1

Téma: KONTROLUJE tie produkty nejaka zdravotnicka organizacia ?

Dobry den. Mam obavy, ci tie probiotika z Ameriky od Swansonu co Vy odporucate nie su len podfuk - lebo tam je vela takych produktov co su len reklamnym tahom bez ucinku, ktorym chcu predajcovia vymamit od ludi velke peniaze.
KONTROLUJE tie produkty nejaka zdravotnicka organizacia ktora potvrdi ze to zlozenie je skutocne take ake je napisane na krabicke ?
Viete, objednala som si tablety na zvacsenie prs z Ameriky ( viacero druhov ) - ale absolutne vobec nezabrali- bol to podfuk kt. ma stal vela penazi - takze mam obavy kupovat tablety a potravinove doplnky z Ameriky ...
Myslim si ze tu na SR si predajcovia nedovolia predat probiotika ktorych popis na krabicke nezodpoveda skutocnosti.
Na SR sa taketo veci kontroluju prisnejsie ako v Amerike, ci nie ?
Dakujem.



2

Re: KONTROLUJE tie produkty nejaka zdravotnicka organizacia ?

Na Slovensku robia hodne hluku okolo kontroly, ale skutocnost je taka, ze tam je slaby stav laboratorii na dobru kontrolu,primaly postih za pripadne distribuovane zle a neucinne  vyrobky.
V USA vsetky vyrobne a ich vyrobky musia splnat kriteria stanovene FDA, hoci FDA nekontroluje obsahy, len ked je podozrenie, ze niekto vyraba vyrobok, co by mohol poskodit. Samotne vyrobne sa kontroluju na hygienu nielen federalnou FDA, ale aj velmi silnou a prisnou kontrolou organizacie doplnkov(NNFA), ktora ma k dispozicii mnozstvo vyborne vybavenych nezavislych laboratorii a ktore vyrobky(vsetky musia byt samozrejme nezavadne) nesplnia obsah naznaceny na flaske
v hodnote +-5%, su vyhodeni z distribucie, pokutovani a pokial chybu nenapravia,. nie su vobec pripusteny do distribucie.
Testy sa robia namatkove,hoci kedy bez oznamenia, nie pri vyrobe ale az v distribucii, aby sa zistilo pripadne poskodenie tovaru prepravou a skladovanim.
Ak FDA najde cokolvek len podozrive zo skodlivosti zaviera vyrobnu a uvazni vsetkych co su za to zodpovedni s trestami rovnakymi, ako za rozsirovanie drog. Samozrejme majetky vlastnikov su tu automaticky tiez zhabane.
Za tychto okolnosti si ziadna vacsia firma nedovoli samozrejme dat na trh ziadny produkt, ktory by nezodpovedal kriteriam uplnej bezpecnosti a hygieny.
Statistika napr z roku 2008 na ilustraciu bezpecnosti
na doplnky v tom roku nikto nezomrel
na nasledky otrav potravinami zomrelo 5600 ludi
na nasledku liekov od 120 do 400 TISIC ludi, a to su cisla od medickych autorit, ktore sa snazia tie  cisla potlacit co najniz, preto je aj taky rozptyl odhadov z oficialnych medickych zdrojov. Pravda je iste este horsia, lebo tieto cisla napr vobec nezapocitavaju ludi , ktori zomreli na nasledky chemoterapie, tam vzdy uvedu rozne choroby alebo zlyhania organov (sposobene jedmi chemoterapie, samozrejme), nie nasledok jedov , ktore pacientom pumpuju do krvi.
Ako som povedal, o bezpecnosti doplnkov nemam ani najmensiu pochybnost, o ucinnosti...nuz ucinne su len tie, statistick, ktore maju dostatok ucinnych latok, tj tolko, kolko pri vyskume pouzivali lekari s uspechom.Samozejme uspech nemozno ocakavat na 100% s nicim, ani s liekmi, ani s doplnkami ani nicim v zivote.
Zo Slovensky a Ceskych doplnkov nepoznam prakticky ani jeden, co by som podla obsahu mohol doporucat miesto vybranych Americkych.
Ale aj z USA vyrobkov medzi 5 az 10%, ostatne su prislabe na klinicku ucinnost ale musia byt minimalne neskodne.

Vyraz "podfuk" je tu trochu prisilny na doplnky, hlavne v poli mediciny, kde  predpisove a schvalene lieky sposobuju az 15-20 % umrti a doplnky ziadne.

Inac ucinnost probiotik sa da velmi lahko skontrolovat, nasypes obsah kapsule do mlieka a ked do 24 hodin neskysne(zhorkner, zrazi sa, podla toho ake kultury su tam pritomne, lebo len niektore sposobia vyrobu joghurtu), niz tak je to neucinne.
Zatial nikto zo Slovenska sa na to nestazovcal, ked kupili lepsie znacky z USA podla mojicch odporucani, ale mnohe domace predavane v lekarnach pri tomto teste zlyhali(prehriate, nestabilne, prestarle...)

Neviem kde na to ludia chodia na Slovensku, ked sa nazdavaju ze domace vyrobky z malickej krajiny su lepsie, nez zo svetovych megapodnikov.
Aj ja som hrdy na svoj Slovensky povod, ale treba vidiet aj realitu, Slovensko tvori sotva 0.1% sveta ci uz rozlohou, obyvatelstvom ci vyrobou
V USA sa dava na vyskum niekolko sto krat tolko, ako na Slovensku, tj uroven vyroby a kvality je tu vyssia, popri vsetkom mojom buchaniu sa do hrudi s narodnou hrdostou mojich predkov.

Co sa tyka podvodov, uplatkov a korupcie prepocitane na jedneho obyvatela, v tom je Slovensko zialbohu hodne popredu statisticky, na co vobec nie som hrdy.
A aj od toho zavisi tak " istota kvality" a spomenute podfuky, na to netreba zabudnut.

Naposledy upravil: RNG (2010-10-07 21:49:45)



3

Re: KONTROLUJE tie produkty nejaka zdravotnicka organizacia ?

Inac na prostriedky na rast prs pozri na porovnanie roznych, hodnotenych spotrebitelmi podla ich ucinnosti. Samozrejme ziadny nema 100% uspechu ale su lepsia aj celkom mizerne a to aj z tohto vyberu tzv lepsich. Neviem co si pouzivala tykonkretne, co ti nezabralo.
http://www.breastoptions.com/reviews/

Naposledy upravil: RNG (2010-10-07 22:25:20)



4

Re: KONTROLUJE tie produkty nejaka zdravotnicka organizacia ?

Inac na zdravotnicke organizacie by som sa nespoliehal co sa tohoto tyka, lebo tie s kludom schvalili na pouzivanie tisice liekov s plno  skodlivymi postrannymi ucinkami, vcitane moznej  smrti.
To sa odrazilo samozrejme aj na texte sucasnej Hippokratickej prisahy kde sa zmienka, ze lekar sa zavazuje nedat ziadne skodlive latky pacientovi kompletne stratila.
Dobre je to ilustrovane v anglickej verzii na Wikipedii, kde sa z uvedeneho povodneho textu vytratilo toto zrejme uz pred starociami.    http://en.wikipedia.org/wiki/Hippocratic_Oath
V slovenskej verzii na Wikipedii to ani samozrejme nenajdete, lebo tam je uvedeny uz len "preklad", tj kompletne zmenena verzia prelozena do "modernej reci"