1

Téma: sóda bikarbóna

dobrý deň, chcel by som sa opýtať aký dopad má sóda bikarbóna na náš žalúdok a celkovo na zdravie človeka. aká dávka by sa nemala presahovať?



2

Re: sóda bikarbóna

Nuz soda bikarbona neutralizuje zaludocne kyseliny na najmenej hodinu-dve, tj to je jej zla stranka, lebo vtedy jedlo v zaludku kvasi a hnije. Preto ju neodporucam brat s jedlom ale aspon 2 hodiny pred.
Ale na druhej strane soda bikarbona a draselna bikarbona alkalizuju telo. Davky su od 1/2 az do 2 gramov. Viac by som neodporucal osobne.



3

Re: sóda bikarbóna

Snažila som sa svojmu manželovi reprodukavať to, čo hovoríte vy o problémoch s trávením, pocitom plnosti, pálením záhy - že ide o nedostok kyselín - a teda odporučiť mu, aby si pokúsil doplniť pri takýchto ťažkostiach kyseliny a enzými, načo ma on "spacifikoval" tvrdením, že jemu pomôže jedine sóda BB, lebo keď je prejedený a je mu ťažko a dá si ju, tak sa mu vygrgne a zároveň uľaví, tj. že tie problémy mu teda určite nespôsobuje nedostatok kyselín, ale skôr naopak - nevedela som mu to dalej vysvetliť - tak ako to teda je, prečo mu sóda BB zdanlivo pomôže????



4

Re: sóda bikarbóna

Ked si zneutralizujes kyseliny v zaludku, nemozu ti palit hltan, ked sa tam pri grgnuti dostanu.
Toto samozrejme vedia aj lekari, preto odporucuju odkyslovat zaludok. To ale znici traviaci proces a vedie k stovkam zdravotnych problemov, postupne.
Clovek sa nema prejedat a ked jes tazkostravitelne veci, ako maso, bielkoviny, syry, neslobodno spolu s tym pit, inac si rozriedis kyseliny, spomalis travenie a dokonca pri prilis slabych kyselinach sa ti v zaludku mozu rozmnozovat rozne mikroby, najma od kvasnych az po hnilobne, ale aj ine, choroboplodne(patogenne)
Zly zvyk je aj po jedle jest mucnik alebo sladke ovocie, lebo pri nizkych kyselinach okamzite zacnu kvasit a hnit.
Ale necuduj sa, ze mu to nevies vysvetlit, ked ani drviva vacsina lekarov tomu nerozumie.



5

Re: sóda bikarbóna

Ak mám pravdu povedať, ja už teraz po tom, čo som čítala na fóre o prijímaní potravy, vôbec neviem kedy mám čo jesť a kedy môžem piť, či dať si nejakú maškrtu...
Naše stravovanie je doteraz také typicky slovenské: na raňajky pečivo - biele väčšinou- iná ponuka v našich dedinských potravinách nie je a to čo sa tvári ako celozrnné je väčšinou len prifarbené sad - k tomu praženica, alebo párky, alebo nejaká saláma, chlieb s maslom a pod., dosť máme radi syry; desiata niečo podobné a k tomu kávička, obed samozrejme polievka, aj keď skôr takého desiatového typu - teda zahustená múkou (ovsená celozrnná momentálne), samozrejme hlavné jedlo, väčšinou zo zemiakov (zem. baba, placky) apod., cestoviny sem-tam nejaké mäso s prílohou samozrejme(ryža, zemiaky, knedla) a samozrejme nesmiem zabudnúť veňmi výdatné nedeľné obedy - tradičný vývar s rezancami a poriadny hlavný chod...,olovrant a večera už tak poskromnejšie, ale nič extra zdravé to nie je...cez leto zeleninové šaláty, sem-tam jogurt apod. nuž rozhodne to nie je žiadna sláva, ale žiaľ tak to bolo u nás v rodinách aj školách roky zaužívané...
už vôbec neviem, kedy môžem piť, keďže odporúčate po veľkom jedle neriediť obsah žalúdka ...Mohli by ste to nejako zhrnúť, príp. dať nejaké odporúčania na stravovanie v priebehu dňa...??? Jesť 3, či 5x denne, kedy piť, pred jedlom/po jedle a koľko????
Napr. Dr. Bukovský odporúča piť tak 1/2 hod. pred jedlom viac, potom sa najesť a po jedle aspoň 2 hod. nepiť...

Naposledy upravil: selinka (2013-12-02 13:16:59)



6

Re: sóda bikarbóna

Pokial som bol mlady, mohol som zjest a vypit kedykolvek cokolvek. Ale s vekom mi zacali pribudat traviace problemy a lekarske riesenia ako odkyslovanie zaludka mi nepomohli, ked ale adresujem delenu stravu, pitie az ked je tazke bielkovinne jedlo dobre natravene a vyhybanie sa cukrom co najviac, tak mam pomerne malo traviacich problemov a aj to len vtedy, ked neberiem doplnky a prezeniem to s jedenim.
Nuz nie je lahke urobit vsetko spravne pre travenie, ale treba sa aspon pokusit tie zvyky zmenit, nakolko clovek len vie.
Pit pred jedlom alebo twesne po jedle, alebo pit vela s jedlom vedie u mnohych k palam a hnitiu jedla v traviacom systeme, nech hovoti dr Bukovsky co chce. A definitivne jedenie sladkeho po mase je hlupost, lebo maso a syry potrebuju silne kyseliny a pobudnut v zaludku dlhsie, a medzitym ked sa kyseliny zoslabia, nastane kvasenie cukrov a teda vyvoj plynov a pala, kedze plyny nasilne otvoria uzaver do pazeraku.



7

Re: sóda bikarbóna

1. Takže, keď si chcem dať nejakú sladkosť, alebo kávu, alebo nejakú pochutinu aký časový odstup od predošlého jedla - ak bolo bielkovinové - mám dodržať???
2. A ešte čo sa týka pitia - je lepšie vypiť nárazovo viac tekutín - teda 2-3 hod. po jedle trebárs pol litra, alebo po menších dúškoch usrkovať počas celého dňa ???
3. A čo robiť, keď ja mám občas strašný smäd práve po veľkom jedle ( napr. po pizze ap.), vtedy by som len pila a pila...a to hneď nie až po 2 hodinách hmm
4. a rozumiem tomu správne, že ak cítim tráviacu nepohodu po mäse a syroch, tak treba v prvom rade doplniť kyseliny a ak po sacharidovom jedle, tak treba doplniť v prvom rade enzýmy???

Naposledy upravil: selinka (2013-12-04 23:01:47)



8

Re: sóda bikarbóna

1. 2-3 hodiny. Ale najlepsie je po 3 hodinach vsetko splachnut hodne vodou, pockat hodinu, kym sa znova nazbieraju kyseliny a potom jest sacharidy ako cele jedlo. To je princip delenej stravy.
Samozrejme ked mas male porcie a nepijes privela vody, tak aj nedelena strava sa da stravit bez problemov, najma pre mladsich ludi, co maju lepsie pracujuce travenie.
Zialbohu vacsina ludi, co ma pravidelne paly aj jedia privelke davky....
3.Aj ked pijes na pizzu(zmes bielkovin, sacharidov syrov, proste doslova "tehla" do zaludka), snaz sa pit minimum. Ja si musim davat s pizzou aj kyseliny, aj enzymy, inac trpim. A to je teda zmeas enzymov, aj na bielkoviny, aj na sacharidy, aj na tuky. Napr 4 gramy pancreatinu a 600 mg Betainu HCl.

Inac male dusky vody s roznymi doplnkami pijem pocas celeho dna.



9

Re: sóda bikarbóna

RNG  prosím ťa ktorá z týchto dvoch sód bikarbón je lepšia. Pre mňa je najdôležitejšie aby neobsahovala HLINÍK a neviem ktorá z týchto dvoch to splňa. Ďakujem indiga
http://www.iherb.com/Frontier-Natural-P … l&ic=2

http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-Pur … 453-g/9852



10

Re: sóda bikarbóna

Ani jedna z nich neuvadza, ze by obsahoval protihrudkujuci agent, tj by mali byt obe bez hlinnika.



11

Re: sóda bikarbóna

RNG napísal(a):

Ani jedna z nich neuvadza, ze by obsahoval protihrudkujuci agent, tj by mali byt obe bez hlinnika.

A čo prosím ťa znamená ak je tam napísané USP grade #1 a non irriadiate? Ja sa bojím práve toho že to tam nevidím napísané, lebo som čitala že napriek tomu že to u nás na Slovensku na balíčku nie je napísané tak tam ten hliník dávajú:-( Ďakujem

Naposledy upravil: indiga (2014-03-31 09:39:44)



12

Re: sóda bikarbóna

USP znamena United States Pharmacy grade= farmaceuticky ciste. Non irradiated= nesterilizovane ziarenim
Priotihrudkovacie agenty sa pridavaju casto do potravinarskych produktov



13

Re: sóda bikarbóna

RNG,

chcem sa opýtať, ak beriem za deň 9 x betain HCL 650 - cca 6 gramov
Na neutralizáciu ak som to správne pochopil treba 1/2 gramu kalinátu na gram HCL.
1/2 lyžičky kalinátu je zhruba 3 gramy?

Teda na 6 gramov Betainu  HCL - dať ráno 1/2 lyžičky kalinátu??
Alebo je to inak?

Ďakujem

Naposledy upravil: Mik (2014-06-21 07:51:21)



14

Re: sóda bikarbóna

Zhruba to sedi.