1

Téma: Aký riad

Potrebujem kúpiť nové formy na pečenie a neviem si vybrať z akého materiálu. Už neviem čomu veriť. RNG, čo hovoríš na silikonový riad? Aký riad používaš ty?
Ďakujem za odpoveď.



2

Re: Aký riad

Nuz mu mame rozny, od nehrdzavejucej ocele, skodlivych teflonovanych az po keramiku(corelle) a sklo(pyrex)
Najradsej by som cast vyhodil a nahradil novymi, tzv Green keramickymi povrchmi na eloxovanom hlinniku(hard anodized).



3

Re: Aký riad

Už som sa na to pozerala. U nás sú ale v ponuke zatiaľ iba panvice a woky.
A čo titanový riad? Ale tá cena...

Naposledy upravil: Svetlana (2011-01-24 21:16:42)



4

Re: Aký riad

Nevidim ziadne vyhody v titanovom riade. Titan nie je dobry vodic tepla ani extra vzdorny proti priskvareniu.
V potravinarskom priemysle sice pouzivaju v peciach neprerusene beziace titanove pasy, ale po odpadnuti peciva maju drhnucu/kefujucu linku na pase, ktora ho oskrabe.



5

Re: Aký riad

Nechcela som zakladat novu temu, snad sa to tu hodi aspon trosku.

Pisal si RNG, ze zvyknes si dat do flase niektore svoje doplnky co beries a popijas cez den. Aj ja by som si takto chcela pomoct, ale neviem ci je vhodne pit pravidelne z PVC flase?



6

Re: Aký riad

PVC nie je dobre, ale dnesne vodne flase su povacsine PET, PEET a podobne, ktore su velmi vhodne a velmi malo latok skodlivych pre nas sa z nich uvolnuje, a to aj dlhodobo.



7

Re: Aký riad

No myslela som na PET flase, ale myslela som si ze ani tie nie su dobre. Takze mozem s kludom pouzivat. Dakujem.



8

Re: Aký riad

bol tu dotaz na formy na pečenie, jedna nemecká firma teraz začala vyrábať keramické formy podobné green pan, ja som si kúpila teraz jednu na amazon.de:

http://www.amazon.de/Kaiser-637075-Spri … amp;sr=8-2

Povrch vyzerá veľmi odolne, píšu tam niečo o 10-ročnej záruke na povrch, ale neviem, či je na to spoľah, no v každom prípade je to asi to najlepšie, čo sa mi podarilo nájsť.  Inak používam klasickú keramiku, napr. rímske hrnce na chlieb.

Oceľ a sklo (pyrex) na pečenie - zlý rozvod tepla+všetko sa lepí.

Naposledy upravil: bludicka (2012-05-03 06:21:31)



9

Re: Aký riad

Kedze od roku 2015 je zakaz pouzivat teflonovanie , skoro vsetci vyrobcovia skor ci neskor prejdu na keramicke zmesy, podobne ako ma green pan. Je to material tvrdy, smyklavy=neprilnavy a sklada sa z pre nas nejedovatych /inertnych zloziek.
Jediny problem , co tam bol dlhe roky ako vyrobit na jednej strane smalt neprilnavy ku jedlam ale velmi pevne drziaci na kovovom podklade.
A urobit ho tak tenucky, ze nie je krehky a neoplieska sa ako povodne smalty. Nu a zrejme dnes je to vyriesene a ostatni vyrobcovia to budu s mensimi ci vacsimi zmenami kopirovat. Lebo zmes ako taka zo znamych zloziek  sa neda patentovat, len meno na nu.

Naposledy upravil: RNG (2012-05-03 18:13:45)



10

Re: Aký riad

Ked PET flasu pouzivam dlhsie nezhromazdia sa mi tam skodlive bakterie? Ako dlho by sa mala takato flasa pouzi?



11

Re: Aký riad

Vsetko treba pravidelne sterilizovat, tj minimum vymyt horucou vodou.
Ja pouzivam tie iste flasky na moje mixy uz roky. raz za cas ich dokladne umyjem a sterilizujem
Drevenne sudy na vino, kde sa bakterie mozu sirit ovela rychlejsie, nez v PET flasiach sa vzdy pred naplnenim mustom .dokladne vymyju a vysiria, kde sirovy papier pri horeni produkuje sterilizacny SO2. Videl som sudy pouzivane uz 500 rokov...
Sterilizovat sa da napr aj pridanim par lyziciek peroxidu vodika do litra vody na vyplachnutie flias, pripadne aj ine oxidatory, ako chlornan a chloritany(10 az 20 ppm), dnes zname ako MMS, ktory sa snazia zakazat, lebo je to prilisna konkurencia patentovanym liekom.
Sterilizovat sa da aj jodovou tinkturou, do litra vody das 20 kvapiek, dobre pohrkas flasou, nechas tam nejaky cas.
Priemyselne najlacnejsia sterilizacia je prehriatou parou(asi 105 stupnov celzia), pasterizacia je uz 85 stupnami celzia, ultrapasterizacia nad 95 stupnov celzia.

Naposledy upravil: RNG (2012-07-19 14:57:38)



12

Re: Aký riad

S MMS zatial nemam skusenosti aj ked som tu nuz o otm citala. Toto mozem kupit podla teba?:

http://www.webareal.sk/mms-kvapky/eshop … MMS-Kvapky



13

Re: Aký riad

Je to sice poriadne predrazeny chlorat/dezinfekcia, ale videl som uz aj vyssie ceny.
Peroxid je lacnejsi na dezinfekciu v malom, tento MMS sa pokutne(podla nariadeni ministerstva zdravotnictva) pouziva na liecenie, tj vnutorne pouzitie.
Osobne si ho drzim v zasobe, pre pripad potreby, zatial som ale vsetko vedel vyriesit povolenymi potravinovymi doplnkami a takze som nema ziadny dovod siahnut na tuto chemikaliu.



14

Re: Aký riad

Uvazujem ze aj ja si kupim jedno take balenie, na dezinfekciu pouzijem jod a toto MMS si odlozim aby som mala do buducnosti keby nieco. Medzitym si nastudujem vsetko o tom aj tu na fore aby som vedela o tom co najviac.

Dakujem ti.



15

Re: Aký riad

Vdacne.



16

Re: Aký riad

A co tradicny liatinovy riad?
http://www.prijemneveci.sk/liatinovy-riad-skeppshult



17

Re: Aký riad

Ten riad je čistá liatina bez ochrannej vrstvy, takže nemôžete na ňom robiť kyslé veci, rajčiny, nevhodné na polievky, omáčky a pod., lebo to zreaguje a samozrejme to hrdzavie. Tie "hrnce" sa používajú skôr ako pekáče. Jediné, čo sa oplatí, sú tie panvice, ale to len skôr na opekanie, grilovanie, ale na ten účel sú zase bezkonkurenčné. Žiadna nepriľnavá panvica neznesie úplne bez ujmy vysoké grilovacie teploty a tej liatine to nevadí, nemá sa tam čo zničiť.



18

Re: Aký riad

Prave nad tou panvicou aj uvazujem. Na palacinky, placky a pod.  Cize ak mozu zhrdzaviet, nemali by sa mozno ani umyvat? Iba po pouziti vytriet? Alebo to zase az take haklive nie je? A pouzitie tuku je nutne?



19

Re: Aký riad

Lotika odporucam ti moderny hruby hlinnikovy riad pokryty najmodernejsiemi ultrajemnymi keramikami. Je dnes velmi lacny, vyborne sa na nom pracuje a netreba ho ani umyvat, staci ho vytret papierom. Nic sa nan silne nenalepi a nepriskvari.
Neviem vo predavaju na Slovensku, ale ja ma 2 taketo a neviem si ich vynachvalit
http://www.target.com/p/as-seen-on-tv-o … c+cookware



20

Re: Aký riad

lotika napísal(a):

Prave nad tou panvicou aj uvazujem. Na palacinky, placky a pod.  Cize ak mozu zhrdzaviet, nemali by sa mozno ani umyvat? Iba po pouziti vytriet? Alebo to zase az take haklive nie je? A pouzitie tuku je nutne?

Na grilovanie, aj palacinky, opekanie na oleji (zemiaky, mäso...) a hlavne napr. ja robievam nasucho rôzne placky, lokše, plackové chleby, kde je veľmi vysoká teplota, tak tá liatinová panvica je na tento účel super. Žiadna keramická panvica ju nenahradí - ok, palacinky sa dajú robiť aj na nej a väčšina vecí, ale zrovna to opekanie nasucho je na keramickej rizikové. Mne sa vysokou teplotou zničil na keramickej povrch. A ešte je tu jedna vec, na tej liatinovej sa všetko opečie akosi viac do chrumkava, než na nepriľnavej. Ja používam keramickú na vajíčka a na všetky bežné veci typu rizoto, zeleninové veci, kde sa používajú úpravy ako dusenie a pod. Tá liatinová panvica vydrží do konca života, keramická podľa používania môžeš ju za 2-3 roky vyhodiť a kupovať novú, takže rozhodne ekologická nie je ako to o nej často reklamujú. Treba používať riad podľa účelu.

Tie liatinové panvice sa len poriadne opláchnu horúcou vodou bez saponátu, príp. vydrhnú kefou a naolejujú. Trochu tuku použiť treba, teda napr. pri opekaní lievancov, palaciniek.

Naposledy upravil: bludicka (2014-02-08 11:12:56)



21

Re: Aký riad

bludicka, takze rozne placky na sucho robievas aj ty a mas dobre skusenosti s liatinovymi panvicami. vies mi odporucit aj vyrobcu?



22

Re: Aký riad

RNG, dakujem za tip. keramicky riad sa da kupit aj na SK, ale neviem v akej kvalite. potrebovala by som odporucanie na konkretnu znacku, mozno mi ho sem niekto da.ta cena je oproti tym liatinovym super, ale o keramickych panvicach som prestala uvazovat po tom, co som sa docitala, ze nie je s nimi 100 percentna spokojnost.

Naposledy upravil: lotika (2014-02-08 11:55:51)



23

Re: Aký riad

Je dobré mať keramickú a aj liatinovú, ale keramickú človek využije na viac vecí-dusenie, omáčky, kyslé, s vínom.... Ja mám liatinovú hrubú veľkú a dve liatinové tenšie panvice - sú ľahšie, lepšie sa s nimi robí. Keramickú mám len noname z Billy. No s liatinovými mám dobré skúsenosti, ak sa s nimi človek naučí robiť. Ja často pečiem rôzne placky z kváskového cesta a na to používam túto, tá má 35 cm, používam ju aj ako pekáč do trúby:
http://www.amazon.de/Bratplatte-Grillpl … rillpfanne

Keď si človek pozrie na čom sa robia mexické tortily, indické čápatí, arabský plochý chlieb al. ako naše babky robili lokše, vždy sa to robí na takýchto ťažkých liatinových panviciach al. babka to robila na takom sporáku na drevo. A ešte používam tú panvicu na pizzu, na pizzu treba veľmi vysokú teplotu a na tej platni sa dá urobiť super cesto, to sa bežne nedosiahne na plechoch.

Skeppshult (predražený) a Carl Victor sú hrubé panvice, veľmi ťažké, ja mám radšej tie tenšie:
http://www.amazon.de/Bratpfanne-28cm-Ei … words=turk

(treba ju ale vypáliť najskôr, používam na to ľanový olej)
Návod ako na to:
http://www.youtube.com/watch?v=xoIO8YOpyN4

Inak keramické asi greenpan nebudú zlé, stačí kúpiť tú najlacnejšiu radu, okolo 30 eur, vzhľadom na životnosť by som za to viac nedala:
http://www.mall.sk/panvice-universalne/ … boka-panev

Naposledy upravil: bludicka (2014-02-08 15:12:48)



24

Re: Aký riad

dakujem. presne na indicke placky to aj chcem. a mas pravdu, ved kedysi byvali k sporakom take tazke liatinove kruhove podlozky. je to sice velmi mimo temu, ale zijes na SK? z akej muky robis razny kvasok? ide mi o znacku. Ja som asi pol roka piekla kvaskovy chlieb, ale vzdy po case kvasok splesnivel. Moze byt, ze su to spory v chladnicke, ale dost som ju preto dezinfikovala. Mam podozrenie, ci neboli zarodky v muke. Kupovala som Biomilu a este nejaku rakusku znacku - nepamatam si nazov. Ak sa mi podari kupit este dalsiu znacku, tak by som to este raz rada skusila. Pretoze odkedy sme piekli tento chlieb, iny uz neviem jest (co pravda nie je na skodu)
Ospravedlnujem sa za odbocenie



25

Re: Aký riad

Tú liatinovú podložku mám ja doma, používam ju napr. pod ryžu, lebo mám plyn. Len je malá na placky, ale kedysi sme robili na nej lokše doma.

Ja si všetku múku meliem doma čerstvú, lebo tie celozrnné múky veľmi rýchlo oxidujú, často sú plesnivé, sú balené len v papieri, pšenová múka bola vždy zatuchnutá, pohánková väčšinou len hnedá. A teraz pečiem kváskový chlieb len z naklíčenej múky, je to najstráviteľnejší chlieb, čo som jedla, chuťovo výborný. Dám si naklíčiť naraz aj 6 kg raže, kamutu, potom ju vysuším v sušičke a z toho meliem.  Pozri si tému chlieb a kvások. Ja pečiem chlieb tak, že polovicu múky dám bezlepkovú - ryža natural, pohánka, pšeno, quinoa al. aj konopná múka. Mne kvások nikdy nesplesnivel, ale ja som si kúpila hotovú kultúru z Ameriky, lebo tie moje vypestované kultúry mi veľmi nechutili, aj keď boli zdravé a chlieb nakysli. Ak môžem doporučiť, zožeň si z Rakúska "Backferment", veľmi dobrá kultúra, trochu podobné kvásku, ale je tam viac baktérií mliečneho kvasenia, aj tú často používam.



26

Re: Aký riad

Ešte pre zaujímavosť, v Amerike liatinové panvice, kde majú tradíciu, stoja pár šupov:
http://www.amazon.com/Lodge-L10SK3-Pre- … t+iron+pan

To len v Európe zase firmy ako Skeppshult robia z toho biznis, lebo je to "pravá švédska liatina". Inak veľmi dostupné kvalitné železné panvice vyrobené v Nemecku firmou Turk sa dajú kúpiť tu, poštovné na SK 7,90 Eur:

http://www.kochform.de/Turk-Eisenpfanne-mit-Stiel.htm

Naposledy upravil: bludicka (2014-02-09 12:38:28)



27

Re: Aký riad

my sme kupovali skeppshult viacere kamaratky naraz iba na vyprazanie asi pred troma rokmi. Po case sme kazda dokupili este nejaky hrniec, pekac alebo wok, kedze sa v nich robit da vsetko
ano, su bez povrchovej vrstvy, preto sa nemusim bat, ze sa mi nejaka vrstva znici...robim v nej aj kysle veci - a panvica nehrdzavie - treba ju po uvareni umyt, vytriet do sucha alebo zohriat na platnicke, aby vyschla a pripadne natriet jemne mastou (alebo olejom). o tych kyslych veciach sa pise aj tu http://www.prijemneveci.sk/kvalitna-zdr … ica-anemia
skeppshult je drahy, ale naozaj vyrabany vo svedsku a nie v cine http://www.litinove-nadobi.cz/dulezite-upozorneni/
a v kontrolovanej vyrobe...

ten Turk vyzera ale uplne inac - ma hladky povrch...co si ja pamatam, nikde som liatinovu platnu (taku tu klasicku na peci) nevidela s hladkym povrchom. vzdy je drsna, ako skeppshult panvice...



28

Re: Aký riad

90% riadov, čo si kupujete, sú vyrobené v Číne, aj kvalitné firmy tam presúvajú svoje prevádzky, ale to neznamená, že sú nekvalitné, ak sú robené pod kontrolou tej firmy.

To je hlavná taktika firmy Skeppshult, že výrobky sú zo Švédska, ok, panvice sú to kvalitné, ale tie ceny sú fakt vysoké na slovenské pomery.  Ja by som určite nepoužívala nič kyslé na tých panviciach, raz som opekala rajčiny a poškodilo to tú patinu trocha. To vylučovanie železa neviem, či je zrovna k prospechu veci, veľa ľudí trpí aj nadbytkom železa a zrovna príjímať ho v tej anorganickej forme v akej sa vylučuje z panvice, nie je tiež najzdravšie. Je určite lepšie získať železo z potravín, než z panvice. A neuvolňuje sa len železo, ale aj ďalšie kovy ako napr. chróm. Podľa mňa najlepší materiál na varenie je taký, z ktorého sa nevylučuje vôbec nič, pri použití akýchkoľvek surovín - kyslých a pod. a pri rôznych teplotách. Keď si pozriete v tejto tabuľke, koľko železa sa vylučuje zo železných panvíc, určite by som ich nepoužívala na kyslé a tekuté veci, ale len čisto na opekanie na tuku alebo nasucho:
http://cookware.mercola.com/ceramic-cookware.aspx

Ešte výborný článok o tom, či telo vôbec dokáže využiť formu železa uvolňovaného zo železných panvíc:
http://learningandyearning.com/cast-iron

Panvice Skeppshult sú preto čierne, lebo už sú od výroby vypálené repkovým olejom, aj tie panvice Turk časom zčernia používaním, oni nie sú vypálené, preto sú také bledé. Skeppshult sú odlievané, preto sú drsné a tie turk sú kované za tepla al. za studena a valcované - preto sú také hladké, ale sú aj takéto drážkované:
http://www.kochform.de/Schmiedeeiserne- … riffen.htm

Sú tam aj materiálové rozdiely, v deBuyer je napr. viac uhlíka.

Kde potrebujem masu železa na akumuláciu tepla, napr. grilovanie, robenie tých placiek sú fajn tie hrubé panvice. Na všetky ostatné účely sa mi zdá vhodnejšia tá tenšia - sú ľahšie a vlastnosti sú tie isté a výhoda je, že je tam rýchlejšia tepelná odozva, než u tej hrubej, čo je zase výhodné pri robení omelet, palaciniek, varenie vo woku a pod..

Naposledy upravil: bludicka (2014-02-09 12:29:57)



29

Re: Aký riad

Absorbcia zeleza z roznych hrdz(roznofarebne kyslicniky/oxidy) je mizerna, preto davaju farmaceuti tychto hrdz do doplnkov zeleza velke kvantity a aj tak su casto neucinne.
Riady by mali byt trvanlive a ciastocky z nich neprechadzat nekontrolovane do jedla
reo som skor za keramiky a keramiocke povrchy, lebo tie uvolnuju toho relativne najmenej, hoci aj do roznych kyslych jedal.
Moja mensia polovicka je chemicka a kedysi ako diplomovu pracu robila na smaltoch a ich uvolnovani roznych zloziek do jedla, tj robila to s octom. Davky uvolnene boli naozaj minimalne a ked sa vyhnes tazkym kovom v smaltoch tak to nepredstavuje ziadny problem. Dnesne moderne keramicke pokrytia su ovela lepsie ako smalty, neobsahuju ziadne skodlive tazke kovy a teda su daleko najlepsi povrch na varenie a pecenie.
Tieto povrchy sa mozu davat na akekolvekl kpovy, hruby hlinnik ako dobry vodic tepla  a lahkost panvic je velmi vyhodna pre kucharky.
To udrziavanei teploty je pre rovnaku vahu hlinnika vyssie ako pre zelezo. Takze rovnako vaziaca hlinnikovA panvica udrzi teplo 2 x tak dobre, ako zelezna. Chyba je, ze sa hlinnikove vyrabaju ovela lahsie. Keby bola hrubka panvice z hlinnika v pomere k zeleznej 7.8 : 2.7 (poner specifickych vah) tak by mala 2 krat taku tepelnu zotrvacnost. Pozri na tabulky specifickych tepiel
http://www.engineeringtoolbox.com/speci … d_152.html
Takze by stacilo na rovnaku tepelnu zotrvacnost/kapacitu  mat hlinnikove panvice len 44% hrubsie, ako zelezne, a to by este stale boli podstatne lahsie.
Co sa tyka rozvodu tepla, tam ani nejdem spekulovat, hlinnik vedie teplo podstatne lepsie, ako liatina, (144 ku 46) kde by tie hrubsie hlinnikove panvice mali rozdiely teplot len 22% toho, co nameras na liatinovych
http://www.engineeringtoolbox.com/therm … d_858.html



30

Re: Aký riad

Problém s hliníkovými panvicami je v tom, že sa nerobia v tej potrebnej hrúbke a vždy sa tam musí naniesť nejaká vrstva, aby potraviny neprichádzali do styku s hliníkom. Keramická panvica je ok, ale nie na účely vysokých teplôt. Takisto "kulinárske vlastnosti" daného materiálu sú dôvod, prečo ľudia tak vyhľadávajú železné panvice, čiže nejde len o tabuľkovú vodivosť tepla. Pri opekaní dochádza k tzv. Maillardovej reakcii, kde sa na povrchu potraviny vytvorí niečo ako skaramelizovaná kôrka, ktorá potom udrží vlhkosť a šťavu vnútri potraviny. Myslela som si najskôr, že to bude asi škodlivé, ale napr. ja mám veľmi rada volské oko, kde je žĺtko tekuté a najlepšie sa mi podarí práve na železnej panvici, naspodu sa vytvorí pevná kôrka a vnútri zostane to žĺtko tekuté, nepoškodí sa pri obrátení, lebo hneď sa vytvorí kôrka aj na druhej strane, na teflóne to nedosiahnem, kým bielko stuhne, už je aj žĺtko čiastočne uvarené, musím si pomáhať poklopom a pridaním vody, čo vytvorí paru a varí vajíčko aj zhora. Detto napr. u mäsa alebo keď sa varí vo woku, zelenina zostane chrumkavá a myslím, že je to lepšie tak aj kvôli uchovaniu vitamínov, nielen kvôli chuťovým vlastnostiam, ak je úprava krátka a rýchla a nepresiahne 140 stupňov celzia, potom sa už vytvárajú akrylamidy a toxické látky.
Takisto neviem, či tie rôzne "nano" vrstvy v keramike dnes sú úplne bezpečné a či sa tam predsa len niečo neuvolňuje. Väčšina výrobcov si patentuje tie rôzne vrstvy a je ťažké sa dopátrať k reálnym výskumom o zdravotnej nezávadnosti týchto povrchov. Takisto pri poškodení nanesenej vrstvy sa môže do jedla uvolňovať hliník.
Ale smalt je ok a čo viem, takisto bezpečný je  materiál silargan od firmy Sillit, ktorý si kupujú aj ľudia s MCS (multiple chemical sensitivity) a ľudia s alergiou na nikel.

Naposledy upravil: bludicka (2014-02-09 13:40:07)



31

Re: Aký riad

Nanokeramiky su chemicky len ultrajemne smalty. Co obsahuju, neviem, ale iste maju mnozstvo tazkych kovov ako olovo, kadmium a podobne len minimalne, podobne ako kvalitne smalty.
Tie povodne nanociastocky sa pri spracovani pevne spoja do suvislej vrstvy(sintrovanie) takze sa nemozu uvolnovat ako povodne nanocastice, ktore by samozrejme pre svoju prenikavost(mama velkost) mohli sposobit zamorenie tela.
Problem je samozrejme dostat dostatocne hrube hlinnikove panvice, lebo sa kazdy snazi usetrit co najviac a hlinnik je ovela drahsi material , ako zelezo.
Na chrumkave povrchy treba pouzit nie hladky, ale drsny riad, aby bol dotyk s jedlom co najmensi a vyssie teploty. To je mozno chutnejsie, ale nie zdravsie, lebo karamelizacia vytvara aj dechty, ktoere su nam skodlive a naviac vyssie teploty viacej nicia oleje, kde sa vytvoria trans zluceniny, ktore su dokonca nepriamo karcinogeny.
Takze v honbe za chutou je casto zdravotne hladisko vyzivy poskodene. To je tiez cast civilizacnych chorob. Chut pred obashom zivin.
Podobne je to v mode, kde vzhlad je casto na ukor zdravia.



32

Re: Aký riad

Tak to skaramelizovanie a chrumkavosť na povrchu určite nie je najzdravšie, ale zase keď sa robí štýlom wokového varenia na stabilných tukoch je to určite lepšie ako kura pečené v trúbe hodinu a pol. kde sú vyššie teploty a dlhšia tepelná úprava. Môj laický dojem je, že pre vitamíny, živiny v jedle je lepšia čo najkratšia úprava aj pri vyšších teplotách ako pomalé varenie pri nižších teplotách napr. tlakový hrniec (ešte výhoda zníženého prístupu vzduchu) vs. pomalý hrniec.  Takisto ak potraviny rýchlo a prudko opečiem, zostávajú vnútri viac šťavnaté a viac nedovarené ako keď ich kompletne uvarím dajme tomu vo vode. Keď pečiem napr. chlieb v trúbe, tak hlavne u tých ťažkých ražných chlebov je tá kôrka už dosť prepečená - plná akrylamidov, ale to nehrá až takú rolu, keď si zobriem objem chleba a že vnútri nie sú tie spálené časti, problém je to napr. u hranoliek, kde je veľká plocha, kde sa môžu akrylamidy vytvárať.

Podľa mňa je úplne najnezdravšie pečenie v trúbe - prístup vzduchu, vysoké teploty, dlhá doba úpravy a spravidla tam vždy pečieme potraviny "dohneda". Preto ja používam vždy väčšinou poklop - napr. rímsky hrniec, takže potravina sa skôr dusí a len posledných pár minút dám poklop dole. Tu sa mi zdá wokové varenie, kde skracujem dobu varenia pokrájaním na drobné kúsky al. rýchle opečenie potravín na panvici ešte ok.
http://www.livestrong.com/article/41122 … g-healthy/

Ja mám hladkú železnú panvicu a aj drsnú a chrumkavosť sa dosiahne na oboch bez problémov. Nedosiahne sa ale na nepriľnavých povrchoch.

Naposledy upravil: bludicka (2014-02-09 14:17:29)



33

Re: Aký riad

Ešte zaujímavý článok, ktoré metódy varenia sú najvhodnejšie z hľadiska uchovania vitamínov a živín. Na prvom mieste je tlakový hrniec, tú mikrovlnku by som ja osobne vynechala a potom je varenie v pare, wokové varenie a najhoršie je pečenie a varenie vo vode:
http://missvickie.com/library/benefits.html

Čo najkratšia doba varenia, malé množstvo vody, obmedzený prístup vzduchu (tesné pokrievky, tlakový hrniec)...



34

Re: Aký riad

No ja sa snazim vyhybat cinskemu tovaru, kde sa da -a vsimam si , kde je co vyrobene..okrem toho, ze cina je velmi daleko, aby sa vsetko odkontrolovalo, tak hlavne z etickych dovodov...este stale je tam otrocka praca a tiez ekologicka stopa nie je zanedbatelna(ci uz vyrobny proces alebo doprava)...



35

Re: Aký riad

Podobne, ale je to coraz tazsie, lebo obchody a dovozcovia maju na tych tovaroch vyssiu marzu zisku.
Pomoze len ked si ludia uvedomia, ze napr domace produkty treba podporovat aj za cenu vyssich cien.



36

Re: Aký riad

A ja sa snažím kupovať taký tovar, ktorý nemusím meniť každých 2 až 5 rokov. Vždy mám veľmi zlý pocit, keď niečo vyhadzujem, škoda materiálu, životného prostredia. Napr. som odpálila tri mixéry, čo s nimi? Trvanlivosť jedného pár mesiacov. Tak som kúpila Vitamix a dúfam, že tých 7 rokov, čo má záruku, vydrží. Alebo som mala doma odšťavovač Champion 15 rokov a ešte som ho aj predala, nezničiteľný motor. Ak je výrobok kvalitný, tak mi je jedno, kde ho vyrobia, ale spravidla tie kvalitné výrobky, čo mám, sa nevyrobili v Číne, Vitamix a Champion z Ameriky, šrotovník na obilie z rakúskej firmy, ale ak mi vydržia tie výrobky 10 až 20 rokov, sú na dnešné pomery nadštandarne ekologické a počiatočné vyššie náklady sa vrátia niekoľkonásobne. Keby tu aspoň fungovali tie domové výpredaje ako to človek vidí vo filmoch spravidla v Amerike alebo človek môže starší produkt niekde darovať, tak má dobrý pocit z toho, že to využije niekto druhý a tie veci sú v obehu a nekončia na skládkach.

Naposledy upravil: bludicka (2014-02-10 16:00:23)



37

Re: Aký riad

Detto



38

Re: Aký riad

Dobrý deň. Dievčatá, povedz mi, čo pečenie vybrať na tejto stránke Plechy, formy. Mám zľavu.



39

Re: Aký riad

Zepter je drahy, ale super, mas na cely zivot



40

Re: Aký riad

.