1

Téma: Problémy so žalúdkom

Pri akomkoľvek príjme potravy sa mi v malých dávkach jedlo vracia späť. Prečo ?



2

Re: Problémy so žalúdkom

Vytvorene plyny tlacia jedlo a tlacia ho tadial kadial je kratsia cesta. Plyny sa tvoria kvasenim a hnitim jedla pre nedostatok kyselin a enzymov, ktore by mali kvasny a hnilobny proces v zaludku potlacit a v crevach sa o to maju postarat probiotika, ktore musia byt ale nasadene a krmene mikrovlakninami. Dobre rozlozene jedlo a vstrebane v tenkom creve nenecha dost zivin pre rozne neziaduce mikroby v tenkom a najma  v hrubom creve a vlakniny zrychlia pohyb v crevach(motilita) takze sa mikroby nemozu az natolko premnozit a produkovat privela plynov, co by mohli tlacit jedlo opacnym smerom.



3

Re: Problémy so žalúdkom

Ahoj Rng.
Mam problemy s travenim. Beriem kyseliny Betain HCL od Now vacsinou 1 ked zjem viac tak 2 , enzymy- Best Doctors enzymy- 1x s kazdym jedlom, probiotika- biopron 9, vlakninu- psyllium s inulinom, jem ovocie hlavne jablka tak 2-3 denne na lacno. vela zeleniny.Davam si pozor na stravu.
Problem je tam ,ze ked mam uz prazdny zaludok ,ci to je rano, alebo nejake 4 hodiny po jedle, tak zaludok mi vydava cudny zvuk-duty,neviem to opisat presne. Po tom dutom zvuku v zaludku mam stale plyny nezapachajuce, Uz to mam dlho. Aj ked beriem tie doplnky ten problem zo zaludkom stale ostava.Je to niekedy neprijemne hlavne ked sedim a je ticho a s niekym sa bavite. Niekedy to je zvuk ako keby som prdla vo vnutri zaludka. Neprijemne. A mam to niekedy aj vtedy ked zjem nejake mastnejsie jedlo.
Vyskusala som vselico-vynechala mliecne vyrobky, chlieb na nejaky cas, sladkosti, ale to bolo stale rovnake. Stale mam pocit v tom zaludku ako keby tam nieco bolo. Neviem mozno mam zvysit tie enzymy na 2x s jedlom, ale bojim sa to tak uzivat, ci si tym nejako neublizim. Lebo uz fakt neviem co mam vyskusat. Vies mi nejak poradit, preco ten zaludok ked je prazdny vydava zvuky, niekedy sa nafukuje a potom mam z toho plyny.
Dopredu ti dakujem za odpoved.



4

Re: Problémy so žalúdkom

Prazdny zaludok sa nemoze nafukovat, plyny musia vznikat z niecoho.
Krucanie v zaludku a crevach moze byt nielen z hladu, ale aj z nervozity. To ma mnoho ludi.



5

Re: Problémy so žalúdkom

dobry den pan RNG,

pisem v mene priatelia, uz 4 roky ho bolieva brucho (pravdepodobne zaludok).. nasadili sme super enzymes a probiotika - chvilu bolo dobre, ale teraz sa bolesti brucha vratili - zaujimave ze vzdy na vecer sa zhorsia.. skusame testovat aka strava ten stav zhorsuje, lebo niekedy bolesti nie su.. zistili sme, ze kysnute cesto nerobi dobre.. ale nevieme sa pohnut dalej.. Neviete prosim poradit co by to mohlo byt? resp. co by mohlo pomoct? zvazujem ze by som mu kupila aloe vera - myslite ze je to dobry napad? dakujem za odpoved..



6

Re: Problémy so žalúdkom

Kysnute cesto znamena kvasinky a citlivost na ne. To je obvykle spojene s alergiou na bielkoviny produkovane kvasinkami. Na to telo vyraba enzym, DAO(pozri daosin), ktory sa da aj dodat v doplnkoch. Inac da sa to zistit rozborom krvi, ako histaminova reakcia na jedla.
Inac superenzymy nie su az tak extra silne, su aj silnejsie na trhu.
A moze mat aj alergiu na lepok, co ma vyse 20% ludi, tak sa musi vyhybat jedlam s lepkom. Je to sice neprijemne, ale jediel a dokonca zrnin bez lepku je hromada.
Ludia, co maju problem s lepkom maju obvykle problem aj s mliekom, najma surovym. Tam ale dostat kvalitne enzymu, hladaj pod Dairy enzymes. Este lepsia je kombinacia gluten/dairy, co odmori telo do znacnej miery aj od lepku a dovoli stravit mlieko tj laktozu aj mliecne bielkoviny.
http://www.iherb.com/Now-Foods-Gluten-D … caps/12364
http://www.iherb.com/Now-Foods-Dairy-Di … Vcaps/7269

alebo zo Swansonu
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … csp=SWU445
a maju tam aj daosin
https://www.swansonvitamins.com/swanson … cg-30-caps
ktory sice mozes dostat aj na Slovensku, nakoniec je produkovany sa mi zda v Rakusku



7

Re: Problémy so žalúdkom

Ahoj RNG, v prvom rade dakujem za tvoje cenné rady, ktorými si mi už pomohol.

Teraz by som sa chcela spýtať na bolesť žalúdka. Od januára som mala tráviace problémy. Užívala som Betain HCL, probtioka, enzýmy, vlákninu. Problémy boli zažehnané, až na občasné hnačky. Bola som vtedy aj na sono brušnej dutiny a hadicu (február 2013), nič mi nezistili, všetko bolo v poriadku.

Teraz ma ale začal trápiť žalúdok. NIe veľmi výrazné, ale predsa trošku bolesti. Hlavne večer. Aj v noci som šla na WC a ked som sa vrátila, už som nemohla spať, nebola to žiadna ukrutná bolesť. To už bola skôr psychika.

Okrem toho ma strašne nafukuje a mám veľa plynov. Občas sa vyskytne aj pocit na zvracanie.

Prosím čo s tým robiť, čo to môže byť?

ďakujem
DOminika



8

Re: Problémy so žalúdkom

Nafukovanie v zaludku je nedostatok zaludocnych kyselin alebo pijes s jedlom privela vody a prilis si ich rozriedis. Nafukovanie v crevach je alebo primalo niektorych enzymov, alebo nie celkom spravna probioticka flora. Takze doplnok enzymov a viac roznych mikrovlaknin a kvalitne probiotika je co ti to moze pomoct vyriesit.
Stres moze z traviacim problemom prispievat spomalovanim motility(pohybu jedla v crevach )" Stres je zabijak", snaz sa co najviac stres potlacit, pozri na temu
http://rng.nazory.eu/rubriky/s/stres



9

Re: Problémy so žalúdkom

Dakujem veľmi pekne, viem že ten stres je nič moc, chodím na psychoterapiu, takže sa s tým snažím bojovať ako najviac viem...



10

Re: Problémy so žalúdkom

Stress sa da kontrolovat samozrejme aj psychicky, ale nakolko ti ta psychoterapia pomaha je dost otazne. To totiz velmi zavisi od ludi, co ju prevadzaju a hoci niektori su aj dobri, vacsina nema ziadne kladne vysledky.



11

Re: Problémy so žalúdkom

RNG chcem sa spytat....  Vcera vecer  som si spravil napoj(stevia sladidlo+citrony+limetka) a dneska rano som to pil hned po prebudeni a jak som to vypil tak ma zacalo v okoli podbruska strasne bolie, ze som sa hned na postel musel skrcit ale preslo to za par sekund... potom som sa napil zas(nevedel som, ze koli tomu to bolo) a zas ma zacalo boliet na chvilku...  neviem si vysvetlit preco kedze o citronovej stave som pocul, ze je dobra na rano a tato kombinacia mi nikdy neublizovala... koli comu ma zacalo tam boliet ? vies si to vysvetlit ? dakujem



12

Re: Problémy so žalúdkom

Silne kyseliny drazdia zaludok.Najme ked ich beries koncentrovane na prazdny zaludok. To je skor zalezitost osmozy, tj ked vypijes nieco koncentrovanejsie, ako su telesne tekutiny , telo to musi okamzite rozriedit, a to moze sposobbit docasne krce.