1

Téma: Niacin

Do zoznamu potravinovych doplnkov som zaradila najnovsie aj Niacin..mozete mi odporucit davkovanie,prosim,pretoze som sa asi predavkovala a asi po 20 minutach som dostala  palenie v tvari a na koncatinach(scervenanie pokozky)az som sa prelakla ze mam alergicku reakciu...?



2

Re: Niacin

Cisty niacin vyvolava docasne ocervenenie tvare, v literature nazyvane flush. Nie je nebezpecne a trva len asi pol hodiny. Nema ziadne nasledky v tele.
Preto su na trhu formy niacinu, kde tato reakcia nenastava, napr niacine hexanicotinate a to ani pri podstatne/radove vyssich davkach.
Ja ako cukrovkar proti odumieraniu nervov(periferalna neuropatia, makularna degeneracia...) beriem velke davky formy inositol hexaniacinate, 2x 500 mg denne uz dlhsi cas na radu z periodik dr Whittakera a inych.



3

Re: Niacin

Takze ho mozem kludne dobrat po 200mg denne?



4

Re: Niacin

Mozes, ale zakazdym na pol hodiny ocervenies.Dufam, ze sa nezacnes skrabat, lebo to by ti mohlo sposobit rany, takze aj ked ta telo chvilu svrbi, neskrab sa, prejde to rychle



5

Re: Niacin

ty co vyrabaju non flush niacin tam davaju 120mg inositolu na 500mg niacinu a inositol je fakt lacny pri takychto davkach tak si ho dokup a mas po probleme



6

Re: Niacin

To zase nie je tak jednoduche, lebo niacin nie je to iste, ako  hexaniacinate
Inositol je len pridany sacharid,ktory viaze 6 niacinov(kyseliny nikotinickej) do vacsej molekuly, tj jedna sa nie o zmes, ale o novu zluceninu. A dovod pre co nesposobi ocervenenie je, ze len velmi pomaly uvolnuje hydrolyzou kyselinu nikotinicku=niacin



7

Re: Niacin

cize ked zjem naraz niacin500mg a co ja viem inositol 200mg nedokaze sa zo v tele clovek zlucit dokopy ak to zjem naraz?



8

Re: Niacin

Asi nie. Na zlucenie su potrebne velmi presne podmienky a katalyzatory. Detaily su prisne chranene vyrobne firemne tajomstva.



9

Re: Niacin

Ahoj RNG,
chcel by som sa opýtať, ktorá forma vitamínu B3 je najlepšie vstrebateľná a preto aj nejlepšie využiteľná pre organizmus. na Swanson stránke som našiel 3 formy:

1, niacinamide
2, niacin USP
3, inositol hexaniacinate

ďakujem.



10

Re: Niacin

inositol hexaniacinate, alebo hexanicotinate, tiez nazyvany No Flush Niacin je najvhodnejsia forma, lebo sa postupne uvolnuje, tj drzi v tele najdlhsie.A da sa z neho brat aj znacne velke davky.

Vsetky sa dobre absorbuju, tj problem nie je tam.