1

Téma: Keramický nôž

Dobrý deň RNG, je podľa Vás nutné používať pri krájaní zeleniny a ovocia keramický nôž alebo môžem používať aj obyčajný. Lebo som niekde čítala,že obyčajný ničí vitamíny, no neviem, či je to len reklamný ťah alebo naozaj aj pravda.



2

Re: Keramický nôž

Nuz samozrejme sa vitaminy nicia kontaktom s kovom, ale to nie je okamzite  a tiez ani inde, ako je miesto dotyku.



3

Re: Keramický nôž

A keď používam stolový mixér tam sa tie vitamíny nezničia všetky kým sa to vymixuje lebo tam sú nože z kovu? A čo tiež napríklad kovové sitká, nádoby, príbor a ostatné veci? Nezničia sa podľa vás všetky vitamíny kým jedlo prejde cez niekoľko kovových vecí?



4

Re: Keramický nôž

Poprosím si odpoveď RNG (čo najrýchlejšie) lebo mám v úmysle si kúpiť nový stolný mixér tak by ma zaujímalo, že či to stojí za to a tiež by som ešte potrebovala vedieť, či z plastovej nádoby mixéra sa neuvoľňujú nejaké látky, ktoré sú toxické alebo je lepší mixér so sklenenou nádobou?

Dopredu ďakujem smile



5

Re: Keramický nôž

Samozrejme cim je kontakt dlhsi a teplota vyssia(od teploty to zavisi najviac), tym sa viac vitaminu C rozlozi. napr pri konzervovani stiav, pri zahriati/pasterizovani nad 80 stupnov celzia sa znici prakticky vsetok vitamin C a preto ho casto pridavaju a to aj do kovovych konzeriev a urcity cas sa tam aj pri dotyku s kovom cast z neho udrzi.
Sklo uvolnuje minimum, plasty viacej, ale pokial mas plast ktory neobsahoje PCB, a najma BPA(bisphenol A), tak mnozstvo, co to uvolni pocas studeneho mixovania ci odstavovania je minimalne.