1

Téma: Formy vitamínov a minerálov

Toto sú napr. vitamíny a minerály získavané 100% z potravy resp. zrejme z nejakého druhu kvasníc, asi pivné:

http://www.iherb.com/MegaFood-DailyFood … /4036?at=0

toto sú "umelé" izolované minerály, aj keď je tam zastúpených viacero foriem, organické, anorganické, chelátované, naviazané organicky

http://www.iherb.com/Source-Naturals-Li … /1258?at=0

Zaujímalo by ma do akej miery je pre telo rozdiel príjimať vitamínové a minerálne doplnky, ktoré sú 100% z potravy s komplexom enzýmov a ďalších látok, ktoré napomáhajú vstrebateľnosti, sú organické a medzi izolovanými vitamínmi a minerálmi - tam ešte záleží aká je to presne forma. Vitamíny a minerály získavané z potravy sú o dosť drahšie, ja osobne som ich užívala aj na prázdny žalúdok a nikdy mi z nich nebolo zle ako z bežnej aj keď kvalitnej zmesy minerálov a vitamínov. Dnes už aj vitamín C organicky naviažu napr. na nejaké morské riasy, phytoplanktón, aby ho telo vnímalo ako potravu a tým pádom zostáva dlhšie v tele a nevylúči sa tak rýchlo ako bežná kyselina askorobová:

http://www.iherb.com/NutriBiotic-Meta-C … /7156?at=0

dnes robia umelo aj tukorozpustnú formu vitamínu C, ale je to naozaj to pravé orechové pre organizmus alebo radšej si kúpiť prášok z aceroly alebo nejakú inú prírodnú formu vitamínu C? Samozrejme je mi jasné, že tam, kde potrebujem vitamín C dávkovať vo vysokých dávkach, tak by som na prírodnom vitamíne C asi skrachovala a to platí aj pre tie prírodné minerály a vitamíny, ale ak nemám nejaký vážny zdravotný problém a užívam vitamín C len preventívne, tak nie je lepšie užívať prírodný?



2

Re: Formy vitamínov a minerálov

Sacharomyce cervisae su chlebove kvasinky, bohate najma na vitaminy D, neviem podla obsahu, ze by boli zvlast velke zdroje mineralov
Dnesne moderne doplnky maju aj vysoku absorbovatelnost aj su bioidenticke formy, tj take iste, ako ich najdes v prirode.
Takze tie vecne boje medzi prirodnym a umelym stracaju akosi na vyzname.
Problem s koncentratmi je ale casto ten, ze v silnych zmesiach je toho tolko, ze bez dostatku vody moze sposobit ozmoticky sok(tazoba zaludka), preto ich musis brat spolu s jedlom a nie len s vodou na prazdny zaludok.
Prasok z aceroly obsahuje tu istu kyselinu askorbovu, ako "umelo" vyrobena(enzymaticke procesy) , len z aceroly sa to pomalsie vstrebava, co je snad lepsie na vyrovnanie hladiny vitaminu C v krvi.
Ester C palmitat, tj tukorozpustna forma vitaminu C sa v prirode nenachadza, je definitivne umela, ale v tele sa postupne rozpada na jedle zlozky. Vyhoda tejto formyu je ze sa dostane napr do podkoznych tukovych vrstiev, kam sa vodorozpustny vitamin C nemoze dostat.
A ester C ma polcas zivota v tele az 5 krast taky, ako askorbova kyselina a je to vlastne viacej molekul askorbatu vapenateho spojenych dokopy, a askorbat vapenaty je jedna z foriem vitaminu C, ktora sa nachadza v prirode v zeleninach.



3

Re: Formy vitamínov a minerálov

A ktoré sú napr. bioidentické formy minerálov vo forme doplnkov vhodné pre  človeka? Prírodná forma minerálov je v podstate aj dolomit a asi to nebude najvhodnejšia forma minerálov pre človeka.

a čo napr. minerály v surovej forme získavané čisto z rastlín a rias?

http://www.iherb.com/Garden-of-Life-Vit … 18255?at=0


keď je niekde napísané magnesium citrate, ascorbate, aspartate..... vyskytuje sa takáto forma horčíka aj v prírode? A z čoho sa takéto "umelé" minerály vyrábajú?



4

Re: Formy vitamínov a minerálov

Kyselina citronova je c citrusovych a inom ovoci, askorbova je vitamin C, asparticka je tiez v nasom tele prirodzene.
Samozrejme teda aj ich soli su v nasom tele a potravinach bezne, pre to to patri do kategorie POTRAVINOVYCH doplnkov. To ze to netazia z potravin ale vyrobia chemicky(biologicka chemia) nic nemeni na tom ze sa jedna o koncentrovane bioidenticke formy.
Takze posudzovanie ucinnosti nie je podla toho, ci je to ziskane z rastlin alebo vyrobene v laboratoriach ale podla toho, ako sa to absorbuje a zabuduje v tele. Dolomit sa absorbuje pre starsich max 4%, magnezium citrat vyse 40%, magnezium bis glycinat vyse 60 % a znacna cast z neho sa rovno zabuduje do kosti, kedze sa jedna o zlozku bielkovin, aminokyselinu priamo potrebnu v kostiach
Citrat sa sice vyborne absorbuje ale priamo ako citrat sa nezabuduje, musi sa zmenit na chelat aminokyselin(protein chelat)



5

Re: Formy vitamínov a minerálov

Aj keď sa jedná po chemickej stránke o úplne totožnú formu, nezdá sa mi, že by ale bolo úplne jedno, či ako zdroj použíjem chemický postup v laboratóriu alebo získam danú formu z prírodného zdroja. Čo všetky tie látky navyše ako rôzne enzýmy, flavonoidy, fytonutrienty, látky, ktoré pôsobia synergicky a napomáhajú lepšej vstrebateľnosti. Prášok z aceroly alebo z camu camu obsahuje aj kopec iných prospešných látok okrem kyseliny askorbovej. Prečo dnes výrobcovia viažu rôzne minerály na aminokyseliny, vitamín c na riasy, hlavne preto, aby telo vnímalo danú látku ako potravu a lepšie sa zabudovali. To nie je lepšie rovno to získať z potravinových  zdrojov? Ale väčšina ľudí má potravu mizernú, takže potrebujú tieto "izoláty".


Napr. taký vitamín E, drtivá väčšina doplnkov je len alpha  tocopherol, ktorý ešte dajú do nejakej želatinovej kapsle s rafinovaným repkovým alebo sójovým olejom, ktorý antioxidačný efekt toho vitamínu čiastočne spotrebuje, ale vitamín E sa v prírode vyskytuje vo forme rôznych tocopherolov a zmesy tocotrienolov, ale už aj také doplnky vitamínu E sú na trhu.

Naposledy upravil: bludicka (2010-11-19 09:02:20)



6

Re: Formy vitamínov a minerálov

Nuz bolo by to krasne, keby sme vedeli navrhnut stravu tak, aby sme v nej dostali vsetky ziviny v takych mnozstvach, ktore zistili klinicky pre telo prospesne.
Ale s mnohymi to nie je vobec mozne, napr keby sme chceli dostat 4 mg astaxanthinu, 10 mg luteinu, 5 mg alfa karotenu, tak by sme museli zjest len na to samotne, viac zeleniny, ako je nasa celodenna spotreba potravin.
Mozno v buducnosti budu vediet vyslachtit rastliny vzhladom na tieto ziviny, ale zatial sa za poslednych 6000 rokov slachtilo hlavne na vynos, chut a trvanlivost.
Takze nemyslim ze sa mozeme vyhnut laboratorne/priemyselne pripravenym doplnkom, ked si chceme zlepsit udrzbu zdravia.

Nazor lekarov, ze vsetko dostaneme zo spravne volenych potravin zialbohu uz davnejsie mnohi lekari vyvratili, hoci to ,samozrejme organizovana medicina nechce nijak prijat. Dovod je ale nie zdravie ludi, ale ekonomia organizovanej mediciny.
Organizovana medicina tvrdo bojuje, aby sa nemenili tie uz davno zastarale tabulky zivin, denne odporucene davky z roku 1948 a jeden z ich nastrojov je, ze vsetky potrebne ziviny mozeme dostat v dostatku zo spravne volenej stravy.
A na to vacsina ludi naleti, samozrejme aj lekarov, vcitane Bukovskeho.

Je vyse 20 000 medickych sprav napr na vitaminy E, kde zistili, ze telo operuje lepsie s davkami od 200 do 800 IU denne. Tabulky hovoria, ze nam staci 15IU as tolko sa da dostat zo stravy mozno pri spravnom vybere. Ale rozhodne nie tie ovela vyssie davky.
Selen je z polnohospodarskej pody vyuzivanej starocia prakticky uplne vycerpany. Ale telo operuje lepsie s davkamio 200 az 800 mikrogramov, zase ovela viac, nez tie nestastne zastarale tabulky odporucenych dennych davok.
Momentalne z potravin, ktore by nam mohli dat take mnozstva je jedine divo rastuci paraorech  z tropov, kde v asi 6 orechoch je 200 mikrogramov selenu.
Aj tie vitaminy C z aceroly, nesmies celkom verit vyrobcom,, obsahuju AJ acerolu, ale aj bioidenticku vyrobenu kyselinu askorbovu. Vyroba kyseliny askorbovej je enzymatickymi premenami, presne tak, ako si ju vyrabaju mnohe zvierata v tele.

Celkove, aby som to uzavrel, je dobre dostat ziviny v prirodnych produktoch, ale nie vzdy sa to da vzhladom na cenu a vobec vyskyt v prirode.
Lekari, co v tom robili vyskum pouzivali tak isto casto bioidenticke ziviny vo forme doplnkov,, ktorymi dosiahli svoje uspechy, takze ked ich len kopirujeme, dostaneme obdobne uspechy.



7

Re: Formy vitamínov a minerálov

RNG, čo povieš na tento vitamín E:

http://www.iherb.com/Life-Extension-Gam … 16386?at=0

je dosť drahý za tú cenu, ale je to kompletné spektrum tocopherolov a tocotrienolov a tých tocotrienolov je tam veľa, lepší sa mi na iherb nepodarilo nájsť, takisto sa mi páči, že neobsahuje lacné sójové a slnečnicové oleje, ktoré ako nenasýtené znižujú efekt toho vitamínu E v kapsuliach

predtým som užívala tento, ale tam je hlavne zastúpený lacný alpha tocopherol a tocotrienolov je málo:
http://www.iherb.com/Carlson-Labs-E-Gem … /2789?at=0

aké by malo byť ideálne zloženie vitamínu E, pomer tocopherolov a tocotrienolov? Takisto moc nepíšu, z akých zdrojov je získavaný.

a čo napr. klíčkový olej, nie je dobrý zdroj vitamínu E?



8

Re: Formy vitamínov a minerálov

Nuz samozrejme ten velmi drahy obsahuje hromadu tocotrienolov, ktore su az 50 krat tak ucinne antioxidanty, ako tocoferoly.
Ziadne prirodne zdroje neobsahuju take mnozstva vitaminu E, ako vyskumnici zistili(vyse 20 000 vyskumov) ze je pre nas idealne pre udrzbu zdravia, preto sa vitamin E vyraba enzymatickou premenou olejov(kvasenie) a davame si ho ako doplnok.



9

Re: Formy vitamínov a minerálov

Mám doma tento vitamín E
http://www.docsimon.sk/tovar/vitamin-e- … 0-generica
Ovšem v príbalovom letáku píšu niečo iné a síce, že ide o formu DL-alfa-tokoferolacetát. som niekde čítala, že táto forma nie je príliš vhodná pre telo. mohol by si mi prosím vysvetliť, či tento druh áno alebo nie a prečo ?
Keď si budem vitamín z tej ampulky natierať na kožu, bude to mať nejaký efekt a prejde nejaký vitamín aj do tela (ako pri jóde napríklad), alebo nie ?



10

Re: Formy vitamínov a minerálov

Ahoj RNG.Uz davnejsie premyslam nad tym, preco je v niektorych doplnkoch Sodium-naco je tam. objednavala som si doplnky na protokol Dr. Berksona a pri tomto ma odradilo to Sodium
http://www.iherb.com/Now-Foods-Silymari … s/802?at=0
nie je to jediny doplnok pri ktorom som si to vsimla. Je to OK, ma to podstatny vyznam na ucinnost pripravkov?
Dakujem za odpoved!



11

Re: Formy vitamínov a minerálov

Veď toho tam je tak málo, že ti to môže byť jedno...



12

Re: Formy vitamínov a minerálov

Sol sa nachadza vo vsetkom. Tu ju uvadzaju, aby sa pochvalili , ze je to produkt s mizive malo solou. Denna davka soli( vlastne sodika/sodium/natrium zo soli) je 2000 az 2600 mg
Privela sodika a zaroven primalo draslika je jeden z dovodov vysokeho tlaku.



13

Re: Formy vitamínov a minerálov

Chcem sa este opytat:

Raz som v krvnych testoch mala hranicne hodnoty draslika v krvi (horna hranica, cize viac). V tom pripade by mi ten Kalinat neskodil? Nemala by som este viac  draslika?
Lekarka hovorila ze to suvisi s oblickami. Zrejme neprefiltrovali vsetko. Neskodilo by to oblickam?

Naposledy upravil: Yannie (2011-07-28 16:50:50)



14

Re: Formy vitamínov a minerálov

Draslik vypadava z tela velmi lahko, len pri poskodenych ladvinach je problem.
Ladviny si treba vyhojit, regenerovat. Tj potlacit nakazy, ktore sa v nich zdrzuju a potom mas sancu, ze sa zregeneruju.



15

Re: Formy vitamínov a minerálov

No zbohom. Dalsia vec v poradi. Uz ani neviem co skor. Ale pomaly sa mi vyjasnuje.

Pochopila som, ze ked sa postaram o travenie, precistim si pecen, budem detoxikovat, zdravise jest a dodrzat aspon niektore zasady ktore tu pravidelne hovoris, tak je to obrovsky skok k lepsiemu v zdraviu a vnikne tak synergicky efekt. Regeneracia moze potom prebiehat na roznych urovniach.

K tomu sa musim este vela ucit ! Ale inak toto forum je skvele citanie po veceroch, ja som musela odlozit na nejaky cas moje rozcitane knihy :-)

1. Co sa tyka regeneracie obliciek mozem sa riadit informaciami ktore su tu?:
http://rng.nazory.eu/oblicky-ladviny

2. A ten kalinat teraz mozem podla teba brat?

Naposledy upravil: Yannie (2011-07-28 17:50:02)



16

Re: Formy vitamínov a minerálov

1) ano
2) pravdepodobne ano v mensich davkach. Inac mozes brat aj NaHCO3=sodu bikarbonu, ked mas obvy s predavkovania kaliom/draslikom/
Pokial literatura hovori, ze az 8% ludi ma mierne zvysene kalium, bez akychkolvek skod v tele a  az naozajstne vysoke zvysenie, hyperkalemiu, treba adresovat znizenim  prijmu jedal s vyssim obsahom draslika.



17

Re: Formy vitamínov a minerálov

RNG, čo povieš na tento prípravok na "remineralizáciu" osmózovej vody, je to vraj koncentrovaná morská voda so zníženým obsahom sodíka, je to podobné ako samotná morská soľ len bez toho sodíka. Nakoľko je tam bezpečný obsah niektorých kovov ako hliník, ortuť, arzén a pod.?

http://www.iherb.com/Trace-Minerals-Res … 22265?at=0

Nevadí mi pitie osmózovej vody, len napr. pri športe ma to napadlo ako doplnok do vody.



18

Re: Formy vitamínov a minerálov

Zabudni na to, ked chces mineraly do cistej vody, nalej si tam trochu nesladenej ovocnej/zeleninovej stavy alebo hoci aj vina



19

Re: Formy vitamínov a minerálov

Včera som to skúsila pridať tam tie trace minerals a tá voda chutila super na rozdiel od osmózovej, viem, že šťava z ovocia a zeleniny je fajn, ale občas potrebujem remineralizovanú vodu na výrobu kváskov, kefírov, pri čistej vode bez minerálov sa im moc nedarí.

Veď keď človek používa morskú soľ, tak čo je také zlé na tých trace minerals?



20

Re: Formy vitamínov a minerálov

Nic nie je zle na stopovych materialoch, ja som sa vyjadroval len na cenu morskej vody, trochu skoncentrovanej a zbavenej casti NaCl. Netrafinovana morska sol obsahuje tak isto tie stopove a da sa kupit este lacnejsie, nez rafinovane soli, ked vies kde.Ved je to predsa samozrejme rafinacia stoji plno penazi. Rozne spolocnosti to zneuzivaju a predavaju specializovane soli, pozri napr na  http://www.sfbsc.com/pure-pacific  a ich ine vyrobky. Alebo sem
http://www.nextag.com/unrefined-sea-salt/stores-html
Inac ked chces mineralovy vytazok z morskej vody, vcitane stopovych materialov, mas toho plno v kelpe alebo Spiruline Pacifice.

Naposledy upravil: RNG (2011-10-31 10:12:57)



21

Re: Formy vitamínov a minerálov

Chcem sa spytat ..mavam silne busenie srdca velmi casto..asi to bude aj hormonalnymi zmenami.Davam si mineraly a hlavne magnezium.Vzdy mi to na cas pomoze.Momentalne beriem "len" bone essentials a mam pocit ze mi to akosi slabo ucinkuje,nakolko mam busenie aj napriek tomu..sice trochu menej ale predsa.Mohla by som brat popritom aj zvlast magnezium?Kolko magnezia denne nesposobi problem?Dakujem...



22

Re: Formy vitamínov a minerálov

Co tak yam? Ked mas hormonalne vykyvy, telo ti nehospodari dobre s mineralmi, takze je dobre si tie hormonalne napravit.
Davky mineralov velmi zavisia od formy, niektore su pre jedinca len 4 % absorbovatelne, ostatok vypadne cez stolicu a moc, niektore sa absorbuju az na 60% a dokonca pri spravnej kombinacii s inymi mineralmi sa zabuduju do kosti. Ak beries magnezium citrat, tak 500 mg citratu(tj len 50 mg magnezia vlastne) dva krat denne bohato staci.
Ale vo forme oxidu ta davka je az 2 x  500 mg oxidu, tj ovela viac magnezia, a aj to je niekedy malo pre telo. Ale ovela vacsie davky oxidu  su neodporucene, lebo kedze sa to viacmenej vsetko vyluci, zatazuje to ladviny.



23

Re: Formy vitamínov a minerálov

Na tie hormonalne vykyvy beriem uz dlhodobo DIM.Pred tym som brala asi rok Yam,ale prestal mi ucinkovat na mens. krvacanie tak som presla na DIM.Toto mi to krvacanie upravilo ako-tak ale vzdy tesne pred menzesom alebo v tom obdobi mavam neskutocne busenie srdca...Moze DIM nahradit uplne Yam?Dakujem...



24

Re: Formy vitamínov a minerálov

Dim ma uplne iny mechanizmus, potlaca estrogenicku cinnost a vyrobu DHT.
Yam je ale polotovar na rozne hormony, ktore si z neho telo vie vyrobit. Podobne su rozne  rastlinne steroly.



25

Re: Formy vitamínov a minerálov

Takze by som mohla zacat spolu s DIM brat aj Yam?Bolo by to ok?



26

Re: Formy vitamínov a minerálov

Samozrejme OK. Este aj ja to beriem obcas, lebo ako stary chlap mam privysoko estrogen a malo testosteronu(to velmi rabuje o energiu a vlastne nas starych chlapov akoby hormonalne "kastruje"), na co beriem steroly.

Naposledy upravil: RNG (2011-11-26 21:58:08)



27

Re: Formy vitamínov a minerálov

Mám doma tento vitamín E
http://www.docsimon.sk/tovar/vitamin-e- … 0-generica
Ovšem v príbalovom letáku píšu niečo iné a síce, že ide o formu DL-alfa-tokoferolacetát. som niekde čítala, že táto forma nie je príliš vhodná pre telo. mohol by si mi prosím vysvetliť, či tento druh áno alebo nie a prečo ?
Keď si budem vitamín z tej ampulky natierať na kožu, bude to mať nejaký efekt a prejde nejaký vitamín aj do tela (ako pri jóde napríklad), alebo nie ?
Aka je vlastne davka vitaminu E v tomto doplnku??



28

Re: Formy vitamínov a minerálov

DL alpha tokoferol je syntetická forma vitamínu E, takže nič moc.

D alpha tokoferol je prírodná forma.

Najkvalitnejší vitamín E je v prírodnej podobe zo zastúpenými všetkými tokoferolmi a tocotrienolmi  napr.:

http://www.iherb.com/Source-Naturals-Ga … tgels/1221

http://www.vitamins-nutrition.org/vitam … min-e.html



29

Re: Formy vitamínov a minerálov

Dobry sa zda aj tento
http://www.iherb.com/Now-Foods-Tocotrie … ftgels/337
Ja pouzivam v sucasniosti hlavne tocotrienoly, lebo maju az 50 nasoBnu antioxidacnu kapacitu ako tocorerroly.
Ale najlepsie je prirodna zmes vsetkych, lebo este stale nevieme, na com vsetkom v tele  sa ktory z nich podiela



30

Re: Formy vitamínov a minerálov

RNG

nahodou som natrafila na IHerbe na tento pripravok:

http://www.iherb.com/Vitamin-Power-Supe … lets/42271

Nie som zastancom mixov, ale tento mi pripada celkom ucinne, hlavne je tam dost vapnika, horcika a v 3 davkach denne aj dost zinku... Co ty na to?

Naposledy upravil: Yannie (2012-05-02 15:05:10)



31

Re: Formy vitamínov a minerálov

Vyzera to velmi dobre! Som prekvapeny, lebo vacsina mnohozlozkovych je dost mizerna.



32

Re: Formy vitamínov a minerálov

Tento pripravok je dobre uzivat aj dlhodobo? Lebo okrem tych zakadnych na udrzbu tam obsahuje aj ine veci. Ci je len na docasne doplnenie niektorych vitaminov, mineralov kym problem resp deficit nevymizne? Nemam velmi skusensti s tymi multi vita-mineralmi.

Naposledy upravil: Yannie (2012-05-02 20:51:12)



33

Re: Formy vitamínov a minerálov

Kazdy doplnok pouzivas len v pripade potreby.
Inac velku vacsinu zivin musi telo byt schopne dostat z normalnej stravy, ked ma dobre travenie a spravny vyber potravin.



34

Re: Formy vitamínov a minerálov

Dakujem.



35

Re: Formy vitamínov a minerálov

OK



36

Re: Formy vitamínov a minerálov

Kúpila som si túto nerafinovanú morskú soľ, má takú šedú farbu:

http://www.santi-shop.eu/en/p1567-Unref … nival.html

Ale mám obavy ju jesť, či neobsahuje ťažké kovy, čítala som niektoré články o morskeľ soli, že takéto nespracované produkty môžu byť dosť kontaminované.

Čo majú u nás ale bežne morskú soľ, aj tú čo predávajú ako "nerafinovaná", tak sú úplne čisto biele, takže podľa mňa nejak spracované asi budú.

Naposledy upravil: bludicka (2012-11-26 12:04:17)



37

Re: Formy vitamínov a minerálov

Nuz ja som jedol morske soli roznych farieb, dokonca aj cervene a uplne cierne. Urcite  obsahy tazkych kovov tam sice mozu byt, ale nic sa nemoze predavat v civilizovanycykrajinach s privelkymi obsahmi tychto zamoreni. Takze to by bola posledna vec, coho by som sa obaval.
Nakoniec ryby, kde je koncentacia tych tazkych kovov ovela vyssia,najma u dravych ryb tak isto uz aj kelp alebo spirulina su bezne na trhu, a tie rastliny doslova do seba nasavaju rozne zamorenia, tj ich stupen zamorenia je definitivne vyssi, ako v soli.



38

Re: Formy vitamínov a minerálov

Výborný článok o chemických tzv. "bioidentických" vitamínoch a ich vplyve na organizmus vs. prírodné vitamíny v potravinách. Je tam uvedené aj, z akých surovín sa vyrábajú vitamíny, keby to ľudia vedeli, asi by ich rovno vyhádzali do koša, vyrábajú sa často z ropných surovín, B1 vitamín napr. z uhoľného dechtu, vitamín c z lacného kukuričného sirupu atď. Pojem "bioidentický" môže byť veľmi zavádzajúci, výrobcovia a propagátori výživových doplnkov tvrdia, že ak je molekulárna štruktúra nejakého vitamínu identická, je úplne jedno, či sa daný vitamín získal z potravy al. sa vyrobí v laboratóriu, ich funkcia v organizme bude rovnaká.

http://www.doctorsresearch.com/articles4.html

Takisto sú tam popísané formy vitamínov v potravinách a tých vyrobených. Čiže ak nájdeme napr. na vitamíne označenie "folic acid" je to jednoznačne chemická forma často označovaná za "bioidentickú", v potravinách sa "folic acid" ale vôbec nenachádza, ale je tam forma "folate". Forma "folic acid" je toxická:
http://chriskresser.com/folate-vs-folic-acid

Výrobcovia sa stále predháňajú a reagujú na nové poznatky o vitamínoch, takže namiesto kyseliny listovej, už si môžeme kúpiť aj "prírodné" foláty:
http://www.iherb.com/Life-Extension-Opt … l&ic=7

Ale pri cenách týchto "prírodných" vitamínov, je už pre mňa asi výhodnejšie získať ich napr. z brokolice.

Takisto by ma zaujímalo napr. ak sa "prírodný" vitamín E vyrobí takouto rafináciou z lacného sójového oleja, aká je to kvalita a nakoľko môže byť napr. zoxidovaný a tým pádom toxický, všetky antioxidanty v doplnkoch môžu oxidovať, stačí svetlo, dlhšie skladovanie a takisto asi aj proces výroby má na to vplyv:

"Consider vitamin E tocopherols, which can be extracted from vegetable oils (often soybean, due to low costs).

First, the soybeans are crushed and the protein is removed by precipitation.
Second, the resultant oil is distilled off to become bottled vegetable oil.
Third, the remaining materials are solubilized to remove any carbohydrates.
Fourth, the vitamin E is solvent extracted away from the remaining waxes and lecithin."

Viaceré štúdie preukázali, že suplementácia vitamínom E bola škodlivá. Jedna vec je, keď ľudia brali syntetický vitamín E, ktorý je jednoznačne škodlivý, ale či je zrovna ten prírodný vitamín E o moc lepší, keď sa vyrába z rafinovaných lacných olejov, neviem.



39

Re: Formy vitamínov a minerálov

Vsade je vyvoj, samozrejme aj v doplnkoch a doplnkovy priemysel, ako kazdy iny priemysel ide za peniazmi. Ropadiel medzi doplnkovym priemyslom a farmaciou je zjavna skodlivost farmaceutickych chemikalii, ktore na to, aby dostali ochranny patent musia byt neprirodzene, tj nikde nikdy pred tym neexistovali a ziadatel o patent ich prvy cyrvoril. Hra na Stvoritela ma samozrejme svoje nasledky, kde sa smrt ako nasledok liekov, schvalenych predpisovych, prebojovala na cestne 3 miesto, hned za civenymi chorobami a rakovinami. Zatial co doplnkovy priemysel v USA nal za cely rok len 2 pripady besneho predavkovania, ktore skoncili smrtou.
Takze mas na vazkach vyse 700 000 smrti rocne ku dvom smrtiam....
Uzaver si moze urobit kazdy sam, ked je ochotny hybat rozumom a nedava toto privilegium  vylucne do ruk svojich lekarov.
Inac akykolvek co len naznak skodlivosti doplnkov a naskace na nich nasa FDA, zavrie vyrobne , zhabe majetky a dokonca posadi do vazenia vyrobcov.
Takze osobne sa citim aj napriek vsetkym reciam ociernujucim doplnky zatial velmi bezpecne, aj ked je absolutna pravda, ze mnohe z nich sa vyrabaju vseliak zdanlivo pochybne.



40

Re: Formy vitamínov a minerálov

Ja neviem, či ide o očierňovanie doplnkov, mňe osobne doplnky veľmi pomohli, ale by ma takisto dosť zaujímalo, že aké si mám vlastne kupovať, či si mám priplatiť za tie prírodné, mne logika hovorí, že budú kvalitnejšie a v poslednej dobe si kupujem už len tie. Napr. ak zoberiem prírodný b complex na lačný žalúdok, žiadna ťažoba, po umelom som mala často nevoľnosť, dnes už väčšinou výrobcovia kombinujú tie umelé s prírodnými, hodia do b complexu foláty, methylcobalamin atď., ale väčšinu nechávajú v tých lacnejších umelých formách. Dnes už je trh s doplnkami tak ďaleko, že sa dajú kúpiť už aj tie prírodné skoro všetky minerály a vitamíny, samozrejme na "megadávky" sú stále pridrahé a takýchto doplnkov je možno menej ako 1% zo všetkých predávaných a to nielen z dôvodu ceny, ale hlavne z toho dôvodu, že ľudia nemajú ani šajn o tom aký je rozdiel medzi naozaj prírodnou formou a tou "bioidentickou", čo je dosť zavádzajúci pojem a firmy ho zneužívajú. Len aj v tých prírodných môžu byť rozdiely, hlavne ak sa vyrábajú rafináciou, u toho vitamínu E som napr. dosť na pochybách, či ho brať al. nie, alebo či si hodiť do seba radšej hrsť slnečnicových klíčkov.

U debaty farmácia vs. doplnky, je samozrejme výsledok jasný v prospech doplnkov.

Naposledy upravil: bludicka (2014-02-17 19:44:50)



41

Re: Formy vitamínov a minerálov

Nuz este bude dlho trvat, akmvobec, kym sa vykrystalizuju tie najlepsie formy doplnkov, samozrejme co najblizsie, k prirodnym zdrojom. Ale mnohe , hoci vyrobene z roznych zdrojov su ovela lepsie, ako nioc a niekedy take masivne davky, ako niektori lekari pouzivaju sa z prirodnych vlastne ani nedaju dostat
"Prirodne su ovela ucinnejsie a z nich staci ovela mensia davka" je niekedy argument platny, ale casto nie, lebo si vobec neviem predstavit ako dostat napr davku vitaminu C tak velku, ze by bola citotoxicka na rakovinu.Aj z najbohatsich zdrojov vitaminov C sa neda dostat viac ako par gramov a citotoxicke davky zacinaju od 75 gramov intravenozne. Takze tam uz vlastne ani nemozeme hovorit o potravinovych doplnkoch, lebo intravenozne branie nie je zalezitost potravy.
S vitaminom E nemam problem, lebo pouzivam pritrodnu zmes alfa, beta gama a delta tocoferolov a tocotrienolov, samozrejme z roznych zdrojov poskladane, ale definitivne uzitocne pre telo, o com som sa mohol uz mnohokrat presvecit, ked som bol na slnku pridlho a predsa som sa prilis nespalil.

Naposledy upravil: RNG (2014-02-17 23:48:47)