1

Téma: Betakarotén

Chcem najmä na oči (a iné) užívať betakarotén. Predávajú sa však produkty označujúce množstvo betakaroténu v miligramoch (napr. 9 mg betakaroténu) a potom v IU. Je nejaký prepočet mg na IU? Ď.



2

Re: Betakarotén

Odporucena davka  beta karotenuje 5 do 15 mg co je to iste ako 10 000 do 25 000 IU.
Ale aj davky vyssie, napr 50 mg nie su este predavkovanie, dokonca pri niektorych chorobach ako erythropoietic protoporphyria je odporucene davkovanie 50 000 az 300 000 IU niekolko tyzdnov.
Betakaroten a ine karotenoidy su totiz vodorozpustne a znacna cast z nich sa velmi rychlo odplavi v moci, takze sa v tele dost malo zadrzuju. Telo si z nich podla potreby vytvara aj tukorozpustne formy, ktore sa potom zdrzuju v tele velmi dlho.
Mrkva je vyborny zdroj betakarotenu, farebna zeleniny, najma ich zelene listy a vnate su zdroje roznych karotenov(karoteny su rastlinne farbiva, antioxidanty a ochrana rastlin pred poskodenim ultrafialovym ziarenim.)

Naposledy upravil: RNG (2010-03-13 15:46:58)



3

Re: Betakarotén

RNG prosím Ťa betakaroten a vitamin A, je vlastne to isté? Tento je vhodný?
http://www.swansonvitamins.com/SW010/ItemDetail
Ďakujem



4

Re: Betakarotén

Vitamin a ma rozne formy, tukorozpustne aj vodorozpustne.
Tukorozpustny je retinol, vodorozpustnych je vyse 600 roznych karotenoidov(rastlinne farbiva).
Telo si vie vyrobit z karotenoidov, najma z betakarotenu vlastny retinol podla potreby.
Osobne beriem doplnky, ktore maju v sebe viac roznych karotenoidov, pripadne aj ine latky, co telo potrebuje pozri na http://www.swansonvitamins.com/JR072/ItemDetail?n=0 alebo specificky na oci zmes
http://www.swansonvitamins.com/SWC031/ItemDetail?n=0
Pre tych co maju problemy so zrakom(seroslepota, pokrocily vek) a su ochotni platit premium za doplnok je napr tento
http://www.swansonvitamins.com/SWU188/ItemDetail



5

Re: Betakarotén

RNG, prosím ťa, aký je rozdiel medzi braním čistého betakaroténu a doplnkami, ktoré majú v sebe viac rôznych karotenoidov?

Ďakujem.

Naposledy upravil: borko (2010-08-09 20:43:38)



6

Re: Betakarotén

Rozne karotenoidy plnia rozne funkcie v tele
Beta karoten je na oci, lykopen je dobry na prostatu, astaxanthin je protirakovinny, cryptocanthin sluzi v ocnej sosovke ako tienidlo pred skodlivymi UV lucami atd.
Tj nie su to len antioxidanty vseobecne, ale mnohe maju rozdielne specificke ulohy v tele



7

Re: Betakarotén

Čistý betakarotén nepôsobí dobre na prostatu, je protirakovinovy a podobne ako karotenoidy?

Ďakujem.



8

Re: Betakarotén

Rozne karotenoidy maju rozlicne funkcie v tele, nie len jednu.
Ale na prostatu specificky bolo dokazane, ze prave lykopen je ucinny na obranu proti rakovine. Pravdepodobne aj ine su ciastocne ucinne, ale nie natolko statisticky.



9

Re: Betakarotén

Dobrý deň,
ja som akurát našla toto fórum a preto by som sa chcela opýtať či môžem kombinovať betakarotén so zinkom. Vitamíny tejto kombinácie užívam najmä kvôli pleti, ktorá sa mi pri užívaní týchto vitamínov veľmi zlepšila. Tieto vitamíny (betakarotén + zinok) užívam už približne tri mesiace a s výsledkom za pomerne krátky čas som nadmieru spokojná. Chcela by som sa preto opýtať či si mám dať prestávku v užívaní týchto vitamínov a ak áno tak akú dlhú? A tiež by ma zaujímalo či vôbec nerobím nič zlé ak denne za hlavným jedlom si dám tabletku betakaroténu od firmy Walmark 6mg a tabletku zinku od MedPharma 15 mg.
Za radu by alebo poradenie by som bola veľmi vďačná.  smile



10

Re: Betakarotén

Ziadny ropblem s kombinaciami tohoto typu nie je, zmesi na oci maju pravidelne Zinok kombinovany s roznymi karotenopidami a antioxidantmi, ako vytazok z hroznovych semien, billberry semien a podobne.
Ziadne prestavky na vitaminy a mineraly nie su potrebne.



11

Re: Betakarotén

Po rôznych fórach som totiž čítala, že treba prestávku medzi vitamínmi a tiež, že by sa mal užívať max. 1mg betakaroténu, lebo v takom užívaní vraj spôsobuje rakovinu a napak, ak sa prijíma ten betakarotén v potrave tak je veľmi prospešný. Preto som si nebola istá...
Ešte by som sa chcela opýtať na to, či keď po istom čase prestanem úplne jesť zinok i betakarotén či sa mi zas pleť nezhorší alebo nebude to mať nejaké vedľajšie účinky, lebo neviem či si telo na tú dennú dávku tých vitamínov zvykne alebo potom ich stačí prijímať len priamo v zelenine či ovocí.


Veľmi pekne ďakujem za poradenie smile



12

Re: Betakarotén

Zvyk sice moze byt, ale tak isto si telo moze privyknut na chlieb, vodu a pod a vo ked ich prestanes jest a prestanes pit je rovnaka otazka....
Ked telo nieco vyzaduje, treba mu to dodat ci uz v jedle, alebo v doplnkoch. Inac nefunguje poriadne. A niektore sa nenachadzaju v dostatrku v ovoci a zelenine podla novsich poznatkov  a to je hlavne zinok selen, jod, vitamin C , E a D-3 pripadne K-2 a niektore stopove prvky.
A to nie pre to, ze by to povodne v prirode nebolo, ale pre to ze sa poda intenzivne vyuziva a produkty z nej sa odvazaju neustale prec a s tym sa postupne poda ochudobnuje.
Preto tie nedostatky bez ohladu na ako zdravo jes.
Samozrejme podla starych tabuliek odporucenych dennych davok tento problem nevidiet, ale medzitym (teda od roku 1948) bolo robene hromady vyskumov, kde zistili, ze tie tabulky nie su spravne pre optimalnu cinnost ludskeho tela, zialbohu to organizovana medicina odmieta prijat napriek tisicom vyskumnych lekarskych papierov a milionom ludi, ktory dnes tie extra doplnky pouzivaju s uspechom.



13

Re: Betakarotén

Ďakujem Vám za pradenie smile



14

Re: Betakarotén

OK



15

Re: Betakarotén

Ahoj RNG, ake je davkovanie pre Astaxanthin, preventivne a pri zvysenej expozicii na slnku?  chcem si teraz kupit tento
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … gels/38362 a rad by som vedel kolko toho brat. Vsimol som si, ze si tento antioxidant spominal pri Krill oil ale nikde ako samostatny produkt. Cital som, ze je to najsilnejsi antioxidant.



16

Re: Betakarotén

Krill nie je najsilnejsi antioxidant, ciste podla cisel absorbcie kyslika toto miesto patri skorici, ktora ma ORAC vyse 300 000 jednotiek na 100 gramov.
Ale porovnavanie len podla testu eopisuje dobre celkovu cinnost roznycyh antioxidsantov, astaxanthin je medzi nimi ucinnostou v tele "supoerstar"
Osobne sam pouzival na dovolenakch najma vitamin E, v davkach az 1200 IU, co ma ciastocne ochranilo pred poskodenim koze prilisnou expoziciou na ultrafialove ziarenie. Zakerne je to najma na horach, kde je v 3000 metrovej vyske az 8 krat tolko ultrafialoveho, ako pri mori.
Takze som sa naucil si natriet vsetko odhalene kremom aspon s faktorom 30(teda hodne bielym od zinkovej beloby a vyraban si ich sam podla moznosti, pozri na temu prirodna kozmetika), a nosit klobuk so sirokym okrajom, aby ma co najviaz zatiernil
Ono aj cez tricko sa da opalit, tricko ma ochranny faktor len okolo 20, takze som mal aj na koseli alebo tricku vetrovku, co to este znizilo.
A dosiel som domov nespaleny, len jemne nahnedly.
Inac ja som znacne "biely", staci mi si vylozit lehatko na patio a za pol hodiny som spaleny bez ochrany.



17

Re: Betakarotén

Tak to som nevedel teda a ani nikde nevidel spominane, ze skorica je taky silny antioxidator. No skusim si objednat ten Astaxanthin a brat tak 6-9mg. Na slnku mozno viac kde to budem kombinovat s tym Eckom.



18

Re: Betakarotén

V prispevkoch na antioxidanty( www.rng.nazory.eu ) som uviedol aj tuto a ine tabulky antioxidantov v roznych jedlach
http://www.naturalantioxidants.org/Tota … dants.html
Na kozu su ale najlepsie take, co su tukorozpustne, aby sa dostali do podkoznycyh tukovych vrstiev, lebo tam sa ten cely proces poskodenia ultrafialovym  a regeneracie z neho deje.
Preto som pridal napr do kremu na opalovanie znacnu davku vitaminu E a tukovorozpustnej formy vitaminu C(ester C palmitat) pozri na temu prirodna kozmetika.A transdermalna/cez kozu dodavka je znacne ucinna. Aj ked len na tenku vrstvu podkozneho tukoveho tkaniva.



19

Re: Betakarotén

Nad tou prirodnou kozmetikou polda teba som uz rozmyslal a chystam sa niekedy zhotovit nejaky krem. Co ma na tom troska odradza je ten olej. Nemam rad mastnu pokozku a ruky. Inak som sa este chcel opytat, preco sa neodporucaju brat caretinoidy ked clovek fajci?



20

Re: Betakarotén

Nuz farmaceutmi plateny "vyskum" na diskreditovanie potravinovych doplnkov urobil "studiu" kde dokazali, ze ti co fajcia a beru betakaroten maju vyssiu sancu dostat rakovinu pluc.
Kedze to nebol priamy vyskum, ale len tzv metastudia(vyberanie z velkej vzorky ludi ) iste bola na pozadovany vysledok dokladne zmanipulovana, ako obvykle.A ked k tomu dali meno znamych lekarov alebo institucii, ludom to znie" pravdivo"

Ale celkove fajcenie je skodlivy zlozvyk z minulosti a treba s nim co najskor prestat, ak si vazis svoje zdravie.A potom, aj keby tato studia bola pravdiva, branim karotenoidov sa podstatne znizi pravdepodobnost vsetkych rakovin, na co su tisice roznych vyskumov, priamych, nie  len pochybnych metastudii.
\Samozrejme v kontrolovanej/kupenej  tlaci, televizii a dokonca aj na nete, tie tisice studii su ukryte, zahrabane, ale tato metastudia, zaplatena a podporovana farmaciou obehla expresne cely svet.



21

Re: Betakarotén

Dakujem za odpoved, tusil som, ze to bude nejak podobna studia na vystrasenie ludi.  S tym fajcenim bojujem v mysli kazdy den a par krat som na chvilu uz aj prestal. Zatial som nenasiel tu volu, ale verim, ze coskoro s tym seknem nadobro smile



22

Re: Betakarotén

Mne to trvalo 5 rokov, kym som s tym konecne prastil. Mne to totiz robilo velmi dobre na tlak, mal som extremne nizky tlak a to do mna akoby "nalialo zivot"
Dnes mam na to hromadu inych ovela ucinnejsich doplnkov, nie len skodlivy nikotin s dechtami a kofein.
Inac ten nikotin ani zdaleka tolko neskodi, ako tie karcinogenne/rakovinotvorne dechty a kyslicnik uholnaty(CO), co dostavas z tlejucej cigarety.Len sa o tom nehovori.



23

Re: Betakarotén

Ahoj RNG. v najblizsich dnoch sa budem zdrziavat dlhsie na slnku a chcem sa opytat ci ma nejaky vyznam pridat betakaroten do kokosaku? Moze to pomoct pri ochrane pred slnkom?  Dakujem



24

Re: Betakarotén

Nie.
Na ochranu proti slnku odporucam brat extra vitamin E,az 1200 IU, a najma sa natioerat kremami/olejami s ochrannym faktorom. Nasa streedoeuropska biela koza znesie 20 az 40 minut slnka, natrety kokosakom, to predlzi doby na 4 nasobok,
Ja mozem byt na priamom slnku uz len obleceny dlhsie, s klobukom ochranujucim tvar, alebo dobe natrety kremom s ochrannym faktorom povedzme 15 SPF. Ten si samozrejme vyrabam sam z jedlych potravinovych doplnkov, lebo chemicke kremy mi skodia.
http://rng.nazory.eu/rubriky/p/prirodna-kozmetika

Naposledy upravil: RNG (2014-08-28 17:12:49)