1

Téma: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Dobrý deň.
Na hornej pere sa mi urobili malé biele bodky, akoby podkožné tukové vyrážky, ktoré sú husto pri sebe. Vytvárajú takmer súvislé "polia". Dočítala som sa, že sa jedná o status fordyce - anomália s výskytom heterotropných mazových žliaz na perách, lícnej sliznici ako biele bodky velkosti špendlikovej hlavičky.
Nebolia, nesvrbia, ale z estetického hľadiska by som to chcela riešiť. Na nete som našla niektoľko článkov, ktoré sa poväčšine zhodujú, že je potrebný kozmetický zákrok laserom a aj tak je výsledok neuspokojivý.
Nádejam sa, že s pomocou nejakých vitamínov, zmeny stravy a pod., by si s tým telo dokázalo poradiť samé a tak ako prišli, tak by odišli smile
Ďakujem za všetky Vaše rady a skúsenosti.
Laura



2

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Nuz lecitin emulzifikuje tuky, tak isto ich rozpusta lipaza. takze tieto by som pouzil v prvom rade.

Ak mas niekde v tele hromadenie tukov, moze to byt s prebytkov cukrov , ktore pecen premiena na na tuky a ked mas rozne tukove hrcky v tele, mozes mat aj pretucnenu pecen, co je nebezpecne, lebo to moze viest k cirhoze.
Takze pozor na to, nie je to len zalezitost vonkajsej krasy s cim bojujes.



3

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Dobrý deň.
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Okrem pier nikde na tele nemám tukové hrčky, teda aspoň nie nahmatateľné. Snažím sa zdravo stravovať, cvičím jógu, tuky aj cukry prijímam minimálne (rôzne orechy, niekedy maslo, panenský kokosový olej, med priamo od spoľahlivého včelára, ryžový sirup), biely cukor ani mäso nejem vôbec. Ale súhlasím, že to môže byť len špička ľadovca, bojujem s rôznymi potiažami, na ktoré už tu sú založené témy a ktoré riešim podľa Vašich rád.
Môžete mi odporučiť konkrétne výrobky lipázy, lecitínu (kupujem si ten práškový z DM, zaváram do zeleninových polievok, ale zjavne to nestačí) a dávkovanie. Vopred ďakujem.

Naposledy upravil: Laura (2014-01-27 09:59:14)



4

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Nuz lecitin zo slnecnice dostanes lacno aj z firmy Vemica, na lipazu odporucam vacsie davky entericky pokryteho pancreatinu, alebo pangrol, kde je aspon 2 x  20 000 IU lipazy, tj to rozpusti 2 x 20 gramov tukov.
Pozri napr na http://www.iherb.com/Solgar-Pancreatin- … l&ic=1
kde obvykle odporucam az 2 x 2 tabletky



5

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Je lepší lecitín sójový alebo slnečnicový? V lekárni mali len sójové. Kúpila som s obsahom 1200mg na tobolku. Nie som alegrik, takže by mi mohol sójový realtívne vyhovať.
Ten Solgar Pancreatin má aj alternatívu z NOW? Výrobky NOW sú pre mňa ľahšie dostupné.
Ďakujem smile
Laura



6

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Laura,  pozri na lecitin z firmy Vemica, praskovy. Osobne pouzivam lyzicu kopcom az dve (polievkove) do zeleninovej polievky raz tyzdenne. Lecitin sa za 20 minut rozvari a tolko ti trva robit tu polievku aj tak.
http://www.vemica.eu/eshop/lecitiny
Firma NOW nevyraba entericky pokryty pancreatin zatial, ale nevidim ziadny problem objednavat z iherb.com
http://www.iherb.com/Solgar-Pancreatin- … &ic=1.
Ale ked chces nasilu zaplatit viac za chemicky pobabrany pancreatin pzori na
http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/pi … 12646.html

Enterricky nepokryty pancreatin  je podstatne menej ucinny na cistenie tela a musis ho brat na prazdny zaludok, 2 hodiny pred jedlom, odporucam 3 kapsule z tohoto NOW
http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … l&ic=1



7

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Ďakujem za odpoveď.
Ešte pre spresnenie. Stačí mi brať lecitín raz týždenne? Na obale pri tých tobolkách píšu 2 denne. Pri práškovom z DM-drogérie je dávkovanie 2 odmerky/14g na deň pre dosplého človeka.
Nabudúce už vyskúšam lecitín od fi. Vemica.
Výživové doplnky obstarávam väčšinou priamo od NOW alebo Swanson, ak treba na rýchlo, tak výnimočne z lekárne.
Ak má Solgar najlepší pancratin, tak ho objednám. Nebudem robiť zbytočné kompromisy. smile



8

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Tobolky su malicke, ja odporucam 1 az 2 x tyzdenne polievkovu lyzicu kopcom tj 2 x 10-15 gramov. Musis si uvwedomit, malicka davka rozpustidla nestaci uviest do obehu velke mnozstvo latok.
Nazorne na modeli:
Predstav si, ze mas vyschnutu farbu, prihustu v plechvke a das do toho naprstok riedida kazdy den, Pomoze ti to? Samozrejme ze nie. Tam treba dat naraz plno aby sa to zriedilo dostatocne na pouzitie/tekutost



9

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

O.k. Chápem smile
Takže Solgar Pancreatin mám objednaný, lecitín tiež, začnem to brať a potom napíšem, či to zabralo.
Ďakujem smile
Laura



10

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

OK



11

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Laura urçite sa ozvi çi to pomohlo, aj mña to zaujîma màm podobny problèm.



12

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Peha, jasné, že sem napíšem. Čo som googlila, tak tento problém má veľa ľudí nielen na perách, ale aj na vnútrnej strane líc a dámy na stydkých pyskoch a páni veľmi často na penise. Je to veľmi chúlostivý problém, často sprevádzaný obavami, či to nie je nákazlivé, prípadne pocitmi studu pred partnerom. (Na anglicky hovoriacich stránkach o tom ľudia dosť otvorene diskutujú.)
Ja som sa dôkladne prezrela smile a chvala Bohu, mám to len na vrchnej pere, a je to vidno len ak mám pery  "natiahnuté" akoby som si chcela naniesť rúž.
Takže, logicky, keď to zaberie na pere, malo by to zabrať všade smile a moho by to pomôcť všetkým, ktorí majú tento problém a možno sa hanbia opýtať.
Laura smile



13

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Hamba na anonymnom fore nie je na mieste. Preto je anonymne.



14

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Predbežné info: 10 dní beriem solgar pancreatin a lecitín beriem už dva týždne /aj práškový, aj tobolky na striedačku raz za päť dní/. Zatiaľ žiadna zmena. Biele bodky sú tam ked boli v rovnakom počte a v rovnakej veľkosti sad
Laura



15

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

V tele mame mnoho kilogramov tuku, to nie je dvojtyzdnovy projekt sa casti z neho zbavit.
Lecitinu odporucam kazdemui len na cistenie ciev aspon kopcom polievkovu lyzicu prasku raz za tyzden, po cely zivot,  tym ,co sa chcu zbavit viacej tukov aj viacnasobne viac docasne.
Vyrobca napr na lecitine, praskovom uvadza lyzicu denne. Ja si nemyslim, ze tolko je treba , osobne.



16

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Po 25 dňoch liečby stále žiadna zmena. Mám objednať toho Pancreatinu ešte jedno balenie? Alebo radšej ešte dve? Samozrejme aj lecitín, ale ten mám v zásobe stále smile
Laura

Naposledy upravil: Laura (2014-03-23 10:47:20)



17

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Pancreatine zo solgaru obsahuje 15 000 IU lipazy tj rozpusti 15 gramov tuku , kevu mal 100% ucinnost absorbcie. Telo zeny obsahuje az 26% tuku.....
Takze trpezlivost.
Nakoniec lecitin ti odporucam brat cely zivot, nie len par tyzdnov.
Totiz tuky, co jeme su v rastlinach spolu s lecitinom, ale oleje co kupujes su lecitinu zbavene. A telo potrebuje lecitin, sucha vaha mozgu je az 30% lecitin ostatne su tuky, najma nasytene.



18

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Takže ešte dve balenia. O.k. idem to objednať wink Lecitín samozrejme beriem a mienim brať, lebo lúbim svoj mozog aj cievy.
Inak, ešte otázočka - dá sa magnéziom predávkovať? ukladá sa v tele alebo ho proste vymočím? Ako spoznám, že ho mám dosť? Beriem na striedačku magnezium chelate 200 mg a magnezium malate 1000mg každý deň. Lekárka mi povedala, že dostatočná hladina sa môže vytvoriť až po mesiaci brania. (V zdravotnej karte mám po posledom vyšetrení pozn. že možná tetánia. Viem že potrebujem napraviť trávenie, to aj robím, ide mi o to, že než sa to trávenie napraví, koľko mám brať toho horčíka).

Ešte dodám, že podľa tejto definície nedostatku horčíka: Typickými příznaky nedostatku hořčíku jsou křeče v lýtkách a stehnech, tupá bolest hlavy, závratě a pokles koncentrace. V mnohých případech se přidává srdeční arytmie, žaludeční křeče, nevolnost a zvracení. Jestliže máte také kožní problémy, splňujete všechny důvody pro urychlený zvýšený přísun hořčíku.
ho mám nedostatok lebo mám skoro všetko až na tie kŕče (tie mám len v jednom prste na ľavej nohe) a zvracení.

Ďakujem za radu.
Laura

Naposledy upravil: Laura (2014-03-23 18:17:56)



19

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

1 gram magnesium maleate obsahuje 340 mg magnezia. Denna spotreba je uvadzana az 600-800 mg takze sa neboj predavkovania
Tetania ale nie je len z nedostatku magnezia, moze byt aj z nedostatku kalcia/vapnika, nedostatku sodika a najma draslika.



20

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Problém tetánie mám ako tak naštudovaný. Len mám pocit, že mi to tam napísala len pre tie závraty s ktorými si nevedia poradiť. /riešime to v inej téme/
Vápnik beriem vo vitamínoch na kosti. Sodíka prijímam asi dosť v soli. Draslík neberiem, ten by mi mohol chýbať.
A ako je to z tým magnéziom? Treba mesiac, než sa vytvorí zásoba?
Denne mám prijať teda 600 až 800 mg magnézia?



21

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Zasobaren magnezia su najma kosti a tych mame v tele vela kilogramov. Predavkovanie magneziom teda nemoze tak lahko nastat, ale privela mineralov naraz moze pretazit ladvinym, kedze znacna cast sa ich nepouzije ale vyluci. Ked chces viac absorbovanych a zabudovanych, musis brat aj vitaminy D-3 a K-2.
Najlepsie su balancovane zmesy na kosti, ktore obsahuju aj mineraly aj vitaminy v spravnom pomere, takze sa menej vyluci a viac zabuduje.



22

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

No, tému ľadviny som práve googlila, lebo posledné dni mám opuchnuté kruhy pod očami, teda až tie druhé kruhy, či ako to mám napísať, také polmesiačiky na lícnich kostiach. Mala som z toho obavy, či nemám ku všetkým ostatným problémom ešte aj niečo s ľadvinami.
Teraz beriem množstvo doplnkov - stress b, tie magnézia, D3, MK7, osteocare, NAC, oregáno, extrakt z olivových listov, serrapeptazu, pancreatin, superenzýmy, kyseliny, lecitin, calamari olej, memory complex, jód, selén, ester C, občas b12 pod jazyk, občas 5HTP, občas SJW, možstvo vlákniny a tým pádom aj množstvo vody, večer probiotiká s jablkom. A to som ešte neberiem všetko, čo by som mala brať, na niektoré doplnky ešte čakám - hlavne na protokol Dr. Berskona. 
Napríklad teraz  moč cítiť po oregane, keď dám stressB, tak mám moč krikľavožltý a cítiť po kvasniciach. Ako si s tým poradiť, aby som všetko nevymočila?



23

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Absorbcia nie je nikdy 100% a co vymocis to este neznamena, ze sa cast v tele nepouzila. A naviac hladina v krvi sa ti zvysila a to samotne pomaha telu.
Teoria, ze telo zadrzi co potrebuje a vyluci co nepotrebuje je chybna. Telo casto vyluci aj potrebne a zadrzi nepotrebne.
Preto sa pouzivaju casto ovela vyssie davky doplnkov, ako telo vie spotrebovat a casto je treba odmorovat telo od latok, co telo nepotrebuje, dokonca co mu skodia a nevie sa ich inac zbavit, len s pomocou enzymov a absorbentov, pripadne chelacie.



24

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Jasné, rozumiem. Ja nemám problém valiť do seba množstvo doplnkov ak je to treba. Ide mi o to, aby som nezaťažovala tie ľadviny. Tie vačky pod očami vyzerajú staršidelne. Som ako rodná sestra inšpektora Dericka. Ako teda tým ľadvinám uľaviť?
Aj na cheláciu sa chystám ale až po Berksonovi.



25

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Podla davok co beries si ladviny nezatazujes.
Vacky npod ocami , vrasky a podobne je nedostatokm mmiestnej tvorby kolagenu. Natieraj si pod ocami kremom obsahujucim ester C palmitate, pripadne imne antioxidanty. Namiesaj si ho sama, neplat za drahe kozmetiky plne chemikalii
http://rng.nazory.eu/rubriky/p/prirodna-kozmetika
Na ine antioxidanty pozri najma na vitamin E  a EGCG vytazok zo zeleneho caju



26

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Ja sa približne rok aj pol natieram len panenským kokosovým olejom - tvár aj telo. Žiadne iné krémy nepoužívam. Stačilo by, ak do kokosáku rozrobím pár kapsúl esteru C a pár kapsúl vit. E?



27

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Podla toho, do kolko kokosaku.
Ked ja vyrabam pol litera kremu naraz,. tak tam dam az 10% ester C palmitatu, praskoveho, a 64 000 IU vitaminu E
Ale aj nieco je lepsie, ako nic.
http://www.iherb.com/Source-Naturals-As … l&ic=2
http://www.iherb.com/Now-Foods-E-Oil-Do … l&ic=4



28

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Ďakujem vyskúšam.
Ešte sa chcem opýtať. Je možné zbaviť sa hnedých fliačikov na tvári, ktoré mi zosatli po rozškriabaných vyrážkach? Čo myslíš, je dobré pleť čistiť napr. doma alebo u kozmetičky - myslím vytláčať vyrážky, či už s bielou hlavičkou alebo s čiernou (uhry)? Alebo je lepšie nechať to tak?
Ďakujem za odpoveď.
Laura



29

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Nuz ked si to potom dobre vydezinfikujes, nemali by tam zostat ziadne fliacky.
Neviem, ci je to extra spravne, ale moja zena mi uhry vzdy vytlaci.



30

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Možno to teda nebude problém, ak sa to robí opatrne. A ako vyriešiť tie hnedé fliačiky po neopatrom vytláčaní, kedy vzinkla chraskta a na je mieste hnedý fliačik, ktorý nie a nie zmiznúť? A nie je jediný, lebo mám hlúpy zvyk siahať si na tvár a keď tam cítím nekajú vyrážku alebo chrastu, tak do toho rýpem do krvi.



31

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Nie si sama. Ja ako cukrovkar sa dnes ale hojim mizerne takze na kazdu ranku si musim davat zmes kokosoveho oleja a praskoveho cukru s par kvapkami citricidalu. To mi zaceli tu ranku bez zapalov velmi rychle a  prakticky bez jaziev.



32

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Skúsim si vyrobiť aj túto zmes. Len som myslela, že či sa to nedá nejako prírodne bieliť, prípadne aj podporiť zmiznutie selénom a vit. E. Lenže keď to nie je pre pečeň, tie fľaky, tak neviem, či to k niečo bude.
Laura



33

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Bielit sa da roznymi kyselinami . Ale to nema vplyv na vyrobu melaminu a prave melamin sposobuje hnede skvrny.
Selen a vitamin E odporucam brat aj tak kazdemu.



34

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Snáď to po tom seléne a E-čku zmyzne. Ďakujem za radu:)
Laura



35

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

OK.



36

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Laura, ako to dopadlo s tymi bielimi bodkami na perach?



37

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Freeman, zatiaľ nezabralo vôbec nič. Vidno ich, len veľmi zblízka, keď sa pery natiahnu ako pri nanášaní rúžu alebo veľmi širkom úsmeve, ale sú tam. hmm
Laura

Naposledy upravil: Laura (2014-12-14 15:27:42)



38

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Chcel by som sa ešte spýtať, aké sú potraviny s ktorým by sa dala pokryť odporúčaná denná dávka lecitínu? Na internete som našiel že najväčší obsah maju sója, vajcia, arašídy a podobne, ale nenašiel som koľko toho obsahujú. Napr. arašídy chrúmem veľmi rád. A neexistuje lecitinová masť? Lokálne dávkovanie by predsa len bolo účinnejšie nie?



39

Re: Status fordyce - malé biele bodky na pere

Lecitin sa nachadza v jedlach uz nasyteny tukmi. Takze ked chces aby sa nasytil tukmi odburanymi so stien ciev,tj cistil cievy, tak ho musis brat cisty, tj izolovany/vytazeny z jediel.