1

Téma: grilovanie

ahoj rng chcem sa spytať takto cez leto , čo je podla teba zdrave, či už ako tepelna uprava grilovanie , nad ohnom či sa da aj zdravo grilovať. napr . take kuracie masko resp nejakeho pangasiusa ugrilovať . aká alternatíva tu existuje. už mi ani nechuti jesť mastné jedlá , slanina klobásy .atd......



2

Re: grilovanie

Grilovanie je velmi chutna, ale nie prilis zdrava uprava jedla, lebo vytvara miestne spalene oblasti. Nuz ale ja sa ho obcas osobne neviem zrieknut a jest len surove alebo varene veci.
Je to relativne ovela zdravsia uprava, nez vyprazanie.



3

Re: grilovanie

AHOJ, ESTE BY MA ZAUJIMALO NAPR KTORY CHLIEB JE VHODNE KONZUMOVAť. LEBO PEKARNIčKU NEMAM A SAM CHLIEB SI SPRAVIť NEVIEM....čIžE TOTO VYLUčUJEM....A CHLIEB MUSIM NEJAKY JESť......A CHCEL BY SOM čO NAJZDRAVší.....Z PREDAJNí MYSLIš žE SA NIEčO NAJDE...NAPR TOTO. http://www.celozrnnychlieb.sk/index.html



4

Re: grilovanie

Ten 100% celozrnny Slatinsky chlieb vyzera dobre. Skoda, ze nic take nemozem dostat aj tu, v USA.

Zena upiekla par krat chlieb s vysokym obsahom pridanych otrub, bol samozrejme tazky ako tehla, ale bol velmi zdravy, lebo bol naviac prirodzene kvaseny vyse pol dna.
To sa tu zialbohu nerobi a rychlopekarne pouzivaju chemiu do chlebA velmi casto.
Idealne by bolo zobrat priamo zrno do mlynceka,,su take univerzalne mixery, co to vedia zomliet alebo male kamennne mlyny na zrno.
Takze tu jeme take chleby, co maju cast jemnej muky a pridane cele zrna z roznych obilnin, tiez lanove a tekvicne.



5

Re: grilovanie

čIžE Dá SA TENTO CHLIEB NAZVAť CELOZRNNYM? A čO TIE EXPANDOVANE RYžOVE CHLEBIčKY....TO JE SKôR TIEž CHEMIA AKO ZDRAVA VYžIVA..... TAK ASPON VIEM žE TEN SLATINSKY JE ZDRAVY....DAKUJEM



6

Re: grilovanie

Ryza je velmi chudobna na bielkoviny a expandovanie je casto proces s vyssiou teplotou, nez pecenie. Takze samozrejme celozrnny obilny chlieb je zdravsi, nez ryzove burizonove chlebicky.



7

Re: grilovanie

A čO NAPR GRAHAMOVA MUKA ....TU SOM SA DOčITAL žE. .                                                                                      http://koktail.pravda.sk/kupujeme-peciv … dravie_p20              .Grahamová múka je forma celozrnnej múky... Biologickou hodnotou a obsahom dôležitých látok sú však takmer totožné....TAK TIE OBYčAJNE GRAHAMOVE ROžKY SU ZDRAVE? ALEBO JE TO LEN MENšIE ZLO?



8

Re: grilovanie

Velmi dobry clanok.
Ale ako vidis, pokial ti vyrobca rovno nepovie, aka cast muky je celozrnna, su tam rozne pochybnosti.
A to sa tyka len muky. Co ine je v chlebe(pridane tuky,  sposob kvasenia, sol a korenia a pripadne stabilizatory cerstvosti=konzervanty) , to tiez rozhoduje o tom, ci je chlieb lepsej biologickej kvality alebo horsej.
Zialbohu vacsina ludi ide podla chuti a nie biologickych hodnot a pre to sa snazia pekari vyhoviet najma chuti



9

Re: grilovanie

Bezne v nasich obchodoch, ked je rozok oznaceny ako grahamovy, obsahuje do 5 % grahamovej alebo celozrnnej muky a nejake tmave farbivo, aby rozok posobil zdravo, kedze biele pecivo trpi kritikou.
Ja si peciem chlebik doma sam, s obsahom celozrnnych muk mozno 60 % a pridavam tam kvantum cerstvo mletych lanovych senmienok, sezamovych a tekvicovych. Zatial pouzivam olivovy olej, no ked kupim ten kokosak, tak to nahradim... Kvasi mi cca 12 az 24 hodin, kde sa da povedat, ze ide o kvasenie, so vznikom skutocnych enzymov a inych prospesnych latok.



10

Re: grilovanie

Vyborne.
Potravinarsky prioemysel(ako aj vsetky ostatne) ma zaujem rastu a ziskov, nie zdravia. Dokonca ani zdravotny priemysel nema kriteria ine, zialbohu.
Ani doplnkovy nie je vynimka.
Ale od tlakom verejmosti sa tu predsa len vyrabaju aj lepsie vyrobky, moja zena tiez kupuje celozrnny chlieb s pridanym lanovym semenom, tekvicovymi semenami, niekedy so sezamom a zda sa byt kvaseny podla chuti, nie len nabublany praskom na pecenie.
Kedysi mi zena parkrat aj napiekla chlieb z celozrnnej muky s pridanym ovsom a ovosnymi otrubami a zomletymi semenami a orechmi, ale je to na nu privela roboty a na stastie dnes uz dostat aj celkom kvalitne hotove vyrobky obcas.



11

Re: grilovanie

no je s tym praca, to je pravda...
A mozno ten chlieb ani nie je az taky chutny, ako ten komercny z bielej muky a praskom do peciva, ale treba si nan zvyknut a potom je to uz bezna zalezitost...
Kedze tam davam vela celozrnnych muk a dost aj raznych, ktore netvoria tolko glutenu ako biela psenicna,... tak ten chlieb az tak rychlo nekvasi a je presne ako si pisal, taky zadubenejsi.... Ale zase ja ho robim z vussim percentom vody, aby neposobil sucho, takze dole krkom ide velmi lahucko ...



12

Re: grilovanie

Moja zena dala do neho az 15% ovsennych pliev a bol tazky ako cent a dokonca trochu skrabal v hrdle. Ked som jej povedal, nech tie plevy najprv predvari, aby boli maksie, tak prestala piect, ze na to nema cas.. Nuz co, ja tiez na to nemam cas...



13

Re: grilovanie

dnes som si zase dal dobru davku burciaku smile)) To si este pamatas, co to je, ze ?
Bol robeny z kvalitne prebranch bobul a must bol pedantne odkaleny a nezoxidovany.
Predpokladam, ze aj tu vznikaju pri kvaseni nejake enzymy, ze ?  Ale v kazdom pripade bol fajn...



14

Re: grilovanie

Nuz ja mam aj neprijemne spomienky na burcak, zialbohu.
Dnes ale moderne kvasne procesy zacinaju s presne vybratymi a laboratorne kultivovanymi zakvasmi, nie nahodnou spinou na hrozne.
Podobne sa pestuju aj rozne kultury, z ktorych sa vytazuju dnes moderne enzymi.

Osobne mam rad brat bezpecne ciste a presne definovane produkty, ktore ti nemozu sposobit hnacky a bolesti brucha, ako som mal zoparkrat z prirodnej "kvalitnej" bryndze, burcaku ci stavy z kyslej kapusty a cmaru.