1

Téma: B komplex od Swanson

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či tento vitamínový doplnok od Swanson obsahuje syntetické alebo nesyntetické vitamíny, ide mi hlavne o kyselinu listovú.
http://www.swansonvitamins.com/SW058/ItemDetail?n=0

Ďakujem za odpoveď



2

Re: B komplex od Swanson

Kedze synteticka a prirodna izolovana kyselina listova maju identicke molekuly(folic acid, folates) a spravaju sa  v tele prakticky  rovnako, prestal sa uz davno robit medzi nimi rozdiel, tj ani vyrobcovia neudavaju zdroje, podobne ako je to s kyselinou askorbovou(vitamin C)



3

Re: B komplex od Swanson

Čítala som viacero článkov, kde sa vyjadruje podozrenie, že pridávanie kyseliny listovej do potravín, alebo jej užívanie vo forme doplnkov môže vyvolať rakovinu hrubého čreva alebo aj inú, aj keď všeobecne sa vie že práve kyselina listová ju pomáha liečiť. Niekde sa uvádza denná max. dávka do 400 milicentigramov, inde do 200.  Niejaký rozdiel medzi prirodzenou formou a synt. tam asi bude
http://www.medifasthealth.org/blog/2010 … ncer-risk/



4

Re: B komplex od Swanson

Klasicka medicina a farmaceutika sa snazia za kazdu cenu odpilit konkurenciu, aj za cenu rozsirovania lzi. Obvykle si na to najmu znamych lekarov, ktori pre nich napisu daco, co (samozrejme bez vyskumu) doslova "opluje" doplnok, aby sa pre neinformovanych zdal skodlivy. V uvedenom clanku je to dost priehladne vyjadrene slovami
"Dr. Mason speculated that perhaps ...", tj nejedna sa o ziadny vyskum, ziadne fakty a  dokazy, len ciste spekulaciu=v tomto pripade "oplutie".A samozrejme druhe clanky sa na toto budu odvolavat, ako zrejmy fakt,to je standartna taktika a po case sa vlastne uplne zabudne, ze to bola len spekulacia, nicim nepodlozena jedneho lekara.

Ziadny doplnok nemoze dokazatelne sposobit ziadnu ujmu,tj ani rakovinu, lebo, inac by ho okamzite stiahli z trhu.
Doplnky nesmu sposobit ziadne skodlive bocne ucinky, ked su pouzivane v odporucenych davkach, to je podmienka na to, aby sa vobec mohli volne predavat a je to schvalene nielen lekarmi, ale aj hygienikmi-lekarmi. Najma v Europe nesmie ziadny doplnok byt predavany bez tychto schvaleni.
Ja mam s tym hodne osobnych skusenosti, ked som mal este obchody na Slovensku a snazil som sa dostat povolenie na predaj potravinovych doplnkov dovezenych z USA....

Inac co sa tyka tych lzi, aj vitamin C bol obvineny za sposobovanie rakovin, aj peroxid vodika, vitamin E atd a to su vsetko zname liecive prostriedky na rakoviny, pouzivane na desiatkach tisicoch pacientov s uspechom na alternativnych klinikach, niektore potichu v USA ale mnohe v Mexiku.
Nuz v kyseline listovej ci izolovanej z rastlin , ci vyrobenej v doplnkovom priemysle, ked je cista(farmaceuticka kvalita) ma rovnake ucinky, dokonca synteticka sa lepsie absorbuje pre jemnejsiu strukturu. Takze vsetky reci o opaku su tu nie na mieste, to su len bezpredmetne a nedokazane nicim dohady.
Kyseliny listovej(B-9) sa dnes odporuca medzi 400 az 800 mikrogramov denne.
Ziadne ine zmienky o skodlivosti vyssich davok nie su, ako znamky spojene s prezratim hocijakym jedlom, tj zaludocne bolesti a hnacky, a tie okamzite prejdu, ked sa telo zbavi nadbytku.
http://www.nutritional-supplements-heal … rdose.html



5

Re: B komplex od Swanson

Neexistuje téma na vitamíny B takže využívam túto tému. Aký máš názor na droždie ako zdroj vitamínov skupiny B. Podľa mňa za pár centov získam hodnotný zdroj prírodných vitamínov.



6

Re: B komplex od Swanson

Mas uplnu pravdu.
Tj na beznu vyzivu, nie na specializovane pouzitie, kde treba ovela vyssie davky jednotlivych vitaminov B na ucinnost.

Naposledy upravil: RNG (2013-01-12 16:21:18)