie vyvary tzv pomalymi hrncami kde h orobia 40 a viac hodin aby sa tieto zlozky dobre uvolnili. ale tie kosti ani uz neobkusam ani nevyvaram lebo som zistil ze je v nich aj kopec zlych veci napriklad fluoru. lebo v praxi to funguje asi tak ze ak sa niaky ovocie moc kazi a napada skodcami musia ho velmi vela nastriekat prekroci limity nemoze sa predat ludom a potom nim krmia zvierata na ktore teito limity nejsu  a potom sa im to uklada do kosti.
a nakoniec vitariani ktori jedia surovu stravu sa dozivaju viac ako ludia co jedia kosti a maso, kde tato surova straava pravdepodobne dna a kolagen velmi dobre chrani, hylauronova kyselina sa nachadza aj naprikald vo fazuliach. okrem kolagenu je dolezity aj keratin a elastin. keratin tvori prave cystein hlavne.
zaujimave je ze niekde sa uvadzaju tieto aminokyseliny co spominas a niekde zas hovoria ze kolagen sa sklada hlavne z l glutamenu,l prolinu tak teraz neviem,ale kazdopadne som pocul ze skorbut je vlastne rozpadnutie kolagenovej struktury,cize to cecko tam hra asi velku rolu

kolagen 2 je az taky maly?to by sa dostal skoro cez kozu nie? s trochou dmso by sa dal davat do kremov nie?

Naposledy upravil: 5qo (2011-09-05 10:23:03)



8

Re: Kolagén

Kolagen nie je dostatocne maly a efektivny na prestup kozou. Ale niektore kremy obsahuju zlozky na tvorenie kolagenu, ktore sa vedia dostat cez kozu, tj aminokyseliny a napr ester C palmitat, ktory aj ja pouzivam do mojich kremov hodne.
O zamoreni potravy sa radsej ani nevyjadrujem, to mi len vzburi zlc. Sam sa snazim nakupovat len nestriekane ovocie a maso zvierat "neosetrovanych" a volne sa pasucich na chemicky nezamorenej pode.



9

Re: Kolagén

tu v suvislosti s tymto "Velka vacsina doplnkov je najucinnejsie absorbovana, ked sa beru na prazdny zaludok." -> sa chcem spytat, ci je to naozaj tak? Je mi jasne ze ide o to aby bolo co najmenej kyselin v zaludku ale vraj napr. v crevach ked prijmes napr magnezium (pribalova informacia magnezia predavaneho na lekarsky predpis na Slovensku) pocas jedla alebo po jedle, tak vlastne je v crevach aktivovanejsie vstrebavanie, a preto telo vstrebe toho vraj viac .. ci je to nepravda?



10

Re: Kolagén

V prazdnom zaludku je plno kyselin, prave pitim a jedenim sa docasne alebo permanentne  znacne zriedia.
Absorbcia niektorych latok sa znizuje, lebo sa nasiaknu do jedla, napr do vlaknin a vynesu von z tela. Zabudovanie zavisi, ci sa v tele nachadzaju aj ine potrebne latky na zabudovanie, preto napr doplnky na kosti trba brat komplexne, vsetky mineraly na kosti potrebne a v co najlepsej forme a vzajomnom pomere, inac sa nezabuduju a po case vyhodia z tela. Cim mensia molekula tym skor prepadne cez "sitko" ladvin.

Naposledy upravil: RNG (2012-03-26 20:23:22)



11

Re: Kolagén

Rng, čo si myslíš o tomto výroku? - "I have heard from 2 doctors now on TV, Our gastric juices (hydrochloric acid) destroy collagen before your body can utilize it."
- našiel som to na jednom fore, ale neviem, čo si o tom myslieť, preto sa pýtam.. Samozrejme preklad nepotrebujem, ale chcem vedieť čo tým ten doktor myslel..
Je to pravda, že žalúdočné kyseliny ničia kolagén?



12

Re: Kolagén

Samozrejme ze maju pravdu, kolagen je velky bielkovinny utvar a kyseliny ho rozlozia az na jednotlive aminokyseliny. Ale tieto zase telo posklada a vytvoriu vlastne kolagenove vlakna a struktury. Najma ked mas pri tom aj dostatocny prisun vitaminu C.
Dlhe kolagenove vlakna(300 nanometrove, ba i viac) su aj tak privelke na absorbciu cez crevne steny, kde maximum ,. co sa da absorbovat je okolo velkosti(vahy) 15 000 az 20 000 dalton, co je pomerne velmi mala niekolkonanometrova struktura. Dokonca aj silne hydrolyzovany kolagen, rozlozeny na zelatinu  sa bez dalsieho rozlozenia enzymami  a kyselinami  neda absorbovat
Viac na
http://en.wikipedia.org/wiki/Collagen



13

Re: Kolagén

Takže brať hydrolyzovaný kolagén sa ani veľmi neoplatí brať, kedže sa nedá absorbovať?
http://www.4fitness.sk/klbova-vyziva/ko … zovany-1kg
resp. čo ešte brať spolu s ním, vrátane vitamínu C, na zlepšenie absorbcie?

Naposledy upravil: Delux (2012-07-13 20:36:09)



14

Re: Kolagén

Z hydrolyzovaneho/ciastocne rozlozeneho kolagenu telo pomocou kyselin a enzymov vytazi viac aminokyselin, nez z nehydrolyzovaneho. Vitamin C nezvysuje absorbciu aminokyselin ani rozklad kolagenov, v jedle, ale zvysuje syntezu, tj vyrobu nasich vlastnych kolagenov v tele.



15

Re: Kolagén

Ja som chcel ten kolagén najmä na odstránenie zopár jazvičiek po akné. A čítal som, že najdôležitejší z kolagénov na odstraňovanie jazvičiek je práve hydrolyzovaný kolagén.....
A ten uvedený bol najlacnejší hydrolyzovaný kolagén, čo som našiel..

Naposledy upravil: Delux (2012-07-13 21:07:51)



16

Re: Kolagén

Nuz ja osobne obhryzam kosti a chrupavky, odtial dostanem aj plno mucosacharidov aj hydrolyzovanych kolagenov. Moja polovicka pouziva na varenie tlakovy hrniec, takze okrem urychlenia varenia to lepsie hydrolyzuje(rozvari) aj vaziva, mukosacharidy aj kolagenove vlakna.
Takze zatial so este na to doplnky nepotreboval



17

Re: Kolagén

Kedze kolagen sa velmi tazko absorbuje je lepsie ak si ho telo samo vyrobi?
Teda mam na mysli ze lepsie je brat arginin,ornitin, lyzin svit E a C ako samotny kolagen.



18

Re: Kolagén

Presne tak.