51

Re: soda bikarbona

Vsetky soli kovov sa daju pouzit na alkalizaciu. Ucinnost ale zalezi od toho, ako silno je kovovy ion viazany. Cim je silnejsie viazany, tym mensia pravdepodobnost alkalizacie
A zalezi od rozpustnosti a samozrejme od vstrebavania.
Nerozpustne zluceniny, ako napr kalcium carbonate(mlety vapenec , koral az po  skrupiny z vajec) sa absorbuju mizerne, dobre rozppustne samozrejme vyborne, ale ked je molekula v ktorej su viazane primala, vypadavaju cez sitko ladvin pomerne rychlo. Vo forme proteinovych chelatov, cotratopv a maleatov sa napr zdrzuju v tele podstatne dlhsie, takze je vacsia sanca ich zabudovat do kosti.
Ten zdroj draslika hodnotim dobre, hoci pouzitie odkyslovaca ako Kalinat je podstatne lacnejsie
Vdaka za uvedenie, ja ale nechcem alkalizovat zaludok, kedze mam kyselin aj tak malo, tak mozno si to kuypim a pokryjem kapsule po domacky selakom, viac vrstiev, aby sa mi to rozpustalo entericky az v crevach a neuberalo mi to zo zaludka kyseliny.



52

Re: soda bikarbona

V uvedenom doplnku obsahuje 1 kapsula 526,5mg KHCO3 alebo cisteho draslika ? Kolko ho treba denne uzit na odkyslenie, ked sa zaroven uziva povedzme 3× denne 650mg betainu HCL ? A ked sa uvedeny doplnok porovna s Kalinatom, kolko Kalinatu sa vyrovna jednej kapsula tohto doplnku ? Kolko mg KHCO3 a z toho K je 1/2 lyzicky Kalinatu ?

http://www.iherb.com/Life-Enhancement-P … ules/37917



53

Re: soda bikarbona

Podla molekularnych vah mi vyslo, ze na 626 mg betainu HCl, treba na neutralizaciu 450 mg KHCO3
Pol ,lyzicky kalinatu je asi 2 gramy tj viac, nez treba na bneutralizaciu 2 gramov betainu HCl. Ale to su vsetko len priblizne cisla, kedze telo vie obvykle vylucit aj kyseliny aj alkalie v prebytkoch



54

Re: soda bikarbona

OK, dakujem RNG. Dobre tomu rozumiem, ze v tom horeuvedenom doplnku z Iherbu je tych 526,5 mg cisty draslik ? Lebo v zatvorke je uvedene "as potassium bicarbonate". Co by malo byt KHCO3, aj ked tam v tom latinskom nazve nikde nevidim predponu "hydro" ?



55

Re: soda bikarbona

Pardon, nie latinskom, iba chemickom nazve...



56

Re: soda bikarbona

Nove chemicke nazvoslovie na Slovensku miesto sody bikarbony alebo kysleho uhlicitanu sodneho to nazyva natrium hydro carbonate. Na pomylenie nepriatela=zakaznika.
Tak ako kyslicniky nazyva odrazu oxidmi, a priponu -ny -naty -ity i-city -icny -ecny -ovy -isty a -icely naznacujuce mocnost(velmi dobry system, jedinecny na Slovensku) znicili.
Nie je to uplne jasne, ale tych 526.5 mg by mal byt obsah draslika v kapsuli, nie draselnej bikarbony.



57

Re: soda bikarbona

Tento doplnok má entericky pokryté kapsule. Znamená to, že by sa mal vstrebávať až v čreve a žalúdok by sa ním nemal neutralizovať. Odstup od jedla kvôli odkyslenému žalúdku, tak ako pri Kalinate tu teda predpokladám nie je potrebný. Kedy
počas dňa by bolo najlepšie ho užiť a s ktorými ďalšími doplnkami ? Je lepšie ho užiť nalačno a skombinovať napr. s probiotikami, enzýmami na čistenie a jódom, alebo po jedle povedzme s betainom (lyzinom) HCL a oreganovým olejom ?

http://www.iherb.com/Alkalife-Bicarb-Ba … lets/49062



58

Re: soda bikarbona

Vyborne!!!! Konecne niekto dal dokopy alkalizator, co neznici zaludocne kyseliny!. Hned si ho objednam.
Kedze je entericky pokryty a s postupnym uvolnovanim, je idealny na alkalizaciu
Ma sice plno e-ciek, co ma extra nenadchyna, ale da sa brat kedykolvek, s jedlom aj s doplnkami a dokonca aj  s kyselinami



59

Re: soda bikarbona

Ahoj RNG.

Spýtam sa to najjednoduchšie, ako to ide - koľko tabliet denne treba užívať tohto:

http://www.iherb.com/Alkalife-Bicarb-Ba … lets/49062

...ak užívam 3 tablety (3 hlavné jedlá) denne tohto:

http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Beta … sules/7353

? :-D

A ešte jedna otázka, ak zvýšim dennú dávku Betainu HCL, bude priama úmera vo zvýšení dávky alkalizátora?

Ďakujem za odpoveď.



60

Re: soda bikarbona

Ahoj RNG - viem, že máš málo času a veľa dôležitejších a vážnejších tém, ale mohol by si mi prosím odpovedať na to dávkovanie...Ďakujem.



61

Re: soda bikarbona

Telo vie vylucovat prebytocne kyseliny aj alkalie, ale ked mu chces pomoctm pri tom najma ludia, co maju dovody na alkalizaciu(cukrovka, rakovina, doplnky kyseliny), tak tato zhruba 273mg kapsula neutralizuje  asi 1/2 gram betainu HCl, ale az v crevach a tak to v tele ma byt, kde zaludok musi byt kysly a creva neutralne az mierne alkalicke.
Kedze ja beriem denne aspon 3 tabletky betainu HCl(625 mg) alebo 4 kapsule L Lysinu HCl, tak budem brat minimum 4 tieto tablety , ale skor 6 denne,(tj 3 x 2) aby som sa alkalizoval, nielen neutralizoval a zaroven si dodal extra potrebny draslik. Ked dosiahnem natolko alkalizaciu, ze mi moc bude citat alkalicky, a nie kyslu, ako ho mam teraz, iste mi to pomoze z tela odstranit najma prebytok kyseliny mocovej, kedze mocovan draselny je radove rozpustnejsi vo vode, nez kyselina mocova. A zaroven to ochrani kostru.

Pre mna ako cukrovkara s kyslym rezimom v bunkach(diabeticka acidoza), naviac pouzivajuceho doplnky kyselin na travenie je to velmi dolezita tema.

Parietalne bunky v zaludku vytvaraju aj kyseliny aj alkalie. Kedze nemam dost kyselin zrejme ze nemam aj dost alkalii. Zatial som pouzival len kyseliny a moje ranajsie alkalizovanie bolo problematicke. Teraz to bude bez problemov, dufam.

Naposledy upravil: RNG (2014-06-12 00:06:54)



62

Re: soda bikarbona

stanley napísal(a):

Tento doplnok má entericky pokryté kapsule. Znamená to, že by sa mal vstrebávať až v čreve a žalúdok by sa ním nemal neutralizovať. Odstup od jedla kvôli odkyslenému žalúdku, tak ako pri Kalinate tu teda predpokladám nie je potrebný. Kedy
počas dňa by bolo najlepšie ho užiť a s ktorými ďalšími doplnkami ? Je lepšie ho užiť nalačno a skombinovať napr. s probiotikami, enzýmami na čistenie a jódom, alebo po jedle povedzme s betainom (lyzinom) HCL a oreganovým olejom ?

http://www.iherb.com/Alkalife-Bicarb-Ba … lets/49062

Ahoj, uz si vyskusal tento alkalizator v enterickej tablete?



63

Re: soda bikarbona

Ešte nie, chystám sa ho objednať.



64

Re: soda bikarbona

stanley napísal(a):

Ešte nie, chystám sa ho objednať.

Vdaka za odpoved.


A ty RNG, ty si uz vyskusal ten alkalizator v entericke tablete?



65

Re: soda bikarbona

Akurat som to objednal. Ja mam na tom znacny zaujem, pretoze mi telo netvori dost kyselin, tj ani dost alkalii( v parietalnych bunkach v zaludku sa stiepi sol=NaCl na  HCl , ktora ide do zaludka a NaHCO3=soda bikarbona , co ide do krvi)
Kedze beriem kyseliny na travenie, musim v inom case nejak dostat do krvi NaHCO3, alebo este lepsi KHCO3. A aby sa mi pri tom neodkyslil zaludok, musi to byt samozrejme entericky kryte a rozpustit sa az v crevach.
Zatial som sa alkalizoval skoro rano na prazdny zaludok, co mi velmi nepracovalo, proste som taky rezim nevedel dodrzat s aj tak malo kyselinami v zaludku.



66

Re: soda bikarbona

A kolko treba tabliet toho doplnku na neutralizovanie kysleliny v L-lysine, ak budem uzivat 1-2 kapsule, napr. tento: http://www.swansonvitamins.com/swanson- … Size=SW268 viem, ze si to uz vysvetlil v prispevku c. 61 v tejto teme, ale tam hovoris, ze 1 tableta toho alkalizora ma 500 mg, ale nejako tomu nerozumiem, pretoze v jednej tablete je 200 mg draselnej bikarbony a 73 mg sody bikarbony a teda spolu 273 mg.



67

Re: soda bikarbona

Mas pravdu, ja som pozeral len na velkost kapsule, nie vahu ucinnych latok v nej. Takze si ten povodny vypocet znasob zhruba 2 x. . Tj obsah alkalii musi byt najmenej polovica vahy betainu, co beries. lebo ten vahovy pomer 1:2 j bikarbony k betainu HCl je zachovany bez ohladu na to, koho vyrobky beries



68

Re: soda bikarbona

Tak to zhrnniem. Ked si dam 1 kapsulu l-lysinu HCl, tak na neutralizovanie tej kyseliny staci 1 tableta alkalizatora a ak by som sa chcel aj aktivne alkalizovat, tak by som si musel dat 2 tablety toho alkalizatora?



69

Re: soda bikarbona

ANO. A podla mna, nemam to sice este vyskusane, ale mozes to brat spolu.
Ja to ale pre istotu zatoal  budem brat kyselinu s jedlom a alkalizator 2-3hodiny neskor s hromadou vody.
A budem sledovat na PH mocu, aka davka alkalizatora sa na nom prejavi, kedy zacne telo vylucovat prebytrocne alkalie mocom. Lebo zatial mam moc skoro stale kysly, okolo PH 6, ako cukrovkar DM-2

Naposledy upravil: RNG (2014-06-12 19:44:30)



70

Re: soda bikarbona

Dakujem za tvoje odpovede smile



71

Re: soda bikarbona

Pietro napísal(a):

Dakujem za tvoje odpovede smile

Chcem sa opýtať, keď beriem kyseliny 2-3 HCL, musím brať aj alkalizátor?
Veď ten betain HCL je len to čo za normálnych okolností vyrába organizmus a doplňam, len čo chýba.

Dík

Naposledy upravil: Mik (2014-06-15 21:11:47)



72

Re: soda bikarbona

Nuz, ked tvoje telo netvori dostatok kyselin, tak netvori ani dostatok alkalii co by tie kyseliny neutralizovali. Takze, ked beries extra kyseliny, tak je dobre sa v inom case aj alkalizovat. Sice nie to nutne, pretoze organizmus sa vie priposobit a prebytocne kyseliny vylucit, ale tym aj telo vylucuje potrebne mineraly, t.j. casom by mohla nastat osteopenia a potom osteoporoza. Cize z toho vyplyva, istota je istota, preto je lepsie sa aj aktivne alkalizovat.



73

Re: soda bikarbona

Dík,

ak budem brať 2-3 tablety HCL, vedel by si mi aj odporučiť aký alkalizátor a koľko, mám v tom chaos.
Beriem Betain HCL 650mg - 2-3 s velkými jedlami.

Naposledy upravil: Mik (2014-06-15 21:51:09)



74

Re: soda bikarbona

Najnovsie na fore sa tu spomina tento alkalizator: http://www.iherb.com/Alkalife-Bicarb-Ba … l&ic=2
ktory je v enterickej tablete, ktory sa rozpusti az v crevach, t.j. neznici kyseliny v zaludku, ale ich neutralizuje az v crevach, tak ako to ma byt. Cize mozes to brat aj s jedlom a pravdepodobne aj s kyselinami a inymi doplnkami. Ak budes uzivat tie 2-3 tablety betainu, tak na neutralizovanie HCl by ti malo stacit 2-3 mozno az 4 tablety toho alkalizatora a ak by si sa chcel aj aktivne alkalizova, tak mal by si uzivat az 6 tabliet alkalizatora -> 3x2 tablety.

Alebo da sa aj alkalizovat draselnou bikarbonou (KHCO3), ktora sa na kupit aj na Slovensku, ktora sa pouziva na odkyslovanie vin, ktoru naj des pod nazvom kalinat.

Ak sa budes alkalizovat kalinatom, tak najlesie to je robit na lacny zaludok, a to tak, ze pol lyzicky kalinatu rozmiesas v pohari teplej alebo vlaznej vody potom vypijes a najskor az o 1,5-2 hodiny sa mozes najest.



75

Re: soda bikarbona

Pietro napísal(a):

Najnovsie na fore sa tu spomina tento alkalizator: http://www.iherb.com/Alkalife-Bicarb-Ba … l&ic=2
ktory je v enterickej tablete, ktory sa rozpusti az v crevach, t.j. neznici kyseliny v zaludku, ale ich neutralizuje az v crevach, tak ako to ma byt. Cize mozes to brat aj s jedlom a pravdepodobne aj s kyselinami a inymi doplnkami. Ak budes uzivat tie 2-3 tablety betainu, tak na neutralizovanie HCl by ti malo stacit 2-3 mozno az 4 tablety toho alkalizatora a ak by si sa chcel aj aktivne alkalizova, tak mal by si uzivat az 6 tabliet alkalizatora -> 3x2 tablety.

Alebo da sa aj alkalizovat draselnou bikarbonou (KHCO3), ktora sa na kupit aj na Slovensku, ktora sa pouziva na odkyslovanie vin, ktoru naj des pod nazvom kalinat.

Ak sa budes alkalizovat kalinatom, tak najlesie to je robit na lacny zaludok, a to tak, ze pol lyzicky kalinatu rozmiesas v pohari teplej alebo vlaznej vody potom vypijes a najskor az o 1,5-2 hodiny sa mozes najest.

Dík, čo vlastne ty používaš.
Asi si kúpim ten kalinát, je vôbec bezpečný?
Ešte raz keď si dám 3 tablety betaínu 3 x denne k veľkým jedlám, tak koľko kalinátu?

Naposledy upravil: Mik (2014-06-15 22:17:21)



76

Re: soda bikarbona

Ja zatial neuzivam ziadny alkalizator, ale planujem kupit ten co som ti poradil ako prvy, pretoze ten je pre mna praktickejsi.

Toho kalinatu ti bude stacit podla mna pol lyzicky. Ale nezabudni ze to musis robit vzdy na prazdny zaludok, najlesie rano na lacno a najskor az o 1,5-2 hodiny sa mozes najest aby sa ti znovu nahromadili kyseliny.

Naposledy upravil: Pietro (2014-06-16 09:06:30)



77

Re: soda bikarbona

Detto. Prave som zobral naschval pred jedlom 4 tie entericky pokryte alkalizatoru a 2 kyseliny. Necitim ziadny problem okolo toho, kedby sa tie tablektky z bikarbonou rozpustili v zaludku, uniklo by asi pol litra CO2, tj grgalo by sa mi znacne. Takze to je dokaz, ze sa mi tie tabletky bikarbony nerozpustili v zaludku a teda ten zostal maximalne kysly.
Hura !!!!

Naposledy upravil: RNG (2014-06-16 21:29:23)



78

Re: soda bikarbona

Vdaka RNG za info smile



79

Re: soda bikarbona

OK



80

Re: soda bikarbona

Ahoj RNG, chcem sa Ta opytat. Ako si zatial spokojny s tymto alkalizatorom?
http://www.iherb.com/Alkalife-Bicarb-Ba … l&ic=2

Mas s nim lepsie vysledky resp. lepsie Ta alkalizuje ako ked si sa alkalizoval kalinatom?



81

Re: soda bikarbona

Som velmi spokojny.



82

Re: soda bikarbona

Vdaka. Ja to tiez uzivam, ale ide to dost do penazi. Tak rozmyslam, ze asi prejdem na ten kalinat, predsa ten vyjde cenovo vyhodnejsie. Lenze vies, ten kalinat treba uzivat rano na prazdny zaludok a najskor o 1,5 az 2 hodiny sa moze clovek najest. Toto mi moc nevyhouje z casoveho hladiska, tak som rozmyslal, ze si kupim prazdne kapsule a budem to plnit, len neviem ci s tym nie je dost velka robota, skusal si uz ten kalinat niekedy plnit do kapsul?



83

Re: soda bikarbona

Kapsule, ak nie su pokryte entericky ako napr selakom sa rozpustia za par minut v zaludku, tj tak isto mozes pit roztok kalinatu.



84

Re: soda bikarbona

Prepac, zabudol som spomenut, ze by som to plnil do entericky pokrytych kapsul, alebo do obycajnych a po naplneni by som tam vytvoril ten entericky povrch. Zevraj sa to da nejako spravit, tusim sa to do niecoho niekolkokrat namoci, asi aj napriklad do toho selaka ako si spominal, ale neviem ako sa to presne robi, ale asi s tym bude dost velka robota. Aj som sa tu docital, ze kedze ten kalinat alkalizuje a entericky pokryta kapsula sa rozpusta v nekyslom prostredi, ze ked kapsulu naplnim kalinatom, tak sa moze ta kapsula rozpustit. Myslis, ze je mozne to spravit tak, ze sa to rozpusti az v nekyslom prostredi?



85

Re: soda bikarbona

Nuz je to problem,lebo my nemame zariadenie, co by vedelo spolahlivo pokryvat napr selakom kapsule, co treba urobit viacnasobne, jedna vrstva nestaci.

Naposledy upravil: RNG (2014-10-28 20:00:45)



86

Re: soda bikarbona

RNG napísal(a):

Nuz je to problem,lebo my nemame zariadenie, co by vedelo spolahlivo pokryvat napr selakom kapsule, co treba urobit viacnasobne, jedna vrstva nestaci.

Ahoj, nasiel navod ako vyrobit "podomacky" entericky pokryte kapsule: https://www.dmt-nexus.me/forum/default. … mp;t=14708

Vyskusal si to uz niekedy takto podobne vyrobit?



87

Re: soda bikarbona

Mnohokrat som sa na to chystal, ale nakoniec som si neobjednal shelakovy spray, lebo sa mi videl drahy. A potravinarsku kvalitu shelaku cisteho, tj nerozpusteneho v alkohole som este nevidel nikde tu. Kasdy predava len kozmeticky alebo priemyselny=farby.



88

Re: soda bikarbona

Vdaka.



89

Re: soda bikarbona

OK



90

Re: soda bikarbona

Ahoj RNG,

som chemický laik, a možno by si mi vedel upresniť, čo sa v tele deje po užití sódy bic.
Našiel som tento vzorec. NaHCO3 + HCl = NaCl + H2O + CO2
Takže ak tomu rozumiem správne, po užití sódy, mi v tele vznikne chlorid sodný (soľ), voda a oxid uhličitý.

Oxid uhličitý, pokiaľ ma moje znalosti neklamú je kyselina. Je mi jasné, že určitý objem CO2 "vygrgáme" ale určite nie všetok.
Preto mi tak prišlo na um, aký účinok teda tá sóda má, ak produktom po skonzumovaní je v podstate bublinková minerálka?
Pýtam sa to hlavne pre to, že opäť pokiaľ viem, tak voda s obsahom CO2 , teda perlivá minerálka sa práve považuje za kyselinu, nie zásadu.

Som naozaj dosť mimo z chémie, preto táto úvaha môže byť úplne milná, len sa snažím pochopiť, ako chemicky sóda zalkalizuje telo, ak prodktom po rozpade je v podstate neutrálna voda a oxid uhličitý, čo je kyselina.

Ďakujem.



91

Re: soda bikarbona

Nezabudni, ze ti to vyberie /neutralizuje HCl, co je velmi silna kyselina.
H2CO3, tj sodova voda je velmi slaba kyselina a aj tak sa ropzpadne na H2O a CO2, co je plyn co vygrgame alebo vydychame.



92

Re: soda bikarbona

Takže ak to chápem správne, tak sóda pôsobí na princípe zmenšenia kyslosti HCL, to znm., že po užití sódy nie je produktom zásada, teda odkyslenie tela, ale zníženie kyslosti, teda zvýšenia ph, čo má efekt na zvýšenie celkového ph a odkyslenie? Ďakujem



93

Re: soda bikarbona

Presne tak.



94

Re: soda bikarbona

RNG prosimta tak kolko toho kalinatu si mam rano do vody dat? Viem že potom nemožem 2hod jest ale možem si dať doplnky? (samozrejme okrem entericky pokrytých) Ďakujem



95

Re: soda bikarbona

Pol lyzicky do pohara teplej vody. Niektore doplnky si dat mozes, najma take, co nepotrebuju kyseliny na absorbciu. A tych je na stastie vacsina.



96

Re: soda bikarbona

davam si pancreatin, butterbur, stinging nettles, vit C, selen , zinok, NAC, MSM, glucosamine, CMO, lutein, quercitin, betaglukany, milk thistle, ALA , vit A a vinpocetine...možem si toto vsetko dat spolu so sodou bikarbonou? ĎAkujem
A este som sa chcel spytať že ked si davam rano pancreatin na prazdny zaludok na precistenie tela viem ze nemozem 2hod jest ale nemožem si dať ani doplnky? (hore vymenované) Ďakujem



97

Re: soda bikarbona

Mozes, ak ti to znesie zaludok. Mne osobne sa to vidi privela naraz. Najma zinok na prazdny zaludokl moze niekoho drazdit.
Samozrejme neodporucam sodu bikarbonu, ale draselnu bikarbonu, lebo spdika mame privela ale draslika primalo. Najdes ju aj na Slovensku pod menom Kalinat, prostriedok na odkyslovanie vin. Pozri napr na
http://www.farmarik.sk/product/kalinat- … -1-kg-461/
co ti vystaci skoro na 2 roky odkyslovania, intenzivneho.



98

Re: soda bikarbona

RNG,

fajn a je vhodné to aj kombinovať, kalinát aj entericky kryté. Alebo kalinát neplní tú istú ulohu?
Ja mám velký nedostatok kyselín.

Ďakujem



99

Re: soda bikarbona

Nekryty praskovy  kalinat ti znizi aj tak nizku hladinu kyselin v zaludku, preto je dobre brat alkalizatory vo forme entericky pokrytych, ktore sa nerozpusta v zaludku ked je tam co len trosku kyselin ale az v alkalickom dvanastorniku alebo crevach.

Naposledy upravil: RNG (2015-06-14 23:26:36)



100

Re: soda bikarbona

RNG napísal(a):

Nekryty praskovy  kalinat ti znizi aj tak nizku hladinu kyselin v zaludku, preto je dobre brat alkalizatory vo forme entericky pokrytych, ktore sa nerozpusta v zaludku ked je tam co len trosku kyselin ale az v alkalickom dvanastorniku alebo crevach.

Mám ten istý problém, čochvíľa budem brať tiež Betain, takže aký enterický pokrytý kalinát objednať? Ďakujem