1

Téma: biele zuby

existuje nieco prirodne aj na bielenie zubov? smile



2

Re: biele zuby

Niektore vlakniny a surove zeleniny vraj prispievaju k bieleniu zubov.
Ale moj osobny nazor na to je, ze to nie je vec zdravia, ale mody a kozmetiky.
Kedysi som si pridaval do vyplachu pri cisteni zubov peroxid vodika na dezinfekciu, co zaroven bielilo zuby, ale po case som prestal, lebo to pri dlhodobom pouzivani nakoniec poskodi zubnu sklovinu.



3

Re: biele zuby

vsimol som si v poslednej dobe mam zubny kamen vsade okolo dasien, najma teda na spodnych prednych, ale nakoniec v mensej miere vsade, co som predtym neevidoval.
V literature som cital, ze dlhodobym uzivanim vit.C sa zabrani tvorbe kamena.
Vies toto potvrdit ?
Zrejme islo o uzivanie kyseliny a nie askorbatu sodneho... Alebo je to napokon jedno ?



4

Re: biele zuby

Zubny kamen je komplexna zalezitost. Su tam aj anorganicke ciastky, ktore kyseliny vedia rozpustit(tym ale zaroven napadaju aj  sklovinu) aj organicke.
Aky ma na to vplyv vitamin C neutralny, nemam ani sajnu.



5

Re: biele zuby

Žlté, resp. málo biele zuby sú podľa viacerých odborných zdrojov dôsledkom nedostatku Ca. Bielenie je iba kozmetická záležitosť, no nemá žiadny skutočný efekt na kvalitu zubov. Moja otázka znie, akým spôsobom zlepšiť metabolizmus vápnika v organizme, aby ho tento vedel dobre zužitkovať a zapracoval ho aj do zubov ? Čo v prípade, ak takéto žlté zuby má 11 ročné dieťa, ktoré nikdy v živote neužilo ani miligram antibiotík ?



6

Re: biele zuby

Nuz ja sa do kozmetiky velmi nepletiem, ale zafarbenie zubov nezavisi len od vapnika, zuby su porezne a zafarbia ich aj ovocne stavy, tmave caje, kava a podobne
Na zlepsenie absorbcie vapnika je treba extra vitamin D-3 a K-2.



7

Re: biele zuby

Mam otazocku... v poslednej dobe som si vsimol, ze sa mi na zuboch objavuje zlty nezoskrabatelny povlak - asi je to zubny kamen. Je mozne, ze mi ho sposobuje bud candida, ktoru mam alebo anticandidova dieta? Da sa ho nejako zbavit?



8

Re: biele zuby

Kandida ani protikandidova dieta nema nic spolocne so zafarbovanim zubov. To je najma od kavy a farebnych bobulovin.



9

Re: biele zuby

Nechapem tomu... lebo jem teraz len zeleninu, maso, vajcia a mam pocit, ze sa mi to mnozi v ustach rychlesie ako predtym... su nejake moznosti sa toho kamena zbavit alebo len navstivit zubara?



10

Re: biele zuby

Zubny kamen je vysledok najma krystalizacie zo slin.  Viacej zeleniny=viacej mineralov. Ja si davam zubny kamen dole sam.



11

Re: biele zuby

a akym sposobom si ho davas dole? nejde to az tak lahko dole... neposkodim si tak zubnu sklovinu?



12

Re: biele zuby

Nuz aj zubar ten kamen len oskrabe  a to si viem urobit aj sam



13

Re: biele zuby

RNG, zanedbával som nejakú dobu ústnu hygienu a pri ďasne sa mi vytvorilo pár fľakov ako odvápnená sklovina. Dá sa toho prosím ťa nejak zbaviť- odvápnenia skloviny (demineralizácie)? Ďakujem. (mám to tam len pár týždňov cca 4-5)



14

Re: biele zuby

Nuz zatial nepoznam ziadnu metodu na remineralizaciu, ktora by bola spolahliva. Mnohi vyrobcovia zubnyvch past sice tvrdia, ze ich vyrobky to dokazu, ja zatial o tom dost silne pochybujem.



15

Re: biele zuby

http://www.toothmousse.info/ - je na to špeciálne určená táto pasta, idem to s ňou skúsiť, potom sem napíšem výsledky.

Ale zaujímalo by ma, že keď to tam mám zatiaľ len mesiac a fľaky mi ešte nestmavli, ani sa ďalej nezväčšujú, či sa to dá ešte zvrátiť  a zbaviť sa toho keď som to zachytil v skorom štádiu a nemám tak dlho a je to len mierne?



16

Re: biele zuby

OK



17

Re: biele zuby

Delux napísal(a):

Ale zaujímalo by ma, že keď to tam mám zatiaľ len mesiac a fľaky mi ešte nestmavli, ani sa ďalej nezväčšujú, či sa to dá ešte zvrátiť  a zbaviť sa toho keď som to zachytil v skorom štádiu a nemám tak dlho a je to len mierne?

Môžeš prosím zodpovedať otázku?



18

Re: biele zuby

Ja neviem z coho tie flaky mas, mozu byt napr nasledok tertacyklinu, alebo roznych organickych farieb z ovoci, cajov, kavy a podobne. Tieto sa daju oxidaciou vybielit



19

Re: biele zuby

Delux napísal(a):

napísal(a):
Ale zaujímalo by ma, že keď to tam mám zatiaľ len mesiac a fľaky mi ešte nestmavli, ani sa ďalej nezväčšujú, či sa to dá ešte zvrátiť  a zbaviť sa toho keď som to zachytil v skorom štádiu a nemám tak dlho a je to len mierne?

Môžeš prosím zodpovedať otázku?

Je to určite odvápnená sklovina, no len cca mesiac to mám odvápnené s pár bielymi fľakmi pri ďasnách. Posledné 3-4 mesiace som podstatne zanedbával ústnu hygienu a odvápnila sa mi sklovina.



20

Re: biele zuby

Na remineralizaciu zatial neviem odporucat nic osobne.



21

Re: biele zuby

Má nejaký zmysel vyplachovať si ústa vodou so sódou bikarbónou/kalinátom po jedle (napr. ovocie, džúsy,..) na odstránenie/neutralizáciu kyselín, ktoré sú jednou z príčin odvápňovania skloviny?



22

Re: biele zuby

Kyseliny, co nahlodavaju sklovinu su najma produkt roznych mikrobov  zijucich v ustach, na spravnu mikrofloru ti odporucam brat specialne ustne probiotika.
Samozrejme ked budes kazdodenne hryzt hromadu citronov, ako to urobila moja zena v mladosti aby "zostihlele" tak si znicis sklovinu a byde ti muset lekar pravidelne na to poskodene miesto nanasat ochrannu vrstvu, dnes su vyborne materialy na to, ktore sa nanesu tenko a vytvrdia ultrafialovym svetlom. Dokonca su tak kvalitne, ze sa z nich daju vybudovat na zbytkoch zubob cele nove zuby. Ja jeden taky mam , vo mi vybudovali na pahyle zubu, a nazvali to zubar docasne, ze mi tam za par mesiacov nasadi korunku z kovu a porcelanu, ale to uz je vyse 15 rokov a stale sa to drzi vyborne, takze som si tam nedal korunku.
Ako vzdy hovorim," niet permanentnejsieho riesenia ako docasne"
Tolko mi ziadna korunka nevytrvala



23

Re: biele zuby

A soda bicarbona neposkodzuje sklovinu?? Lebo ja mam nejaku zlu pigmentaciu, mne sa casto zaciernia zuby z pitia kavy a caju a ked si dam na pastu raz za cas trochu sody bikarbony, tak mi ten povlak aspon na chvilu zleze.



24

Re: biele zuby

Krystaliky sody bikarbony su abrazivne, ako smirgel a po case si s nimi zoderies sklovinu. Takze opatrne.