1

Téma: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Zdravim,
Mate nejake odporucania, ako pomoct svalovej hmote narast?
Hladam nejake triky, alebo produkty cisto prirodneho povodu, s absolutne nulovym vedlajsim efektom.
Existuje vobec take nieco?
Nepotrebujem ich nabrat okamzite, s cvicenim to pojde aj tak pomaly, ja len ci niekto nevie o tom nieco :-)
Jedna sa o zaciatocnika, cize som este necvicil, a vobec sa tomuto nevenoval.
Dik

Naposledy upravil: Justin Case (2013-07-22 08:23:03)



2

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Ja nie som priatelom naberania extra svalovej hmoty, lebo to zatazuje cele telo, vnutorne organy a teda tie sa skor opotrebuju a skracuje to celkove zivot.
Normalne svalstvo samozrejme je potrebne udrzovat spravnou potravou a cvicenim. Svaly sa buduju najma z aminokyselin, tj z bielkovinnych jediel.

Naposledy upravil: RNG (2013-07-22 15:41:50)



3

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Tak to mame rovnaky nazor :-)
Ale pri 180/60 to vyzera, no vies si predstavit ako. (mam dost na haku ako vyzeram, ale toto je uz vela resp malo smile )
Maximalne mi staci tak +10kg cize na 180/70..
Cize jest hydinu, ryby, ryzu, a podobne veci plus nejake lahke cvicenie, take to "dvihanie zeleza" ?



4

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Fajn. Nedvihaj viac nez 40 % maximalnej vahy, inac ti stuhnu svaly a stanu sa sice velkymi, ale malo funkcnymi.
Ak nemas problemy s mliekom, tak aj tarohy, syry a podobne su dobry zdroj aminokyselin. Samozrejme nezabudaj na orechy roznych druhov  a olejnate semena.
Ja osobne nie som proti bravcovemu ani hovadziemu, samozrejme s mierou.



5

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Tych 40% to je mojej osobnej vahy ?
Vdaka.



6

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Preboha nie, to ma byt 40% maximalnej sily ktoru jednotlive svaly su schopne vyprodukovat.
Kazdy sval ma totiz inu kapacitu a zataz preba prisposobit kapacite.



7

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

a co MYOSTATIN ?????
Udajne myostatin blokuje u ludi rast svalov(som donedavna ani netusil, ze nieco take existuje) a zacali sa predavat rozne doplnky na blokovanie Myostatinu. Vedci udajne u mysi dokazali blokovanim M. zdvojnasobit muskulaturu svalov.
Co si o tom myslis a existuju nejake funkcne blokatori na prirodnej baze ? dost ma to zaujima. dakujem



8

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Zahravanie sa s prirodnymi procesmi je velmi nebezpecne. O funkcii myostatinu a latok, co ho kontroluju sa vie este prilis malo a ja rozhodne by som sa nestaval do pozicie pokusnych mysi.
http://www.icr.org/article/7522/



9

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Inak ak si ešte moc necvičil, tak ja by som Ti doporučila najskôr vybudovať  pevný svalový korzet - teda zamerať sa na svalstvo trupu, brušné svaly, vzpriamovače a chrbát a vyhnúť sa moc izolovaným cvikom, ideálne cviky s vlastnou váhou tela, ktoré majú komplexnejší záber, teda pracuje tam viac svalových skupín. Kedysi sa kulturisti smiali cvikom typu pilates a dnes sa zistilo, že tieto cviky sú pre telo jedny z najzdravších. Aj Mercola cvičí kopec cvikov podobných pilates, tam sa používajú občas závažia, ale nie moc vysoké, pomôcky ako balančná plošina, gumové pásy a pod.:

http://www.youtube.com/watch?v=MokragGlKGg 

Keď som kedysi chodila do fitka, tak som zistila, že posilovaním so závažím sa mi svaly skracujú a stávajú sa menej ohybné, treba po každom cviku zaradiť strečing na danú svalovú skupinu. Dnes mám už dosť antipatiu k cvikom na prístrojoch.

Kulturistika používa kopec postupov na vybudovanie svaloviny, ale z nich väčšina je z dlhodobého zdravotného hľadiska vyslovene škodlivá, vrátane veľa doplnkov. Podľa mňa doplnky nedokážu nahradiť kvalitnú zdravú stravu a ak by som niečo doplnila tak ja si občas kupujem spirulinu, macu, výťažky z pečene, včelí peľ....čo je v podstate prospešné pre väčšinu ľudí. Tie proteíny neviem, osobne som ich prestala kupovať, pijem namiesto nich kefír z kozieho a ovčieho mlieka.

Naposledy upravil: bludicka (2013-07-23 13:14:40)



10

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Opatrnost je matka mudrosti.
Treba si uvedomit, ze aj doplnky su vlastne vyrobky specializovaneho potravinarskeho priemyslu, tj priemyselne vyrobky a nikdy si clovek nemoze byt isty, ci pri ich vyrobe nepouzili nejaku "skratku", hoci v USA je to dost prisne kontrolovane.
Uloha doplnkov je doplnit, nie nahradit stravu, tj dodat ti nieco, coho je v strave alebo malo, alebo sa tam vobec nenachadza.
Drvivu vacsinu zivin musi clovek dostavat z pestrej stravy pri dobrom traveni.



11

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

bludicka, cize popri cviceniu odporucas aj pilates? alebo staci ten stretching, ktory odporuci trener?



12

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Strečing je dobrý pre každého a pri každej športovej aktivite v závislosti na tom, ktoré svalové partie sa zaťažujú, podľa toho zvoliť cviky.

Čo sa týka pilates, tak pre mňa je postačujúci, ja používam už väčšinou len cviky s vlastnou váhou tela, občas menšie záťaže, balančnú plošinu a gumové expandery, ja mám slabý chrbát, mám skoliózu, tak sa zameriavam hlavne na svaly, ktoré podporujú správne držanie tela, na to je pilates ideálny. 

Ty keď chceš nabrať svalovú hmotu, tak potrebuješ zaradiť aj silové cviky so záťažami (kde sa robia menšie počty opakovaní až do vysilenia), ono sa to môže kľudne kombinovať aj s pilates cvikmi, to je ideálne. A začať s menšími záťažami, najskôr posilniť väzivá a šľachy. Ak má človek ale dajme tomu slabý chrbát, brušné svalstvo a ide robiť izolovaný cvik, napr. bicepsový zdvih s vysokou záťažou - je tam riziko zranenia, riziko nesprávnej techniky, ale ak si pod dohľadom trénera, tak ten by Ťa mal sledovať, techniku, dýchanie, odhadnúť aká záťaž je vhodná.



13

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

hej trener je nutnost smile
better safe than sorry smile
a myslis ze aj nejake masaze (chrbat alebo cele telo), popripade kryokomora je prospesna?



14

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Pozor na trenerov, co sa zameriavaju na abnormalny rast svalstva, To je pomyleny  modny smer, nie zdravie.
Masaze, dobre prevedene ako aj cirkulujuca tepla voda prekrvuju telo, tj su prospesne pre zdravie.



15

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Hm, cize horuca kupel, alebo len tepla? Kolko C by mala mat? Existuje take nieco co mozem v domacom prostredi vo vani (obycajna) urobit? (len stojata voda)
Nasiel som rozne take pripravky, ze "uvolnenie svalov" 2-3 stuple nejakej tekutiny do 60-100L vody a je to. Len neviem ci to pomaha..



16

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Teplo samo zvysuje cirkulaciu a pre to "uvolni" tj prekrvi svalstvo.
Niektore soli sa dostavaju do tela transdermalne, zialbohu ak by si to chcel ucinne pouzivat, musis dat do vane kila z nich.
Ale napr sa mozes natriet roztokom chloridu horecnateho(magnesium chlorid)  co ciastocne uvolnuje svalstvo.
Najucinnejsi kupel na uvolnenie ma teplotu ludskeho tela az 38 stupnov celzia. Vyssie telo prilis prehreju.
Ja sam s manzelkou, po 7 hodinovej ture v horach som sa viackrat uz uvolnoval hodinu v horucom (38stupnov celzia) mineralnom bazene a na druhy den som mohol normalne chodit, inac by som bol uplne stuhnuty.



17

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Masáž je výborná, hlavne po náročnom športe, pomáha odvádzať odpadové produkty a kyselinu mliečnu zo svalov, regeneruje svaly.

Podľa mňa ako kupovať rôzne "hotové kúpeľové zmesy" je oveľa lepšie si kúpiť napr. magnéziovú soľ, morskú soľ, alebo epsom soľ, sódu bikarbónu - urobiť mix a s tým robiť kúpele. Telo prijíma tak cez kožu minerály a tá sóda vraj aj dobre neutralizuje kyselinu mliečnu. Pre pocit uvoľnenia stačí pridať pár kvapiek esenciálneho oleja. Po kúpeli telo vymasírovať napr. telovým olejom s arnicou.



18

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Cize svaly budu rast, presne tak rovnako ako predtym, aj ked nebude na druhy den svalovica ?



19

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Silná svalovica nie je nikdy žiadúca, lebo svaly sa potom dlho regenerujú, väčšina športovcov sa snaží práve prebytok vytváranej kyseliny mliečnej zo svalov dostať preč - masážami, strečingom, pitím veľa vody, zaradením zásaditých potravín, telo je pri svalovici dosť prekyslené.

Keď človek začne s hocijakou novou športovou aktivitou, vždy sa objavia "nové svaly", o ktorých ani netušil, že ich má, a cíti ich na druhý deň a to môže byť aj vyšportovaný, len zaťaží iné svalové skupiny. Zo začiatku sa podľa mňa moc nedá vyhnúť miernej svalovici.

Tu ale v tomto článku píšu, že kyselina mliečna je palivo pre svaly a "svalovica" nie je následkom jej nazhromaždenia vo svaloch, príčinou je zápal a mikrozranenia svalov. Ak má športovec bolesti počas športu, tam je príčina kyselina mliečna, ale inak vraj kyselina mliečna opúšťa svaly do hodiny po športovej aktivite.

http://www.americanrunning.org/w/articl … actic-acid

Ale ja sa pri svalovici citítim doslova prekyslená a masáže a vnútorné branie sódy bikarbóny mi zaberá.

Tu je ešte jeden zaujímavý článok:

http://www.brianmac.co.uk/lactic.htm

Ako sa zvyšuje výkonnosť, svaly získavajú schopnosť vyrovnávať sa s nazhromaždenou kyselinou mliečnou a dokážu ju neutralizovať. Ale ak sa prestrelí prah tolerancie, zhromažďuje sa vo svaloch a spôsobuje únavu.

Podávali sódu bikarbónu počas výkonu a oddialilo to svalovú únavu spôsobenú prekyslením.

Naposledy upravil: bludicka (2013-07-27 08:06:24)



20

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

hm, velmi zaujimave informacie, dik smile
niekde som ale pocul, ze ta soda bikrbona by sa nemala brat dlhsie ako 1 mesiac (asi denne) ?
len neviem ci som to pocul na sodu bikarbonu, alebo na nieco ine, lebo sa mi to uz pletie smile
cize pit vodu kde pridam tu sodu bikarbonu a popijat to POCAS treningu (ktory trva tak 55 minut)  by pomohlo?
ide o to, ze trening je asi umyselne taky, ze svalovica je ista, lenze nechcem byt cely tyzden K.O. kvoli tomuto, to je totalny nezmysel..



21

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Ja mam zas taku zaujimavu vec........ Ked posilujem tak na druhy den nemam hned svalovicu z rana jak ostatny ale az okolo obeda/vecer citim, ze ma bolia partie svalov ktore som precvicoval... co je vcelku zaujimava vec podla mna... moze to byt tym, ze sa sval nezregeneroval a pomohlo by pridat BCAA a viav proteinov ? vdaka



22

Re: Ako nabrat svalovu hmotu ?

Svalovica je zo zvyseneho mnozstva kyseliny mliecnej vo svaloch, a riesit sa to da extra vodou,  teplom, teplymi vodnymi kupelami a masazami, pripadne saunou.
To nema z regeneraciou svalu nic  alebo velmi malo spolocne.