1

Téma: retinopatia

Som diabeticka na inzuline od detstva, takmer 36rokov. Napisala by som viac,ale nemam na teba email a nechcem  tu verejne rozoberat svoje zdr.problemy a nazory vseobecne, preto to zostrucnim na konkretnu otazku-v roku 2005 mi na jednom ocnom vysetreni zistili dia retinopatiu,brala som vtedy na to liek Danium asi tri mesiace a na dalsom vysetreni uz toto zistene nebolo,ani na dalsich vysetreniach v priebehu celych devat rokov,proste ta retinopatia zmizla.Nehovorim ze z toho lieku,neviem. Teraz mi znova robili ocne pozadie a zas to tam mam-makuly-bilat MA,vlavo aj niekolko bodkovitych IRH, makuly bez edemu,lahka dilatacia ret.ven,sietnice v celom rozsahu prilozene,bez IRH.Zaver-retinopatia diab-MA a ojedinele IRH na LO.Liecim sa aj na zvyseny vnutroocny tlak,ale glaukom nemam.Lekari si to casto mylia. Trocha sa mi zhorsil zrak do dialky,a malo ma rezu oci-ale to moze byt aj z novych kvapiek,ale inak nepocitujem VOBEC ziadne priznaky. Zaujima ma hlavne to,ako mam odstranit to znova najdene krvacanie do ciev?alebo sietnice v ociach. Beriem serrapeptazu 120 000,ALE to je asi malo a ani neviem ci je to na to vhodne,co by si mi teda doporucil konkretne aby sa mi to nezhorsilo alebo aby to odislo ako predtym? Menovane lieky uz nevyrabaju, neviem preco, a to co povie doktorka, ze drzat dietu nestaci-ved tato choroba je samozrejme o diete,ale aj tak to skace hore dole,potom su hyperglykemie a poskodzuju sa cievy,nervy atd. Napis mi prosim konkretne co si mam zohnat aj s linkom na dane doplnky ohladne dia retinopatie a tvoj nazor na retinopatiu. Dakujem



2

Re: retinopatia

Cievu praskaju pre to, ze nie su dost pruzne. A ked maju byt pruzne, potreebuju byt v prvom rade ciste (lecitin, lipaza)a musis jest dost antioxidantov na na ich spruznenie, odporucane su najma rozne bioflavonoidy((rutin hesperidin a najma diosmin), tiez vinpocerine huperzine A, , anto a,proantokyanidy z roznych zdrojov, najma semien hrozna, tiez samozrejme polyfenoly a carotenoidy ako lutein a astaxanthin.
Na znizenie tlaku v ociach treba zlepsit permeabilitu/oriepustnost ocnej bulvy a kanalikov odvadzajucich lymfu z vnutra oka, na co 10% roztok MSM  ako ocne kvapky moze pomoct.
Na makularnu defgeneraciu odicialne ale zatial je zname, ze pomahaju karotenoidy z korenia safranu, davka je 100 mg safranu denne.
Moja zena ho pridava do varenia, kedy sa len da ako prevenciu.



3

Re: retinopatia

Dakujem za odpoved, niektore pripravky ale vobec neviem kde mam zohnat. Zatial som zohnala Lecitin 1200 mg od Jamiesonu, cisty vyvazeny fosfatidyl komplex z nebielenej soje, pisu tam ze 1 kapsulu dvakrat denne uzivat. Kazda kapsula obsahuje lecitin 1200mg,z toho poskytuje 11% fosfatidylcholinu. I ked som citala od teba na inom diskusnom fore, ze uprednostnujes skor praskovy lecitin, lebo je cisty, ale ja co som nasla na nete je 250mg balenie, tak ktore je lepsie? To praskove sa uziva len dvakrat tyzdenne velku lyzicu? Aky je v tom rozdiel?Lebo tu pisu, ze tento  v kapsuliach je taktiez  cisty.  Este by som poprosila doplnit nejaky link na najlepsi pripravok, ktory obsahuje rutin, hesperidin a diosmin. A taktiez tieto pripravky vobec nepoznam  vinpocerine huperzine A, anto a,proantokyanidy. Kde sa to da zohnat? Tiez spominas  polyfenoly a carotenoidy ako lutein a astaxanthin.  U nas som  nasla len ocuvite lutein forte-Zloženie: Karotenoidy (luteín 6,0 mg, zeaxantin 0,5 mg); Vitamín C 60,0 mg; vitamín E 8,8 mg; selén 20 µg; Zinok 5 mg,ale to je asi slabe,pripadne co je lepsie? Poprosim link, kolko toho treba denne brat?



4

Re: retinopatia

Dadanka na lecitin , inulin a psylium pozri na domacu firmu Vemica.
Na ine pozeraj skor do zahranicia, Slovensko a vseobecne cela Europa je slaba v doplnkoch a pridraha. Pozri na strane
http://rng.nazory.eu/rubriky/uvod
na rozne zdroje, z ktorych mnohi Slovaci objednavaju.
Osobne , kedze zijem v USA a miestne postovne je bagatel objednavam asi najviac z www.swansonvitamins.com
Ked mas vacsiu objednavku tak sa to oplati aj Swanson, na mensie pozeraj najma na iherb
Tam maju napr pod menom Herbal Memory Complex silnu kombinaciu vinpocerinu, huperzinu a gingka. Tiez silnu kombinaciu karotenoidov pod menom Carotenoid Complex
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … ex-60-caps
denna davka 2 kapsule
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … x-30-sgels
denna davka 1 softgel